Správy od spoločnosti Google: optimalizácia mobilnej prevádzky sa stala povinnou

Najväčší svetový vyhľadávač Google oznámil začiatkom júna plánované zmeny v algoritme klasifikácie lokalít pre mobilné vydania. Google považuje majiteľov smartfónov za dôležitý a jeden z najrýchlejšie rastúcich segmentov používateľov internetu. Vyhľadávač chce vlastníkom mobilných zariadení poskytnúť prístup ku všetkým schopnostiam globálnej siete.

Implementáciou tohto zámeru spoločnosť Google zverejnila odporúčania na optimalizáciu stránok pre mobilnú prevádzku, ako aj zoznam najčastejších chýb správcov webu. Podľa spoločnosti Google vlastníci stránok poskytnú mobilným používateľom možnosť rýchlo nájsť správne informácie, dodržiavať odporúčania a vyhnúť sa chybám. A aby sa webmasteri starali o majiteľov smartfónov, spoločnosť Google plánuje v blízkej budúcnosti zmeniť vyhľadávací algoritmus. Stránky, ktoré nie sú optimalizované pre mobilnú prevádzku, stratia svoju pozíciu v probléme po týchto zmenách.

Čo nemá Google rád

Vyhľadávač verí, že mobilní používatelia nemôžu získať potrebné informácie z dôvodu nesprávneho presmerovania a nedostatku prístupu na stránky, ktoré sú prístupné z desktopov pomocou smartfónu.

  • Mnohé stránky presmerujú používateľov, ktorí sa pokúšajú o prístup na konkrétnu stránku plnej verzie pomocou smartfónu, na irelevantnú stránku mobilnej verzie. Najčastejšie hovoríme o hlavnej stránke mobilnej verzie.

Spoločnosť Google odporúča presmerovať používateľov na príslušnú mobilnú stránku, ak existuje.

  • Niektoré stránky selektívne presmerujú majiteľov smartfónov na mobilnú verziu. Napríklad presmerovanie funguje pre zariadenia so systémom Android, ale nefungujú pre miniaplikácie iOS. Vyhľadávač to považuje za chybu.
  • Niekedy webové stránky dávajú mobilným používateľom chybu 404, keď sa pokúšajú o prístup k plnej verzii stránky. Stránka zostáva zároveň prístupná pre vlastníkov počítačov. Spoločnosť Google odporúča zdieľať obsah s vlastníkmi smartfónov, aj keď stránka nie je optimalizovaná pre mobilnú prevádzku. Inými slovami, je lepšie ukázať užívateľovi neoptimalizovaný obsah ako chybu 404.

Spoločnosť Google tak reaguje na zmeny v prostredí internetu a podporuje zdroje optimalizované pre mobilnú prevádzku. To robí mobilné SEO absolútnou nevyhnutnosťou pre zdroje priťahujúce návštevníkov z ekologickej stránky.

Citlivý dizajn - kľúč k mobilnému SEO

Mnohí vývojári a optimalizátori sa pred aktualizáciou algoritmov Google ponáhľajú vytvárať mobilné verzie stránok, aby sa nestratili v pozícii. Tak sa budú snažiť vyhovieť potrebám rastúcej armády majiteľov smartfónov a tablet PC. Odborníci, ktorí považujú vytvorenie mobilnej verzie stránok za jediný spôsob, ako optimalizovať zdroje pre prevádzku zo smartfónov, by však mali o tom premýšľať.

Fragmentácia návštevnosti sa zvýši s príchodom nových typov modulov gadgets. Google Glass je prvé prehltnutie tohto procesu. Aké verzie stránok budú optimalizátori potrebovať pri prístupe na internet prostredníctvom chladničiek, žehličky, hodiniek a pier sa stanú skutočnosťou?

Vlastníci stránok by mali používateľom mobilných sietí poskytnúť prístup k všetkému, čo vlastníci počítačov uvidia. Podmienky prístupu by samozrejme mali byť také, aby návštevník nevyhodil svoj smartfón na stenu kvôli neschopnosti rozobrať niečo na obrazovke. Vytvorenie mobilnej verzie je len jedným z riešení tohto problému. Mimochodom, nemôže byť nazývaný najjednoduchšie.

Webmasteri môžu ísť bezpečnejšie. Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Google odporúča pri vytváraní webových stránok používať citlivý dizajn. Tento prístup zaručuje prístup k jednej adrese URL používateľom počítačov aj vlastníkom mobilných modulov gadget. Zároveň je webová stránka prispôsobená konkrétnemu zariadeniu pomocou značenia CSS.

Existujú tri spôsoby optimalizácie stránok pre mobilnú prevádzku. Prvý z nich zahŕňa vytvorenie samostatnej mobilnej verzie stránky. Užívatelia zároveň pristupujú k obsahu pomocou rôznych adries URL. Druhou metódou je dynamické zobrazenie kódu HTML v závislosti od zariadenia návštevníka. Vlastníci desktopov a smartfónov používajú rovnakú adresu URL na prístup k obsahu, ale dostávajú iný kód. Tretí spôsob je citlivý dizajn. Používatelia používajú rovnaký URL a HTML kód a stránka je prispôsobená zariadeniu prostredníctvom CSS.

Podľa najväčšieho vyhľadávacieho nástroja na svete poskytuje responzívny dizajn mobilným používateľom lepší zážitok z surfovania po internete ako vytváranie mobilnej verzie stránky a dynamického zobrazenia. Po prvé, tento prístup zabezpečuje, že užívatelia získajú prístup k rovnakému obsahu bez ohľadu na to, aké zariadenie používajú. Po druhé, používanie dynamickej a mobilnej verzie stránky často vedie k tomu, že sa používateľ dostane na irelevantnú stránku. Vlastníci smartfónov nakoniec nemusia mať prístup k obsahu, ak stránka nemá zodpovedajúcu mobilnú verziu alebo mobilnú verziu stránky.

Adaptívny dizajn je vo väčšine prípadov najlepším spôsobom ako optimalizovať lokalitu pre mobilnú prevádzku. Výnimkou je situácia, keď vlastník zdroja chce z jedného alebo druhého dôvodu ukázať rôzny obsah vlastníkom desktopov a mobilných modulov gadgets.

Nasledujúci test vám pomôže určiť najvhodnejší spôsob optimalizácie vašej lokality pre mobilnú návštevnosť:

záver

Mnohé stránky sú dnes častejšie sledované pomocou smartfónov a tabletov ako u desktopov. Podiel mobilnej prevádzky bude naďalej rásť, ako sme písali viac ako raz (napríklad tu). Preto by záujem vyhľadávačov pre mobilných užívateľov nemal prekvapiť obchodníkov.

Často majitelia mobilných prístrojov chcú mať prístup na rovnaký obsah na stránke, ktorý vidí pomocou stacionárneho počítača. Oni sú dokonca pripravení zlomiť oči a prsty, snaží sa nájsť potrebné informácie o plnej verzii stránky, pretože mobilná verzia sa im zdá neinformačné. Citlivý dizajn je v tejto situácii najlepším spôsobom pre mobilné SEO.

Mimochodom, myslíte si, v akých situáciách je adaptívny dizajn neprijateľný? Napíšte o tom v komentároch.

Pri príprave materiálov používaných spoločnosťou Google robí Non-Desktop SEO absolútnu nevyhnutnosť Richard Kirk a zmeny vo výsledkoch vyhľadávania chytrý telefón.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár