Ako spúšťať reklamy na Facebooku. Časť 1: Spustenie reklám zo stránky

Ak pracujete v oblasti internetového marketingu, mali by ste vedieť, že Facebook je jedným z najúčinnejších kanálov na prilákanie dopravy a vedie. V Rusku to neplatí pre všetky výklenky (pretože Facebook je stále horší ako Vkontakte v popularite), ale pre mnohých. O tomto sme už mnohokrát hovorili. Tu je napríklad porovnanie nákladov na oslovenie 1000 ľudí prostredníctvom rôznych marketingových kanálov:

Prečo "časť 1"?

Reklamnú kampaň môžete vytvoriť na Facebooku tromi spôsobmi:

 1. Priamo na stránke vašej spoločnosti. Najjednoduchší spôsob, akým môžete spúšťať reklamy niekoľkými kliknutiami.
 2. Prostredníctvom "Advertising Manager". Hlavný reklamný nástroj Facebook, s ktorým môžete spúšťať mnoho kampaní a sledovať ich výkon.
 3. Cez Facebook Power Editor. Najťažší a najpokročilejší spôsob.

Pôvodne mal byť tento článok sprievodcom vo všetkých troch smeroch, ale množstvo informácií sa ukázalo byť také, že bolo rozhodnuté rozdeliť ho na tri časti. V prvej časti budeme analyzovať proces tvorby reklamy na stránke spoločnosti, tzn. bez pomoci Správcu reklám a Power Editor.

Ako vytvoriť svoju prvú reklamu na Facebooku zo stránky spoločnosti

Takže máte obchodnú stránku, aktívne ju propagujete a chcete sa pokúsiť spustiť reklamu. Prejdite na svoju stránku, vyberte požadovanú publikáciu alebo vytvorte novú a v pravom dolnom rohu sa zobrazí tlačidlo „Zvýšiť publikáciu“.

Otvorí sa okno, v ktorom môžete nastaviť reklamnú kampaň.

Prvá vec, ktorú by ste mali venovať pozornosť, je publikum. Štandardne bude Facebook nastavený ako cieľová skupina pre parametre, ktoré ste vybrali pri vytváraní stránky. Tieto nastavenia sa neodporúčajú, takže kliknite na tlačidlo „Vytvoriť nové publikum“.

Dajte svojmu publiku jasné meno, aby ste sa v budúcnosti nestali zmätenými, uveďte pohlavie, vek, geografickú polohu používateľov, ako aj ich záujmy. Pri vytváraní reklamy na stránke spoločnosti máte veľmi obmedzené možnosti zacielenia, preto sa snažte z nich čo najviac vyťažiť. Môžete napríklad konfigurovať svoju reklamu tak, aby sa zobrazovala nielen v rámci jedného mesta, ale aj pre používateľov, ktorí sú v určitom okruhu. Kliknite na tlačidlo so šípkou vpravo od vybratého mesta.

Starostlivo si vyberte svoje záujmy. Facebook vám dá tipy, ale nezabudnite venovať pozornosť ich kategóriám.

Ak chcete dokončiť vytváranie publika, kliknite na tlačidlo Uložiť. Ďalším krokom je nastavenie rozpočtu a trvania reklamy. Môžete si vybrať buď predvolený čas 1, 7 alebo 14 dní, alebo manuálne nastaviť dátum ukončenia reklamy.

Facebook vám tiež ukáže váš plánovaný dosah. Pamätajte, že toto je približná hodnota, nie presná predpoveď. Ak nie ste spokojní s dosahom, skúste experimentovať s nastaveniami - napríklad rozšíriť alebo zúžiť publikum.

Posledná vec, ktorú musíte urobiť, je vybrať menu, v ktorej budete platiť za kampaň. Nemyslite si veľa o tomto kroku. Vyberte menu, ktorú používate pre účet, ktorý neskôr prepojíte s vaším reklamným účtom. Toto nastavenie existuje len pre vaše pohodlie, nič iné neovplyvňuje. S rovnakým úspechom je možné platiť za kampaň v Rusku za doláre, alebo za kampaň v USA - v rubľoch.

Po dokončení všetkých nastavení kliknite na tlačidlo „Lift“ v pravom dolnom rohu. Budete vyzvaní na výber spôsobu platby.

V Rusku sú k dispozícii tri spôsoby:

 1. Visa, Mastercard alebo American Express;
 2. PayPal
 3. Peňaženka Qiwi

Vyberte a nakonfigurujte najvhodnejšiu možnosť pre vás. Ak všetko šlo dobre, vaša publikácia pôjde do frontu moderovania. Facebook je úplne prísne spojený s propagovaným obsahom, takže je lepšie sa vopred oboznámiť s pravidlami inzercie. Najmenšia chyba na vašej strane a uverejnenie bude zamietnuté. Tu je príklad z praxe "Texterra":

Zdá sa, že je to neškodný post, ale okamžite bol zamietnutý z dvoch dôvodov:

 1. Príliš veľa textu v druhej snímke obrazovky;
 2. Keď otvoríte druhú snímku obrazovky v plnej veľkosti, je jasné, že existujú frázy, v ktorých je slovo facebook napísané malým písmom, a to je zakázané.
Nebuďte leniví aspoň náhodne naučiť pravidlá ušetriť čas a nervy.

Ak propagované miesto neporušuje žiadne z pravidiel, potom by malo byť pomerne rýchlo - do 10-20 minút. Gratulujeme - práve ste spustili svoju prvú reklamnú kampaň na Facebooku.

Pozreli sme sa na príklad podpory jednoduchého publikovania, aby sme sa zoznámili so základmi, ale iné typy reklamy možno vytvoriť priamo zo stránky.

Aké typy reklám je možné vytvoriť zo stránky pomocou tlačidla Propagovať

Prejdite na svoju stránku a kliknite na tlačidlo Propagovať v pravom hornom rohu.

Prvé tri položky v rozbaľovacej ponuke sú reklamné formáty. Poďme ich rozdeliť:

1. Prilákať viac návštevníkov webových stránok

Táto možnosť je vhodná pre tých, ktorí chcú presmerovať používateľov na svoju webovú stránku alebo cieľovú stránku. Pri vytváraní publikácie musíte zadať adresu URL vašej stránky alebo stránky, pridať obrázok, názov a text s výzvou na akciu.

Nemôže byť obmedzený na jeden obrázok - Facebook vám umožní použiť až 5 obrázkov v jednej publikácii. Ak chcete pridať ďalšie obrázky, kliknite na tlačidlo vo forme znamienka plus v sekcii Obrázky. Pre každý obrázok môžete vytvoriť jedinečnú hlavičku. Ako to vyzerá v akcii:

Okrem obrázkov môžete použiť aj obrázky. Kliknite na tlačidlo "Nahradiť video" v sekcii "Obrázky". Vyberte požadovaný súbor a počkajte, kým sa načíta. Budete vyzvaní na výber miniatúry videa, ktoré sa zobrazí pred prehrávaním. Neodporúčam používať náhodne generované miniatúry. Lepšie využite svoje vlastné. K tomu kliknite na tlačidlo "prispôsobené miniatúry".

Posledným krokom je voľba tlačidla volania na akciu. Zobrazí sa v pravom dolnom rohu publikácie a vedie na stránku, na ktorú ste zadali prepojenie.

Toto je dôležité: Ak vyberiete obrázky, tlačidlo volania na akciu sa zobrazí iba v pravom dolnom rohu publikácie. Ak vyberiete video, hovor sa po jeho skončení zobrazí v pravom dolnom rohu, ako aj v strede videa, alebo ak ho pozastavíte.

Nastavenia pre publikum, rozpočet a trvanie kampane sa nelíšia od nastavení, ktoré už boli popísané vyššie, takže prejdime k ďalšiemu typu reklamy.

2. Propagujte svoje podnikanie na miestnej úrovni

Tento typ reklamy je určený na podporu podnikania v určitom okruhu. Nastavenia zacielenia sú veľmi obmedzené - nemôžete vytvoriť publikum na základe záujmov. Pozývame vás, aby ste si vybrali pohlavie a vek používateľov, ako aj ich umiestnenie.

Môžete nastaviť stred a polomer zacielenia (od 1 do 70 km). Pozoruhodnou črtou lokálnej reklamy je funkčnosť tlačidiel call-to-action.

Dostupné výzvy na akciu:

 • Páči sa vám stránka - Najjednoduchšia možnosť, v ktorej sa používatelia jednoducho prihlásia na odber vašej stránky;
 • volanie - vhodné pre tých, ktorí chcú prijímať prichádzajúce hovory. Musíte zadať telefónne číslo. Túto výzvu na akciu možno použiť len pre mobilné zariadenia;
 • Ako sa tam dostať - kliknutím na toto tlačidlo sa otvorí mapa s umiestnením vašej organizácie;
 • Prečítajte si viac - tlačidlo, ktoré presmeruje používateľov na zadaný odkaz. Napríklad na vašej webovej stránke;
 • Odoslať správu - Dobrá možnosť, ktorá umožňuje používateľom okamžite odoslať správu na vašu stránku. Použite ho, ak neustále sledujete správy doručenej pošty.

Hlavnou nevýhodou tohto typu reklamy je, že nemôžete pridať viac obrázkov alebo ich nahradiť videom, ale je to doplnené tým, že do publikácie môžete pridať mapu s umiestnením vašej organizácie. Za týmto účelom označte položku "Zapnite kartu kartou".

Na tomto konkrétnom mieste sa končí propagácia. Pokračovanie.

3. Získajte viac rád pre stránku

Docela štandardný typ reklamy, ktorý sa používa na jeden účel - prilákať účastníkov na stránku. Čo potrebujete vedieť:

 • Nastavenia zacielenia sú presne rovnaké ako pri podpore pravidelnej publikácie pomocou tlačidla „Zvýšiť príspevok“: pohlavie, vek, umiestnenie a záujmy;
 • Nie je možné pridať viac obrázkov, ale obrázok môžete nahradiť videom.
 • K dispozícii je iba jedno tlačidlo výzvy na akciu - ako stránka;
 • Reklamné publikácie tohto typu sa líšia svojím vzhľadom. Okrem toho je pre ne k dispozícii ďalšie umiestnenie - pravý stĺpec v rozhraní Facebook.
 • Poslednou vlastnosťou je, že ak sa rozhodnete použiť video namiesto obrázka, reklama sa nezobrazí v pravom stĺpci.

Toto boli tri typy reklamy, ktoré možno vytvoriť pomocou tlačidla Propagovať. V rozbaľovacej ponuke je štvrtá položka „Zdieľajte stránku s priateľmi“, ale s reklamou nemá nič spoločné.

Aké typy reklamy možno vytvoriť na stránke prostredníctvom formulára na vytvorenie publikácie

Na samom začiatku článku som popísal proces tvorby jednoduchej reklamnej publikácie priamo na stránke. Prostredníctvom toho istého formulára, akým zadávate všetky údaje na stránke, môžete spustiť niekoľko ďalších typov kampaní. Poďme ich rozbiť.

Tvorba a propagácia plátna

Prejdite na stránku a vo formulári vytvorte záznam kliknutím na tlačidlo "Foto / Video".

V rozbaľovacej ponuke uvidíte päť možností pre publikácie fotografií a videí.

Prvé štyri nie sú ničím novým:

 1. Odovzdajte fotografiu alebo video - umožňuje vytvoriť pravidelnú publikáciu s fotografiou alebo videom. Odkaz nie je možné pridať (v skutočnosti je to možné, ale bude to vyzerať ako normálny odkaz v texte, to znamená bez úryvku);
 2. Vytvorte fotoalbum - rovnaké, iba v publikácii bude naraz niekoľko fotiek;
 3. Vytvorte fotogalériu - zaujímavý formát, v ktorom môžete pridať niekoľko fotografií a pre každý vytvoriť samostatný klikateľný podpis, ako aj názov. Niečo podobné som už opísal vyššie;
 4. Vytvorte prezentáciu - nahrajte nejaké fotografie a Facebook z nich vytvorte videá. Odkaz sa nedá pridať.

Ale v piatom odseku prebrať podrobnejšie. Plátno alebo Facebook Plátno je nový typ vysielania na Facebooku určený pre užívateľov mobilných zariadení. Ako to vyzerá:

Ak chcete začať pracovať s Canvas, kliknite na tlačidlo „Vytvoriť plátno“ v rozbaľovacej ponuke „Foto / video“ a potom na tlačidlo so znakom + v pravom dolnom rohu.

Otvorí sa Holst Designer:

Najprv dajte na plátno názov a vyberte rozsah farieb - čiernobiely alebo biely, alebo nastavte farbu manuálne pomocou vlastných nastavení.

Ďalším prvkom je Header (alebo "header"). Odporúčaná veľkosť obrázka pre hlavičku je 882 x 66 pixelov. Môžete tiež nastaviť farbu pozadia a jeho otupenosť.

Tu je to, čo som dostal:

Štandardne je k dispozícii blok fotografií, do ktorého môžete pridať obrázok. Minimálna odporúčaná šírka je 1080 pixelov. Okrem toho si môžete vybrať jeden z troch režimov zobrazenia fotografií:

 1. Prispôsobiť šírke (prepojenie) - Obraz sa prispôsobí šírke. Kliknutím na odkaz na stránku alebo odkazom na aplikáciu v obchode App Store ju môžete vytvoriť kliknutím.
 1. Prispôsobiť šírke (rozbaliť) - Obrázok bude zarovnaný na šírku a stlačením sa otvorí v plnej veľkosti. Odkaz nie je možné pridať;
 2. Prispôsobiť výške (naklonenie na panvu) - Obraz bude zarovnaný na výšku a používatelia ho môžu posúvať doľava alebo doprava nakláňaním telefónu správnym smerom.

Zvolil som tretiu možnosť a tu je výsledok:

Posledný blok, ktorý má predvolené hodnoty, je Tlačidlo, t. Tlačidlo. S ním môžete presmerovať užívateľov na váš zdroj alebo aplikáciu v App Store. Vytvorte a zadajte výzvu na akciu, vyberte farbu tlačidla a pridajte odkaz.

Gratulujeme - práve ste vytvorili základné plátno. Ale ak chcete zapôsobiť na užívateľov, potom to nestačí. Čo ešte možno urobiť pre vaše "plátno" priťahoval pozornosť?

 • Pomocou tlačidiel so šípkami nastavte poradie blokov
 • Pridajte ďalšie bloky

Kliknite na tlačidlo "Pridať komponent" nižšie alebo + Komponent v ľavom hornom rohu. Okrem tých blokov, ktoré sú už na plátne, máte prístup k textovému poľu, videu a galérii.

V galérii môžete pridať dva až desať obrázkov. Vyberte možnosť Prispôsobiť šírke, aby ste ich zarovnali na šírku a pridali k nim jedinečné odkazy. Ak chcete, aby sa obrázky zarovnali s výškou, vyberte možnosť Prispôsobiť výške a môžete ich zobraziť naklonením zariadenia (odkazy sa nedajú pridať).

Do textového poľa môžete pridať malú poznámku. Možnosti formátovania sú veľmi obmedzené.

V bloku videa môžete nahrať malý videosúbor. Neexistujú žiadne špeciálne obmedzenia, ale Facebook experti odporúčajú používať titulky, ak je to potrebné, a tiež nie na nahrávanie videí dlhších ako 2 minúty. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch môžete zvoliť zarovnanie na šírku alebo zarovnanie na výšku. Druhá možnosť je lepšie použiť na pozadí videa bez grafu.

Po pridaní, konfigurácii a usporiadaní všetkých blokov kliknite na tlačidlo Uložiť v pravom hornom rohu.

V tom istom paneli sú ďalšie tri tlačidlá:

 1. Ukážka - pošle verziu náhľadu do vášho mobilného zariadenia. Ak chcete sledovať, choďte na Facebook prostredníctvom oficiálnej aplikácie;
 2. Zdieľať - to isté, len náhľad môže byť poslaný inému správcovi stránky, s ktorou pracujete;
 3. Dokončiť - kliknutím na toto tlačidlo dokončíte vytvorenie "Canvas".

Pred publikovaním bude text „Canvas“ vyzerať takto:

Nestačí vytvoriť krásne plátno - musíte sa uistiť, že na neho používatelia naozaj chcú kliknúť. Ak je to potrebné, kliknutím na tlačidlo Nahrať obrázok zmeníte miniatúru. Okrem toho nezabudnite zmeniť podpis na "plátno", pretože Facebook ho automaticky načíta z textových blokov.

Po vykonaní finálnych úprav kliknite na tlačidlo "Zvýšiť príspevok". Nastavenia publika, rozpočtu a expirácie sú rovnaké ako v prípade, ak ste uverejňovali pravidelnú publikáciu. Takto sa vaše plátno bude zobrazovať v spravodajskom kanáli pre mobilných používateľov:

Mimochodom, môžete sledovať experimentálne "plátno", ktoré som urobil pre tento článok prostredníctvom tohto odkazu (musíte sa prihlásiť z mobilného zariadenia prostredníctvom oficiálnej aplikácie).

Tvorba a propagácia ponúk a podujatí

Posledné dva typy reklám, ktoré môžu byť spustené priamo zo stránky bez použitia pomoci "Správcu reklám" alebo Power Editor - reklamné ponuky alebo udalosti.

1. Ponuka

Prejdite na stránku a vo forme publikácie vyberte "Ponuka, udalosť" -> "Ponuka".

V zobrazenom okne musíte nastaviť vzhľad publikácie, ako aj podmienky špeciálnej ponuky. Môžete si vybrať spôsob prijímania ponuky (získať online alebo na fyzickú adresu spoločnosti), napísať (napríklad „kúpiť jeden - získať druhý zadarmo“), pridať až 5 obrázkov a zadať ďalšie podmienky.

Napríklad, vezmite si ponuku, ktorú môžete získať na adrese spoločnosti a pomenujte špeciálny kód.

Kód účtu sa zobrazí používateľom po kliknutí na tlačidlo výzvy na akciu.

Kliknutím na tlačidlo "Zvýšiť príspevok" spustíte reklamu. Nastavenia publika, rozpočtu a expirácie sú štandardné - ideme ďalej.

2. Udalosť

Ak chcete vytvoriť udalosť, prejdite na svoju stránku a vyberte položku Ponuka, Udalosť - Udalosť.

V novom okne vyplňte všetky potrebné údaje: meno, dátum, popis a rôzne podmienky.

Kliknite na tlačidlo "Publikovať". Zobrazí sa okno udalosti. Kliknutím na tlačidlo „Zvýšiť udalosť“ spustíte inzerciu.

Jediná vec, ktorú tu môžete nastaviť, je obrázok (jeden) a text (až 90 znakov). Nastavenia pre publikum, rozpočet a čas sú štandardné, s jediným rozdielom, že po udalosti nemôžete zobraziť reklamy. Je to celkom logické. Kliknutím na tlačidlo „Raise“ spustíte inzerciu.

Pozreli sme sa na všetky typy reklamných publikácií, ktoré môžete vytvoriť priamo zo stránky bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci Správcu reklám a Power Editor. Nestačí spustiť reklamu - tiež musíte byť schopní sledovať jej účinnosť. Для подобных публикаций это тоже можно делать прямо на странице.

Как отслеживать эффективность рекламных публикаций, созданных на странице

Оставим "крафтовые яичницы" в стороне и разберем этот вопрос на примере страницу "Текстерры" в Facebook. Оценить эффективность публикации можно как во время ее показа, так и после завершения. Допустим, вы запустили рекламу, она прошла модерацию и вот уже некоторое время успешно показывается пользователям. Чтобы оценить ее эффективность в процессе показа, зайдите на страницу и найдите необходимую публикацию. Bude to vyzerať takto:

Nižšie uvidíte pokrytie používateľov - organických aj platených. Lišta označená „Počet používateľov, na ktorých sa vzťahuje“ je jednoduchý graf pomeru dvoch typov krytia, kde béžová časť je organická a oranžovo-hnedá časť je zaplatená. Presuňte sa nad ňou, aby ste zistili presný počet používateľov, na ktorých sa vzťahuje.

Ak chcete získať podrobnejšie štatistiky, kliknite na tlačidlo, na ktorom je napísaný zvyšok rozpočtu.

V okne, ktoré sa otvorí, trochu potiahnite nadol a uvidíte nasledujúci obrázok:

Na poschodí môžete vidieť počet pokrytých a zapojených používateľov, ako aj aktuálny rozpočet. Pokrytie zobrazuje, koľko ľudí videlo vašu reklamu a angažovanosť - koľko z nich vykonalo akciu. Podrobné štatistiky o týchto akciách nájdete nižšie. Facebook zobrazuje, koľko používateľov kliklo na odkaz, vložilo stránku „Páči sa mi“ alebo príspevok, zanechalo komentár a tiež vytvorilo repost.

V tom istom okne sú ďalšie dve karty: používatelia a krajiny. Kliknutím na tlačidlo "Používatelia" zobrazíte stručný demografický prehľad o pokrytom publiku. Tu môžete zistiť percento mužov a žien, na ktoré sa vzťahuje vaša reklama, a tiež aké vekové skupiny patria.

Posledná záložka "Krajiny" ukazuje, v ktorých krajinách žijú užívatelia.

Je to dôležité: v správe o krajine sa uvádza počet zúčastnených používateľov, ktorí nie sú pokrytí.

Tento prehľad bude relevantný, ak ste v nastaveniach zacielenia zadali niekoľko krajín.

Na základe týchto údajov môžete vyvodiť závery o účinnosti zverejnenej publikácie a tiež rozhodnúť: zastaviť výstavu (ak je reklama neúčinná), zvýšiť rozpočet alebo nechať na ňom.

Správa o publikáciách, ktoré už boli dokončené, sa nelíši. Jediný rozdiel je, keď nájdete požadované miesto, namiesto tlačidla "XX storočia vľavo." zobrazí sa tlačidlo "zobraziť výsledky".

Ktokoľvek môže spustiť svoju inzerciu na Facebooku.

Ako vidíte, na tom nie je nič zložitejšie a môžete spustiť jednoduchú reklamu v priebehu niekoľkých minút. Ak však plánujete propagáciu na Facebooku, budete musieť zvládnuť pokročilejšie nástroje na vytváranie reklamných kampaní v tejto sieti: Správca reklám a Power Editor. Budeme o nich hovoriť v ďalších dvoch častiach tejto príručky.

Ako dávate prednosť zobrazovaniu reklám na Facebooku? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár