Ako používať sociálne vyhľadávanie Facebook v marketingu

Facebook zaviedol sociálne vyhľadávanie v januári 2013. Stále nepoužívate tento nástroj v marketingu? Potom je tento článok pre vás.

Čo je to sociálne vyhľadávanie a ako ho používať

Search Search alebo Facebook Social Search je vyhľadávač, ktorý vyhľadáva na základe sociálnych spojení a užívateľských preferencií. Sociálny graf vyhľadáva ľudí, fotografie, miesta, záujmy. Vyhľadávač indexuje poznámky, komentáre a popisky fotografií.

Sociálne vyhľadávanie je dostupné pre ľudí, ktorí používajú stránku Facebook v angličtine. Ak chcete použiť funkciu Graph Search, prejdite na nastavenia a vyberte položku American English.

Potom umiestnite kurzor do vyhľadávacieho poľa. Ak ste urobili všetko správne, sociálne vyhľadávanie by vám malo ponúknuť vodítka.

Aké úlohy je možné riešiť pomocou sociálneho vyhľadávania

Graph Search Facebook pomáha obchodníkom riešiť tieto úlohy:

 • Výskum publika.
 • Vyhľadávanie a štúdium úradov.
 • Optimalizácia pre sociálne vyhľadávanie.
 • Reklama.

Viac informácií o týchto úlohách nájdete nižšie.

Výskum publika

Sociálne vyhľadávanie vám umožňuje preskúmať záujmy konkrétneho publika, napríklad účastníkov vašej značky alebo komunity. Môžete napríklad zistiť, ktoré stránky sa vašim odberateľom páčia. Ak to chcete urobiť, zadajte do vyhľadávacieho poľa dopyt "stránky, ktoré majú radi ľudia, ktorí majú radi *", kde * je názov vybratej značky alebo skupiny.

Môžete zistiť, o ktorú značku alebo komunitu sa zaujímajú. Na tento účel použite dotaz „obľúbené záujmy ľudí, ktorí majú radi *“.

Môžete preskúmať záujmy používateľov, ktorí majú radi vašu značku a značku konkurenta. K tomu použite dotaz "obľúbené záujmy ľudí, ktorí majú radi * a **", kde ** je názov konkurenčnej značky.

Vyhľadávanie a štúdium úradov

Pomocou sociálneho vyhľadávania môžete nájsť a študovať používateľov, stránky a skupiny, ktoré sú autoritatívnym zdrojom informácií pre publikum. Môžete napríklad začať výskum z blogosféry a nájsť vplyvných bloggerov, ktorí majú radi vašu značku. Ak to chcete urobiť, použite dotaz „Bloggeri, ktorí majú radi *“.

Bloggeri, ktorí majú radi vašu značku, určite súhlasia s účasťou na marketingovej kampani.

Môžete nájsť bloggerov, ktorých sledujete. Ak to chcete urobiť, použite dotaz „Bloggeri, po ktorých nasledujú moji priatelia“. Sofistikovanejší dopyt „Bloggeri, po ktorých nasledujú moji priatelia, ktorí majú radi *“ vám umožňuje nájsť bloggerov, ktorí sú prihlásení na odber priateľov, ktorí majú radi značku *.

Uvádzame niekoľko užitočných dopytov, ktoré môžete použiť na vyhľadanie dôveryhodných používateľov a zdrojov informácií:

 • Aktuálne * zamestnanci - umožňuje nájsť zamestnancov značky *.
 • Novinári, ktorí majú radi * - tak nájdete novinárov, ktorí majú radi značku *.
 • C.E.O.s, za ktorými nasledujú ľudia, ktorí majú radi * - týmto spôsobom môžete nájsť top manažérov, ktorí sú prihlásení používatelia, ktorí majú radi značku.

Pomocou sociálneho vyhľadávania môžete určiť záujmy a preferencie konkrétnych používateľov. Použite tieto dotazy na tento účel:

 • Stránky * sa páči, kde * je používateľské meno. Takže hľadáte stránky, ktoré sa ľuďom páčia.
 • Miesta navštívené * - vyhľadajte miesta, ktoré používateľ navštívil.
 • Obľúbené záujmy * - zistiť, čo zaujíma osobu s autoritou vášho publika.

Optimalizácia sociálneho vyhľadávania

Popularita Facebook by mal urobiť ďalekosiahle marketingu premýšľať o optimalizácii pre sociálne vyhľadávanie alebo GSO (Graph Search Optimization). Inžinieri Facebooku neoznamujú informácie o vyhľadávacích algoritmoch Graph Search. Možno však predpokladať, že pre úspešnú optimalizáciu nebudú potrebné znalosti algoritmov.

Pozícia pri vydávaní sociálneho vyhľadávania bude určite ovplyvňovať nasledujúce faktory:

 • Počet priateľov a nasledovníkov osoby, nasledovníkov značky.
 • Počet "rád" stránky.
 • Počet predplatiteľov pre používateľov, ktorým sa stránka páči.
 • Sociálne signály: rád, zdieľanie, komentáre.
 • Frekvencia aktualizácií stránok, dostupnosť užitočných informácií.

To znamená, že získať vysoké pozície vo vydávaní stránky Graph Search by malo byť pre ľudí rovnako zaujímavé a užitočné. Autoritatívni používatelia by sa mali prihlásiť na odber, robiť príspevky, komentovať obsah a dať si obľúbené.

reklama

Sociálny graf môže byť použitý na zvýšenie efektivity reklamy na Facebooku. Výsledky vyhľadávania môžu byť použité najmä na zníženie ceny za kliknutie.

Predstavte si, že inzerujete služby banky, ktorá konkuruje Sberbank. Reklamy môžete zobraziť používateľom, ktorí sa prihlásili na stránku Sberbank na Facebooku. Náklady na kliknutie v komerčnej oblasti sú však vysoké. Ak chcete znížiť, môžete rozšíriť dosah a znížiť špecifickosť publika. Za týmto účelom sa otázka "obľúbené záujmy ľudí, ktorí majú radi Sberbank".

V tomto probléme vyberte niektoré z najpopulárnejších nekomerčných záujmov.

Vytvorte reklamné kampane pre každú z nich. Nižšie uvedená ilustrácia ukazuje, že publikum pre zobrazovanie reklám je dosť špecifické.

Zvýšenie dosahu na úkor milovníkov čaju, môžete znížiť špecifickosť publika, rovnako ako znížiť náklady na kliknutie.

Upozorňujeme, že táto taktika bude úspešná, ak vytvoríte aspoň 8-10 kampaní pre hlavné nekomerčné záujmy publika.

Čo je užitočné pre Graph Search: nápady

Pomocou sociálneho vyhľadávania služby Facebook môžete:

 • Naučte sa záujmy a preferencie svojho vlastného publika.
 • Určite záujmy a preferencie divákov.
 • Nájdite potenciálnych partnerov a zákazníkov.
 • Naučte sa záujmy a preferencie svojich vlastných zamestnancov a konkurentov.
 • Zvýšiť efektívnosť reklamných kampaní.
 • Nájsť kolegov, ľudí s podobnými záujmami.
 • Identifikujte Facebook skupiny, ktorých členovia majú záujem o váš produkt alebo firmu (Žiadosť "Skupiny ľudí, ktorí majú radi *").
 • Nájsť všeobecné publikum ("Fanúšikovia * a **").
 • Identifikujte konkurentov ("Reštaurácie v Londýne").
 • Nájsť ľudí, ktorí môžu byť pre vašu reklamnú kampaň užitočné.
 • Nájsť zamestnancov.

Sociálne vyhľadávanie: užitočné poznatky a praktické výhody

Sociálny graf Facebook je primárne nástrojom na nájdenie odpovedí na otázky. Pomáha študovať záujmy užívateľov najväčšej sociálnej siete na svete vo vašom zvolenom kontexte. Na zvýšenie efektivity reklamných kampaní je možné použiť aj funkciu Graph Search. A napokon, sociálne vyhľadávanie môže byť použité na štúdium súčasných trendov vo vašej oblasti činnosti: popularita produktov, dôveryhodnosť informačných zdrojov a význam podnikania pre divákov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár