Ako zistiť hlavné zrkadlo stránky a nakonfigurovať ju pomocou presmerovania

V komentároch k článku o Search Console a Yandex.Webmaster, čitateľ položil otázku o výbere hlavnej domény stránky. Používateľ sa opýtal, ktorá možnosť je lepšia: s www alebo bez www. Na otázku môžete odpovedať stručne. Je lepšie zvoliť si tú možnosť, ktorá sa vám najviac páči. Skutočne ťažké otázky sa môžu objaviť pri nastavovaní zrkadiel a presmerovaní. Odpovede na ne nájdete v článku.

Čo je to zrkadlo lokality?

Zrkadlá - presné kópie stránky, dostupné na rôznych adresách URL. Napríklad, ak rovnaký obsah je k dispozícii na adresy nash-saitik.ru a naše site.ru. vyhľadávače rozpoznať stránky ako zrkadlá. Upozorňujeme, že roboti porovnávajú nielen hlavné stránky zdrojov. Podľa rôznych zdrojov, aby vyhľadávače rozpoznali miesta ako zrkadlá, úroveň zhody obsahu by mala byť od 80 do 100%.

Odkiaľ pochádzajú zrkadlá? Po prvé, majitelia sami vytvoriť. Pomocou zrkadiel môžete vyriešiť nasledujúce úlohy:

 • Zhromažďovanie návštevnosti typu, Používatelia môžu zadať adresu webovej stránky do panela s adresou rôznymi spôsobmi. Ak je zdroj dostupný na adrese URL macro-soft.ru, ľudia, ktorí zadajú adresu macrosoft.ru, sa do neho nedostanú. Problém môžete vyriešiť pomocou zrkadla, z ktorého je presmerovanie nakonfigurované.
 • Zabezpečenie nepretržitej dostupnosti stránky, Ak sa z nejakého dôvodu server s hlavnou stránkou stane nedostupným, používatelia môžu byť presmerovaní na zrkadlo umiestnené na inom serveri.
 • Presun do novej domény, Prečo? Najjednoduchším príkladom je zmena názvu spoločnosti. Predstavte si, že miesto spoločnosti "Rohy a kopytá" je k dispozícii na roga-kopyta.ru. Po premenovaní organizácie na "Nose and Tail" je logické zmeniť URL stránky na nos-hvost.ru. Ako zachovať autoritu a publikum zdroja? Problém sa rieši pomocou zrkadla lokality.

Po druhé, z dôvodu predpony www sa automaticky zobrazia zrkadlá stránok. Fyzicky nash-saitik.ru a www.nash-saitik.ru sú rôzne zdroje. V tomto prípade je URL s predponou www subdoména vo vzťahu k hlavnej doméne nash-saitik.ru.

Keďže rovnaký obsah je zvyčajne dostupný na dvoch adresách, vyhľadávacie nástroje ich rozpoznávajú ako zrkadlá a spájajú ich dohromady. Termín "lepenie" znamená, že do vyhľadávania je zapojený iba jeden zdroj. Vyhľadávače si môžu vybrať hlavnú doménu alebo hlavné zrkadlo automaticky. Môžete tiež určiť príslušné nastavenia sami. O tomto ďalšom.

Ktorá možnosť je lepšia: s predponou www alebo bez nej?

Odkiaľ pochádzajú www predpony? Koncom 80. rokov minulého storočia technické schopnosti počítačov zaostávali za myšlienkami vynálezcov. Pre fyzický hosting jednej malej stránky som musel použiť niekoľko webových serverov. Napríklad na jednom počítači hostil FTP službu, na inom poštovom serveri a na treťom obsahu stránky. To sa odráža v adresách zdrojov. Napríklad pre prístup k poštovej službe bola použitá adresa mail.vash-saitik.ru a prístup k FTP bol otvorený na adrese ftp.vash-saitik.ru.

Vedec Tim Berners-Lee navrhol kombinovať informácie zverejnené na rôznych serveroch do World Wide Web. Na zabezpečenie technickej spôsobilosti vyvinuli Berners-Lee a jeho kolegovia jazyk HTML (hypertext markup language), protokol prenosu hypertextu (HTTP) a univerzálne identifikátory prostriedkov (URI), ktoré pochádzajú z adries URL. Aby používatelia pochopili, že zdroj je na World Wide Web, predpona www bola pridaná na jeho adresu.

V súčasnosti ľudia chápu, že zdroj je na World Wide Web, bez ohľadu na predponu www. Mám ho použiť na adrese stránky? To je vec osobných preferencií: vyberte si možnosť, ktorá sa vám páči najlepšie. Pochýb o tom? Nižšie sú uvedené argumenty pre neprefixovanú adresu URL:

 • Predpona www zhoršuje použiteľnosť adresy URL. Užívatelia musia zadať ďalšie štyri znaky, aby mohli zadať adresu do reťazca prehliadača. Týka sa to predovšetkým mobilných používateľov.
 • Predpona nemá významný význam. Ako bolo uvedené vyššie, návštevníci chápu, že URL vash-saitik.ru je hypertextový odkaz a označuje umiestnenie zdroja na internete.
 • Tvorca World Wide Web, Tim Berners Lee, povedal v jednom z rozhovorov, že by odmietol nielen www predponu v URL, ale aj dvojitú lomku po http. Podľa vedca, vďaka tomu, môžete ušetriť atrament a papier, rovnako ako chrániť veľa stromov z kosenia.

Ale argumenty v prospech predpony www v URL:

 • Mnohí používatelia mimo zvyku zadávajú adresu URL adresy s adresou www.
 • V režime offline predpona pomáha osobe pochopiť, že ide o sieťovú adresu. Zvážte to, ak máte v pláne aktívne propagovať zdroj pomocou tlačiarenských výrobkov a vonkajšej reklamy.
 • Niektorí webmasteri veria, že predpona zlepšuje vizuálnu príťažlivosť krátkych adries URL.
 • Služby Google a Yandex sú k dispozícii na www.

Prečo si vybrať primárnu doménu, ak môžete dať používateľom možnosť zadať stránku prostredníctvom adries URL s predponou a bez nej? Predstavte si situáciu: zdroj je dostupný na adresách vash-saitik.ru a www.vash-saitik.ru. Publikujete cenné informácie, ktoré používatelia zdieľajú. Používajú rôzne odkazy: s predponou alebo bez nej.

Ako je uvedené vyššie, vyhľadávače umožňujú indexovať iba jedno zo zrkadiel. Napríklad vyhľadávače môžu automaticky vybrať možnosť bez predpony. V tomto prípade neberú spätné odkazy z www. Zdroj stráca časť hmotnosti prirodzeného spojenia, ktorá by mohla fungovať na základe autority lokality.

Ak chcete tento problém vyriešiť, musíte vybrať hlavnú doménu, nastaviť presmerovanie a informovať vyhľadávacie nástroje.

Ako nastaviť presmerovanie servera

Predstavte si, že ste vybrali možnosť predpony URL. Skontrolujte adresu, na ktorej je momentálne dostupný zdroj. Ak sa pri pokuse o prístup na stránku cez URL z www prehliadača presmeruje na adresu bez predpony, je to kvôli presmerovaniu servera.

Presmerovanie môžete skontrolovať pomocou špeciálnych služieb, napríklad Kontrola presmerovania. Do poľa pre analýzu zadajte adresu URL a kliknite na položku Analyzovať. Služba zobrazí presmerovanie a jeho typ. Vo vybranom príklade je trvalé presmerovanie 301 nastavené pomocou adresy URL www.drupal-guru.ru na adrese drupal-guru.ru.

Vybrali ste hlavné zrkadlo s predponou. Preto je potrebné zmeniť presmerovanie: na úrovni servera, presmerovanie návštevníkov z drupal-guru.ru na www.drupal-guru.ru.

Ak chcete zmeniť presmerovanie, musíte upraviť údaje v súbore .htaccess. Toto je najbežnejší konfiguračný súbor servera Apache. Je prístupný cez FTP.

Pripojte sa k serveru pomocou akéhokoľvek FTP klienta, napríklad pomocou FileZilla. Prístupové údaje možno získať od poskytovateľa hostingu. V menu "Server" zapnite voľbu "Vynútené zobrazenie skrytých súborov".

V koreňovom adresári vyhľadajte súbor .htaccess a prevezmite ho na pevný disk.

Otvorte súbor pomocou textového editora a pridajte pravidlo presmerovania. Použiť tento kód:

RewriteEngine On

RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ drupal-guru.ru

RewriteRule (. *) //Www.drupal-guru.ru/$1 [R = 301, L]

Namiesto URL drupal-guru.ru vložte adresu vášho webu.

Uložte zmeny do súboru a odovzdajte ho na server.

Aktualizujte nastavenia CMS. Ak používate WordPress, zadajte hlavnú doménu v sekcii "Všeobecné nastavenia" konzoly.

Pomocou služby Redirect Checker skontrolujte správnosť presmerovania.

Ak ste vybrali primárnu doménu bez predpony a chcete konfigurovať presmerovanie z adresy z adresy www na adresu bez www, použite nasledujúci kód:

RewriteEngine On

RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www.drupal-guru.ru

RewriteRule (. *) //Drupal-guru.ru/$1 [R = 301, L]

Ako nahlásiť hlavné zrkadlo "Yandex"

Yandex automaticky určí hlavné zrkadlo, ak je presmerovanie nakonfigurované správne. Ak však zmeníte primárnu doménu, oznámte to vyhľadávači.

Najprv pridajte direktívu Host do súboru robots.txt s novou adresou. Na tento účel prevezmite dokument zo servera pomocou klienta FTP. Súbor sa nachádza v koreňovom adresári v priečinku www.

Otvorte súbor v textovom editore. Pridajte direktívu Host po direktívach Disallow a Allow. Ak ste vybrali hlavné zrkadlo s predponou, pridajte tento riadok:

Hostiteľ: www.drupal-guru.ru

Namiesto adresy URL www.drupal-guru použite adresu svojej stránky. Položky v súbore robots.txt môžu vyzerať takto:

Uložte informácie a nahrajte aktualizovaný súbor robots.txt na server. Pozrite si zmeny. Súbor je k dispozícii na adrese www.drupal-guru / robots.txt.

Otvorte sekciu "Presun stránky" v novej kancelárii pre webmasterov "Yandex". Je v ponuke "Nastavenia indexovania". Začiarknite políčko „Pridať www“ a zmeny uložte. Zmeny sa prejavia po reindexovaní zdroja.

Ako zistiť hlavné zrkadlo stránky pomocou Konzoly vyhľadávania Google

Ak chcete vybrať primárnu doménu v konzole vyhľadávania Google, potvrďte práva na spravovanie dvoch lokalít. Ak to chcete urobiť, pridajte do konzoly zdroj s predponou a bez predpony. Po potvrdení práv vstúpte do menu nastavení stránok.

Skontrolujte voľbu domény pomocou www a uložte zmeny.

Po výbere primárnej domény bude spoločnosť Google zaobchádzať s externými odkazmi s predponou a bez predpony ako identické. Inými slovami, prirodzené spätné odkazy formulára www.drupal-guru.ru a drupal-guru.ru budú započítané ako majetok vášho zdroja.

Ako nakonfigurovať hlavné zrkadlo pre cyrilickú doménu

Mnohí vlastníci stránok zaregistrujú cyrilické domény pre pohodlie používateľov. Napríklad sieť supermarketov "Lenta" vlastní cyrilickú doménu stu.rf. Webová stránka organizácie je však k dispozícii na adrese www.lenta.com. To je možné vďaka presmerovaniu 301 z URL tape.rf na adresu hlavnej domény.

Ak v súbore .htaccess zadáte adresu domény cyrilice, správne presmerovanie sa nedá nakonfigurovať. Adresa musí byť premenená na latinu pomocou punycode. Na tento účel použite napríklad prevodník.

Predstavte si, že nastavujete presmerovanie z adresy URL Drupal-Guru.rf na adrese www.drupal-guru.ru. Do súboru .htaccess by sa mal pridať nasledujúci kód:

RewriteEngine On

RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ xn ---- 7sbkb0bwgfvfb.xn - p1ai

RewriteRule (. *) //Www.drupal-guru.ru/$1 [R = 301, L]

Ak chcete nastaviť presmerovanie z www.drupal-guru.ru na drupal-guru.rf, zadajte nasledujúci kód v .htaccess:

RewriteEngine On

RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www.drupal-guru.ru

RewriteRule (. *) // xn ---- 7sbkb0bwgfvfb.xn - p1ai / $ 1 [R = 301, L]

Poznámka: xn ---- 7sbkb0bwgfvfb.xn - p1ai je URL drupal-guru.rf v kódovaní punycode.

Ako nastaviť presmerovanie pri prechode na novú doménu

Pri zmene adresy lokality spoločnosť Yandex odporúča, aby ste zachovali starú doménu ako nové zrkadlo. Tým sa minimalizuje vplyv presunu na pozíciu zdroja v danej problematike a dopravy. Najlepšia voľba presmerovania vyhľadávača stránky presmerovanie 301. V súbore .htaccess musíte nakonfigurovať presmerovanie z každej stránky starej stránky na zodpovedajúcu stránku novej lokality.

Ak sa zdroj skladá z niekoľkých strán, nebudú žiadne problémy. Ak však existujú stovky alebo tisíce stránok, nastavenie presmerovania bude trvať dlho. Okrem toho stovky alebo tisíce presmerovaní v súbore .htaccess vytvoria dodatočné zaťaženie servera.

Ak chcete vyriešiť problém, použite nasledujúci kód:

Možnosti + FollowSymLinks

RewriteEngine zapnutý

RewriteEngine off

RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www.drupal-guru .ru

RewriteRule ^ (. *) $ //Opencart-guru.ru/$1 [R = 301, L]

RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www.drupal-guru .ru

RewriteRule ^ (. *) $ //Opencart-guru.ru/$1 [R = 301, L]

V tomto príklade kód presmeruje používateľov z ľubovoľnej stránky stránky www.drupal-guru.ru na zodpovedajúcu stránku stránky opencart-guru.ru. Nezabudnite namiesto adresy použitej na prehľadnosť uviesť adresu URL vašich zdrojov.

Upozorňujeme, že súbor robots.txt pre starú stránku www.drupal-guru zostáva k dispozícii. Je potrebné s pomocou smernice Host označiť, že hlavné zrkadlo ste si vybrali novú stránku opencart-guru.ru.

Ak chcete pridať správny kód do súboru .htaccess, môžete použiť generátory presmerovania. Ak chcete získať kód, stačí zadať adresu URL stránok, z ktorých a ku ktorým musíte nastaviť presmerovanie. Tu sú niektoré voľné generátory:

 • .htaccess Generátor.
 • 301 Generátor presmerovania kódu.
 • Generátor presmerovania Htaccess.
 • Generátor presmerovania 301 & 302.
 • Nástroj na generovanie presmerovania HtAccess 301.

Ako nastaviť presmerovanie bez úpravy súboru .htaccess

Ak sa obávate upraviť súbor .htaccess, použite jednoduchšie spôsoby nastavenia presmerovania. Ide o výber presmerovania v ovládacom paneli cPanel a rozšírenia pre populárny CMS.

Nastavenie presmerovania v cPanel

Na ovládacom paneli zadajte menu „Presmerovanie“. Nachádza sa v sekcii Domény.

V prípade potreby vyberte typ presmerovania. V predvolenom nastavení systém navrhuje použiť trvalé presmerovanie. Je vhodný na nastavenie zrkadiel na stavenisku.

Zadajte domény, z ktorých a do ktorých budú používatelia presmerovaní. Zmeny uložíte kliknutím na tlačidlo „Pridať“.

Presmerovanie pomocou pluginov

Pre niektoré CMS existujú pluginy, pomocou ktorých môžete rýchlo nastaviť presmerovanie. Napríklad, ak pracujete s WordPress, použite Simple 301 Redirects. Nainštalujte plugin a vstúpte do menu nastavení.

Zadajte stránky, z ktorých a do ktorých chcete používateľov presmerovať. V príklade na obrázku je nakonfigurované presmerovanie zo zapisovacej stránky do archívnej stránky.

Pomocou pluginu môžete konfigurovať presmerovanie pre všetky stránky v kategórii. Ak to chcete urobiť, začiarknite políčko Použiť zástupné znaky. Zadajte adresu kategórie a za ňu pridajte hviezdičku. Zadajte cieľovú adresu URL a uložte zmeny.

V CMS Joomla! Presmerovania možno konfigurovať pomocou komponentu presmerovania jadra. V Drupale sa tento problém rieši pomocou modulu Presmerovanie. Pre CMS Opencart existujú platené rozšírenia pre konfiguráciu presmerovaní.

Ako nastaviť presmerovanie na serveri Nginx

Ak váš poskytovateľ hostingu používa server Nginx, musíte vykonať zmeny v konfiguračnom súbore a nastaviť presmerovania. Je to podobné ako súbor .htaccess servera Apache.

Ak chcete nastaviť presmerovanie z domény bez predpony www na prefixovanú doménu, zadajte nasledujúci kód:

server {

server_name drupal-guru.ru;

prepísať ^ / (. *) $ //www.drupal-guru.ru/$1 trvalý;

}

Pomocou tohto kódu možno konfigurovať presmerovanie z adresy URL s predponou www na adresu URL bez predpony:

server {

názov_servera www.drupal-guru.ru;

prepísať ^ / (. *) $ //drupal-guru.ru/$1 permanent;

}

Kód konfiguračného súboru Nginx môžete získať napríklad pomocou konvertorov htaccess, napr. Postupujte takto:

 • Generovať kód pre súbor .htaccess servera Apache pomocou jedného z vyššie uvedených generátorov.
 • Konvertujte kód pre súbor .htaccess na kód konfiguračného súboru Nginx.

Výber domény je jednoduchý, ťažšie si vybrať.

Ak chcete vybrať primárnu doménu a nahlásiť ju vyhľadávačom, musíte nakonfigurovať presmerovania servera. Musíte tiež zmeniť nastavenia v kanceláriách pre webmasterov "Yandex" a Google. Každý odborník sa môže s týmito úlohami vyrovnať bez technického školenia. Budete potrebovať prístup k FTP alebo ovládacímu panelu lokality, možnosť používať generátory presmerovania a trochu času. Mimochodom, pred úpravou súboru .htaccess vytvorte zálohu. Možno budete potrebovať, ak vykonáte nesprávne zmeny v súbore.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár