20 tipov na používanie videa v SMM

V článku nájdete 20 jednoduchých, ale užitočných tipov, ako efektívne využívať sociálne siete v oblasti video marketingu.

1. Experimentujte s dĺžkou videa.

Ideálna dĺžka videa závisí od typu videa, ktoré chcete zdieľať so svojím publikom. Môžete si vyskúšať rôzne dĺžky videí, aby ste pochopili, ktoré z nich bude najoptimálnejšie.

Musíte tiež poznať maximálnu dĺžku videa pre každú platformu. Napríklad na Facebooku je maximálna dĺžka 120 minút, na Instagram - 60 sekúnd, na Twitteri - 140 sekúnd. Ak je vaše video dlhšie ako uvedené limity, môžete ho uverejniť na Youtube a zdieľať s ním odkaz v takmer akejkoľvek sociálnej sieti (okrem Instagramu).

2. Prilákať z prvých sekúnd

Facebook, Instagram a Twitter majú funkciu automatického spustenia videa - keď používatelia sledujú informačný kanál správ, video na ňom sa automaticky zapne. Užívatelia nemajú na výber - musia sledovať.

Preto máte šancu zachytiť pozornosť divákov, a to by malo byť vykonané od prvých sekúnd. Dokážte, že vaše video stojí za to sledovať.

Ako môžete diváka zaujať od prvých sekúnd:

 • Povedzte, čo bude vo videu.
 • Navrhnite riešenie akéhokoľvek problému.
 • Text umiestnite na začiatok videa, ktoré by bolo relevantné pre jeho obsah.
 • Zobraziť akúkoľvek zaujímavú akciu, charakter alebo situáciu.

Pri vytváraní videí pre sociálne siete sa sústreďte len na jednu tému, na ktorú sa chcete dotknúť - čím sa video stane čo najjednoduchším a najkratším.

3. Použite streamované video

Venujte pozornosť streamovanie videa v sociálnych sieťach, pretože to môže nielen záujem divákov, ale aj zvýšiť lojalitu k vašej značke. Štúdia, publikovaná v Newsroom z Facebooku, uvádza, že diváci trávia 3-krát viac času sledovaním streamovaného videa, a nie zvyčajného.

To však neznamená, že väčšina vašich používateľov by uprednostnila streamované video (aby sa vyvodili takéto závery, je potrebné vykonať výskum s účasťou publika), ale že živé vysielanie vo všeobecnosti spôsobuje väčší záujem o ľudí.

Facebook Live je k dispozícii na Facebooku, ktorý umožňuje streaming videa pre vaše publikum, a môžete to urobiť priamo z vášho smartfónu. Keď začnete žiť, vaši nasledovníci a priatelia na Facebooku automaticky dostanú oznámenia o začiatku vysielania. Môžu sa okamžite pripojiť k sledovaniu vysielania alebo sledovať neskôr v nahrávke.

Počas živého vysielania môžete zistiť, koľko ľudí momentálne sleduje video a aké komentáre zostali.

Okrem služby Facebook Live môžete v živom vysielaní zahrnúť aj služby Periscope a Youtube.

4. Nasnímajte inštruktážne video.

Do-it-yourself videá sú veľmi populárne vo všetkých sociálnych sieťach. Vychádzajúc z toho, ako robiť paella, a končí s video lekcie o práci v programe Excel - výučba videa bude vždy v dopyte, pretože mnoho ľudí je jednoducho posadnutý čerstvé znalosti a učenie sa nové remeslá.

Tu sú niektoré typy inštruktážnych videí, ktoré môžete strieľať:

 • Video prednášky na rôzne témy (napr. Prednášky o internetovom marketingu).
 • Poučenie o používaní akéhokoľvek nástroja, služby, programu (video tutorial na tému „Photoshop“).
 • Špeciálne tematické videá (lekcie make-upu, hodiny gitary, lekcie španielčiny).
 • Demonštrácia trikov a hackingu života, ktoré môžu byť užitočné pre užívateľov v živote. Tieto videá by však nemali byť príliš zložité, aby ich mohli sami opakovať.
 • Recepty.
 • Video infografiky.

Zoznam pokračuje ďalej a ďalej. Nakoniec, výber tém pre tréningové videá by mal byť založený na zameraní vášho podnikania.

Tréningové videá môžu pomôcť propagovať vaše produkty (ak sa používajú vo vašich videách). Okrem toho je to veľmi užitočný obsah, ktorý môže pomôcť používateľom vyriešiť niektoré ich problémy. A to nevyhnutne ovplyvní imidž spoločnosti.

5. Vzbudiť emócie

Nie je žiadnym tajomstvom, že s pomocou emócií môžete manipulovať s ľuďmi. O tomto sme už písali v našom článku o psychológii vplyvu. Túto skutočnosť možno použiť aj pri vytváraní videa - ak sa zapojíte do emócií divákov, dotknete sa ich nažive, naladíte ich na rovnakú emocionálnu vlnu, v konečnom dôsledku to môže viesť k zvýšeniu lojality divákov voči vám alebo vašej spoločnosti (a najčastejšie je to sa stane nevedome).

Video - najbližšie k realite, "živý" typ obsahu.

Prostredníctvom videa môžete najviac ovplyvniť ľudí, pretože ovplyvňuje vizuálne aj sluchové vnímanie osoby. Veľa sa dá odovzdať osobe prostredníctvom výrazov tváre, gest, hlasových intonácií, pozícií, hudby na pozadí - to všetko vytvára všeobecnú náladu a ovplyvňuje emocionálne pozadie človeka.

Práca na rôznych aspektoch videa na zvýšenie tohto vplyvu:

 • Vyberte si správnu hudbu na pozadí.
 • Vyberte si chytľavý text, ak ho chcete pridať do videa, ako aj čitateľné písmo.
 • Pri snímaní videa sa postarajte o pozadie, na ktoré chcete fotografovať, alebo o okolitý priestor (mal by byť príjemný na vnímanie).
 • Tiež nezabudnite na svetlo.
 • Ak sú v rámci vášho videa ľudia, potrebujú dobre pracovať na nastavení hlasu a pohybov. Lepšie nacvičiť niekoľkokrát pred streľbou.
 • A čo je najdôležitejšie, všetky tieto aspekty by mali byť navzájom perfektne kombinované, aby boli kombinované vo videu ako celku. Video by malo vyzerať prirodzene.

Samozrejme, že je lepšie vyvolať pozitívnu náladu vo svojich divákoch, aby sa s vami spájali príjemné emócie. Urob to úprimne, ľudia ľahko rozpoznať faloš.

6. Pridajte výzvu na akciu

Prečo natáčate video? Aké ciele chcete dosiahnuť? Odpovede na tieto otázky by ste mali poznať skôr, ako vytvoríte video, ešte skôr, ako ho vytvoríte. Ak propagujete svoj kanál, produkt alebo službu, potom vaším cieľom je povzbudiť používateľa, aby sa podelil o vaše video, prejdite na stránku alebo kúpil produkt. Aby sa to stalo, musíte vytvoriť tlačidlo výzvy na akciu.

Najúčinnejšie miesto volanie k akcii na konci videa, aj napriek tomu, že mnohí ho neskontrolujú do konca. Koniec koncov, výzva k akcii, ktorá bola pridaná na začiatok, môže vyvolať pocit uloženia, navyše divák jednoducho nechápe, čo od neho chcú a prečo ho potrebuje.

Ak potrebujete pridať výzvu na akciu, služba YouTube môže byť v tomto prípade veľmi užitočná: vo videu môžu byť vložené anotácie s možnosťou kliknutia. V sociálnych sieťach táto funkcia nie je k dispozícii, takže môžete vytvoriť video na Youtube a umiestniť ho na požadovanú sociálnu sieť.

7. Odpovedzte na otázky

Ak nemôžete zistiť, ktoré video strieľať, obráťte sa na cieľovú skupinu. Spýtajte sa, aké problémy majú vaši zákazníci a odpovedajte na ich otázky. Staňte sa pre nich spoľahlivým asistentom, ktorý vás môže podporiť v najťažších prípadoch, stať sa odborníkom a používateľom vám bude dôverovať viac.

Videá tohto typu môžu byť dosť krátke - môžete odpovedať na niekoľko otázok zo zoznamu. Na konci videa môžete uviesť odkaz na zdroj, v ktorom môžu diváci nájsť viac informácií. Je to skvelé, ak je tento zdroj váš, ale ak tomu tak nie je, nemali by ste sa báť: odosielanie na zdroje tretej strany ukáže, že sa staráte o svojich zákazníkov viac ako o propagáciu vašej spoločnosti, a to je podmanivé.

8. Prilákať pozornosť bez zvuku

V mnohých videách sa hlavný dôraz kladie na zvuk: hudbu alebo reč. Samozrejme, že zvuk pomáha prilákať užívateľov, ale môžete to urobiť iným spôsobom. Vzhľadom na to, že mnohé pásky sociálnych sietí automaticky prehrávajú videá bez zvuku (v prieskume Digiday bolo dokázané, že 85% videí na Facebooku sa pozerá bez zvuku), môže byť veľmi užitočné vedieť, ako vytvoriť vizuálne príťažlivé video.

Uvažujme o niekoľkých nuanciách, ktoré pomôžu vytvoriť chytľavé video:

 • Používajte jasné kontrastné farby.
 • Urob si svoj video začať s zvedavým rámom, ktorý priláka pozornosť divákov.
 • Pridajte titulky (vzhľadom na to, že mnohí ľudia sledujú videá bez zvuku, bude to vhodné a tiež veľmi užitočné pre ľudí so sluchovým postihnutím).
 • Môžete pridať špeciálne efekty (ale je dôležité, aby ste to nepreháňali).
 • Urobte zaujímavý a intuitívny graf.

Tu je príklad vizuálne atraktívneho videa (reklama od Nike, ktorú vydala Vkontakte), ktorá je zaujímavá aj bez zvuku.

9. Vložte video o vašej spoločnosti na prominentnom mieste na Facebooku.

Pri návšteve stránky na Facebooku ľudia v prvom rade venujú pozornosť informáciám o spoločnosti, ako aj používateľom, ktorí majú radi túto stránku.

Na toto miesto však môžete pridať aj video - bude to skvelá príležitosť urobiť prvý dojem a predstaviť návštevníkom vašej spoločnosti alebo aspoň jej stránke.

Pridanie videa na prominentnú stránku Facebook:

 1. V ponuke vľavo vyberte kartu Video.
 2. Vyberte možnosť „Vybrať video na stránke“ a kliknite na položku „Pridať aktuálne video“.
 3. Vyberte požadované video a kliknite na položku Pridať aktuálne video.

To isté platí aj pre iné sociálne siete, do ktorých môžete pridávať videá. Napríklad, "Vkontakte" môžete pripojiť video na stránke.

10. Vezmite publikum do zákulisia.

Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia riadia známymi spoločnosťami v sociálnych sieťach, je „ilúzia transparentnosti“, teda presvedčenie, že značky prejavujú svoju pravú tvár. To je dôvod, prečo "v zákulisí" video, ktoré spoločnosť v sociálnych sieťach, môže byť mocným nástrojom pre budovanie imidžu značky.

Demonštrovanie vnútorných procesov spoločnosti, bez vynechania najmenších detailov (napríklad ukazovanie procesu varenia pizze z vašej pizzerie), môže výrazne zvýšiť lojalitu voči značke.

Čím zaujímavejšie a viac hovoríte o svojej spoločnosti, tým viac zvedavosti budete mať vo svojom publiku, čo je dôležité vidieť, že za značkou sú skutoční ľudia. Preto môžete tiež zdieľať svoje správy, napríklad oznamovať nové verzie produktov alebo inovácie spoločnosti, ako aj zobrazovať videá z udalostí.

Zoznámenie používateľov s vnútorným svetom vašej spoločnosti ich viac zapája do vašej činnosti.

11. Správne naformátujte video

Internet je plný obsahu, konkurencia je len bláznivá, takže musíte premýšľať o tom, ako zvýrazniť váš obsah. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zvýrazniť video, je správne a presne ho upraviť.

Na tento účel môžete použiť špeciálne stolové editory alebo aplikácie pre mobilné zariadenia. Mnoho sociálnych sietí má tiež zabudované editory. Napríklad v službe Facebook môžete k videu pridať titulky a na Instagrame môžete odrezať snímky z videa a vybrať si obal.

12. Použite newsjacking.

Ak chcete podporiť svoju značku, použite newsjacking - sledovať aktuálne a populárne správy vyskytujúce sa v oblasti vašej činnosti (a nielen), je to naozaj dôležité. Bude to užitočné a zaujímavé pre vašich čitateľov, ktorí vám v budúcnosti pomôžu zvýšiť výkonnosť na základe názorov a zapojenia.

Okrem publikovania videí, v ktorých vyjadrujete svoju odpoveď na horúce témy, by ste mali tiež sledovať populárne hashtags, tematicky blízke videá, ku ktorým ich pridáte. Takže používatelia, ktorí majú záujem o správy o trendoch, budú môcť ľahšie pristupovať k videu.

13. Použite videoreklamy.

Takmer všetky najobľúbenejšie sociálne siete (Facebook, Vkontakte, Instagram a Twitter) môžu byť použité na reklamné kampane, ktoré pomôžu zvýšiť počet názorov a celkovú účasť používateľov. Platí to aj pre videoreklamy, ktoré sa môžu zobraziť cieľovému publiku, najmä pre používateľov, ktorí ešte nie sú prihlásení na odber sociálnych sietí.

Ak chcete vybrať vhodné video, môžete otestovať niekoľko možností na aktuálnom publiku: ak video dostane pozitívnu odozvu, určite sa vám páči väčšina používateľov. Takéto testovanie vám môže ušetriť peniaze.

14. Zvoľte správny nadpis.

Titul je prakticky prvá vec, na ktorú sa užívateľ pri zapnutí videa zameriava. Preto je veľmi dôležité vybrať si ho správne. Je potrebné napísať titulky, ktoré budú na jednej strane nezvyčajné priťahovať pozornosť a na druhej strane budú dosť zaujímavé na to, aby povzbudili osobu, aby videla video. Váš titulok by mal poskytovať presnú predstavu o tom, čo je obsiahnuté vo videu, aby používatelia pochopili, či trávia svoj čas sledovaním.

Ak je to možné, do názvu môžete pridať kľúčové slová. Môžete tiež vykonať A / B testovanie, ak si nie ste istí, ktorý titul bude pre divákov najzaujímavejší.

15. Použite vlastný obsah

Vlastný obsah je jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako diverzifikovať váš obsah a zvýšiť záujem o spoločnosť, pretože vám umožňuje dostať sa do priameho kontaktu s vaším publikom a nazývať ho akoukoľvek akciou. Používanie obsahu generovaného používateľmi v sociálnych sieťach môže viesť k zvýšenému zapojeniu publika a vernosti značky.

Ako prilákať používateľov na vytvorenie videa pre vás? Môžete požiadať svojich zákazníkov, aby urobili video recenziu o vašom produkte, spoločnosti, službe výmenou za zľavu alebo darček, môžete prísť s nejakou zaujímavou výzvou a požiadať používateľa, aby vytvoril video na určitú tému.

Môžete použiť video natočené jedným klientom alebo vytvoriť videoklip z viacerých videozáznamov - výber je na vás.

16. Pridať logo značky

Mnohé spoločnosti sa chcú pohybovať všetkými možnými spôsobmi, vrátane zverejňovania materiálov o zdrojoch tretích strán. Problém je, že ak zverejníte svoje video, ale neuvádza vaše logo, mnohí si nemusia uvedomiť, že tento materiál patrí vám. Pridanie loga nielenže zabráni takýmto nedorozumeniam, ale aj zvýši povedomie o značke.

Logo by malo byť umiestnené tak, aby nezasahovalo do prezerania videa, malo by byť malé a nenápadné.

17. Použite kvalitný zvuk.

Kvalita zvuku pre video by mala byť vynikajúca. Ak má zvuk nejaký hluk a nepresnosti, bude pre používateľa ťažké sústrediť sa na samotné video. To môže spôsobiť, že používatelia budú sledovať vaše video a spôsobia im nedôveru.

Je potrebné pamätať na kvalitu zvuku vo videu v čase videa. Snažte sa strieľať na mieste s minimálnymi prejavmi hluku, ak sú, skúste ich odstrániť. Takéto zdanlivo bezvýznamné javy, ako je prevádzka klimatizácie alebo ventilátora, môžu viesť k zlej kvalite zvuku.

Ak chcete vysielať video zo služby Facebook a Periscope, pred začatím vysielania skontrolujte kvalitu zvuku. Ak to chcete urobiť, nahrajte krátke video a uistite sa, že zvuk je dobrý.

18. Povedzte príbehy

Rozprávanie je fenomén, ktorý nepotrebuje žiadny úvod: myslím si, že ste už počuli, že v reklamných kampaniach sa dajú úspešne používať rôzne rozprávky. To je vlastne veľmi mocný nástroj, ktorý je schopný vybudovať silné spojenie medzi značkou a publikom - príbehy môžu vyvolať silnú emocionálnu odozvu od používateľov a zostávajú dlho v pamäti.

Video je ideálny typ obsahu, ktorý možno použiť na rozprávanie príbehov. Dokonca aj vo veľmi krátkom videu môžete povedať celý príbeh (len si zapamätajte videá z Vine).

Rozprávanie sa často používa aj v reklame. Tu je príklad takejto reklamy zo sekcie Ax, ktorá je založená na myšlienke obsiahnutej v niekoľkých príbehoch.

Príbeh vybraný pre videoreklamu bude spájať publikum so značkou, takže musíte starostlivo pristupovať k jeho výberu a správne ho implementovať. Musí mať začiatok, stred a koniec.

19. Štatistika sledovania videa

Je veľmi dôležité sledovať kvalitu „práce“ vašich videí v rôznych sociálnych sieťach, či už ide o pravidelnú videoreklamu alebo videoreklamu. Можно пользоваться сторонними сервисами аналитики, а можно получать статистические данные прямо в соцсетях.

Например, провести аналитику видео в "Фейсбуке" можно в "Статистике страницы", для этого нужно выбрать раздел "Видео".

Перед вами откроется информация о количестве просмотров всех видео на странице продолжительностью 3 и более секунд и 10 секунд, а также данные по каждому видео.

Если вы публикуете видео в соцсетях через Youtube, можете воспользоваться Youtube Analytics. Poskytuje informácie o počte zobrazení videa, rád, zdieľaní, dodatkoch do zoznamu skladieb, priemernom čase sledovania, odhadovanom príjme atď. Môžete tiež získať informácie o miestach rozmnožovania, zdrojoch návštevnosti, regiónoch, v ktorých sa video najčastejšie zobrazuje, ao tom, čo video používatelia sledovali viackrát. Údaje z 2 videí môžete porovnať.

Ak chcete používať službu YouTube Analytics, zadajte „Creative Studio“ a vyberte sekciu s rovnakým názvom.

"Vkontakte" poskytuje možnosť vidieť štatistiky prechodov v časti "Video" na stránke - dáta, samozrejme, skromné, ale aspoň niektoré. Ak si ho chcete prezrieť, prejdite na "Community Statistics" v "Actions" av časti "Attendance" prejdite na tabuľku "Viewed sekce".

Instagram ešte nie je platformou pre analýzy, ale jeho vydanie je už naplánované. Som si istý, že budú zahrnuté aj metriky hodnotenia výkonnosti videa.

20. Vyberte atraktívny kryt videa.

Obal videa je prvá vec, ktorú používatelia uvidia, keď je vaše video uverejnené v informačnom kanáli. Ktorý kryt si vyberiete, môže výrazne ovplyvniť, či užívatelia kliknú na tlačidlo Prehrať alebo nie.

Mnohé platformy automaticky vyberú kryt hneď po odovzdaní videa. Facebook, Instagram a YouTube ponúkajú pri sťahovaní videa jednu z viacerých možností. Z uvedených služieb je možné neskôr inštalovaný obal zmeniť len na Youtube, preto Vám odporúčam, aby ste si starostlivo zvážili jeho výber.

Vypracovať závery

Takže sme sa pozreli na 20 tipov na používanie videa v SMM, s úvodom ktorého môžete zvýšiť úroveň zapojenia a mieru konverzie, ako aj podporiť vašu značku. Súhlasíte s uvedenými bodmi? Možno máte skúsenosti s používaním videa v SMM a mohli by ste zdieľať svoje tipy? Napíšte o tom v komentároch.

Potrebujete naozaj skvelé a vysoko kvalitné video? Potom kontaktujte Texterra! Máme certifikovaných scenáristov, web dizajnérov a režisérov a ceny sú nižšie ako trhové. Kliknite sem a požiadajte o bezplatnú konzultáciu!

Článok využíva materiály zo stránky Social Media Examiner

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár