Ako používať marketing obsahu na podporu malého podniku a prečo stojí za to robiť

Content marketing je jednou z najúčinnejších a najpriaznivejších stratégií propagácie pre malé podniky. Tento marketingový prístup upozorňuje potenciálnych zákazníkov na váš podnik a vytvára verné publikum a spotrebiteľskú komunitu vášho produktu.

Účinnosť marketingu obsahu určuje jeho popularitu medzi podnikateľmi a vlastníkmi malých podnikov. Podľa prieskumu spoločnosti HubSpot o stave prichádzajúceho marketingu v roku 2013 túto stratégiu využíva 43% podnikov v USA s menej ako piatimi zamestnancami.

Pomocou obsahu marketing, malé firmy dostane príležitosť súťažiť s veľkými spoločnosťami. Je to kvôli rozdielu v prístupoch k propagácii - zatiaľ čo veľké korporácie nakupujú drahú neefektívnu reklamu, malé firmy priťahujú zákazníkov pomerne lacnými spôsobmi.

Nižšie nájdete informácie o tom, ako malé podniky v USA používajú marketing obsahu. Dozviete sa tiež o postupnom pláne používania marketingu obsahu ako nástroja pre konkurenciu malých podnikov s veľkými spoločnosťami.

Ako malý podnik používa obsah marketing

Podľa štúdie inštitútu Content Marketing Institute a Outbrain, americký malý podnik pôsobiaci v segmente B2B, vynakladá 31% svojho reklamného rozpočtu na obsahový marketing. Americké spoločnosti s viac ako 1 000 zamestnancami trávia 24% svojho reklamného rozpočtu na obsahový marketing.

57% podnikateľov plánuje v blízkej budúcnosti zvýšiť náklady na tento spôsob propagácie. Tento krok urobí len 46% podnikov.

Takže malé podniky pôsobiace v segmente B2B ochotne minú reklamné rozpočty na obsahový marketing. Napriek tomu využívajú v porovnaní s veľkým biznisom menej taktických marketingových nástrojov. V priemere malé podniky používajú 12 nástrojov, zatiaľ čo veľké podniky používajú 16 nástrojov.

Medzi najobľúbenejšie distribučné kanály medzi malými podnikmi patria:

 • Podpora obsahu prostredníctvom sociálnych sietí (používa 86% podnikateľov).
 • Propagácia obsahu prostredníctvom vlastných webových stránok prostredníctvom SEO prevádzky (82% podnikateľov).
 • Email marketing (81% podnikateľov).

Malé podniky používajú videozáznamy menej často ako veľké spoločnosti. Zároveň sú malé spoločnosti častejšie zapojené do blogov ako podniky.

76% malých podnikov prevádzkuje vlastné blogy. Blogovanie je menej nákladný taktický marketingový nástroj, takže malé podniky sú v tomto ohľade pred veľkým biznisom.

V priemere si malé podniky udržujú činnosť v piatich sociálnych sieťach. Veľké spoločnosti sa zaoberajú komunikáciou len v štyroch sieťach. Malé podniky pôsobiace v segmente B2B najčastejšie využívajú LinkedIn (83%), Twitter (81%) a Facebook (80%). Nedávno sme písali o tom, prečo sú tieto preferencie prepojené. Veľké spoločnosti používajú najčastejšie Facebook (80%), Twitter (76%) a YouTube (74%).

Viac ako polovica malých podnikov v USA vytvára vlastný obsah. Iba 39% podnikateľov dáva túto funkciu outsourcingu. 65% veľkých spoločností najíma obsahové agentúry, čo naznačuje, že veľké americké podniky nie sú pripravené vytvárať obsah sami.

Už sme napísali, že potreba vytvoriť veľké množstvo obsahu je hlavným problémom pre britský biznis, ktorý sa opiera o obsahový marketing. Aj táto malá prekážka čelí americkým malým firmám pôsobiacim v segmente B2B. Keďže obsah vlastného vydania je pre malé podniky sotva vhodný, je možné predpokladať rast dopytu po službách obsahových agentúr v blízkej budúcnosti.

Prečo malé podniky milujú marketing obsahu

Ako bolo uvedené vyššie, 43% malých podnikov v USA využíva marketing obsahu. HubSpot identifikoval hlavné dôvody, prečo je tento marketingový prístup najvhodnejším nástrojom na podporu malých podnikov. Patrí medzi ne:

 • Mobilita malých podnikov a vysoká miera reakcie ich zamestnancov. Malé spoločnosti môžu rýchlo odpovedať na otázky publika na sociálnych sieťach, komentovať príspevky na blogu a vykonávať ďalšie akcie súvisiace s marketingom obsahu.
Na druhej strane, zamestnanec veľkej spoločnosti by mal napísať hlave správu o tom, ako sa objavil nový komentár k sociálnej sieti. Potom bude vedúci inštruovať zodpovedného špecialistu, aby vytvoril rozkaz odpovedať na komentár ... Jedným slovom, potenciálny klient bude dlho čakať na reakciu na jeho otázku. Samozrejme, toto je prehnaný príklad, ale nie je ďaleko od reality.
 • Schopnosť malých podnikov zamerať sa na mikrosegment trhu. Veľké spoločnosti vytvárajú všeobecné reklamy, ktoré nezohľadňujú záujmy malých skupín spotrebiteľov. Podnikatelia si môžu ľahko dovoliť vytvoriť nika obsah.
 • Neštandardné myslenie zástupcov malých podnikov. Mnohí jednotliví podnikatelia a majitelia malých spoločností majú za sebou dobré obchodné skúsenosti. Sú nadradené zamestnancom veľkých spoločností v oblasti kreativity, znalostí trhu a efektívnosti. Preto malé podniky ponúkajú divákom užitočnejší obsah ako veľké firmy.
 • Obmedzené zdroje malých podnikov. Veľké spoločnosti si môžu dovoliť vyhodiť peniaze doprava a doľava, publikovať neefektívne reklamy a články pochybnej kvality. Malé podniky šetria čas a finančné zdroje, takže sa spoliehajú na kvalitný obsah.
 • Túžba malých podnikov pracovať v neobsadených výklenkoch. Malé spoločnosti hľadajú sľubné trhy s nízkou úrovňou konkurencie. Často ponúkajú spotrebiteľom úplne nové nápady. Obsahový marketing pomáha formovať dopyt a vysvetľovať divákom, ako používať produkt v takýchto prípadoch. Veľké podniky budú s väčšou pravdepodobnosťou pôsobiť vo vysoko konkurenčných segmentoch trhu. Spotrebitelia v takýchto výklenkoch často poznajú celý alebo takmer celý produkt, čo znižuje efektívnosť marketingu obsahu.

Takže malé podniky používajú marketing obsahu častejšie ako veľké podniky a tiež to robí efektívnejšie. To však neznamená, že propagácia produktov a značiek pomocou obsahu je vhodná len pre malé spoločnosti. Veľký biznis tiež aktívne využíva obsahový marketing, o ktorom sa môžete dočítať tu.

Ako používať marketing obsahu v boji o podiel na trhu s veľkými spoločnosťami

Malé podniky čelia rôznym ťažkostiam v snahe konkurovať veľkým podnikom. Obsahový marketing je však jedným z nástrojov, ktorý pomáha podnikovým lídrom poraziť nadnárodné goliaths (viac o tomto tu).

Nasledujúcich päť tipov vám pomôže podporiť malé firmy a úspešne konkurovať veľkým spoločnostiam, ktoré využívajú marketing obsahu:

Určite bod diferenciácie vášho obchodného projektu

Premýšľajte o svojich konkurenčných výhodách. Odpovedzte na nasledujúce otázky a zistite silné stránky svojho projektu:

 • Čo môžu zákazníci vo vašej spoločnosti dostať, že im ich nebudú ponúkať vo veľkej spoločnosti?
 • Čo robí vašu ponuku špeciálnou z pohľadu kupujúceho?

Povedzte o tom svojim zákazníkom vo vašich publikáciách.

Určite cieľovú skupinu

Bolo uvedené vyššie, že veľké spoločnosti si môžu dovoliť strieľať z kanóna na vrabcoch - uverejňovať rovnaké reklamy pre všetkých zákazníkov. Môžete použiť presnejšie zbrane, jasne definovať a štruktúrovať cieľovú skupinu. To vám umožní vytvoriť obsah pre každú skupinu potenciálnych spotrebiteľov.

Nasledujúce otázky pomôžu vytvoriť portrét potenciálneho klienta:

 • Kto je váš ideálny spotrebiteľ? Čo z neho robí vítaného návštevníka vašej stránky alebo obchodu? Čo ovplyvňuje spotrebiteľské preferencie ideálneho zákazníka?
 • Aký je váš ideálny spotrebiteľ, o ktorého osobu sa zaujíma?
 • Aké informácie potrebujú vaši zákazníci pri výbere produktov a služieb?
 • Ako sa správny spotrebiteľ správa v sociálnych sieťach?

Výsledný portrét použite na vytvorenie cieleného obsahu.

Identifikujte svojich hlavných konkurentov

Mnohí podnikatelia sú skutočne prekvapení, keď zistia, že niekto ponúka svojim zákazníkom podobný produkt za výhodnejších podmienok. Dajte si pozor na konkurentov, aby sa tejto situácii vyhli.

Odpovede na nasledujúce otázky vám pomôžu:

 • Aké veľké spoločnosti sú vaši konkurenti?
 • Ako s vami súťažia? Aké návrhy týchto spoločností sú podobné vašim návrhom?
 • Ako konkurenčné ponuky ovplyvňujú vaše podnikanie a marketing?

Povedzte divákom, prečo sú vaše ponuky na trhu najlepšie. Nekritizujte konkurentov, budujte svoju marketingovú kampaň na pozitívne posolstvá.

Vyplňte svoju ponuku

Premýšľajte o tom, ako urobiť váš produkt atraktívnejším pre spotrebiteľa. Klient by mal dostať niečo špeciálne, spolupracovať s vami.

Odpovedzte na tieto otázky:

 • Akú úroveň služieb klient očakáva pri kontakte s vami? Pamätajte si, že kvalitné personalizované služby sú jednou z kľúčových výhod malého podniku nad veľkými spoločnosťami.
 • Aký obsah bude doplnkom, ktorý robí váš produkt špeciálnym? Môžete napríklad publikovať recepty, príručky pre spotrebiteľov, prípady, ktoré pomôžu zákazníkom efektívne využívať vašu ponuku.

Upozorňujeme, že vaša ponuka sa môže stať atraktívnejšou ako podobné ponuky konkurentov, ak k nej jednoducho pridáte užitočný obsah.

Venujte pozornosť cenotvorbe.

V žiadnom prípade nie je dumping. Po prvé, veľký obchod vás zničí, ak sa rozhodne znížiť ceny. Po druhé, kupujúci bude vždy očakávať zľavy od vás, ak ste pôvodne pozíciu ako discounter.

Odpovedzte na túto otázku nastavením ceny pre váš produkt:

 • Koľko je rovnaký produkt v konkurenčnom obchode? Pamätajte, že používatelia majú prístup k internetu. Preto sa neobmedzujte len na štúdium ponúk miestnych hráčov.

Snažte sa vysvetliť cenovým princípom divákom. To platí najmä pre malé podniky, ktoré poskytujú komplexné služby klientom.

Tak, obsah marketing je vhodný pre malé firmy spôsob propagácie. Použite ho ako nástroj hospodárskej súťaže s veľkými spoločnosťami. Ak to chcete urobiť, určite cieľovú skupinu. Povedzte zákazníkom, aké príležitosti získajú výberom vašej ponuky. Mnohí spotrebitelia uprednostňujú produkt malých firiem, pretože spoločnosti jednoducho nemajú dostatok času na udržanie dialógu s publikom.

Pri vytváraní tohto materiálu sme sa naučili veľa z 6 článkov, ktoré B2B Small Businesses články Joe Pulitzi a Heidi Cohen.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár