Potrebujem na dovolenke prestávku od sociálnych médií?

Rýchly rozvoj počítačových a mobilných technológií ovplyvnil všetky aspekty nášho života, vrátane toho, ako trávime dovolenku. Pred príchodom sociálnych médií, smartfónov a tabliet znamenal výlet k odpočinku úplnú odlúčenosť od každodennej reality: nezaujímali sme sa o novinky, nepoužívali sme e-mail, nekomunikovali s priateľmi. Ak by sme chceli povedať našim blízkym, ako trávime dovolenku, museli sme zavolať cez telefónny automat alebo poslať pohľadnicu poštou, ktorá často prišla po našom návrate domov.

Dnes sa môžeme dozvedieť o udalostiach vo svete ao životoch našich priateľov, v akejkoľvek časti sveta, v ktorej sme. Aktualizujeme stav v sociálnych sieťach, zdieľame správy a fotografie a niekedy na ňom trávime viac času ako v pokoji.

Dobré alebo zlé, ťažko povedať. Ak sa pozriete z pohľadu obchodníka, potom, samozrejme, dobre. Užívateľ, ktorý je online aj počas svojej dovolenky, pokračuje v interakcii jedným alebo druhým spôsobom so značkou. Ak sa však na tento problém pozriete zo strany obyčajného človeka, je to také užitočné a potrebné? Pokúsme sa odpovedať na túto otázku.

Niektoré štatistiky

Štúdia uskutočnená minulý rok časopisom TIME to zistilaoVäčšina dospelých v Spojených štátoch nechce byť súčasťou akéhokoľvek mobilného zariadenia. 45% respondentov uviedlo, že sa nemohli zúčastniť s ich gadgets viac ako niekoľko hodín, a len 19% odpovedalo, že sú ochotní odmietnuť ich používať len jeden týždeň.

Rovnaká štúdia ukázala, že kontrola správ na mobilných zariadeniach sa stala vážnym zvykom pre mnoho ľudí: jeden zo štyroch Američanov kontroluje svoj mobilný telefón každú pol hodinu a jeden z piatich kontrol každých 10 minút.

Prieskum medzi bohatými v Spojených štátoch, s priemerným ročným príjmom 100 000 USD alebo viac, ukázal podobné výsledky. 77% respondentov priznalo, že si vzali svoje smartfóny na odpočinok a 47% - tablety a laptopy. Pomocou týchto zariadení si 75% respondentov prezeralo osobné e-mailové správy, 38% - pracovné poštové schránky a 39% - stiahnuté fotografie a aktualizované stavy na sociálnych sieťach.

V tejto súvislosti naši krajania nie sú ďaleko za Američanmi: prieskum spoločnosti Skyscanner ukázal, že takmer 80% ruských cestovateľov využíva sociálne siete na dovolenke v zahraničí.

Univerzálna závislosť na sociálnych médiách viedla k tomu, že sa v angličtine objavil termín „hladenie“, ktorý sa doslova prekladá ako „chváliť sa na sociálnych sieťach“. Spoločnosť T-Mobile, ktorá študovala tento fenomén, zistila, že počas prázdnin 60% Britov „nemôže odolať pokušeniu chváliť sa inými prostredníctvom sociálnych médií“. Oni sú známe v známych inštitúciách prostredníctvom aplikácie Foursquare a nahrať svoje fotografie a fotografie na pláži, ktoré vychutnávajú chutné pokrmy vzbudiť závisť svojich priateľov a kolegov zostali doma.

Musím vypnúť mobilné zariadenia počas dovolenky?

Podľa Dr. Pamela Ratledge, riaditeľky Výskumného centra pre mediálnu psychológiu, ľudia majú rôzne predstavy o koncepte „dovolenky“. Niektorí využijú tento čas, aby si oddýchli od svojej zvyčajnej rutiny a oddýchli si, a tiež aby sa spojili so svojimi priateľmi. Iní chcú úplne vzdať sa svojich každodenných povinností a vyskúšať niečo nové: napríklad ísť na turistiku v horách alebo africké safari. Iní môžu súčasne relaxovať a robiť časť práce, pretože nemôžu úplne opustiť oficiálne záležitosti.

"Je to z toho, že človek by mal začať pri rozhodovaní," hovorí pani Rutledge. „Premýšľajte o tom, čo pre vás znamená dovolenka: čas premýšľať alebo chatovať s priateľmi, navštíviť všetky druhy strán alebo konštantnú fyzickú aktivitu? ak dočasné odmietnutie tejto zábavy prispieva k cieľom vašej dovolenky, potom je toto rozhodnutie celkom rozumné.

Prečo neopúšťame sociálne siete?

Mnohí z nás využívajú sociálne siete nielen preto, aby sa predvádzali priateľom, ale aj preto, že "sa báť všetkej zábavy" (ďalej len SPSI). Výskumní pracovníci na univerzite v Essexe popisujú túto podmienku ako "úzkosť, ktorú ľudia zažívajú, pretože iní môžu tráviť svoj čas zábavnejším a zaujímavejším ako oni sami." Preto chcú neustále vedieť o tom, čo robia iní.

Štúdia MyLife.com zistila, že 62% dospelých dospelých trpí príznakmi STD. Časopis TIME uvádza, že tretina účastníkov štúdie o štúdiu mobilných komunikácií pripustila, že sa cítia „úzkostne“, dokonca ani nemajú krátkodobý prístup k svojim mobilným zariadeniam.

Vedci tiež poznamenávajú, že úroveň SPSI sa môže líšiť. Ak nie ste veľmi náchylný na tento syndróm, potom bude pre vás ľahké prestať používať sociálne siete počas vašej dovolenky. Výsledkom je, že sa budete cítiť svieži a tešíme sa na okamih, keď sa budete môcť opäť spojiť so svojimi priateľmi na sociálnych stránkach. Ak však trpíte závažnou formou SPSI, nedostatok prístupu k sociálnym sieťam môže zničiť vašu dovolenku.

Ľudia, ktorí trpia ťažkými SPSI, sú tak závislí na tom, že sledujú život svojich priateľov, že prestanú venovať pozornosť tomu, čo si užívajú. Inými slovami, nemôžu sa tešiť zo svojej dovolenky, pretože sa im zdá, že ich priatelia odpočívajú oveľa lepšie ako oni.

Ak zhrnieme vyššie uvedené, môžeme dospieť k nasledujúcemu záveru. V súčasnosti využívame sociálne siete úplne iným spôsobom. Nemusíme už konkrétne zapnúť počítač a zadávať naše údaje, napríklad na Facebooku - pretože na to máme smartfóny a iné mobilné zariadenia, s ktorými nebudeme na sekundu spolupracovať. Je oveľa ľahšie sledovať životy iných ľudí, pretože neustále dostávame nové správy a preskúmame správy našich priateľov. Preto je potrebné rozvíjať sebaovládanie a vôľu, aby bolo možné pozorovať umiernenosť pri používaní sociálnych sietí. Inak môžu byť pre nás nebezpečnou zbraňou.

Pozitívne aspekty sociálnych médií

Za hrôzami, ktoré boli opísané vyššie, sú tiež skryté pozitívne strany.

62% Britov, s ktorými sa rozprával časopis TIME, priznalo, že vďaka sociálnym sieťam je pre nich oveľa ľahšie zažiť dočasné oddelenie od svojich blízkych. A 76% Američanov verí, že neustála prítomnosť komunikácie počas prázdnin má viac výhod ako nevýhod.

To je vysvetlené tým, že keď sa stretneme s niečím neznámym (miesto, atmosféra, ľudia), cítime sa neistí a chceme získať podporu našich priateľov. Ich záľuby a komentáre sú pre nás veľmi dôležité, pretože ukazujú účasť iných ľudí na našich skúsenostiach. Vďaka ich povzbudzujúcim komentárom (napr. "Ako krásne to je!", "Wow, ako skvelé!", Etc.), cítime sa viac istí v novom prostredí. Takáto interakcia s priateľmi tiež potvrdzuje, že sme naozaj na dovolenke, a nie v dusnej kancelárii. Naši priatelia vidia, že odpočívame z práce a podporujeme to v každom smere.

A predsa: potrebujeme počas sviatkov sociálne siete?

Ako viete, na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Musíte sa sami rozhodnúť, či používanie sociálnych sietí odporuje vašej predstave o dokonalej dovolenke alebo nie. Najdôležitejšia vec: nezabudnite na zmysel pre proporcie. Jedna vec je ísť do sociálnych sietí niekoľkokrát denne, aby ste sa podelili o svoje dojmy, alebo aby zverejnili niekoľko nových materiálov, a ďalšie je „visieť“ po celý deň, odmietať všetky výlety a zábavné programy. Ak patríte do druhej skupiny, tu je tip pre vás: vypnite mobilné zariadenia aspoň na niekoľko hodín, pozrite sa okolo seba a pochopíte - skutočný život je oveľa zaujímavejší ako úzky sociálny sieť.

Preklad a úprava materiálu Amy Mae-Elliot Mali by ste si na dovolenke oddýchnuť od sociálnych médií.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár