Dramaticky zrušená návštevnosť vyhľadávania? 6 otázok, ktoré pomôžu nájsť a odstrániť príčinu

Predstavte si nasledujúcu situáciu: vaše podnikanie sa vyvíja v dôsledku zvyšujúcej sa návštevnosti stránky a užívate si život. A potom "bang!" - vyhľadávanie prevádzky náhle klesne o 85% okamžite.

Vaše sny o ďalšom rozvoji podniku v jednom okamihu kolapsu, poklese predaja, podnikania trpia nedostatkom zákazníkov. Musíte urýchlene nájsť a odstrániť príčinu pádu vo vyhľadávacej prevádzke. Ale kde ju nájsť?

Vždy majte po ruke zoznam šiestich otázok, ktoré vám pomôžu identifikovať príčiny poklesu návštevnosti stránok, zoradiť ich podľa dôležitosti a poradia eliminácie.

Kde začať

Po prvé, uistite sa, že problém je skutočne spôsobený poklesom návštevnosti vyhľadávania. Prihláste sa do svojho účtu v službe Google Analytics a vyberte ponuku "Zdroje návštevnosti" - "Zdroje" - "Hľadať" - "Voľný" a potom nastavte časový limit pre účasť posledných šiestich mesiacov. Ak vidíte graf podobný obrázku vyššie, potom je problém skutočne v návštevnosti vyhľadávania.

Otázka 1: Je správne nastavený kód služby?

Ak používate štatistickú službu Liveinternet.ru, prihláste sa do svojho účtu a vyberte kartu Z vyhľadávacích nástrojov. Nastavenie zobrazenia návštevnosti vyhľadávania podľa mesiacov a posúdenie podobnosti grafu s obrázkom vyššie.

Môžete si oddýchnuť a dať si šálku čaju, ak je zjavný pokles návštevnosti spôsobený náhodným vymazaním kódu služby štatistiky na niektorých šablónach. Keď váš asistent nemôže kontrolovať svoju snahu o dokonalosť a neustále „vykopáva“ do zdrojového kódu stránky, stáva sa to dosť často. Webmasteri niekedy neúmyselne upravia súbor footer.php, ktorý obsahuje kód sledovania.

Ak chcete otestovať výkonnosť sledovacieho kódu služby Google Analytics, použite jeden z ladiacich programov. Môžete tiež skontrolovať dostupnosť kódu na všetkých typoch stránok a ručne ho obnoviť.

Otázka 2: Zmenili ste v poslednej dobe niečo na stránke?

Zmena dizajnu stránky často vedie k poklesu návštevnosti vyhľadávania, najmä ak nepoužívate správne presmerovanie.

Okrem toho odstránenie stránok s obsahom alebo obsahom zo stránok, ako aj zmena ich hierarchie vedie k nepredvídateľným následkom. Zvyčajne sa tento problém rieši po vrátení zmien v dizajne alebo hierarchii, ako aj po obnovení obsahu. Pomocou analýzy popularity stránky služby Google Analytics zistíte, ktoré časti vašej stránky sa znížili z dôvodu odstránenia obsahu alebo zredukovania ich relevantnosti. Služba Wayback Machine vám pomôže určiť, či sa dizajn zdroja nedávno zmenil.

Skontrolujte protokoly na vašej lokalite a zistite, aké zmeny sa udiali bezprostredne pred poklesom návštevnosti vyhľadávania.

Otázka 3: Boli vaše stránky napadnuté?

Majiteľ alebo administrátor si vždy nevšimne hacking stránky, pretože útočníci sú schopní skryť svoje akcie. Hackeri veľmi často nenarušujú prácu hlavných a iných dôležitých stránok zdroja. Namiesto toho vytvárajú nové sekcie so škodlivým obsahom, ktorý sa môže dlho nepozorovať. Avšak, keď vyhľadávače nájdu nebezpečný obsah na stránkach webu, okamžite ho znížia vo výsledkoch. Yandex a Google zbavujú potenciálne nebezpečný zdroj návštevníkov ochranou svojich používateľov pred kybernetickými útokmi.

Google Webmaster Tools a Yandex Webmaster služby vám pomôžu objaviť účinky hackingu. Skúste tiež zadať do vyhľadávacieho poľa Google dotaz ako „odkazy: vaše stránky“. Často to pomáha odhaliť hacknuté stránky pomocou meta tagu description, ktorý tvorí úryvok vo výsledkoch vyhľadávania.

Konkrétne kroky na opätovné získanie kontroly nad lokalitou závisia od CMS, ktorý používate. Zvyčajne zahŕňajú obnovenie zdroja pomocou záložnej kópie, zmenu hesiel z FTP, správcovských účtov, používateľov a databáz.

Potom vyhľadávače obnovia zdroj vo výsledkoch vyhľadávania, čo automaticky povedie k zvýšeniu návštevnosti.

Nezabudnite na príslovie o lyžici profylaxie, ktorá nahrádza sud s liekom. Postupujte podľa jednoduchých pokynov, ktoré znižujú pravdepodobnosť hackovania stránky:

  • Včasná aktualizácia "motora".
  • Použite zložité heslá.
  • Používajte nástroje automatického zálohovania.
  • Skontrolujte stav stránky pomocou služby Nástroje správcu webu Google a služieb správcu webu spoločnosti Yandex.

Otázka 4: Je pokles návštevnosti spôsobený zmenami vo vyhľadávacích algoritmoch hlavného PS?

Zavedenie nových algoritmov vyhľadávačmi často vedie k poklesu návštevnosti. Zistite si na fórach a blogoch webmasterov, ak v posledných dňoch nezaznamenali prudký nárast alebo pokles návštevnosti stránok. Prečítajte si najnovšie príspevky na stránkach Yandex a oficiálnych blogoch spoločnosti Google.

Ak návštevnosť vašej stránky klesla po aktualizácii algoritmov vyhľadávacieho nástroja, budete potrebovať pomoc profesionálnych špecialistov na marketing obsahu. S najväčšou pravdepodobnosťou iba komplexná práca na komplexnom vývoji stránky, vrátane vytvárania vysoko kvalitného obsahu, získavania prirodzených externých odkazov a iných udalostí, vráti návštevnosť vyhľadávania na vaše stránky.

Otázka 5: Možno je pokles návštevnosti spôsobený sankciami na vašom zdroji vyhľadávačmi?

Ak vyhľadávače nezaviedli nové algoritmy práce v posledných dňoch a týždňoch, potom by vaše stránky mohli stratiť návštevnosť kvôli sankciám. V tomto prípade si všimnete prudký pokles pozícií zdrojov pri vydávaní žiadostí, ktoré neobsahujú názov vašej spoločnosti, ako aj názvy exkluzívnych technológií a produktov (tzv. Branded request).

Vyhľadávače používajú sankcie voči stránkam, ktoré obsahujú obsah nevyžiadanej pošty, škodlivý obsah alebo „zlé“ odkazy (napríklad odkazy na neexistujúce stránky, nebezpečné zdroje). A po zavedení algoritmu Panda a navyše Penuin antispamového filtra je veľmi jednoduché získať sankcie v spoločnosti Google za externú referenčnú hmotnosť nekvalitnej kvality (najmä prostredníctvom referenčných agregátorov).

Kontakt SEO špecialistov, ktorí budú vykonávať audit, opraviť chyby a vykonávať interné optimalizácia pre vyhľadávače vašich stránok.

Otázka 6: Stane sa váš zdroj obeťou konkurencie?

Niekedy klesá návštevnosť z dôvodu úmyselného konania konkurentov, ktorí súčasne nakupujú veľké množstvo spamových odkazov na vaše stránky od nízko kvalitných darcov. Vyhľadávače na to reagujú znížením pozície daného zdroja.

Vyhľadávací nástroj Bing implementoval nástroj Disavow Links Tool, ktorý je dostupný pre používateľov služby Bing Webmaster Tools. Tento nástroj vám umožňuje eliminovať vplyv spamových odkazov na pozíciu zdroja v danom probléme. Spoločnosť Google tiež oznámila zavedenie podobného nástroja. Samozrejme, budete ju potrebovať iba v prípade, ak si konkurenti alebo pseudo-optimalizátori kúpili veľké množstvo spamových odkazov na vaše stránky.

A na záver. Ak ste skontrolovali všetky vyššie uvedené body a nenašli odpoveď na vašu otázku o poklese návštevnosti vašich stránok, potom existujú dve možnosti: buď ste sa dostali pod filtrovanie vyhľadávačov, alebo po zavedení nového algoritmu vyhľadávacieho nástroja, metódy, ktoré ste použili na propagáciu svojich stránok, prestali fungovať.

John Lynch

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár