Psychológia vplyvu: ako zlepšiť pracovné miesta v sociálnych sieťach pomocou jej princípov

Robíme veľa v našich životoch jednoducho preto, že je to pre väčšinu ľudí považované za správne, najmä bez premýšľania o tom, akú hodnotu nám prináša a či ich vôbec nesie. Robíme veľa s okom na názor "úradov", ktoré z nejakého dôvodu považujeme za múdrejší ako my. Všetci podľahneme sociálnemu vplyvu a obchodníci to aktívne využívajú.

V tomto článku pre odpoveď na otázku "Ako zlepšiť pracovné miesta v sociálnych sieťach?" obraciame sa na starovekú vedu - psychológiu.

V roku 1984 bola vydaná kniha Roberta B. Cialdiniho s názvom "Psychológia vplyvu", ktorá je veľmi obľúbená nielen medzi psychológmi, ale aj u obchodníkov.

Cialdini vo svojej knihe identifikuje 6 mechanizmov sociálneho vplyvu:

 1. Sociálny dôkaz;
 2. Vzájomná výmena;
 3. Záväzok a dôslednosť;
 4. benevolencia;
 5. dôveryhodnosť;
 6. Deficitu.

Pokúsme sa zistiť, aké sú tieto zásady, ako ich využívajú obchodníci a ako ich možno využiť na zlepšenie ich aktivít v sociálnych sieťach.

1) Sociálny dôkaz

Sociálny dôkaz je psychologický fenomén, ktorý sa zvyčajne vyskytuje pri neštandardných situáciách, keď ľudia nevedia, ako by sa mali správať. Väčšina ľudí v tomto prípade predpokladá, že iní sú viac oboznámení so situáciou, a preto opakujú svoje konanie. Tento jav sa často používa na manipuláciu správania iných ľudí.

Ako príklad tejto zásady si viete predstaviť bežný každodenný prípad: ak vidíte čiaru na trhu pre určitý stánok, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodnete, že kvalita predaného tovaru je lepšia a budete sa k nej chcieť pripojiť.

Ak sú však pre vás na trhu a vo fronte irelevantné a zdajú sa ako zvyšky minulosti, pamätajte, ako si produkt vyberiete v internetovom obchode. Určite venujete viac pozornosti nie opisu produktu, ale prehľadom, ktoré o ňom ľudia opúšťajú.

Sociálny dôkaz má skutočne obrovský vplyv na naše rozhodnutia a je možno najobľúbenejším psychologickým fenoménom, ktorý obchodníci využívajú aj v sociálnych sieťach.

Pomocou neho môžete zobraziť výhody spoločnosti pomocou nasledujúcich údajov:

 • ratingy, v ktorých spoločnosť zaujíma vedúce postavenie;
 • recenzie súčasných zákazníkov, ktorí sú spokojní s produktom alebo službou;
 • veľký počet rád a podielov;
 • pozitívne odkazy na spoločnosť;
 • ocenenie;
 • univerzálne prijatie.

Dokonca aj obyčajné komentáre na stránke spoločnosti Instagram podnecujú dôveru potenciálnych zákazníkov a povzbudzujú ich k tomu, aby nakupovali tovar lepšie ako akákoľvek reklama.

Ale aj napriek tomu, že komentáre a radi ovplyvňujú všeobecný názor na značku, ak ich dostávate „čiernymi“ metódami, z dlhodobého hľadiska neprichádza z firmy nič dobré - jeho reputácia bude podkopaná. Preto by ste nemali hľadať jednoduché spôsoby - musíte byť úplne „transparentní“ a úprimní voči svojim zákazníkom, čo určite prinesie ovocie.

2) Vzájomná výmena

Ľudia takmer vždy cítia potrebu reagovať s vďačnosťou, keď niekto pre nich urobí niečo dobré. Toto je princíp vzájomnej výmeny.

Ak chcete sledovať implementáciu tohto princípu, zvážte experiment publikovaný v časopise Journal of Applied Social Psychology. Podstatou toho bolo, že po večeri dostali návštevníci reštaurácie cukrovinky, aby zvýšili tipy čašníkov.

Ako výsledok experimentu, tipy sa zvýšili o 3%, keď návštevníci dostali cukríky po kontrole dodávky, a 20%, keď čašníci dal druhú cukrovinky, hľadá návštevníkov priamo v oku a ako by bolo jasné, že táto cukrovinka bola určená pre nich.

Túto funkciu ľudského správania môžete použiť na zvýšenie efektívnosti vašej činnosti v sociálnych sieťach.

Po prvé, tento princíp môže byť použitý pri interakcii s inými spoločnosťami alebo vplyvnými ľuďmi vo vašom odvetví. Dajte im vedieť, že ste pripravení inzerovať na svojej stránke sociálnych médií uverejnením oznámenia o ich udalosti alebo publikácii, prepojením na ne ako zdroj alebo ich citovaním. A požiadajte o niečo podobné.

Princíp vzájomnej výmeny môže byť tiež (a mal by byť) použitý pri komunikácii s publikom. Najprv sa musíte rozhodnúť, čo chcete dostať od svojich predplatiteľov: registrácia na stránke, rád a repost, predplatné newsletteru, nákup, atď.

Potom premýšľajte o tom, čo môžete dať na oplátku: dať zľavu, mať zadarmo webinár, vydať zadarmo e-knihy, hrať ceny pomocou generátora náhodných čísel, pridať darček pre zákazníka v objednávke (ak ste online obchod). Verte mi, že zákazníci vám budú veľmi vďační a budú s vami v budúcnosti spolupracovať.

3) Záväzok a konzistentnosť

Konzistencia v akciách a plnenie týchto sľubov je veľmi dôležitou podmienkou pre zachovanie imidžu a reputácie. Robert Cialdini hovorí, že túžba odpovedať na ich slová ľuďom je ešte dôležitejšia ako záujem o ich vlastnú bezpečnosť. Preto má tento psychologický fenomén významný vplyv na ľudí.

Ak človek vykonáva akúkoľvek počiatočnú akciu, často cíti jeho neúplnosť a podvedome sa snaží priviesť ju do konca. A obchodníci ju aktívne používajú: v obchodoch dostanete zľavu alebo body za ďalší nákup, a potom budete cítiť potrebu, aby sa to.

Toto môže byť tiež použité v SMM. Požiadajte svojich predplatiteľov, aby vykonali niektoré počiatočné akcie (napríklad vyplnili informácie o sebe, zdieľali publikáciu v sociálnych sieťach atď.) A napokon s väčšou pravdepodobnosťou splnia to, čo od nich chcete.

Napríklad, ak účastník strávi určité úsilie pri registrácii na udalosť (vyplní dotazník a prihlási sa k odberu noviniek), pravdepodobnosť, že príde na túto udalosť, sa veľmi zvýši.

4) Obľúbené miesto

Ľudia sú priťahovaní k tomu, čo sa im páči. A majú radi ľudí ako oni.

Psychológovia hovoria: ak chcete zapôsobiť na cudzinca na vás, zaujmite rovnaké postoje, ktoré zaujal, hovorte v jeho hlase a používajte jeho gestá, a potom ho určite budete mať radi.

Rozhodli sme sa byť našimi priateľmi ako ľudia, ktorí majú podobný svetonázor, hodnoty, záujmy, ľudí, ktorí milujú rovnakú hudbu, knihy a filmy, ktoré milujeme. A, samozrejme, počúvame ich názor.

Táto funkcia je široko používaný obchodníkmi: v reklame, obraz osoby, reklama výrobku kombinuje atribúty potenciálneho kupujúceho s jeho problémami, potrebami a záujmami.

Ako používať tento psychologický princíp v sociálnych sieťach, a všeobecne, ako spôsobiť umiestnenie s vaším publikom? Tu je niekoľko nápady:

1. Ukážte, že ste obyčajná osoba.

Ukážte svojmu publiku, že existujú skutoční ľudia, ktorí myslia a cítia sa za vašou spoločnosťou - pridajte fotografie a videá, ktoré odhaľujú vnútorný život spoločnosti a jej zamestnancov.

2. Nájdite kontaktné miesta

Nájdite spoločné záujmy so svojím publikom a zdieľajte exkluzívny obsah na vybrané témy.

Tím Red Bull napríklad inšpiruje účastníkov k tomu, aby si užívali život, získali nové emócie a cestovali viac s fotografiami a videami na Instagrame.

A spoločnosť "Ecco Russia" publikuje také zaujímavé cestovné poznámky, ktoré sú schopné zaujať čitateľov, ktorí radi objavujú nové miesta.

3. Podeľte sa o svoje emócie

Spoločne zažili emócie. A to môže pôsobiť nielen pre dvoch samostatných ľudí, ale aj pre značku a jej zákazníkov. Pripojením sa k vášmu publiku na emocionálnej úrovni, najmä ak sú vaše emócie pozitívne, môžete zvýšiť lojalitu voči vašej značke a získať otvorenejší a dôveryhodnejší postoj. Pomocou tejto psychologickej techniky môžete zvýšiť aktivitu vašich klientov v sociálnych sieťach.

Ovplyvňujete emócie čitateľov so svojimi príspevkami: aj keď zverejníte pozoruhodný, nudný príspevok, spôsobí ľuďom emócie - nudu a podráždenie.

Ak chcete použiť tento psychologický jav vo svoj prospech, zdieľajte so svojimi čitateľmi len pozitívne správy. Vytvorte obraz značky, ktorá prináša šťastie a láskavosť tomuto svetu, prekvapte svojich čitateľov úprimnosťou, účasťou a výborným zmyslom pre humor a vaše príspevky vás zaujmú.

4. Používajte obrázky ľudí vo vašich príspevkoch (lepšie - šťastní ľudia)

Použite fotografie ľudí, ktorí by charakterizovali alebo boli pre vaše publikum zaujímavé. Coca Cola úspešne využíva túto techniku: ľudia na fotografiách jej publikácií sú mladí a šťastní. Preto je nápoj sám spojený s mnohými šťastím a bezstarostnosťou.

5. Vyberte si dobrú profilovú fotografiu

V časopise Psychological Science sa uskutočnila štúdia, ktorej výsledky naznačujú, že ľudia hodnotia osobu a ich postoj k nemu na fotografii za menej ako jednu sekundu (presnejšie, za 40 milisekúnd). Táto štúdia tiež ukázala, že aj menšie zmeny výrazov tváre môžu byť vnímané úplne inak.

Takže dôležitosť fotografie, ktorú vložíte do svojho profilu, nie je prehnaná. Vyberte si fotografie, v ktorých vyzeráte otvorene a priateľsky. Urobte si príklad od Neila Patela, ktorý sa usmieva na každú z jeho fotografií, čo spôsobuje pozitívne pocity.

Okrem všetkých vyššie uvedených, pravidelne pripomenúť svojim predplatiteľom o sebe: publikovať príspevky na sociálnych sieťach, posielať upomienky na poštu, posielať poštové zásielky, aktívne sa zúčastňovať na diskusii o publikáciách, všeobecne, robiť všetko tak, aby vaša prítomnosť v živote čitateľov 'je neustále cítil.

Nezabudnite však dodržať toto opatrenie - vaše neustále blikanie na obrazovke môže spôsobiť pocit nevoľnosti. Rozdávajte obsah v dávkach, nechajte svojho čitateľa vynechať.

5) Úrad

Za všetkých okolností ľudia uctievali autoritu - zrejme, taká je povaha človeka.

A dnes je názor na autoritu veľmi dôležitý pre ľudí, bez ohľadu na to, čo sa týka - voľba auta, krajiny odpočinku alebo čipov. Nezáleží na tom, či showbiz a športové hviezdy nie sú odborníkmi na hodnotenie tovaru, ktorý inzerujú, a Yegor Creed a gél na umývanie z čiernych bodiek, s výnimkou reklamy, možno nájsť len v paralelnom vesmíre (hoci ). Ale boh s týmto Egor Creed, táto reklama v žiadnom prípade nikomu nepoškodí. A keď vás pseudo-lekári z televíznej obrazovky diagnostikujú a predpíšu liečbu, stáva sa naozaj smutnou.

Okrem nafúknutých nekompetentných „úradov“ existujú adekvátni ľudia, odborníci vo svojom odvetví, ktorí dosiahli obrovský úspech a považujú za česť zdieľať svoje skúsenosti a vedomosti. To, čo potrebujú prilákať. Ale nielen propagovať vašu spoločnosť, ale získať odborný názor na otázky, ktoré vás a vaše publikum zaujímajú.

Využitím názoru autority na konkrétnu problematiku vo vašich publikáciách na sociálnych sieťach je výhra výhra, prinúti svojich čitateľov, aby s vami zaobchádzali s rešpektom.

6) Nedostatok

Princíp deficitu je založený na zvyčajnom strachu človeka vynechať niečo dôležité, ktorého základným princípom je strach zo straty.

Teraz má tento fenomén populárny názov - FOMO (skratka „strach z chýbania“ - strach zo straty niečoho dôležitého). Prejavom tejto „choroby“ našej doby je maniakálny zvyk aktualizovať stránky na sociálnych sieťach v strachu z chýbajúceho dôležitého posolstva alebo publikácie.

Obchodníci hrajú s týmto strachom, ako mačka s malou myšou, núti ľudí kupovať často zbytočné veci, bez toho, aby im dávali čas na rozmýšľanie.

Tento princíp šikovne využíva AliExpress v sekcii „horiaci tovar“, kde bol nastavený odpočítavanie na dobu platnosti zľavy na konkrétny produkt. Pri pohľade na tieto časovače, začnete byť nervózny a náhle si uvedomíte, že teplé psie lôžko je všetko, čo potrebujete v súčasnosti, a čím menej času zostáva do konca zľavy, tým viac je dôvera v potrebu získať ju.

Trvá to niekoľko hodín, a už si myslíte, že pes sám začína narážať na skutočnosť, že potrebuje solárium - a ako môžete odmietnuť domáceho maznáčika, že ste tak drahou láskou? A kúpite si to kurva.

Zriadenie časovo viazanej zľavy bolo hitom hitov s obchodníkmi, a to je zrejmé z humbuku, ktorý vzniká v nákupných centrách počas čierneho piatku a ďalších veľkých predajov.

Na druhej strane princíp nedostatku pôsobí na ľudí, ktorí neradi prenasledujú po lacnom spotrebnom tovare, ale uprednostňujú exkluzívne veci. Zriedkavá dievčina, ktorá videla šaty svojho sna v obchode, a dokonca aj v poslednom prípade, a dokonca aj jej veľkosť, si potom môže odpustiť, že si ju nekupovala - tieto šaty sa jej objavia vo snoch a pokazia jej chuť na veľmi dlhú dobu.

Preto robíme neplánované výdavky - kvôli strachu, že už nebudeme schopní nájsť to, čo sa nám páčilo.

S cieľom presvedčiť zákazníkov o potrebe nákupu vášho produktu stačí uviesť, že vaše produkty sú jedinečné a majú obmedzený počet kópií.

Použite túto taktiku pre SMM: pozvať svojich predplatiteľov do súkromného webinára, ponúknuť odber jedinečného e-mailového spravodajcu, zdôrazniť v oznámeniach exkluzivitu publikovaných materiálov.

Dajte svojim odberateľom pocit, že stratia veľa, ak váš článok nečítajú, nepozerajú video ani nevyužívajú vaše produkty. Aj keď tu, samozrejme, musíte mať na pamäti zmysel pre proporcie.

Skúmali sme teda 6 princípov psychologického vplyvu, z ktorých každý je viac či menej predmetom. Ak ich používate vo svojich publikáciách v sociálnych sieťach, môžete zvýšiť lojalitu k značke, budovať dôveru k zákazníkom a tým zvýšiť predaj. Hlavnou vecou je urobiť to s pozitívnym a konať na princípe "neškodiť."

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár