Obsahová analýza. Časť 1. Metódy zberu pomocou doplnku Seo Tools

Tento článok má pokračovanie - "Content Analysis. Časť 2. Spracovanie dát."

Za posledné dva roky sa na našom blogu objavilo viac ako 600 materiálov. Niektoré z nich boli veľmi úspešné a priniesli nám obrovské množstvo dopravy a rassharivany (takéto stanoviská sme podľa môjho názoru nemali moc, viac ako 40-50), zatiaľ čo zvyšok nesplnil naše očakávania. Prečo sa to deje: kvôli nezaujímavej téme, nedostatku inšpirácie alebo neúspešnému dňu vydania? A ako sa každý nový príspevok viac či menej zhoduje so značkou?

Odpoveď na šialenstvo je jednoduchá - robiť webové analýzy.

Ak chcete analyzovať všetok obsah dostupný na vašej stránke, budete musieť prejsť cez dve fázy: zber a analýza údajov. Dnes budeme prebývať len na prvom mieste (keďže množstvo informácií je veľké, bolo rozhodnuté, že to bude slúžiť po častiach). Ukážeme a jasne ukážeme, ako zhromažďovať všetky potrebné metriky v automatizovanom režime (pomocou jednoduchej tabuľky programu Excel a jedného úžasného doplnku), potom ich spracujeme a pochopíme, čo chce vaša cieľová skupina a ako vytvoriť obsah, ktorý bude vždy obľúbený. ,

1. Kolekcia odkazov

Prvá vec, ktorú musíme urobiť, je zhromaždiť všetky odkazy na obsah vášho blogu a dať ich do tabuľky programu Excel. K tomu použite program Screaming Frog. Program je platený, a vo voľnej verzii existujú obmedzenia na funkcie, ktoré potrebujeme. Takže musíte kúpiť licenciu. Po nainštalovaní aplikácie to urobíme tak, ako je uvedené v nasledujúcom gif: zadajte sekciu obsahujúcu všetky vaše materiály, odstráňte zaškrtávacie políčka, nastavte filter HTML a kliknite na tlačidlo Štart.

Po naskenovaní programu kliknite na položku Exportovať a uložte správu vo formáte pracovného zošita programu Excel (.xlsx). Mali by ste mať nasledovné:

2. Vytvorenie tabuľky

Obsah budeme analyzovať podľa 4 parametrov:

  • Príspevok kategórie vs zdieľanie v sociálnych sieťach / spätné odkazy / komentáre
  • Publikačný deň vs zdieľanie v sociálnych sieťach / spätné odkazy / komentáre
  • Dĺžka hlavičky vs zdieľanie v sociálnych sieťach / spätné odkazy / komentáre
  • Dĺžka článku oproti zdieľaniu v sociálnych sieťach / spätných odkazoch / komentároch

Preto väčšina metrík v správe, ktorú nepotrebujeme. Vymažte všetko okrem: Adresa (odkaz na článok), Hlava 1 (názov), Názov 1 Dĺžka (počet znakov v názve) a Veľkosť (počet znakov v článku). A pridáme nové: Kategória, Dátum, Komentáre, Facebook, Twitter, Google+, VKontakte, Backlink. Výsledok by mal byť nasledovný:

3. Inštalácia pluginu Seo Tools

Ak chcete vyplniť prázdne časti, použite doplnok Seo Tools. Pre svoju normálnu prevádzku potrebujete najnovšiu verziu rozhrania Microsoft .NET Framework. Ak ho chcete prevziať, musíte ho nasledovať.

Ďalej musíte určiť, ktorú verziu MS Office máte: 32-bit alebo 64-bit. Ak to chcete urobiť, prejdite na MS Word, File - Account - About Word.

Potom, čo ste sa dozvedeli, akú verziu vášho MS Office, kliknite na odkaz a kliknite na tlačidlo Stiahnuť najnovšiu verziu. Ak chcete získať odkaz na prevzatie doplnku Seo Tools, musíte zadať e-mail. Zadajte a kliknite na položku Prihlásiť sa na odber zoznamu. Potvrdzujeme predplatné a okamžite sa dostaneme na túto stránku:

Stiahnite si plugin požadovanej verzie. Rozbaľte ho. Začneme našu tabuľku a do prázdneho miesta zahodíme súbor nazvaný Seo Tools:

Všetok nainštalovaný plugin. Ak ste urobili všetko správne, sekcia Seo Tools by sa mala objaviť v menu od pravého okraja. Zostáva len zbierať potrebné metriky.

4. Dátum

Začnime s najjednoduchším, od dátumu. Prejdite do sekcie Seo Tools - Scraping - XPathOnURL a do prvého riadku zadajte URL článku.

Ak chcete vyplniť druhý riadok, musíte prejsť na samotný článok. Presuňte kurzor na dátum uverejnenia. Kliknite pravým tlačidlom - Zobraziť kód položky. Znova kliknite pravým tlačidlom myši - Kopírovať Xpath.

Potom sa vrátime do Excelu a vložíme skopírovaný kód do druhého riadku a nahradíme všetky úvodzovky jednoduchými úvodzovkami (apostrofy). Zapamätajte si: toto sa musí vždy vykonať, inak funkcia nebude fungovať. Výsledok by mal byť nasledovný:

5. Kategória

Urobte to isté s kategóriou. Vzhľadom k tomu, naše stránky majú mierne neobvyklý rys kategórií, poďme sa pozrieť na príklad iného webu. Robíme všetko rovnako.

Ako som už povedal, tento trik sa nedal vykonať na našich webových stránkach, pretože vybraná kategória nie je zaregistrovaná v zdrojovom kóde. Ale stále sme našli cestu von. V našich článkoch používame Schema.org micromarking typu článku. A v nej vždy ručne predpisujeme kategóriu článku. Preto sme tieto údaje stále dokázali vytiahnuť.

Prejdite na kód. Nachádzame tam mikromarkovanie. Riadok s kategóriou. Všimnite si, že rubrika má atribút obsahu (budeme ju potrebovať neskôr).

Skopírujte Xpath a vložte ho do druhého riadku okna. V treťom riadku napíšte atribút obsahu.

Prečo sme v prípade dátumu nezaregistrovali atribút, ale tu sme sa zaregistrovali? Úprimne, nemôžem to vysvetliť správne, pretože Nie som programátor, len obchodník. Preto poviem jednoducho: ak funkcia nefunguje, potom sa musíte pokúsiť predpísať atribút. Metóda vedeckého kopije je vždy relevantná :)

6. Poznámky

Počet pripomienok získaných na základe rovnakého princípu a teoreticky by vám nemal spôsobiť ťažkosti. Existuje však jeden "ale." Ak používate Disqus alebo akúkoľvek inú službu dynamicky zmeny údajov, táto funkcia nebude fungovať. Ako zistiť, či sa nachádzate v tejto kategórii alebo nie? Ak to chcete urobiť, prejdite na zdrojový kód stránky (ctrl + u) a skúste tam vyhľadať frázu, ktorú vidíte v bloku s komentármi. Napríklad, ak Disqus píše:

Prejdite na zdrojový kód a pozrite sa na túto frázu. Ako vidíte, nie je tam:

Ako zbierať tieto údaje, s výnimkou toho, ako ručne, bohužiaľ, je stále neznámy. Ako sme pochopili, nezabudnite s vami zdieľať tieto informácie.

7. Facebook, Twitter, Google+

Zdieľanie na Facebooku, Twitteri a Google + je veľmi jednoduché zostaviť, len na dve kliknutia. Jednoducho si vyberiete Sociálnu sekciu, požadovanú sociálnu sieť a vložíte ju do zobrazeného riadku URL stránky. Naporúdzi. Je škoda, že tvorcovia tohto pluginu nezahrnuli Vkontakte do svojho zoznamu. Potom cena, ktorú by nebol.

8. Vkontakte

A tu väčšina užívateľov, ktorí nemajú programovacie zručnosti, môže mať problém. Nezáleží na tom, ako veľmi sme sa snažili s pluginom Seo Tools, bez ohľadu na to, ako veľmi sme sa snažili, nepodarilo sa nám týmto spôsobom zbierať podiely Vkontakte. Jediným riešením tohto problému bolo preto vytvorenie špeciálneho skriptu, ktorý odošle požiadavku na server Vkontakte a dostane odpoveď vo forme počtu podielov. Ak niekto vie, ako to urobiť inak, budeme veľmi vďační, ak sa s nami podelíte o pripomienky. A tí, ktorí nemajú schopnosť vytvoriť takýto skript, budú musieť byť zostavené manuálne. Odvtedy vám nemôžeme dávať pokyny na jeho vytvorenie Skript je napísaný individuálne pre každú stránku.

9. Spätné odkazy

Seo Tools plugin je spojený so službou Majestic Seo, s ktorou môžete vytvárať spätné odkazy. Ale služba je platená a získať prístup k svojim schopnostiam, musíte zaplatiť 2400 rubľov.

Tí, ktorí nemajú peniaze, ktorí sami propagujú svoje webové stránky, budú musieť tieto údaje zbierať manuálne. Ahrefs vám s tým pomôže. Zadajte odkaz a pozrite si počet spätných odkazov. Veľmi pohodlné, ale táto služba (vo voľnej verzii) má jeden tuk mínus - môžete skontrolovať nie viac ako 10 odkazov za deň. Takže, ak máte veľké stránky, stále musíte vyklopiť.

Čo sa stalo?

V dôsledku toho sme dostali také znamenie.

Pre túto chvíľu sú to len údaje. A na prvý pohľad nie je jasné, ktorý článok bol efektívnejší a ktorý menej. Ak chcete tieto informácie spracovať, prečítajte si ďalšiu časť tohto článku - "Analýza obsahu. Časť 2. Spracovanie údajov".

PS: Páči sa vám materiál? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi. Budeme vďační!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár