Ako používať službu Wayback Machine: 10 tipov pre internet marketingu

Wayback Machine je dobre známa a užitočná služba, ktorá vám umožňuje vidieť stránky vo forme, v akej existovali v minulosti, ale toto nie je jediná užitočná funkcia Wayback Machine - služba môže byť použitá aj v internetovom marketingu.

1. Sledovanie zmien lokality

Toto je hlavná funkcia stroja Wayback. Snímky stránok (snímky) Stroj Wayback možno použiť na porovnanie vzhľadu lokality v rôznych časoch, aby sa zistilo, čo sa zmenilo.

Aj keď má Wayback Machine niekoľko snímok stránky (zvyčajne sa to stane s nie veľmi obľúbenými lokalitami), môžete určiť dátum zmien. To je užitočné, ak si myslíte, že zmeny mohli spôsobiť, že sa stránka dostane do výsledkov vyhľadávania, pozrite sa na verziu stránky, po ktorej došlo k havárii, a zistite, aké negatívne zmeny spôsobila. Tieto údaje použite na odstránenie problému.

2. Úvod do lokality

Keď pracujete s novým klientom, je dôležité poznať jeho webovú stránku a pochopiť zložitosti jej značky. S týmto vám pomôže Wayback Machine. Môžete vidieť, ako sa stránka zmenila v priebehu rokov a koľko sa zmenila politika značky. Informujte sa u klienta o zmene: "Hovoril si jednu vec a teraz druhú, že?"

3. Vyhľadajte predchádzajúce presmerovania

Jedným z dobrých spôsobov, ako používať stroj Wayback, je vyhľadávanie adries URL, na ktoré sa po určitom čase odosielajú presmerovania. To sa často stáva s veľkými značkami, ktorých stránky začali v 90 alebo začiatkom roku 2000, a potom boli prevedené tak, aby spĺňali požiadavky vyhľadávačov. Ak chcete nájsť staršie verzie odkazov a skontrolovať ich stavový kód, použite Wayback Machine spárovaný s Screaming Frog.

4. Nájdite starú štruktúru URL

Niekedy sa zmení štruktúra URL stránok a stará sa stratí. Ak poznáte približný dátum zmeny štruktúry prepojenia, môžete použiť stroj Wayback, aby ste zistili, kedy sa zmeny vykonali a ako vyzerala predchádzajúca štruktúra. Potom môžete porovnať novšie verzie prepojenia s predchádzajúcimi verziami. Táto funkcia je užitočná, ak bol obsah stránky reorganizovaný alebo boli premenované podsekcie.

5. Učenie Robots.txt

Wayback Machine indexuje všetko, čo nájde na stránke, vrátane súborov robots.txt. A je to skvelé: ak majú vaše stránky technické chyby, môžete zistiť, kedy boli vykonané zmeny v súbore robots.txt, ktoré viedli k týmto zraniteľnostiam. Stačí urobiť dokument robots.txt a porovnať dátové segmenty stránky pre rôzne dátumy, kým nenájdete príčinu týchto chýb.

Pozri tiež: 58 Bežné chyby SEO

6. Skontrolujte výkon počítadla analytov

Wayback Machine indexuje zdrojový kód stránok a umožňuje sledovať zmeny, ktoré boli na ňom vykonané. Zadajte adresu URL stránky, vyberte dátum a snímky stránky, ktorú potrebujete, a kliknite na prehliadač zdrojového kódu a vyhodnotte, ako dobre je vytvorený.

Pozri tiež: Ako používať nový Yandex.Metrica: podrobný sprievodca pre začiatočníkov

7. Analýza klientskej cesty

Ak chcete vykonať úplnú analýzu cesty klienta, môže vám pomôcť aj Wayback Machine. Pomocou tejto služby budete môcť porovnať aktuálnu dĺžku cesty s tou, ktorá bola v minulosti, aby ste určili, ktoré stupne sa v priebehu času zmenili. Taktiež Wayback Machine otvára možnosti na zvýšenie konverzie. Ak bola konverzia na vašej stránke vysoká v určitom čase, môžete sa pozrieť na predchádzajúce rozloženie, tlačidlá a prepojenia na stránke, aby ste zistili, ako ovplyvnili konverziu.

8. Vymedzenie štruktúry miesta

Wayback Machine ukazuje, ako hierarchická štruktúra stránky vyzerala v minulosti. Niekedy sa úseky môžu zlúčiť alebo naopak rozdeliť na niekoľko častí. Ak sa pozriete na štruktúru stránky v minulosti, môžete zistiť, ktoré stránky boli nedávno zlúčené do jednej kategórie alebo rozdelené na samostatné.

Ak je potrebné stiahnuť stránku alebo stránku úplne, potom tu je užitočným doplnkom pre tých, ktorí vedia, ako a milujú kód: stiahnuť historickú verziu stránky, použite tento skript z webovej stránky GitHub.

9. Vyhľadajte starý obsah

Wayback Machine vám pomôže nájsť starý obsah, ktorý bol stratený alebo omylom vymazaný. Stačí otvoriť stránku, na ktorej sa obsah nachádzal v skoršom dátume.

Pozri tiež: Ako dať druhý život obsahu: 12 spôsobov, ako okoreniť svoje najlepšie články

10. Vykonať zmiešanú marketingovú analýzu.

Pomocou zariadenia Wayback Machine môžete analyzovať nárast návštevnosti vstupnej stránky. Predpokladajme, že v minulom roku kontext fungoval dobre, ale výsledok v tomto roku nie je taký pôsobivý. Pozrite sa na svoje vstupné stránky pomocou počítača Wayback, aby ste zistili, ktoré kľúčové slová priniesli výsledky a čo sa zmenilo na vstupných stránkach a viedli k zníženiu účinnosti týchto kľúčových slov.

Späť do budúcnosti

Na prvý pohľad je Wayback Machine len službou, ktorá zobrazuje staršiu verziu stránok, skutočne internetový stroj času. Jeho funkcie však môžu byť užitočné v oblasti internetového marketingu. A aké spôsoby, ako používať stroj Wayback, k vám príde? Podeľte sa o pripomienky.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár