Ako napísať titulok: 10 receptov na vytvorenie jatočných hlavičiek

Pred publikovaním článku, recenzie, prezentácie alebo videa nezabudnite trvať niekoľko minút, aby ste sa uistili, že vyberiete najlepší titul. Dobrý titulok je otázkou života a smrti v obsahovom marketingu. Internet sa čoraz viac stáva varným kotlom chaosu, máte menej a menej času na prilákanie pozornosti svojho publika.

Výberom dobrého mena pre materiál okamžite dostanete odpoveď čitateľa. Nadpis pomáha vašim čitateľom rýchlo určiť, či potrebujú váš článok alebo prezentáciu, prečo by si mali kúpiť, stiahnuť alebo otvoriť stránku s vaším obsahom a aké výhody získajú kliknutím na príslušný odkaz.

Výberom zlého titulu urobíte svoj článok, prezentáciu alebo iný obsah neviditeľným pre väčšinu divákov. Názov je najdôležitejším prvkom internetových stránok, reklám, videí. Upozorňuje divákov na obsah. Materiály idú bez povšimnutia, ak použijete sivý a neodpisový titulok.

Tento článok vám predstaví hlavné charakteristiky dobrých titulkov. Obsahuje 10 otázok, na ktoré sa naučíte vytvárať kvalitné a „chytľavé“ titulky. Môžete tiež použiť tabuľku na vyhodnotenie záhlavia, ktorá je užitočným nástrojom na rýchle určenie ich kvality.

Nižšie uvedené príklady sa týkajú najmä kníh. Mená autorov väčšiny z nich sa stali značkami a knihy zostávajú najpredávanejšími, a to aj vďaka dobrým titulkom. Tieto príklady však zostávajú platné pre obsah akéhokoľvek typu - a predovšetkým pre webový obsah.

Tu je 10 otázok, ktoré vám odporúčame, aby ste sa pri písaní novín opýtali:

1. Má váš titulok sľubujú vaše publikum výhody?

Vyberte si názov, ktorý jasne informuje čitateľov o výhodách a výhodách, ktoré získajú prostredníctvom vášho produktu alebo služby. Najlepší titulok rieši problém alebo pomáha publiku dosiahnuť požadovaný cieľ.

Porovnajte nasledujúce názvy:

 • Nástroje a techniky grafického dizajnu.
 • Zlepšite svoj dizajn: návod na používanie základných nástrojov a techník.

Prvá kapitola hovorí čitateľovi o obsahu článku. Druhý titul opisuje prínosy, ktoré dostane čitateľ po prečítaní článku.

2. Obsahuje váš názov konkrétne údaje, ktoré zdôrazňujú jeho relevantnosť a hodnotu?

Konkrétne podrobnosti v názve, ako napríklad presné čísla, upozorňujú na váš obsah. Čísla tvoria informácie, ktoré možno vidieť na príklade knihy "7 zručností vysoko efektívnych ľudí" Stephena Coveyho. Predstavte si názov tejto knihy bez čísel - "Zručnosti vysoko efektívnych ľudí." Neznie to veľmi presvedčivo, že?

Čísla v názve tiež pomáhajú "jesť slona kúsok po kúsku." Je to krok za krokom dosiahnutie komplexného cieľa. Venujte pozornosť napríklad názvu knihy Terryho Orbacha "6 krokov k ideálnemu manželstvu". Ďalším príkladom je článok Damira Khalilova "100 hlavných zručností špecialistu na SMM" (aj keď podľa nášho názoru, okrúhla postava znie trochu napätá, ako keby autor zapracoval výsledky do "okrúhlej" postavy, bolo by oveľa lepšie titul "97 alebo 102 ... ").

Okrem toho môžu čísla zvýšiť relevantnosť vášho obsahu tým, že ponúkajú čitateľovi konkrétny časový harmonogram alebo harmonogram na dosiahnutie cieľa. Ako sa vám páči názov knihy "Guerrilla Marketing za 30 dní", ktorý používali autori Jay Conrad Levinson a Al Lautenslager? Ale titulok "Dump 21 libier za 21 dní: Martha Weinhard je detoxikačná diéta" ​​znie ešte lepšie. Názov tejto knihy ukazuje čitateľovi, koľko libier nadváhy stratí a za aké obdobie. Kupujúci kníh o diéte a iných metódach korekcie hmotnosti pravdepodobne chcú poznať presné výsledky použitia opísaných metód.

Ďalším príkladom na tému čísla je denník dizajnéra Yany Frank, "365 dní veľmi kreatívnej osoby." Ale, ako ste už pochopili, existuje veľa príkladov dobrých titulkov s použitím čísel. Hlavná vec je schopnosť poraziť tieto čísla.

3. Zohľadňuje váš názov cieľovú skupinu, pre ktorú je obsah určený?

Identifikujte zacielených spotrebiteľov vášho obsahu pomocou hlavičky, kde je to možné. To robí vaše materiály personalizované. Cieľových čitateľov môžete identifikovať priamym pomenovaním alebo určením ich kľúčových charakteristík. Čím viac je to zrejmé, tým lepšie.

CJ Hayden kniha "Prilákať zákazníkov: 28-dňový marketingový kurz pre profesionálov, koučov a konzultantov" definuje publikum podľa povolania. Heidi Muroff a Sharon Meisel používajú titulok „Čo očakávať, keď očakávate“, aby ste poukázali na cieľových kupujúcich kníh, opisujúc okolnosti, za ktorých sa nachádzajú. Podobnú techniku ​​používa autor knihy „Sprievodca prežitím pre mamičky“ Patrice Karst.

Jay Conrad Levinson zostáva uznávaným majstrom zacielenia na konkrétne segmenty trhu. Bol to on, kto vydal knihu "Guerrilla Marketing za 30 dní". Potom Levinson prispôsobil svoje myšlienky spotrebiteľom pracujúcim v rôznych priestoroch. To je, ako sa Guerrilla Marketing pre spisovateľov, "... pre finančných poradcov," objavil. Okrem toho, Levinson napísal samostatnú knihu popisujúcu používanie jeho online prístupu - Guerrilla Marketing na internete.

Niektorí autori dokážu identifikovať cieľové publikum a povedať, ktorí čitatelia nie sú. Napríklad Robin Williams vytvoril dizajn pre ne-dizajnérsku knihu (Dizajnérka Non-Designer), doslovne „Kniha o dizajne pre ne-dizajnérov“.

4. Pomáha váš titulok vášmu obsahu?

Séria kníh „... pre figuríny“ je jedným z najlepších príkladov umiestnenia obsahu pomocou názvu. Napríklad kniha "Červené víno pre nechápavo" je nepravdepodobné, že záujem odborníkov a znalcov z tohto nápoja. Ak však chcete získať základné vedomosti o červenom víne, tento titul vás rýchlo zaujme.

Titul môže váš obsah umiestniť priamo s uvedením metódy použitej na vyriešenie problému. Príkladom tohto prístupu je „Prevencia rakoviny prirodzenými liekmi“.

5. Pokúšate sa zaujať zvedavosť potenciálnych čitateľov s titulom?

Ako sa hovorí všetkým druhom kníh o literárnej analýze a povahe literárnej tvorivosti, záujem o text (je jasné, že slovo "záujem" je tu veľmi podmienené - je to komplex pocitov, ktoré sú čitateľovi spôsobené textom) sa rodí, keď text presahuje našu vnútornú očakávanú dĺžku. A to sa deje kvôli určitým technikám, ktoré "porušia" všeobecnú paradigmu textu, obvyklý obraz sveta.

Existujú tri takéto techniky:

 • Metafory. Tieto názvy sú zrozumiteľnejšie a zapamätateľné. Vytvárajú obrazy, ktoré zostávajú v pamäti čitateľa. Metafora je prenos významu, použitie slova v obrazovom zmysle. Príklady metaforických titulkov: "Ako som jedol psa" od Jevgenyho Grishkovetsa (ja som nejedol!), "Ja pálim Paríž" od Bruna Yasenskyho (Nespálil som!), Etc. Vymyslieť metaforický názov je veľmi jednoduché. Je však dôležité nielen vymyslieť to, ale je oveľa dôležitejšie ho poraziť v texte. V záhlaví je návnada, háčik. Ak oklamate očakávania čitateľa tým, že nebudete prehrávať titul v texte, stratíte dôveru vo svoje ďalšie titulky.
 • aliterácia je ďalší spôsob, ako urobiť meno nezabudnuteľné. Zahŕňa opakovanie homogénnych alebo identických spoluhlások v slovách názvu. Aliterácia je technika typická pre viac poetickú reč. Ale kompilovanie titulkov, verte mi, je bližšie k verifikácii, než by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Príklady zahŕňajú knihy. “Master a Margarita "Bulgakov,"Hoch nFitzgeraldova henna atď.
 • Rozpory alebo neočakávané výrazy tiež vzbudiť zvedavosť čitateľov. Zostávajú víťazné na pozadí triviálnych titulkov. Venujte pozornosť názvu rozprávky "Ako Ivan blázon prekabátil diabla." Rozpor medzi "bláznom" a "prekabáteným" núti čitateľa, aby sa čudoval, ako Ivan prekazil diabla. Názov knihy Tima Ferrisa, Týždeň štyroch hodín práce, je príkladom použitia neočakávanej frázy. Mnohí kupujúci neveria, že môžete pracovať len štyri hodiny týždenne, takže ich zaujíma kniha. Ďalší príklad: „Cieľ: proces neustáleho zlepšovania“ (cieľom nie je cieľ, ale proces, ktorý sa časom predlžuje) Elia Goldratt a Jeff Cox. Najviac výrečným príkladom kontroverzie je muž Gilberta Chestertona, ktorý bol vo štvrtok.

6. Vstupuje váš titulok do dialógu s publikom?

Pack sľub v jednoduchých a zrozumiteľných slov v názve vašej knihy alebo článku. Najlepšie titulky si uchovávajú takmer naivné dôkazy typické pre každodenné rozhovory obyčajných ľudí. Pozrite si nasledujúce príklady:

 • "Ako dokončiť prácu, ktorú začal" David Allen.
 • "Jednoduchý spôsob, ako prestať fajčiť" Allen Carr.
 • „Neviem, ako schudnúť“ Pierra Ducaneho (dialóg pokračuje ľahko: - viete ako? - nie, ja, bohužiaľ, neviem ako ...).
 • „Kým ťa tvoj tínedžer nenútil blázon“, Nigel Latta, atď.

Pri vytváraní titulkov si vyberte správne slovesá. Použite aj slovné mená. Tvoria prístup, ktorý potrebujete k produktu od čitateľa.

 • Motivačné slovesá sú jednou z najúspešnejších foriem nadpisu. Nasmerujú čitateľov na konkrétnu akciu. "Myslite a vyrastajte" od Napoleon Hill je jedným z príkladov použitia motivujúcich slovies v názve.
 • Slovné mená používané v názve opisujú prebiehajúce činnosti. Kniha "Chystáte sa na hrdlá" A.N. Tolstého demonštruje možnosť použitia slovných mien v názve.

7. Ako krátky je váš titulok?

Povedzme, že jasná pravda: krátke titulky priťahujú viac pozornosti publika. Pamätajte, že čím menej slov používate v názve, tým viac ich potenciálny čitateľ pamätá.

Spisovateľ Malcolm Gladwell je považovaný za uznávaného majstra krátkych titulov. Venujte pozornosť napríklad názvu jeho knihy "The Geniuses and Outsiders" (angl. Outliers) - stručne a stručne.

8. Používate titulky?

Podtitul je zvýšiť váš titulok. Kombinujte krátke záhlavia s dlhšími titulkami a odhaľte niektoré detaily. Tu je príklad bestselleru, ktorého meno sa skladá z dvoch slov, a podtitul 14: "Skinny fena: Efektívny sprievodca pre pútavé dievčatá, ktoré chcú prestať jesť všetky druhy odpadu a vyzerajú atraktívne." Anglická verzia titulkov pozostáva zo 17 slov a obsahuje vulgárnosť.

Autor Larry Fine tiež úspešne použil titul a titulky. Jeho dielo sa nazýva "Kniha klavíra: nákup a použitie nástroja."

Garr Reynolds používa viac slovný titul, aby upozornil na svoju knihu. Titulky poskytujú čitateľom viac informácií. Reynoldsova práca sa nazýva "Zen Style Presentation: Design, Design, Conduct a príklady".

Ďalší príklad, ktorý sme nemohli ignorovať. Kniha Michaela Stelznera, ktorá je preložená do ruštiny ako "Marketing obsahu: Nové metódy prilákania zákazníkov vo veku internetu", a pôvodný názov je ešte kratší a titulky sú ešte dlhšie - Spustenie: Ako rýchlo podnietiť vaše podnikanie.

9. SEO: Obsahuje vaše meno obľúbené vyhľadávania?

Samozrejme, tento problém sme nemohli ignorovať. Webový obsah by mal premýšľať o riadení premávky. Najzákladnejšie generátory prevádzky sú vyhľadávače. Ale tu musíte nájsť strednú cestu a nie ísť o "holé SEO". Hlavná vec - význam obsahu, a potom "fit" pre vyhľadávače. Ilustrujeme príklad tohto článku. Napísali sme samotný článok, v hlave už bol názov - jednoduchý a priestranný. Jediná vec, ktorú sme urobili, bolo zistiť, ktorý dotaz bol častejší - „Ako napísať titul“ alebo „Ako vytvoriť titul“. A aj keď ja osobne mám rád sloveso „tvoriť“ viac v tomto kontexte (je to bližšie k povahe konania o vynájdení nadpisov než sloveso „písanie“), konečná verzia titulku bola koordinovaná.

Všeobecne platí, že všetci, ktorí pracujeme s obsahom a ruka v ruke s optimalizáciou a špecialistami na propagáciu webových stránok, by mali mať na pamäti frekvenciu a konkurencieschopnosť týchto požiadaviek, ktoré sa nejako zhodujú s našimi titulkami. Je jasné, že nie každá požiadavka môže byť „vytiahnutá“ na vrchol problému len vďaka obsahu. Ale ak stránka nemá relevantnosť textu pre zamýšľanú požiadavku - potom sa požiadavka nikdy nevstúpi.

Ale autori tlačených kníh by si mali pamätať aj na Yandex a Google. Vaše práce budú rýchlejšie na "regáloch" internetových obchodov Ozon.ru, Books.ru, Amazon.com, ak ich názvy a titulky obsahujú obľúbené dotazy.

10. Kombinovaný prístup: používate viac ako jeden trik z tých, ktoré sú uvedené vyššie, vytvárajte nadpisy?

Autori používajú dve alebo viac techník opísaných vyššie, aby prišli s jasnými a populárnymi titulkami. Napríklad aliterácia a metafory môžu byť úspešne kombinované s titulkami s podrobnosťami o informáciách.

Ďakujem vám, že ste to prečítali. Ako poďakovanie vám chceme povedať toto. V skutočnosti je povaha dobrého textu - a jeho názov ako súčasť - veľmi kontroverzná. Môžete vytvoriť skvelý titulok, ktorý úplne odmieta všetky vyššie uvedené odporúčania. Géniovia pera to urobia. A dokonca aj talentovaní textári s "plnou" rukou. Hovoríme však o mechanizme tvorby textov, a nie o povahe talentu. Kvalitné copywriting je súhrn technológií, ktoré autor používa pri učení sa z chýb svojich a iných. V tomto článku sme hovorili o technológiách, snažíme sa analyzovať úspešné, podľa nášho názoru, záhlavia a zovšeobecňovanie ich vlastností, čo vedie k zovšeobecňovaniu niektorých záverov.

Keď už hovoríme o vyrobiteľnosti nadpisu, odporúčame tiež použiť nasledujúcu techniku.

Použite cenovú tabuľku na určenie kvality nadpisov článkov, kníh, blogových príspevkov a sociálnych sietí a ďalších produktov marketingu obsahu. Zvážte možnosť najvyššej kvality a získajte čo najväčší počet bodov.

Tabuľka cien

kritériumotázkoukomentárbody
sľubJe váš titulok sľubným prínosom pre divákov?
špecifickosťObsahuje názov vášho obsahu konkrétne podrobnosti, ktoré zdôrazňujú jeho relevantnosť a hodnotu?
zacieleniaZdôrazňuje názov cieľovú skupinu, pre ktorú je obsah určený?
polohovaciePomáha názov zvýrazniť váš obsah?
interakcieSnažíte sa vzbudiť zvedavosť medzi potenciálnymi čitateľmi, aby bol titulok nezabudnuteľný?
dialógHovorí váš titulok so svojím publikom?
krátkySnažíte sa udržať svoj obsah krátky?
posilneniePoužívate titulky na zdôraznenie názvu obsahu?
SEOObsahuje vaše meno obľúbené vyhľadávania?
Kombinovaný prístupPoužívate na vytvorenie titulkov viac ako jeden trik?

Túto tabuľku môžete napríklad vytlačiť a distribuovať zamestnancom, ktorí vytvoria obsah pre váš projekt. Požiadajte ich, aby ohodnotili každú pracovnú verziu názvu článku pomocou tohto nástroja. Tým sa zníži vplyv subjektívnych faktorov na vaše titulky.

Vezmite tabuľku so sebou do svojho obľúbeného kníhkupectva alebo si vyberte svoje obľúbené blogy. Prax hodnotením názvov kníh a článkov, ktoré vidíte.

Boli by sme vďační, keby ste sa mohli podeliť o svoje komentáre k názvom článkov alebo titulov kníh, ktoré sa zdajú byť v komentároch úspešné. Poďme diskutovať o týchto možnostiach.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár