Prečo sociálne siete poškodzujú podnikanie a ako sa vyhnúť negatívnemu vplyvu SMM

Pred niekoľkými rokmi sa sociálny mediálny marketing stal hlavným prúdom. Každý sa ujal SMM - od nadnárodných gigantov so siedmimi číslicovými rozpočtami na reklamu pre malé podniky, ktoré financujú náklady na marketing v manuálnom režime a nerobia rozpočet.

Craze pre SMM je jednoducho vysvetlené. Značky chcú, aby boli informácie prítomné tam, kde ich zákazníci dostávajú informácie. Problém je v tom, že v rukách SMM pracuje proti značke. Prečo sociálne siete poškodzujú podnikanie a ako ho chrániť? Prečítajte si o tom nižšie.

Prečo sociálne siete poškodzujú podnikanie

Moderný človek je príliš unesený sociálnymi médiami. Toľko, že vplyv sieťových stránok na osobu musel študovať psychiater.

Špecialisti na University of California počas štúdie zistili, že nadužívanie sociálnych sietí vedie k množstvu duševných porúch, vrátane poruchy pozornosti hyperaktivity, depresie, hypochondrie, obsedantno-kompulzívnej neurózy, voyeurizmu a narcistickej poruchy osobnosti. Voyeurizmus a depresia s hypochondriou v praxi nesúvisia s podporou podnikania na internete, takže psychiateri tieto problémy vyriešia. Ale narcizmus je cennejší.

Narcizmus je znaková vlastnosť určená nadmerným narcizmom. Narcistická porucha osobnosti - psychopatia, v dôsledku čoho človek vyvíja pocit nadradenosti nad inými ľuďmi.

Narcizmus v sociálnych sieťach sa prejavuje v nasledujúcom texte. Osoba používa svoj Facebook, Vkontakte alebo Google+ účet, aby svojim priateľom ukázala podstatne zlepšenú virtuálnu reflexiu svojej osobnosti. Napríklad publikuje len svoje najúspešnejšie fotografie zhotovené počas dovolenky v Gelendzhiku alebo Hurghade. Ale z nejakého dôvodu, nie v zhone zverejniť fotografie z jeho pracoviska. Budete prekvapení, aký bohatý a jasný život vaši priatelia majú, ak si prezeráte svoje fotoalbumy na sociálnych sieťach. Zdá sa, že trávia väčšinu svojho času pešou turistikou v pohorí Altaj, plavbou po mori a výletmi do európskych metropolí, kým idete každý deň do práce.

Narcizmus užívateľov sociálnych sietí by mohol byť ponechaný na psychiatrov, ak by nebol na jednu vec. Podnikanie je tiež náchylné k narcizmu a narcizmu. Značky sa často snažia umelo zlepšiť svoju virtuálnu reflexiu. To priamo vedie k negatívnym dôsledkom pre spoločnosti. Niektoré z nich sú uvedené nižšie:

  • Nároky a otázky používateľov v sociálnych sieťach zostávajú nezodpovedané. Zákazníci často považujú Facebook alebo Google+ za najlepšie miesto, kde požiadajú zástupcu spoločnosti o otázku a rýchlo získajú odpoveď. Narcisistická značka považuje sociálne siete za jeden z marketingových nástrojov. Spoločnosť nie vždy všimne komentáre používateľov a odpovedá na súkromné ​​správy používateľov raz týždenne, keď má smm dobrú náladu.
  • Obchodné informácie sa miešajú s osobnými údajmi. Samozrejme, že vaši spotrebitelia chcú komunikovať nie s anonymné spoločnosti X, ale s manažérom zákazníckej podpory Ivanov a riaditeľ Petrov. Ale vaši zákazníci sa absolútne nezaujímajú o to, čo náboženské názory manažéra Ivanov drží a aké politické sily riaditeľ Petrov podporuje. Okrem toho, relevantné informácie vás môžu zbaviť časti publika.
  • Značka je stále príliš nepríjemné. Aj keď uvoľníte najlepší produkt na svete, nemali by ste o tom neustále upomínať účastníkov. Užívatelia sociálnych sietí sa nepáči, keď sa ich spravodajstvo zmení na divadlo jedného herca.
  • Spoločnosť umelo nafúkne počet predplatiteľov a naháňa rád. Podnikanie čelí tejto situácii veľmi často. Počet účastníkov predstavuje desiatky tisíc, každý príspevok má rád, špecialista SMM chodí po kancelárii so spokojnou tvárou. V skutočnosti sa ukazuje, že polovica predplatiteľov sú falošné účty, ktorých činnosť príde k ničomu, keď užívateľ smm omylom vymaže tabuľku s heslami.
  • Ignorovanie skutočne účinných marketingových smerov. Spoločnosti, ktoré sú príliš unesené SMM, často zabúdajú na iné metódy podpory podnikania. Naozaj, prečo vytvoriť recenziu pre firemný blog alebo napísať hosť príspevok v priemyselnej publikácii, ak môžete nahlásiť správy o Vkontakte Public. Koniec koncov, každý, kto sa zaregistroval na aktualizácie, sa okamžite ponáhľa vyplniť žiadosti.

Sklon značiek k narcizmu je prvým dôvodom negatívneho vplyvu sociálnych sietí na podnikanie. Prvý, ale nie jediný.

Sociálne siete sa nepredávajú

Podľa IBM, cyber pondelok 2013 bol poznačený takmer trojnásobným rastom on-line predaja generovaného aktivitami značky v sociálnych sieťach. Odborníci v oblasti SMM by sa však nemali príliš radovať. V roku 2012 tvorili sociálne médiá 0,34% online predaja. V roku 2013 sa tento údaj zvýšil na 1%.

SMM bola prakticky zbytočná z hľadiska generovania dopravy. Napríklad prechody z Facebooku na internetové stránky internetových obchodov v bežnom roku predstavovali len 0,68% z celkového počtu návštev. A podiel sprostredkovania návštevnosti zo služby Twitter je takmer nulový.

V spravodlivosti treba poznamenať, že nie všetky značky vnímajú sociálne siete ako generátor okamžitého predaja. Sociálne médiá predávajú lacný tovar, vrátane oblečenia, suvenírov, ručnej výroby a zábavy. Cestovné spoločnosti, kozmetické salóny atď. Môžu uvažovať o predaji v sociálnych sieťach. Výrobcovia kovových konštrukcií, predajne pneumatík, predajcovia finančných služieb a iné prozaické produkty by však mali využívať iné distribučné kanály. Investovaním do predaja prostredníctvom sociálnych sietí strácajú peniaze.

Objemy sociálneho spamu rastú.

Len v prvom polroku 2013 sa spam na sociálnych sieťach zvýšil o 355%. Spameri považujú Facebook, Vkontakte a ďalšie sieťové platformy za alternatívu k e-mailovým službám, ktorých filtre spamu sa stali veľmi účinnými. Sociálne siete zároveň poskytujú spamerom lepšie pracovné prostredie v porovnaní s e-mailom.

Napríklad, ak chcete získať základňu záujemcov o módne oblečenie značky Y, to je dosť často stačí pripojiť sa k skupine tejto značky na Facebooku. Potom môže spammer napísať reklamy členom skupiny takmer bez kontroly. A mnohí iniciátori reklamných zásielok sa ani neobťažujú vybrať cieľovú skupinu tým, že posielajú správy všetkým. Ak pre e-maily potrebujete adresy týchto „všetkých v rade“, potom na sociálnej sieti stačí nájsť užívateľský profil.

Veľké množstvo spamu robí váš obsah menej viditeľným a investície do SMM sú menej efektívne. Okrem toho, spam v sociálnych sieťach negatívne ovplyvňuje imidž vášho podnikania. Mnohí používatelia sa napríklad odhlásia, keď si uvedomia, že spam je adresovaný jeho účastníkom.

Sociálne siete vydesia potenciálnych zákazníkov vašej značky

Ak budujete maloobchodný segment v segmente B2C, vaši zákazníci sa spoja do dvoch veľkých skupín. Prvá zahŕňa ľudí, ktorí majú radi váš produkt a značku. Zástupcovia druhého sa vám nepáči, ale stále zostávajú vašimi zákazníkmi z jedného alebo druhého dôvodu. Samozrejme, že zástupcovia každej skupiny môžu byť rozdelení do niekoľkých podskupín, ale to nemení podstatu. Ak pracujete v maloobchode, máte spokojných a nespokojných zákazníkov. A bez ohľadu na počet týchto skupín. Verte mi, nespokojní zákazníci vždy hovoria desaťkrát hlasnejšie než spokojní.

Venujte pozornosť miestam v hodnotení „Ľudia“, zostaveným na základe spätnej väzby zákazníkov na kvalitu služieb, najväčších ruských bánk:

Tí, ktorí majú šťastie, sú poháňaní týmto - toto príslovie môže aspoň čiastočne vysvetliť nízke pozície najväčších bánk v krajine v hodnotení ľudí. Čo to znamená v kontexte SMM?

Ako už bolo uvedené, ak budujete maloobchod, vždy budú existovať nespokojní zákazníci. A určite prídu k vašej verejnosti na Facebooku a povie vám, ako pracujete nesprávne a čo tu do pekla robíte. Manažéri klienta môžu napísať toľko, koľko sa im páči, že problém je prevzatý do práce a problém bude vyriešený do 10 minút. Ospravedlnenie je vždy v nevýhode. Mimochodom, všimnite si, keď je problém naozaj vyriešený, nespokojný zákazník ani poďakuje.

Teraz si predstavte potenciálneho zákazníka, ktorý sa rozhodne, či od vás bude produkt kupovať. Keď sa pripojíte k vašej skupine v sociálnej sieti, uvidí, že ste si otočili váhy, zákazníci sú neslušní a vo všeobecnosti nie je jasné, čo robíte. Potenciálny klient sa rozvinie a pôjde na konkurentov, ktorí pracujú starým spôsobom a nepoznajú SMM. Aj oni si skrútia váhy, ale klient o tom nevie, pretože konkurent nemá verejnú Facebook.

Ako sa vyhnúť negatívnemu vplyvu SMM na podnikanie: 4 tipy

Pre väčšinu značiek je úplné odmietnutie SMM nepraktické. Podnikateľské publikum potrebuje informácie a sociálne siete sú vhodným kanálom na jeho distribúciu. Nasledujúce pokyny vám pomôžu znížiť vedľajšie účinky marketingu sociálnych médií bez toho, aby sa tento nástroj zrušil:

  1. Nedovoľte transformáciu sociálnych stránok na nástroj narcizmu. Ak chcete udržať svoju značku pred narcizmom, nepíšte o sebe, ale o používateľoch. Zmeňte verejnosť spoločnosti na zdroj, kde zákazníci môžu nájsť užitočné informácie alebo diskutovať o svojich otázkach s ostatnými účastníkmi.
  2. Identifikovať súčasné ciele SMM. Ak potrebujete okamžitú reakciu, použite kontextovú reklamu. Sociálne siete vám pomôžu vytvoriť pozitívny hluk v pozadí, zvýšiť povedomie o značke, zvýšiť dosah divákov a riadiť ich angažovanosť. Napriek zdanlivej abstraktnosti týchto kategórií existujú špecifické metriky, ktoré umožňujú merať efektívnosť kampaní SMM.
  3. Chráňte používateľov pred spamom a vyhnite sa príliš vysokému publikovaniu obsahu. Vyberte optimálny počet príspevkov a uverejnite ich počas pracovného dňa. Sledujte aktivitu členov komunity, manuálne upravujte komentáre. To vám pomôže identifikovať spamerov a vylúčiť ich zo skupiny.
  4. Nájdite optimálnu formu interakcie s publikom. Sťažnosti zákazníkov by nemali patriť do predplatiteľov informačných kanálov. Na hlavnej stránke skupiny preto používajte predspracované správy. Zároveň poskytujú nespokojným užívateľom možnosť hovoriť. Vytvorte pre túto tému špeciálnu tému alebo nechajte v skupine odkaz na formulár spätnej väzby firemnej webovej stránky.

Starí Rimania povedali, že silný liek v rukách neskúseného lekára bol ako meč v rukách šialenca. Skúsený lekár však využíva účinné lieky na liečenie závažných ochorení. Čo bude SMM pre vaše podnikanie - zbytočné prázdne, škodlivé jed alebo liečivo? Voľba je na vás.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár