Glavred Lentach Taras Sychev: o kontrole noviniek, božských picchers a redakčnej práce

Každý deň absorbujeme množstvo noviniek z rôznych zdrojov. Za každým, aj najmenším materiálom, je celý tím, ktorý bude kontrolovať informácie a slúžiť.

Aby sme sa o tejto práci dozvedeli viac, hovorili sme s šéfredaktorom populárnej komunity Lentach Tarasom Sychevom. Z rozhovoru sa dozviete o boji proti falošným a negatívnym, o najnovšom vystavení vydavateľa ao bežnom živote redakčnej rady.

Obsah:

Taras, ahoj. Povedzte nám o začiatku kariéry v online médiách. Ako ste sa stali redaktorom Lentachu?

Pracoval som ako športový novinár v jednej on-line publikácii, zároveň som uviazol vo Photoshope, kreslil memy a miestne vtipy. Akonáhle som kreslil mém pre skupinu a moja priateľka povedala žartom: „Chcete za to platiť viac peňazí.“

O týždeň neskôr som videl reklamu na vyzdvihnutie na Obrazovach a rozhodol sa to skúsiť. Po niekoľkých týždňoch stáže som dostal ponuku pracovať v "Lentach" a začal.

Takže - hviezdy sa spojili. A kto je teraz súčasťou vášho tímu zodpovedného za obsah?

Chrbát redakcie - 15 ľudí. Sú rozdelené do monitorovacích pracovníkov, ktorí hľadajú novinky, píšu správy o novinkách; a picchers, ktorí robia zvyšok: vtip, kresliť, písať vložky, vymýšľať aktivity, a tak ďalej.

Ako nájdete vhodné informačné kanály?

Pred nami je celý internet noviniek. Základňa - zoznam kanálov v telegrame, ako aj hlavné spravodajské agentúry. Máme ďalšiu skvelú vec - rozprávajte sa s "priateľmi" Lentachom ". Zbierali redaktorov regionálnych médií. Vyhodili nám svoje správy a na oplátku dostávali dopravu, ak sa im páčili správy a poslali ju."

Zaujímavá schéma. Dnes, na každom kroku môžete naraziť na "falošné správy" aj z dôveryhodných zdrojov. Ako si overujete fakty? Existuje nejaký algoritmus?

Máme tri pravidlá:

  1. Vždy sa dostať k zdroju.

Médiá často pracujú na princípe poškodeného telefónu a informácie v jednom zdroji sa môžu líšiť od informácií, ktoré k nám prišli v článku z iného média.

  1. Ak si nie ste istí, počkajte na novinky z jedného z hlavných zdrojov.

Lentach je skôr ako agregátor správ, takže máme oveľa menej zdrojov na overenie niektorých faktov. Napríklad v Meduse sú. Ak teda „Medusa“ (alebo iný hlavný zdroj) vydala materiál, potom je správa normálna. To môže byť prijaté do práce.

  1. Ak si stále nie ste istý, obráťte sa na zdroj.

Stáva sa, že niektoré správy a fakty sú predložené z jedného zdroja, ale nie je možné overiť ich pravosť. Uvediem príklad. Predpokladajme, že nejaký "Kommersant" vydal exkluzívny. Potom je lepšie sa na neho obrátiť napísaním: "Prehľady Kommersant ... "Alebo"Informácie sa objavili v médiách ... ".

Okrem nich existujú aj iné triky. Napríklad existuje neoficiálny stop-zoznam publikácií, ktoré v 90% prípadov napíšu falošný alebo clickbate. Členovia tímu z nich nezobrazujú informácie.

A my sme priatelia s novinármi a niekedy sa pýtame priamo.

Je to tam, kde končí vaša mediálna angažovanosť?

Nie. Máme tiež samostatné chaty s partnerskými publikáciami, ktoré si zakúpili alebo zakúpili prevádzku od nás. Preto komunikujeme s mnohými bez sprostredkovateľov.

Vráťme sa k novinám. Dokonca aj po kontrole boli prípady zverejnenia neoverených materiálov? Ako potom situáciu napravili?

Áno. Takéto prípady sú. Existuje mnoho dôvodov. Napríklad informácie boli pôvodne predložené jednostranne a všetci takto písali. Alebo zdroj sám klamal a po určitom čase priznal, že situácia je úplne iná. Niekedy je to naša chyba. Napríklad, ak bol editor príliš lenivý kontrolovať alebo nekontroloval správy kvôli nedostatku skúseností, alebo na emócie a ponáhľal sa, aby rozdával horiaci materiál. V "Lentach" pracujú obyčajní ľudia, ktorí sa tiež môžu mýliť.

Ak je chyba zaznamenaná okamžite po vydaní, potom rýchlo opravíme všetko okamžite. Ak to trvalo asi hodinu, potom napíšeme aktualizáciu v príspevku. Ak sa všetko stalo pred pár hodinami alebo dňami, potom napíšeme príspevok o tom, čo a prečo bolo nesprávne. Ak by sme sa konkrétne mýlili, vždy o tom píšeme. To je čestné.

Môžete uviesť príklad jedného z nedávnych omylov (chybné publikácie), na ktoré si najviac pamätáte?

Jedným z takýchto prípadov je príbeh o psovi a policajtovi v Novosibirsku. Stručne povedané, policajt a občan mali konflikt o psa bez tlamy. Spočiatku sa na internete objavila jedna informácia - policajt zaútočil na muža kvôli nedostatku tlamy na psa a zbil ho. V tomto prípade bol pes na krátkom vodítku a po operácii. Ako výsledok, muž priniesol prípad. Mnoho významných médií o ňom písalo, vrátane nás.

O päť dní neskôr Spojené kráľovstvo zverejnilo video, v ktorom bolo jasné, že všetko nie je také jednoduché - a pes nebol na krátkom vodítku a manžel aktívne zasiahol a porazil policajta. Preto sme poskytli príspevok s novými informáciami.

Poznamenávam, že naším problémom bolo, že v prvom príspevku boli informácie príliš emocionálne a jednostranné - uviedli sme a neuviedli. Ale informačný sprievodca bol vypracovaný správne - poskytli sme informácie z jednej strany, potom z druhej strany. Odovzdanie všetkého verejnosti.

Z vyššie uvedenej odpovede som si uvedomil, že piccher nie je zapojený len do kreslenia obrázkov. Pýtam sa otázku, ktorá mnohých znepokojuje. Ako všetci pracujete s výberom? Myslíte si, prísť s návrhom príspevkov sami a dať úlohu, alebo je to kolektívne dielo?

Veľmi sa nám páči príbeh o tom, čo Pikcher - toto je božské stvorenie s najväčším zmyslom pre humor a dokonalými zručnosťami v kresbe a photoshope.

Nie je to správne? =)

Ale v skutočnosti máme asi tucet vychystávačov, ktorí pracujú neúnavne v smenách - v troch a niekedy v štyroch smenách. Na zmenu dva a monitor. Algoritmus je jednoduchý: monitor našiel správy, kolektívne vybral ten správny a potom picchers začali hádzať nápady. Čím je to zábavnejšie a zaujímavejšie, a to do práce. V priemere to trvá 30 minút, kým sa vymyslí a 15 vykoná akúkoľvek myšlienku.

Zničili ste jeden z hlavných mýtov našej doby. Kto tlačí tlačidlo a uvoľní už hotový príspevok?

Podľa situácie. Uvoľňujeme príspevky prostredníctvom jednej služby, takže naraz spadajú do všetkých sociálnych sietí.

Predpokladajme, že správa vyšla. Čo robiť, ak materiál "nevstúpil alebo nebral negatívne"? Môžete povedať príkladmi?

Nepanikárte, ale pokojne robte to, čo uznáte za vhodné - skúste opraviť, ospravedlniť sa alebo nerobiť nič.

Jedným zo zaujímavých príkladov je prípad IKEA a feministiek.

Nie je to tak dávno, čo IKEA vo svojej reklame porovnávala ženy s domácimi psami, čo spôsobilo vlnu negativity v sociálnych sieťach. Avšak, picchers, ktorí sedeli na smeny, nepochopili správu a nakreslili urážlivý obraz, po ktorom nasledovala obrovská vlna negativity. V takýchto prípadoch existujú dve možnosti: postavte sa sami alebo priznajte chybu. Voľba závisí len od seba-spravodlivosti. Redakcia jednomyseľne potvrdila, že tento post nebol zdravý. Áno, a picchers si uvedomili, že zašli príliš ďaleko. Preto sme tento príspevok vymazali a napísali článok o tom, čo je sexizmus a prečo je zlý.

Bol tu ďalší prípad. Pred niekoľkými rokmi nás ortodoxní aktivisti napadli a žiadali, aby sme odstránili miesta, ktoré údajne urážajú pocity veriacich.

Vzhľadom k tomu, pracovné miesta urazil nikoho pocity vôbec (jeden bol všeobecne o mumifikovaných gophers), zdvorilo sme odmietli, a dostali sme niekoľko vyhlásení na políciu v reakcii. Všetko to skončilo dobre. Vyšetrenie nepoznalo obrázky ako urážlivé a nedali im piccher.

Ako sa cítite o negatívnom užívateľovi, rozumnom a nie?

Toto je internet, existuje viac zla ako dobra. Ale hlavne, odrazili, samozrejme, Banim. Komunikujeme s našimi divákmi ako rovní - môžeme pomôcť, poradiť, fandiť. Niekedy môžeme uložiť nevhodný jazyk, ak je človek drzý.

A ak bez extrémov, potom ako to robíte?

Ak je záporné, potom sme samozrejme počúvať, ak nie, potom necháme bez dozoru.

Ak to chcete urobiť, musíte pozorne sledovať správanie publika. Kto a ako moderuje stránka?

Máme nádherný topánok, ktorý čistí meno a komentáre, v ktorých menej ako tri slová. Stále existuje niekoľko moderátorov, ktorí udržujú poriadok.

Mnohí z verejnosti "VKontakte" sa sklonili s reklamnými príspevkami. Ako sa cítite o reklame v "Lenach" a ako filtrujete ponuky?

Reklama nám umožňuje udržať sa nad vodou, pretože okrem predaja reklamy a dopravy nemáme zdroje príjmov.

Ponúka samozrejme filter. Niekedy prichádzajú veľmi, veľmi zvláštne alebo provokatívne.

Môžete uviesť príklad, ak môžete?

Niečo ťažké rozlíšiť. Tam bola reklama liek na zápchu, potravinové doplnky na zvýšenie trvania sexuálneho kontaktu. Existujú ľudia, ktorí chcú niekoho očierniť alebo naopak ukázať v najlepšom svetle. Sú však eliminované, keď zistia, že platená publikácia nie je možná bez „reklamy“.

Existuje mnoho podivných ponúk. Našťastie nie všetci sa ku mne dostanú, niektorí z nich eliminujú naši obchodní manažéri.

Každý redaktor má obrovské množstvo úloh. Ktorý z nich je pre vás najťažší?

Ak chcete byť úprimný, to všetko závisí na tom, ako sa cítite o tom všetkom. Myslím si, že nie je tvrdá práca, na niektorých miestach sa musí vynaložiť viac úsilia.

Ktorý kanál považujete za najsľubnejší (okrem VC)? Kde je najzaujímavejšie pracovať?

Určite Telegram. Ale zaujímavejšie, samozrejme, vo VC. Existuje viac priestoru na realizáciu ich myšlienok.

Ako experiment testujem službu YouTube. Nedávno začala show o memy.

Sme trochu ďalej od témy. Povedzte nám, aké sú rastové vyhliadky redaktorov?

Monitor sa môže stať piccherom a piccher sa môže stať šéfredaktorom. Nejde o kariérny rast. V "Lentach" človek dostane jedinečný zážitok. Mnoho Pickers po Lentach ísť do práce vo veľkých spoločnostiach a médiách, a bez riadneho vzdelania alebo niečo iné.

Máte konkrétny cieľ, ku ktorému idete do celého tímu?

Existuje mnoho cieľov. Tam sú triviálne, ako nie je sklzu, zvýšiť počet účastníkov, vytvoriť veľa cool a tak ďalej. Sú globálne. Veľmi rád by som, po 100 alebo 200 rokoch, o mladých ľuďoch našej doby, aby sme okrem iného hovorili o „čítaní“ Lentach. “To je super.

Duševný list redaktorov potvrdzuje náladu

Dajte našim čitateľom rady, ako sa pozerať na vašu prácu z nového uhla?

Nepozerajte sa na prácu pod uhlom. Pozrite sa na ňu priamo a položte si otázku: "Som rád?Ak máte pochybnosti, urobte niečo iné.

Ak stále potrebujete nový pohľad na svoju prácu, skúste všetko nahlas vysloviť: "Beriem to, robím to, robí to"- Niekedy mi to veľmi pomáha, keď si počúvam ako keby zvonku."

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár