Ako vytvoriť redakčný plán pre publikovanie v sociálnych sieťach

Nedostatok nápadov na obsah je jednou z najhorších nočných mory obchodníkov. Predstavte si situáciu: v pondelok otvoríte publikačný plán na firemnej webovej stránke a uvidíte, že tento týždeň existujú tri podrobné a užitočné príručky. Budú dostávať svoje "rád" a komentáre ako "a tu to môže byť lepšie týmto spôsobom, a tam to ide." Ale pre sociálne siete to nestačí: chcete spor s virtuálnym masakrom, distribúciou vírusov, pohonom. Mačky a nahotu okamžite odpadnú: publikum nebude rozumieť.

Efektívnym nástrojom boja proti nedostatku obsahu je redakčný plán. V tomto článku sa dozviete, prečo ju potrebujete a ako ju vytvoriť.

Článok v téme: Je možné zaoberať sa nedostatkom myšlienok?

Prečo potrebujeme redakčný plán

Redakčné portfólio je plán pre tvorbu a publikovanie materiálov. Termín „obsahový plán“ možno použiť ako synonymum pre tento pojem. Pomocou tohto nástroja môžete vyriešiť praktické problémy uvedené nižšie:

  • Plánujte publikácie v sociálnych sieťach. Ak máte redakčné portfólio, vždy viete, aký obsah uverejníte a kedy to urobíte. Vďaka tomu sa zbavíte potreby urýchlene vymyslieť tému pre nasledujúci príspevok. Vaše materiály sa stávajú relevantnými a žiadanými. Okrem toho máte možnosť včas publikovať obsah. Napríklad, v predvečer novoročných sviatkov, a nie na konci leta, vložíte článok o novoročnom ezine do plánu.
  • Analyzujte efektívnosť publikácií a optimalizujte obsahovú stratégiu. V pláne obsahu môžete hodnotiť publikované materiály pomocou vybraných metrík. To pomôže vybrať efektívnejšie témy pre budúce publikácie.
  • Naplánujte prácu tvorcov obsahu. Vďaka redakčnému portfóliu budú mať vždy na starosti vaši copywriteri, dizajnéri, redaktori Bild. Nemusia tráviť príliš veľa času nezávislým vyhľadávaním užitočných hodín a hraním v sociálnych sieťach počas pracovnej doby.
  • Optimalizovať činnosť v sociálnych sieťach. V obsahovom pláne uvádzate stránky, na ktorých je potrebné zverejniť konkrétne materiály vo zvolenom čase. Vďaka tomu sa vyhnete situácii, keď máte 15 príspevkov týždenne na Facebooku a jeden na Google+.
  • Zlepšiť kvalitu obsahu. Dobré veci nie je možné napísať s swoop. Copywriters by mali preskúmať informácie, hovoriť s odborníkmi, diskutovať o článku s editorom. Vďaka redakčnému portfóliu majú dostatok času na prípravu.

Už nepovažujte redakčné portfólio za zbytočnú formalitu alebo prejav byrokracie? Potom pre príčinu.

Článok v téme: 20 vecí, ktoré je potrebné mať na pamäti pri vytváraní obsahu

Ako vytvoriť redakčné portfólio publikácií v sociálnych sieťach

Postupný krok uvedený nižšie by nemal byť braný ako dogma. Môžete sa na ňu zamerať zmenou krokov, odstránením zbytočných a pridaním vlastného.

1. Definujte cieľovú skupinu.

Musíte vedieť, pre koho vytvárate a publikujete obsah. Použite metódu marketingovej osoby: personalizujte segmenty publika. To vám pomôže pri identifikácii potrieb čitateľa.

2. Určite informačné potreby publika.

Táto fáza je neoddeliteľne spojená s plánovaním celkovej stratégie obsahu. Musíte vytvoriť čo najširšie sémantické jadro. Týmto spôsobom spoznáte informačné potreby všetkých segmentov publika a spojíte ich s konkrétnymi marketingovými osobami.

Brainstorm. Diskutujte s tímom tvorcov obsahu o špecifikách publikácií určených pre každý segment publika. Zvážte, či môžete vytvoriť univerzálne príspevky alebo musíte vytvoriť samostatné materiály pre každú marketingovú osobu.

3. Určite typy obsahu, ktorý budete neustále vytvárať.

Vyhodnoťte dostupné zdroje a určte typy obsahu, ktorý môžete pravidelne vytvárať. Ak máte napríklad copywriter na plný úväzok, môžete sa zamerať na rôzne typy textového obsahu: články, recenzie, správy atď.

Pridajte do plánu obsahu hlavné typy obsahu, ktoré budete pravidelne publikovať. Nechajte priestor pre iné typy, ktoré z času na čas vytvoríte za pomoci špecialistov tretích strán. Napríklad raz za mesiac uverejníte vizuálny obsah vytvorený profesionálom.

4. Určite sociálne siete, v ktorých budete uverejňovať obsah.

Zamerajte sa na preferencie a záujmy cieľovej skupiny. Vyberte si niekoľko sociálnych sietí, v ktorých môžete presne udržiavať aktivitu a monitorovať reakciu publika. Pokúste sa do zoznamu zahrnúť aspoň jednu sieť, ktorá sa špecializuje na vizuálny obsah.

5. Inventár vytvorený obsah

Skontrolujte, či môžete čiastočne uspokojiť potreby publika pomocou predtým vytvoreného obsahu? Možno ste robili výskum, rozhovor, napísal knihu. Obnovte tieto publikácie, aktualizujte ich a znova ich použite. Umiestnite ho do plánu obsahu.

6. Priraďte supervízora obsahu

V sociálnych sieťach môžete publikovať obsah inej osoby, ktorý má hodnotu pre vaše publikum. Toto sa nazýva kurátorstvo obsahu. Určite zdroje cenných materiálov, frekvenciu publikovania obsahu niekoho iného.

Článok v téme: Ako nájsť najlepší obsah na zdieľanie na sociálnych sieťach

7. Určite témy a dátumy zverejnenia a zodpovedajte

V záverečnej fáze tvorby redakčného portfólia musíte určiť témy publikácií, plánovaný čas ich vydania a zodpovedné osoby. Distribúcia článkov, zvážiť špecializáciu autorov. Držte krok s aktuálnosťou publikácií. Napríklad materiály o trendoch v priemysle sú najlepšie publikované na konci a na začiatku roka.

8. Vyberte kritériá a frekvenciu hodnotenia publikácií.

Publikácie v sociálnych sieťach môžete hodnotiť podľa odozvy publika, počtu kliknutí na lokalitu alebo iných metrík. Analyzujte efektívnosť materiálov s danou frekvenciou, včas vykonajte zmeny v pláne obsahu. Ak napríklad vidíte publikum, ktoré reaguje na používateľské príručky, ale ignoruje propagačný obsah, vyvodte závery.

Môžete pracovať bez redakčného portfólia?

Úprimne? Môžete. Týka sa to predovšetkým mladých projektov pracujúcich v neprítomnosti tvrdej informačnej súťaže. Predstavte si, že pred vami nepahana pole: musíte napísať desiatky článkov, z ktorých každý sa zdá byť prioritou. V takých podmienkach, dokonca aj bez obsahového plánu, viete, čo dnes napíšete, zajtra a zajtra. Samozrejme, môžete sa dostať do nesystematickej pasce, ale na začiatku práce to takmer neovplyvní efektívnosť obsahovej stratégie.

Ako projekt dozrieva a rastie konkurencia, budete čoraz viac cítiť potrebu redakčného portfólia. Po prvé, budete stále viac myslieť, a to, čo by ste písali o tom, že rozmaznaný publikum všimne toto. Po druhé, musíte zohľadniť obsahovú aktivitu konkurentov. Po tretie, s dozrievaním trhu nastáva čoraz viac udalostí a zmien, ktoré si vyžadujú pozornosť. Aby ste ich mohli včas pokryť, budete musieť skôr alebo neskôr plánovať tvorbu obsahu.

Aký obsahový plán potrebujete

Čím väčší a starší váš projekt, tým viac sa plánovací horizont odkláňa. Ak na začiatku informačných aktivít môžete pracovať z kolies, potom sa stanete trendom v priemysle, budete cítiť nedostatok slobody. Toto je jednoducho vysvetlené: vytvorili ste publikum a teraz musíte vziať do úvahy jeho potreby. Odrážajú sa v objeme redakčného portfólia, horizontoch plánovania, typoch použitého obsahu a pokrytí sociálnych sietí.

Pokiaľ ide o nástroje na vytvorenie plánu obsahu, použite ľubovoľný. Môže to byť tabuľka v programe Excel alebo Google Docs, pluginy pre WordPress, napríklad Redakčný kalendár alebo coShedule, služby tretích strán, napríklad Kapost. Hlavná vec, že ​​sa cítite pohodlne.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár