Ako pracujú algoritmy Yandex.Denz: rozhovor s mediálnym riaditeľom služby, Danielom Trabunom

Pýtali sme sa na otázky Daniela Trabuna, mediálneho riaditeľa spoločnosti Yandex.Dena. Hovoril o algoritmoch, aktualizáciách a plánoch služieb.

O obsahu

Čítal som v jednom z vašich rozhovorov, že ak autor nemá články, potom môžete písať na podporu, aby vám povedala, čo sa má zlepšiť. Je to pravda?

Je jasné, že sa vyvíjame veľmi rýchlo a nemáme čas robiť veľa vecí a potom dohnať. V nasledujúcich mesiacoch budeme veľmi usilovne pracovať na tom, aby bol proces tvorby publikácií transparentný. Takže už ste v procese vytvárania toho, čo musíte urobiť. V tom momente, keď to ešte nie je, my, samozrejme, hovoríme: áno, opýtajte sa nás, radi vám odpovieme.

A ak píšeme veľmi nudné technické články, ktorým rozumejú len geeki, máme v Zen šancu?

Samozrejme, sú tu šance. „Zen“ je usporiadaný takým spôsobom, je to naša hlavná myšlienka, že každá téma môže nájsť svoje publikum. Pracujeme na zlepšení algoritmov.

Je jasné, že existujú niektoré širšie, zrozumiteľnejšie témy, ale v rámci týchto tém je oveľa silnejšia konkurencia. Ak teda píšete na nejakú veľmi, veľmi obľúbenú tému, je oveľa menej predvídateľné, ako sa budú diváci správať zajtra.

Hlavná vec, ktorú každý autor môže urobiť, je zhromaždiť svoje vlastné jadrové, lojálne publikum. To je univerzálna odpoveď na to, čo robiť na akejkoľvek platforme. Ak hovoríme o niektorých špeciálnych témach, potom, samozrejme, musíte motivovať čitateľov všetkými možnými spôsobmi, ako sa k vám prihlásiť.

A čo by sme mali robiť, ak máme veľmi, veľmi dlhé články. Takýto rys našej stránky. Sú zle čítané v "Zen". Môžeš sa s tým nejako zaoberať?

Čítajú ich zle? Naozaj?

Áno.

No, pozrite, môžu existovať rôzne riešenia. Viete, v tomto zmysle sú články vo všeobecnosti zle čítané, dokonca aj na stránkach. Autori sa týmto spôsobom zaoberajú rôznymi spôsobmi. Môžete rozdeliť články do niekoľkých častí, môžete niečo skrátiť, ale nerobiť krátke články a preniesť rozsiahle štúdie v inom formáte.

O kliknutí

Ako zen pochopí, že pred ním je kliknutý názov?

V skutočnosti je to príbeh o tom, ako algoritmus a strojové učenie tomu rozumejú. Po prvé, máme pravidlá. Tieto pravidlá sú založené na spôsobe interakcie používateľov s platformou. Pozeráme sa na užívateľov, ako sa správajú a podľa užívateľského zážitku trénujeme algoritmus na vzorke prekliknutých hlavičiek. Potom algoritmus chápe už v nových hlavičkách, že pred ním je kliknutie. A samozrejme sa každý deň zlepšuje.

O príbehoch

Budú sa používateľom počítačov zobrazovať príbehy?

Samozrejme Používateľom sa už zobrazujú. Máme našu osobnú výzvu: rýchlo vytvoriť dobrý príbehový prehliadač na ploche. Teraz tam nie sú príliš veľké a tak ďalej. Už sa však objavujú na niektorých významných percentách používateľov počítačov.

Povedali ste, že po chvíli sa príbehy dajú sledovať s nekonečnou stuhou. Budú rozprávať jeden autor alebo všetci?

Teraz s ním experimentujeme. Ale myslíme na všetkých autorov. Toto budú najrelevantnejšie príbehy. Ak sú príbehy toho istého autora najrelevantnejšie, určite ich ukážeme. No, nie my, ale algoritmus, samozrejme.

Pre divákov

Ktorí používatelia sú viac: mobilné alebo desktopové?

Dobrá otázka Teraz je publikum rozdelené zhruba na polovicu. Ideme smerom k mobilu a venujeme veľkú pozornosť našej vlastnej aplikácii.

O peniazoch

V poslednom „zen-piatok“ ste povedali, že z tisíca pohľadov na články v „zen“ platia 40 až 180 rubľov. A na čom záleží a čo robiť, aby ste zarobili viac?

Záleží na mnohých faktoroch. Po prvé, ak je publikácia dlhšia, môžete do nej vložiť dva bannery, z ktorých peniaze prídu autorovi. Po druhé, hovoríme tu o jednoduchej speňažení, teda o reklamnej sieti Yandex. Záleží teda na tom, aké bannery sa práve zobrazujú - existuje mnoho formátov. Neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázku: musíte sa viac zamerať na priemerné číslo.

V skutočnosti, hlavná vec nie je peniaze.

To je isté!

Jednoducho dôležitejšie je sláva, ktorá sa potom môže premeniť na peniaze. "Zen" vám dáva možnosť mať nejaké trvalé peniaze, ale to nie sú peniaze, ktoré môžete získať tým, že zarobíte svoje lojálne publikum a začnete speňažiť s natívnou reklamou. Potom môžete začať pracovať v úplne inej oblasti: reklama nie je banner, ale ten, ktorý funguje na rozpoznávanie značky, odborné znalosti a všetko ostatné.

Poďme sa vrátiť k jednoduchej speňaženiu. Platíte viac za prezeranie príbehov ako za prezeranie článkov?

Viac. Je to kvôli dvom veciam. V prvom rade, aký druh bannerov má príbeh: postavia sa vertikálne bannery 240x400, ak sa nemýlim. Na druhej strane je to angažovanosť. Zapojenie sa do rozprávania je v priemere omnoho viac ako v textovom článku, pretože osoba komunikuje s obrazovkami a nečíta článok, ale pozerá sa cez neho a prstom ho pohltí. Toto je úplne iný druh vynálezu. V tomto zmysle takýto banner len prináša viac. Teraz, samozrejme, nehovorím o žiadnom sklikovi. Existuje silný systém ORSE, ktorý počíta kliknutia a samozrejme to robíme aj my. Takže rozprávky sú špecifickým príbehom o angažovanosti.

Pre obsah z lokality

Aké sú kritériá pre hodnotenie lokalít, RSS-feed, z ktorého bude patriť „Zen“?

Na hodnotenie obsahu máme úplne univerzálne kritériá. Hodnotenie obsahu stránok a kanálov je absolútne univerzálne. Všeobecne platí, že pôvodne, historicky, obsah sa dostal do "Zen", ako to zasiahne vyhľadávače. Všetok obsah z Runetu, ktorý je podobný mediálnemu obsahu, sa dostane do „Zen“, testuje ho algoritmus pre podobnosť s mediálnym obsahom, pokiaľ spĺňa všetky pravidlá a dostane sa na pásky.

Prečo potrebujem RSS ... Algoritmus je niekedy nesprávny. On sa mýli v tom, ako relevantný materiál, v prezentácii obrazu, náhľad, nemôže pochopiť, čo je úryvok a tak ďalej. Pre vlastníkov, ktorí chcú mať nejaký obsah plný, odporúčame prispôsobiť RSS.

Rozumiem vám správne, že v Zen sa používa rovnaký algoritmus ako vo vyhľadávacom nástroji Yandex? "Kráľ"?

Povedal by som, že využívame prácu kolegov. To neznamená, že používame rovný "Korolev" v jeho čistej forme. Používame všetko, čo nám vyhovuje v „kráľovnej“. Práca s obsahom.

Bude mať niekedy Zen možnosť nahrať obsah nielen z osobných stránok a LJ, ale aj z iných stránok? Napríklad z Facebooku.

V skutočnosti je táto otázka pre všetky platformy. Facebook je veľmi nezaujímavý pre akúkoľvek inú platformu alebo inú službu na získanie obsahu mimo nich. Akonáhle je každá služba dostatočne veľká, dostatočne veľká, zodpovedajúca veľkosti Facebook, alebo sa zdá, že spoločnosť je dostatočne veľká na miestnom trhu, aby jej venovala pozornosť, Facebook urobí všetko, aby jej obsah nebol vysielaný. Zároveň neshromažďujeme všetok obsah, len odkaz na Facebook, ale je to stále hrozba pre neho.

V skutočnosti to nie je len pre Facebook. Každá platforma sa snaží mať svoj vlastný unikátny obsah, na ktorý príde na platformu. Preto zodpovedaním vašej otázky budeme skôr rozvíjať našu vlastnú platformu. Autorom ponúkneme niečo, aby k nám mohli prísť, aby mohli vytvoriť svoj obsah.

Ide o multiplatformový svet, kde sa každá platforma pokúša prekvapiť používateľov svojím obsahom.

A prečo nevidíte počet zobrazení v zdroji článkov, ktoré sú načítané z lokality, alebo počet rád?

Urobíme to v určitej budúcnosti. V skutočnosti teraz môžete sledovať „metrické“ ...

Metrický, metrický ...

Pozrite sa, musíme sa pohybovať veľmi rýchlo, v tomto zmysle rýchlo rasteme, ak teraz nemôžeme niečo urobiť a delegovať niečo na inú službu, ktorá poskytuje obrovské množstvo užitočných informácií, najmä pre vydavateľov. V skutočnosti, Metric je taká neuveriteľne známa a zrozumiteľná služba pre vydavateľa. Preto sme sa rozhodli, že ho v súčasnosti dostaneme "metrickému". Potom, samozrejme, vnútri editora budú príspevky, ktoré sú agregované z webu a budú štatistiky. V nejakej budúcnosti to zrejme urobíme.

Ak sú kanál a páska kombinované, počet účastníkov na kanáli ovplyvňuje pokrytie článkov, ktoré sa sťahujú z lokality?

Odberatelia majú skutočne veľký vplyv na popularitu kanála alebo kombinovaného kanála a lokality - pre nás je to celý kanál. Keď sme ponúkli vydavateľom, aby skombinovali svoj kanál a webovú stránku, v skutočnosti sme ponúkli kombináciu počtu predplatiteľov a tým zvýšenie ich popularity. Ak vytvoríte obsah v kanáli, môžete napísať na koniec: "Priatelia, prihláste sa na odber nášho kanála." Nie je zakázané. Takže ich motivujete a zarábate na jadrovom, lojálnom publiku. Keď nám len dáte článok, nemôžete to urobiť. To však neznamená, že nebudete mať veľa účastníkov. Možno to bude, ale kanál vám dáva viac možností na jeho ovplyvnenie. To je všetko.

V poslednej dobe Zen oznámil zmeny algoritmu hodnotenia pre stránky, ktoré načítajú obsah do pásky. Teraz berie do úvahy vlastné publikum. Potom sa zvýšila návštevnosť z „Zen“. Ale máme skvelé miesto. Malé zdroje však stále majú šancu na „zen“, alebo by nemali strácať čas spojením svojich pások?

Je to trochu zložitejšie. Všetko je urobené, aby sa vyhadzovať malé stránky, vôbec nie. Je potrebné, aby množstvo dopravy, ktoré dávame na stránku, nebolo také veľké, že lokalita môže žiť len na úkor nás. Pretože v tomto prípade existuje obrovské množstvo stránok, ktoré sa zaoberajú výlučne optimalizáciou obsahu pre algoritmy Zen, maximalizáciou bannerov a zarábaním na svojich stránkach. Existuje mnoho takýchto zdrojov. Veľmi neharmonické veci sa stávajú vtedy, keď sa na webe dostane veľa premávky, zvykne si na to a potom sa prevádzka z nejakého dôvodu zníži, napríklad z dôvodu zmeny konkurenčného prostredia v predmete: objavil sa ďalší veľký hráč, povedzme to.

Aby sme tomu zabránili, robíme túto vec: ak sa objem dopravy z Zen stane príliš veľkým, ak prekročí množstvo priamej premávky, ak prekročí stálu návštevnosť lokality, ktorá je jadrová, ktorá miluje toto médium, potom sa množstvo prevádzky začne znižovať, tak, že sa nestane, že 90 alebo 100% prevádzky pochádza z Zen. Ak sú takéto stránky, a sú, potom odpoveď je rovnaká pre nich: stačí prísť k nám, vytvoriť obsah na našej platforme, prečo potrebujete stránky?

Ak hovoríme o malých publikáciách, potom otázka nie je vo veľkosti, ale v percente prevádzky z Zen, to je prvá. A po druhé, malo by to fungovať dobre pre celý ekosystém a teraz to vidíme. Veľké množstvo prevádzky bolo uvoľnené z miest, ktoré, úprimne povedané, neboli veľmi milujú publikum, ale skôr len nájsť spôsob, ako dostať prevádzku od nás. Teraz menej bude to, čo sa nazýva "videl": vzostup a pád je neuveriteľné, od samého začiatku zastavíme okamih neprimerane veľkého množstva dopravy. A každý bude lepší.

Zároveň to neznamená, že od nás nemôžete dostať veľa prevádzky: ak máte veľké publikum, môžete získať primeranú veľkú návštevnosť, ak máte malé publikum, môžete získať veľkú návštevnosť zodpovedajúcu tomuto. Pre vás to bude veľa prevádzky. A to je skvelé!

O karme a horných kanáloch

Akým spôsobom sa kanály dostanú na vrchol?

Všetky kanály a všetky médiá všeobecne sa tam dostanú: značky aj bloggeri, tam sú stránky a kanály. Máme komplexný vzorec, ktorý berie do úvahy mnohé faktory. Držíme to v tajnosti.

Prečo to nepovedať? To je spôsobené tým, že akékoľvek hodnotenie, top je priestor pre optimalizáciu, pokusy nájsť nejaký hack.

Top stránky spadajú na princípe popularity, koľko užívatelia Zen ako oni. Do úvahy sa berú aj všetky kvalitatívne charakteristiky: koľko času užívatelia strávia na stránkach, ako často sa prihlásia, koľko sa im páči a tak ďalej.

A nie je nič také, že by po zavedení vrcholu nemali všetky ostatné kanály, ktoré sa tam nedostali hneď, žiadnu šancu?

Nie, samozrejme, čo. Po prvé, oveľa väčšie percento ľudí len sleduje obsah v informačnom kanáli. Nie veľa ľudí prispôsobuje obsah. Existuje určitý počet užívateľov, ktorí uprednostňujú aktívnu konfiguráciu nástrojov, tento adresár je pre nich vytvorený, ale nie každý ich potrebuje.

Nebude to také, že kanály v hornej časti dostanú nekonečné množstvo prevádzky. Tento vrchol sa aktualizuje denne. Nie je statický.

Ďalšia dôležitá vec. To je primárne vlastný produkt, nie vec pre autorov na meranie ich kanálov. To je vec, ktorú používatelia ľahko nájdu, čo sa im páči.

Toto je prvý krok, katalóg sa bude stále vyvíjať, oveľa viac tam bude pridaných. Bude to plnohodnotný nástroj na skúmanie všetkého, čo je v "Zen". S cieľom nielen nájsť publikácie v páske, ale aj vedieť, aké témy sú v Zen.

A karma je potrebná len na to, aby sme mohli merať kanály?

Nie, má dve úlohy. Po prvé: pozrite sa, čo musíte urobiť všeobecne, ktorým smerom sa oplatí vyvíjať, aby ste videli, aká je sila. No, druhý sa tiež nemá merať, samozrejme, je možné ho merať, ale hlavná vec je získať dodatočné krytie pre tie publikácie, ktoré sa zdajú byť mimoriadne dôležité.

Všeobecne platí, že nie jediná platforma priamo hovorí, čo má robiť, nie jediná platforma hovorí, že "vyvíjať sa týmto smerom," takmer každý hovorí: "Do cool." To ruší autorov. Rozhodli sme sa, že musíme urobiť nejakú týždennú vec, ktorá je aktualizovaná a objasňuje, čo naozaj treba urobiť.

Čo znamená „dodatočné pokrytie“?

Autori s najkrajšou karmou dostanú ďalšiu prevádzku. Zvyčajne majú garantovaný počet dojmov, ktoré kladú na tie publikácie, o ktorých si myslia, že sú dôležité, ktoré chcú odovzdať publiku.

V karme je klauzula "obsadíte deviate miesto medzi n-tým počtom majstrov". Kto sú majstri?

Je skvelé, že ste si to všimli. Na platforme máme niekoľko podmienených stupňov vývoja. Porovnávame kanály nie so všetkými kanálmi vôbec, ale s podmienenou úrovňou.

Ak ste nový, ste v porovnaní s nováčikmi. Nemusíte byť najlepší naraz. Musíte byť najlepší medzi začiatočníkmi. Ak ste priemerný ... no, samozrejme.

Rovnako ako levely v hrách.

Áno, je to absolútne pravda. Preháňam práve teraz, ale je to ako World of Warcraft alebo ako RPG. To je taká vec, ktorá má byť v pohode, takže sa môžete vyvíjať aj v nejakej forme hry.

V karme stále existuje klauzula "frekvencia vydaní" a podzarážka "stálosť vydaní".

Toto sú dve dôležité veci. Po prvé: toto je to, čo neustále vydávate, nerobíte prestávky. Chápeme, že blogeri aj médiá pracujú ako továrne. Potrebujete ísť každý deň. Alebo nie každý. Môžete ísť každý týždeň. Je však veľmi dôležité, aby sme to robili stále.

A potom je tu periodicita. Frekvencia je o tom, ako často idete von. Tu je aj nelineárna odpoveď. To neznamená, že čím častejšie, tým lepšie. To znamená, že príliš často je to zlé a zriedka je to zlé. Je dobré mať určitú rovnováhu.

V karme sa stále nachádza podpoložka "originalita". O čom to hovoríme? Ide o technickú jedinečnosť textu alebo niečo iné?

"Originalita" znamená, že robíte obsah, ktorý ešte nie je na platforme, že robíte niečo zvláštne.

V skutočnosti originalita a jedinečnosť obsahu nie je len technickou charakteristikou. To neznamená, že každý píše o Pixar karikatúry, ale budem písať o japonské karikatúry. Nie. Ide o jedinečnosť obsahu, ktorý vytvoríte.

Čo je to „tematické“?

Odísť od témy alebo sa od nej neodsťahovať. Sme pre každý kanál, aby sa nejako rozvíjal v rámci jeho okruhu tém. Obvykle, ak píšete o filmoch, potom píšete o filmoch. Ak ste začali písať o filme a potom náhle zmenili tému, ovplyvní to vašu karmu.

A všetky položky, ktoré sú uvedené v karme: frekvencia, kvalita, zapojenie, rast publika, vplyv - možno považovať za hodnotiace faktory?

Predstavte si, že predtým, ako bola karma v čiernej skrinke, a v čiernej skrinke boli všetky tie faktory, ktoré ovplyvňujú poradie. Samozrejme, že sme tieto faktory prispôsobili, samozrejme, nie je ich päť, sú ich stovky. Jednoducho sme ich premenili na také jasné ukazovatele, ktoré vám pomôžu rozvíjať sa.

Môžete povedať, kedy sa objaví karma? Existuje aspoň približný časový rámec?

Do mesiaca sa zobrazí presne. V tom zmysle, že do mesiaca ho otvoríme pre každého, a od tohto týždňa začneme experimentovať s niektorými autormi.

Про спецразмещение

Я увидела в ленте публикации с меткой "спецразмещение". Čo je to?

Ну, они появились довольно давно. Это еще один наш эксперимент, мы сейчас экспериментируем со вставкой виджета "Дзена" на сайты изданий.

Для чего это нужно. Мы делаем программу обмена трафиком. Трафик, который мы получаем от изданий, меняется на трафик, который мы изданию даем в "Дзене". To znamená, že k ekologickej premávke, ktorú už má publikácia v Zen, sa pridáva určitý garantovaný počet zobrazení.

O sponzorskom programe

Kto sa na ňom môže zúčastniť? Musí to byť blogger z Zen, alebo to môže byť z iných stránok?

To môže byť akékoľvek stránky a bloggerov.

Existujú nejaké kritériá pre kvalitný blog, ktorému venujete pozornosť?

Existujú kritériá pre kvalitu žiadosti, je to veľmi dôležité. V sponzorstve berieme len projekty so začiatkom a koncom na nejakú tému. Ako metaforu môžete podať žiadosť o seriál. Viete, ak prídu k Netflixu a povedia: Hľa, máme predstavu o takejto politickej sérii o korupcii v Amerike, Kevin Spacey bude hrať. Tu to potrebujeme.

Nepodporujeme blogy jednoducho nedávajú život. Pomáhame realizovať skvelý projekt.

Prečo to robíme? V minulom roku bolo všetko trochu iné. Všimli sme si, že najefektívnejším, najzaujímavejším a najviditeľnejším projektom pre užívateľov sú tí, ktorí utrácali peniaze nielen za udržanie svojho života, ale aj za konkrétny projekt. Tam boli aspoň dve, ktoré si teraz pamätám.

To bol "Denník architekta", ktorý sa reality show: opravy bytu žiť. A urobil to špecificky pomocou našich zdrojov. A mali sme blogger, ktorý s peniazmi sponzorského programu vytvoril celý projekt o múzeách automobilov vo Veľkej Británii.

Toto sú projekty, ktoré podporujeme. Povedali sme to z pódia a teraz o tom budeme hovoriť oveľa viac. Ak máte projekt alebo možno nemáte projekt, ale ste si istí, že s ním môžete prísť. Premýšľajte o tom, zanechajte žiadosť a my vám pomôžeme implementovať ju.

Ďakujem!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár