Vlastnosti podpory internetového obchodu so zdravými potravinami

Existuje dopyt po zdravých potravinách, prírodnej kozmetike a ďalších ekologických výrobkoch - mala by existovať ponuka. Jedinou otázkou je, ako tieto produkty ponúkať na internete.

Podnikateľ musí vziať do úvahy všetky nuansy:

 • Pochopte, kto je jeho cieľová skupina a čo chce.
 • Vedieť, ako vytvoriť vysoko kvalitný obsah: text, fotografie, videá.
 • Urobiť stránky užívateľsky príjemný.
 • Predstavte si, ako prilákať návštevníkov z režimu offline.
 • Byť schopný budovať dlhodobé vzťahy so zákazníkmi.

Pracovala som asi 2 roky v oblasti zdravej výživy, takže verím, že som dokázala objektívne zhodnotiť existujúce internetové obchody a poukázať na dôležité črty ich propagácie.

Poďme.

Kto je cieľová skupina a čo chce

Internetové obchody so zdravou výživou pracujú s mnohými cieľovými skupinami. Príklady segmentov CA:

 • Vegetariáni, syroedy, vegáni.
 • Ľudia s cukrovkou a celiakiou (neznášanlivosť lepku).
 • Kršnovci, pôstni ortodoxní kresťania.
 • Dievčatá, ktoré chcú schudnúť.

Potreby, resp. Potreby sú veľmi odlišné: niekto je proti zabíjaniu zvierat, niekto je nútený dodržiavať diétu a niekto len nasleduje módu. Pre každý segment strednej Ázie je potrebný samostatný UTP, vstupné stránky a reklamné kampane.

Hlavnou vecou nie je snažiť sa potešiť všetkých naraz. Väčšina potenciálnych zákazníkov môže odísť, ak sa stretnú s agresívnou propagandou surových potravín alebo napríklad zmienkou o prasádam.

Osobne som sa presvedčil o potrebe starostlivého umiestnenia, keď som pracoval na veľtrhu PIR. Diváci tam boli konzervatívni: všetci netrpezlivo a nadšene vyzvali na „zdravú výživu“, ale fráza „vegetariánske výrobky“ ich donútila vyzerať podozrivo a prechádzať okolo.

Mimochodom, tí, ktorí sú dobre oboznámení so zdravou výživou a cielene hľadajú špecifické potraviny, nie sú mnohí, najmä v regiónoch. Pre rast predaja je dôležité neustále priťahovať a udržiavať nové publikum (dôchodcovia, študenti, matky s deťmi atď.).

Okrem priamych spotrebiteľov by ste mali venovať pozornosť organizátorom spoločných nákupov. Prirodzene, pri tejto metóde spolupráce bude zisk na jednotku produkcie nižší, ale obchodný obrat sa zvýši a bude existovať reálna šanca začať ústne slovo.

Ak ste dostatočne vyrastali a stali sa známou značkou, mali by ste začať pracovať v B2B. Dobrým príkladom je „Internetový obchod s reálnymi potravinami“, ktorý zarobí peniaze z predaja tovaru aj zo franšízy. Projekt má 15 pobočiek v Rusku a na Ukrajine.

Ako vytvoriť obsah

V internetovom obchode sa nemôžete dotknúť, vyskúšať, cítiť a držať v rukách tovaru: návštevník stránky môže zapnúť iba svoju vlastnú predstavivosť. Pomôžte mu s textom, fotografiou a videom.

text

Text na internetovej stránke internetového obchodu by mal odpovedať na otázky zákazníkov na maximum. Môžu byť rozdelené do dvoch veľkých skupín:

 • Informačné ("ako si vybrať vysoko kvalitné sušené ovocie", "čo robiť zo sójového mäsa," atď.).
 • Komerčné ("kúpiť chia semená v Moskve", "koľko je dehydratátor", atď).

Žiadosti o informácie sú dobre zodpovedané blogom s článkami a receptami. Mnohé internetové obchody to robia ako prvé, ale časom ich hodia, ale márne. Kvalitný blog priťahuje návštevnosť vyhľadávania dobre a umožňuje vytvoriť prepojenie s produktovými kartami a kategóriami.

Ďalšie príklady: dve zlé a dve dobré.

Hlavnou vecou je byť opatrný s informáciami o liečivých vlastnostiach produktov. Uveďte možné kontraindikácie a napíšte, že potrebujete odborné poradenstvo. Ak máte 100% istotu o liečivých vlastnostiach, zálohujte text odkazmi na výskum.

Pri predaji akéhokoľvek tovaru a služieb má obsah vytvorený používateľmi obrovskú hodnotu (už som písal o vplyve revízií na rozhodnutie o kúpe). Fictional UGC (užívateľsky generovaný obsah), ako v nasledujúcich dvoch screenshotoch, samozrejme, nie je možnosťou.

Ak zákazníci nechcú zdieľať dojmy o tovare, musíte ich stimulovať.

Ak sa zamestnanci internetového obchodu pravidelne stretávajú s určitými problémami, mali by byť zaradení do samostatnej časti.

Teraz - o komerčnom obsahu.

Je dôležité umiestniť na stránku kompletné informácie o dodávke, harmonograme práce, odberných miestach, politike návratu atď. Čím podrobnejšie sú tieto informácie, tým menej bude potrebné riešiť necieľové volania a listy.

Text na karte internetového obchodu by mal obsahovať opis a vlastnosti produktu, jeho množstvo a cenu. No, ak na samostatnej karte budú tiež recenzie.

Samozrejme, zdravé potraviny sa kupujú nie kvôli ekonomike, ale vysoké náklady stále stoja za vysvetlenie. Zákazníci sú v zásade ochotní platiť drahé, ak vedia, že výrobky sa pestujú bez pesticídov, ekologicky certifikovaných a vyrábaných ručne.

Vyplnením produktových kariet nezabudnite na tagy (pomôcť používateľom pri vyhľadávaní na stránke) a meta tagy (potrebné na postupovanie na nízkofrekvenčné dotazy). Ak pracujete len pre konkrétne mesto, zadajte názov a popis geografického kľúča (Moskva, SPB alebo iné).

Život hacking: ak predávate zdravé potraviny v niekoľkých regiónoch, aby samostatné stránky pre každé mesto pre marže produktov a kategórií. To bude vyžadovať investície, ale bude to mať dobrý vplyv na konverziu a SEO.

Nemali by ste to však robiť, ak nie sú k dispozícii žiadne zastúpenia: potom dostanete iba prázdne objednávky a hovory. Ľudia budú chcieť navštíviť showroom alebo zaplatiť za tovar v hotovosti a je nepravdepodobné, že by ste ich presvedčili, aby zaplatili zálohu v priebehu dvoch týždňov na vyzdvihnutie balíka na pošte.

Internetová stránka internetového obchodu so zdravou výživou je miestom, kde sú „chutné texty“ skutočne vhodné :-) Mali by hovoriť v živom jazyku o výhodách, vlastnostiach (chuť, vôňa, textúra atď.) A samozrejme o výhodách nákupu produktu.

V tejto téme funguje jednoduchý a prístupný štýl prezentácie, ochutený malým množstvom humoru.

Na hlavných a vstupných stránkach by ste mali povedať o výhodách internetového obchodu, pretože to nie je jediné v runete. Uchovávajte dva príklady: zlé a dobré.

fotografie

Návštevník stránky chce držať tovar vo svojich rukách a zvažovať zo všetkých strán, ale nemôže. Iba veľmi kvalitné fotografie s vysokým rozlíšením môžu poskytnúť podobný pocit. V ideálnom prípade musí byť karta produktu zobrazená:

 • Ako vyzerá balík?
 • Čo je v nej.
 • Ako používať výrobok.

Je nepravdepodobné, že užívateľ urobí rozhodnutie o nákupe len z dôvodu krásneho textu.

Bude to skvelé, ak investujete peniaze do 3D predmetu a umiestnite rotujúce fotografie na stránku.

Ak chcete, aby kategórie v katalógu vyzerali krásne, prevezmite bezplatné ikony alebo obsah návrhu objednávateľa.

Nezabudnite tiež poslať na stránku fotky certifikátov a ocenení.

video

Kvalitné video nahrádza fyzický kontakt s produktom lepšie ako fotografie. Tvorba takéhoto obsahu je, samozrejme, drahá, ale stojí za to.

V zdravej výžive nie sú relevantné len individuálne recenzie videí o produktoch, ale aj celé vzdelávacie blogy. Dobrým príkladom je kanál obchodov Indian Spice.

Obchodný riaditeľ učí, ako si vybrať kvalitné korenie. Všetky videá na kanáli vyzerajú autenticky: na natáčaní sa podieľajú skutoční Indiáni

Ďalším príkladom zdravého životného štýlu je video blog Sergeja Ševeleva. Na kanáli hovorí o riadnom varení čaju, skladovaní pu-erh a živote v Číne.

Sergej ukázal, ako čajovňa Pu-Erh funguje, a zachytil plantáže, ktoré ju obklopujú

Za zmienku stojí aj hodnotenie videí. Sú účinnejšie ako text: dobre uzavierajú námietky kupujúcich, vytvárajú dôveru. Ak chcete získať video recenzie pre jednotlivé produkty alebo celý internetový obchod, ponúka zľavu alebo darček výmenou. Pokúste sa prekvapiť klienta wow servisom a okamžite si vypočujte, kým je spokojný :-)

Získanie vlastného video obsahu je dobré v iHerb, najväčšom americkom internetovom obchode. Služba YouTube poskytuje viac ako 45 000 výsledkov pre recenziu iherb.

Ako urobiť stránky užívateľsky prívetivé

Ak chcete začať, poďme prejsť zrejmé veci. Tri dôležité pravidlá:

 • Kontakty na viditeľnom mieste. V hlavičke stránky by malo byť aspoň tlačidlo spätnej väzby a telefónne číslo.
 • Nevyhadzujte sa. V hlavnom menu nie je možné zahrnúť všetky kategórie a podkategórie.
 • Bez mobilnej verzie stránky alebo citlivého rozloženia - nikde. Teraz s tým nie sú žiadne problémy: potrebná funkcionalita je dokonca na slobodných dizajnéroch.

Teraz o bezpečnosti. Aby sa ľudia neboja predplatiť, nainštalujte potrebné digitálne certifikáty.

Pre niektorých používateľov bude výhodné platiť zásielky na dobierku, ale odporúčam vám, aby ste okamžite tento záväzok opustili. Na dobierku je hemoroidy a pre podnikateľov (spravidla 10-15% balíkov sa vracia odosielateľovi) a pre kupujúcich (preplatky za poštovné).

Použite krížový predaj. Niekoľko príkladov prepojovacích kariet:

 • Ivan čaj - med - chlieb.
 • Špalda - ľanový olej - Ivan-čaj.
 • Kokosový olej - kakaový prášok - agávový sirup.

Štandardné rozdelenie do kategórií („kaša“, „superpotraviny“, „klíčky“ atď.) Nestačí. Používatelia potrebujú všetky druhy filtrov. príklady:

 • Bez lepku.
 • RAW.
 • Predkus.
 • Ékádaší.
 • Všetko až do 150 rubľov.

Návštevníci často hľadajú konkrétnych dodávateľov, takže tento filter by mal byť (mimochodom, nezabudnite ich požiadať, aby ste odkazovali na internetový obchod).

A samozrejme, online obchod sa nedá predstaviť bez zliav, propagačných akcií a predaja. Definujte produkty so špeciálnymi ponukami v samostatnej kategórii, vyberte ich pomocou príslušných ikon.

Nainštalujte na stránku ďalšie služby: online konzultanta a widget spätného volania. Tiež nezabudnite komunikovať so zákazníkmi na iných platformách: fóra, sociálne siete, telegram-chat.

Posledný tip: štúdium správania používateľa pomocou webového administrátora a uskutočňovanie prieskumov. Tieto informácie sú užitočné pre ďalšiu prácu na použiteľnosti.

Ako prilákať návštevníkov z režimu offline

Úprimne povedané: je veľmi ťažké, takmer nemožné pokročiť v téme zdravého stravovania bez aktivity offline. Posúďte sami: aj takí obri ako Tinkoff Bank, Avito a HeadHunter inzerujú na billboardoch.

V zdravej výžive, offline je potrebné ako nikde inde.

Richard Thaler a Cass Sunstein, behaviorálni ekonómovia, v knihe "Architektúra voľby" navrhujú zvážiť osobu ako dvoch "I": vizionársky "plánovač" a krátkozrakú "postavu". Zvýšenie predaja a priemerná kontrola môže byť pravdepodobnejšia, ak kupujúci príde do showroomu. Tam bude cítiť vôňu korenia, vidieť krásny balíček a držať tovar v rukách - to všetko oslabí "plánovač" a aktivuje "postavu" (alebo starovekú myš, ako sa hovorí vo videu "T-F Rich").

Ak nemáte showroom a dokonca ani miesto na trhu, nebojte sa - urobte nasledovné:

 • Zúčastnite sa gastronomických veľtrhov a tematických festivalov.
 • Vykonávať kurzy varenia a prednášky o zdravej výžive.
 • Usporiadajte ochutnávky (napríklad v kaviarni).

Nie je teda možné propagovať vôbec 24 návštevníkov: návštevníci budú nejakým spôsobom prísť vďaka plagátom v mnohých „Jagannatoch“ a spomína sa v publikácii Vegetarian print.

Ako budovať dlhodobé vzťahy so zákazníkmi

Zameranie na zákazníka - základ dlhodobých a dôveryhodných vzťahov. Základné pravidlá:

 • Nesľubujte príliš veľa. Sľubujte menej, viac: potom je zaručený wow efekt.
 • Nakosyachili - vyzdvihnúť poškodený tovar, ospravedlniť sa, vrátiť peniaze, dať zľavu.
 • Doručiť objednávky včas.
 • Postarajte sa o zákazníkov, buďte zdvorilí.
 • Chytiť telefón, po tom všetkom.

V zdravej výžive je veľa nezvyčajného tovaru, takže konzultanti by mali vedieť všetko o všetkom a používať len overené informácie. Povesť online obchodu bude trpieť, ak zamestnanec začne hovoriť nezmysly. príklady:

 • "Arašidy - matica".
 • "Puerh je pochovaný v zemi."
 • "Čerstvé figy vonia ako jód."

Balenie je dôležitou súčasťou firemnej identity, preto nezabudnite použiť značkové nálepky, kúpiť biologicky odbúrateľné obaly atď. Ak balíte produkty, označte dátumy exspirácie a vytlačte štítky v ruštine, ak pracujete priamo so zahraničnými dodávateľmi.

Teraz, ako sa vrátiť a udržať klienta. Uľahčite si to ako prilákanie nového. Spôsoby týkajúce sa obchodov so zdravou výživou:

 • E-mailový marketing.
 • Činnosť v sociálnych sieťach a poslov.
 • Remarketing a retargeting.

S cieľom nadviazať prvý kontakt s klientom budú užitočné voľné olovené magnety (e-knihy s receptami, kontrolné zoznamy pre zdravý životný štýl, tabuľky potravinárskych prísad s dekódovaním atď.).

Stručne o hlavnej veci

 • Umiestnite internetový obchod bez zamerania na jednotlivé filozofické a náboženské hnutia.
 • Nespoliehajte sa len na horúcu premávku, pracujte s "chladným" publikom. Zvážte spoluprácu s organizátormi spoločných nákupov a zvážte franchising.
 • Text by mal odpovedať na informačné a obchodné otázky, byť „chutný“ a priateľský. Ak chcete získať recenzie, použite bonusový program alebo inú metódu.
 • Stiahnite si 2-3 produktové fotografie s vysokým rozlíšením do produktových kariet. Pokúste sa vybudovať z konkurencie pomocou 3D fotografie.
 • Získajte kanál YouTube s recenziami produktov, workshopy a vzdelávacie videá. Premýšľajte o tom, ako zaznamenávať recenzie videí.
 • Postarajte sa o použiteľnosť: adaptívne usporiadanie, digitálne certifikáty, filtre atď. Vykonajte úpravy na základe údajov Yandex.Metrica a spätnej väzby používateľov.
 • Prilákať ľudí z režimu offline: otvoriť showroom, zúčastniť sa veľtrhov, organizovať ochutnávky a majstrovské kurzy.
 • Buďte orientovaní na zákazníka, vyvíjajte atraktívne obaly.
 • Ak chcete vrátiť a udržať klienta, používať sociálne siete, instant messenger, e-mailing, remarketing a retargeting. Pre prvý kontakt sú vhodné olovené magnety (e-knihy, kontrolné zoznamy, užitočné tabuľky a mapy mysle).

Veľa šťastia!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár