Ako písať bez chýb

Stručne povedané, v žiadnom prípade. Aj keď si pod vankúš vložíte slovník pravopisu, v ktorom namiesto filologa použijete diplom filológa, vo vašich textoch sa stále objavia chyby a preklepy. Preto by článok bol správne nazvaný "Ako znížiť počet chýb v textoch." Zaujíma vás odpoveď na túto otázku? Potom čítajte ďalej.

Prečo premýšľať o chybách

Používatelia internetu hľadajú na webe odborné informácie. Odpúšťajú stránke a autorovi chýb a preklepov, ak v článku nájdu niečo nové, užitočné a zaujímavé. To platí, ak v materiáli nie je príliš veľa chýb. Len nesnažte sa určiť konkrétne prípustné množstvo nepresností, je to subjektívny indikátor. Ten istý text môže byť modelom negramotnosti a štandardom pre bezchybné písanie pre rôznych čitateľov.

Jedna vec je istá: čím viac chýb v texte, tým vyššia je pravdepodobnosť, že návštevník prestane vnímať informácie a začne opravovať materiál. Samozrejme, tolerancia na chyby závisí od očakávaní publika. Napríklad, ak si prečítate tému „Ako rýchlo vyčistiť rúry“ na fóre pre inštalatérov, potom nebudete venovať pozornosť „tsya“ a „tsya“. A ak budete čítať "Lentu.ru", potom budete nadávať zdroj pre jedinú chybu som si všimol.

Tu sú informácie na zváženie:

 • Ruskí sociálni psychológovia zistili v priebehu štúdie, že chyby znižujú dôveru návštevníkov v stránku.
 • Zástupcovia americkej služby Grammarly zistili, že chyby v profile LinkedIn korelujú s kariérnym úspechom osoby.
 • Redaktor Wall Street Journall Sue Schellenbarger nevykonával výskum, takže sa riadi svojimi vlastnými pozorovaniami. Podľa jej názoru chyby veľmi negatívne ovplyvňujú účinnosť marketingových správ.

Čím viac chýb uvidia užívatelia v textoch, tým menej vám dôverujú. Preto stojí za to premýšľať o tom, ako znížiť počet nepresností na stránke.

Ako rýchlo zvýšiť gramotnosť

Chcete počuť niečo o ruských učebniciach? Je to prirodzená reakcia pre dospelého. Pre dospelého dospelého. No, rozumiete: beží do kníhkupectva alebo do služby zdieľania súborov. Nájdite napríklad príručku o ruskom jazyku na zadávanie univerzít (autor DE Rosenthal). Vykonajte jedno alebo dve cvičenia za deň. Tým sa výrazne zníži počet chýb vo vašich textoch.

Nasledujúce odporúčania vám tiež pomôžu:

 • Prečítajte si text niekoľkokrát. Ak je to možné, čítajte nahlas.
 • Spolupracujte s profesionálnym korektorom a editorom. To výrazne zvýši kvalitu vašich publikácií.
 • Prečítajte si beletriu a kvalitnú obchodnú literatúru.
 • Venujte pozornosť bežným chybám. K tomu budete musieť napísať všetky chyby, ktoré nájdete počas korektúry. Môžete tiež požiadať editora, aby vám vrátil texty so zvýraznenými chybami. Analyzujte údaje o nepresnostiach, zopakujte príslušné pravidlá, vykonajte cvičenia.
 • Prax freeriting. Táto technika pomáha prekonať pisateľovu pýchu. Okrem toho posilňuje poznatky, ktoré ste získali z učebníc v ruskom jazyku.

Automatické nástroje na kontrolu textu

Pomocou automatických nástrojov a služieb môžete rýchlo nájsť a opraviť väčšinu pravopisných chýb a preklepov. Niektoré z nich sú:

 • Kontrola pravopisu v textovom editore. V programe Word sa táto funkcia volá stlačením klávesu F7.
 • Nástroj na kontrolu pravopisu burzy "Advego". Vložte text do príslušného poľa a kliknite na tlačidlo "Skontrolovať".
 • Orfogrammka. Táto služba dobre zvláda pravopisné chyby. Navyše, vývojári tvrdia, že pomocou „ortogramov“ je možné korigovať interpunkciu a dokonca aj štylistické chyby. Medzi nedostatkami služby je potrebné poznamenať potrebu povolenia.
 • Yandeks.Speller. Služba vidí niektoré pravopisné chyby.
 • Služba Istio.com vidí niektoré chyby.
 • Služba Znachaschalka odstraňuje dvojité medzery a tiež rieši množstvo úloh, ktoré nesúvisia s hľadaním chýb.
 • Služba Glavred je umiestnená ako prostriedok na odstránenie slovného odpadu z textu. Stojí za zmienku, že algoritmické nástroje nie sú celkom vhodné na určenie vhodnosti použitia určitých slov v texte. Je lepšie odčítať článok profesionálnemu editorovi.

Ako môžete vidieť, nemali by ste úplne dôverovať kontrole textu automatickým službám. Môžete ich však použiť na rýchle nájdenie preklepov a nepresností.

Gramatická nacistická pasca

Už ste pochopili, že na stránke sa v každom prípade preklepy a chyby prekĺznu. To znamená, že komentáre čitateľov sa objavia v komentároch k vašim publikáciám. No, keď priateľský užívateľ pokojne indikuje nepresnosť. Môžete mu poďakovať a opraviť chybu.

Horšie je, ak preklep na mieste je nejaký super-gramotný troll. Pripravte sa na čítanie v komentároch, ktoré potrebujete zametať po uliciach a nepísať texty. Tieto odporúčania určite nie sú rozrušené. Ale niektorí návštevníci, ktorí nie sú oboznámení s vaším podnikaním, o tom môžu urobiť nesprávny dojem.

Ak chcete znížiť pravdepodobnosť vtipov z nezávislých troll korektorov, nainštalujte on-line systém hlásenia chýb Orphus. Nájdenie nepresnosti na stránke, každý používateľ vám bude môcť nahlásiť. Chybové hlásenie sa zobrazí iba vy.

Ak chcete nainštalovať systém Orphus na stránku, postupujte podľa pokynov uvedených na hlavnej stránke služby:

 • Zadajte e-mailovú adresu, na ktorú dostanete chybové hlásenia.
 • Vyberte jazyk rozhrania.
 • Stiahnite a nainštalujte systémový súbor na vašu stránku.
 • Vyberte vzhľad servisného tlačidla.
 • Skopírujte a vložte HTML kód na stránku.

Nebudete sa úplne zbaviť chýb.

Máte však možnosť drasticky znížiť ich počet na stránke. K tomu je potrebné zlepšiť: študovať a opakovať pravidlá ruského jazyka, čítať texty, čítať dobré knihy. Nezachráni vám to potreba spolupracovať s profesionálnym korektorom a editorom. Použite automatickú kontrolu textov na samokontrolu a systém Orphus na potlačenie negatívnej reakcie používateľov na chyby.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár