Ako vytvoriť webovú stránku na Joomla!: Podrobný návod pre začiatočníkov

Podľa W3Techs za marec 2018, CMS Joomla! po WordPress sa umiestnil na druhom mieste na svete. 6,8% zdrojov využívajúcich redakčné systémy a 3,1% všetkých stránok na Internete na tomto počítači. Z tohto článku sa dozviete, prečo by ste mali venovať pozornosť "Joomla". Nájdete tu tiež podrobný návod na vytvorenie a nastavenie lokality na lokalite Joomla !, Pripojenie zdroja k webovým analytikám a systémom na publikovanie obsahu.

Prečo by ste mali venovať pozornosť CMS Joomla!

Joomla je redakčný systém distribuovaný pod licenciou GNU GPL. Jednoducho povedané, toto je bezplatný motor, kde môžete vytvoriť ľubovoľné stránky. CMS Joomla! funkčné a relatívne ľahko ovládateľné. Vyššie uvedené bolo povedané, že "Joomla" patrí na druhom mieste v popularite po CMS WordPress.

Vlastníci stránok si z dôvodu týchto výhod vyberajú tento systém na správu obsahu:

 • Pre jednoduché použitie Joomla! len trochu horšie ako WordPress. S týmto CMS môžete pracovať bez vedomostí v oblasti programovania a tvorby stránok.
 • "Joomla" má dostatok funkcií na vytváranie webových stránok akejkoľvek veľkosti a účelu. Na tomto motore môžete vytvárať zdroje rôznych typov: z webovej stránky, vizitky alebo blogu do veľkého internetového obchodu alebo informačného portálu.
 • Schopnosť prispôsobiť stránku potrebám publika s pomocou platených a bezplatných šablón a rozšírení.
 • Pohodlné menu a riadenie navigácie. Z tohto dôvodu je "Joomla" považovaný za jeden z najlepších motorov pre internetové obchody. Na Joomla! Stránky s komplexnou architektúrou môžete rýchlo vytvoriť: veľké množstvo kategórií a podkategórií, ako aj organizovať hierarchie stránok.
 • Prispôsobenie požiadavkám vyhľadávačov. Motor Joomla! považované za SEO priateľské v predvolenom nastavení. A pomocou SEO rozšírení, môžete rýchlo vyriešiť všetky technické aspekty optimalizácie.

Stále nedôverujete slobodným motorom alebo si myslite, že vyhľadávače nemajú radi? To je nezmysel. Vyhľadávače nemajú radi nekvalitné a vzorové stránky a funkčnosť Joomla! umožňuje, aby bol zdroj neštandardný a užitočný pre divákov. Možno budete presvedčiť príklady stránok na "Joomla", medzi ktorými sú veľké renomované organizácie.

Krok číslo 1: začnite pracovať s Joomla!

Začnite s Joomla registráciou domény a výberom hostingu. Tu je veľa: vyberte si hosting s nainštalovaným CMS Joomla, aby ste nestratili čas na riešenie tohto problému sami. Použite vyhľadávanie alebo si všimnite nasledujúce funkcie:

 • Hosting pre Joomla! od spoločnosti Gino.
 • Pripravené riešenia od spoločnosti Reg.ru.
 • Ponuka od "Makhost".
 • Len hosting pre Joomla.

Ak si prečítate ziskovú ponuku bez nainštalovaného motora, budete si musieť stiahnuť a nainštalovať "Joomla" sami. Popis inštalácie WordPress pomôže, a čítať o nuansy na stránkach podpory ruskej komunity Joomla.

Po registrácii domény a zakúpení hostingovej služby s nainštalovaným CMS alebo inštaláciou „Joomla“ na vlastnú päsť ste získali prístup k administratívnemu panelu lokality.

Krok 2: ako nainštalovať Joomla!

Môžete si objednať exkluzívnu šablónu pre "Joomla" alebo použiť hotové platené alebo bezplatné riešenie. Pri výbere šablóny postupujte podľa týchto pokynov:

 • Ak nemáte mobilnú verziu stránky, vyberte šablónu s responzívnym rozložením. Vďaka tomu budú môcť vaše stránky používať majiteľov smartfónov a tabliet.
 • Venujte pozornosť vzhľadu a funkčnosti šablóny. Napríklad, ak vytvárate internetový obchod alebo firemnú webovú stránku, v tomto prípade nebudú fungovať témy pre blogy alebo vizitky.
 • Ak vyberiete hotovú šablónu, použite cudzie stránky. Ak to chcete urobiť, zadajte v službe Google šablóny joomla. Takže bude viac šancí nájsť dobrú tému, ktorú kolegovia a konkurenti v runete nepoužívajú.

Ak nie je čas používať vyhľadávacie nástroje, vyhľadajte tu šablóny:

 • 600+ platených šablón.
 • Platené a voľné šablóny pre "Joomla".
 • Veľa tém pre Joomla!
 • Krásne vzory.

Po výbere šablóny si stiahnite distribučný balík na pevný disk. V paneli pre správu vyberte ponuku Inštalovať rozšírenia.

Prevezmite a nainštalujte šablónu.

Po úspešnej inštalácii prejdite na správcu šablón.

Začiarknite políčko vedľa vybratej šablóny a kliknite na tlačidlo Predvolené v ľavom hornom rohu obrazovky.

Nezabudnite aktivovať vybratú šablónu.

Pomocou správcu šablón môžete zmeniť vzhľad ovládacieho panela. Ak to chcete urobiť, v rozbaľovacej ponuke „Výber systémovej oblasti“ nastavte hodnotu na „Ovládací panel“ av ponuke „Vybrať šablónu“ vyberte príslušnú šablónu. Označte začiarknutie vedľa vybratej šablóny a kliknite na tlačidlo Predvolené.

Teraz prejdite na nastavenie CMS.

Krok 3: ako nastaviť CMS Joomla!

V tejto časti sa dozviete o všeobecných nastaveniach motora, o vytváraní a riadení ponúk. Začnite so všeobecnými nastaveniami CMS Joomla !, ktoré je možné zmeniť v príslušnej časti.

Zadajte všeobecné nastavenia lokality

V ponuke „Všeobecné nastavenia“ vyberte kartu „Stránka“. Zadajte názov prostriedku, uistite sa, že je zapnutý. Napíšte upozornenie na nedostupnosť stránky av prípade potreby vyberte obrázok. V ponuke Predvolená úroveň prístupu vyberte možnosť Verejnosť.

Zadajte metaúdaje lokality: popis a kľúčové slová. Vyberte hodnotu pre značku robota. Ak nepotrebujete obmedziť indexovanie prostriedkov vyhľadávačmi, voľba Index, Sledovať, bude robiť. Do poľa „Autorské práva“ zadajte údaje o autorských právach.

V sekcii "Nastavenia SEO" zapnite CNC a pridajte príponu k URL. Ak chcete povoliť presmerovanie adresy URL, musíte premenovať súbor htaccess.txt, ktorý sa nachádza v koreňovom adresári prostriedku. Pre prístup k nemu použite ľubovoľného FTP klienta, napríklad Filezilla. Nájdite zadaný súbor a premenujte ho na .htaccess.

Začiarknite políčko „Nie“ pred poľom „Unicode Aliases“. Ak chcete do názvu stránky zahrnúť názov lokality, začiarknite príslušné políčko.

Na karte "Systém" umiestnite "Nie" pred polia "Ladenie systému" a "Jazykové ladenie". Povoliť štandardné ukladanie do pamäte cache. V sekcii Nastavenia relácie nastavte dĺžku relácií pre oprávnených používateľov. Ak napríklad zadáte hodnotu 120 minút, systém bude vyžadovať, aby používateľ po dvoch hodinách nečinnosti znova zadal používateľské meno a heslo.

Na karte Server povolte kompresiu stránok gzip. To urýchli načítanie stránok v prehliadačoch návštevníkov. Ak chcete užívateľom poskytnúť zabezpečené pripojenie na stránku, zakúpte si certifikát SSL a zapnite príslušnú možnosť v ovládacom paneli Joomla. Vyberte časové pásmo vhodné pre vaše publikum. Nechajte zabudovaný FTP prístup a proxy server. V sekcii "Nastavenie pošty" zadajte e-mailovú adresu a odosielateľa listu.

Na karte Práva môžete konfigurovať prístupové práva pre rôzne skupiny návštevníkov. Vlastník lokality patrí do skupiny superužívateľov, ktorá má všetky práva. Neregistrovaný používateľ môže zobraziť iba stránky so zdrojmi. Konfigurujte prístupové práva podľa potrieb publika a administrátorov. Ilustrácia zobrazuje nastavenia pre autora, ktorý má možnosť zaregistrovať sa a vstúpiť na stránku, publikovať a upravovať svoje vlastné materiály.

Ak pracujete so stránkou sami, nemeňte nastavenia na karte Textové filtre. Ak môžu iní používatelia pridávať publikácie, odfiltrujte nežiaduce značky HTML. Pomocou filtrov môžete napríklad zabrániť tomu, aby skupina používateľov vkladala videá z YouTube do publikácií. Ak to chcete urobiť, pred príslušnou skupinou zadajte typ filtra "Blacklist", ktorý štandardne obsahuje značky