Ako napísať dobrý rozhovor na diaľku: osobné skúsenosti

Často musím viesť rozhovory s ľuďmi rôznych profesií, a keďže nie je vždy možné stretnúť sa s respondentom osobne, väčšina z nich sa koná vo vzdialenom formáte. Budem zdieľať svoje osobné skúsenosti a poviem vám, ako urobiť rozhovor na diaľkovom ovládači nie je o nič horšie ako osobne.

Tento článok bude zaujímavý:

 • novinárov, ktorí doteraz nepracovali na diaľku
 • slobodných povolaní, ktorí komunikujú so zákazníkmi
 • všetkých autorov, ktorí pracujú na diaľkovom ovládaní.

Kedy je potrebné viesť rozhovor s diaľkovým ovládaním?

 • Ak váš partner žije v inom meste alebo krajine. Aspoň raz takýto rozhovor, alebo aspoň komentár k článku, urobil každý novinár.
 • Ak je načasovanie rozhovoru „v plameňoch“ a správna osoba odišla alebo je na dovolenke. Nie je čo robiť - bude musieť odvrátiť pozornosť.
 • Váš partner je veľmi zaneprázdnený a nemôže nájsť čas na stretnutie. V tomto prípade sa Skype alebo Votsap stanú vašim čarovným prútikom.

Ako som sa presunul do režimu offline z režimu offline

Dávam prednosť osobnému stretnutiu s partnermi. Urobíte si stretnutie a potichu sa rozprávate, pozeráte sa do očí - čo by mohlo byť lepšie? No, možno ešte stále piť kávu. Počas osobného stretnutia je ľahšie čítať náladu svojho víza, pochopiť, ktoré otázky nechce odpovedať a ktoré - prosím, a všeobecne - je táto osoba pre vás sympatická alebo nie. So vzdialeným rozhovorom takéto nuansy nie sú k dispozícii, moderné autori však bez tohto formátu nemôžu robiť.

Prvý veľký rozhovor som si vzal na diaľku náhodou. V našom meste je pomerne dobre známa osoba, ktorá pracovala mnoho rokov ako podnikateľ a potom zrazu všetko upustila, kúpila jachtu a začala žiť slobodný život "morských cigánov". Zaujímavý hrdina, zaujímavý príbeh - redaktori ma požiadali, aby som s ním hovoril. Ale ako, ak sedím v kancelárii v centrálnom Rusku a môj hrdina opláchne teleso v Jadranskom mori? Zachránil to isté "VKontakte", výhodou námorníka je stránka, kde vedie lodný denník. Odpísali sme, poslal som mu otázky a za pár dní som dostal podrobné odpovede.

Fázy diaľkového rozhovoru

Fázy rozhovoru na diaľku sú rovnaké ako zvyčajne: príprava, priama konverzácia, písanie, koordinácia. Nie sú veľmi odlišné od zvyčajného rozhovoru, ale stále majú svoje vlastné charakteristiky.

1. Odpisujeme s hrdinom nášho budúceho rozhovoruzískať jeho súhlas. Veľmi dôležitou etapou je vlastne prvá známosť, od ktorej závisí vaša budúca práca s touto osobou. Jedna náhodná chyba v texte môže pokaziť dojem z vás ako špecialistu. Preto ryby vopred pripravím vložením rôznych mien do nich. Aký druh "ryby"? Áno, najčastejšie: "Ja, meno, autor takého časopisu. Máme toľko názorov a publikácií, sme chladní chlapci a naozaj sa s vami chceme rozprávať." To zvyčajne funguje. Ak osoba neodpovedá - skúste sa opýtať znova o niekoľko dní neskôr: "Máte záujem o našu ponuku?" Ak nie, potom nie, prijať a neukladať.

2. výcvik, V každom prípade je potrebné sa na pohovor pripraviť, ale pri práci na diaľku je táto etapa oveľa dôležitejšia ako osobná schôdzka s účastníkom rozhovoru. Informácie sú všetko, čo máte, zbrane na zuby!

Zvyčajne som kladivo v mene osoby v Yandex a prečítať, kto to je a čo je zaujímavé. Potom napíšem "názov rozhovoru" - študujem to, čo moji kolegovia už požiadali, a namočte si vlasy tak, aby som sa neopakoval. Potom môj osobný život hacking: Idem na stránku v sociálnych sieťach a zadajte hľadanie "me".

Tento filter vám umožní pochopiť, čo človek píše o sebe, svojich túžbach a presvedčeniach.

3. Tvorba otázok, Ak ste pozorne preštudovali informácie o osobe, znamená to, že ste si s ním prečítali ďalšie články a rozhovory. Neopakujte tie isté otázky, ktoré sa vo všetkých ohľadoch blúdia ako hordy Dothraki. Aj keď sa vám páčila otázka iného autora - pokúste sa ho otvoriť na druhej strane, pridajte. Čítali, že hrdina vyrastal v obci - opýtajte sa ho na jeho detstvo, ak sníval o bývaní v meste, akú úlohu zohrali jeho rodičia v jeho rozvoji a tak ďalej. Takže si sami nastavíte priebeh rozhovoru, môžete ho otočiť v smere, ktorým chcete.

Next. Pamätajte si, že nikto nemá záujem čítať nudné a olizované otázky. Udržujte to jednoduché, humánne, opýtajte sa, ako by ste sa opýtali priateľa alebo priateľa. Namiesto "Teraz povedzte našim čitateľom o vašich tvorivých plánoch" (hrozné, správne?), Opýtajte sa: "Počul som, že ste dokončili druhú knihu (vydávate druhý album, rebranding stránky). Kedy už čaká na vydanie?".

Zároveň nejdú príliš ďaleko. Áno, teraz je v móde klásť provokatívne otázky v štýle Jurija Vooda, ale je lepšie na to vopred upozorniť osobu. Tak napíšte - pýtam sa vás na poplatky a osobný život, nevadí? A konať v závislosti na reakcii osoby.

4. interview, Na rozdiel od pravidelných rozhovorov existuje veľa možností. Zvyčajne som na pracovisku, v komunikácii - na počítači alebo na telefóne. Možnosti sú možné: jazdí v aute, alebo jednoducho prejdeme ulicou a urážame otázky a odpovede hlasom. Niekedy sú úžasné prípady, ktoré si stále pamätáte s úsmevom.

Už som hovoril o námorníkovi: som v kancelárii, je na Jadrane na jachte, ale komu to bráni! Ďalší charakter rozhovoru prešiel na náročnú rafting na horskej rieke. Rozhovor bol naliehavou potrebou, ale je to zodpovedná osoba, tak povedal svoj život, držal telefón pri uchu, ťahal za svoje zariadenie a šepkal. Ale počul som všetko!

5. Interview písanie, Všetko je tu jasné, ale je tu nuancia. Keď pošlete prvú verziu odpovedí - neváhajte sa opýtať ďalšie otázky. Ak sa vám zdá, že sa sťažovateľ nesťažoval, nedokončil hovor, požiadajte ho, aby odpovedal podrobnejšie. V extrémnom prípade môže byť prebytok vždy znížený, ale krátke odpovede nemôžu byť doplnené ničím.

6. dohoda, Niektorí autori sa z nejakého dôvodu snažia preskočiť túto poslednú fázu. A márne! Dokonca aj keď sa váš partner nepožiada, aby "videl, čo sa stalo", je lepšie, aby ste ho neriskovali a neposlali mu hotový text. Vy aj on bude pokojnejší - žiadne nepríjemné prekvapenia, všetko je dohodnuté a dohodnuté.

Niekoľko spôsobov, ako urobiť vzdialený rozhovor

1. Od "Skype"

Týmto spôsobom sa mi najviac páči. Hovoriť na Skype s pripojenou kamerou je veľmi podobné live chatu. Vidíte človeka, sledujete jeho výrazy tváre a gestá, výkyvy nálady. Počujete pauzy a narážky v jeho slovách, čítate ich intonáciu. A čo je najdôležitejšie, môžete položiť ďalšie otázky online, zmeniť priebeh konverzácie, nasmerovať ju správnym smerom.

Pomocou programu Free Video Call Recorder môžete nahrávať konverzáciu Skype. Po nainštalovaní programu ho musíte spustiť - Skype sa automaticky spustí. Po nadviazaní spojenia musíte kliknúť na tlačidlo "Record" a hovoriť ticho, bez strachu zo straty dát. A potom dešifrovať video, preniesť ho do textového formátu.

Malý mínus tejto metódy: vyžaduje sa následné literárne spracovanie. Len málo ľudí hovorí ako napísané: mnoho ľudí sa opakuje, nepresne formulujú myšlienky, používajú parazitické slová - a to všetko musí byť uvedené do čitateľnej podoby. Začiatočníci často robia dve chyby: očistia všetky zvláštnosti prejavu účastníka, nahradia ich vlastnými slovami, alebo naopak, nechajú všetko tak, ako je („No, on to sám povedal!“).

Ak nechcete, aby editor vrátil článok na revíziu, cíti sa ako jemná hranica medzi chybami a zvýrazneniami. Mal som partnera, ktorý na konci každej vety vložil príslovie „toto je tá správna vec“ a hovoril s charakteristickými frázami nasekanými. Rozhodol som sa opustiť všetko tak, ako je, bez toho, aby ste sa dotkli štýlu, opravili iba úprimné chyby a opakovania. Výsledkom bolo, že rozhovor bol úspešný, ľudia mi povedali: "Ako to dopadlo, zdalo sa, že som mal rozhovor s Nikolayevichom!"

2. Písomné otázky a odpovede

Trávite čas len pri písaní otázok, zvyšok na druhej strane monitora. Nemusíte ani dešifrovať hlasový záznam. Ak osoba stále hovorí slovom, ušetríte čas aj pri úprave.

Veľký mínus: bez ohľadu na to, ako sa pripravujete na pohovor, vždy existujú ďalšie otázky vyplývajúce z odpovedí účastníka rozhovoru. S živou alebo "skype" komunikáciou, sú stanovené v priebehu rozhovoru, tu nemôžete nič zmeniť, takže ak máte nejaké otázky, budete musieť rušiť osobu znova. A to nie je vždy ten prípad.

Ďalší veľký mínus: písomný formát vylučuje spontánne reakcie. V hlasovej konverzácii môže človek uniknúť veľkému slovu, živej okamžitej reakcii, ktorá sa dá prehrať a urobiť v rozhovore. V písomnej verzii je to vylúčené: ľudia by nikdy nedovolili takéto „slobody“, ak by to vedome nevedeli.

3. Telefón, hlasová správa, hlasové správy

Druh skrátenej verzie "Skype", zatiaľ čo z piatich zmyslov, len jedna vec funguje pre vás - vypočutie. Nevidíte, nedotýkajte sa partnera, nemôžete pochopiť, aký druh parfumu vonia a aké grimasy to stavia v odpovedi na otázky. Môžete počuť len. Nie som poslucháč, takže po celú dobu trvania konverzácie sa stávam v jeden veľký lokátor a netrpezlivo počúvam intonáciu a slová partnera.

Pomocou aplikácie CV-Record môžete nahrávať zvukové hovory v telefóne a v službe okamžitých správ - stačí si ho stiahnuť a použiť. Nahrávanie bude prebiehať súčasne so začiatkom hovoru a bude uložené ako súbor v pamäti modulu gadget.

consNa jednej strane to trvá dlhú dobu a potom musí byť dešifrované, na druhej strane to ešte nie je také neosobné ako v písomnej forme. Osobne preferujem písaný formát - pretože je rýchly a Skype, pretože je neformálny. Nevyužil som ho inými spôsobmi, takže sa nemyslím, že by som to posudzoval.

Druhy online respondentov

 1. Bird-táraj - každý autor vie, že ide o ideálnu možnosť. Pamätajte si, že je vždy lepšie povedať viac, ako potrebujete - vypustenie prebytku nie je problém. Umožnite osobe hovoriť von, a ak je odnesený na nesprávnu step, jemne sa vráťte k téme konverzácie.
 2. mlčanlivý - Oh, toto je nočná mora všetkých anketárov. To sa stane, ak je človek plachý alebo čaká na iniciatívu od vás. Ukážte to: začnite konverzáciu s vtipom, zneškodnite atmosféru. Ďalšia univerzálna možnosť: "Vy ... (začal pracovať v 16, milujte zvieratá, zbožňujte vyšívanie krížom), je to pravda?" Získali ste informácie o hrdinovi - musíte poznať fakty z jeho života. Jednoducho nezačínajte konverzáciu s frázou „Povedz mi o sebe“: vaše ticho sa uzavrie ešte viac.
 3. Hviezda. Niekedy hrdina vôbec nepotrebuje rozhovor - nechcel komunikovať, ale presvedčil si ho. Jedného dňa mi človek poslal odpovede „na rozviazanie“: „áno“, „nie“, „možno“, „nie,“ a podobné veci. Riešenie bolo nájdené: na každú položku som položil konkrétnejšie otázky, napísal som niečo od seba, počnúc predchádzajúcimi rozhovormi, zobral niečo z jeho stránky sociálnej siete a organicky zapadol do kontextu - tak sa celá buchta zhromaždila v zrnách, stodoloch a miazgách. Samozrejme, toto všetko bude musieť byť koordinované s partnerom - zrazu už si nepamätá, čo kedysi povedal, alebo zmenil svoj názor na túto otázku.
 4. Hladký fráz milenca - aj komplexný typ. Hovorí ako veľa, ale nič. Riešenie je rovnaké - pýtať sa ako špecifické otázky, ako je to možné, nečakané otázky na čele, aby sa „politik“ dostal zo zámotku slovesnosti a dávať viac či menej ľudskú reakciu.

Pravidlá rozhovoru

V priebehu rokov som vypracovala niekoľko pravidiel, vďaka ktorým sa ani ten najvzdialenejší rozhovor nestane o nič menej zaujímavým a živým ako je obvyklé.

 1. Ďalšie informácie o tejto osobe. - Už som o tom hovoril v časti „Príprava na rozhovor“, ale zopakujem to znova. To je najdôležitejšie!
 2. Pokúste sa pochopiť aspoň trochu témy, aby ste pochopili, o čom hovorí hovorca. Pred rokom, keď som začal pracovať v oblasti internetového marketingu, som mal malú predstavu o tom, čo znamenajú všetky tieto „callback widgety“, digitálne a „konverzné“. Preto predtým, ako sa pýtam, som sa zaujímala o „Yandex“, sedela som a triedila sa tak, aby sa nemýlila. Nehanbite sa nevedieť - hanbiť sa nechcete učiť!
 3. Nezabudnite na etiketu: vo vzdialenej komunikácii sú pravidlá správania veľmi dôležité. Vždy špecifikujte formát, rozhovor a čas, uistite sa, že váš partner môže odpovedať na otázky podľa vlastného uváženia. Ak pripravujete provokatívne otázky alebo osobné otázky - je lepšie okamžite varovať. Ďakujeme za pozornosť.
 4. Snažte sa humanizovať formálnu konverzáciu. Áno, etiketa a obchodný štýl sú dobré, ale vždy sa snažím o konverzáciu osobnejšiu - takéto rozhovory sú spravidla živé a oduševnené. Zároveň je dôležité, aby ste palicu neohýbali, pretože sa prevalcovali do známosti. Opatrne sondujte pôdu, prispôsobte sa svojmu hrdinovi. Napríklad som komunikoval s úsmevmi - dal som ich do osobného a obchodného rozhovoru. Ale nie každý praktizuje tento spôsob komunikácie. Na začiatku rozhovoru sa snažím dať pár úsmevov a sledovať, ako osoba reaguje. Ak to zdvihne - v poriadku, sme na rovnakej vlnovej dĺžke. Ak nie, potom sa prispôsobím partnerovi. To isté platí pre oslovenie „vás“ alebo „vás“, pozdrav „ahoj“ alebo „ahoj“ pomocou profesionálneho slangu - skrátka všetko, čo stojí mimo rámca formálneho rozhovoru.
 5. Pridajte osobné kúzlo. Keď ste dobre odhodlaní a úprimne sa zaujímate o partnera - cíti to, dokonca aj na druhej strane gadgetu.

  Život hacking: keď hovorím Votsap alebo písať súkromné ​​správy, som určite úsmev. Bolo dokázané, že aj keď mechanicky natiahnete svoje pery do úsmevu, mozog ho vníma ako signál a pre dušu sa stáva naozaj zábavnejšou.

 6. Zapnite svoje herecké schopnosti. S formátom vzdialeného rozhovoru sú vaše zdroje obmedzené - skúste ich použiť na maximum. Predstavte si, že ste váš partner, predstavte si, ako ide jeho deň, mentálne opisujte jeho záležitosti a obavy. Premýšľajte o tom, kedy nastane, keď je pre neho vhodné písať, a keď nie. Sledujte jeho sociálnu sieť. Ak váš partner išiel na služobnú cestu alebo dovolenku - je to lepšie, ak sa ho nedotknete. Poď - potom napíš.

Problémy, ktoré môžu vzniknúť pri písaní

1. Nemôžete kontaktovať účastníka

Editor vám dal úlohu - nájsť Vasily Pupkin a vypočuť si ho. Ale Vasily nemá sociálne siete, jeho sekretárka odpovedá na telefón v kancelárii a topánok na pošte.

Rada: Pokúste sa nájsť zamestnanca, ktorý je zodpovedný za propagáciu PR a public relations spoločnosti a kontaktujte ho. Alebo hľadajte alternatívne komunikačné kanály - dobré staré ústne slovo, vzájomných priateľov. Nezabudnite nájsť niekoho, kto pozná osobnú poštu alebo mobilný telefón. V extrémnych prípadoch pripojte editor - nechajte ho vyskúšať.

2. Človek nemá čas odpovedať na otázky

Už ste napísali a poslali otázky na dlhú dobu, ale vaša správa nie je ani čítaná a proces je oneskorený.

Rada: trpezlivosť a trpezlivosť znova - terorizovať osobu s hovory a listy. Áno, niekedy budete musieť čakať mesiace, a chcete sa ihneď zaplatiť. Pamätajte, že podnikatelia žijú špeciálnym tempom, naozaj nemajú čas si sadnúť a odpovedať na otázky. Občas si zdvorilo pripomínajte seba - a vaša trpezlivosť bude vo väčšine prípadov korunovaná úspechom.

3. Dotazovaný odmietne byť vypočúvaný.

Nemá čas, žiadnu túžbu, alebo vôbec nedáva rozhovor. Ak ste v tom istom meste, môžete požiadať o osobné stretnutie a ak nie?

Rada: Predstavte si, koľko ľudí sa pokúsilo dobyť tento vrabec zastrelený! Postavte sa z davu: preštudujte si informácie a nájdite si čip, ktorý ho chytí, ponúknite výhody, ktoré dostane z rozhovoru s vami. Kurz je štíhly, ale stojí za to vyskúšať. Jedna vec sa teší: povedať priamo "nie" je čestnejšia ako kŕmiť s raňajkami a nakoniec odísť s nosom.

4. Dotazovaný hovorí, že ste všetko skreslili.

Bohužiaľ, to sa deje s autormi, ktorí hľadajú informácie o osobe na internete. V piatich prameňoch bude pravda, a v jednej úplnej lži, a podľa zákona zmyslu to vezmete ako základ.

Rada: starostlivo filtrujte informácie. Je lepšie skontrolovať stokrát viac ako obvinenia z neprofesionality a prepísať článok. Ak máte pochybnosti, opýtajte sa svojho partnera: je pravda, že o vás píšu? Ak sa bojíte - lepšie sa nedotýkajte kontroverzných otázok.

A posledný dôležitý bod

Uistite sa, že udržiava kontakt s spätnou väzbou, nezabudnite na neho, ako o odpadový materiál. Po písomnom rozhovore súhlasíte av prípade potreby vykonajte zmeny. A keď je text publikovaný - pošlite odkaz v ten istý deň. A je to príjemné pre človeka a ste pripravení na budúcnosť - je celkom možné, že váš partner bude pre vás ešte užitočný ako expert alebo hrdina nasledujúceho rozhovoru.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár