Blok "Telegram"? A čo teraz? Analýza skutočností

Čo sa stane vôbec

V ruskej legislatíve existuje termín "organizátor šírenia informácií". Takzvaná akákoľvek služba, ktorá umožňuje užívateľom vymieňať si správy a súbory na internete. Teoreticky, všetky fóra, zdieľanie súborov, instant messenger, hosting, blog platformy, sociálne siete dostať sem.

Áno, ak vaša stránka má svoj vlastný formulár na pripomienky, vzťahuje sa aj na vás zákon. V skutočnosti, Roskomnadzor nemôže, samozrejme, venovať pozornosť všetkým malým lokalitám, takže teraz je v registri len 98 organizácií.

Organizátor má len dve povinnosti: uložiť na serveroch nachádzajúcich sa v Rusku, všetky súbory a správy po dobu šiestich mesiacov a preniesť ich na štátne orgány spolu so šifrovacími kľúčmi, ak sa vykonávajú vyšetrovania.

Ako chápete, Telegram podľa definície organizátora šírenia informácií patrí jednoznačne. Minulé leto bolo zapísané do registra. Problémy začali: FSB požadovala vydávať šifrovacie kľúče a Telegram odmietol.

To je súčasťou obchodnej stratégie posla: sľubuje používateľom, že nikto neuvidí ich správy okrem príjemcu. Nikto, vrátane vládnych agentúr. Tento záujem o bezpečnosť užívateľov, dosahujúci paranoiu, naraz umožnil Telegramu vyniknúť zo série podobných instant messengerov.

Proces prebieha už šesť mesiacov. Všetky prípady odmietajú tvrdenia Telegramu a znovu ho uznávajú za povinného zdieľať informácie s FSB. 20. marca Najvyšší súd uznal správnosť štátu - posledný súd v Rusku. V rovnakom čase, Roskomnadzor varoval posol o začatí blokovania postup a dal 15 dní na splnenie požiadaviek.

Čo sa stane ďalej

Pavel Durov včera uverejnil takúto správu na Twitteri:

Možno predpokladať, že zakladateľ posla bude stáť až do konca.

Znamená to, že Telegram bude blokovať za dva týždne? Nie.

Aj keď je situácia horšia, stále máme viac času. Na konci prideleného času Roskomnadzor predloží súdu žiadosť o zablokovanie Telegramu. Proces bude nejaký čas trvať. Po skončení sa bude celý posol odvolávať. Opäť bude trvať určitý čas. Potom Roskomnadzor pošle druhé oznámenie, a až potom, že blokovanie začne.

Koľko máme času? Presne viac ako mesiac. Viac nemáme ťa, aby sme ťa potešili.

Čo robiť teraz

Kým Telegram a Federálna bezpečnostná služba (FSB) zisťujú vzťah, hlavná vec pre vlastníkov kanálov je pripraviť sa na najhoršie a nestratiť obsah, publikum a miesto publikovania.

Alternatívy telegramu a telegrafu

V skutočnosti je podiel Telegramu v Rusku malý. Podľa novín "Izvestia", tento posol používa 19% obyvateľov Ruska. WhatsApp a Viber používajú 56% a 36% obyvateľov Ruska.

Viber má zároveň schopnosť vytvárať verejné kanály. Bohužiaľ, je k dispozícii len pre veľké značky a spoločnosti. Všetky informácie o verejných kanáloch vo Viber nájdete na oficiálnych stránkach spoločnosti.

Verejné kanály podporujú aj ICQ a TamTam messenger, ale ich publikum je veľmi malé, takže by som ich neodporúčal používať.

Ďalšou možnosťou je reťazec správ vo VKontakte: zdá sa mi, že ide o najvhodnejšiu náhradu telegramu z hľadiska funkčnosti a publika.

Telegraf pre publikovanie článkov môže byť nahradený editorom článkov v "VKontakte" a "Yandex.DZen". Editor v reťazcoch správ "VKontakte" + môže úplne nahradiť telegram z hľadiska funkčnosti. Zen je stále exotická a nie veľmi predvídateľná platforma, ale to isté sa hovorilo o Telegrame pred dvoma rokmi. Preto odporúčam venovať mu pozornosť.

Ako extrahovať obsah

Existuje plugin pre Google Chrome Uložiť históriu rozhovoru Chat, ktorý môže vyložiť všetky správy z Telegram (podľa recenzií, po 500 visí navždy, ale nemôžem povedať, že je to pravda). Bohužiaľ, nemôže obrázky a videá odstrániť.

Čo robiť s publikom

To je naozaj ťažké: v telegramu nie je možné osobne informovať každého účastníka, že meníte stránku.

Ak plánujete použiť moju radu a zmeniť stránku, niekoľkokrát o tom informujte svoje publikum a dajte odkaz na nový kanál.

V tejto situácii sa nedá urobiť nič viac.

zistenie

Nepanikárte. Možno stále stojí. Ale len v prípade, šírenie slamky. A netiahnite: trochu času.

Aktualizované dňa 04/13/2018

Moskovský okresný súd rozhodol zablokovať Telegram.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár