Google začal šifrovať 100% vyhľadávacích dopytov: čo robiť?

V roku 2011 spoločnosť Google čiastočne prestala zobrazovať údaje o vyhľadávacích dopytoch, pre ktoré bol prechod na stránky. Od minulého týždňa spoločnosť Google začala šifrovať 100% vyhľadávacích dopytov po celom svete. Pripomeňme, že od začiatku tohto roka, časť žiadostí o vyhľadávanie začal šifrovať a Yandex.

Tieto zmeny zbavili internetových predajcov dôležitého nástroja na plánovanie a hodnotenie účinnosti vyhľadávacích kampaní. Odborníci stratili schopnosť presne určiť, ktoré kľúčové frázy vedú k stránkam používateľov z Google a čiastočne z Yandexu. Činnosti vyhľadávačov však neviedli k kríze marketingu vyhľadávania. Naopak, obchodníci našli alternatívne nástroje na hodnotenie efektívnosti propagácie a naučili sa ich používať. Prečítajte si viac o týchto nástrojoch.

Aké nástroje a metriky môžu nahradiť prehľad o zdrojoch návštevnosti služby Google Analytics

Google je najväčší vyhľadávač na svete a nástroj Analytics možno nazvať jedným z najpresnejších nástrojov na meranie efektívnosti propagácie webových stránok. Avšak, vyhľadávače sú zriedka obmedzené na použitie jedného nástroja a jeden vyhľadávač. A ruské SEO sa pozrieť na Google a jeho nástroje na druhom mieste, so zameraním viac na lídra domáceho vyhľadávacieho trhu Yandex.

Internetoví obchodníci môžu kompenzovať zastavenie zobrazovania kľúčových slov v službe Google Analytics pomocou alternatívnych nástrojov. Obvykle sa kombinujú do troch skupín. Prvá skupina obsahuje nástroje, ktoré definujú kľúče generujúce prevádzku. Druhá skupina obsahuje metriky, ktoré vám umožňujú posúdiť pokrytie publika a návštevnosť. Tretia skupina obsahuje metriky potrebné na posúdenie reakcie divákov. Nižšie nájdete popisy jednotlivých skupín.

Nástroje na detekciu kľúčových slov

Táto skupina obsahuje nástroje, ktoré umožňujú priamo alebo nepriamo identifikovať kľúčové frázy, ktoré vedú návštevníkov na stránke. Zahŕňajú tieto nástroje:

 • V súčasnej dobe, Yandex.Metrika je vynikajúcou alternatívou k Analytics. Správa "Vyhľadávacie frázy" služby analýzy Yandex vám umožňuje zobraziť kľúče, ktoré vedú návštevníkov z rôznych vyhľadávačov, pretože údaje sú šifrované iba v 2-5% konverzií. Áno, teraz nevieme, aké požiadavky k nám pochádzajú z vyhľadávacieho nástroja Google, ale napriek tomu môžete použiť informácie o preferenciách používateľov Yandexu na predpovedanie správania rusky hovoriacich používateľov Google. Okrem Yandex.Metrica môžete na určenie kľúčových slov použiť službu Liveinternet.ru.
 • Služby Yandex.Webmaster a Nástroje správcu webu Google. Ak vyberiete ponuku „Vyhľadať návštevnosť - vyhľadávacie dopyty“ pre správcov webu Google, získate prístup k najpopulárnejším kľúčom, ktoré návštevníci lokality používajú. Vyhľadávacie frázy sú klikacie: kliknutím na odkaz môžete vidieť adresu URL stránok, s ktorými sú kľúče priradené. Služba Yandex.Webmaster vám tiež umožňuje vyhodnotiť kľúče generujúce návštevnosť. Za týmto účelom musí obchodník použiť ponuku „Vyhľadávacie dopyty - obľúbené dotazy“.
 • Vyhľadávanie na stránke je nástroj, ktorý vám umožňuje nepriamo posúdiť potreby publika. Preskúmaním používateľských dopytov a stránok, na ktoré návštevníci navštevujú, môžete odhadnúť, ktoré klávesy dokážu prilákať návštevnosť z vyhľadávačov na príslušné stránky.

Môžete tiež nepriamo definovať vyhľadávacie dotazy analýzou vstupných stránok pre nedefinované frázy. Ak to chcete urobiť, v službe Google Analytics vyberte ponuku „Zdroje návštevnosti - Kľúčové slová - zadarmo“. V zobrazenej tabuľke vyberte možnosť neposkytnuté. Potom vyberte možnosť „Stránka“. V tabuľke, ktorá sa objaví, uvidíte vstupné stránky, na ktorých vedú nešpecifikované kľúče. Po analýze relevantných stránok môžete s určitým stupňom presnosti určiť kľúčové frázy, podľa ktorých ich návštevníci nájdu.

Metriky pokrytia publika

Údaje o kľúčových frázach sú len jedným z nástrojov na hodnotenie a plánovanie marketingových kampaní. Úspech propagácie webových stránok je však vhodnejšie posúdiť pomocou ukazovateľa pokrytia publika. Pomocou údajov o kľúčových slovách obchodník hodnotí, koľko návštevníkov určité kľúčové slovo prinieslo na stránku. S pomocou indikátorov pokrytia špecialista dostane kompletnejší obraz. Dokáže odhadnúť, koľko klientov na stránke narazilo vďaka množstvu vyhľadávacích fráz, externých odkazov, reklám.

Dosah publika je celkový počet používateľov, ktorí si prečítali marketingovú správu počas zvoleného časového obdobia.

Na odhad pokrytia je možné použiť nasledujúce metriky:

 • Prírodné vyhľadávanie. Toto je pravdepodobne hlavná metrika pre hodnotenie účinnosti propagácie stránky vyhľadávača a stránky ako celku. Uvažujme o úspešnej marketingovej kampani, ak by sa zvýšila ekologická premávka projektu. Ak sa návštevnosť zdroja zvýši v dôsledku nešpecifikovaných kľúčov vyhľadávačov, ste na správnej ceste. Faktom je, že analytické systémy rýchlejšie určujú populárne vysokofrekvenčné dotazy. A nízkofrekvenčné kľúčové frázy patria do kategórie neurčitých.
 • Referenčná prevádzka. Tento indikátor vám umožňuje posúdiť prístup používateľov na stránku a stránku ako celok. Ak návštevníci nájdu hodnotnú stránku, odkazujú na ňu na iných stránkach, blogoch, fórach a sociálnych sieťach. Prírodné užívateľské odkazy generujú cielenú návštevnosť. Mimochodom, zakotvením externých odkazov môžete nepriamo hodnotiť potreby publika. Toto hodnotenie vám pomôže naplánovať marketingové kampane.
 • Celková návštevnosť. Tento ukazovateľ zahŕňa organickú, sprostredkovanú, priamu, záložnú a reklamnú návštevnosť.

Na vyhodnotenie návštevnosti môžete použiť systémy Google Analytics a Yandex, službu Liveinternet.ru a ďalšie nástroje.

Metriky hodnotenia publika

Ak je počet divákov kvantitatívnym ukazovateľom, potom sa reakcia publika vzťahuje na metriky kvality. Na vyhodnotenie reakcie môžete použiť nasledujúce indikátory:

 • Prírodné externé odkazy. Bolo uvedené vyššie, že publikum odkazuje na stránky, ak to považuje za cenné. Marketingovú kampaň možno považovať za úspešnú, ak stránky stránky dostanú veľa prichádzajúcich odkazov.
 • Zmienka v médiách a na stránkach priemyslu. Užívatelia často uvádzajú spoločnosti bez hypertextových odkazov. Pozitívne referencie zvyšujú viditeľnosť a dôveryhodnosť podniku, takže môžu byť použité ako kritérium úspešnosti marketingových kampaní. Ak chcete sledovať zmienky, môžete využiť služby Fresh Web Explorer, Mention, SemanticForce.
 • Zmienky v sociálnych médiách. Sociálne signály sú najdôležitejšie metriky efektivity marketingu. Počet "rád" a "zdieľanie" možno vypočítať pomocou príslušných widgetov na stránkach. A sledovať odkazy, ktoré sú vyrobené bez použitia tlačidiel sociálnych sietí, využiť služby YouScan, BrandSpotter, JagaJam.
 • Konverzie a ponuky. To sú kľúčové ukazovatele výkonnosti marketingu pre webové stránky elektronického obchodu. Počet konverzií možno odhadnúť pomocou služby Google Analytics.
 • Vlastníci blogov a médií by mali venovať pozornosť počtu a obsahu komentárov používateľov. Marketingová kampaň je efektívna, ak sa užívatelia aktívne vyjadrujú k publikáciám.

  Neposkytnuté sa nestali trestom za internetový marketing.

  Zastavenie zobrazovania údajov o kľúčových slovách spoločnosťou Google skutočne zbavuje vyhľadávačov jedného z nástrojov na hodnotenie a plánovanie marketingových kampaní. Odborníci by však nemali zúfať. Po prvé, existujú alternatívne nástroje, ktoré vám umožňujú určiť vyhľadávacie frázy generujúce návštevnosť. Po druhé, zatvorením kľúčových údajov spoločnosť Google núti obchodníkov k rozvoju. Po objavení algoritmu Hummingbird sa úloha kľúčových slov pri určovaní relevancie stránky znížila. Preto by sa mali odborníci zamyslieť nad inými spôsobmi hodnotenia a plánovania podpory zdrojov. Tieto metódy by mali byť marketingové, nie technické.

  Loading...

  Zanechajte Svoj Komentár