Trendy internetového marketingu 2018: Predpoveď vedúcich pracovníkov spoločnosti Texterra

Aké trendy nás čakajú v internetovom marketingu v roku 2018? Požiadali sme našich manažérov, aby sa k tomu vyjadrili.

Trendy v internetovom marketingu

Julia Blynskaya, riaditeľka účtov

Môžem najprv kričať "na zdravie"? :) Teraz vidím stelesnenie toho, čo sme predpokladali pred piatimi rokmi. A veľmi na to čakám.

Zákazníci sa stávajú čoraz kompetentnejšími v oblasti marketingu obsahu a internetového marketingu vo všeobecnosti. Majitelia podnikov si uvedomujú, že to nie je rozmar, ale nutnosť, a radšej, začínajú chápať, ako to funguje. Otázka "prečo to robíš?" Znie menej a menej. Začali sme analyzovať analýzy spolu s klientmi, plánovať aktivity na nových stránkach, diskutovať o formátoch obsahu.

Priemerný biznis začal znovu budovať svoj finančný plán, čím viac sa venoval marketingu, najmä outsourcingu. Veľký podnik už montuje inhouse tímy, apelovať len na konzultácie. Obchod začal strategicky premýšľať o tom, ako by sa mal pohybovať na internete! A to je úplne nová úroveň kompetencií!

Orientačné štatistiky. Od konca roka 2015 sme začali ponúkať službu "Tvorba stratégie marketingu obsahu". V roku 2016 sme za to dostali 66 žiadostí. V roku 2017 - dvakrát toľko!

Tento trend bude pokračovať. Podnikateľské priority, či už chcú alebo nie, sa budú naďalej posúvať smerom k tomu, aby nielen priťahovali záujemcov a získavali predaj, ale aby vytvorili lojálnu komunitu okolo svojej značky, získali si dôveru publika a udržiavali svoju činnosť. Budeme musieť investovať do rozvoja tejto komunity. A to, ako chápeme, je tiež investíciou.

Trendy v oblasti marketingu obsahu

Elena Zakharova, vedúca oddelenia obsahu

1. Objaví sa viac osobného obsahu, ktorý bude odzrkadľovať pozíciu autora a cenný v tejto pozícii. Prirodzene odôvodnené. To platí najmä pre články v blogu. Koniec koncov, teoreticky by blog mal byť v mene zamestnanca (alebo viacerých zamestnancov so širokým spektrom tém) spoločnosti, ktorá dobre pozná produkt, ponúkané služby, problémy zákazníkov. Články s podpisom autora sú pre text dôveryhodnejšie ako nemenované eposy. Človek potrebuje človeka. A zamestnanci spoločnosti nemôžu byť úplne redaktori, ktorí čítajú "písať, skrátiť". Licked text je cítil, a to notoricky známy "neverím" sa objaví v mojej hlave.

Urobte si reálny príklad - miesto nášho klienta, onkológa, ktorý odstraňuje krtkov. Píše ľudsky, ak hovoril ústne. Čítate tieto články, občas opravujete čiarky a niektoré obraty a obdivujete - pretože je úprimná a čestná. Jednoduché, zrozumiteľné, rozpoznateľné. Okamžite vzniká pocit - osoba chápe, o čom hovorí. A to je kľúčom k obsahu marketingu, vzhľadom na všeobecnú dominanciu obsahu. Myslím si, že tento prístup je relevantný takmer všade - domáce spotrebiče, softvér, stavebné zmesi, dizajn, kozmetika, cestovný ruch atď. Všetko je zmiešané s prirodzenosťou a skutočnými odbornými znalosťami.

2. Ale s odbornosťou tohto problému. Teraz je a bude v roku 2018. Osoba môže kúpiť ready-made podnikania a nie je expert v jeho smere. To môže urobiť niečo ako sprostredkovateľské služby, alebo aby stránky agregátor, nie je naozaj pochopenie produktu, môže byť vždy zaneprázdnený, môže to byť len snob a predpokladať, že iní musia prísť na to a písať, ako keby pracovali pre neho v spoločnosti po dobu najmenej jedného roka , Zároveň chce článok „dobre, ako vo vašom blogu Texterra“. Súdruhovia, kolegovia, koroneri, marketingoví experti napíšu marketingový marketing na Texterre, copywriteri píšu o marketingu, atď. Ak chcete chladný článok, nebuďte chamtiví, venujte nejaký čas zdieľaniu odborných znalostí, prilákajte expertov tretích strán. Bez toho to nebude ako v Texterra blog, najmä ak je téma úzka alebo zložitá.

3. Texty budú "zábavnejšie". Aby sme dali čitateľovi jasnú odpoveď na otázku v konzistentnej a logickej podobe, je minimálny program. Ďalšou úlohou je, aby si človek vychutnal čítanie. Toto sa spravidla dosahuje na úkor humoru, živých obrazov, všeobecne, iskry a života. Je zrejmé, že nie celý článok je tryskajúce s šumivé vtipy, závisí na téme. Ale vo všeobecnosti sa humor a neformálna prezentácia, a to aj vo vážnych alebo „nudných“ témach, ako sú USB káble, stáva viac. Alternatívou sú oduševnené, lyrické texty, ktoré autora podplatia taktikou a otvorenosťou.

4. „Mladé a dynamické spoločnosti“ už nebudú plodné. Budú existovať spoločnosti s vlastnou históriou, aj keď je to len pár mesiacov. Vlastníci mnohých stránok z hľadiska obsahu opustia jednu šablónu a jednoducho prepnú na inú. V trende multi-obsah? „Radšej si nakreslime infografiky, nakrúcame video, zmiešame ich s textom, vytvoríme bielu knihu. A je v poriadku, že toto všetko je väčšinou prázdne v obsahu - ale máme multicontent, a to je vraj cool!“

5. Infostil preniká do videa (alebo už preniklo?). A to je dobré. Vzhľadom k tomu, že je to hlúpe sledovať video o tom, ako opraviť carbox na streche auta, kde „hlásateľ“ hovorí pomaly, láskyplne obracia detaily a nezabúda na to, aby sa otočil znak spoločnosti na týchto častiach k fotoaparátu a nikdy nedosiahol bod. Vo všeobecnosti bude video na stránkach viac.

Trendy v generácii olova

Evgenia Kryukova, vedúca marketingu

1. Omnichanality. Napriek tomu, že sme už dlhšiu dobu presadzovali integrovaný prístup a multikanálové vysielanie a potvrdili ich efektívnosť v prípadoch, v roku 2017 stále existuje nedorozumenie, prečo je toto všetko potrebné. Myslím si, že v roku 2018 sa situácia zmení. Omnichannel (inými slovami, používanie všetkých možných kanálov pre komunikáciu so zákazníkmi) je hlavným trendom budúceho roka. Čím viac kanálov využíva podnik, tým závažnejšie budú výsledky v oblasti propagácie a predaja. Samozrejme, nehovorím o malom rodinnom podniku troch ľudí, ktorí majú dostatok internetového obchodu VKontakte. Ide o podnik, ktorý si stanovuje vlastné ciele, ktoré chce rásť a rozvíjať sa. Chcete rast v budúcom roku? Potom si zapamätajte toto slovo - v roku 2018 to bude znieť často.

2. Povesť. Teraz nastal čas, keď zákazníci alebo verejní činitelia urobia chybu alebo nepozornosť spoločnosti. Určite ste videli, ako nespokojní užívatelia píšu nahnevané recenzie a označujú spoločnosť na Facebooku alebo VKontakte, aby z nej získali spätnú väzbu, ospravedlnenie alebo ďalšie buchty. Áno, často je to druh manipulácie, ale nezostáva nič pre značky, ale rýchlo reagovať na takéto preskúmania. Inak nič. Ak spoločnosť mlčí a ignoruje nespokojných zákazníkov, môže sa premeniť na veľkú tragédiu - až do úplnej straty povesti. Aby ste tomu zabránili, musíte rýchlo a kompetentne reagovať na negatívne otázky, podporiť pozitívnu spätnú väzbu a pomôcť používateľom pri riešení ich problémov, ak vás o to požiadajú. Myslím si, že v roku 2018 bude viac spoločností, ktoré budú pozorne sledovať, čo o nej v sieti hovoria. Aspoň v roku 2017 bol tento trend podľa mojich pocitov celkom jasný. Tak jasné, že aj "Mail Ruska" sa zapojil do toho! A to je podľa môjho názoru veľmi významné.

3. Webová analýza. Nemyslím si, že v roku 2018 každý začne ostro študovať webovú analytiku, ale chcel by som tomu veriť :) Teraz bez základných vedomostí Yandex.Metrica a Google Analytics nikde. Zároveň sa domnievam, že sa to týka všetkých osôb, ktoré sa týkajú internetového marketingu: copywritera, manažéra SMM, editora, obchodníka atď. Musíte byť schopní vytvoriť jednoduché správy a vyvodiť závery o svojej práci, ktorá je na nich založená. Ak túto zručnosť nemáte, s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať voľnobeh, netušíte, čo prinieslo výsledok a čo nie.

4. Nové služby. Som presvedčený, že v roku 2018 sa objavia nové nástroje generácie vedúcich pracovníkov. Služby spätného volania, online chatové miestnosti, dynamické kryty VK, odosielatelia hromadných správ - to všetko rýchlo stráca svoju účinnosť. Užívatelia musia neustále ohromovať, priťahovať ich pozornosť, zapájať sa do interakcie so značkou. To si vyžaduje predstavivosť a nové nástroje. Myslím, že budúci rok ich dostaneme.

SEO trendy

Konstantin Anufriev, projektový manažér

1. Celková mobilizácia. Google zavádza mobilný prvý index ako hlavné hodnotenie stránky z pohľadu mobilných užívateľov ako hlavného spotrebiteľa obsahu.

Technológie AMP a PWA sa vyvíjajú s cieľom zlepšiť užívateľské skúsenosti z smartfónov a pomalého mobilného internetu. Tento rok Yandex predstavil podobnú technológiu ako Turbo Pages. Podstata týchto technológií spočíva v tom, že používatelia mobilných zariadení sa zobrazujú okamžite, pretože sú uložené na serveroch vyhľadávacích gigantov a umožňujú im čo najrýchlejší a najprístupnejší prístup.

2. Vylepšené roboty, neurónová sieť. Užívatelia budú môcť prijímať potrebné informácie častejšie v bežných a rozšírených úryvkoch, čo znamená, že na ne bude menej kliknutí.

3. Vývoj nástrojov pre vlastníkov stránok alebo webmasterov. Yandex pokračuje v postupnom zlepšovaní svojho nástroja Webmaster tak, aby vlastníci stránok lepšie porozumeli tomu, ako sa ich zdroje prezentujú pri hľadaní Yandexu, a bolo pre nich jednoduchšie riešiť problémy, ktoré s tým súvisia. Len nedávno sa objavil funkčný: trendy, turbo, odporúčané dotazy a sľúbili, že sa tam nezastavia. Google tiež nezostáva pozadu a už aktívne testuje a zobrazuje aktualizovanú konzolu vyhľadávania, v roku 2018 sľúbili, že ju predstavia verejnosti.

4. Miesta pre ľudí. Tento trend nie je nový, ale zdá sa mi, že nestratí svoj význam ani v roku 2018, ani v roku 2019. Vysoko kvalitné užívateľsky prívetivé stránky s užitočným obsahom - hlavnou zložkou úspešnej propagácie na internete. Áno, môže to znieť banálne a počuli ste o ňom veľa, mnohokrát, ale nebudem sa snažiť opakovať to, kým sa nestane bežnou pravdou pre väčšinu webmasterov a vlastníkov stránok. Urobte svoje stránky pohodlné a užitočné pre užívateľa av roku 2018 uvidíte pozitívne zmeny nielen v doprave, ale aj v predaji.

Trendy vo web dizajne

Svyatoslav Groshev, vedúci projektu

1. Narastajúca úloha typografie. Niekto povie, že typografia je malá časť webového dizajnu, ale podľa môjho názoru je to jej najdôležitejší prvok. Najmä teraz - keď sa stránky stali minimalistickejšie. Myslím, že v roku 2018 bude krásna typografia tlačiť cez ťažké fotografie a ilustrácie. Užívatelia mobilných telefónov budú ľahšie konzumovať obsah a dizajn sa stane čistejším a čistším.

Príklad krásnej typografie. Autor práce: jabel ahmed

2. Ďalší rozvoj mobilného usporiadania. Väčšina používateľov už navštívi stránky z mobilných zariadení. Počet mobilných aplikácií sa zvýšil. Technológie ako hlasové vyhľadávanie, hlasové roboty, posunková reč a oveľa viac sa naďalej vyvíjajú. Vývojári sa snažia zohľadniť tieto trendy vo vytváraní lokalít, čo bude nepochybne pokračovať aj v roku 2018.

V roku 2018 sa vyžaduje prispôsobenie miest pre mobilné zariadenia. V screenshoty - naše klientske stránky pop-music.ru

3. Použite jasné fotografie a ilustrácie. Viac kontrastu, jasných farieb, farebných a dojemných fotografií: toto všetko „zachytáva“ oko a spôsobuje viac emócií. Myslím si, že tento trend sa len zvýši.

Šťavnaté farby na jednom z našich pristátí

4. Unikátne obrázky. Toto už bolo povedané, ale teraz sa tento problém stáva akútnejším. Fotografie fotografií, ktoré sa používajú na mnohých stránkach, spôsobujú čoraz väčšiu nedôveru. Myslím si, že v roku 2018 bude viac spoločností, ktoré sa rozhodnú v prospech obsahu autora a videa.

5. 3D vizualizácia. Kombinácia plochého dizajnu a 3D grafiky vyzerá veľmi pôsobivo. Očakávame v roku 2018 viac takýchto produktov.

6. Farebné gradienty. Tento trend sa v roku 2017 zvýšil a v ďalšom si myslím, že zostane relevantný. Prechody sa používajú na ilustráciách, na blokoch na stránkach, na jednotlivých konštrukčných prvkoch, napríklad na tlačidlách alebo logách. Je tu tendencia prechodu z tmavých, sivých odtieňov do farebnejších farieb.

Na záver. Vývoj mobilných zariadení, vznik nových funkcií a možností, zvýšenie produktivity - to všetko vytvára nové trendy v dizajne webu. Je logické, že ďalšie bude ešte zaujímavejšie. Je celkom možné, že v roku 2018 sa objaví niečo revolučné, spojené napríklad s pokrokom vo vytváraní smartfónov. Takže budeme čakať, aké prekvapenia budú pre vás tvorcovia gadget pripravovať.

Trendy v UX / UI

Artem Aleinik, vedúci vývoja rozhraní

Môžete ísť do detailov a vyhodnotiť, ako bolo obvyklé vytvoriť užívateľské rozhranie v roku 2017, čo sa z toho stalo, čo sa používateľom páčilo viac.

Vidíme, že mnohí robia veľké menu, ktoré sa v spôsobe mobilných telefónov zobrazuje a skryje pomocou tlačidla "hamburger", čím sa zavádzajú animačné prvky. O VR a AR sa čoraz viac hovorí, hoci je to práve pre web, že relevantnosť takýchto technológií v blízkej budúcnosti je z technických dôvodov sporná.

Naliehavo vás žiadam, aby ste mali na pamäti tieto trendy, ale v prvom rade vychádzajte z cieľov, ktoré plánujete dosiahnuť navrhnutím webovej stránky alebo aplikácie. Zvážte všetko, čo viete o podnikaní, cieľovej skupine, propagačných kanáloch, doručovaní obsahu.

Potom, čo ste si to mysleli, vytvoríte to najlepšie miesto alebo aplikáciu, pretože vyhovuje vašej úlohe, a nezáleží na tom, či to zodpovedá akýmkoľvek trendom alebo nie.

3D stránka vytvorená pomocou knižnice three.js. Pohodlné a pôsobivé, vyžaduje dobrý internet a non-slabé zariadenie. Sú všetky takéto riešenia vhodné?

Jediný veľký trend pre rok 2018 a nasledujúce roky, ktoré by som chcel povedať, jevymazanie riadku medzi používateľom a rozhraním, Pokúste sa vytvoriť šablóny, ovládacie prvky, obsah, so zameraním nie na vyhľadávací robot, ale na osobu: prírodné formulácie, obvyklé formy. Pretože internet už nie je stránka v špeciálne navrhnutých digitálnych boxoch, ale prostredie, v ktorom existujú.

Trendy vo vývoji backendu

Valery Filonov, vedúci vývoja backendu

Rastúci vývoj technológií JavaScript a písanie stránok na ne. Taktiež rozvíja rámce (Yii2 a Symfony Framework sa zdali veľmi dobre) a CMS, čo je dôvod, prečo sa čisté PHP používa menej často.

Vývoj technológií a vznik nových služieb pre rýchle načítavanie mobilných webových stránok, čo zase zvyšuje rýchlosť zobrazovania stránky na mobilných zariadeniach bez toho, aby sa na stránky museli dostať.

Vo vývoji webu je MySQL stále najbežnejším systémom správy databáz. PostgreSQL možno tiež označiť ako veľmi silný, slobodný a rozvíjajúci sa DBMS.

V budúcnosti bude podľa môjho názoru narastať tendencia vo vývoji webových aplikácií špeciálne pre mobilné platformy.

Trendy v SMM

Larisa Volková, vedúca SMM

Predpovedanie budúcnosti SMM-2018 je dosť ťažké, pretože aj tie fantastické nápady sú realizovateľné. Budem zdieľať hlavné predpoklady:

1. Rast mobilných užívateľov. Od októbra 2016 - marec 2017 má 46% ruskej populácie prístup k internetu zo smartfónov. Túto skutočnosť je potrebné zohľadniť pri zriaďovaní reklamy. S najväčšou pravdepodobnosťou budú reklamy, ktoré sa zobrazujú iba používateľom desktopu (vedľajšie telefóny), budúci rok menej populárne. A v niektorých oblastiach, kde je potrebné chytiť užívateľov desktopu, je pravdepodobné, že publikum bude úzke a drahé.

2. Geolokácia - hlavný motor malých podnikov. Pomocou geolokácie teraz môžete získať horúcich klientov. Myslím si, že v roku 2018 budú tieto geolokácie oveľa presnejšie, čo znamená, že bude ľahšie zachytiť cieľovú skupinu.

3. Najlepším spôsobom propagácie produktov je video obsah. Teraz je to zrejmé, väčšina obsahu v sociálnych sieťach - krátke videá. Používatelia nemajú čas čítať dlhé príspevky, prezeranie videa je pohodlnejšie a rýchlejšie. Veľkú úlohu budú hrať aj príbehy. Už na zvýšenie Instagramu bez akejkoľvek reklamy je realistické vďaka možnostiam príbehov. Je vhodný do miest: nákupné centrum, reštaurácia, fitness klub atď.

4. Použitie instant messenger - +100 k lojalite zákazníkov. Funkčnosť poslov sa rozširuje a v roku 2018 sa nezastaví. Je to vynikajúca platforma pre komunikáciu s klientom a zvýšenie jeho lojality voči spoločnosti.

5. Chatbot. Идеальный инструмент, который позволяет экономить время и не терять клиентов. Думаю, в 2018 году общение с клиентом будет по большей части проходить с помощью чатботов.

Тренды в видеомаркетинге

Владимир Семенов, руководитель отдела видеопродакшена

1. Видеоинфографика станет более популярной, Заказчики уже сейчас понимают, что этот тип контента сильно влияет на рост конверсии и привлекает потенциальных заказчиков. Думаю, этот тренд усилится в 2018 году.

2. 3D-графика в новом формате. Ak už skôr bolo potrebné len vizualizovať všetky procesy, ktoré z nejakého dôvodu nemohli byť zachytené na fotoaparáte, potom budúci rok bude fungovať ako sebestačný nástroj pri vytváraní videí.

3. Video rozhovory, vlogs, reklamy a reklamy. Je nepravdepodobné, že opustia trh. Je to zvyčajný, dobre zavedený formát reklám, ktorý stále priťahuje informatívny a kvalitný obraz.

4. Fotografovanie v 4K. V zásade bol tento formát známy a dobre využívaný v roku 2016 aj v roku 2017. V roku 2018 jednoznačne nikam nepôjde a môže sa stať ešte obľúbenejším.

5. Interaktívne videá. V poslednej dobe si získali veľkú popularitu medzi užívateľmi, ale nie každému sa to podarilo pochopiť a oceniť. Spojujem to s dvoma dôvodmi. Prvým je nesprávne umiestnenie. A druhá je komplexná implementácia. Osobne som viac naklonený prvej možnosti, pretože tu potrebujete porozumenie od výkonného umelca aj od zákazníka. To je veľmi neobvyklý typ obsahu, pre ktorý musíte hľadať správne miesto s publikom, ktoré to pochopí a ocení.

Zanechajte Svoj Komentár