9 chýb, ktoré bránia propagácii kanála v Yandex.DZen

Otvorili ste tento článok, takže s najväčšou pravdepodobnosťou máte kanál v Yandex.DZen. A pravdepodobne, dnes ešte nezbiera stovky tisíc návštevníkov denne, neprináša vám dobrý príjem a predplatiteľov. Vedzte, že vo svojom probléme nie ste sami.

Pri pohľade na niekoľko desiatok kanálov začínajúcich autorov som našiel 9 chýb, ktoré im bránia byť medzi tými šťastnými, o ktorých sme nedávno písali.

Hádzanie z jednej témy do druhej

Bude oveľa jednoduchšie pre Yandex.Dzen služby algoritmus nájsť si publikum, ak všetky články na kanáli sú v rovnakom predmete. To znamená, že napríklad striedanie receptov na varenie so zbierkami najlepších áut s kilometrami 300 000 rubľov nie je dobrý nápad.

To je obzvlášť škodlivé v prvých týždňoch života kanálu, keď sa na neho robot aktívne pozerá.

Okrem toho má platforma pre autorov takú atraktívnu vec ako „Top Channels“, ktorú si môžete prezrieť v mobilnej aplikácii. Katalóg je rozdelený do tém, napríklad: "Auto", "Dom", "Celebrity" atď.

Každá rubrika obsahuje 50 najlepších kanálov. Ak algoritmus nemá žiadne problémy s určením rubriky pre váš kanál, budete sa tam môcť dostať rýchlejšie.

Ale to neznamená, že ak píšete o varení, potom nič nemôže byť pridané okrem nového receptu na tvarohové koláče. Prečo nerozrieďte pásku s prehľadom nedávno prečítanej knihy alebo sledovaného filmu? Prosím. Najmä preto, že to môže apelovať na vašu cieľovú skupinu.

Neodporúčam však striedať recenzie vína s mini-príručkou na opravu zásuvky alebo zbierku historických faktov. Najhorúcejšie cieľové publikum bude pomalšie zhromažďovať sa okolo vášho kanála, a algoritmus je nepravdepodobné, že kazia show.

Nudné hlavičky

Aktuality sú pre všetkých autorov Yandex.Den bolestí hlavy. Vždy pred publikovaním článku majú ťažkú ​​voľbu:

  1. Pridajte trochu viac intríg s rizikom, ktoré by ste mohli kliknúť na clickbate.
  2. Napíšte najneutrálnejší titulok a prehrajte kvôli tomu významnú časť čitateľov, preskakujúcich riskantných konkurentov.

Ako byť? Moje skúsenosti z tejto platformy ukazujú, že nie je tak ťažké prestať sa báť clickbate. Hlavná vec nie je klamať svojim čitateľom. Ak máte zaujímavý materiál, potom pár chytľavých faktov z článku v názve stačí na jej úspech. A nie sú potrebné žiadne krásne prídavné mená s výkričníkmi.

Predstavme si, že ste veľkým fanúšikom automobilovej histórie. A tu narazíte na článok s nasledujúcim názvom:

Určite, keby sa nazývalo "Trabant 601" alebo "Trabant 601 - osobné auto z NDR", nazbieralo by to oveľa menej názorov. Ale plastové telo (prečo nie kov?) A nedostatok palivového čerpadla (ako sa palivo prúdi do motora?) Zvýšenie záujmu.

Stále by ste mohli hrať s faktami. Najzaujímavejším faktom o Trabantu 601 je jeho jedlá. V jednom z filmov Emira Kusturicu, telo malého auta bolo zjedené prasa.

Tento vzorec však nie je vhodný pre každý prípad. Navyše, aj tie naj nudnejšie titulok nemôže zabrániť úspechu niektorých článkov. Len o tom a hovoriť v ďalšom odseku.

Opotrebované články Témy

Dokonca aj veľmi mladý kanál môže okamžite získať veľký počet dojmov, ak jeho autor píše unikátny materiál, ktorý na platforme ešte „nezasvietil“, ale čitateľom sa to bude páčiť a bude žiadať.

Povedzme, že je to jednoduchý príklad z kanála Energofixic. Vedie ho elektrotechnik, ktorý bol jedným z prvých, ktorý napísal článok o pomerne jednoduchom, ale ako sa ukázalo, mnohí ľudia sa obávajú, či je možné nechať nabíjačku v zásuvke.

Pôsobivý výkon, však? Potom sa celá skupina autorov pokúsila „odtrhnúť ich kúsok“ vyslaním článkov s podobným názvom a rovnakou správou.

Samozrejme, neuspeli. Jedinú výnimku z tohto pravidla možno nazvať situáciou, keď vidíte, že túto tému môžete ďalej preskúmať a pridať zaujímavé skutočnosti. Ale tu potrebujeme autorský, expertný prístup a nie jednoduchú túžbu „priblížiť sa k trendu“.

Často som si všimol, ako nové kanály špehujú skúsených kolegov a prepíšu svoje najúspešnejšie články. Často stráca veľa v kvalite a bezvýsledne.

Zbytočný dizajn

A teraz ideme do "vnútornej kuchyne". Mnohí autori úplne ignorujú pravidlá registrácie, nehovoriac o nejakej redakčnej politike.

Ich články sú jeden súvislý list textu, ani rozdelený do odsekov. Neexistujú žiadne titulky, zvýraznenie kľúčových bodov, atď. Ak používajú nástroje, ako je kurzíva alebo podčiarknutie, nie je systémová, a to bolí oči.

Všimnite si, že v priemere čitatelia strávia viac ako 2 minúty na jednom článku v Yandex.Dzen. S najväčšou pravdepodobnosťou, že nebude zmieriť s zlým dizajnom, skúste zvládnuť článok.

Rovnaká situácia s obrázkami. Nie sú spojené s témou, nízka kvalita, príliš veľa alebo málo.

Žiadny kontakt s čitateľmi

Podľa pravidiel služby Yandex.Dzen je zakázané žiadať čitateľov, aby klikli na reklamné jednotky. Nikto vám však nezakazuje ponúkať predplatenie kanála alebo ponechať odkazy na iné materiály, ktoré by ste k tejto téme odporúčali.

Nie je to tak dávno, čo autori platformy mali možnosť zahrnúť komentáre k článkom. To je veľmi pohodlné, pretože môžete získať spätnú väzbu od čitateľov a zapojiť sa do rozhovoru s nimi.

Je teda ľahké ukázať, že ste skutočná osoba a ste otvorení dialógu. Takto kanál vytvára svoju vlastnú komunitu a počet účastníkov sa zvyšuje.

Okrem toho algoritmus má rád články s veľkým počtom komentárov a aktívnou diskusiou.

Chyba autorov je, že vypnú komentáre vôbec, ignorujú ich a ani na konci článku neodstránia gumovú frázu "ak sa vám páčilo, môžete dať palce hore a prihlásiť sa na kanál".

Na druhú stranu, a preháňať to a nestojí za to. Tri žiadosti o predplatné pre dva odseky - úprimne otravné.

Zriedkavé publikácie

Jedným z hlavných faktorov úspechu v Yandex.DZen je pravidelné publikovanie. Minimálne musíte uverejniť 3 články týždenne, aby ste aktualizovali autorovu karmu.

Ale ak si stanovíte ambiciózne ciele, chcete stovky tisíc zobrazení a stabilné vysoké zárobky, budete musieť písať častejšie a viac. S najväčšou pravdepodobnosťou raz za pár dní alebo dokonca každý deň.

Je pravda, že je to veľmi ťažké. Získanie dobrej návratnosti vášho kanála však vyjde len vtedy, keď sa pre vás stane nedeľným koníčkom, ale plnohodnotnou prácou.

Ignorovanie záujmov publika

Pri pohľade na pušný prach, autori vedia, že okrem jednej hlavnej témy, ako napríklad "Auto", sú kanály tiež rozdelené na mikroobvody.

Predpokladajme, že máme dva kanály o autách. Na jednej strane, dávame tipy, ako opraviť náboj sami, alebo sa zbaviť "huby" na okraji kapoty. Na druhom kanáli píšeme viac o málo známych a vzácnych autách minulosti.

A ak drasticky zmeniame svoje miesta, zaplníme „historický“ kanál manuálmi na opravu a naopak, uvidíme, ako CTR článkov začala pravidelne klesať. A to je logické, pretože niektorí čitatelia na nás čakajú nový hacking života a príbehy o retro automobiloch.

Môžu žiť na rovnakom kanáli? Úplne, ale v pomere 70 až 30. Povedzme, prečo nie na kanál o opravách automobilov materiál o vzácne "Moskvich" zo 70. rokov s automatickou prevodovkou, ktorú ste videli minulý týždeň v múzeu AZLK?

Zrátané a podčiarknuté: dodržiavame jednu mikro-tému, ktorá sa vám páči najviac a nájde odpoveď od publika, ale čas od času pridáme články o súvisiacich oblastiach s cieľom ďalej zvýšiť pokrytie a prilákať nové publikum.

Iba jeden formát publikácie

Stretávam sa s kanálmi, ktorých autori používajú len jeden formát publikácií a ostatné ignorujú. To znamená, že celý kanál je zabalený výlučne s článkami alebo iba rozprávkami.

Najčastejšie je to rozprávanie. Trvá menej času, takže autor spravuje 2 - 3 ks za hodinu. Približne toľko by to trvalo jeden článok (nie príliš komplikovaný).

Ale pomocou kariet je ťažké povedať celý príbeh a na desktopoch nevyzerajú veľmi dobre. Okrem toho, podľa mojich osobných pozorovaní, naratívy získajú výrazne menej dojmov ako články.

Na druhú stranu, ak potrebujete napísať krátky príspevok, potom je výhodnejšie, aby sa vo formáte príbehu, ako napísať článok, ktorý bude čítať za menej ako 40 sekúnd.

Kanál je príliš konkurenčný

Yandex.DZen je jedinečná platforma. Schopnosti algoritmu vám umožňujú nájsť cieľovú skupinu pre akúkoľvek tému. Napríklad články o novej metóde pestovania uhoriek môžu získať 10, 20 a viac tisíc zobrazení.

V katalógu je ľahké nájsť úspešné kanály letných obyvateľov, elektrikárov, remeselníkov atď. Mnohí noví autori sa však okamžite snažia preniknúť do takých populárnych tém, ako sú autá, filmy, celebrity alebo fitnes, aby ich mohli čitatelia podľa množstva, nie jedinečnosti a vhodnosti. kvality materiálu.

A toto je chyba, pretože teraz bude trvať oveľa viac času, kým prejdeme prahom speňaženia v tej istej automobilovej téme. Z mojej praxe môžem povedať, že v marci 2018 som potreboval len jeden kvalitný článok. Začiatkom februára tohto roku som začal ďalší kanál a začal pridávať 4-5 článkov týždenne.

Z 12 článkov len jeden z nich zaznamenal viac ako 2 000 zobrazení a viac ako 20 000 zobrazení. Počas troch týždňov nebol kanál schopný prejsť prahom 7 000 údajov, aby sa umožnil program speňaženia.

Preto je lepšie udržiavať kanál v užšom, ale dobre známom a zaujímavom predmete pre seba, ako sa snažiť „špekulovať“ na populárnej téme, súťažiť s veľkým množstvom kanálov.

Na záver

Ak ste spustili kanál v Yandex.DZen pre seba a nenastavujete preň žiadne ciele, potom môžete bezpečne ignorovať všetko, čo ste práve čítali. A ak chcete prekonať úspešných autorov a dostať sa na vrchol katalógu, potom budete musieť vyskúšať.

Ale stojí to za to, pretože teraz len táto platforma dáva autorom možnosť ukázať svoje materiály cieľovej skupine a zarábať peniaze bez toho, aby mali vlastnú webovú stránku a iné obľúbené stránky.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár