Aká bude technológia vyhľadávania: Matt Cutts sa pozrel do čarovnej gule

Čestný inžinier spoločnosti Google Matt Cutts pomohol internetovým obchodníkom pozrieť sa do budúcnosti. Hovoril o hlavných smeroch vývoja vyhľadávacích technológií počas konferencie Pubcon Las Vegas 2013, ktorá sa konala od 21. do 24. októbra. Podľa pána Cuttsa, najväčší svetový vyhľadávač pripravuje zmeny v algoritmoch práce, ktoré sú v rozsahu porovnateľné s prvým letom s posádkou do vesmíru. Najmä Google odmieta počítať PageRank stránky, a tiež sa učí pochopiť význam slov ako človek robí.

Počas vystúpenia na konferencii Pubcon Las Vegas 2013 Matt Cutts hovoril o revolučných zmenách v technológii vyhľadávania Google. Odborník vymenoval hlavné zložky revolúcie vyhľadávania:

 • Graf poznatkov o sémantickej technológii.
 • Hlasové vyhľadávanie.
 • Interaktívne vyhľadávanie.
 • Služba Google teraz.
 • Technológia hlbokého učenia.

Pán Cutts poznamenal, že vďaka hlbokému vzdelávaniu sa spoločnosť Google učí chápať význam slov a vzťah medzi nimi. To pomáha najväčšiemu vyhľadávaciemu nástroju na svete presnejšie spracovávať dotazy a brať do úvahy skutočné zámery používateľa.

Hlboké učenie je súbor algoritmov strojového učenia, ktoré napodobňujú spôsob spracovania informácií, typických pre neurónové siete. Jednoducho povedané, pomocou hlbokého učenia sa spoločnosť Google a iné spoločnosti snažia naučiť počítače pracovať s informáciami rovnakým spôsobom ako ľudia. Mimochodom, futurológ Raymond Kurzweil je zodpovedný za hlboké vzdelávanie v spoločnosti Google. Táto osoba tvrdí, že umelá inteligencia sa stane realitou v nadchádzajúcich desaťročiach a ľudia sa v 20-30 rokoch premenia na kybergánov.

Technológia hlbokého učenia v štandardnom a hlasovom vyhľadávaní

Matt Cutts hovoril o praktickom význame využívania technologického hlbokého učenia. Napríklad pri spracovaní žiadostí spoločnosť Google začala lepšie rozumieť prírodným frázam, ako je napríklad „kde si oddýchnuť s priateľmi v Moskve“. Okrem toho sa vyhľadávač naučil vylepšovať a podrobne popisovať vydávanie na základe predchádzajúcich požiadaviek používateľov. Vďaka hlbokému vzdelávaniu roboty spoločnosti Google chápu, kedy osoba stále hľadá odpoveď na otázku, ktorá sa zaoberá podrobnosťami.

Matt Cutts citoval ako príklad otázku „Aké je počasie?“, Ktorú stanovil hypotetický účastník na konferencii v Las Vegas, ktorá tento víkend navštívi sídlo spoločnosti Google v Kalifornii. Po obdržaní informácií o aktuálnom počasí v Las Vegas, užívateľ požiada vyhľadávač o nasledujúcu otázku: "Bude zajtra zajtra?"

V reakcii na to spoločnosť Google okamžite vydá predpoveď počasia na zajtrajšie obdobie pre Las Vegas, Nevada. Najzaujímavejšie nasleduje. "Čo tak výhľad na hory?" - spýta sa používateľa. Vyhľadávač zobrazuje predpoveď počasia pre Mountain View for tomorrow. Užívateľ však zajtra nepôjde do Kalifornie, ale cez víkend. "A čo víkend?" - v sobotu a nedeľu sa pýta a prijíma predpovede počasia v Mountain View.

Stále neveríte, že Ray Kurzweil, ktorý sľubuje, že sa po niekoľkých desaťročiach stane kyborgom? Potom znova venujte pozornosť predchádzajúcemu odseku. Vyhľadávací nástroj Google dnes na dotaz „ako o víkende“ poskytuje predpoveď počasia pre Mountain View na nasledujúci víkend. Vďaka technológii hlbokého učenia, napodobňujúcej ľudské metódy spracovania informácií, stroj pozná význam, ktorý užívateľ vkladá do tejto frázy.

Kolibrík, Panda a autorstvo

Počas vystúpenia pán Cutts venoval pozornosť algoritmu Hummingbird, ktorý bol oznámený koncom septembra. Odborník poznamenal, že poznámky ako "Ako podporovať webové stránky po Google kolibrík", ktorý sa objavil po oznámení algoritmu, sú ďaleko od reality. Podľa Matt Cutts, kolibrík algoritmus nesúvisí so SEO alebo propagácie. Ako potvrdenie, expert poznamenal, že tento algoritmus pracoval viac ako mesiac pred oficiálnym oznámením o jeho spustení. Nikto si však nevšimol žiadne zmeny. Cutts tvrdí, že Google Hummingbird ovplyvnil iba kvalitu vyhľadávania pre používateľa.

Matt Cutts tiež poznamenal, že Google plánuje urobiť Panda algoritmus mäkším. Podľa čestného bojovníka s vyhľadávaním spam, niektoré stránky, ktoré stratili svoje hodnotenie po implementácii tohto algoritmu zostávajú cenné pre užívateľov. Takéto zdroje môžu vrátiť stratené pozície.

Pomocou algoritmu Panda spoločnosť Google potrestala zdroje, ktoré zverejnili neopakovateľný obsah. Najväčší vyhľadávač na svete cez ústa Matta Cuttsa teda uznáva, že jedinečnosť obsahu nie je samoúčelná.

Podľa Matt Cutts sa spoločnosť Google snaží aktívnejšie využívať autorstvo pri určovaní autority zdroja. Odborník tvrdí, že vplyv hodnosti autorstva na výsledky vydávania porastie. Inými slovami, najväčší vyhľadávač na svete sa bude primárne snažiť ukázať používateľom obsah vytvorený autoritatívnymi autormi v určitom odvetví.

Ako zmeniť mobilné vyhľadávanie

Matt Cutts nemohol pomôcť, ale spomenúť vplyv smartfónov a tablet PC na vyhľadávanie. Podľa zástupcu spoločnosti Google sa optimalizácia zdrojov pre mobilnú prevádzku stala neodmysliteľným prvkom vyhľadávacieho marketingu. Okrem toho, stránky stratí svoje vyhľadávanie rebríčku, ak užívatelia mobilných gadgets nájsť je nepohodlné.

Pán Cutts oznámil nasledujúce funkcie mobilného vyhľadávania:

 • Ak smartfón používateľa nepodporuje technológiu Flash, vyhľadávací nástroj na nej nezobrazí stránky vytvorené v programe Flash.
 • Spoločnosť Google sa nebude zobrazovať v otázke zdrojov, ktoré sú načítané na dlhý čas v dôsledku programu Flash alebo z iných dôvodov. Vlastníci stránok by mali zvážiť možnosť úplne opustiť túto technológiu alebo ju odstrániť z mobilnej verzie zdroja.
 • Spoločnosť Google namiesto interných stránok zníži prostriedky, ktoré nasmerujú používateľov na hlavnú stránku mobilnej verzie lokality.

Matt Cutts jasne uviedol, že nedostatok adaptívneho usporiadania alebo mobilná verzia stránky nepriaznivo ovplyvňuje návštevnosť zdrojov. Najväčší vyhľadávač na svete jednoducho nesmeruje používateľov na stránky, ktoré sú nepohodlné prehliadať pomocou tabletov a smartfónov.

Tučniak, antispam a prirodzená reklama

Špecialista v boji proti vyhľadávaniu spamu povedal o strategickom vývoji spoločnosti Google v tomto smere. Pán Cutts pripomenul, že prívrženci „čierneho SEO“ sa mu hneď po spustení algoritmu Penguin zasmiali. Chválili sa, že aj naďalej kupujú odkazy a ukončujú vyhľadávanie v rebríčku, pričom si nevšimnú žiadne problémy. Potom Google zvýšil vplyv Penguin na výsledky tohto problému, po ktorom ihrisko "neohrabaný SEO" zmenil. "Keď pseudo-optimizers sen poraziť ma, viem, že pracujem dobre," hovorí poctený spam bojovník Matt Cutts.

Znalec poznamenal, že jeho tím venuje osobitnú pozornosť niektorým špecifickým kľúčovým otázkam, ktoré si vybrali prívrženci spamu a vyhľadávacích dopytov. Medzi takéto žiadosti patria niektoré kľúče nachádzajúce sa na webových stránkach pre dospelých, úver, poistenie a lieky. Spameri priťahujú ziskové vysokofrekvenčné dotazy. To napríklad neumožňuje poisťovniam prilákať prirodzenú dopravu pomocou bielej vyhľadávacej technológie. Podľa spoločnosti Cutts táto nová technológia spoločnosti Google zohľadňuje tento faktor.

Matt Cutts sa dotkol témy advertorial a prirodzenej reklamy.

Advertorial - propagačný materiál skrytý ako bežný článok. Prirodzenou reklamou je uverejnenie obsahu, ktorý je užitočný pre používateľa a má reklamný charakter. Zároveň sa zobrazí ideálna prirodzená reklama na základe predchádzajúcich činností používateľa.

Pán Cutts vysvetlil, že používanie týchto marketingových technológií bez primeraného odmietnutia negatívne ovplyvňuje pozíciu zdroja. Spoločnosť Google uplatnila sankcie najmä na niekoľko médií v USA a Spojenom kráľovstve, ktoré uverejnili reklamy a prirodzenú reklamu bez toho, aby o tom používateľov upozornili. Podľa Cutts, nie je nič zlé na tejto technológii, a to nemá nepriaznivý vplyv na hodnotenie zdroja, ak stránka varuje užívateľa o charakter reklamy materiálu.

Tiež Matt Cutts spomenul spam siete vytvorené v záujme podvádzanie poradie vyhľadávania s odkazmi. Podľa neho sú takéto siete a zdroje, ktoré sa na nich zúčastňujú, teraz ľahko identifikovateľné a vylúčené z tohto problému.

Zlé správy pre fanúšikov PageRank

Predtým Google počítal PR ukazovateľ denne a používal ho na hodnotenie stránok. Viditeľné aktualizácie tohto indikátora sa objavili približne raz za tri mesiace. Matt Cutts oznámil, že niektorí sabotéri sa vkradli do kancelárie spoločnosti Google a rozpadli vybavenie používané na výpočet PR. Najväčší vyhľadávač však momentálne nedokáže nájsť profesionálov, ktorí môžu toto zariadenie opraviť.

Preto by ste nemali čakať na aktualizácie PageRank v blízkej budúcnosti. Matt Cutts tvrdí, že nebudú prinajmenšom do konca tohto roka. Okrem toho, expert naznačil, že povesti o úplnom odmietnutí Google z PageRank nie sú ďaleko od reality.

Rozšírené úryvky, Java a negatívne SEO

Rozšírené úryvky dostanú druhú šancu. Podľa spoločnosti Cutts sa v tomto vydaní zobrazia ďalšie zdroje s rozšíreným úryvkom. Zároveň stránky s nízkou dôveryhodnosťou stratia túto príležitosť. Odborník tiež poznamenal, že používatelia budú môcť uskutočňovať priame volania na telefónne čísla uvedené v rozšírenom úryvku priamo zo stránky s otázkami.

Google sa tiež naučil čítať JavaScript lepšie. Pán Cutts však neodporúča vytvárať stránky výlučne s použitím tejto technológie.

Čestný inžinier Google poznamenal, že vlastníci zdrojov preceňujú problém negatívnych SEO. Podľa neho vyhľadávatelia často odpisujú svoje vlastné chyby, napríklad nákup odkazov na prepojené farmy, na aktivity neexistujúcich konkurentov.

Ako bude vyzerať budúca technológia vyhľadávania?

Matt Cutts, špecialista na boj proti spamu vo vyhľadávaní Google, určil hlavné smery vývoja vyhľadávacích technológií počas konferencie Pubcon Las Vegas 2013. Medzi hlavné patria:

 • Zvýšiť úlohu mobilnej prevádzky. V niektorých krajinách jej podiel už prevyšuje podiel stacionárnej dopravy. Mobilná prevádzka na YouTube vzrástla zo 6% v roku 2011 na 25% v roku 2012 a 40% v roku 2013. Preto, webmasteri potrebujú, aby boli pohodlné pre prezeranie vlastníkmi tabliet a smartfónov.
 • Zlepšenie kvality dodávok pomocou technológie hlbokého učenia, ktoré umožňuje počítačom pochopiť skutočný význam vyhľadávacích dopytov.
 • Zvýšenie úlohy autorstva v rebríčku zdrojov. Spoločnosť Google používa autorstvo ako nástroj na boj proti spamu, pretože viazanie obsahu na profil renomovaných autorov znižuje pravdepodobnosť publikovania spamu.
 • Spoločnosť Google pracuje na výnimke, pokiaľ ide o otázku zdrojov, ktoré napredujú v súvislosti so skutočne žiadosťami o trestné činy. Vyhľadávač nechce byť sprostredkovateľom medzi útočníkmi a ich publikom.
 • Najväčší vyhľadávač na svete bude aj naďalej znižovať hodnotenie zdrojov, na ktoré je uverejnených príliš veľa reklám. Platí to aj pre stránky, ktoré používajú technológiu JavaScript na zamaskovanie reklamy.

Stav najväčšieho vyhľadávacieho nástroja na svete automaticky robí spoločnosť Google trendom v priemysle SEM. Očakáva sa, že iní globálni a regionálni hráči na trhu vyhľadávania zavedú podobné technológie. To bude postupne zlepšovať užívateľské skúsenosti internetových surfistov, ktorí sú unavení z potreby používať žiadosti ako "Moskva Metro Sokolniki stomatológia".

A ako budú budúce technológie ovplyvňovať marketing vyhľadávania? Budú optimalizátori „starej školy“ naďalej počítať optimálnu hustotu kľúčov v texte, alebo budú požiadavky „čo si o tom z hory“ vynútiť, aby zmenili svoje prístupy? Napíšte svoj názor do komentárov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár