Propagácia komunity v sociálnych sieťach: od konceptu po zisk

„Nedávno som sa mohol porozprávať s generálnym riaditeľom spoločnosti Smopro, tvorcom najväčšej ruskej obchodnej komunity na Facebooku, riaditeľa klubu a špecialistom na SMM Ilya Rabchyonk. jeho príbeh v texte a poskytol príklady, ďalej celý príbeh pôjde v mene Ilya, dúfam, že tento materiál bude pre vás užitočný.
S pozdravom, Evgenia Kryukova, vedúca oddelenia marketingu vo VelikaPlaza.

Spoločenstvá v sociálnych sieťach priťahujú cieľových účastníkov, uverejňujú kvalitný obsah, ale väčšina z nich nevidí výsledky vo forme zvýšeného predaja. Na jednom mieste sme si uvedomili, čo je to za problém, a rozhodli sme sa vyvinúť špeciálny prístup k propagácii, pomocou ktorého sa dá aktívne spoločenstvo vytvoriť v takmer akejkoľvek téme, ktorá prinesie zisk. Tento prístup sme nazvali "Fit SMM".

V tomto článku vám poviem, čo tento prístup pozostáva z toho, v akom štádiu sa skladá, a tiež zdieľanie čipov, ktoré vám umožnia dosiahnuť zisk aj z malej komunity s počtom obyvateľov 3-5 tisíc.

Stupeň 1 Tvorba koncepcie

V Rusku je väčšina komunít venovaná konkrétnym spoločnostiam a všetok obsah sa nejakým spôsobom „otáča“ okolo svojich produktov alebo služieb. Myslím si, že tento prístup je nesprávny, pretože ľudia na prvom mieste čítajú sociálne siete, aby mali záujem. A kto má záujem o spoločnosť, ktorá neustále "hlavu" inzeruje svoje produkty? Nikto. Preto je prvou etapou komunitného rozvoja v sociálnych sieťach vytvorenie koncepcie, ktorá je zaujímavá pre užívateľov a rieši ich problémy.

Ako vytvoriť koncept

Je potrebné vykonať tri kroky. Usporiadať brainstorming. Ak ste agentúra, mali by ste spolu s klientom odpovedať na tri otázky:

 1. Čo podniká? Snažíme sa stručne opísať všetky užitočné veci, ktoré spoločnosť poskytuje zákazníkom.
 2. Kto je cieľová skupina? Zaujímajú sa o parametre: pohlavie, vek, geografia bydliska, miesto výkonu práce, postavenie, záujmy. Všetci ľudia vo veku od 18 do 50 rokov - to nie je popis cieľovej skupiny!
 3. Aké sú problémy s cieľovou skupinou? Po prvé, myslíme na problémy spojené s podnikaním. Potom hľadáme problémy, ktoré nesúvisia s podnikaním, ale sú pre cieľovú skupinu dôležité.

Správna koncepcia by mala byť venovaná problémom cieľových užívateľov, ale zároveň jedným alebo druhým spôsobom spojeným s produktmi alebo službami spoločnosti.

Dovoľte mi ukázať vám, ako sa to robí v praxi. Vlak myšlienky.

Akonáhle sme mali klienta, ktorý predával nábytok v Jaroslavli: pohovky, skrine, postele, atď. Kto sú kupujúci týchto tovarov? Obyvatelia Jaroslavla, ktorí dodávajú svoje byty alebo domy. Vyberte si konkrétne: byt alebo dom? Nechajte ich byť doma. Dobre, toto sú ľudia, ktorí majú domy a kupujú si nábytok pre seba. To sú tí, ktorí si postavili dom pre seba alebo tých, ktorí ho aktualizujú? Môžete sa zamerať na tých a tých, alebo inak zúžiť publikum. Zamerajme sa na tých, ktorí si už postavili dom. Aké majú problémy? Študujeme publikum. Prichádzame s niekoľkými možnosťami:

 1. Nevedia, ako krásne vybaviť svoj domov. Môžete vytvoriť komunitu "interiérový dizajn v Jaroslavli". Zoznámime sa s miestnymi dizajnérmi interiérov. Rozprávame sa s nimi. Zdieľajte projekty, ktoré majú, a naša spoločnosť (klient) je sponzorom. Návrhári hovoria, ako vybaviť dom a poradiť pohovky od našej spoločnosti. Ďalšia možnosť - zaujímavé interiéry. Existuje však veľa takýchto projektov. Prečo iný?
 2. Chcú sa stretnúť so svojimi susedmi, ale nevedia ako. Vytvorme komunitu ľudí, ktorí práve postavili dom a jej cieľom bude priviesť užívateľov k komunikácii a organizovaniu stretnutí medzi nimi. A budeme mať stretnutia v niektorej reštaurácii, zariadenej nábytkom od nášho klienta. Môžete to nazvať "Noví vlastníci Jaroslavla".
 3. Chcú vytvoriť krásnu záhradu. Vytvárame komunitu, v ktorej hovoríme, ako zostaviť lokalitu, zdieľajte fotografie z vašich území, povedzte, s akými problémami ste sa stretli, atď.
 4. Chcú sa chváliť svojím domovom., Myšlienka pre komunitu je „Najkrajšie domy Jaroslavla“. Majitelia zdieľajú fotografie svojich domovov a tvorcovia skupiny úhľadne propagujú svoje produkty.

A hneď niekoľko príkladov z našej praxe:

Príklad č. 1. Komunita "Stavím dom!"

Komunita "Stavím dom!" vo vlastníctve stránky, ktorá predáva materiály na opravu strechy - dlaždice a podobne. Ich cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí stavajú dom alebo v ňom vykonávajú opravy. Predtým, ako sa obrátili na našu spoločnosť, mali po sebe tú nudnú skupinu o svojich obkladoch a iných výrobkoch spoločnosti. Urobili sme komunitu, kde ľudia získavajú užitočné informácie a komunikujú medzi sebou. Ak sa pozriete na stenu, všimnete si, že veľa príspevkov vytvorili samotní účastníci: pýtajú sa otázky, žiadajú o radu, chváliť sa úspechmi atď. v čase tohto písania.

 • Obsah pred implementáciou "Fit SMM":
 • Obsah po implementácii "Fit SMM":

Vysoká aktivita vďaka tomu, že sme si vybrali tú správnu koncepciu. Klient má problém - stavia dom (alebo v ňom vykonáva opravy). Viete si predstaviť, koľko otázok sa objaví v jeho hlave, keď sa ponorí do tejto témy? Komunita "Stavím dom!" vám umožní nájsť odpovede na ne, požiadať o radu od podobne zmýšľajúcich ľudí, a nasiaknutý lojalitou k tejto skupine a jej tvorcom, objednajte si od nich.

Príklad číslo 2. Spoločenstvo "Klub riaditeľov"

Spoločenstvo "Klub riaditeľov" sme vytvorili v roku 2011. Pri výbere koncepcie sa riadili logikou: v našej agentúre SMM objednávajú malé a stredné obchodné služby. Zákazníci: generálni riaditelia, riaditelia a marketingoví špecialisti. Vytvorili sme projekt "Director Club" a nahromadili tam všetkých týchto ľudí. Tam si môžu prečítať užitočný obsah, komunikovať medzi sebou a riešiť obchodné problémy.

Príklad č. 3. Komunita spoločnosti "Orodo"

Orodoro je ruská značka pančuchových nohavíc. Tu je odkaz na ich komunitu VKontakte. Teraz sa nazýva „Nové ženy módy“ a moderátori sa výrazne odklonili od konceptu, ktorý sme vytvorili. Značka prestala existovať - ​​výroba bola uzavretá. Keď sme pracovali s touto skupinou, bolo to tak - "Orodoro dáva pančucháče", a koncepcia bola založená na hlavnom probléme strednej Ázie tejto značky - neustále roztrhané pančuchy.

Ako riešime tento problém? Začali sme prevádzkovať týždenné a mesačné súťaže, ktorých hlavným darom boli pančuchy Orodoro. Tiež uverejnené príspevky s užitočnými tipmi, príspevky na tému "móda a štýl", rovnako ako vykonané prieskumy. Približne 100 pracovných miest sa uskutočnilo mesačne, z toho 10 inzerátov (t. J. Otvorene predávať pančuchy Orodoro).

Teraz sa obec nazýva "New Fashionistas". Prečo si myslím, že toto meno je nešťastné? Áno, pretože takéto komunity "VKontakte" veľa! Náš klient nevyniká od ostatných. A mali sme skvelé - "Orodoro dáva pančucháče." Ľudia okamžite pochopia z mena, že v tejto skupine niečo dať, Poďte, čítajte, zadajte. A názov "Nové ženy módy", podľa môjho názoru, nepritiahne.

Prípadové číslo 4. Termoprádlo spoločnosti Janus

Aj táto skupina, bohužiaľ, zmenila svoj názov po tom, čo sme zastavili prácu. Teraz sa nazýva "Janus termálne prádlo z Nórska!", A mali sme - "Oblečte svoje dieťa." Spoločnosť predáva detské oblečenie.

Cieľová skupina - mladé matky. Aký je ich hlavný problém? Čo nosiť dieťa, kde si kúpiť vysoko kvalitné oblečenie, ako urobiť dieťa v zime nie mrazu, av lete bol pohodlný. Navyše, toto publikum má veľký záujem chváliť to, čo dali na svoje dieťa. Práve tento impulz sme použili ako základ pre súťaže. Mamičky zdieľajú fotografie svojich detí a autor najlepších fotografií dostal dary od "Janus": termoprádlo, ponožky a ďalšie. Navyše, tam bol veľa sprievodného obsahu pre deti.

Teraz všetko ďaleko presiahlo tento koncept a podľa môjho osobného názoru - márne. Keď sme boli zapojení do tejto skupiny, mala 5 tisíc predplatiteľov a 2 000 komentárov mesačne. Premýšľajte o sebe, čo je skupina 5 tisíc ľudí? To nestačí. Každý príspevok vidí v informačnom kanáli 200 ľudí. Prejdite cez. Je veľmi malý. Ale zároveň sme mali asi 80 živých a aktívnych komentátorov, ktorí odišli 2 000 príspevkov mesačne. Skupina bola živá a aktívna. A teraz nie je nič také. Je zrejmé, že jeho náskok uviazol v jednej z etáp.

Koncepčný štýl

Akonáhle ste vytvorili a zaregistrovali koncepciu komunity, musíte vypracovať návrh. "Hlavička" stránky, avatar, menu, štýl prezentácie - všetko by malo zodpovedať zvolenému konceptu.

Ľudia často robia chybu: Prichádzajú s dobrým konceptom (napríklad „ako správne ryby“) a do záhlavia vložte názov a logo obchodu. Téma rybolovu je však stále v poriadku. Tu sa ľudia prihlásia na odber obchodov. A čo ak je téma "betónové čerpadlá"? Ten muž povie: "No, je to nafig." A keby videl komunitu staviteľov Ruska? Táto stránka by ho zaujímala. Téma je nádherná. Tam je miesto, kde sa túlať. Predbiehanie stavitelia tam, obsah je plný, a v tejto skupine môžete už ponúknuť všetko, čo súvisí s výstavbou: tovar, služby, hľadať staviteľov pre niekoho, stavitelia hľadať projekty.

Dobrým príkladom dizajnu pre vybraný koncept je blog lenivého muža SMM.

Poznámka editora:

Pri príprave tohto článku sme sa obrátili na Alexandra Chizhova, autora tejto verejnosti, s nasledujúcimi otázkami:

 • Aký máte koncept?

"Keď som prvýkrát začal vyvíjať na SMM, okamžite som pochopil hlavný problém: medzi stovkami reklamných materiálov je veľmi málo tých, ktoré stoja za prečítanie. Keď som nadobudol skúsenosti a bol schopný zhodnotiť kvalitu materiálov sám, rozhodol som sa pomôcť tým, ktorí čelia tomuto problému. Každý deň si vyberám najzaujímavejšie a najrozumnejšie materiály a uverejním ich na verejnosti.

 • Prečo lenivý SMM-box?

"Pretože ja a s najväčšou pravdepodobnosťou veľa esemechiki (najmä slobodných povolaní) neustále žijú s pocitom, že nemali čas robiť viac a lepšie. Pravidelne sa v mojej verejnosti objavujú články o predmetoch otálenia. Mám v pláne o tom písať - v tomto smere existuje určitý úspech.

 • Prečo si vybral práve tento prístup a štýl písania?

Veľa som napísal predtým, než som sa stal eSemschik, takže štýl prezentácie v čase spustenia projektu sa už začal formovať a nevidel som dôvod na jeho zmenu. Nejako to dopadlo samo o sebe, že som sa vybudoval v podobnom štýle ako iné komunity. Väčšina SMM verejnosti, najmä blogy, sa pokúša zdať ako suchý a náladový profesionál. Veľmi márne :-)

 • Objednávate služby SMM prostredníctvom tejto verejnosti?

Nie veľmi často, ale žiadna taká úloha nebola. V prvom rade ide o verejnosť pre špecialistov v SMM: začiatočníkov aj skúsených. Funguje to však dokonale ako spoločenský dôkaz, že môžem niečo urobiť, a to už vedie k tomu, že sa na mňa obracajú ako na špecialistu.

Stupeň 2 Prilákať cieľových účastníkov

Prilákať cieľových účastníkov je nevyhnutným krokom vo vývoji akejkoľvek komunity. Čím viac účastníkov, tým aktívnejších a lojálnych používateľov. Napríklad máte 1000 ľudí v komunite predaja pohovky. Z toho 100 ľudí si prečítalo váš obsah. Neustále „pracujete“, aktívne s nimi spolupracujete, spôsobujete im sympatie voči spoločnosti a jej produktom. Ale koľko z vás chce kúpiť pohovku hneď od vás? Aká je všeobecná štatistika nákupu pohoviek? Ona je. Preto je potrebné dohnať určitý počet divákov. Nejaký druh základne, ktorý sám potom vyvinie komunitu. Napríklad pre "Director Club" sme raz prilákali 20 tisíc predplatiteľov za peniaze. A teraz sa vyvíja nezávisle.

Spoločenstvo „Stavím dom“, o ktorom som hovoril vyššie, v apríli 200 ľudí vstúpilo na vlastnú päsť. Vzhľadom k tomu, že teraz ho nikto nepropaguje. V marci - 300, vo februári - 500. To je niečo, čo táto skupina ľudí drží. Pred rokom tam bolo 7 tisíc, a teraz 13 tisíc. Uvidíme sa

Je chvíľa, keď sa komunita začne otáčať.

A často dokonca aj veľmi dobré projekty nedostanú „výfuk“, pretože im jednoducho chýba kritické množstvo používateľov. A tu sa všetko točí sama, aj keď podľa technológie už nerobíme nič. Podporte len minimálny počet publikácií na požiadanie.

Poznámka editora:

Ďalšie informácie o tom, ako prilákať účastníkov do skupín v sociálnych sieťach, nájdete v nasledujúcich článkoch:

Fáza 3 Práca s obsahom

Existujú dva prístupy k publikovaniu obsahu v sociálnych sieťach: uverejnenie obsahu alebo prevzatie zo stránok tretích strán so súhlasom autora a označenie odkazu na zdroj. V "Director Club" používame druhú možnosť. Táto komunita je v podstate dobrým agregátorom obsahu. Je jasné, že veľké značky si to nemôžu dovoliť, takže vytvárajú svoj obsah.

Podľa môjho názoru je najúčinnejším typom obsahu vírusové príspevky - obsah, do ktorého investujete niekoľko tisíc rubľov, a ktorý sa odlišuje vírusovo pod vlastnou silou. Príklad takéhoto príspevku môžete vidieť nižšie. Obrázková bunda na sedenie. Bol zaradený do skupiny, ktorá sa zaoberala esejmi, a po distribúcii vírusov sa úplne dostal do života hackingu 3 miliónov ľudí:

Vírusový obsah je populárny. Ľudia majú lepší humor ako užitočný článok "Ako vybudovať kúpeľ". Výber "50 z najlepších kúpeľov z Ruska" bude stále zbierať viac názorov. Z určitej etapy komunitného rozvoja je preto výhodnejšie investovať do obsahu a nie do získavania účastníkov.

Akonáhle sme boli v "Odnoklassniki" skupine "Funny video". Niekoľko tisíc ľudí ho zadalo každý deň len kvôli vírusovej distribúcii videí.

Mnohí obchodníci píšu, že hlavným cieľom propagácie v sociálnych sieťach je dostať vedúcich, nie rád, reposty a komentáre. A vždy som veril, že stanovenie cieľa pre mňa prijímať objednávky od komunity je príliš komplikovaný prístup. Ako riadiť klince mikroskopom. A zamerať sa na tento cieľ nestojí za to. Posúďte sami, čo je lepšie? Sto ľudí z radov fanúšikov Texterry, ktorí vám odporúčajú všetkým, povedzte každému: "Choďte do Texterry. Na webovú stránku vám napíšu text a oni urobia vstupnú stránku a zorganizujú reklamu. Sú naozaj normálne a robíte odpadky." Alebo, z týchto sto ľudí, vytlačiť jedného alebo dvoch zákazníkov, a zvyšok bude hovoriť: "Oni sa neustále snaží niečo predať."

Samozrejme, preháňam. Je jasné, že môžete kombinovať. Jedenkrát ročne sa zakúpi termo prádlo (produkt našej klientskej spoločnosti Janus). V najlepšom prípade. No, predali ste termoprádlo svojim predplatiteľom, čo bude ďalej? Teraz si predstavte, že máte 50 000 fanúšikov termálneho spodného prádla Janus (a to je väčšinou mommies). A keď majú rozhovor v pieskovisku, ako urobiť dieťa nie je chorý a cítiť sa pohodlne, odporúčajú tento termoprádlo. "Kúpil som to tam, odporúčam to."

Cieľom skupiny v sociálnych sieťach je lojalita. A až potom môžete vytvoriť reklamné príspevky, ktoré budú tlačiť ľudí z tejto skupiny, pripravení kúpiť.

4 stupeň. Práca s obecenstvom komunity

Je veľmi dôležité pracovať s komunitným publikom. Robiť komunitný manažment: zoznámiť sa s účastníkmi, komunikovať, spriateliť sa, uverejňovať príspevky, komentovať a komentovať ich príspevky. Manažér komunity je špecifická osoba s priezviskom a priezviskom. Nie je to spoločnosť. A je to on, kto vykonáva všetky interakcie s účastníkmi. Po ruke. Ak sa vykoná automaticky, nebude fungovať. Existuje veľa automatizovaných služieb, ale neodporúčam ich používať. Pretože aj v NLP existuje takéto pozorovanie: keď človek komunikuje s osobou, neuróny sú v jeho mozgu nadšení. A keď s robotom - nie. Hoci akcie sú rovnaké. Rozhovor s osobou považuje za dôležitejší.

Ako sa robí komunitné riadenie?

Najviac banálne je pridať priateľa k osobe, ktorá sa pripojila k skupine. Napíšte mu "ďakujem" a opýtajte sa, čo presne hľadá. A dokonca môže byť aj predaj. Muž píše: "A ja som hľadal skupinu korálkov." "Čo presne ste hľadali?" "To a to". "A tu je príklad toho, čo ste hľadali." Hoď odkaz. Bach, konverzia.

Posledné, ktoré sa pripoja k Odnoklassniki, sú viditeľné. Pre "VKontakte" existuje aplikácia "Deserter". Môžete tiež využiť službu "Cerebro.Target".

Viac o Deserterovi:

Все общение ведется вручную. Мы, например, общаемся с самыми активными подписчиками в нашей группе. Плюс, самыми активными из чужих групп. Вычисляем их с помощью сервисов и зовем к нам: "Слушай, а что ты в той группе сидишь? Приходи в нашу - у нас такие-то и такие-то пироги".

В спам сильно не отправляют. Но, конечно, всякое бывает. Я знаю, есть такое мнение, что спамить людей нехорошо. Ale nevadí mi to veľa, pretože sa mi zdá, že to nie je pre človeka veľmi veľké napätie. Zvlášť ak je správa v téme a napísaná v normálnom jazyku a skutočná živá osoba.

Samozrejme, všetko to môže byť automatizované a poslať 10 tisíc správ, ale výsledky budú zlé. A ak 5 správ denne, potom v poriadku. Príklad z praxe: z môjho osobného účtu nájdem generálneho predsedu predstavenstva banky a napíšem toto: „Ahoj, som tvorcom„ Klubu riaditeľov “. Takýto projekt. Píše: „Počuj, dobrý projekt. A ak urobím to isté, ako príklad vezmem moju spoločnosť. Píšem jej: "Nataša, môžeme podporiť vašu banku. Pripoj sa." Povie: "Fucking spammers." A pošlite nás na spam.

Existuje mnoho projektov, ktoré sú napísané v prípade a dohonil sa s množstvom ľudí. Dokonca cielené. Ale vo fáze riadenia komunity majú úplnú neúspech. Príkladom z mojej praxe je skupina "VKontakte". Píšeme na prípad. Uverejnite obsah, takmer rovnaký ako na Facebooku. Ale tu komunikujú horšie, pretože práca komunitného manažéra nebola nikdy vykonaná.

A tu je príklad dobrého riadenia komunity v "Klube riaditeľov" na Facebooku: urobili sme post "10 znakov sysadmin-škodcu", a na konci post - špeciálna ponuka od spoločnosti, ktorá objednala tento post. Príspevok zaznamenal veľa pripomienok a Vitaly Gorokhov, generálny riaditeľ klientskej spoločnosti, osobne odpovedal na každú pripomienku. Jasne a presvedčivo.

Ak pracujete s publikom kvalitatívne, potom v predajnej fáze takýto príspevok môže priniesť viac predaja, ako keby ste dali len reklamné oznámenie. Hlavná vec je, že v komentároch nie je negatívny.

Keď je negatívny, nie sú vôbec žiadne tržby.

Podľa mojich pripomienok majú na to veľmi silný vplyv. Zákazníci ponúkajú možnosť písať pozitívne. A myslím si, že je to hlúpe chváliť sa, ale už je možné volať svojich verných zákazníkov.

Ako inak môžete komunikovať so svojím publikom? Napríklad, ako som to urobil pred niekoľkými rokmi: pridal som 50 najaktívnejších ľudí ako priateľov. Všetci napísali v osobnom, že som tvorcom projektu, povedal "ďakujem". Rovnako ako ich príspevky. Ale nie mechanicky, ale zamyslene. Mal som zoznam. Prechádzam tento zoznam raz týždenne. Vidím, či niekto napísal niečo o podnikaní, komentujem to, páči sa mi to. Hovorím, že je dobre urobený. Ak na týždeň nenapísal nič, nehovorím mu nič. A vo všeobecnosti ich zvyčajne nepridávam.

Toto je, ak je to stručné, ale vo všeobecnosti, aby sme nejakým spôsobom zhromaždili informácie v tejto oblasti, odporúčam prečítať si zoznam pravidiel, ktoré sme vytvorili pre "Klub riaditeľov". Sú univerzálne pre všetky komunity.

14 tipov na manažment komunity z "klubu riaditeľov"

 1. Píšeme od prvej osoby na stránke ("Našiel som takú vec pre vás" alebo "sme prišli s takými a takými").
 2. Publikujeme fotografie zákazníkov a víťazov súťaže.
 3. Pridajte do skupinových príbehov aktuálnu situáciu v spoločnosti / nový produkt / problémy / úspechy a ďalšie príbehy o spoločnosti, zamestnancoch a procese.
 4. Píšeme osobný názor na podujatie, na uverejnené správy alebo video.
 5. Uskutočnite osobné kontakty so zákazníkmi a členmi skupiny.
  Schéma práce: Pridať ako priateľa -> Zodpovedajúce v osobných otázkach:

  • Čo by ste chceli vidieť v našej skupine?
  • Váš názor na náš produkt / obsah skupiny?
  • Ďakujeme používateľom za ich účasť, za pripomienky v skupine a za aktivity.
  • Komentujte príspevky v osobných profiloch aktivistov skupiny a klientov (každé 2-3 dni).
 6. Odpoveď na všetky komentáre v skupine! Je žiaduce - do 15-30 minút od okamihu vzhľadu.
 7. Vyzývame aktivistov, aby sa k tomuto alebo tomuto príspevku vyjadrili, ukázali ho v osobnom zázname alebo ich uviedli v komentároch s aktívnym odkazom (vo FB používame @nameserver).
 8. Obnovenie spravodajských aktivistov na tému skupiny.
 9. Citáty zverejňujeme z komentárov členov skupiny (vyberte podľa predmetu skupiny).
 10. Dáme darčeky aktivistom skupiny (najaktívnejším v mesiaci alebo týždni).
 11. Osobne pozývame cieľových ľudí zo sociálnej siete do skupiny. Najlepšie je pozvať súčasných / potenciálnych zákazníkov alebo tých, ktorí aktívne distribuujú obsah na sociálne siete (spoločenskí používatelia s veľkým počtom priateľov).
 12. Reagujeme na zoznam skupín publikácií užívateľom v komentároch v jeho profile. Príklad: "Ďakujem za repost náš záznam."
 13. Prichádzame s propagačnými akciami pre lojalitu: dávame kupóny na 100 rubľov alebo 5 000 na B2B.
 14. Dáme virtuálne darčeky v VKontakte alebo Odnoklassniki aktívnym užívateľom.

Fáza 5 premena

V určitom okamihu si spoločnosť uvedomuje, že ich stránka je dobrá, ale neexistujú žiadne predaje. Nemôžu byť vykonané jednoducho písaním "Kúpiť od nás." Vyžaduje sa na prípravu správneho predajného obsahu. Predajné prostriedky súvisiace s vaším produktom. Cez meno, nemusí predať hneď, ale aspoň pochopí, prečo tento produkt stojí za nákup.

Napríklad, ak chcete predávať termoprádlo, môžete si vytvoriť video, kde obyčajná dievčina (váš predplatiteľ) hovorí: „Túto termálnu bielizeň som dostala ako darček od skupiny. Tu je môj syn, Sasha. Alebo odstrániť video tutorial o tom, ako správne umývať termoprádlo.

Ak máte služby, musíte preukázať, že ste odborníci. Predáva prípady, tipy, ako niečo robiť vlastnými rukami atď.

Neviem, ako všetko vypočítať, ale funguje to. Hovoria mi: "Investujeme a vidíme predaj v reklame a investujeme do SMM - a nie." Vysvetlenie je jednoduché: investujete do komunity, nemusí „strieľať“, alebo môže „strieľať“, ale nie bojovať. Ale pre tých, ktorí sa systematicky zaoberajú týmto, takmer vždy bojuje.

Chcel som urobiť prípad rozhovoru. Prísť k človeku, ktorý pracuje dobre v sociálnych sieťach a má zrejme klientov odtiaľ, a opýtať sa ho na všetko. Ale nepodarilo sa mi to. Povedal: „Áno, kampaň funguje, ale výsledky nemôžeme spočítať. Ale všetci sa ponáhľame. Prekladáme články. Píšeme to sami. Všetko je vo všeobecnosti dobré. Ale aký zisk nám dáva, nevieme.“ Nie je analytik. Má prekladateľskú kanceláriu a nesleduje zdroj žiadostí. Áno, a je to dosť ťažké, pretože všetko funguje nepriamo.

V poslednom čase mi jeden z mojich známych napísal: „Počúvajte, poslal som vám muža. Nenavštívil som vaše stránky 5 rokov, ale zdá sa, že rozumiete SMM. Pomôžte mu.“ Alebo iný príklad: v mnohých spoločnostiach organizujú prieskum: "Ako ste sa o nás dozvedeli?" A často ľudia odpovedajú: "Znalec mi o vás povedal." A odkiaľ sa o vás dozvedel známy, to nie je známe. A pochopiť to je nepohodlné.

Aký je záver?

Ak máte publikum, dobrý obsah, ale neexistuje pevné jadro používateľov, ktorí vás dobre poznajú a majú pozitívny postoj, nemôže sa hovoriť o žiadnom predaji. Len lojálni diváci môžu propagovať príspevky, odporúčať produkty a propagačné akcie priateľom. Keď prídu nenávidiaci, začne obhajovať vaše záujmy.

Nápady marketingu obsahu

 1. Povedzte o produkte, urobte prehľady fotografií a videí.
 2. Napíšte, ako používať produkt.
 3. Zdieľajte fotografie spokojných zákazníkov s vaším produktom.
 4. Požiadajte o textové recenzie o produkte.
 5. Požiadajte pár zákazníkov, aby uskutočnili videohovor výmenou za zľavu na ďalší nákup.
 6. Ako ste prišli s produktom? Povedzte príbeh o stvorení.
 7. Aký rozsah vašich produktov alebo služieb - viac o tom.
 8. Máte experta? Zoberte s ním sériu príbehov o riešení problémov zákazníkov, pričom spomeniete produkt.
 9. Kto vytvára alebo predáva tovar? Písať častejšie o svojich zamestnancoch, všetci zákazníci radi vedia, že živí ľudia predávajú tovar, a nie bezduché webové stránky.
 10. Zadanie povinnosti pre zamestnancov - nechajme viesť skupinu spoločností na 2-3 dni. Zamestnanec môže písať o tom, ako ide o jeho pracovný deň, ako sám produkt používa a čo s ním vynašiel.
 11. Urobte prípadový prehľad „Ako zákazníci používajú produkt“. Motivujte zákazníkov, aby o tom posielali svoje príbehy a fotografie výmenou za malý zľavový kupón.
 12. Výbery s vaším produktom. Napríklad zoznam vecí "Čo vziať do krajiny?", Vrátane vášho produktu.
 13. Reality ukazujú používanie produktu. Napríklad, obchod so športovými potrebami dáva svojim spacákom a stanom pre turistov na výlet, dostane cestovný príbeh a fotografie miest, ktoré z nich navštívili. Prirodzene, s uvedením tovaru. Urobili sme show SMM na podporu skupín VKontakte.
 14. Rozvíjať propagačné akcie a zľavy pre sociálne siete. Požadované: jasný opis akcie, krásny obraz oznámenia, zaujímavá akcia.
 15. Moji priatelia odporúčajú robiť život hacking so svojím tovarom. Kto to môže urobiť?
 16. Udalosti vo vašej spoločnosti alebo o Vašom produkte (výstavy, semináre atď.)
 17. Urobte si bielu knihu o probléme zákazníkov a vášho produktu.
 18. Držte webinárov, ak to zodpovedá produktu.
 19. Usporiadajte výskum problémov so zákazníkmi, používania produktov, charakteristík zákazníkov, porovnávania produktov a iných typov výskumu, na ktoré si môžete myslieť.
 20. Vykonávajte zákaznícke prieskumy (o produkte, o problémoch súvisiacich tém).
 21. Vytvorte online udalosti. Napríklad dobre známa osoba vo vašom výklenku odpovedá na otázky priamo v skupine / lokalite. Slávni rybári odpovedajú na otázky rybárov atď.
 22. Vydanie e-knihy na váš predmet, distribuovať ho na stránkach av sociálnych sieťach.
 23. Vytvorte si vlastné poznámky na svoju tému. Môžete tiež vytvoriť memovú súťaž s dobrou cenou. Použite konštruktor meme.
 24. Udržujte podcast na témy a na vašom produkte.
 25. Séria lacných video otázok s otázkou otázok a odpovedí.
 26. Vytvorte infografiku o produktoch alebo vytvorte vírusové obrazy.

Príďte s vlastnými novými typmi obsahu. Ľudia milujú prírodné príbehy o tovare a jeho predajcoch. Držte sa živého komunikačného štýlu.

Chcete vidieť, ako to realizujeme v našej komunite, aké ďalšie čipy používame? Pridajte sa k našej skupine "VKontakte".

6 etapa. Týždenná aktivácia

Ak aktívny účastníci rozdávajú darčeky, stávajú sa ešte aktívnejšími. Preto Vám odporúčam, aby ste darovali používateľom týždenne. Lepšie nie jeden, ale asi päť. To sa robí tak, že sa objaví jadro lojálnych používateľov. Urob si sám: 5 darov týždenne - to je 20 aktívnych ľudí mesačne. Za 3 mesiace 60 aktívnych užívateľov. Aktivisti, ktorí neustále komunikujú.

„Riaditeľský klub“ podporovaný týmto princípom. Raz za mesiac sme dali 5 darčekov. To stačilo. Ako dary boli obchodné knihy z partnerského vydavateľstva. Jednoducho sme si vybrali, ktorí aktívne a primerane komentovali naše príspevky počas uplynulého týždňa a oznámili zoznam víťazov. Trik: zvyšok predplatiteľov vidieť, čo potrebujú urobiť, aby si cenu, a začať viac aktívnych akcií. To platí najmä pre mladé matky - sú pripravené urobiť veľa pre voľné oblečenie.

Tu je príklad toho, čo sme v komunite Orodoro konali:

 1. Povedzte nám, ako ste si zlomili pančuchy. Autori najzaujímavejších príbehov dostanú nový obal.
 1. Zapojte sa do skupiny, vytvorte si repostový záznam a získajte kufor oblečenia Orodoro ako darček.
 1. Súťaž o najlepší obraz. Take selfie a získať darček.

Účastníci sa aktívne zúčastňujú na súťažiach:

Víťazi dobrovoľne napíšu pozitívne recenzie o dary:

Okrem súťaží, skupina zahŕňala príspevky s užitočnými tipmi, príspevky pod nadpisom "móda a štýl", obrázky s tipmi z Orodoro. Uskutočnila sa reklama na súťažiach a zakúpili sa aj recenzie videí na populárnych kanáloch v službe YouTube.

Teraz už s touto spoločnosťou nepracujeme. Ako som povedal vyššie, zmenili názov skupiny, zmenili koncepciu, pridali viac značkového obsahu. Ale komunita je stále aktívna. Možno majú všetko, čo majú v predaji. Žiaľ, už nemáme prístup k štatistikám.

"Fit SMM": závery

Najdôležitejším znakom „dobrého SMM“ je veľký počet príspevkov od účastníkov na stene. Možno to je dôvod, prečo "VKontakte" sa deje dobre, a "Facebook" nie je príliš. Ľudia neustále niečo píšu. Ostatní ľudia na ne reagujú. Majiteľ skupiny zhromažďuje aktivity zadarmo a nevadí. Obsah generovaný používateľmi naznačuje, že koncepcia bola úspešná.

Týždenná aktivácia točí ľudí na obsah používateľa. Pre najzaujímavejšie odpovede v stavebnej skupine sme poskytli stavebné nástroje. V komunite autoškoly - lekárničky, káble, čerpadlá. V skupine venovanej predaju termoprádla - nové termoprádlo pre dieťa.

Poskytnutie ceny núti používateľov vytvárať obsah. Obsah Yuzersky dáva aktivitu. Cieľoví účastníci musia neustále priťahovať. V opačnom prípade budete mať 50 aktívnych predplatiteľov a predaj prestane v určitom okamihu, pretože už o vás povedali všetkým svojim priateľom. Jadro sa musí neustále zvyšovať.

Všeobecne je však záver: nie sú potrebné pre predaj, ale aby tam boli lojálni ľudia. A keď máte týchto ľudí, môžu byť predané prostredníctvom iných nástrojov (kontextová reklama, reklamné príspevky).

Nedávno sme ohodnotili lojalitu účastníkov z jednej z našich komunít. Tam bol prieskum: "Ste pripravení odporučiť náš produkt / službu svojim priateľom?" Pozíciu sledovalo 300 ľudí, z ktorých je 25 pripravených. Nie je to zlý výsledok, však? :-) Teraz si predstavte, že komunita bude pozostávať zo 100 tisíc účastníkov alebo viac! Váš SMM sa nielenže vyplatí, ale tiež vám poskytne významný zisk. Takto funguje "Fit SMM".

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár