Facebook Reform - katastrofa pre niekoľko priemyselných odvetví

Priatelia namiesto noviniek: Zuckerberg radikálne mení priority

Facebook oznámil radikálnu zmenu priorít v problematike pásky. Správy už spôsobili paniku, ale zatiaľ len v úzkych kruhoch odborníkov. Pre mnohých účastníkov a dokonca aj pre niektoré odvetvia sa zmeny prejavia katastrofálne.

„Zmenil som úlohu pre produkty,“ potvrdil Mark Zuckerberg na svojej stránke. „Namiesto toho, aby sme poskytli relevantný obsah, pomôžeme vám vytvoriť viac zmysluplnej komunikácie.“

Podľa Zuckerberga, aktívny rozvoj sociálnej siete v posledných dvoch rokoch viedol k tomu, že verejný obsah, to znamená obsah spoločností, značiek a médií, začal prevládať nad osobným obsahom ľudí. Hlavným cieľom Facebooku je zároveň spojiť priateľov a rodinu. Počnúc týmto týždňom, sociálna sieť pôjde proti zavedenému poriadku a donúti osobné správy, aby zvíťazili nad verejnými.

Čo sa presne mení?

Technické detaily sú stále vo vnútornej kuchyni sociálnej siete, ale z myšlienok Facebooku, médií a expertov sa vynára nasledujúca ideológia zmeny.

1. Priorita osobných na verejnosti. Algoritmus uprednostní nie všeobecne populárne správy vo všeobecnosti, ale osobné správy priateľov, čo spôsobilo živé komentáre. Tu je návod, ako tento generálny riaditeľ Facebook Adam Mosseri opisuje: „Keďže priestor je obmedzený, zvyšovanie počtu správ od priateľov a príbuzných, ako aj správ, ktoré vedú k komunikácii, bude znamenať zníženie verejného obsahu vrátane video a iných mediálnych obsahov a spoločností. ".

2. Priorita komentovania rád a názorov. Priority boli tvorené na základe rád, repostov, množstva času stráveného na poste (video). Hlavným faktorom, ktorý túto otázku zvyšuje, bude "zmysluplná komunikácia". Pri posudzovaní čestnosti komunikácie zdôrazňuje úlohu pripomienok. To znamená, že sa mení samotný prístup k virálnosti a relevantnosti.

3. Priorita kvality oproti množstvu, Ak skôr prioritou bolo množstvo času stráveného používateľom na Facebooku, teraz je prioritou kvalita tejto zábavy. „V roku 2018 zaistíme, že čas, ktorý strávime na Facebooku, je správny čas,“ píše Mark Zuckerberg.

Prečo to robí?

Aby sme pochopili dôvody, je potrebné venovať pozornosť nie tak inováciám, natoľko, čo je zrušené. Prevažujúce používanie Facebooku organizáciami, nie ľuďmi, sa ruší.

1. Profesionáli zachytili Facebook. "Facebook" bol vytvorený pre ľudí, ale bol zachytený štruktúrami. Systém šírenia informácií sa ukázal byť tak dobrý, že k nemu prišiel každý, kto má záujem o distribúciu svojho obsahu, bez toho, aby prešiel médiami - vrátane samotných médií.

Všetky tieto zainteresované strany šírili svoje informácie na profesionálnom základe - za použitia špeciálne vyškolených ľudí, technológií, rozpočtov. Dozvedeli sa, ako produkovať organickú, prudkú a platenú dopravu. Sam "Facebook" s nimi čiastočne bojoval, čiastočne im pomohol. Bojoval hlavne so záujmom o voľné mechanizmy ich mechanizmov. Ich profesionalita je v tomto boji ešte silnejšia.

2. Morálny predátor a korisť, V konečnom dôsledku profesionálni užívatelia Facebooku potlačili amatérskych používateľov. Bežní užívatelia sociálnej siete neboli jej subjektmi, ale jej objektmi - korisť, ktorá sa loví. Komunikácia s priateľmi podľa záujmov sa zmenila na využívanie záujmov štruktúrami.

3. Voľby a falošné správy, A to už viedlo k hlavnému problému roku 2017, ktorý je pre verejnosť viditeľnejší a viac bolestivý pre samotný Facebook. Ukázalo sa, že škodlivý užívatelia môžu používať mechanizmy Facebook na poškodenie americkej spoločnosti. Takáto situácia prinajmenšom vyzerá po obvineniach Facebooku z nevedomej pomoci pravicovým silám a ruským trolom počas prezidentských volieb v roku 2016.

Zraniteľnosť systému voči zainteresovaným vonkajším vplyvom viedla k zhoršeniu obsahu cirkulujúceho v systéme, k falošnej epidémii správ. Teraz každý verí, že Facebook prispel k polarizácii spoločnosti, k šíreniu nenávisti. Toto, samozrejme, vôbec nie je to, čo by Mark rád počul o svojom nápade.

Dynamika popularity dotazu "falošné správy" za posledných 5 rokov, podľa Google Trends

4. Politický škandál. Obvinenia spôsobili politický škandál a oficiálne vyšetrovanie škodlivého používania Facebooku počas volieb. Ďalšie kolo vypočutí sa uskutoční tento týždeň. Tam boli účty o regulácii politickej reklamy na internete. Tieto účty nepredstavujú žiadnu priamu hrozbu pre podniky, ale politický škandál vytvára veľmi negatívny kontext, na ktorý je americký veľký kapitál veľmi citlivý.

5. Čo povie svojim dcéram? Medzi dôležitými motívmi Zuckerberg predkladá zodpovednosť za dcéry. „Je pre mňa dôležité, aby Max a August, keď vyrastú, pochopili, že ich otec vytvoril niečo dobré pre svet,“ povedal pre New York Times. Toto je veľmi dôležitá inovácia pre americkú verejnosť a všetkých kritikov.

Preklad americkej vírusovej pošty, ktorá nemala čas rozlúčiť sa s priateľom kvôli algoritmom Facebook. Zdroj: Meduza

Aké budú dôsledky?

1. Pokles ekologickej dopravy, ako sme ju poznali. Technici stále musia zistiť, ako budú nové priority Facebooku fungovať. Doteraz sa môžete vyjadriť k uvedenej ideológii. Väčšina diskusií je založená na panike.

Všetko, čo sa na Facebooku získalo tvrdým prepracovaním, teraz ide do popola, hovoria tí, ktorí používajú Facebook na profesionálnom základe. A toto sú presne tie, proti ktorým je zameraná reforma nadvlády. Všetky mechanizmy a spojenia vybudované pre nárast organickej a umelej dopravy, aspoň teraz v ohrození. Mark úprimne priznáva, že v najbližších týždňoch uvidíme „pokles času stráveného ľuďmi na Facebooku, ako aj niektoré ukazovatele zapojenia“.

2. Ambush pre médiá. Pre mediálny priemysel sa inovácie na Facebooku ukážu ako skutočná katastrofa. Málokto vie, že Facebook už vyškolil vypnutie médií na mačkách. Sociálna sieť v Srbsku, na Slovensku, na Srí Lanke, v Kambodži, Guatemale a Bolívii uskutočnila v októbri podivný experiment. Všetky správy, ktoré poskytli miestne médiá, ako aj politici a značky, Facebook sa prenášali na samostatnú pásku s názvom Explore a na hlavnej páske sa neukázali.

Miestni redaktori bojovali v panike a odborníci sa rozhodli, že týmto spôsobom Facebook chce odstrániť nezaplatenú propagáciu z pásky, aby sa tak zaplatila. Teraz je však jasné, aká je podstata experimentu. Facebook vyčistil verejný obsah z pásky a zistil, čo sa stane s páskou. Výsledok zjavne neuspokojil experimentátorov. Adam Mosseri hovorí, že miesta stránok (organizácií) nebudú odstránené v samostatnej časti, ako to bolo v prípade srbsko-kambodžského experimentu. Stále zostanú vo všeobecnej páske, ale teraz budú oveľa menšie pri vydávaní.

Mnohé detaily v interakcii s médiami sú stále nejasné. Napríklad, Facebook bol veľmi tlačí jeho Instant článok, ktorý ponúka vydavateľom, aby textov tam, a nie na svojich stránkach. Kto potrebuje tento Instant článok teraz, ak sa jeho oznámenia nezobrazia v informačnom kanáli? Ako poznamenal Jeff Jarvis, Facebook je už dlho naklonený spolupracovať s médiami a teraz „vytiahol z nich koberec“.

Hlavný záver, ktorý možno urobiť pre publikácie a nielen pre jej vlastnú platformu a jej kanály, je vždy spoľahlivejší. Čím viac dáte platforme niekoho iného, ​​tým viac budete závisieť od nepredvídateľných okolností, ako je napríklad zodpovednosť jej vlastníka za kongresmanov a dcéry.

3. Preformátovanie reklamy a marketingu. Prvá a najzrozumiteľnejšia reakcia budúcich obetí: aha, samozrejme, „Facebook“ berie všetok inštitucionálny obsah z pásky, takže neskôr to môže trvať peniaze. To znamená, že Zuckerberg chce údajne premeniť všetok ekologický prevádzku štruktúr na platené.

Nie, neexistujú žiadne známky takéhoto prefíkaného plánu. Okrem toho existujú podozrenia, že správy politikov, značiek a médií sa nebudú môcť vrátiť na pásku v rovnakom objeme ani za peniaze - ak budete postupovať podľa uvedenej ideológie. Zuckerberg už stratil takmer 3 miliardy kvôli tomu, že akcie "Facebook" sa zrútil po vyhlásení reformy. To bolo predvídateľné, takže strata niektorých biednych miliárd sa zrejme brala do úvahy.

Reforma teda stále nie je ekonomickým motívom. Nie je zameraná na odstavenie štruktúr z pásky a ich následné vrátenie peňazí. Takže sa zmenia všetky reklamné a marketingové postupy a mechanizmy Facebook. A to aj napriek tomu, že rozpočty spoločností už boli uložené.

4. Úder mimovládnym organizáciám, malým podnikom, komunitným skupinám. Vedúci Facebook News News Feed, Adam Mosseri, výslovne píše, že po zmene na Facebook stránke, stránky môžu dôjsť k zníženiu pokrytie, prevádzky a prezeranie času. Veľké podniky nejako prestavali, trávili, upravovali. Malé štruktúry, ktoré čestne nahromadili ekologickú dopravu a spojenia, jednoducho preto, že nemali rozpočty, by museli byť veľmi tvrdé. Mimochodom, to bolo z tohto prostredia, že trollovia prišli s falošnou správou, ktorá bojí Ameriky.

Všetky politické štruktúry, neziskové organizácie, záujmové skupiny, vplyvní blogeri, aktivisti a len malé podniky sú teraz vyvedené z hlavného prúdu. Medzi nimi sú nielen trollovia a obchodníci, ale aj užitočné komunitné iniciatívy, ktoré Facebook vyhodí z pásky spolu s trolmi, ako je Jeff Jarvis naštvaný.

5. Šok na videu. Pozorovaním rastu YouTube a všeobecným nárastom video obsahu na internete, Facebook aktívne propagoval svoj video formát. Mnohé štruktúry a značky sú zahrnuté a pripojené. Aktívne zvýšil objem investícií do reklamy vo videu.

Video metriky: rád, reposts, čas prezerania, všetky sú teraz pesimizované. Čo sa týka osudu videa na páske, ešte nie je potrebné získať samostatné vysvetlenia, ale už je jasné, že podiel videa v tejto otázke sa zníži. Vynímajúc snáď amatérske video bežných používateľov. V ktorých, samozrejme, značky budú chcieť preniknúť. Zuckerberg začne bojovať s umiestnením amatérskeho produktu ... Vo všeobecnosti je pred nami veľa zaujímavých vecí.

6. Prechod na činnosť v pripomienkach. Vzhľadom na to, že v novom ekosystéme sa zvýši úloha pripomienkovania, autori príspevkov sa úmyselne alebo nevedome prispôsobia provokácii pripomienok. Značky a ďalšie zainteresované strany sa tiež zapoja do pripomienok. Ak niekto chcel zvýšiť svoj vplyv na Facebooku, musel vo svojich publikáciách používať zručnosti žurnalistiky. Teraz by mali žurnalistické zručnosti prejsť na úroveň komentárov. Sú to samozrejme úplne nové ekologické zariadenia.

Ďalším miestnym a sotva plánovaným dôsledkom reformy Zuckerberg. - odpolitizovanie Facebooku v ruskom jazyku. Ruský „Facebook“, na rozdiel od amerického, nespája spolužiakov a príbuzných, ale skôr 30+ mestských profesionálov, a preto je oveľa viac zameraný na obchodnú a politickú komunikáciu. Nové priority povedú k degradácii ruskej pásky. Stratí svoju schopnosť prinášať obchodné a politické správy. Deti, mačky a jedlo budú vyradené z ruského jazyka Facebook na jeho aktuálny obsah.

Stále však nevieme o plánoch Zuckerbergu na zahraničných trhoch. Možno depolitizácia pásky je registrovaná len v Amerike. Pokiaľ ide o vyvážanie demokracie, môže byť užitočné zachovať potenciál polarizácie a otepľovania Facebooku v iných krajinách.

Stanovisko Larisy Volkovej - vedúcej oddelenia Texterra SMM

Niekoľko dní po zverejnení správy sme uskutočnili vysielanie, na ktorom sme sa snažili zistiť, čo nás čaká po tejto reforme. Spravodajkyňa Larisa Volková, vedúca SMT Texterra, sa podelila o svoj názor:

Čo si o tom myslíte? Podeľte sa o svoje názory v komentároch!

Zanechajte Svoj Komentár