Ako jazdiť pre seba: naučiť sa písať v mene cieľovej skupiny

O človeku môže veľa povedať analýzou jeho reči. Ako starý je, aké je pohlavie, ako je vzdelaný, akú sociálnu skupinu patrí. Napodobňovanie niekoho iného je veľmi ťažké. Preto texty, ktoré copywriter píše v živom hovorenom jazyku klienta, zvyčajne vyzerajú prekvapivo falošne.

Niečo podobné:

Neverím!

Text napodobňuje spontánny rozhovor dvoch mladých dievčat, ale ukazuje sa, že to nie je presvedčivo. Žijúci ľudia tak nehovoria.

Odkiaľ pochádza toto nevhodné nadšenie pre komunitu na sociálnej sieti? Oni nežijú v XXI storočí? Nemajú "Yandex"? A prečo jedno dievča tak ľahko priznáva, že závidí krásu druhého? Wow, aký odraz. Pre ľudí je jednoduchšie uškrtiť sa v živote, než priznať svoju závisť.

Poďme zistiť, ako to urobiť správne.

Prečo napodobniť niečí prejav?

To dáva slovám váhu a pomáha odstrániť bariéru nedôvery. Je príjemné, aby ľudia vedeli, že im tovar ponúka osoba, ktorá s nimi myslí na tej istej vlne a vstúpi do ich obalu.

Pre priemernú osobu, napríklad, slová "parsovanie", "zacielenie", "kontrolný zoznam" a "predajný lievik" sú nezreteľné bláznovstvo. Pre obchodníka - značka, že človek rozumie realite našej práce. A v ňom bude viac dôvery ako začiatočník, ktorý ani nepozná základné pojmy.

Presne rovnaké značky sú v iných sociálnych skupinách.

To je nebezpečenstvo: ak sa terminológia používa nesprávne, neodoláva intonácii a vôbec nie je presvedčivá, potom sa do vás vrhne podvodník a technika bude fungovať negatívne.

Túto metódu používame, keď:

 • Píšeme reklamu na sociálne siete od prvej osoby;
 • komunikovať s divákmi na fórach;
 • viesť blog v mene používateľa produktov
 • napodobniť imaginárnu situáciu v texte.

Recepcia je tiež vhodná:

 • Keď vaše publikum - zástupcovia subkultúry s vlastným jazykom a tradíciami. Napríklad: tínedžeri, rapoví fanúšikovia, mama, podnikatelia, feministky atď.
 • Keď je účasť cudzincov úplne nevhodná. Muži nemôžu písať o intímnych postupoch žien (s výnimkou lekárov: sú asexuáli, na základe svojej profesie). Zástupca inej denominácie nemôže písať o náboženských rituáloch.
 • Keď text na stránke nie je napísaný v mene spoločnosti, ale konkrétna osoba (napríklad na mieste nezávislého pracovníka).

Proces sa skladá z troch častí.

 1. Zbierame portrét cieľovej skupiny.
 2. Zhromažďujeme informácie o jej jazyku.
 3. Myslíme na tento argument.

Znak portrét

O osobe, v mene ktorej píšeme, potrebujeme vedieť:

 • pohlavia a veku
 • vzdelávania
 • druh činnosti
 • záľuby,
 • kľúčových hodnôt.

Povedzme, že predávame výrobky pre bábätká. Našim typickým klientom je Anna, žena vo veku 25 rokov, matka štvormesačného dieťaťa, na materskej dovolenke s priemerným príjmom má vyššie vzdelanie. Je aktívnym užívateľom sociálnych sietí. Jej hlavným záujmom je dieťa, jeho zdravie, rozvoj a pohoda. Zapája sa do vyšívania, verí v názor ostatných múmií, ale o reklame pochybuje.

Zber informácií o jazyku publika

Ak chcete zistiť, ako vaše publikum vyjadruje vaše myšlienky, najjednoduchším spôsobom je ísť a pozrieť sa na miesta, kde žije: na webových stránkach, fórach a skupinách v sociálnych sieťach.

Aké informácie nás zaujímajú:

 • slang, špecifické výrazy;
 • apelovať na divákov ("dievčatá", "rebz", "milí členovia fóra", "kto je nažive?" atď.) a na spôsob komunikácie medzi sebou ("na vás" alebo "na vás", úctivý, žieravý, mäkké, tvrdé atď.);
 • emocionalita, emotikony, dynamika reči, počet interferencií;
 • mate, domáce kliatby;

S najväčšou pravdepodobnosťou Anna trávi veľa času na fórach v spoločnosti iných mamičiek. Na zhromaždenie charakteristík svojho jazyka som analyzoval niekoľko stoviek správ zo stránok BabyBlog a Baby.ru, ako aj z komunity "Overhed by Moms" a VKontakte. Niekoľko lokalít, pretože ich vnútorné pravidlá môžu porušiť čistotu štúdie. Na jednom fóre zakázať matku, na druhej strane povolené. Na jednom mieste je to zvykom hovoriť o nejakom probléme, na strane druhej - inak. Preto je lepšie zbierať informácie z viacerých lokalít.

Zhromažďujeme údaje v zozname.

 • Slang. Použite láskyplné výrazy. Jesť, deti, pap, polievka. Uvádzajú vek dieťaťa presne podľa mesiaca: 1,6 (namiesto jedného a pol roka), dvoch a 8. Majú sklon používať zájnus „my“, pokiaľ ide o dieťa („my už chodíme“, „my už jedíme sami“). Okrem toho sa slang objavuje len vtedy, keď hovorí o deťoch. Keď hovoríte o iných témach, hovorenie o dieťati sa stráca z reči.
 • Liečbu. Najčastejšie, "dievčatá", niekedy "mamičky". Komunikujú medzi sebou len na "vás" a veľmi úctivo.
 • Reč je dosť emocionálna, ale emotikony sa nezneužívajú, najčastejšie sa uvádzajú tri zátvorky. Často používajte viacero interpunkčných znamienok: „!!!“, „???“
 • Mat sa vôbec nepoužíva. Niekedy sú domáce kliatby, ale veľmi zriedkavé.

Vyberieme argumenty

O tom, ako zbierať informácie o záujmoch publika a hľadať argumenty na predaj článkov, napísali viac ako sto kníh a článkov. Nebudem sa opakovať. Môžem len povedať, že potrebujeme pochopiť, o čo sa klient stará a čo mu absolútne nevenuje pozornosť.

Mimochodom, zbierať informácie o potrebách zákazníkov, môžete použiť recenziu lokalít, ako je IRecommend.ru alebo Otzovik, ale zbierať informácie o jazyku publika - to je nemožné.

Faktom je, že keď si ľudia sadnú k počítaču so zámerom písať užitočný a informatívny prehľad o produkte, niečo v ich hlave je prepísané a prirodzená intonácia sa úplne stratí. Výsledkom je, že recenzie na webových stránkach vyzerajú, akoby boli napísané najatými copywritermi.

Predpokladajme, že Anna zoberie mliečnu zmes. Čo ju najviac znepokojuje?

 • Zloženie. V zmesi nechce palmový olej, GMO a konzervačné látky. Skúsené mamičky s dôverou hovoria o pomere bielkovín a kazeínu v kompozícii, ale toto je najvyššia akrobacia. Naša hrdinka to nemôže urobiť.
 • Baby zdravie. Anna chce, aby dieťa malo normálnu stolicu, aby nemalo koliku a regurgitáciu. Všimnite si, že neopakovateľná diskusia o fyziologických prejavoch je ďalšou charakteristickou črtou reči mama.
 • Konzistencia zmesi, jej schopnosť sa rozviesť bez hrudiek.

Na čo Anna nevenuje pozornosť? Napríklad na obale. Hoci niektorí mama hovoria, že zmes v plechovkách je drahšia. Nie je to však informácia, ktorá by sa mala uvádzať v reklame.

To znamená, že ak Anna začne písať do textu, že zmes sa predáva v inovatívnom hygroskopickom balení, bude to fiasko. Kým obal je v poriadku, nevenuje mu pozornosť vôbec.

Text, ktorý napísala Anna, bude vyzerať takto.

"Máme 4,5 mesiaca. Na YV od narodenia. My jeme zmes" Kid ". Veľmi sa mi páči, nie je tam žiadna alergia, žalúdok nie je zranený, skoro to nie je. že sa zmes nariedi bez hrudiek, ak máte záujem, choďte do môjho obchodu, dal som na predaj niekoľko plechoviek.

Užitočné tipy

Rodová slovná zásoba

Upozorňujeme, že v ruštine sú výrazy, ktoré používajú iba muži alebo len ženy. Napríklad ženy nepoužívajú odvolanie "milé dámy". Muži sa navzájom neodvolávajú na "chlapcov". Majte to na pamäti, ak píšete pre iné publikum.

gramotnosť

Nerobte chyby, aby ste dali text ľudstva. Ľudia píšu bez chýb a texty sú celkom živé a presvedčivé. Je lepšie sa vyhnúť zložitým syntaktickým konštrukciám s dvojbodkami a pomlčkami. To isté platí pre dlhé alebo anglické názvy produktov.

Nadmerné nadšenie

Ľudia môžu byť nadšení akýmkoľvek nákupom alebo službou, ale len ak je to niečo revolučné alebo super-užitočné. V normálnych prípadoch nadmerné potešenie vyzerá nepresvedčivo. Najlepšie je úplne sa vzdať hodnotových úsudkov v texte.

výhovorky

"Priateľ odporučil túto stránku," "omylom kúpil tento produkt," "deti predložili darčekový certifikát," atď Všetky tieto pokusy ospravedlniť seba, dať väčšiu dôveryhodnosť textu. Toto sú ďalšie informácie. Nie je potrebné vytvárať alibi pre seba - nikto vás zatiaľ ničoho nedôveruje.

Nakoniec: ako etické je toto?

Ťažko povedať. Ako etické je to na strane predajcu v offline obchode, aby okamžite zrkadlo kupujúceho, prispôsobenie sa jeho reči a spôsobu správania?

A ak vymyslíme spoločnosti s poslaním, hodnotami a firemnou identitou, čo nám bráni vymýšľať človeka? Vysvetlenie: Spoločnosť je položka registra a veľká okrúhla pečať. Všetko ostatné je vynájdené obchodníkmi, dizajnérmi a režisérmi, ktorí v ňom pracujú.

Zdá sa mi, že okraj etiky leží medzi predávajúcim a kupujúcim. Je možné vymyslieť predávajúceho, ktorý sám používa svoj výrobok, testuje ho a odporúča kupujúcim. Toto je normálna marketingová technika. Bolo neetické vymýšľať jednoduchého kupujúceho, ktorý využil produkt a údajne napísal o ňom úplne nezaujatý prehľad. Bude to nehanebná lož.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár