Ako napísať kompetentnú technickú úlohu pre textový obsah

Ako každý normálny text odporúčajúceho charakteru, táto príručka je "napísaná krvou" autora - pracoval ako textár, novinár a redaktor; v druhom prípade musel človek často a často upravovať zlé texty a vychovávať dobrých autorov od svojich tvorcov.

Hyde je užitočný pre tých, ktorí:

 • potrebuje veľký TK pre veľký projekt;
 • zameriava sa na dlhodobú spoluprácu s jedným autorom a má v úmysle pestovať ho odborníkom v jeho projekte;
 • pracuje s veľkým počtom rôznych autorov a projektov a pre každú z nich potrebujete vlastnú TK.

Štandardne budem odkazovať priamo na osobu, ktorá propaguje svoje podnikanie; ak ste sprostredkovateľ (editor, obchodník), potom pre niektoré body budete musieť vyskúšať vlastníka zdroja, pre ktorý píšeme.

Pre sladké, na konci článku nájdete vzorku technických špecifikácií.

Predstavte autora vašej firme.

Zdá sa, že je to zrejmé, ale mnohí na to zabudnú.

V posledných týždňoch / mesiacoch / rokoch copywriter študoval žurnalistiku, informačný štýl, pravopis - čokoľvek okrem vášho podnikania (pokiaľ samozrejme nie ste vlastníkom svojej obľúbenej značky Apple). Zlikvidujte autora, ktorý preberá prácu a nevie nič o vašej spoločnosti.

Nenechajte sa zbaviť autora s odkazom na zle napísanú časť "O nás": ​​s najväčšou pravdepodobnosťou bude tá istá osoba musieť prepísať ho neskôr. Je lepšie načrtnúť všetko, čo by ste chceli vyzdvihnúť, a navyše vybrať najvhodnejšieho zamestnanca zo spoločnosti pre úlohu experta - povedzte autorovi o všetkom, čo sa líši od konkurencie, odpovedajte na otázky copywritera a prečítajte si texty do editora spolu s editorom.

- A čo, inzerenti ako?

- Inzerenti majú také informácie, že musia vysvetliť, čo sa im páči a čo nie.

Victor Pelevin, "Generácia P".

Ak nechcete byť predmetom dialógu medzi Tatarským a Khaninom, budete musieť vysvetľovať copywriterovi, čo potrebujete, inak to urobí sám a dá vám svoje porozumenie. Je to naozaj expert a vie, ako vypáliť sloveso.

Uveďte autorovi účel jeho práce.

Áno, predaj je vždy konečný cieľ, čo robíme v súčasnosti. Ale copywriter si musí byť vedomý krátkodobých cieľov projektu - napríklad v najbližších mesiacoch pracujeme len na obraze odborníka na trhu a v textoch by nemalo dochádzať k „pošmyknutiu“ tovaru.

Textový obsah môže byť:

 • informácie;
 • zábava;
 • predajné a tak ďalej

Uveďte, ktorá správa má obsah obsahovať. Teraz copywriter sa postupne odsťahovať z trhu "Buy!", Ale aby sa ubezpečil, že si navzájom porozumieť v tomto ohľade, stále ju potrebujete.

Povedzte o cieľovej skupine

Ak je projekt veľký a dlhý a autor na ňom bude pracovať komplexne (blog, sekcie, sociálne siete), stojí za to mu poskytnúť úplné dešifrované údaje zo služieb Yandex.Metrica / Google Analytics a skupinovej štatistiky v sociálnych sieťach. Cieľová skupina môže byť rovnaká podľa pohlavia / náboženstva / záujmu, ale odlišná vo veku na rôznych miestach. Dialóg s čitateľmi bude musieť byť v ich jazyku - od odbornej terminológie až po fórum slang.

Čím presnejší je hit v strednej Ázii, tým viac rád, rassharivany, povedomie o značke a nakoniec - predaj.

Naučte autora pracovať kompetentne s kľúčovými otázkami.

To je jeden z najviac klzkých tém v copywriting práce - hlavne preto, že generácia autorov, ktorí pracovali s čiernou SEO ešte nevymizol. Skutočný príklad: jeden z mojich vekových oddelení vymyslel vzorec „cena, za ktorú je nízka“, ktorá umožnila (podľa jeho názoru) zadať kľúč so slovom „cena“. Všetkých 50 sekcií, ako dvojčatá, prišlo od neho s frázami ako „závitová tyč, cena ktorý je nízky "a"kanál, cena ktorý je nízky “a každý sa odo mňa vrátil na revíziu.

Stručne o tom, ako autor správne zadal kľúč:

 • čítať frázu po písaní - ak je kľúč "zvuky" vnímateľný na uchu (a zle napísaný kľúč "zvuky" vždy a znižuje redakčný povesť), musí byť prepísaný;
 • ak kľúč nie je možné zadať organicky (a ešte viac - ak omylom ten, ktorý si vybral sémantiku, sa nehodí do témy vôbec), nemusíte ho zadávať;
 • ak je možné kláves zadať tak, aby medzi slovami neexistovali žiadne interpunkčné znamienkastojí za to.

Ďalší problémový textár - v ich neschopnosti a neochote riešiť niečo sami; týka sa to najmä druhej položky v zozname v tejto kapitole. Nie každý človek verí, že vôbec niečo ovplyvňuje. Vysvetlite autorovi: musí pristupovať z hľadiska primeranosti a vždy informovať redaktora, že niečo nie je v súlade so sémantickým jadrom. Z tohto formátu budú mať úžitok všetci.

Naučte správne pravopis meta tagov

Niekedy je jednoduchšie zadať meta tagy sami - nie je potrebné špeciálne krásu štýlu a správne použitie kľúčových otázok je na vrchole. Teraz však hovoríme o integrovanej práci autora na projekte, preto nám tiež predpíše meta tagy.

Minimum, ktoré by malo byť uvedené v takej zložitej technickej úlohe:

 • záhlavia úrovní H1 - H6

Poukážte na to, že H1 by mal byť čitateľný a chytľavý, pretože obsah stránky je čo najrelevantnejší. Je jednoduchšie vytvoriť titul po napísaní celého textu. Ak chcete spojiť technické a „ľudské“ časti nadpisu, môžete ho úprimne rozdeliť na dve časti - napríklad „Ako ukladať oneskorenia: moje vlastné chyby a objavy“ (mimochodom, túto techniku ​​používajte sami, keď vytvárate pracovné témy pre TK). Prvá časť je zodpovedná za kľúčové slovo, druhá - "háčiky" čitateľa s prísľubom osobnej skúsenosti autora; bude však musieť odpovedať v plnom rozsahu a zdôrazniť všetko, čo sľúbil. Predpokladá sa, že optimálna dĺžka nadpisu je šesť slov, keď zahliadneme prvé tri a posledné tri; pre sekciu alebo príspevok v sociálnej sieti to bude správne. Pre H1 je možné urobiť výnimku, ak ju vizuálne rozdelíme na 2 časti; záhlavia úrovní H2-H6 tiež nemožno striktne prispôsobiť tomuto pravidlu - ak sa k nim čitateľ dostane, už nemusíme priťahovať jeho pozornosť špeciálnymi technikami.

 • názov a popis textu

Pre vysvetlenie, čo to je a ako ho predpísať (ak ešte nie je oboznámený s konceptom), ukážte screenshoty úspešných úryvkov. Z nich by malo byť jasné, že názov stručne hovorí o obsahu stránky a je to skrátená kópia H1 (a „ľudská“ časť musí byť skrátená) a opis poskytuje krátky opis stránky. V oboch týchto meta tagoch ​​- zvýšený obsah kľúčov; toto je normálne, ale značky by sa napriek tomu nemali zmeniť na ich nekoherentný súbor. Ak je popis neúspešne zaregistrovaný, v úryvku sa pri vyhľadávaní vytiahne kúsok, ktorý je čo najviac relevantný k dotazu - ale s najväčšou pravdepodobnosťou to bude vyzerať ako dve alebo tri zlomkové frázy. Označte maximálnu dĺžku oboch značiek: zvyčajne nie je viac ako 65 znakov pre titul a nie viac ako 220 pre popis.

 • názov a alt na fotografiu

Tu sa musíte dozvedieť konkrétne od svojho tvorcu alebo programátora, ktorý z tagov bude hrať úlohu viditeľného podpisu a ktorý bude použitý pre vyhľadávacie roboty. Keď je nakonfigurovaný na rovnakom WordPress, priradenie tagov niekedy nie je štandardizované. Vysvetlite v technických špecifikáciách, čo by mali byť tieto dva podpisy: viditeľné - zaujímavé pre čitateľa, technické - najdôležitejšie pre to, čo je zobrazené na fotografii. Dĺžka značiek je určená len ich obsahom.

Predstaviť autorovi základy optimalizácie

Táto sekcia je určená pre tých, ktorí vychovávali autora na mnoho mesiacov a rokov a sú pripravení investovať čas do svojho vzdelávania. V skutočnosti, to je skvelá možnosť, ktorá sa oplatí mnohokrát: teraz ho naučíte písať texty, ktoré nespadajú pod filtre, a zajtra nebudete musieť odstrániť stránky z tohto veľmi filter.

Zručnosť správneho vnútorného relink

 1. Vysvetlite, že kotva by mala byť, ak je to možné, kľúčovou frázou a mala by viesť k príslušnej stránke, pričom by mala prenášať maximálnu možnú referenčnú hmotnosť.
 2. Povedzte nám, čo má dať odkaz na novú stránku, ktorá musí byť indexovaná rýchlejšie - to je dobrý nápad.
 3. Všimnite si, že strana príjemcu (tá, na ktorú odkaz vedie) by už mala obsahovať niekoľko ďalších odkazov alebo aspoň drobky - inak existuje riziko, že návštevník stránku po prečítaní jednoducho opustí.

Filter Bypass Skill

Tie, ktoré existujú samostatne alebo sú už zahrnuté do práce algoritmov vyhľadávačov. V polovici roku 2017 je najpálčivejším problémom pri práci s copywritingom filter Baden-Baden, ktorý hackuje koreňový text pre roboty, nie pre ľudí (napríklad tých, ktorí už boli spomenutí)gombíky so závitom, cena ktoré sú nízke “).

Zručnosť vlastného výberu kľúčov od Yandex.Wordstat

Zo skúseností môžem povedať, že autori v drvivej väčšine prípadov neodmietajú túto zručnosť učiť. Prečo je to potrebné, ak už v technickej zadaní existujú kľúče? Ak si sémantické jadro vyberie a vyčistí osoba, ktorá nie je tak hlboko v tejto téme „fumble“, ako marketingový pracovník spoločnosti alebo samotný copywriter, vynechá niektoré z kľúčov: bez ohľadu na to, aká inteligentná je, je ľudský komponent stále potrebný. Preto, niekedy v priebehu písania textu, musíte pridať dôležité kľúčové pojmy (niekedy z hovoreného jazyka, napríklad zo slovnej zásoby fóra), a pre lepšie indexovanie vyhľadávať podľa WordStatu pre ich vysokofrekvenčné varianty.

Môže sa zdať, že sa jedná o niekoľko bitov, ktoré dávajú nejaké omrvinky na pozíciách v indexe. Ak však autor bude tieto zručnosti používať každý rok, obsah bude podstatne lepší ako obsah konkurentov - aj keď ich textár má lepšiu slabiku ako naša.

Samozrejme, môžete si zobrať hotový text a dať ho expertovi na optimalizáciu, ale to s najväčšou pravdepodobnosťou trochu pokazí jeho vzhľad, aby potešilo technický komponent; je lepšie, ak autor sám tento komponent spletie harmonicky do textu.

Tieto odporúčania nie je možné priradiť do samostatnej kapitoly, ale jednoducho si robiť poznámky v priebehu písania TK.

Nezabudnite na štruktúru textu

Článok napísaný jedným „hárkom“ bude čítať iba osoba, ktorá sa o tieto informácie zaujíma, a to za predpokladu, že na internete nie je žiadny podobný materiál. Bojujeme za pozornosť čitateľa a hĺbku prezerania stránky, takže urobíme článok s dobrou logikou.

Napríklad v časti „Naše služby“ tri kapitoly zo štyroch nemožno nazvať „Zubná protéza“, „Bielenie zubov“ a „Plnenie zubov“ a medzi nimi je aj „Hardvérová kozmetika“. Je potrebné vytvoriť dve časti úrovne H2 („Stomatológia“ a „Apparatus cosmetology“) a na úrovni H3 uviesť všetko, čo im je logicky podriadené.

Ak si želáte, autor môže ponúknuť pripravenú štruktúru alebo dohodnúť sa na dohode predtým, ako začne podrobnú štúdiu textu.

Určenie obmedzení znakov

Ideálnou voľbou je pracovať s dlhoročným autorom, ktorému je zaručené, že bude písať o všetkých skutočnostiach na túto tému a zároveň nebude „naliať vodu“; s ním zmizne otázka hraníc so symbolmi, píšeme len toľko, koľko je zaujímavý materiál napísaný. Ale tento luxus nie je k dispozícii všetkým, takže musíte nastaviť hornú hranicu. Riadime sa niekoľkými pravidlami.

 • Ak autor pracuje na zaplatení certifikátu, varovať, že znaky budú počítané po úpravách a odstráňte "vodu". Takže ste okamžite dramaticky znížiť množstvo nezmyslov v zdroji ("tento editor je pravdepodobne odstrániť, takže nestrácajte čas"), ale pri hľadaní naozaj zaujímavých informácií, autor bude kopať zem ("to je určite cenné, takže budem platiť za to") ,
 • Na niektorých témach nie je možné napísať skutočnosť, že Longrid, ale celá kniha, navyše obsahuje zaujímavé fakty. Všetko je jednoduché: označte optimálny objem článku a uveďte, či sa v téme bude nachádzať 2, 3, 5, 10 takýchto zväzkov, autor musí koordinovať s editorom rozbitie materiálu alebo zúženie témy, Optimálny objem je zvyčajne 3-10k znakov, ale ak už máte webové stránky, môžete definovať presnejšie tým, že sa pozriete na WebVizor a rolovanie mapy v Yandex.Metrica. Ak sa do konca prečítajú iba materiály, ktoré nie sú dlhšie ako niekoľko troch prvých obrazoviek, aký je zmysel písať viac?
 • Samostatne o obmedzeniach znakov pre texty v sekciách. Skôr ako začnete písať TK, aby ste ich vyplnili, zamyslite sa nad tým - text nie je vôbec potrebný, Zvyčajne je vytvorený kvôli spracovaniu kľúčových požiadaviek, ale vo väčšine sekcií to bude tak isto spracované: po prvé, v meta tagoch, po druhé, v názve produktu, najmä ak ide o produktové karty. Vyhľadávač s najväčšou pravdepodobnosťou dokonca ohodnotí stránku, na ktorej sa v názve a popise nachádza názov „nákup“ a „dodávka“ a názov produktu / služby a „cena“ - pod fotografiou produktu. Prečo ich duplikovať v hlúpe frázach "kúpiť online kanál na nízkej úrovni cena môže v našom obchod"Za týmto účelom sa môžete dostať pod filter. Samozrejme, že text je potrebný v sekciách o platobných a dodacích podmienkach, ale ukáže sa, že to nie je nič viac, ako sú informácie o tejto skutočnosti."
 • Optimálny objem pre príspevky v sociálnej sieti môže byť určený najčastejšie zdieľanými príspevkami medzi vami alebo konkurentmi (všimnite si, že niekedy je to v čase vysielania alebo vírusovej účinnosti samotného obsahu). Mimochodom, toto nie je pravda, že informačný kanál nečíta príspevky dlhšie ako niekoľko riadkov: lifehacky, zoznamy, kontrolné zoznamy a len naozaj dobré materiály môžu byť nekonečne dlhé a budú stále čítané, obľúbené a zdieľané.

Postarajte sa o "správne" ilustrácie

Obsah ilustrácie

Čo by sa malo „zabiť“ hneď, sú fotografie. V texte nie je jediný prípad, kedy by v texte vyzerali dobre (ak nechcete, aby sa váš blog v srdci čitateľa nechával averzovať), najmä v takzvanom predajnom texte. Pri fotografiách, samozrejme, myslím, že nie všetky ilustrácie, ktoré sa nachádzajú na fotografických službách, ale:

 • handshake (s akým účelom je taký šialený počet podobných obrázkov? ...);
 • jasne predstavené fotografie (energická a už pribitá mladá dáma, ale údajne len prebudení, rodičia sa hádajú na pozadí a zakrývajú uši dieťaťa vpredu, kričiaci šéf a zámerne zatiahnuté chvosty, podriadení, ľudia v kancelárskych oblekoch, všetko je ako keby bol výber mladý a šťastný; podobne);
 • biele bez tváre muži drží ikony a nápisy v štýle WordArt;
 • hrubo nakreslené schémy s anglickými výrazmi ako "S.M.A.R.T.", ktoré autor nemôže vždy prekladať, atď.

V tomto článku by sa dala umiestniť fotografia krásnej ženy do módnych okuliarov, ktorým chýba notebook, pozerajúc sa na strop, opierajúc ju o líce s rukou a slabo priliehajúc jej pery (a pod fotografiou je copywriter "múdrosť"). Takéto ilustrácie sú zvyčajne odliate do matných materiálov o profesionálnom vyhorení, nedostatku nápadov a kreatívnej kríze pre textárov.

Vynikajúce ilustrácie v materiáli sú:

 • skutočné fotky Váš tovar - a nie z katalógu, ale už „v akcii“ (áno, budete ich musieť vyrobiť a pripojiť k TZ);
 • fotografie zhotovené autorom (áno, budú musieť platiť navyše);
 • kresby od vášho projektanta (autor by mal podrobne opísať, čo by malo byť na nich a / alebo pripojiť príklady);
 • alebo aspoň nie je to tá najhoršia fotografia na túto tému - napríklad v cudzom jazyku internet, na webových stránkach výrobcov (a nie na kľúčové slovo pre vyhľadávače), a len originálne vo svojich nápadoch. Skutočne, v článku o ochranných náteroch na drevo, nie je možné umiestniť fotografiu nádoby s lakom, ale komplex Kizhi, ktorý sa čas od času zatemňuje - s podpisom o ochrane dreva pred starnutím, samozrejme.

povolenie

Určite minimálne rozlíšenie fotografie. Ak chcete zistiť, čo je pre vás vhodné, porozprávajte sa s kódovačom a zistite šírku stĺpca obsahu - bude to minimum pre šírku ilustrácie.

 • Požiadajte autora, aby priložil fotografiu samostatne - textové editory "jesť" kvalitu.
 • Ak má stránka mať verziu pre sietnicové obrazovky, obrázky by mali byť dvakrát väčšie. V tomto prípade bude musieť byť autor náročnejší, ale - nastaviť vyhľadávanie obrázkov a výnimočné myslenie, ktoré mu pomôžu.

ostatné

 • Uveďte, že na fotografii by nemali byť žiadne vonkajšie vodoznaky.
 • Vysvetlite, že každá fotografia, s výnimkou obálky a obrázku oznámenia pre článok, by mala mať dva podpisy a iného charakteru (pozri kapitolu o meta tagoch ​​v tomto článku).

Škoda, že editor

Teraz ukážeme malému ľudstvu editorovi a požiadame autora, aby nasledoval rozloženie textu. Možno dokonca ani nie tak kvôli skutočnosti, že overovateľ neporušuje oči v nekonečnej palete fontov, farieb a značiek, ale aby správne interpretoval zámer autora.

 • Uveďte to Potrebné položky a podpoložky не удобными автору огромными буквами и жирными шрифтами, а с помощью специально созданных для этого стилей, Потому что угадывать, какой кегль он "изобрел" для H2, а какой - для H3, лично у меня никогда не было желания: для этого есть особый инструмент. Кстати, это и верстальщику большая помощь - "Реформатор" автоматически проставит верные теги к заголовкам, созданным с помощью стилей.
 • В подписях к фото попросите помечать, где title, а где - alt: po prvé, takže sa nebudú spájať s hmotnosťou textu; Po druhé, editorovi bude jasné, na základe akých úvah bude upravovať každú zo značiek.
 • Zakázať použitie rôznych farieb pre text, ktorý chcete vysádzať; zvyknúť autora na to, že farebné značky sú vytvorené pre editora a / alebo dizajnéra.
 • Zakázať písanie kapslokom a obmedziť písanie na tučné a kurzíva - nechať autora pochopiť, že tieto formáty sú určené pre špeciálne prípady: kde naozaj potrebujete upozorniť čitateľa na myšlienku zvýraznenú v texte.

Pripomeňte si kontrolu jedinečnosti

Niekedy dokonca text čestne napísaný „od seba“, bez neustáleho prechádzania literatúrou a pozeraním sa na odborné webové stránky, sa javí ako neopakovateľný - kvôli používaniu klišé prijatých v tejto oblasti, roztrpčenej formulácii, atď. špecifikujete.

Pred niekoľkými rokmi sme použili služby overovania jedinečnosti na identifikáciu bezohľadných autorov. Teraz sa stali niečím prostriedkom vlastného testovania a nemali by sa zanedbávať.

Doslova v mojich očiach, nie veľmi skúsený, ale čestný autor, ktorého verím, ako som ja, napísal článok s unikátnym 48%, bez toho, aby som vytrhol kúsky z textov iných ľudí. Pri kontrole malého textu bol plnený, po prvé, plné názvy tovaru (výrobca / výrobok / farba / článok), ktorý už znížil jedinečnosť, a po druhé, reč klišé ako "odporúčame vám zveriť túto náročnú prácu profesionálom." Autor odstránil klišé, ktoré som si vybral, a jednoducho dal odkazy na zodpovedajúce karty. Ale mohol poslať text zákazníkovi - text bol čestne napísaný ním.

Dajte autorovi zoznam užitočných služieb.

V mojich technických špecifikáciách bol takýto zoznam vždy a to výrazne zlepšilo výsledok práce copywritera.

 • Zadajte odkazy na zdroje s dobrými fotografiami (čo je „dobré“, chápeme príslušnú kapitolu).
 • Nezanedbávajte štýlovosť a gramotnosť - napríklad kontrolou služieb Glavred a Orthogram.
 • Uveďte odkazy na služby kontroly jedinečnosti: Advego, text.ru, eTxt (pre vlastný test, ako je uvedené v kapitole vyššie).

Možno sa autor bude chcieť naučiť používať iné služby (alebo programy). Niekedy je to naozaj vhodné: napríklad namiesto písania dlhých, nezreteľných vysvetlení textu vstupnej stránky alebo infographic pre návrhára a dizajnéra rozloženia bude pre autora jednoduchšie načrtnúť prototyp v tej istej osi a nakresliť diagram v Canve alebo Piktochart.

Textový obsah

Teraz, vlastne, kvôli tomu, čo píšeme technický projekt - samotný obsah textu. Zoznam tém vo vašom obsahovom pláne je málo; Už dlho ste "spinning" vo vašom podnikaní, a máte všetky informácie, ktoré autor potrebuje.

 • mark, čo by ste mali určite povedať (vrátane niektorých negatívnych bodov, o ktorých sa nečestne hovorí), čo nemusí hovoriť (nespoľahlivé informácie, anti-reklama konkurentov atď.).
 • Dajte pár odkazy na zdrojektorí považujú za dôveru.
 • špecifikovať mená autoritatívnych autorov a ich práceužitočných pri vytváraní obsahu.
 • priložiť technickú dokumentáciu na výrobky, ak nejaké existujú.
 • Povedz to časté chyby vo vašom predmete. Možno ich nájsť na zdrojoch konkurentov alebo dokonca v dielach vašich predchádzajúcich autorov.

Keď technická úloha nie je potrebná

Ak je v tejto fáze všetko, čo potrebujete, je vyplniť niekoľko funkčných častí ("Dodávka a platba", "Promotions", "Partnerstvo" a tak ďalej), nemali by ste tráviť toľko energie na písanie technických špecifikácií. Je jednoduchšie a efektívnejšie písať sami a dávať ich editorom / korektorom na úpravy. Nedbalý písaný text od toho, kto pozná biznis „od a do“, je mnohonásobne lepší ako olizovaná časť o „mladej, ale dynamicky sa rozvíjajúcej spoločnosti“.

„Pracovné“ technické zadanie bude ako toto - stiahnite si - prinajmenšom to bolo vďaka podobným materiálom, že ma naraz narazili naozaj dobré materiály; Spolieham sa na tú istú logiku práce ako na autora.

Existuje niečo, čo doplní článok? Podeľme sa o skúsenosti v komentároch: politika zdieľania je moc! :)

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár