Ako napísať právny text, ktorý dokáže presvedčiť všetkých: zákazníkov a vyhľadávacích robotov

Podnikatelia vedia všetko o svojom podnikaní, ale v ojedinelých prípadoch o tom môžu dobre písať. S právnikmi a právnikmi - ten istý príbeh. Na vytvorenie kvalitného textu pre lokalitu zasahujú do vzdelávania, profesionálneho rozvoja a nedostatku voľného času.

Ak chcete vylúčiť výskyt slabých, preťažených a zbytočných článkov, stačí:

 • Pochopte, čo by mal byť ideálny právny text z pohľadu klienta a SEO.
 • Naučte sa, ako si vybrať interpreta, vypracovať technickú úlohu a vyhodnotiť hotovú prácu.
 • Pochopte, ako môžete zvýšiť efekt užitočného obsahu.

Teraz v poriadku.

4 pravidlá písania právneho textu

1. Zápis je jednoduchý a zrozumiteľný.

Cieľovou skupinou právnikov sú obyčajní ľudia bez špeciálneho vzdelávania. Už sú unavení z čítania komplexného textu v zákonoch, zmluvách a formálnych odpovediach úradníkov.

Potenciálni klienti právnikov a advokátov - podnikatelia, manažéri, dôchodcovia, ženy v domácnosti - chcú, aby bol internet príjemnou výnimkou. Na stavenisku nie sú potrebné klerikály a známky, je potrebné vysvetliť zložité veci jednoduchým jazykom.

obtiažny

jednoducho

Durov sa rozhodol získať prostriedky vo výške 100 miliónov rubľov.

Durov sa rozhodol obnoviť 100 miliónov rubľov.

RBC vykonalo oneskorené plnenie povinnosti.

RBC je oneskorené.

Rezidenčné nehnuteľnosti

dom

Ako zjednodušiť právny text: niekoľko príkladov

Zároveň jednoduché a zrozumiteľné neznamená primitívnosť. Je potrebné písať s úctou a premýšľať o výhodách pre čitateľa.

Autori právnych textov by si mali vypočuť názory odborníkov. Ilya Birman vo svojom blogu poznamenáva: „Skutočnosť, že jadrový fyzik je pochopiteľný len jadrovému fyzikovi, je normálna. Maxim Ilyakhov vyzýva na odstránenie administratívnych a právnych známok aj zo zmlúv, kde sa oficiálny obchodný štýl považuje za povinný.

2. Odpovedzte na otázky čitateľa

Ak chcete, aby bol text užitočný, musíte zohľadniť potreby cieľovej skupiny. Právne články na webových stránkach čítané na dva účely:

1. Vyriešte aktuálne problémy.

Príklady žiadostí: "kde sa sťažovať na bývanie a komunálne služby", "ako zaregistrovať IP v roku 2017".

2. Zabrániť problémom v budúcnosti.

Príklady žiadostí: "ako nespadať pod skratku", "ako sa vyhnúť sankcii za neskoré predloženie nulového vyhlásenia".

Informačné články reagujú na informačné požiadavky. Mali by pomôcť čitateľovi riešiť problémy bez uloženia služieb. Maximálne povolené množstvo je výzva na akciu na konci článku.

Je veľmi ťažké a drahé robiť kvalitný informačný obsah, ale ukazuje odborné znalosti a čo je najdôležitejšie, vzdeláva klientov.

Blogy právnikov, právnikov a advokátskych kancelárií sú, ako to bolo, malé médiá schopné budovať dôveru v cieľovú skupinu. Je to mimoriadne potrebné, pretože je oveľa ťažšie rozhodnúť o objednaní právnej služby, ako je nákup hovoriaceho škrečka alebo spinnera.

Stránky potrebujú a komerčné text. Je umiestnený na hlavných a pristávacích stránkach. Pomáha reagovať na "horúce" otázky divákov: "služby právnika v otázkach pôdy", "právna podpora pre obchodnú cenu" a podobne.

Obchodný text na stránke by mal vykonávať tieto funkcie:

 • Živé vysvetlenie cien.

„Cena podľa požiadavky“ je nepríjemná nielen v elektronickom obchode. Právne služby nie sú lacné, preto by ste mali aspoň špecifikovať rozsah cien. A povedzte, na ktorých faktoroch závisia.

 • Ukážte výhody a výhody, podstatu konkrétnej služby.

Návštevník stránky by mal pochopiť, čo od vás dostane. „Človek si nekupuje vŕtačku, ale diery v stene“ je „vousatý“ aforizmus, ale vždy aktuálny.

Použite údaje a fakty, ak sú pre potenciálneho klienta zrozumiteľné.

 • Predám spätné volanie alebo konzultáciu, ale nie samotnú službu.

Aj keď je text komerčný, nemali by ste kričať „teraz kúpiť“, hroziť a prednášať príliš veľa. Prilákať zákazníkov lepšie nenápadne.

Dobrý text však nestačí. Stránka musí byť sociálnym dôkazom: skutočné hodnotenia zákazníkov, diplomy, certifikáty, štúdie, prípady, odkazy na súdne rozhodnutia.

Vážne plus dôverovať bude tiež dať zadarmo e-knihy a šablóny dokumentov.

3. Nezabudnite na dizajn

Nikto nebude čítať „listy“ textu bez titulkov, odsekov, tabuliek, zoznamov a postranných panelov.

Štruktúra textu by mala byť založená na kľúčových bodoch. Malo by to byť vo svete čitateľa: tí, ktorí hľadajú služby právnika v Moskve, nemajú záujem čítať „vodu“ o rímskom práve.

Každý text - aspoň jeden obrázok. Iba pridať na stránky stránky je len cenný grafický obsah: tabuľky, grafy, grafy, grafy, snímky obrazovky. Ak tam nie sú, chcem „rozriediť“ text, objednať dizajnové ilustrácie.

Bôh zakážete z obrázkov Themis: je lepšie nahrať fotografie svojich zamestnancov na stránku.

Pamätajte si: zlé usporiadanie môže pokaziť aj dobrý text. Po stiahnutí na stránku s viacerými prehliadačmi a zariadeniami skontrolujte publikácie.

4. Vezmite do úvahy SEO požiadavky

Ďalšou výhodou kvalitného textu je prilákať používateľov z Yandexu a Google. Ak chcete získať cielené vyhľadávanie prevádzky, musíte vziať do úvahy požiadavky vyhľadávačov. SEO je dobré, ak bez fanatizmu.

Čo robiť pred písaním textu SEO:

 • Zhromažďovať sémantické jadro - súbor vyhľadávacích dopytov, ktoré by mali presúvať stránku. Môžete ich manuálne vyzdvihnúť pomocou služby Yandex.Wordstat. Zoznam vyhľadávacích dopytov (kľúčových slov) je užitočný pre vstupné stránky aj články blogu.
 • Skombinujte podobné kľúčové slová do klastrov. Tento postup vám umožňuje ušetriť čas a úsilie bez straty efektivity, pretože nie je vôbec potrebné vytvoriť samostatnú stránku pre každú požiadavku.
 • Analyzovať výsledky vyhľadávania - určiť vhodný počet výskytov vyhľadávacích dopytov v texte. Hlavným pravidlom je, že menej kľúčových slov je lepšie ako ich opätovné odosielanie.

Existuje mnoho jemností v optimalizácii pre vyhľadávače, preto by táto práca mala byť zverená skúsenému špecialistovi.

Tam je pevné presvedčenie v SEO: 100% jedinečnosť je dôležitá. Neúspešní autori sa pokúšajú opraviť článok v prospech takejto chyby a dokonca zmenia slovo „právnik“ na „kňaza Themisa“ a „právnika“. Takéto požiadavky na právny text sú nezmyselné, najmä ak je potrebné citovať zákon.

Ako si vybrať umelca, urobiť TZ a vyhodnotiť výsledok

V prvom odseku sme povedali: často právnici a právnici nemôžu správne písať text pre web a väčšina copywriterov je zle orientovaná v oblasti práva a podnikania. Vynára sa otázka: kto potom napíše pre legálnu stránku?

Existujú tri možnosti:

 1. Obráťte sa na online agentúru a zverte ju dodávateľovi.
 2. Nezávisle nájsť autora s právnym pozadím alebo rozsiahlymi skúsenosťami s písaním textov pre právnikov.
 3. Začnite pracovať s autorom bez špeciálnych vedomostí, ale kto môže "kopať hlboko", klásť otázky a overovať fakty.

S prvou a druhou možnosťou - všetko je jasné. V treťom prípade, aby sme získali vysokokvalitný obsah, je dôležité pomôcť copywriterovi: prinajmenšom poskytnúť odborné kontakty na radu. Bolo by pekné tiež poskytnúť mu zoznam tzv. LSI fráz. Urýchlia proces písania textu a pomôžu vám rýchlo preniknúť do neznámych tém.

LSI je skrytá technológia sémantického indexovania. Vyhľadávače zvažujú nielen zadanie "kľúčov" v texte, ale aj ďalšie slová týkajúce sa vyhľadávacích dopytov sémanticky. Môžete zostaviť zoznam s frázami LSI pomocou tipov Yandex a Google alebo pomocou špeciálnych nástrojov, ako napríklad Watercolor Generator v JustMagic.

Digitálni profesionáli hovoria: „Bez zreteľného TK, výsledkom je HZ.“ V technickej úlohe copywritera musíte uviesť informácie o cieľovej skupine, účele textu a ďalších dôležitých bodoch.

Vzorový referenčný rámec pre písanie právneho textu

Téma článku:

Služby poisťovacích právnikov

Príklady článkov o témach:

Ciele a ciele:

Popíšte služby poisťovacieho právnika. Vysvetlite výhody objednávania služieb, aká je ich cena a čo sa stane, ak sa nepoužijú.

Nemala by existovať voda v štýle "kto je právnik". Píšeme úctivo, vysvetľujeme v jednoduchom jazyku.

Kde bude článok uverejnený:

Stránka pristátia

Počet výskytov kľúčových slov:

poisťovací právnik 1

advokátskej kancelárie o poistných sporoch 1

[poisťovací právnik] 3

poisťovací advokát 2

Ďalšie slová:

Poisťovňa 1+

Platby za CASCO 1+

Právne služby 1+

Poistenie 1+

Nárok 1+

spoločnosť 2

vpravo 3

Moskva 3

súd 3

poisťovateľ 3

Auto právnik 2

auto 2

konzultácie 2

vodiča 2

dokument 2

Nehoda 2

náklady 3

Slová, ktoré by sa nemali používať v texte:

Počet slov v texte:

2 000

Cieľové publikum:

Jednotlivcom, ktorým poisťovňa odmieta zaplatiť, podhodnotí výšku poistného plnenia alebo ho oneskorí

Požiadavky na štýl a ďalšie želania:

Príklad TK pre právnych spisovateľov

Snažte sa objektívne vyhodnotiť hotovú prácu. Vezmite do úvahy nielen osobné pocity, ale aj odborné názory, premenu na aplikácie, faktory správania: hĺbka prezerania, percento odmietnutí, čas strávený na stránke.

Mimochodom, v záujme prospechu ľudí nie je potrebné písať veľké články a rozvíjať vstupné stránky. F.A.Q. tiež dobre funguje v právnej oblasti. - krátke odpovede na otázky.

Čo iné sa dá využiť na podporu právnych služieb

Každý sníva o ústnom slove, ale tento kanál je nepredvídateľný, je ťažké ho kontrolovať. Ak je komplexná marketingová stratégia, je oveľa ľahšie riadiť podnik.

Správny marketing môže vysvetliť kvalitu a náklady na služby, budovať dlhodobé vzťahy s cieľovou skupinou a (v konečnom dôsledku) zvyšovať zisky.

Sme presvedčení, že právne zameranie by malo byť na vzdelávacie materiály: články, e-knihy, štúdie, video tutoriály. Budú vnímané treskom na vašej webovej stránke a na stránkach tretích strán (fóra, priemyselné médiá, sociálne siete).

Nebojte sa učiť, pretože poznanie je čin.

Timur, marketingový špecialista v Texterre, vysvetlil dôležitosť školení zákazníkov vo svojom webinári

Chcete zvýšiť efekt vytvárania a distribúcie obsahu - rozvíjať ďalšie oblasti:

 • Spustite e-mailový newsletter a kontextovú reklamu.
 • Neustále zbierajte a spracovávajte spätnú väzbu.
 • Sledujte akcie konkurentov.
 • Vybudujte si osobnú značku.
 • Hovorte na seminároch av televízii.

Na konci článku vám želáme veľa úspechov a trpezlivosti. Blogovanie, práca s autormi, natáčanie videa neprináša okamžite peniaze. Ale z dlhodobého hľadiska sa mnohokrát investujú investície do internetového marketingu s dôrazom na obsah.

Dúfame, že článok bude pre vás užitočný. Ak sa tak stane, budeme vďační za repost v sociálnych sieťach. Tam sú otázky a pripomienky - tešíme sa na pripomienky.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár