12 úloh, ktoré musia podniky riešiť v rámci SMM

Zdvihnite ruky podnikateľov, ktorí nadšene začali na sociálnych sieťach po konferencii a po niekoľkých mesiacoch s nervami alebo bez nervov, ale toto smerovanie zavreli a navždy zabudli na SMM.

Pripravený dať okrúhly súčet, že les rúk. Nie je ťažké kontrolovať - ​​v službe analýzy, vybrať komunity v každom výklenku, ktorý nezverejnil príspevky viac ako tri mesiace, a uvidíte stovky tisíc opustených komunít.

Existuje mnoho dôvodov, ale najbežnejšia je nepripravenosť. Mimochodom, toto je trochu prekvapujúce. Ak sa v iných oblastiach internetového marketingu aspoň nejako pripravuje na spustenie, potom v SMM naozaj nie je nič také ako analýza výklenku a konkurentov. Už tri roky ukladám zákazníkom podobnú predbežnú fázu zadarmo, ktorú nikto zvyčajne nečíta.

V tomto článku budem premýšľať, zapamätať si najčastejšie húfy pri štartovaní a písaní čo robiť a ako začať krásne.

Prečo je dôležité pripraviť sa

Dôvodom sú peniaze. Ak sa v prípravnej fáze ukáže, že váš výklenok nie je vhodný pre sociálne siete, nemáte zdroje ani materiály na kvalitnú prácu, potom vám veľa ušetríte.

Dôvod dva - nemáte čas na hanbu. Dokonca by som zaplatil, aby som videl tvár podnikateľa, ktorý prvýkrát vidí výsledok práce pracovníkov sociálnych sietí vo svojej komunite. Veľmi často sa požadovaný jav nezhoduje so skutočným, ako je uvedené nižšie.

Dôvod tri - príprava zahŕňa stanovenie cieľov a cieľov pre propagáciu, čo vám umožní sledovať a riadiť výsledok práce v sociálnych sieťach.

Ak nie je pochopenie cieľov, existuje vysoké riziko prerušenia a odrezania práce na polceste.

Potrebujete SMM vôbec?

Všestranný, jednoduchý a preto veľmi hrubý program, ktorý vám ušetrí peniaze a čas:

 1. Prispôsobte kontextovú reklamu, pozrite si výsledky.
 2. Prispôsobte cielenú reklamu, pozrite si výsledky.
 3. Ak je cielený výsledok reklamy lepší alebo porovnateľný, zapojte sa do SMM.
 4. Ak je kontextová reklama lepšia, zatvorte tento článok a prejdite do práce, kým nenarazíte na zväzok.

Takže všetko je jednoduché, pre poverčivca opravujeme teóriu.

Kontextová reklama pracuje s horúcou návštevnosťou, to znamená, že svoj produkt ponúkate osobe, ktorá sa o ňu už zaujíma. V cielenej reklame je prevádzka studená, predpokladáte, že niekto bude mať záujem o váš produkt. A ak hypotéza fungovala - ste dobre urobil, ak nie - dať peniaze.

Práca so studenou premávkou je ťažšia, takže predtým, než pôjdete do SMM - naučte sa v kratších zúženiach cez rovnaký kontext.

Pre kvalitnú prácu s cieleným prenosom je potrebné mať na internete dostatočné predajné skúsenosti, pochopiť portrét, bolesť a potreby cieľovej skupiny. Ak si však cieľ „nastavíte“ a správne nakonfigurujete, potom sa zistia všetky výhody SMM: nízka cena za premávku, flexibilné možnosti škálovania.

Napríklad, na tému okna, dostaneme prechod v 10-20 p. naprieč Moskvou, v kontexte takýchto čísel nie je dlhodobo viditeľná. Mám pred sebou vaše "phi" - konverzie z prevádzky sú porovnateľné.

Zo skúseností vyplýva, že na sociálnych sieťach sú veľmi úzke miesta, vedú zoznam:

 • produkty a služby so situačným dopytom a bez jasne definovanej cieľovej skupiny: opravárenské služby, rovnaká téma okna;
 • b2b, krajšie, ťažšie;
 • Internetové obchody so širokým sortimentom tovaru.

V týchto segmentoch je takmer zbytočné bojovať o krátkodobý výsledok, je potrebné pracovať dlhú dobu, čo znamená rozpočet a trpezlivosť. Preto, ak ste na tomto zozname, potom spustite do seo, kontextov a offline.

Aké ciele: krátkodobé a dlhodobé

Ak nespadáte do zoznamu, potom ďalší krok. Vytvorte jasný, jednoduchý a prehľadný zoznam cieľov, s ktorými idete do sociálnych sietí.

Rozhodnite sa, čo chcete dosiahnuť za päť rokov, rok, štvrťrok a mesiac.

Rozhodnite sa o výkonných umelcoch

Keď sú stanovené ciele, rozhodnite, komu budú úlohy pridelené.

Pozrime sa na hlavné možnosti - výhody, nevýhody, funkcie:

 1. Na vlastnú päsť. Táto možnosť existuje, ale ak ju vážne zvažujete, prestaňte sa volať podnikateľ.
 2. Na voľnej nohe. Pri voľnej nohe je jedinou výhodou cena, inak stráca formát agentúry. S neskúsenými slobodnými povolaniami hráte ruskú ruletu, v ktorej môžete mať šťastie, ak je človek talentovaný a vstrekne diabla a smolu, ak sa nováčik rozhodne prestať reagovať na vás alebo vymazať účet. Áno, stáva sa to.

Čím viac skúsených na voľnej nohe, tým drahšie je. A ak je naozaj inteligentný, jeho cenovka sa blíži agentúre. Ak je na voľnej nohe je skúsený, ale cenovka je nízka: s najväčšou pravdepodobnosťou je roztrhaný medzi sto projektov alebo klamať vám o jeho skúsenosti.

 1. Malé reklamné agentúry. Na základe skúseností na diaľku na maličkosti, kosyachat s cirkuláciou dokumentov, kvalitou služieb, ale zároveň to považujem za optimálnu voľbu z hľadiska ceny a kvality.
 2. Veľké reklamné agentúry. Vo väčšine prípadov sú veľké reklamné agentúry sprostredkovateľom medzi podnikmi a malými agentúrami, najmä ak hovoríme o nižších úrovniach SMM: prevádzka, olovo, správa, SERM. Agentúra ako arbiter buduje komunikáciu medzi zmluvnými stranami a zákazníkom, poskytuje podklady a výrobu dokumentov.

Ak potrebujete spoľahlivého dodávateľa prostredníctvom tendrov, workflow s registráciou prostredníctvom LLC a vysoko kvalitné dodržiavanie všetkých organizačných nuansy práce - vyberte si veľkú agentúru. Ak chcete ušetriť na byrokracii - pozrite sa na malé agentúry, ak je rozpočet prísne obmedzený a ste pripravení riskovať, potom na voľnej nohe.

Test prevádzky, ak je úloha predaja a skontrolovať až 10.000

A teraz rytierov pohyb: predtým, ako sa zapojíte do SMM, objednajte si nastavenie testovanej cielenej reklamy, ak vo vašich krátkodobých úlohách predáte tovar alebo služby s priemernou kontrolou až 10 000 rubľov.

Aká je podstata testu zameraného na reklamu: odborníci rozdeľujú cieľovú skupinu na segmenty podľa svojich záujmov, veku, pohlavia a každý z nich vytvára kreatívy - vhodný obrázok, text.

Výsledkom je asi 40-80 reklám, ktoré bežia súčasne. Len pár dní dostane špecialista prvé výsledky: cenu prechodu, prvú konverziu.

V závislosti od výsledkov odborník optimalizuje kampaň: zakáže zlé reklamy, zlepší tie, ktoré fungovali.

Všetky práce sa vykonávajú približne dva týždne, výsledkom čoho je podrobná správa o výsledkoch reklamnej kampane s odhadom nákladov na prechod, účastníka, aplikácie a predaja.

Ohodnoťte kvalitu zúženia:

 • Ktoré segmenty fungovali a ktoré nie a prečo?
 • Čo tvorcovia pracovali, akú bolesť zvýraznili?
 • Aké sú náklady na prechod, MP?
 • Aká je konverzia z konverzie na vedenie?
 • Aká je konverzia z vedenia na nákup?
 • Aké sú hlavné námietky, kto nakupuje čo?

Vo všeobecnosti sú všetky tieto ukazovatele zvyčajne analyzované špecialistom, ktorý zriaďuje reklamnú kampaň, preto Vám odporúčam, aby ste požiadali o testovaciu reklamnú kampaň skúsených cieľových lekárov alebo agentúr, ktorí budú okamžite informovať o vyhliadkach a problémoch, ktoré je potrebné vyriešiť, aby sa dosiahol výsledok.

To je veľmi, veľmi drsné, ale ak je rozdiel medzi želaným a skutočným je menej ako dvakrát, potom môžete premýšľať o práci so sociálnymi sieťami v plnom rozsahu, ak nie, vráťte sa späť na "Potrebujete to?"

Testovanie opätovného zacielenia

Ďalšou možnosťou je skontrolovať SMM pred úplným spustením.

Zacielenie SMM je zacielené na zacielené reklamy na tých, ktorí už spolupracovali s vaším produktom alebo službou. Napríklad som prešiel na stránku z vyhľadávacej alebo kontextovej reklamy.

Ak chcete nastaviť opätovné zacielenie na stránke, nastaví sa pixel, ktorý zbiera všetkých, ktorí prešli na stránky stránok.

Ak chcete spustiť reklamu pre publikum s presmerovaním na VKontakte, musíte zhromaždiť aspoň 100 ľudí v pixeli a 20 na Facebooku.

Vyhodnotiť výsledky reklamy a urobiť rozhodnutie - ísť ďalej alebo nie.

Preskúmajte konkurentov

Ak ste dosiahli túto etapu a ste stále pripravení zapojiť sa do SMM, tak teraz začneme hrať dospelým spôsobom a začneme s plnou prípravou na štart.

Skôr ako začnete budovať vlastnú stratégiu SMM, dôkladne preštudujte, ako konkurenti postupujú: čo robia a čo z nej vyplýva.

Logika je jednoduchá. Ak sú úspešné projekty, ktoré neustále zverejňujú obsah, dostatočný počet účastníkov a aktivity, potom sú úspešné a vedia, čo robia. Najdôležitejšie je pochopiť, čo to je.

Rozbíjam proces štúdia konkurentov do troch fáz:

 • nika analýza;

Z výpovede od zákazníka zbierame 20-30 konkurentov a prostredníctvom nástrojov analýzy a analýzy študujeme komunity, analyzujeme publikum podľa záujmov, veku, pohlavia, geo, vidíme, čo majú spoločné a vyzdvihujú najúspešnejšie projekty z hľadiska štatistických ukazovateľov a interných „phi“;

 • analýza obsahu;

Vyberáme 5 najlepších konkurentov, podrobne analyzujeme: ako sú navrhnuté, aké úlohy zadávajú, aký obsah zverejňujú a kedy, čo funguje a čo nie, najlepšie si všimnite a premýšľajte, ako to urobiť ešte lepšie;

 • reklamná analýza (zúženie, kreatívy a výsledky).

Analyzujeme reklamné kampane každého z konkurentov, pozrieme sa na kreatívy, prístupy, pochopíme lievik a výsledky, a čo je dôležité - rozhodnite sa, ako túto skúsenosť realizovať na zákazníckom projekte.

Všetky zozbierané informácie sú starostlivo študované a použité pri príprave vlastnej stratégie, čo ďalej.

Malý prídavok. Ak to všetko urobíte, budete o krok vpred pred svojimi konkurentmi. Videl som, ako vrcholové agentúry analyzujú a ako analyzujú výsledky zákazníci. A v prvom prípade av druhom prípade je všetko smutné.

Vypracovať stratégiu propagácie

Teraz je najdôležitejšie myslieť na našu vlastnú stratégiu propagácie. Berieme analýzu konkurentov, informácie o projekte, kalendár udalostí, všetky jeho pozadie a etapu po etape predpisujeme stratégiu propagácie v sociálnych sieťach:

 • polohovanie;

Predtým, než sa zamyslíte nad nadpismi, dizajnom a obsahom, pochopte umiestnenie: kto sme pre predplatiteľa, prečo by sa mal prihlásiť k nám a študovať náš obsah, ako s ním komunikujeme, ako sa správame a čo robíme, ak je publikum nešťastné.

Obrovská chyba, bez toho, že by ste sa dohodli na umiestnení, aby ste mohli pokračovať v práci na obsahu. Žiadne údaje nepresvedčia generálneho riaditeľa, aby zverejnil provokatívny príspevok o ženách v domácnosti, ak je generálny riaditeľ feministkou. Testované vo vlastnej koži.

 • reklamná stratégia;

Po umiestnení nasleduje úloha definovať reklamnú stratégiu, v skutočnosti dopravný lievik, ktorý určuje dopravné toky, varenie v každej fáze, ciele a ciele.

 • obsahovej stratégie.

Akonáhle je určovanie polohy jasné, ciele, úlohy, udalosti, príležitosti na tvorbu obsahu a lievik, pristúpime k príprave obsahovej stratégie: predpíšeme typy obsahu pre riešenie konkrétnych cieľov, pre každý typ premýšľame nad nadpismi s popisom, postupnosťou publikácií a príkladmi, zdrojmi pre materiálov.

Ako výsledok, zvyčajne dostaneme rubricator pre 30-100 rubriky.

Všetko zabalíme do jedného dokumentu a použijeme ako bibliu pre všetkých účastníkov projektu: zákazníkov, výkonných umelcov a pozorovateľov. Stratégia funguje len v prípade prísneho výkonu, inak je to len súbor písmen kvôli množstvu písmen.

V procese testovania rubriky zaznamenávame výsledky pre každú z nich, optimalizujeme a vylepšujeme obsahový plán.

Pripravte si pracovný plán

Keď je stratégia pripravená, je čas určiť plán, pre ktorý bude táto stratégia implementovaná.

Je potrebné jasne určiť zodpovedné úlohy, termíny, výsledok, ktorý bude výsledkom vykonanej práce, a čo je najdôležitejšie, zodpovednosť strán, čo robiť, ak úlohy nebudú dokončené alebo nebudú dokončené včas.

V typických projektoch, pokiaľ ide o projektovú prácu za prvý mesiac, je úlohou zostaviť obsahový plán, publikovať materiály, navrhnúť komunitu, spustiť reklamu zameranú na testovanie a pripraviť správy o výsledkoch sledovaného obdobia.

Pripravte materiály

Podľa skúseností z práce s klientmi je to jeden z najnebezpečnejších bodov, ktorého porušenie zvyčajne vedie ku kolapsu projektu.

Pri tvorbe stratégie a následného plánu obsahu špecialisti vychádzajú z dostupnosti určitých materiálov a technických možností. Ak neexistujú žiadne materiály, potom sa celá práca na projekte rozpadne, čo nevyhnutne vedie k demontáži, konfliktom a prerušeniu práce.

Príklad. Je potrebné spustiť návštevnosť na vstupnú stránku, ale nie je tu žiadne presmerovanie pixlov. Ak nie je pixel, potom sa stratí celá vetva reklamnej stratégie spojenej so spracovaním "teplej" prevádzky. Ak sa táto vetva stratí, výkonný umelec nemôže zaručiť výsledok.

Ďalší príklad. V komunite prebieha aktívny predaj tovaru, je spustená kampaň. Do konca akcie pre publikum, ktoré majú byť vykurované, je plánované uvoľniť príspevok s recenziami. Je to deň X - nie sú poskytnuté žiadne materiály na preskúmanie. Výsledkom je, že špecialista na obsah nahradí príspevok niečím iným, čo zničí celý lievik a negatívne ovplyvní výsledok.

V ideálnom prípade pripravte materiály pred začatím projektu. Keď dostávame projekty od nuly, vytvoríme si podrobný TZ a nezačneme, kým na to nebudú pripravené materiály.

Ak táto možnosť nie je možná (nie každý zákazník súhlasí s takýmito podmienkami), potom vám odporúčam, aby ste pri vývoji obsahového plánu nevyužívali komplexnú mechaniku obsahu, kde sa vyžaduje maximálna účasť zákazníka.

Odporúčam zákazníkom, aby boli veľmi pozorní k technickým špecifikáciám, čo je najčastejšia prekážka. Ak nemáte možnosť strieľať a poskytnúť video - oznámiť vopred.

Rozvíjajte vizuálny dizajn

Keď materiály prichádzajú a ich množstvo a kvalita sa stáva jasnou, pristupujeme k vizuálnemu dizajnu sociálnych sietí značky.

Ak existuje kniha značiek, potom to zvyčajne nespôsobuje žiadne špeciálne problémy, ale ak nie je k dispozícii kniha značiek, potom sa začína pomerne pracný proces, ak je v stručnosti: je potrebné vymyslieť koncepciu v súlade so stratégiou určovania polohy a obsahu, dohodnúť sa so zákazníkom, pod hlavičkami zamyslieť sa nad štruktúrou pracovných miest, usporiadať, koordinovať so zákazníkom, rozhodovať o koncepcii a zdroji podkladových obrázkov pod hlavičkami, ak zákazník poskytuje služby, ktoré nie je možné jasne ilustrovať vnútornými s fotografickou bankou (inak sú všetky účtovné komunity odsúdené na fotografovanie).

Pripravte stránky na propagáciu

Keď sú materiály a dizajn komunít pripravené, pristúpime k príprave komunít: ozdobíme obálku, avatar, pridáme popisy, diskusie, miniaplikácie, kontakty, odkazy na webové stránky a sociálne siete.

Pripravte si obsah

A áno, ešte nie je začiatok, najskôr pripravte 10-20 publikácií.

V tomto štádiu prechádzate od teórie k praxi, ktorá je zvyčajne sprevádzaná utrpením na oboch stranách. Podnikateľ vidí, že na prezentáciách a predstavách nie je všetko tak, ako to vyzeralo, zákazník dostáva prvé úpravy a snaží sa na nich pracovať.

Práve v tomto štádiu prebieha skutočná interakcia, a preto je lepšie, ak prechádza pred povýšením.

Pointa je, že tak obsahová stratégia, ako aj krásna prezentácia s návrhovými šablónami v procese implementácie odstránia ružové okuliare a v tejto fáze je potrebné vykonať úpravy a koordinovať všetky tieto akcie so zákazníkom. Je to ťažké, je to potrebné na príklade.

Rozhodli ste sa byť tak moderný, zábavný a provokatívny. Zákazník sa zdá spokojný, ale potom vidí príspevok s "Wazap, People!" a také: "Oh, oh, a ako sa vrátiť?"

Preto je dôležité "spievať" skôr, ako idete von do ľudí a začať spech z rohu do rohu a hanby pred potenciálnymi kupcami.

Teraz sa ponáhľali

Len teraz.

Ako záver

Aký je zmysel: v článku je veľa slov a stokrát viac práce. Je potrebné pochopiť každého, kto sa bude pohybovať v sociálnych sieťach. V prípade akéhokoľvek spoločného postupu v prípravnej fáze zaplatíte trikrát v propagačnom procese.

Predbežný akčný plán:

 • rozhodnúť, či vôbec potrebujete SMM;
 • vybrať výkonných umelcov: na voľnej nohe, ak riskantné a agentúry, ak je rozpočet;
 • testovať zacielené reklamy na predaj alebo publikum stránky;
 • analyzovať výklenok a najlepších konkurentov;
 • vypracovať stratégiu propagácie;
 • pripraviť pracovný plán;
 • zhromažďovať všetky materiály pre obsah;
 • pripraviť prvé publikácie;
 • Štart.

Úspechy, nie zbohom.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár