SEO trhu v ére podozrenia

Je to december 2013. O tri roky neskôr, po tom, čo Alexander Sadovský, vedúci vyhľadávacích služieb v spoločnosti Yandex, po prvýkrát priznal, že faktory hodnotenia správania zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní ekologickej produkcie (to sa stalo na bieloruskej konferencii SEO Optimization.by v novembri 2010) je jasné - pre trh toto uznanie sa nestalo zjavením) a trh SEO prvýkrát počul o „šťastí užívateľov“, ktoré Yandex hodnotí. Rok a pol po spustení algoritmu Google Penguin v apríli 2012, ktorého podstata je vyjadrená jednoducho: skrútením referenčnej autority, hráte s ohňom. A mesiac po tom, čo Yandex predstavil filter AGS-40, namierený proti tým, ktorí predávajú odkazy na burzách, a vyhadzovanie takýchto stránok z problému.

Potom, čo všetky tieto a ďalšie (a existuje pomerne málo) zmeny, ktoré, zdá sa, by sa mal obrátil na optimalizáciu pre vyhľadávače na trhu, chcem sa opýtať: čo sa deje s ruským SEO a jeho zákazníkov?

Prevažná väčšina SEO-agentúr a živnostníkov dnes pracuje podľa klasického systému, ktorý sa začal formovať na začiatku 2000-tych rokov a nakoniec sa objavil v roku 2006, keď sa objavila prvá výmena za automatický nákup odkazov Sape.ru. Podstatou metódy používanej v SEO, ak o nej budeme hovoriť primitívne, bolo: umiestnenie stránky do vrcholov vyhľadávačov pre množstvo cieľových požiadaviek zakúpením hmotnosti odkazu a zadaním na stránky kľúčových fráz, pre ktoré sú tieto stránky propagované (podľa princípu sémantického významu). Všeobecne platí, že podľa rovnakých metód trh funguje aj dnes. Pokračuje v práci, akoby sa nič nestalo: akoby neexistovali „faktory správania“, neexistujú žiadne sankcie zo strany vyhľadávačov z dôvodu nedostatočne kvalitných odkazov a projekty, ktoré sa pohybujú od nuly vďaka vynikajúcemu obsahu a začali náhle rýchlo vytláčať stránky podporované klasickými je mýtus.

Čo vlastníci stránok získajú v tejto situácii? Oko, vo veľmi hrubom priblížení, je klientský trh rozdelený na dve časti. Prvým z nich sú veľké podniky, kde okrem propagácie webových stránok existuje množstvo ďalších úloh. Táto kategória zákazníkov, spravidla nie je obzvlášť ponorený do otázky, či SEO spoločnosť, ktorá ich podporuje, dáva výsledky alebo nie. Jednoducho prideľujú určitý rozpočet na propagáciu vyhľadávačov, pretože je to súčasť ich marketingovej stratégie (to je v ich finančnom pláne), a dať tieto peniaze SEO agentúram s menom, kde ich konkurenti a podniky sú porovnateľné so svojimi spoločnosťami z hľadiska ziskov. , Často nezaznamenávajú, koľko ich vedie stránka, koľko predajov je vďaka internetu, nešpecifikujú kľúčové ukazovatele svojho internetového marketingu: návštevnosť, konverzia, návratnosť atď. Nech tento zvuk uráža obchodníkov týchto spoločností, ale hovoríme o tom, čo sme svedkami. Existuje mnoho takýchto spoločností - ich temnota a tma.

Druhou kategóriou sú vlastníci malých podnikov, ktorí sú osobne ponorení do problémov s dopravou, tvorbou elektriny, rastom predaja prostredníctvom stránky. Práve v tomto prostredí vzniklo podozrenie: tu, sakra, niečo je zle. Rozpočty neohrozujú. SEO investície sa stali čisto podnik. Myslieť si, že problém je v SEO optimalizátorov, ktoré ich podporujú, menia tie, ako sú rukavice. Ale nič sa nemení. Vzhľadom k tomu, že problém je systémový: technológia klasického SEO, ktorý dal zashib čo vedie k nulovým rokom, prestal pracovať dnes.

Povieme vám, čo sa deje na trhu a prečo už nefunguje.

Problém klasického SEO №1

V Runet, najbežnejšia schéma práce medzi zákazníkom a SEO agentúrou bol systém práce s platením za prítomnosť v hornej časti problému. Nezáleží na tom, či je mesačná platba mimo viazania na výsledky alebo s platbou za stránku na vrchol, ale táto schéma bola presne to. V skutočnosti, SEO-optimizer "počítal" a dal cenovka pre konkrétne miesto vo výsledkoch vyhľadávania. V nulových rokoch to fungovalo, pretože pozícia vo výsledkoch vyhľadávania priamo korelovala s objemom referenčnej hmotnosti. V skutočnosti, všetky služby pre hodnotenie rozpočtu na podporu konkrétneho dotazu práce na hodnotenie referenčného profilu. Napríklad existuje požiadavka na "kúpu bytu v Moskve". Služba odhadne počet odkazov vedúcich k lokalitám nachádzajúcim sa v prvej desiatke emisie a odhadne náklady na tieto prepojenia pri priemerných výmenných cenách. Čo dostaneme? Náklady na propagáciu na požiadanie "kúpiť byt v Moskve" - ​​8400 rubľov. podľa jednej z týchto služieb. Bingo!

Ako keby nie. V súčasnosti neexistuje priama súvislosť medzi referenčným rozpočtom a najvyšším problémom. Aj podľa našej žiadosti - "kúpiť byt v Moskve" - ​​pozoruje sa nasledujúca situácia: na internetovej stránke, ktorá zaberá 17. miesto v otázke, strávi 34.800 rubľov na nákup referenčnej hmotnosti pre túto žiadosť, a miesto v TOP-5 - 9084 rubľov. , a miesto, ktoré je na prvom mieste, má referenčný rozpočet pre túto požiadavku 954 rubľov.

záver: Aký bol výsledok referenčného tlaku? Aká je reakcia vyhľadávačov? Na jednej strane, v určitom bode odkazy "propagované" veľký počet stránok na vrcholy, ktoré nemajú žiadnu špeciálnu hodnotu pre užívateľov. Na druhej strane, predpovedaný výstup na vrchol vyhľadávania bije obchod vyhľadávačov - je potrebné vysvetliť prečo? Vyhľadávače začali tvrdý boj s referenčným tlakom. V roku 2012, Google predstavil Penguin algoritmus, ktorý filter dostal obrovské množstvo stránok v runete. Od konca októbra 2013 pracuje v spoločnosti Yandex algoritmus AGS-40.

Problém klasického SEO №2

Toto je skutočná situácia. Z našej praxe. Druhý deň nás oslovil klient. Šesť mesiacov som zaplatil 4000 cu. na voľnej nohe. Stránka je vo veľmi konkurenčnej téme - teda cenovka. Výsledky propagácie sú katastrofálne.

Študovali sme stránku: tri strany, doslovne pre 500 rubľov na šablóne a voľný motor, - a na začiatku sme poskytli odporúčania, ako ju vylepšiť. Klient to odmietol: človek má pocit, že sa teraz obráti na iné SEO a oni mu „predajú“ miesto v probléme, ako napríklad hotcakes. Stojí za to na takýchto projektoch? Nestojí to za to: s podobným prístupom sú nekompromisné. Pre čo? Ak sa chcete dostať von neskôr, vysvetliť sa s klientom: dobre, povedali sme vám na začiatku, že potrebujete vylepšiť stránku? Muž šiel do inej voľnej nohe SEO - a naďalej utrácať $ 4000. mesačne.

záver: V súčasnej dobe nie sú žiadne drobnosti vo vyhľadávaní propagácie. Výsledok je ovplyvnený všetkým: počet strán v indexe, kvalita obsahu a počet prirodzených (najmä prirodzených, zdôrazňujeme to) odkazy, rýchlosť načítania webových stránok, sociálne dôkazy (nepriame dôkazy na webových stránkach o životaschopnosti vášho offline obchodu), kompetentné usporiadanie, použiteľnosť a temnota všetkého ostatného „šťastie užívateľov“. Dnes, úspech v prirodzenej dodávky možno dosiahnuť len v prípade, že komplexné práce na mieste.

Problém klasického SEO №3

Vyhľadávače sledujú cestu personifikácie a personalizácie. Personifikácia je už viditeľná v oboch Yandex a Google. Je však zrejmé, že tento trend sa výrazne zvýši. Yandex už teraz - podľa jeho odborníkov - môže určiť, kto vstúpi do konkrétnej žiadosti - muž alebo žena, ak počítač používa jeden manželský pár.

záver: Akcie na prispôsobenie cieľovej skupiny sú potrebné. Musíte sa ponoriť hlboko do otázky, kto je vaša Stredná Ázia: sociálne postavenie, pohlavie, bohatstvo, záujmy, región bydliska atď. - a vytvoriť preň obsah „cielený“. Ak nepoznáte svoje publikum, ste odsúdení na vytvorenie stránky "pre nikoho": bez cieľa, bez výsledku.

Problém klasického SEO №4

Faktory správania (PFR) sú veci, ktoré je v podstate ťažké ovplyvniť. FIU je vec, ktorá sa nedá diskontovať. Yandex ich bral do úvahy dlho pred rokom 2010, ale práve v tom roku bol význam „správania“ verejne potvrdený Alexandrom Sadovským na konferencii Optimization.by.

- Dôležitejšia ako referencia? - spýtal sa ho.

„Áno,“ usmial sa.

- Koľko?

- Veľa - opäť sa usmial Sadowski.

Tu je komentár Alexander Sadovsky o FIU: "Ak hovoríme o najdôležitejších, potom áno, behaviorálne faktory sú dôležitejšie ako referenčné poradie. Čo sú faktory správania? To je odrazom toho, aké zaujímavé je toto miesto pre používateľov. Berieme tieto informácie z rôznych zdrojov, nám to pomáha spracovať relevantný problém. nepotrebujete nič robiť, jednoducho nemusíte dohnať hlúpe prevádzku “.

záver: Ak FIU ignorujete - vo výsledkoch vyhľadávania sa nepodarí. Obsahový marketing je v podstate to, čo priamo ovplyvňuje FIU. Rozumiete prečo?

Problém klasického SEO №5

Rovnaký Sadovsky vo svojej správe na konferencii Optimalizácia-2011 povedal: "SEO, ktorý sa používa na prilákanie, robí stránky len vyzerať ako relevantné ... Nezasahujte do SEO, aby vaše stránky lepšie." Pochopte, o čo ide?

Princíp sémantickej relevancie zostáva a zostane jedným z kľúčových pre vyhľadávače. Ale dnes je sémantika stránok stránok vyhľadávačov oveľa dokonalejšia ako v nulových rokoch.

Textová relevancia dokumentov je faktorom, ktorý dnes berie do úvahy sémantické charakteristiky stránky pomocou veľmi inteligentných algoritmov. Napríklad, "stlačiteľnosť" textu. Čo bolo normálne pre takzvaný SEO-copywriting (to znamená, že si zobral nejaký text na túto tému a zapisoval do neho kľúčové frázy), teraz to nikomu nevyhovuje, pretože to nedáva žiadny výsledok. Ak je materiál na stránke „stlačiteľný“, ktorý je vyplnený nie užitočnými informáciami, ale „vodou“ zmiešanou s „kľúčmi“, význam textu bude podhodnotený bez ohľadu na počet kľúčov a dokonca kvalitu ich vstupu. Prečo je to tak? Veľmi jednoduchým dôvodom je notoricky známe "šťastie používateľov". Ľudia nemajú radi texty o ničom.

záver: Je potrebné brať veľmi vážne vytvorenie kvalitného obsahu stránky. Buďte lepší ako konkurenti.

U-obrat k novému trendu

História vývoja vyhľadávačov je históriou zlepšovania algoritmov pre lepšie pochopenie biliónov dokumentov publikovaných na miliardách stránok. Vyhľadávanie je dnes pripravené dať duši pochopenie toho, čo chce užívateľ zadaním jedného alebo druhého dotazu do vyhľadávacieho okna. Je jasné, že odpoveď na túto otázku možno získať štúdiom vzorcov správania divákov - jednoducho neexistujú žiadne iné metódy. To, čo užívatelia zaujímajú, je nevyhnutné a užitočné, a to naopak nevyvoláva záujem publika - to je to, čo vyhľadávanie rieši.

Ak zostavíme názory veľkého počtu špecialistov zaoberajúcich sa vyhľadávacím marketingom pomocou SEO techník nula rokov, uvidíme, že sú v stratách. "Behaviorálne" naraz šokoval: SEO nerozumeli, aké manipulácie museli urobiť, aby prekabátili vyhľadávač. Prispôsobené vyhľadávanie spôsobuje iba skeptické repliky. A najnovšia aktualizácia Yandexu a zavedenie filtra AGS-40 spôsobili narušenie temnoty: nikto nerozumie, čo robiť ďalej.

Na prvý pohľad sa zdá, že vyhľadávače systematicky bojujú na trhu optimalizácie pre vyhľadávače tým, že zlepšujú svoje algoritmy (peniaze pradia na trhu SEO sú Yandex nedosiahnutý zisk). Ale poďme sa triezvo pozrieť na veci. Vyhľadávač je prehliadač pre používateľov na internete. Cieľom vyhľadávača je neustále zlepšovať „navigáciu“. Pomocou tohto navigátora by ľudia mali dostať otázku zodpovedajúcu ich očakávaniam. Je zrejmé, že vyhľadávače by sa mali zlepšiť v záujme používateľov: na vrchole by mali byť vysokokvalitné relevantné stránky s užitočnými informáciami pre používateľa (a nie o vodnatých textoch o čomkoľvek), s jednoduchou navigáciou, dobrým usporiadaním, ilustráciami, s telefónom v klobúku, s plnými kontaktmi , dodacie podmienky atď. A vyhľadávače sa nezastavia v ich rozvoji - musí byť uznaný. Nezastavujte za žiadnych okolností. SEO priemysel, zaostávajú za hľadaním na každom kroku, je teraz zaostáva za toľko, že sa zdá, že vo forme, v ktorej je teraz na trhu, už nie je schopný držať krok s odchádzajúcim jednokoľajovým vlakom.

A čo do pekla?

Musíte pochopiť jednu vec: podnikanie stále potrebuje služby marketingu vyhľadávačov. No, jednoducho nie je a nemôže byť alternatívou k tomuto nástroju.

Za týchto podmienok je jedinou príležitosťou zapojiť sa do prilákania vyhľadávacej prevádzky z „ekologického“ hľadiska aj začatie starať sa o notoricky známe „šťastie používateľov“, teda o smerovanie trendu, v ktorom sa vyhľadávače vyvíjajú.

A je jasné, že „užívateľské šťastie“ je, sakramentsky, nie štatistiky o dĺžke sedenia alebo zlyhaní (hoci dĺžka a zlyhanie sú veci, ktoré nemožno ignorovať). Diela musia začať nie umelo zväčšovať zobrazenie stránky a dĺžku relácie. Musíme začať pracovať na kvalitnom obsahu, na stránke ako celku, prijať komplexné opatrenia na zvýšenie lojality publika k značke, čo spolu vedie k predaju. To znamená zapojiť sa do marketingu obsahu. Sme si istí, že toto je jediný spôsob vývoja trhu.

Princípy marketingu obsahu sú jednoduché: práca na stránke a jej obsah komplexným spôsobom na zvýšenie vplyvu značky v sieti. Ide o iné technológie, iné výsledky, zásadne odlišný marketing.

Pracuje len tak, že vytvára "užívateľské šťastie".

Práca na obsahu to znamená systematické vytváranie a distribúcia kvalitných materiálov od spoločnosti v sieti. Čo je to kvalitný obsah, pýtate sa? A ako tento koncept definuje hlavný redaktor veľkej obchodnej publikácie? Dajte sa na jeho miesto. Myslí si, či materiál zapadá do formátu publikácie, či je správa zaujímavá pre čitateľov časopisu (v našom prípade, cieľové publikum), v čom je čerstvá a zaujímavá myšlienka materiálu, či článok môže vyvolať odpoveď čitateľov, ako je napísaný: dobrý zloženie, jazyk, štýl atď. A čo je najdôležitejšie - je tento článok vôbec potrebný? Má publikum? Musíte konať tak, že vytvoríte svoj obsah, rovnako ako editor známej publikácie. Ihneď vziať vysoký bar tu, pretože hlavný dôvod, že váš obsah marketing nefunguje, je tento.

Samozrejme, musíte zabudnúť na SEO-copywriting - hladké texty o čomkoľvek, vytvorené len na to, aby mali na stránke určité kľúče. To nezanedbáva zásadu významnosti textu - zostáva kľúčová. Ale stačí si uvedomiť, že vyhľadávače sú už tak dokonalé, že dokážu porozumieť nielen sémantickému významu jednotlivých slov (a ich foriem), ale aj konštrukciám, ktoré sú synonymom predmetu tejto stránky, a oveľa viac. To znamená, že aj keď copywriter nezadá jediný presný výskyt kľúča v texte, ale samotný materiál bude zaujímať publikum, vyhľadávač pochopí, o čom je text, aký dotaz je relevantný a podľa toho ho ohodnotí (najnovšia aktualizácia Google Hummingbird - schopný určiť sémantickú relevanciu bez prítomnosti slov „majáky“, ktoré sú charakteristické pre konkrétny sémantický klaster). Je lepšie nikdy nepoužívať kľúčové slovo na stránke, ako vytvoriť text, ktorý bol spamom s kľúčmi, nehovoriac o tom, čo musíte napísať pre ľudí, nie pre vyhľadávanie.

Kvalitný obsah by sa mal objavovať na stránkach firemného blogu s bezohľadnou periodicitou - o 12:00 každý utorok a štvrtok, ešte lepšie - o 12:00 každý deň. Čím viac materiálov na stránke môže spôsobiť odozvu od divákov, tým lepšie pre vás. To je rast dopravy, rast prirodzených väzieb, rast lojality divákov k vašej značke a - čo je najdôležitejšie - rast predaja. Obsah marketing je zameraný na zvýšenie predaja. Pamätajte si to!

Propagácia na širokom sémantickom jadre. Dnes, na podporu stránky na vrchol na samostatnú žiadosť je neodôvodnené úsilie. Máte za úlohu nesedieť v hornej časti pre konkrétnu požiadavku, ale zvýšiť počet predajov. Schéma je jednoduchá: na zvýšenie predaja musíte: 1) rozšíriť dosah svojich divákov vytvorením nových stránok na prilákanie potenciálnych zákazníkov, 2) zlepšiť kvalitu potenciálnych zákazníkov, zvýšiť konverziu vstupných stránok, na ktorých sa v skutočnosti očakávajú všetky akcie konverzie.

Pokrytie môžete rozšíriť len presunom do všetkých potrieb (vrátane ultra-nízkej frekvencie). Toto je jediný garantovaný spôsob, ako zvýšiť návštevnosť z ekologického doručovania - namiesto toho, aby ste sa snažili „vziať“ RF z mesiaca na mesiac.

Ako zvýšiť konverziu? Vytváranie hypotéz: ako zmena jedného alebo druhého prvku na stránke môže ovplyvniť konverziu - a testovanie týchto hypotéz pomocou testovania A / B. Aj mierny nárast konverzie môže zvýšiť počet zákazníkov. А/Б-тестирования - это то, без чего немыслим интернет-маркетинг уже через пару лет. Черт возьми, у вас фора - минимум два года! Нельзя ею не воспользоваться.

Использование доступных каналов для реализации вашей контент-маркетинговой стратегии. В массе своей ожидаемый результат дает использование различных каналов для привлечения целевого трафика: контекстные системы, социальные сети, видеоканалы, e-mail-маркетинг и т.д. Ale zároveň musíte pochopiť, že bez vyriešenia primárnej úlohy - to znamená pritiahnutia návštevnosti vyhľadávania na stránky pomocou obsahu v blogu - nemôžete získať cielenú návštevnosť pomocou všetkých ostatných kanálov. Firemný blog je základom marketingu obsahu. Ako to nie je formálne, ale zaujímavé je ďalšia otázka, téma pre ďalší článok. Ale tu si musíme uvedomiť, že záujem o blog sa môže zrodiť, nie preto, že váš blog je firemný, ale preto, že je to človek, človek, žijúci ľudia.

Práca na zlepšení lokality. Ak chcete uspieť v internetovom marketingu, budete sa musieť stať altruistom: premýšľajte o užívateľoch Na vhodnej štruktúre stránok a premyslenej navigácii, na dobrých materiáloch a kompetentnom usporiadaní, na používaní ilustrácií v článkoch, na zrozumiteľnej stránke "Kontakty", na telefóne v "hlavičke" a na informáciách v päte, na vytvorení sekcie "Referencie našich klientov", "Naša portfólio “atď.

Čo bude ďalej?

SEO trh dnes existuje na zotrvačnosti jeho rozkvetu, ktorý klesol na roky 2007-2011. Ale zastaviť nedôveru, ktorá vznikla v mysliach zákazníkov, už nie je možná. Klienti ako celok začínajú pristupovať k rozpočtu na propagáciu ako peniaze hodené do vetra - no, nech je to tak, je tu malá nádej, ale vyhorí ... A pozícia zákazníkov sa dá pochopiť: neexistujú žiadne očakávané výsledky a neexistujú dostatočné kompetencie na hodnotenie kompetencií špecialistov, ktorí sú zapojení do ich propagácie. Pochopte správne: nehovoríme, že títo odborníci z trhu SEO nie sú kompetentní. Nie, sú veľmi kompetentní. SEO spoločnosti sú naozaj najlepší ľudia v priemysle. Ale, bohužiaľ, najlepšie v tých veciach, ktoré už neprinášajú výsledky. A výsledok musí byť pochopený po všetkých predajoch cez stránku. Pro - Áno - Live.

Obsahový marketing pre Rusko je stále „modrým oceánom“, absolútne nevyužitým priestorom, o ktorom podniky takmer nič nevedia. Existujú predpoklady pre to, že tento „modrý oceán“ bude čoskoro naplnený parníkmi a loďami: celá história RuNet zopakovala pohybový vektor západného internetu, ale s oneskorením tri až štyri roky. A čo je dnes na Západe? SEO podnikania zostal, ale nie je predajné pozície na dlhú dobu - na Západe sa stala úplne poradenská činnosť. Tí, ktorí chcú garantovaný výsledok, idú do kontextových systémov. Tí, ktorí si zvolia cestu konzistentného rozvoja s menšou investíciou a vyššou návratnosťou, sa zaoberajú marketingom obsahu. Obsah marketing je jediný spôsob, ako dostať prevádzku z ekologického dodania dnes - a to nielen na Západe, ale aj v Rusku (vývojové trendy vyhľadávačov sú rovnaké, všeobecné povedomie účastníkov na ruskom trhu - najmä zákazníci) zaostáva.

Je zrejmé, že realizácia obsahu marketingovej stratégie je vyššia v nákladoch, než je suma, že klientský trh je dnes ochotný darovať na služby malých SEO agentúr a jednotlivých profesionálov. Všetky akcie, ktoré budú potrebné pre efektívny marketing na internete, sú uskutočniteľné za predpokladu, že je zapojený projektový tím. Existuje však absolútna istota, že obrat na trhu smerom k obsahu je nevyhnutný. Jediným dôvodom, prečo zotrvačnosť SEO ešte neskončila, je nedostatok dostatočných kompetencií účastníkov trhu na posúdenie súčasnej situácie.

Čas manipulácie s vyhľadávačom, na ktorom bol postavený celý biznis SEO, je očividne vyčerpaný. Žijeme už v ére podozrenia, keď čoraz viac účastníkov trhu spochybňuje účinnosť klasického SEO. A tí, ktorí chcú ísť do „modrého oceánu“, budú musieť žiť nejaký čas v tejto ére podozrenia, prekonať nedôveru klientov, ktorá sa zrodila kvôli neefektívnosti zvyčajných metód propagácie, budú musieť nasmerovať obrovské úsilie nielen na rozvoj zákazníckych projektov, ale aj na to, aby sa na seba vzali. sami seba plnú váhu priekopníckej úlohy, vysvetliť, triediť, tvoriť publikum, hovoriť o obsahu marketingu a metódy generovania prevádzky a predaja bez SEO manipulácie. Sakra, pozeráme sa okolo seba - a nevidíme nikoho: sme v oceáne. Väčšinu sme plávali sami. Nechce sa niekto pripojiť k nám?

Aktualizácia: Áno, to je pravda, tento článok bol napísaný a uverejnený na webe dva dni pred momentom, po ktorom ste sa všetci ponáhľali čítať. Jeho závery po vyhlásení Sadovského zhrnuté tu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár