Sémantická analýza: ako sledovať účinnosť mikroúdajov pomocou aplikácie Google Tag Manager

Väčšina obchodníkov implementuje sémantické značenie pre pokročilý úryvok. Je však možné hodnotiť účinnosť mikrodatových markerov jeho prítomnosťou alebo neprítomnosťou? Má rozšírený úryvok naozaj vyššiu možnosť kliknutia na odkaz? Čo ak všetci vaši konkurenti tiež implementovali značenie a vaše úryvky vyzerajú rovnako? Ak sa pýtate na podobné otázky, potom chápete, že je potrebné vyhodnotiť účinnosť mikromarkingu. Ako pochopiť, či stojí za to tráviť čas a nervy pri práci so štruktúrovanými údajmi? Môžete to urobiť pomocou Správcu značiek Google a nástroja Google Analytics.

Pomocou nástroja Správca značiek Google môžete sledovať účinnosť mikroúdajov

Dokončili ste takmer všetky kroky potrebné na monitorovanie účinnosti štruktúrovaných údajov pri implementácii mikrodat. Musíte použiť nástroje na sledovanie: správca značiek a nástroj Google Analytics.

Správca značiek Google vám umožňuje aktivovať značky na základe vlastných pravidiel a makier. Vďaka tomu môžete sledovať takmer akúkoľvek udalosť na stránke bez nutnosti meniť kód HTML. Pomocou správcu značiek môžete napríklad sledovať kliknutia na reklamný banner alebo zobrazenia vloženého videa.

Ako je uvedené vyššie, manažér značiek môže byť použitý na vyhodnotenie účinnosti mikrodat. Okrem toho môžete vďaka správcovi tagov zmeniť sémantické značenie na nástroj na zber a analýzu údajov, ktorý vám umožní vyhodnotiť efektívnosť stránky ako celku. Tento spôsob práce s dátami možno nazvať sémantická analýza.

Sémantická analýza - využívanie princípov a metód sémantického webu na zber a analýzu údajov a zlepšenie kvality webových analýz.

Ako nastaviť sémantický analytický systém

Predstavte si, že máte webovú stránku, ktorá okrem iného oznamuje udalosti v priemysle. Používate sémantické značenie: zadajte udalosť typu položky, ako aj jej vlastnosti (itemprop), vrátane reproduktora (interpreta), mena (názvu), umiestnenia (miesta) a ďalších.

Ak chcete sledovať interakcie používateľov s označenými stránkami s informáciami o udalostiach v odvetví, musíte nakonfigurovať makrá pomocou aplikácie Správca značiek, ktorá sa stane podmienkami pre pravidlá, ktoré aktivujú značky. Všimnite si prosím, že v praxi budete musieť ísť iným spôsobom: najprv nastavte značky, potom nakonfigurujte pravidlá a potom vytvorte makrá.

Prispôsobte značky

Značky v súvislosti s analýzou sú fragmenty kódov, ktoré odosielajú údaje do služby Google Analytics alebo iných webových analytických platforiem. Takmer každá stránka má napríklad značku sledovania stránky. Aktivuje sa a odošle údaje do GA pri načítaní stránky. Môžete použiť ďalšie značky, napríklad značky sledovania udalostí. Môžete ich prispôsobiť pomocou správcu značiek.

Prihláste sa do správcu značiek a otvorte vlastný editor tvorby značiek.

Pomenujte menovku a vyberte typ značky Universal Analytics. Zadajte svoje ID sledovania stránok. Nájdete ho v ponuke Kód sledovania správcu nástroja Google Analytics.

Vyberte typ sledovania udalostí.

Pozri tiež: Ako používať Schema.org micromarking: sprievodca pre figuríny

Konfigurácia pravidiel

Pomocou pravidiel určuje správca značiek, kedy sa má tag aktivovať. Ak nezadáte pravidlá, tag sa nikdy neaktivuje a neposiela údaje do analytického systému.

Ak chcete vytvoriť pravidlo, použite tlačidlo „+ Pridať“ na vstup do ponuky „Pridať pravidlá“ a vyberte konfigurácie pravidiel. Ak chcete sledovať udalosti na stránkach označených značkou Udalosti, pravidlo musí obsahovať dve podmienky. Najprv sa musí tag aktivovať po dokončení načítania stránky. Na tento účel musíte zadať podmienku "event equals gtm.dom".

Po druhé, musíte zadať makro, ktoré sleduje prítomnosť špecifických značiek na stránke.

Vytvorte makrá

Makro je algoritmus, ktorý umožňuje nájsť určité prvky v kóde HTML a aktivovať pravidlá. Pomocou makier môžete doladiť udalosti v správcovi tagov.

Pozri tiež: 6 potrebných prvkov vašej SEO stratégie v roku 2014

Ak chcete vytvoriť makro určujúce prítomnosť mikroznačenia v kóde stránky, postupujte podľa týchto krokov:

  • Otvorte editor makier.
  • Pomenujte makro a vyberte typ "Vlastný kód JavaScriptu".
  • Vložte nasledujúci kód do príslušného poľa:

function () {

var SemElem = document.querySelectorAll ('[itemtype * = "Udalosť"]');

SemElem = SemElem.length> 0? true: false;

návrat SemElem;

}

  • Dokončite konfiguráciu pravidiel.

Práve ste vytvorili makro, nakonfigurovali pravidlo a nakonfigurovali značku. Uložte značku a publikujte kontajner.

Pozri tiež: Ako vykonávať branding v organickom vyhľadávaní: 7 tipov

Čo keď sa bojíte robiť chyby pri nastavovaní značiek, pravidiel a makier? Môžete ušetriť čas stiahnutím hotového kontajnera a jeho importom do programu Tag Manager.

Za týmto účelom:

  • Stiahnite hotový kontajner.
  • Importujte ho do správcu značiek.
  • Post kontajner.

Ako získať a analyzovať údaje o udalostiach pomocou služby Google Analytics

Prihláste sa do svojho účtu Google Analytics, vyberte kartu Prehľady, ponuku „Udalosti v reálnom čase“. Tu môžete vyhodnotiť interakciu používateľov s označenými stránkami v reálnom čase alebo za posledných 30 minút. Služba Google Analytics zobrazuje počet interakcií, ich podiel na celkovom počte návštev a označenie udalosti.

Pozri tiež: Nebuďte príliš chytrí s micromarking: 5 základných typov, ktoré je potrebné implementovať ako prvé

Prečo analyzovať účinnosť mikrodat?

Analyzovaním interakcie používateľov s označenými stránkami môžete posúdiť relevantnosť informácií, ktoré publikum ponúka. Môžete tiež porovnať počet a kvalitu interakcie návštevníkov s označenými a neoznačenými stránkami. To vám pomôže určiť relevantnosť implementácie mikrodat pre vašu stránku a jej vplyv na správanie publika.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár