História vyhľadávačov a ruskej SEO: kto komu?

September je významným mesiacom pre trh marketingu vyhľadávania. V septembri oslavujú vyhľadávače Google a Yandex svoje narodeniny. Americká spoločnosť pod vedením Sergeja Brina a Larry Page bola založená v septembri 1998 a vyhľadávač Yandex.Ru bol zavedený v septembri 1997. Neviem, aké asociácie tento fakt vyvoláva vo vašich mysliach, osobne si spomínam na najlepšie časy SEO, optimalizácia pre vyhľadávače v jeho klasickom období. Už nikdy sa to nestane, je to minulosť vďaka rozvoju vyhľadávacej technológie. Na samom začiatku septembra, v mesiaci, ktorý nám dal dva vyhľadávacie giganty naraz, chcem ešte raz spomenúť na ruskú klasickú SEO - pamätajte si a dýchajte úľavou: jej metódy zapadli do zabudnutia, čo znamená, že užívatelia majú každý dôvod dúfať, že výsledky vyhľadávania budú zlepšiť.

Rozlúčka so SEO ...

Všetko sa mení: autá, knihy, filmy, dokonca - do určitej miery - ľudia. A najmä trhy sa menia. Globálna reštrukturalizácia prebieha na vyhľadávacom trhu. Celá éra klasickej optimalizácie pre vyhľadávače ustupuje a dáva priestor na komplexné internetové marketingové aktivity zamerané na zlepšenie webových stránok. Rozlúčka s ruským SEO, nezabudnite na jeho históriu.

Práca o hlavnej veci

definícia

Klasické ruské SEO je veda o typoch manipulácií, ktoré pomohli stránky rýchlo zvýšiť výsledky vyhľadávania pre niektoré dotazy.

(Medzi ruskými SEO spoločnosťami sú tí, ktorých význam pre trh marketingu vyhľadávania v runete nie je možné spochybniť. Ale väčšina hráčov bola fanúšikom jednoduchých výsledkov).

Presviedčanie ruského SEO

Optimizátori v Runet boli presvedčení, že všetky inovácie vo vyhľadávačoch, vo všeobecnosti, všetky akcie vyhľadávačov sú zamerané na jednu vec - na boj proti SEO. Vyhľadávače spať a vidieť, ako zhoršiť kvalitu života optimalizátora.

Deväťdesiate roky dvadsiateho storočia

V druhej polovici 90. rokov ľudia začali aktívne využívať vyhľadávače.

  • 1993 - prvý vyhľadávač Wandex na internete, ktorý vytvoril Matthew Gray z Massachusetts Institute of Technology (neskôr pracoval v spoločnosti Google).
  • V tom istom roku vyhľadávače Aliweb, softvérové ​​inžinierstvo založené na repozitári (RBSE), JumpStation, Architext, z ktorých neskôr vzišli Excite, a iní videli svetlo.
Wandex a ďalšie prvé vyhľadávacie nástroje boli šokujúco nedokonalé modernými štandardmi. Formovanie problému na základe žiadosti nevykazovalo najrelevantnejšie stránky, ale všetko, čo obsahovalo danú požiadavku, bez poradia.
  • 1995 - bol vytvorený AltaVista, najobľúbenejší vyhľadávač 90. rokov.
  • 1996 - naraz sa objavili dve ruské vyhľadávacie služby - Rambler a Aport.
  • 23. septembra 1997 bol na výstave Softool v Moskve vyhlásený vyhľadávací systém Yandex.Ru (spoločnosť Yandex sa objavila neskôr - v roku 2000). Systém „pochopil“ ruské morfémy z roku 1997, vzal do úvahy vzdialenosť medzi slovami a bol schopný hodnotiť stránky podľa ich významu pre užívateľský dotaz.

Diváci vyhľadávačov rastú - počet ľudí ochotných začať zarábať na tomto publiku rastie. Objavia sa prví optimalizátori pracujúci podľa schémy: študujeme princípy činnosti vyhľadávača a prispôsobujeme sa im. To je, ako sa zrodil celý priemysel optimalizácie pre vyhľadávače.

Expedícia Epocha

V dráhe trvala až do roku 2002. V prvých dňoch sú pre hodnotenie najdôležitejšie textové faktory. Spočiatku optimalizácia vyzerá ako kontrola správnosti pravopisu názvov dokumentov, pretože je to podľa nadpisov, ktoré vyhľadávacie stránky vyhľadávačov indexujú. O niečo neskôr, optimalizátori začnú kontrolovať aj správnosť meta tagov, názov, uistite sa, že text na stránke obsahuje dostatočný počet kľúčových slov, na ktorých je táto stránka propagovaná.

Niekoľko rokov v rade sa vyhľadávače zameriavali hlavne na texty webových dokumentov. To umožnilo optimalizátorom pomocou jednoduchých manipulácií s kľúčovými frázami v meta tagoch ​​a ďalších interných faktoroch „vyliezť“ na vrchol pre potrebné dotazy. V dôsledku toho prvé miesta vo vydávaní väčšiny komerčných žiadostí boli obsadené reklamnými stránkami.

Sergej Lyudkevič povedal o novinách: "Boli to zábavné časy: kopírovaním stránky, ktorá bola vysoko hodnotená na základe konkrétnej požiadavky a nahradením niekoľkých slov na tejto stránke, môžete prejsť na stránku, z ktorej ste si tento obsah požičali a" tohto rozhovoru).

Keď sa stalo jasné komerčné výhody, ktoré môžu byť odvodené z optimalizácie webových stránok, SEO sa stáva obchodom ponúkajúcim službu - propagácia podľa pozície.

2000 - SEO dozrieva

Pred tisícročia, optimalizácia pre vyhľadávače je takhle, kvety, hra strukov. Po - všetko sa zmení. SEO sa stáva skutočným biznisom, existujú spoločnosti s vysokým obratom. Rok 2001 bol rokom, kedy boli založené prvé vážne ruské SEO agentúry. Ten rok, Ashmanov a partneri, napríklad, bol vytvorený - spoločnosť, ktorá je považovaná za predchodcu ruského SEO.

Odkazy - veľké dobro a veľké zlo

Referenčné faktory, ktoré sa stali hlavnými hodnotiacimi faktormi v nultých rokoch 21. storočia, majú svoje korene vo vedeckom svete. Ako vedci odhadujú autoritu práce? Jeden spôsob, ako pochopiť, aká významná je vedecká práca, je pozrieť sa na jej citačný index, ktorý je určený počtom odkazov od iných autorov alebo publikácií na túto prácu. Prirodzene, čím je slušnejšia publikácia alebo vedec, ktorý sa odvoláva na túto prácu, tým významnejšia je práca samotná. Z tohto dôvodu je známa téza na trhu pre marketing vyhľadávania: nie je to len množstvo, na ktorom záleží, ale aj kvalita externých odkazov.

Od roku 1998 vyhľadávač Google začal získavať svoju celosvetovú popularitu. Vrcholom budúceho globálneho vyhľadávacieho giganta je algoritmus PageRank. Všetky ostatné vyhľadávače hodnotia webové stránky na základe textových faktorov (aby to bolo bezchybné: čím viac je hľadaná fráza uvedená na stránke, tým vyššia je pozícia stránky v zozname). Spoločnosť Google sa zásadne odlišuje: počtom spätných odkazov na konkrétnu adresu URL.

PageRank bol založený na výpočte počtu externých odkazov a hmotnosti odkazujúcich stránok, to znamená, že počet a dôveryhodnosť zdrojov, ktoré citujú stránku, sa stala kľúčovou. Problém relevantnosti (keď je pre vyhľadávače ťažké vybrať najrelevantnejšie stránky z množstva dokumentov s rovnakým obsahom) bol v službe Google vyriešený matematickou eleganciou. Vďaka PageRank, algoritmu výpočtu autoritatívnosti stránky, sa výrazne zlepšila kvalita vyhľadávania v službe Google.

Spoločnosť Google, ktorá vstúpila do spoločnosti PageRank, sa spoliehala na rebríčky odkazov, vďaka čomu sa jej problematika v určitom okamihu stala relevantnejšou ako problematika konkurentov, pričom hlavným faktorom bolo stále vyhľadávanie v texte stránok. Nedostatok alternatívy k PageRank urobil mnoho ďalších vyhľadávačov nekompetitívnych.

Referenčné poradie v runete

V rokoch 2002-2003 je termín TCI (tematický citačný index) aktívne zahrnutý do lexikónu účastníkov ruského trhu s vyhľadávacím trhom.

Tematický citačný index je hodnota zadaná spoločnosťou Yandex, ktorá vám umožňuje určiť autoritu stránky na základe počtu odkazov na ňu z iných stránok. Okrem toho Yandex vždy pripisoval dôležitosť nielen množstvu, ale aj kvalite externých odkazov.

To viedlo k vážnemu úderu na vstupné strany tej doby. Kvalita vyhľadávania v Yandex sa výrazne zlepšuje.

Uvedomil si, že odkazy začali vážne ovplyvňovať problém, SEO sa opäť prispôsobili zmeneným podmienkam svojou vynaliezavosťou - začali si vymieňať odkazy.

SEO túžia po vedomostiach a zisku

2002 - prvá konferencia o SEO optimalizácii, organizovaná spoločnosťou "Ashmanov and Partners" - Optimalizácia. To sa stáva ročný a možno najviac autoritatívne pre ruské SEO.

V strede nuly sa začínajú organizovať prvé prepojovacie burzy a agregátory, vďaka ktorým SEO rastie do ziskového priemyslu.

Do polovice nula rokov, doslova jeden alebo dva odkazy by mohli vytiahnuť každú požiadavku na vrchol, ak sú to odkazy z „tukovej papule“.

Tuková tlama - v slangu optimalizátorov znamená hlavnú stránku stránky s vysokým TCI a PageRank. Odkazy z "tuku tlama" prevedené veľa hmotnosti, a preto boli drahé.

Najznámejšie výmeny a agregátory runet

2004-05 rokov - existujú prvé služby pre nákup a predaj odkazov, ktoré sa skôr podobajú na vývesku. Tiež aktívne obchodné odkazy ide do SEO fóra.

2006 - objavila sa nová generácia výmen SAPE, ktorá nahradila vedúce burzy Runet, kde sa nakupovali a predávali odkazy. Odkazy boli zakúpené s mesačnou platbou: ak optimalizátor zabudol zaplatiť, odkazy zmizli z darcovskej stránky, zaplatené - sa objavili znova.

2008 - bola zriadená burza Miralinks a rýchlo získala pozíciu jedného z lídrov na trhu plateného umiestnenia. V tom istom roku sa objavil agregátor SeoPult.

2009 - prvá výmena večných odkazov v GoGetLinks runete a výmena Rotapost, ktorá sa špecializovala hlavne na blogové odkazy, videla svetlo sveta. Tiež sa objavili agregátory Megaindex, Maremoto a Webeffector.

2010 - vytvoril Rookee agregátor.

2012 - Zobrazia sa agregátory SeoWizard a SeoHummer.

Referenčné výmeny a agregátory - to je veľkolepý projekt z hľadiska jeho arogancie a rozsahu, ktorý dostal nevídanú škálu v runete. V očiach užívateľov internetu a internetu, SEO obchodovali odkazy a kúpili ich, aby sa zvýšila identita stránok pre určité požiadavky - bez náznaku rozpakov, akoby to bola čestná a ušľachtilá, úplne normálna vec.

Zlatý vek ruskej SEO

Trvalo to od roku 2007, keď sa Sape objavil až do roku 2009, keď Matrixnet začal pracovať v Yandexe. To bol najlepší čas SEO. Linky fungovali perfektne. Referenčné rozpočty presne korešpondovali s výsledkami tohto problému: čím viac budete míňať na odkazy, tým vyššia bude vaša pozícia. Život optimalizátora sa stal bezstarostným: išiel som na burzu, kúpil som odkazy, napísal klientovi, ktoré kľúčové frázy je potrebné zadať na ktorých stránkach. A všetci - žijú vo svojom potešení. SEO marže boli veľmi vysoké.

Boj o čistotu problému

Od druhej polovice 2000-tych rokov je zrejmé, že kvalita problému je spôsobená manipuláciou s väzbami. Vzhľadom k tomu, koncepcia akéhokoľvek vyhľadávača je vytvoriť najrelevantnejšie, uspokojujúce požiadavky používateľov na vydávanie, vyhľadávač má tvrdú bitku proti nekvalitným odkazom.

AGS pre Yandex a Penguin pre Google boli najzávažnejšie algoritmy zamerané na odstránenie problému z HS.

V roku 2009 začal fungovať algoritmus strojového učenia Matriksnet. Urobil (a skôr úspešné) pokusy určiť, kde je spojenie prirodzené a kde má nízku kvalitu. Vďaka Matriksnetu sa počet faktorov zohľadnených pri hodnotení zvyšuje. Už nebolo možné predpovedať s rovnakou presnosťou, na akom rozpočte av akom časovom rámci bude konkrétna požiadavka umiestnená na vrchole.

V roku 2011 sa ukázalo, že pri hodnotení sú dôležité faktory správania (Yandex ich pravdepodobne začal brať do úvahy v čase, keď sa objavil Matriksnet): v roku 2011 sa mnohé stránky ukázali byť pod filtrom pre správanie podvádzajúce.

Kde sa to všetko otočilo

Vyhľadávač Google neustále zlepšoval svoje schopnosti v boji proti nekvalitným externým odkazom. Túto cestu dnes s istotou sleduje. Ak chcete dosiahnuť výsledky v službe Google, musíte venovať pozornosť obsahu, vďaka nemu získať prirodzené odkazy, ktoré ukazujú úroveň záujmu publika o váš obsah.

Nákup odkazov je dnes absolútne nekompromisný koncept propagácie na Google.

Až do roku 2013 si všetci mysleli, že Yandex urobí to isté. Ale 5. decembra 2013 na konferencii IBC Russia 2013 Alexander Sadovsky, vedúci vyhľadávacích služieb v Yandexe, povedal, že pri zaradení do komerčného segmentu by vyhľadávače v roku 2014 už nebrali do úvahy prepojenia.

"Yandex" urobil radikálnu cestu (ale na druhej strane, a prepojenie obchodovania v runete tiež získalo radikálne formy - nebolo otvorené nikde tak arogantne ako my) - 12. marca 2014 naozaj prestala brať do úvahy referenčný faktor v podľa obchodných požiadaviek.

Optimalizátori to nemohli a nechceli tomu veriť. Niekoľko ďalších mesiacov hľadali dôkazy, ktoré by svedčili o opaku - že odkazy fungovali, presvedčili zákazníkov o tom háčikom alebo podvodníkom a tvrdili, že Yandex ich len desí. Ale mesiac po mesiaci, aktualizácie pre aktualizáciu - a bolo jasné, že Yandex hral veľtrh: odkazy naozaj nefungujú. Klasická éra so SEO je navždy preč. Začala sa nová éra integrovaného internetového marketingu a optimalizácia pre vyhľadávače, ktorá je založená na neustálom zlepšovaní stránok z hľadiska obsahu, použiteľnosti a dizajnu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár