Internetový marketing rustikálnym spôsobom: ako farmár hľadajúci klientov na sociálnych sieťach

"Aký druh online propagácie pre farmára? Choď na trh obchodovať!" Aké ďalšie mylné predstavy si nový farmár musel poradiť s cieľom zarobiť pol milióna rubľov za sezónu s pomocou sociálnych sietí?

Pred niekoľkými rokmi sme sa s mojím manželom presťahovali, aby sme sa natrvalo presťahovali do dediny, a rovnako ako mnohé iné zmenšovače sme chceli na začiatku získať tucet kurčiat. Dokonale zapadajú do pastoračného obrazu života v krajine - chodia po zelenom trávniku a pravidelne nám dávajú čerstvé vajcia na raňajky.

Prečo sa jednoduchá túžba získať hydinu stala plnohodnotným podnikaním? Je to jednoduché - v tomto výklenku bola skutočná "kolektívna farma" a ja som ju chcel zmeniť.

Oboznámenosť s podnikovým "vidieckym štýlom"

Keď sme premýšľali o kúpe vtákov, okamžite sme prešli cez internet, ale neboli tam žiadne reklamy pre Avito alebo VKontakte pre predaj hydiny v našich a susedných okresoch. Rozhovory s miestnymi obyvateľmi - všetci len pokrčili ramenami: nevedeli, kde a ako nájsť kurčatá.

Tu v novinách som videl reklamu, na ktorú si nikto nepamätal. Pravdepodobne sa zoznámila a jednoducho tomu nevenovala pozornosť.

Môj manžel zavolal a snažil sa objasniť, čo sa deje, ale odmietli mu odpovedať na telefóne, povedali - prísť na miesto stretnutia a kúpiť to, čo je.

Ponáhľali sme sa do okresného centra, takže v určenom čase by sme si zobrali desať sliepok so zľavou a tiež ako darček darovali kohúta. S miernym oneskorením, auto išlo hore s partiou mučených kurčiat v stiesnených klietkach. Okamžite odkiaľkoľvek, niekoľko aktívnych babičiek sa objavilo s košom a krabicami, odtlačilo nás nabok, aby sme nezasahovali do otázok. Iba pol hodiny bola pridelená na obchod. Strávili sme ich vo fronte a v nájazdoch v blízkych obchodoch pri hľadaní vhodnej krabice.

Výsledkom bolo, že sme si na pripravené peniaze mohli kúpiť iba 4 staršie sliepky. Namiesto mladých, zdravých vtákov boli staršie jedno a polročné kurčatá z hydinárne ponúkané za cenu 3 krát vyššiu ako v reklame. Jeden z nich zomrel v ten istý deň. Ostatní boli už dlho depresívni, kôlni, nič nejedli a bežali až do ich prirodzenej smrti v nasledujúcom roku.

Podľa iných kupujúcich je to norma. Ale my, pokazení mestským životom, sme vedeli, že by to mohlo byť iné a podnikanie by mohlo byť iné.

Pozri tiež: Ako riešiť konflikty so zákazníkmi: pokyny pre technickú podporu

Farma s "ako v meste" služby

O pár rokov neskôr, keď sme boli pripravení začať vlastné podnikanie v dedine, ten príbeh stále nepustil. Rozhodli sme sa, že pre úspech musíme konať inak. Stali sa farmármi: kúpili inkubátory, odišli k dodávateľom násadových vajec, vytvorili podmienky na chov mladých a začali sa zoznámiť s potenciálnymi zákazníkmi.

Takýmto spôsobom zrkadlili konkurentov:

 1. Online prítomnosť, Rozhodli sa vyhľadávať svojich klientov v sociálnych sieťach a rozprávať o živom „produkte“ prostredníctvom neznámeho monotónneho inzerátu v novinách, a to miest v miestnej komunite internetu. Prvé správy sa objavili v ich vlastnej skupine a vo verejných oznámeniach.
 2. Kompletná konzultácia telefonicky, online a osobne, Odpovedali na všetky otázky kedykoľvek, aby klient urobil informované rozhodnutie a nebol sklamaný po nákupe: je lepšie hneď odmietnuť, než byť nespokojný po transakcii z dôvodu nedostatku informácií o zvolenom „produkte“.
 3. Spoľahlivé informácie o cenách. Slová v cenníku sa od prípadu nikdy neodlišovali, nárast cien bol zaznamenaný vopred. Už sme dali zľavy na skutočnosť - za objem alebo jednoducho zo súcitu so zákazníkom, ale neboli použité na prilákanie zákazníkov.
 4. Kvalitný tovar. Predaj mladých akcií, ktoré sme osobne pestovali od nuly, a nie odpadový materiál z hydinárskej farmy. Ďalšími predajcami boli len predajcovia a priniesli „tovar“ niekomu inému, a mohli sme podať správu o každom dni života kurčiat - od momentu, keď boli vajcia položené v inkubátore.
 5. Široký výber, Produktová rada zahŕňa niekoľko plemien kurčiat, husí, kačiek, moriek, perličiek, prepelíc, ​​králikov, ciciakov, takže kupujúci si môže vybrať najlepšiu možnosť pre svoju farmu a neberie to, čo je.
 6. Bezplatná doplnková služba, Domáce doručenie vo vhodnom čase, vrátane v susednej oblasti alebo vo vzdialenej dedine. Žiadne problémy s "balením" - my sami vyriešili problém s krabicami na prepravu. Zvyčajné jedlo "s vami" - pre postupnú zmenu v strave. Popredajná veterinárna starostlivosť a poradenstvo v oblasti obsahu.
 7. záruky, Výmena problémových vtákov alebo náhrad. Niekedy, keď sa predávali malé kurčatá rôznych plemien, ich pohlavie bolo nesprávne určené a klient vyrábal kohúta namiesto kurčaťa, bolo potrebné ho zmeniť vtipmi a vtipmi. Teraz si práve vyberáme autosexuálne plemená, kde je všetko už vo veku dňa jasné.
 8. Súvisiace produkty, Vždy ponúkali kupujúcim ďalšie jedlo, krmivá, konzumentov, vitamíny - všetko, čo je ťažké nájsť v bežných obchodoch, ale to sa predáva v špeciálnych obchodoch v meste, kde ho nikto nepotrebuje. Kupujeme sa a "v rezerve", aby sme mohli previesť na našich zákazníkov bez príplatku.

Ak chcete kúpiť pár kurčiat, stačí zavolať a dohodnúť dodacie lehoty. Urobili sme pohodlnú trasu, aby sme mohli doručiť objednávky s minimálnymi nákladmi aj do vzdialených dedín. Sofistikovaná logistika umožnila nevyplácať veľa peňazí na benzín, kombinovať niekoľko dodávok a organizovať "hromadný náklad". Kupujúci nemuseli čakať viac ako 1 - 3 dni a objednali priamo "pred bránou".

To všetko sa stalo konkurenčnou výhodou. Tento prístup je možné aplikovať v každom inom podniku, ale v našej provincii nie. Všetci podnikatelia sú zvyknutí pracovať v kolektívnej farme, s dôverou, že môžete ponúknuť čokoľvek a čokoľvek chcete - budú si stále kupovať. Začali sme tento systém porušovať.

Kto sú naši zákazníci

Najprv sme museli rozdeliť dve rôzne oblasti podnikania: obchod s „živým tovarom“ a predaj poľnohospodárskych výrobkov.

Ecofarm má zvyčajne všetko v hromade. Zákazníci sú pozývaní s deťmi, aby si pochutnali na kozách a ochutnali tam kotlety. Na mieste sú zmiešané fotografie roztomilých kurčiat a ich trhaných jatočných tiel, mletého bravčového mäsa a ciciakov v bahne. Všetko je farebné, krásne, ale takýto tok môže nepriaznivo ovplyvniť predaj.

Je ťažké obísť ostré rohy a prekonať neochotu vedieť, odkiaľ potraviny pochádzajú. Pre moderného obyvateľa mesta je ľahšie si vziať hotovú patty do supermarketu, než si predstaviť, ako sa pekné prasa premení na reklamnú farmu.

Predajná zóna by sa mala pre konkrétnu cieľovú skupinu ostriť a obsah by mal spĺňať očakávania.

Naše štatistiky hovoria, že zákazníci na nákup zvierat a mrazených knedlíkov sú rôzni zákazníci:

 • Kurčatá a králiky na chov kúpi dedinčan vo veku 40 a viac rokov, ktorý je pripravený obťažovať sa o domácich prácach s cieľom ušetriť peniaze na cestách do obchodu, kde si svoje vlastné „všetko svoje vlastné“ pre deti a vnúčatá. Dospelé deti im navyše pomáhajú nájsť potrebné informácie na webe, ale rozhodnutie o dohode je určené výlučne pre nich - pre tých, ktorí chodia do chaty a zastavia koňa.
Pozri tiež: Ako vytvoriť internetový obchod "VKontakte"
 • Čerstvé prepeličie vajcia a stojan jahňacieho mäsa obyčajne nadobúdajú obyvatelia mesta 30+ s dobre platenou prácou, ktorá sa stará o zdravie a pohodu svojich blízkych, a preto si radšej vyberá produkty z dedín ako nakupuje potraviny v obchode.

Tieto dve kategórie klientov nebudeme miešať. Nie je nutné, aby kupujúci mäsa vedel, ako prasiatko vyzeralo počas svojho života a ako našuchorený králik bol predtým, ako sa dostal do guláša. Budúci majiteľ vtákov nepotrebuje informácie o cene jatočných tiel kačiek na Vianoce - na stole bude mať vlastnú kačicu.

Aký obsah je v obci dôležitý

Vytlačili sme dve verzie vizitiek, vytvorili dve skupiny na VKontakte, pracovali s nimi v testovacom režime, zbierali štatistiky a teraz vyvíjame dve propagačné stratégie pre každú z týchto oblastí.

Výber stránky a príprava obsahového plánu sú viazané na potreby cieľovej skupiny:

 1. Takže, pre kupujúcich zvierat, plánujeme viesť blog s odporúčaniami (naše vlastné praktické prípady a odborné poradenstvo) o pestovaní, uchovávaní, kŕmení a ošetrovaní. V skupine VKontakte budú zverejnené oznámenia o týchto materiáloch a propagačných postoch priamo s informáciami o "živom produkte".
Pozri tiež: Prečo lacné SMM nefunguje, a efektívne SMM je tak drahé
 1. Pre zákazníkov poľnohospodárskych výrobkov budete musieť vytvoriť kanceláriu na Facebooku. Stránka farmy, na ktorej budeme hovoriť viac o produktoch z dediny, o ich príprave, dodávke, príprave, aby kupujúci pochopil, čo je kvalita tohto produktu a ako presne sa o službu staráme.

Plán obsahu je vypracovaný a zohľadňuje zvyky strednej Ázie. Vo vidieckych oblastiach sa aktívne používajú mobilné zariadenia na prístup k internetu bez ohľadu na vek. V telefóne však nečítate veľa, takže pre takýchto návštevníkov je dôležitá stručnosť a obsah. Musia vidieť propagačné miesto a okamžite získať všetky potrebné informácie a nehľadať odpovede na otázky týkajúce sa iných zdrojov. Vstupujú do skupiny, aby neunikli oznámenia o pripravovaných predajoch.

Mestské ženy v domácnosti a podnikatelia navštevujú internet častejšie z počítača ako z mobilu, môžu si cez deň čítať pásku v sociálnych sieťach alebo v čase obeda a večer po práci. Pri vstupe do skupiny očakávajú komplexné informácie o produktoch: čo ponúkame, ako variť, kde nakupovať, čo je užitočné. A len vtedy, keď sú presvedčení o ich kvalite, urobia objednávku.

Prečo rada SMM guru boli v obci zbytočné

Príručky na propagáciu firemných stránok na sociálnych sieťach obsahujú štandardný zoznam základných tipov:

 • uverejniť čo najviac pracovných miest - raz týždenne, a pokiaľ možno raz denne, ak je to možné - a 3-5 dní denne;
 • bavte sa a robte ľudí smiať sa tak, aby robili repost;
 • organizovať súťaže na zvýšenie počtu účastníkov;
 • poskytujú zľavy a bonusy.

To je len aplikovať na našu farmu nebolo tak jednoduché.

Našou úlohou nie je dohoniť účastníkov v skupine pre masovú produkciu, ale zvýšiť lojalitu existujúcich zákazníkov, začať ústne slovo, aby ľudia zdieľali informácie o farme so svojimi priateľmi, zachovali si užitočné príspevky na stene a obrátili sa na nás ako na odborníkov.

Je dôležité budovať dôveryhodnosť v konkrétnom výklenku, a nie len byť smiešnym a sladkým pre každého.

Ceníme si nielen náš čas, ale aj čas našich klientov - v lete majú dedinčania toľko problémov, že namiesto toho, aby prechádzali mnohými prázdnymi miestami na páske, ktoré nemajú užitočné informácie, je niečo čo robiť.

Je nepravdepodobné, že zábavné príspevky nám prinesú mnoho potenciálnych kupcov, takže sa zameriavame na užitočné publikácie av sezóne na propagačné miesta. Nemáme čas vytvárať zábavný obsah, najmä teraz, v mimosezóne, aby sme „zahriali“ trh. Ale keď začne masový predaj, nebude to úplne až zábavné obrázky.

Zľavy zostali nepovšimnuté, aj keď výhoda bola zrejmá a informácie o nej boli zverejnené všade. Zákazníci prišli kedykoľvek inokedy, ale počas obdobia všetkých druhov propagačných akcií nedošlo k nárastu aktivity. Tam bolo toľko zákazníkov ako vždy, a dostali sme menej príjmov, pretože sme dostali zľavu.

Pozrite si tiež: 70 článkov SMM, ktoré vás urobia profesionálnym

Preto sme sa rozhodli, že nebudeme inzerovať pripravenosť znížiť cenu, ale jednoducho to urobiť, keď to budeme považovať za potrebné. Pravidelne sa preto radujeme z našich verných zákazníkov s dodatočnými bonusmi, ale tieto bonusy nikdy nesľubujeme na propagačných postoch. To je príjemné prekvapenie pri nákupe.

Pokúsili sa o súťaž, ale výsledky neboli potešené - „freeloaders“ prišli do skupiny, z ktorých niektorí sú teraz mŕtvi a niektorí z nich odišli postupne po skončení súťaže.

Ak by skupina na predaj zvierat bez účasti na súťaži bola v priebehu roka konštantná, potom v „obchode s potravinami“ je jednoznačne pokles záujmu po skončení súťaže.

V skutočnosti rast poľnohospodárskych podnikov vôbec nie je obmedzený nedostatkom zákazníkov, ale objemom výroby, ktorý im môžeme ponúknuť. Takže teraz pracujeme na kvalite, nie množstve. Týka sa to aj obsahu - budeme písať len o užitočnom a zaujímavom, a nie o všetkom kvôli zaškrtnutiu v obsahovej mriežke.

Koľko zákazníkov viedlo farmára k internetu

Teraz o výsledkoch. V porovnaní s akoukoľvek webovou stránkou alebo internetovým obchodom je účasť našich komunít neskutočná, pokrytie je malé. V oboch skupinách nie je tak veľa účastníkov. Ale veľmi veľké percento "svojich" cieľových návštevníkov.

Čo potrebujú malé podniky? Zákazníci, ktorí idú a kupujú, a nemajú radi, repost, preplnené v komentároch.

Zo 170 ľudí v skupine predávajúcich zvieratá od nás v roku 2016 nakúpilo 148 ľudí, pričom zanechalo žiadosť alebo predbežnú objednávku v osobnom. Konverzia z účastníckej skupiny na kupujúceho bola 87%. Okrem toho sa na konkrétneho vtáka osobne prihlásilo okolo 50 ďalších klientov.

Situácia je horšia s predajnou skupinou pre produkty dediny - 110 účastníkov, ale iba 22 ľudí sa stalo kupujúcimi, polovica z nich bola stála. Účasť na podujatiach v režime offline viedla k niekoľkým desiatkam ďalších klientov.

Odhadujeme, že internet viedol k nám dve tretiny zákazníkov, ak nie viac. Niektorí sa dokonca ani do skupiny nedostali, ale určite sa zmienili, keď volali, že "sme sa pozreli na fotografie tu na VKontakte a prečítali si oznámenie - chceme objednať."

Vďaka komunikácii vo VKontakte sme si zachovali základňu všetkých klientov - súčasných i potenciálnych, je možné analyzovať ich požiadavky a záujmy av prípade potreby ich priamo kontaktovať. Takéto odvolanie sa nebude podobať spamu SMS a propagačné miesto môže byť adresovateľné a individuálne.

Pre sezónu - od konca februára do júna - obrat farmy presiahol pol milióna rubľov. Všetko to začalo s niekoľkými reklamami na miestnej verejnosti.

Pozri tiež: Ako nastaviť zacielenie Vkontakte: podrobný sprievodca pre začiatočníkov

Väčšina kupujúcich v provincii, je dôležité dôverovať predávajúcemu. Videli nás na veľtrhoch s našimi vtákmi, vzali vizitku, šli do skupiny VC, sledovali fotografie, čítali oznámenia, zistili, že sme mali blízku farmu, a až po takomto komplexnom „ošetrení“ boli ochotní kúpiť.

Stále máme problémy s „mestskými“ klientmi, ale snažíme sa nájsť spoločný jazyk a kontaktné miesta.

Vo všeobecnosti sú ukazovatele povzbudivé. Nemusíme tráviť čas vytváraním nepodstatného obsahu, ktorý nefunguje, komunikovať s publikom, ktoré si nekupuje.

Ak by to nebolo pre online reprezentáciu v sociálnych sieťach, je nepravdepodobné, že by sa všetci títo ľudia dozvedeli o našej farme, ktorá sa dnes stala našimi stálymi zákazníkmi a už si objednáva na budúcu sezónu.

Čo z našich skúseností bude pre vás užitočné?

V každom podniku bude fungovať nasledujúca schéma práce, ktorú sme použili pri spustení farmy:

 • Identifikujte skutočné potreby potenciálnych zákazníkov.
 • Robiť vybraný obchod dobre, nie kvôli jednorazovému zisku
 • Tráviť čas na spätnú väzbu, chat a zbierať užitočné informácie.
 • Využívanie nezrejmých platforiem na propagáciu - dokonca aj obec už dlhú dobu má internet - a jej skupina v sociálnych sieťach nebude pre podnikanie vo vidieckych oblastiach zbytočná.
 • Vybudujte svoju komunitu, aby ste mohli rásť potenciálni zákazníci.
 • Preukázať odborné znalosti vo výklenku, poskytovať poradenstvo, pomoc pri riešení problémov.
 • Pozrite sa na návrhy a riešenia, ktoré sú zaujímavé pre Strednú Áziu, skontrolujte odporúčania odborníkov v praxi, ale konajte s prihliadnutím na očakávania „svojich“ klientov.

Považuj ma za čiapku? Ale prečo stále prevádzkujete svoju firmu "kolektívne"? Vývoj je jednoduchý - premýšľajte o zákazníkovi a produkte.

Zanechajte Svoj Komentár