Copywriting workshopy: ako zdieľať skúsenosti v pracovnom tíme

Líca začervenajú, zachytia dych, ruky a nohy sa necítia. To sa deje v niekoľkých situáciách. Po obídení všetkých hrozných jázd ako „Shambhala“ v parku „Port Aventura“ v Španielsku a ... predtým, ako zorganizovali školenie pre kolegov.

Workshop je vzdelávacia akcia venovaná výmene skúseností medzi účastníkmi. Dôraz sa kladie skôr na ich vlastnú prácu, než na vedenie s jeho kompetenciami.

Nemusíte byť "guru", ale každý workshop bude mať pozitívny účinok. A paradoxne sa budete cítiť ako superman, podobne ako ostatní účastníci procesu. Ako ukazuje prax, mnohí od seba neočakávajú, že poznajú toľko užitočných informácií pre iných.

Výber témy

Ak chcete identifikovať potreby tímu, musíte analyzovať súčasné a plánované úlohy, posúdiť, koľko času každý zamestnanec potrebuje na ich splnenie a prečo. Pozrime sa na konkrétne príklady.

Hodnotenie miesta pred začatím práce

Povedzme, že sme začali pracovať s novou stránkou. Oni zverili jedného zamestnanca: napísal, poslal klientovi, prišlo veľa úprav a požiadavka na "hranie so štýlom". Nastavili sme úlohu pre iného zamestnanca - ten štýl som mal rád, ale predchádzajúce úpravy neboli brané do úvahy. Je jasné, že osoba neuviedla nič od prvého umelca, pretože napríklad ochorel alebo išiel na dovolenku. Alebo, poďme si obliecť, to bola lenivosť. Návrhár úloh zabudol preniesť úpravy klienta na nového interpreta. Rozsah pravdepodobných príčin je rovnako rozsiahly. Pri úpravách sa úpravy zvyčajne nezohľadňujú pre najhloupejší dôvod: zabudol som, pozrel som sa na to, nevenoval som pozornosť, nemyslel som si, že je to dôležité.

Je dobré, keď je debugovaný jasný systém fixácie úprav od klientov, ale prax ukazuje, že nie všetci ich berú do úvahy pri nástupe na nový projekt. Nie je to o nepozornosti alebo nedostatku profesionality, chcem veriť. Problém je v tom, že sa nehovorí a nepracuje.

Keď príde nový projekt, môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi.

 1. Zhruba pochopiť, kto je dobre na akú tému píše, distribuovať úlohy.
 2. Dajte každému príležitosť naraz napísať jeden text a každý bude mať čas ponoriť sa do projektu.
Ak si nastavíte úlohu pre každého, aby ste študovali nový projekt, toto je príliš chutné kúsky z celého koláča pracovných hodín.
 1. Vedenie workshopu. V určenom čase sa každý bude môcť krátko ponoriť do projektu. Samozrejme to nebude úplné ponorenie. Ale to nebolí príčinu. Keď sa potápanie vyučuje, prvá lekcia sa nevykonáva na otvorenom mori, ale v bazéne.

Workshop môže byť tiež realizovaný na základe výsledkov neúspešného ponorenia do nového projektu.

Povedzme, že k nám prišiel propagačný reťazec Coffee Coffeeman. Text písali dvaja copywriteri a obaja klienti nemali radi. Tu sú fragmenty:

Dobré body sú zvýraznené modrou farbou: správna interpunkcia (kde „čo ak“). Samozrejme, nie je vôbec potrebné, aby všetky čiarky boli správne rozložené na modrú, ale pokiaľ ide o zložité prípady, prečo nie. Bude príjemné pre osobu, ktorá si všimne nielen chyby, ale aj dobré chvíle, stimuluje k lepšiemu písaniu.

Červená v prvom príklade je tautológia („zmiešaná zmes“), použitie slova v nesprávnom význame („prezývka“ - aby niekto dal prezývku, ale káva nemôže mať prezývku). V druhom príklade sa jedná o pečiatku reči (samotný začiatok) a ďalšie chyby. Lilov - veta, v ktorej tieto dve časti nie sú navzájom prepojené v zmysle: prvý hovorí o chuti kávy a druhý o význame pojmu.

Samozrejme, nie všetky chyby sú zvýraznené. Pozorní čitatelia nájdu viac. Účastníci workshopu budú brúsiť texty a získajú lepšiu možnosť, než bola pôvodne.

Obsahový inventár

Ak potrebujete pracovať na náročnej úlohe, môžete to urobiť sami alebo znovu prideliť najviac zodpovednému zamestnancovi. A môžete - vo formáte workshopu. Je to skvelé pre inventár obsahu. Existujú napríklad stránky, ktorých obsah je potrebné opraviť úplne alebo čiastočne.

Čo ak mu zveríte celý tím copywriterov? Nasaďte si „operačný stôl“, rameno s nástrojmi a „disect“.

Problémy pri príprave konkrétneho typu obsahu

Napríklad, notoricky známy kartový produkt. Ak máte rozbité drevo, naplánujte si workshop "Písanie kariet tovaru" a všetko v praxi.

V týchto popisoch je všetko krásne. Vážne, nie každý uvidí, čo je s nimi zlé. Niekto sa naplnil sarkastickými poznámkami. Iní vyzdvihnúť a venovať pozornosť mnohých ďalších chýb.

Vypracovanie bežných chýb

Môžete kontrolovať texty každý deň a všeobecne si môžete spomenúť, čo copywriter robiť chyby. Na základe toho vyberte približné témy, ako je uvedené v tabuľke nižšie, a začnite s plnením.

Ak teraz nemôžete zapisovať do tabuľky, ako je táto, jednoducho začnite zbierať chyby od textárov a najprv ich zoskupte do samostatného súboru. Napríklad môžete začať v piatok 1. septembra. Toto je plán, ktorý som načrtol na mesiac pravidelných workshopov. Čítame zdola nahor:

Môj plán je univerzálny. Namiesto workshopu "Headers" môžete robiť iné: začať od miesta, kde sa tím najviac zaujíma. Napríklad nie je možné písať oznámenia článkov. Potom venujte tejto téme druhý workshop. Keď začnete zbierať chyby copywriterov, objaví sa týždenný plán lekcie.

Stručná príručka - Začiatok. Za pár minút nakreslite znamenie a predstavte chyby:

hlavičkavstuptautológiaPomlčka alebo hrubé črevoTyp slovesa"Voda"humor
Vína zo Sardínie (Sardegna).Sardínia je ostrov v Stredozemnom mori, druhý najväčší po Sicílii. Z pevniny na Sardíniu sa dostanete za 12 hodín trajektom. Krajina Sardínie je kopcovitá a hornatá, vytvorená v rôznych geologických obdobiach ... (text o vínach)Cache-hrnce sú krásne, pohodlné a funkčné, sú nádhernou výzdobou interiéru.Bohaté zdroje vlákniny: kapusta čerstvá a kyslá kapusta, mrkva, repa, rutabaga, tekvica, jablká, marhule, slivky, sušené ovocie.Na jeseň, rastliny je potrebné znížiť, pred zimovaním - prístrešok pred snehom a chladom.Dlho boli plody viniča používané ako účinný, veľmi dobrý, najlepší spôsob, ako udržať vitalitu.Recepčný si vyberie bezplatnú dota a dohodne sa vo vhodnom čase.
Cappuccino káva - čo to je?Príjem prírodných nerafinovaných rastlinných olejov - olivový, ľanový, slnečnicový.Muškátový orech a čierna pred poskytnutím bohatej korenistej chuti.

Zámerne som nechal prázdne riadky, nechal som vás. Môžete to urobiť v Exceli, bude to dopadať ešte pohodlnejšie. Nezastavujte. Vykonajte chyby po kontrole každého textu. Ukázal sa perfektne? To je samozrejme rarita. Môžete nájsť niečo, čo z neho urobí super-mega-cool. A čerpať autora, a spolu s celým tímom.

Čo ak vôbec nie sú chyby? Text sa vám páčil a klient poslal nadšený prehľad. Potom všetko uložte na inú dielňu: nie na základe chýb, ale na základe skvelých textov. Spolu s tímom diskutujte, čo sa v článku stalo, zaznamenajte tieto závery a potom ich využite vo svojej práci. Keď si „na zuboch“ vyberiete niečo dômyselné alebo blízke, uvedomíte si, že nie bohovia pália hrnce.

Vo fáze zhromažďovania chýb uvidíte, že existuje viac. Tím copywriting má napríklad jasný problém s:

 • písanie titulu, intro;
 • štruktúrovanie textu;
 • interpunkcia (môžete dokonca zobrať údaje: zmiasť, kde správne umiestniť dvojbodku a kde je pomlčka) atď.

Téma, ktorá je „v čele“, bude príležitosťou pre druhý workshop. Prvý workshop by sa mal konať na všeobecnú tému: "Najčastejšie chyby v textoch s príkladmi." Môžete vytlačiť znak, ale nepríjemný moment: na hárku vedľa každého príkladu nebude žiadny priestor na vytváranie poznámok.

Prvý workshop v tomto formáte sa bude konať s treskom, živý. Navrhujem prečítať si návrh a pripomienku. Pri reťazi. Prvý z nich je čítanie, komentovanie, rozprávanie, ako to opraviť. Každý je zapojený do diskusie o každom návrhu. Všetky ponúkajú možnosti, ako písať lepšie prečo.

Dielenská štruktúra

Viem, že mnohé vzdelávacie aktivity začínajú teóriou, ktorá sa potom konsoliduje v praxi. V niektorých prípadoch je to dobré. Pri vedení workshopu je však lepšie najprv praktizovať a potom sa opierať o teóriu. Hádzanie na otvorené more na vyučovanie plávania - niečo také.

Počas lekcie by sa prax mala striedať s teóriou.

Napríklad späť do našich kaviarní Coffee Coffeeman. Pamätajte si, že opečiatkované úvod o "populárny nápoj, ktorý získal širokú uznanie po celom svete"? Takže môžete povedať nielen o káve, ale aj o čaji, víne a tej istej vodke.

V tomto bode sa ten, kto napísal tento text, môže pripojiť k diskusii slovami: "Nevedel som (a) ako inak začať." A iní sa môžu dohodnúť: "Áno, nezačnete text hneď od stredu myšlienky." Aby sme sa v tomto prípade nevzdali vôle, musíte sa pripraviť a je to obrat teoretického bloku workshopu.

Materiál môžete zadať pri písaní záznamu. Aké sú intro, aké sú techniky a tak ďalej. V praxi každý ponúka svoju vlastnú verziu založenú na teórii, ktorú dávate.

To si vyžaduje veľa prípravných prác, musíte analyzovať všetky príklady a pripraviť teoretické bloky. Ale návrat bude viac. Keď je teória v praxi okamžite stanovená, už začína byť spojená s príkladom, ktorý bol rozobratý. A analogicky, táto osoba bude ďalej používať túto teóriu. Je to ako v škole: "Poznám pravidlo, ale píšem zle." Prečo? Pretože pravidlo je vibrované, ale len ako súbor slov.

Teória v izolácii od praxe je rovnaká ako učenie osoby, aby sa pritiahla na zem. Keď sa dostane na otvorené more, stále pláva ako pes.

Ako pochopiť, aký teoretický materiál bude nový a užitočný pre všetkých účastníkov? Tím má vždy zamestnancov rôznych úrovní. Niekto je už dlho predmetom projektov, niekto práve prišiel, a tam sú noví prisťahovalci k tejto profesii. Ako pripraviť tréning tak, aby bol užitočný pre každého? Zastavte rozptyľovanie rýb a začnite distribuovať rybárske prúty.

Byť trochu "Petrosyan"

V tablete je stĺpec "Humor". V ňom zvyčajne zbieram vtipné príklady z textov.

Na samom konci workshopu môžete dať blok s niekoľkými vtipnými príkladmi chýb z praxe. Zachovať anonymitu tak, že autor "vtip" neberie urážku.

Potrebujete klásť otázky! Nie

Otázka: Chápete všetko? - najdôležitejšie buriny. Ak chcete viesť skutočne užitočné tréningové podujatia, nemusíte sa na to pýtať, pretože to je nezmyselný tras. Bez ohľadu na to, koľko som sa pýtal, či to bolo jasné alebo nie, dostal som kývnutie v odpovedi: "Áno, vidím." Ale úplne dobre chápem, že nie je to, že som taký talentovaný učiteľ, ktorý jasne vysvetľuje.

Na seminároch, keď sa od ľudí nevyžaduje, aby sa priamo zúčastňovali na tomto procese, mnohí ľudia majú zvyčajne myšlienky niekde ďaleko. Niekto - všetko v úlohe, z ktorej bol odtrhnutý. Je potrebné zasadnúť si seminárnu hodinu a potom - za prácu. Iní majú svoje vlastné problémy a môžete o nich pokojne premýšľať, pretože znova je hodina, keď musíte sedieť a počúvať. Alebo predstierajte, že počúvate.

Z týchto seminárov je malý zmysel. Áno, do správy zaznamenáte, že ste organizovali a uskutočnili školenie. Dokonca aj vy strávite veľa času skúšaním užitočných, mäsových informácií, vytláčaním vody, prípravou diapozitívov, ale je to dosť na to, aby sme umožnili len jednu chybu - namiesto konkrétnych praktických príkladov, ktoré by sa mali opýtať po pôsobivom bloku teoretického materiálu, je všetko jasné - môžete zvážiť zbytočný.

Starostlivosť je zvyčajne dosť: písať články, upravovať, organizovať prácu autorov, plniť termíny, zaoberať sa novými projektmi a nezpomaliť staré. Cítite sa ako superman. Na bicykli. Čo horí. A vy horíte a všetko horí.

Urobme správne domáce úlohy

Dať to alebo nie?

Rozhodol som sa, že áno, to bolo, ale nie za to, že domáce úlohy. Často, všetko, čo je potrebné urobiť „doma“ po nejakej tréningovej akcii, sa vykonáva „na kolene“ a pred kontrolou. Toto nie je škola, keď sa bojíte, že matka bude povolaná na príkazcu. Áno, a mnohí sa im nepodarilo robiť domáce úlohy, „zabudnúť na notebooky“ alebo ich odpísať od spolužiakov.

Domáca úloha pre domáce úlohy nebude robiť nič dobré. Preto je lepšie žiadať, aby ste sa v praxi naučili naučiť sa v praxi. Študovali sme špecifiká inscenácie hrubého čreva alebo pomlčky v hlavičkách - aplikujeme ho v praxi, ak sa náhle pýtate, opýtajte sa ho. Tu môžete ísť do slepej uličky s názvom "Žiadne otázky." Po seminári na určitú tému, je vhodné sledovať, či copywriter sa naučil. Zhromažďujete v samostatnej tablete s dvoma stĺpcami "Správne" a "Chyba". Analyzujete, čo je viac, a nasledujúci workshop začnete analýzou príkladov. Je nevyhnutné pochváliť skutočnosť, že tentoraz napísali správne a rýchlo rozobrali príklady s chybami. A dostať sa k téme dnešnej dielne.

Napríklad po úvodnom workshope je jasné, že týždeň nestačí sledovať, ako sa učitelia naučili materiál. Stále však stojí za to zbierať položky a analyzovať ich. Ak si všimnete, že je veľa chýb, nemôžete všetko rozobrať v jednej dielni, je lepšie radiť do frontu a začať vždy s malým príkladom. Keď sa bude konať workshop venovaný analýze skvelého textu, osobitný dôraz sa bude klásť na to, ako je úvod napísaný, a znovu môžete teóriu zopakovať a dať nové triky.

Tiež nestojíš, zručnosti švihu. Nebojte sa zdať nekompetentné, napríklad, ak ste okamžite neukázali všetky skvelé triky písania úvodu. Takže zdieľať, aj keď to bude offtopic. Zaujímavé čipy nemusia skrývať, ako skrýva Škriatok hrniec zlata.

Stručný plán workshopu "Analyzovanie textu s miliónom chýb"

Workshop "Parsovanie textu s miliónom chýb" je spravidla založený na texte pripravenom nováčikom. Jemný moment: zostavíte analýzu bez toho, aby ste zdôraznili, kto ju napísal. Všetky komentáre od prednášajúceho by mali byť čo najkonštruktívnejšie, bez toho, aby „cítim to tak“, toto je úplný nezmysel, „kde je odpadový kôš, musíte sa zbaviť odpadového papiera“.

Pred diskusiou o texte je tiež vhodné požiadať všetkých účastníkov, aby predložili len konštruktívne pripomienky. Nie všetci copywriteri môžu jednoznačne identifikovať a pomenovať chybu. Rovnako ako v tomto prípade, nejdú do "Nemám rád, musíme úplne prepísať", tam je jedna magická pilulka, ktorá mi vždy pomáha. Len žiadam, aby som hovoril, ale ako presne by ste napravili vetu. Varianty sú ponúkané všetkým, zapisujeme a my brúsime - vyleštíme na lesk.

To, čo som tu zdôraznil:

 • hlavička s bodkou na konci;
 • rozšírené o dva odseky, ktoré nezodpovedajú téme textu;
 • zdvojovanie informácií (o odrode vína a pravopis mena je tiež "chromý");
 • interpunkčné chyby (preskakovanie pomlčiek, dvojbodiek, písanie pomlčky namiesto pomlčky atď.);
 • chyba v používaní adverbálneho obratu (ako v školskom príklade o klobúku, ktorý sa blížil k platforme);
 • Predposledný odsek, v ktorom nie je jediná myšlienka, autor rozpráva o dvoch druhoch vína naraz, ktoré by sa mohli rozvinúť do dvoch úplných odsekov.

Je možné vybrať sa rovnakým spôsobom, ako som to urobil v tomto príklade, a nehovoriac o chybách hneď, aby si účastníci workshopu sami zlomili hlavu. Ak to nefunguje - vodca vyzve, doplnky. Ak je skupina skôr slabá, teoretické rámce môžu byť uvedené v zátvorkách. Všetko závisí od konkrétneho tímu.

Workshop s analýzou "milión-text" na tretí v poradí chyby (nezabudnite na plán na mesiac?) Ja som nenastavil ho náhodou. Osoba, ktorej text bude hacknutý, už zvyknutá na takúto prácu, videla, že to nie je len ten, kto urobil chyby, pretože prvé dva workshopy boli pripravené na príkladoch všetkých účastníkov tréningu. To znamená, že sa ukazuje, psychicky príjemné prostredie.

Nezaručujem, že nedôjde k žiadnemu priestupku. Každý reaguje inak na kritiku, dokonca konštruktívnu. Vždy bude existovať niekto, kto si predstaví seba ako Leo Tolstého, alebo ten, kto verí, že jeho text je vytesaný do kameňa a už nemôže nahradiť ani jeden list. Ako pracovať s takýmito špecialistami je pre mňa stále záhadou.

3 životných hackerov pre začiatočníkov

Pre tých, ktorí sú ich vlastným šéfom

Ak nemáte šéfov a svoj vlastný tím copywriterov, je to niekedy veľmi relaxačné z hľadiska držania zdanlivo potrebného, ​​ale voliteľného tréningu. Toľko, že môžete dokonca skóre na túto vec. Ale nemôžete skóre. Регулярность необходима.

Можно пойти на такой трюк: анонсируйте. Например, скажите, что через 2 дня состоится воркшоп. Все, придется его провести.

Обстановка для воркшопа

Где можно проводить воркшопы? Да где угодно, даже на офисной кухне. Понимаю, те, кто хоть раз работал в офисе, знают, что она постоянно пользуется спросом. Tu je niekto dychtivý piť kávu a zvuk kávovaru vás preruší. Niekto prišiel urobiť čaj, vziať jogurt alebo fľašu z chladničky, niekto len chcel vodu.

Niekto povie: ako viesť dielňu v kancelárskej kuchyni, musíte to zariadiť v špeciálne vybavenej zasadacej miestnosti. Ale sú tu aj plusy.

Prečo nie naliať kávu, vziať sladkosti a diskutovať o príkladoch v uvoľnenej atmosfére. Zo strany to môže vyzerať ako priateľské stretnutia. Niekedy analýza chýb pomáha čerstvému ​​oku vyhodnotiť konkrétny návrh, v procese leštenia textu, aby zvážila niečo zábavné a úsmev, a niekedy sa smejú hlasom.

Ďalšie možnosti:

 • na balkóne, ak má kancelária takúto exkluzivitu;
 • ak majú členovia tímu svetlo na vzostupe, ani pracovný čas sa nevyužije;
 • v online formáte, ak máte virtuálnu kanceláriu a všetci účastníci žijú v rôznych mestách alebo krajinách.

Najlepšia hodina pre workshop

Je to ako vysielanie na Instagram alebo e-mail: musíte nájsť optimálny čas. Napríklad, môžete, samozrejme, dať fotografiu a super-mega-vtipný popis neskoro v noci, ale nikto to neuvidí, a ráno sa vaša publikácia stratí v mnohých ďalších, tých, ktorí sa napríklad rozhodli, že ju uverejnia v čase 6-7 hodín ,

Prostredníctvom pokusov a omylov môžete nájsť viac či menej ideálny čas na workshop. Pre každý tím je vždy individuálny.

Z mojej skúsenosti - nemali by ste ju tráviť hodinu pred koncom pracovného dňa. Takmer všetko už bolo vytlačené do tejto doby, ako napríklad citróny, o to viac, že ​​na samom konci je potrebné vyplniť správy, niektorí zamestnanci idú domov a finále je rozmazané a je len potrebné zhrnúť výsledky.

Hodinu pred obedom tiež nie je ten správny čas, ako aj bezprostredne po ňom. Ale o 15:00 alebo 16:00 - to najlepšie.

Je potrebné prediskutovať s účastníkmi workshopu, o koľko pohodlnejšie je, ak je to možné, organizovať ho v čase, keď sa každý môže sústrediť na prácu v tíme.

výsledok

Ak sa workshopy konajú pravidelne, aj keď celý tím horí v stanovenom termíne, môžete uspieť.

 1. Workshop po celú dobu "drží krok s" copywriting tímu. Profesionálne pozná „niekoho, kto bolí“.

Ak chcete napísať text, musíte stlačiť na bočných miestach cieľového publika. Ale naučiť sa tiež bolesť copywriterov je užitočná aj vtedy, keď je ich niekoľko v jednom tíme. Vedúci, bez ohľadu na to, aký talent je žonglér alebo dirigent, ktorý nemá, stále nemá umenie čítania mysle.

Ukazuje sa, že niekto už je unavený z písania na rovnakú tému a chce sa pokúsiť sám v inom.

Workshop sa stáva novým impulzom a poskytuje príležitosti pre rozvoj. Počas diskusie je jednoduchšie prijať skúsenosti kolegov a nemožno povedať, že teraz nemôžete priradiť inému zamestnancovi úlohu „nie jeho“ projektu, pretože vďaka dielni má dosť dobrú predstavu o takmer všetkých projektoch, ktoré v súčasnosti máte. práce.

Skryté talenty a schopnosti sú odhalené, a to pomáha v práci, keď potrebujete niečo rýchlo a rýchlo napísať. Strelec dielne už vie, komu prideliť úlohu. A to všetko - bez mágie, zotrvačník času, skákanie z klobúkov králikov alebo asistent kúzelník rezané na polovicu. Raz som si všimol, ako bleskár copywriter Ivan Ivanov opravil úplne beznádejnú produktovú kartu.

 1. Tím copywritingu má svoju vlastnú prácu, vďaka ktorej je možné lepšie plniť úlohy projektov.
 2. Interakcia medzi sebou v tomto formáte je jedným z prvkov budovania tímu. Workshop nie je otravný, napriek tomu, že sa na ňom všetci zúčastňujú s takmer rovnakou činnosťou. Ukázalo sa, že aj druh odpočinku z práce, ale to nie je len zhromaždenie nad šálkou kávy a diskusia o najnovších klebety.

Krása tohto formátu je, že dielňa je hrniec, ktorý vždy varí. Práca pokračuje, skontrolujete texty, nájdite chyby, pozrite si úspešné príklady, všetky tieto informácie zozbierajte v banke. A potom - "tresk!" - je načase rozbiť to, aby ste sa podelili o poklad so zvyškom tímu.

Bol by som rád, keby článok pomohol niekomu začať organizovať workshopy pre ich tím copywriterov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár