Čo očakávajú klienti od copywriterov? Prieskum 100 SEO špecialistov

Naši kolegovia z WordFactory nám napísali veľmi zaujímavý príspevok pre hostí, v ktorom zdieľali výsledky veľkej štúdie. Obrátili sa na viac ako 400 SEO odborníkov a spýtal sa ich niekoľko otázok o tom, ako pracujú s textármi a čo očakávajú od tejto spolupráce. A napriek tomu, že len 400 z týchto 400 ľudí odpovedalo, tieto údaje nám umožňujú vytvoriť celkom úplné pochopenie toho, čo presne zákazník chce od textára a ako uspokojiť jeho očakávania.

Čo SEO špecialista očakáva od copywritera? Súlad s podmienkami referencie a načasovania, gramotnosť, úspora času, efektívne texty? Boli sme si istí, že odpoveď na túto otázku sme poznali, ale len v prípade, že by sme ju požiadali odborníkov SEO ... A boli sme prekvapení objavmi a nezvratnosťou.

Predohra: O tejto štúdii

Inšpirovala ma skúsenosť získaná v jednom marketingovom programe. Naša skupina uskutočnila prieskum zákazníkov v supermarkete. Na otázku "Ako sa staráte o svoje zdravie?" jeden a všetci odpovedali: "Jedzte správne." V rovnakom čase, koše majonézy, klobásy, párky, konzervy, pečivo boli v koši ...

Existuje obrovský rozdiel medzi tým, čo klient chce, čo robí a čo hovorí. Je možné stanoviť pravdu, buď pozorovaním (ako v prípade nášho prieskumu v obchode), alebo požiadaním o PRAVÉ. V našom prípade to znamenalo vytvorenie podrobného zoznamu podrobných, prekrývajúcich sa a niekedy delirálnych otázok a porovnanie s aktuálnymi skúsenosťami z ukončených projektov. Fungovalo to :) Ale viac o tom neskôr.

Naše "obete": o odbere vzoriek

Obrátili sme sa na viac ako 400 odborníkov. Z nich 30 starostlivo vyplnilo dotazník. Na Skype sa osobne zúčastnilo 10 ľudí. Asi sto odpovedí na jednotlivé otázky.

Na tomto príbehu sa zúčastnili rôzni odborníci:

 • vedúci spoločností, ktorí vytvárajú a predávajú služby a služby;
 • SEO na voľnej nohe;
 • Zamestnanci SEO-štúdia (majitelia, account manažéri, vedúci oddelení copywritingu).

Vzorka je taká, že v každej spoločnosti sú za prácu s autormi zodpovední rôzni odborníci. Samozrejme, najviac z nich boli asistenti.

Hlavným kritériom je pravidelnosť spolupráce s textármi. Chceli sme sa naučiť skúsenosti a názory tých, ktorí vydávajú a prijímajú úlohy na písanie textov aspoň niekoľkokrát mesačne.

Objem úloh respondentov závisel od typu spoločnosti, charakteru úloh, sezónnosti a dopytu. V podstate objednávajú od 20 000 znakov za mesiac. Štvrtina je viac ako milión milénia, čo zodpovedá plnému zaťaženiu približne 3 - 4 autorov. Ďalšia štvrť spolupracuje s obsahovým oddelením (na plný úväzok alebo na diaľku) 30+ ľudí.

Copywriting bolesť: pekelný zážitok

Požiadali sme respondentov, aby povedali o pekelnej skúsenosti s textármi a uvedomili si, že život je bolesť :)

"Štandardná sada bolesti":

 • prerušenie lehoty;
 • magické zmiznutie autora;
 • autor stratil inšpiráciu a za ním sám autor;
 • error;
 • nemotorné kľúčové slová;
 • neštruktúrovaný text - pevný "hárok";
 • autor preceňuje svoje schopnosti a talenty a nevykonáva prácu;
 • komunikačné problémy;
 • nedostatok porozumenia s autorom (to neznamená, že autor alebo klient je správny alebo nesprávny, len v copywritingu existuje subjektívny „nepodobný“);
 • Neznalosť autora témy, na ktorej je článok napísaný.

Všetky tieto problémy kombinujú tri veci:

 1. „Bolesť“ môže byť oveľa menej, ak nájdete „svojho“ autora;
 2. nájsť si „svojho“ autora alebo štúdio trvá čas a skúsenosti;
 3. nepríjemná situácia môže nastať aj s najspoľahlivejším a talentovaným interpretom. Rozdiel medzi profesionálnym a neprofesionálnym, zodpovedným a nezodpovedným autorom je v jeho adekvátnom vnímaní spravodlivej kritiky, rýchlosti reakcie a eliminácie chýb.

Michail Gordeev, vedúci gmsite.ru:

Opravil som asi 10 pravopisných a 5-7 sémantických chýb pre textára. Je to nekompetentnosť a nekonzistentnosť profesie. Musel som text prepísať. S týmto textár, my prirodzene nefungujú. Hoci platené.

Andrei Yefremov, vedúci oddelenia propagácie webit.ru:

Akonáhle som si objednal balíček (niekoľko desiatok) textov pre informačnú stránku a na výstupe som dostal 1 dokument s plátnom neštruktúrovaného textu, aj bez nadpisov. Hoci tarifa bola oveľa nižšia ako trh.

Vasily Voloshin, špecialista pre SEO:

Poponáhľajte, bolo potrebné urobiť ~ 50 tisíc znakov (25 článkov) za 2 dni. Išiel som na výmenu, objednal od rôznych autorov. Potom bolo potrebné skontrolovať každého autora vo všetkých ohľadoch. Jedným odpadkom bol. Musel som poslať na revíziu. Výsledkom bolo, že som dostal nekvalitné texty, strávil veľa času a úsilia.

Valeria Ekshieva, vedúca štúdia-up.com.ua:

Objemná úloha bola pridelená (asi 250 tisíc znakov) s veľmi prísnymi termínmi, ale celkom uspokojivá z hľadiska objemu. Copywriter deň predtým, ako bol text napísaný, odhlásil, že nemá inšpiráciu, téma bola veľmi komplikovaná a žiaľ, s touto úlohou by sa nedokázal vyrovnať. Musel som naliehavo presmerovať úlohu na iného textár a mierne oneskoriť termín pre prácu. S týmto mužom sme už nespolupracovali.

Ivan Tyukhov, vedúci oddelenia digitálneho kopírovania, digital.ingate.ru:

Naša spoločnosť spolupracuje s externým copywriterom, ktorý píše texty o medicínskych témach. Neuveriteľné veci sa mu stávajú v deň textu namiesto hotového materiálu odošle dôvod, prečo text nie je pripravený. TOP príčiny: pôrodné mačky; mačka prešla cez klávesnicu notebooku a text zmizol; laptop sa neočakávane zatvoril a nedá sa otvoriť; 2 súbory s rovnakým menom a nie súbor, ktorý potrebujete, sa vždy odosiela; súbor je infikovaný a pre našu vlastnú bezpečnosť nie je odoslaný, atď.

Neprestávame s ním pracovať, pretože človek je veľmi talentovaný a jeho dôvody na oddialenie termínov nás v spolupráci s ním nezastavia.

Michail Fedorov, technický riaditeľ Kompleto Marketing Group:

Negramotný a nepoznajúci tému okamžite jasné. Tí, ktorí píšu kacírstvo aj bez otázok. Pár objednaných textov a všetko je jasné. Ide skôr o zaujímavú skúsenosť s nesystematickými zákazníkmi, s ktorými text na obr. Ale toto je samostatný príbeh.

Roman Kirigetov, projektový manažér kabanchik.com.ua:

Nedávno sa vyskytol prípad, keď sme pridelili typického bloggera na napísanie recenzie. V dôsledku toho sme dostali subjektívny horor, vyhoreli v čase a napísali túto recenziu na vlastnú päsť v noci.

Najčastejšie nie je na vine textár, ale zákazník, ktorý napísal neúplné alebo nepresné TK. Je tiež veľmi dôležité, aby konkrétny TK konkrétny copywriter. Napríklad máme textára na Prase, ktorý dobre píše pre blogy, druhý - pre médiá, tretí najlepšie zvláda popisy výrobkov / kategórií. Zdieľaním typov úloh medzi „správnymi“ copywritermi skončíme s oveľa lepším výsledkom.

Sergey Bryukhanov, marketingový riaditeľ B2Blogger.com:

Problém je v komunikácii. Plus, viete tému sami lepšie a zdá sa, že textár písanie zle. Možno 5-7 iterácií korešpondencie alebo len vzdať a súhlasiť.

Peklo samo o sebe je, keď vy a copywriter máte navzájom nedorozumenia. Odošle text do prvého vydania, ktoré pošlete späť s poznámkami. A potom, hra horúcich zemiakov často začína: textár vám pošle takmer rovnakú verziu textu, znovu mu odpoviete na tie isté poznámky. A tak ďalej do nekonečna a komentáre sa neberú do úvahy - problémové časti textu sú jednoducho parafrázované. Tam je pocit, že to nie je copywriting, ale synonymom.

Anton Zhironkin, vedúci skupiny optimalizátorov Rush Agency:

Tu je z posledného pohľadu - text drahých talianskych stolov: „V detstve vzniká zvláštny pocit pripútanosti k vlastnému pracovisku, ktorý nás potom sprevádza v dospelom živote. život stola sa stáva naším spoločníkom, trávime veľa času v práci za ním, a dokonca aj doma sme radi, že pre neho zariadime - prezeranie pošty, čítanie noviniek, písanie poznámok na stretnutie.

Cíti sa ako táto osoba pracuje ako detský psychológ počas dňa a večer pracuje ako copywriter.

Alexander Kirik, SEO expert dev.ua

Asi pred 7 rokmi som nemal taký pekelný, ale zvláštny zážitok. Vytvorené na fóre projektu pre copywriter. Okrem iného reagovala jedna známa značka textár. Na rozdiel od ostatných mal cenovku 20 krát vyššiu. Ponúkol sa stretnúť osobne, diskutovať o úlohe, špecifikách spoločnosti. Hovorili sme dve hodiny. Výsledkom bolo, že v neskoršom termíne bol doručený skúšobný text, ktorý vyzeral ako „dva dolárový“, s vodou, chyby, bez akéhokoľvek dizajnu.

Z toho všetkého môžeme predpokladať, že pre šťastie klienta, ktorý si objednal text, potrebujete aspoň:

 • odovzdať prácu včas;
 • spĺňať všetky požiadavky TVZ;
 • čítať text pre chyby;
 • vizuálne usporiadajte text.

Poviem viac. Keď sme požiadali respondentov, aby si pripomenuli wow-zážitok z práce s copywriterom, väčšina z nich to povedala splnenie termínov, vykonanie TZ, žiadne chyby a vizuálny dizajn - to je wow!

Náhlosť. 90% respondentov hovorí o dôležitosti odborných znalostí autorov. Texty napísané odborníkmi s relevantným vzdelaním, skúsenosťami alebo záľubami sa čoraz viac oceňujú. Je to veľmi frustrujúce pre zákazníkov, keď si objednajú zámerne zložitý technický text, autor uisťuje, že si poradí, a potom rozdáva "baby talk", pretože v skutočnosti nemá potrebné znalosti alebo terminológiu.

Okrem minimálneho povinného súboru požiadaviek by naši experti chceli mať efekt spolupráce s copywriterom:

 • komunikované ako ľudské bytosti - neformálne, s relevantným humorom;
 • Začal som sa „predávať“ z prvej korešpondencie - nezaznamenal som štandard „odhlásený, urobím to“, ale zdieľam podobné pracovné skúsenosti;
 • splnil rozkaz nie načas, ale dopredu, dokonca „náhle“, a ak je zároveň aj kvalitný - je to magické vo všeobecnosti!
 • napísal superexpert texty;
 • po prvýkrát som robil všetko, čo mal, bez potreby revízií;
 • strašne nakosyachil, a potom s rýchlosťou blesku a kvalitou mega všetko opravené;
 • urobil to, čo je potrebné s minimálnym TZ;
 • spýtal sa veľa otázok (prejavil záujem);
 • nepýtal sa („cítil“, „hádal“, „odstránil informácie z vesmíru“);
 • Napísal o mnohých témach;
 • urobili o niečo viac, než žiadali: nájdené fotografie, navrhnuté v html, atď.

Alexander Mikhalchenko, odborník na SEO, na voľnej nohe:

Najnovšie som sa rozhodol objednať text pre webovú stránku na webovej stránke prostredníctvom výmeny textov. V žiadosti uviedol, že naozaj potrebuje osobu, ktorá riadi auto a chápe túto záležitosť. Vytvoril projekt a čakal. Začali prichádzať desiatky aplikácií typu "TK read, ready to write". Ale potom prišla žiadosť od dievčatá, ktorá ma potešila. Napísala, že jazdí auto už 8 rokov, sama prešla na pravú ruku, vie dobre, čo sa ľudia obávajú, keď idú v aute, ako sa dostať k poisteniu, bola v nehode ... Tento prístup ma podplatil. Poskytol objednávku. Bolo dokončené predčasne. Máte dobrý jasný text. Vtipný príbeh sa k nemu pripájal, ako dievča odviedlo svoje auto dozadu do auta dopravnej polície.

Valeria Ekshieva, vedúca štúdia-up.com.ua:

Wow - to je nadprirodzené rýchle prevedenie malého textu - len za 15 minút, bez toho, aby bola ohrozená kvalita!

Igor Atrahimovich, zakladateľ b2blogger.lv:

Má 5 zaujímavých článkov za veľmi nízku cenu. Dostal som tiež zaujímavý materiál na 10k znakov, ktorý bol už dlho vo výsledkoch vydania v TOP-1. Mimochodom, je tiež veľmi lacný.

Roman Kirigetov, projektový manažér kabanchik.com.ua:

Jeden z našich copywriterov napísal viac ako 50 kvalitných unikátnych textov pre tú istú kategóriu stránok. Ako sa mu podarí písať inak na tej istej téme, zostáva záhadou.

Dmitrij Orlov, vedúci oddelenia informácií a analytiky, digital.ingate.ru

Šťastie je vtedy, keď copywriter vykonáva viac, než bol požiadaný: okrem textu pridal aj obrázky a videá, ktoré vyhovujú témam, infografike atď.

Pavel Malevany, vedúci SEO-oddelenia seomarket.ua:

Chcel by som minimálne štruktúrovať texty: zoznamy, podpoložky, obrázky. Veľmi často, textári naďalej písať vizuálne nevýrazné "listy" textov.

Právo na vodu a TK

Jedným z kľúčových požiadaviek zákazníka je nedostatok vody v textoch. Na objasnenie, ako TK podporuje túto požiadavku, sme položili dve otázky:

 1. Máte štandardnú šablónu TK?
 2. Môžete ukázať šablónu TK?

A máme na ne dve štandardné odpovede:

 1. Áno, a úžasné :)
 2. Nie, nezobrazovať :)

Niekto odpovedal v duchu "Áno, TK je v pohode a dôležité" alebo "Šablóna TK závisí od služby, požiadaviek a zákazníka." 10 SEO štúdiá nám poslali stručné informácie a umožnilo nám použiť informácie z nich v našom článku. Obsahujú najmä tieto parametre:

 • názov / téma článku;
 • kľúče;
 • veľkosť výrobku;
 • požiadavky na štruktúru (zvyčajne niečo ako "text by mal byť rozdelený na logické odseky, obsahovať titulky, 1-2 zoznamy s odrážkami")
 • krehkosť, nedostatok vody, parazitické slová.

Andrei Yefremov, vedúci oddelenia propagácie webit.ru:

Máme štandardný krátky. Zo zaujímavého a možno nezvyčajného pre takúto TK máme aj tzv. Kolokácie prítomné :) Sú to frázy, ktoré nemusia obsahovať kľúčové slová, ale zároveň opisujú určitý predmet dobre. Snažíme sa ich pridať do textov, aby sa zvýšila čitateľnosť a zapojenie.

Kosáčikové trendy

Takže zákazníci neočakávajú autora zázrakov. Dodržiavanie podmienok a požiadaviek TZ, ako aj absencia chýb - to je všetko, čo musíte urobiť, aby bol klient šťastný. A čo hlavné trendy v online marketingu a copywritingu?

 • Textová štruktúra, ktorý sa stáva čoraz dôležitejším vďaka mobilnému priateľskému algoritmu a potrebe pristávacích stránok pre texty zobrazené na smartfóne? Môžete sa naučiť robiť vstupné stránky, prototypové stránky, ponoriť sa do podstaty infografiky, ale ako ukázali prieskumy, zákazníci nečakajú tieto znalosti, zručnosti a schopnosti. Maximálne - rozdeľte text na titulky, pridajte niekoľko zoznamov s odrážkami, vyberte fotografiu.
 • Podpora článku? Len Alexander Mikhalchenko povedal: "Hlavným kritériom pre kvalitný text je zverejnenie kvalitných zdrojov." Pochopenie a znalosť propagácie článku, dokonca aj na základnej úrovni, nikto neočakáva.
 • Portfólio s prípadovými štúdiami a výsledkami? Zabudni na to. Zákazníci nie sú pripravení poskytnúť spätnú väzbu o výsledkoch. Spýtali sme sa na otázku: "Poskytujete spätnú väzbu copywriterom na ich texty?", Ktorá dostala odpoveď: "Áno, samozrejme, ako." Ale keď sme sa pýtali, v akom formáte dávajú spätnú väzbu a čo uvádzajú, ukázalo sa, že spätná väzba je hlavne:
 • - "Áno, normy, prijaté";
  - váženie lyuley, ak neboli splnené podmienky a požiadavky TK;
  - bolestivé dopilivanie textov, ak sa klientovi niečo nepáčilo (bez ohľadu na to, čo bolo v TK).

A len 2 respondenti uviedli, že zdieľajú s autormi informácie o tom, koľko vedúcich, zákazníkov a peňazí prinieslo text. Všeobecne platí, že situácia vyzerá takto ...

Anton Zhironkin, vedúci skupiny optimalizátorov Rush Agency:

Vo fáze začatia práce s novým tímom copywriterov, zatiaľ čo tam je lapovanie, texty môžu byť kopírované desiatky krát - to je normálne. Spätná väzba je len o štýle textov a ich obsahu. Zvyčajne pri formulovaní TZ analyzujeme konkurentov a snažíme sa poukázať na silné stránky niektorých textov tak, aby mohli byť zostavené do jedného textu.

Sergey Kutsy, sergeus.ru človek-agentúra:

Dávam spätnú väzbu bez zlyhania. Čo je dobré, čo nie. Nuž, nie len tak ako šabľa, aby sa fandili chlapci, je tiež užitočné. Nálada z dobre vykonaného projektu z nich vyrastá, čo má tiež dobrý vplyv na "výdatnosť mlieka".

Pavel Shulga, majiteľ "Akadémie SEO":

Spätná väzba je veľmi zriedkavá. Ak mlčíme a textár pracuje, znamená to, že sa nám páči všetko.

Alexey Slavgorodsky, vedúci SEO špecialista sematic.ru:

Nikdy neposkytujem spätnú väzbu na výmeny, v obsahových štúdiách - áno. Opíšem len kvalitné dojmy a citujem klienta / manažéra, ak má čo povedať.

Výkrik duše: o čom zákazníci mlčia

V poslednom odseku dotazníka sme požiadali respondentov, aby povedali o bolestiach.

A to isté „bolí“: gramotnosť, zaujímavé texty, a čo je najdôležitejšie, dôsledne vysoko kvalitné plnenie objednávok. Takmer každý respondent chce nájsť pravidelného autora a zastaviť pravidelné vyhľadávanie nových zamestnancov.

Alexander Maximenyuk, ringostat.com:

Gramotnosť pre textára by mala byť všetko. Nedovoľte tautológiu. Zakaždým, keď dáte dvojitý priestor, mačiatko zomrie. A ak je priestor pred interpunkčným znamienkom, okrem pomlčky, potom šteniatko.

Alexander Mikhalchenko, odborník na SEO, na voľnej nohe:

Для клиентов: лучший текст для своего сайта можете написать только вы, потому что вы знаете свой бизнес лучше всех. Копирайтер или редактор может поправить его, но писать лучше вам.

Для копирайтеров: складывается впечатление, что большинство копирайтеров нацелено на одноразовое сотрудничество. Сделайте хорошо - и клиент ваш навеки.

И еще, смело говорите о том, что 100 грн для написания хорошего текста мало. А не берите заказ и делайте плохо, ровно на 100 грн. :)

Vasily Voloshin, SEO špecialista spoločnosti freshit.net:

Vychutnajte si svoju prácu! Ten, kto má radosť z práce, robí ju slávou!

Michail Fedorov, technický riaditeľ Kompleto Marketing Group:

Nechcem poraziť copywriter! Píše, ako môže :)

Roman Tsapin, vedúci marketingových služieb, InSales:

Napíšte texty, ktoré sú zaujímavé na čítanie.

Ivan Tyukhov, vedúci oddelenia digitálneho kopírovania, digital.ingate.ru:

Pre zákazníkov: poskytnite čo najviac informácií o produktoch / službách, o spoločnosti a tiež o tom, ako vidíte text, ktorý sa vám páči - naozaj pomáha pri písaní kvalitných textov.

Michail Gordeev, vedúci gmsite.ru:

Nemôžete si len vziať a robiť to isté vo svojej profesii. Musíme sa neustále učiť, rozvíjať. Trh diktuje zmeny pre webové stránky, SEO zmeny ako službu, resp. Požiadavky sa tiež menia.

Vadim Skvortsov, Netpeak Content Manager:

Vytváranie mediálneho obsahu nie je situačným impulzom. Ak nemôžete zaobchádzať s touto prácou ako s remeslom, potom pravdepodobne nepracujete povolaním. Ak sa rozhodnete, že copywriting je na ramene, potom buďte veľmi opatrní, presní a gramotní. To vám poskytne dôležitú výhodu oproti väčšine kandidátov na súčasnom trhu práce v tejto oblasti.

zistenie

Aby boli zákazníci spokojní, autori nemusia vyčerpať, vyhodiť stovky dolárov na semináre s veľkými menami a zavesiť sa na učebnice. Stačí len urobiť dobrú prácu:

 • vykonávať len uskutočniteľné úlohy;
 • spĺňať požiadavky TVZ;
 • včas predložiť texty.

Ak budete držať konzistentne konzistentnú kvalitu, vysoko zaťaženie textár poskytované.

Znalosť základov marketingu, reklamy, predaja, SEO, propagácie článkov, prototypovania stránok, vytvárania TK pre infografiky atď. To všetko je dôležité pre autorov, ktorí chcú pokračovať a pracovať na zložitejších úlohách, postupne zvyšovať tarify.

Pre dnešných zákazníkov je však veľmi dôležité a hodnotné odborné znalosti o konkrétnej téme. Autor s vyšším inžinierskym vzdelaním alebo skúsenosťami ako účtovník stále stojí za svoju váhu v zlate.

Obsah Studio WordFactory úprimne vďaka SEO odborníkov pre ich odpovede.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár