Prípad: ako som učil copywriterov používať sociálny dôkaz v textoch (a čo to viedlo k)

Pracujem ako redaktor v spoločnosti internetového marketingu. Pred týždňom sme zvýšili požiadavky na texty: prepísal redpolitik a TK, zapol kontrolu Glavred, vytvoril zoznam zakázaných rečových klišé, vylepšil obsahovú stručnosť a na začiatok sa stal povinným začleniť do každého článku 2 marketingové techniky. Na uľahčenie práce textárov som napísal krátky návod na každú metódu. Takto vyzerala príručka:

Nasledujúci deň som išiel do práce bez peňaženky, takže počas inšpekcie článkov by som nebol v pokušení objednať si šaržu kanálov alebo sa nepodpísať na expresné tréningy na zlepšenie sebaúcty. Do konca dňa som ľutoval, že som nebral peňaženku a už som premýšľal o registrácii na tieto školenia. Ale nie preto, že techniky fungovali, ale preto, že nefungovali.

V žiadnom z textov som nenašiel žiadne úspešne prepojené marketingové techniky. Dôvodom je prekliatie vedomostí, kognitívne skreslenie, ktoré spočíva v tom, že viac informovaných ľudí nemôže problém posudzovať z pohľadu menej informovaných.

Inými slovami, dal som príliš všeobecné, abstraktné a povrchné odporúčania bez príkladov zo života a postupnej analýzy činností. Existujú tisíce podobných všeobecných článkov na internete a existuje len niekoľko ľudí, ktorí chápu význam slova.

Keď som si uvedomil svoju chybu, rozhodol som sa posúdiť jej rozsah.

5 z 9 copywriterov nemohlo aplikovať vedomosti v praxi. Naši copywriteri sú vzdelaní a intelektuálne rozvinutí ľudia: učitelia ruského a anglického jazyka, ľudia s vyšším a stredným zdravotným vzdelaním, filológovia, bývalí novinári a budúci lekári vedy. Minimálna skúsenosť s textami je 1,5 roka, ale ani všeobecné informácie bez skutočných príkladov neposkytli žiadne praktické výhody. Je jasné, prečo je tak ťažké naučiť sa používať marketingové techniky pre začínajúcich textárov alebo majiteľov webových stránok, ktorí píšu články sami.

Tento článok je pokusom pomôcť začiatočníkom naučiť sa správne hľadať a spracovať do textov, ktoré sú jednou z najsilnejších a najúčinnejších marketingových techník. Žiadne falošné "Odborníci radia" a báječné "9 žien z 10 vybrať." Iba čestné a odôvodnené čísla a fakty, organicky tkané do výrobku.

výcvik

Ak chcete použiť sociálny dôkaz, musíte sa pripraviť.

1. Napíšte článok bez marketingových nástrojov. Najprv napíšte článok, potom nástroj pretkáme. Ak urobíte pravý opak, obsah bude odsunutý nabok a štruktúra článku bude rozbitá kvôli túžbe zapadnúť ho pod nástroj. Dôležitejší je obsah a štruktúra.

2. Vyberte požadovaný spôsob sociálneho dôkazu:

 • Celkový počet kupujúcich alebo zákazníkov, Pomáha presvedčiť sa o spoľahlivosti a skúsenostiach spoločnosti.
 • recenzia, Odstráňte námietky a obavy, preukázajte kvalitu produktu.
 • Populárny produkt alebo špičkový líder, Pomáha dokázať vysokú kvalitu tovaru.
 • Výber priateľov alebo kruh cieľovej skupiny, Preukazuje relevantnosť produktu pre Strednú Áziu.
 • Výber experta alebo orgánu, Zvyšuje dopyt po produkte a dôveru k nemu.
 • Ocenenia a hodnotenia, Zvýšenie dôveryhodnosti produktu, pomoc pri výbere, preukázanie kvality čísel a faktov.
Ak píšete o „mladej, ale dynamickej spoločnosti“ alebo o úplne novom produkte, sociálny dôkaz nie je pre vás. Funguje to len vtedy, keď sú už klienti alebo zákazníci, s ktorými môžete niečo dokázať.

Sociálny dôkaz o počte klientov

Ako vyhľadávať

Počet zákazníkov si môžete prezrieť na webovej stránke, vyžiadať od zákazníka alebo vypočítať samostatne. Ďalej budeme postupovať od najhoršej možnosti - zákazník nemá takéto informácie: neuvažuje o zákazníkoch, nevie, ktoré produkty sú populárne a nemá žiadnu predstavu o tom, do akých ratingov by sa mohla dostať jeho spoločnosť.

Ako sa spočítať

Spôsob 1. Učíme sa od zákazníka priemerný ročný príjem a priemerný účet, delíme prvý podľa druhého a dostávame približný počet zákazníkov.

Metóda 2 Zistite počet predajov alebo objem výroby za mesiac alebo rok. Potom existujú dve možnosti:

 1. Ak je možné nákup tovaru previesť alebo priradiť jednému klientovi, preložte ho a zapíšte. Takýto tovar zahŕňa všetko, čo ľudia zvyčajne nekupujú hromadne: byt, kniha, telefón, školenia a pod.
 2. Ak píšeme o niečom, čo sa nedá preniesť z objemu výroby alebo predaja na počet zákazníkov, nemôžeme preložiť. Napríklad, ak sme sa dozvedeli, že v roku 2016 spoločnosť inštalovala pre zákazníkov 12 km2 stretch stropy, môže byť použitý bez prestavby, sociálne dôkaz práce. V čistej forme tieto informácie nepoužívame, konáme elegantnejšie.

Ako a kde prámik

V dávkach - presvedčiť sa o skúsenostiach a spoľahlivosti spoločnosti. Informácie pre čitateľa prelíname a aktualizujeme prostredníctvom prizmu výhod: "Naša kniha" Super kniha "už pomohla 4000 podnikateľom zvýšiť konverziu bez investícií. Celkovo sme zachránili zákazníkov viac ako 8 miliónov dolárov, čiže 2 000 USD."

Vo výzve na akciu - zvýšiť tlak na cieľovú činnosť. Príklad: „Prevezmite si knihu a uložte alebo objednajte zvýšenie konverzie na nás“. Nižšie uvádzame dve tlačidlá:

V nadpise alebo podnadpise - pritiahnuť pozornosť. Príklad: "Prečo sme odmietli 8 miliónov dolárov pre 4 tisíc zákazníkov."

Dôkaz popularity produktu

Ako vyhľadávať

Uvediem tri najjednoduchšie spôsoby.

Spôsob 1. Pozeráme sa na "Wordstatu". Ak napríklad, reťazová píla "Shtiel" ukázal 2 krát častejšie "Huskvarna", použite toto. Samozrejme, nie v čistej forme.

Metóda 2 Hľadáme online adresárov, Yandex.Market, webové stránky výrobcu.

Metóda 3. Ideme na stránky konkurentov a zistíme, aký populárny je tento produkt s nimi. S najväčšou pravdepodobnosťou bude produkt populárny na jednej stránke populárny na inom mieste.

Tak sme dospeli k záveru, že reťazová píla "Stihl" MS 180-14 je 4-5 krát obľúbenejšia ako jej najbližší konkurenti jednej značky.

Nebojte sa písať a odkazovať na zdroje - Wordstat alebo Yandex.Market. Dávajte pozor, aby ste nevydali nepotvrdený subjektívny názor na pravdu.

Ak sa nedá nájsť nič, zvážime, či je vhodné použiť v pracovných informáciách konkrétne nie o našom modeli produktu, ale o jeho podtype alebo kategórii, do ktorej patrí. Napríklad, nie o "Stihl" MS 180-14 najmä, ale o reťazové píly s dĺžkou pneumatiky 14 palcov celkom. Takéto informácie možno vždy nájsť.

Ako a kde prámik

Výhody: "Stihl" reťazová píla je 2 krát obľúbenejšia ako "Huskvarna" a 5 krát obľúbenejšia ako ruský rap, pretože je 2 krát tichšia a 5 krát príjemnejšia pri uchu. "

V nadpise alebo podnadpise: "Stihl" medzi jasnou oblohou. Ako sa MS 180-14 stala najobľúbenejšou motorovou pílou v Rusku.

Vo výzve k akcii je lepšie nepoužívať - Ukázalo sa, že je príliš obsedantný a "žltý". Ak viete, ako to urobiť efektívne, ale čestne a nenápadne, zdieľajte tajomstvo v komentároch.

Výber priateľov, kruh Strednej Ázie alebo "rovnaký ako vy"

V sociálnych sieťach sa najlepšie uplatňuje sociálny dôkaz „voľby priateľov“. "Vkontakte" v aplikáciách sú sociálne výzvy, napríklad: "The Balls" hra nainštalovala 4 z vašich priateľov. " Implementácia takejto funkcionality pre jednoduché stránky, kde ľudia prichádzajú kvôli nakupovaniu, a nie kvôli komunikácii, je nereálne. Preto je potrebné ísť jednoduchšie a komplexnejšie v rovnakom čase - vykonať deduktívne vyšetrovanie, vytvoriť teóriu, vykonať prieskum, potvrdiť teóriu a až potom použiť sociálny dôkaz.

Ako vyhľadávať

Ak nie ste zvyknutí na ústup pred ťažkosťami, a hra je naozaj stojí za problémy, napríklad, ak predávate iba 5-10 drahé výrobky s vysokými maržami, potom pracujeme takto:

1. Zapnite interný Sherlock a sme odhodlaní s tovarom. Predpokladajme, že predáme hrniec so vstavanou mriežkou.

2. Definujte archetyp, užívateľský portrét, okruh záujmov, problémov a bolestí. Predpokladajme, že komplexnou logickou, psychologickou a matematickou manipuláciou sme zistili, že stredná Ázia našich panvíc je v domácnosti. Bravo, dedukcia funguje! Pokračuj.

3. Urobte odhad, medzi ktorými je práve stredná Ázia tento produkt najobľúbenejším, ponoríme jadro strednej Ázie. Predpokladajme, že sme si mysleli, že panvica s vstavanou panvicou nie je žiadaná len medzi ženami v domácnosti, ale aj v domácnosti s veľkou rodinou, pretože šetrí čas a umožňuje variť dve jedlá naraz. Vysvetlili sme Watsonovi, ako sme to pochopili.

4. Vytvorte prieskum na stránke, vo formulároch Google alebo na fóre. Odporúčame zákazníkom, aby uskutočnili prieskum pred alebo po nákupe.

5. Ak je teória potvrdenáa medzi kupujúcimi je naozaj veľa žien v domácnosti s veľkou rodinou, nakreslíme paralelu medzi produktom a jadrom našej strednej Ázie. Spread našiel spoločenský dôkaz, splietať.

6. Hotovo, ste skvelí! Uvoľnime vtip o Watsonovej úrovni inteligencie a neschopnosti Lestrade. Tešíme sa z našej prevahy. (Povinné!)

Ako sa splietať

Výhody: "Panvica panvica Hell Flame vám ušetrí čas. Podľa výsledkov nášho prieskumu si 65% žien vybralo Hell Flame, aby ušetrilo čas varenia. V priemere panva šetrí 25 minút, ktoré môžete minúť na seba alebo na svoju rodinu."

V položkách a podpoložkách: t "Hell Flame" - najlepšia voľba pre veľkú rodinu. Tento hrniec šetrí dobu varenia 152 hodín ročne.

Dôkaz o preskúmaní

Ako vyhľadávať

Samozrejmosťou je spätná väzba na prácu spoločnosti z našej webovej stránky. Recenzie produktov si môžete prezrieť na svojej webovej stránke, na webových stránkach konkurentov, na Yandex.Market alebo v iných zdrojoch.

Čo používať

 • Percento pozitívnej spätnej väzby k negatívnym.
 • Priemerné hodnotenie, ak hodnotenia majú ratingovú stupnicu.
 • Informácie z recenzií: čo je najviac chválené, prečo si vybrali túto spoločnosť, ako dlho produkt fungoval, aké chyby boli objavené a tak ďalej. Upozorňujeme na všetky informácie, ktoré sa opakujú v niekoľkých recenziách, dokonca aj negatívne. To je užitočné pri odstraňovaní námietok zo strany zákazníkov, ktorí starostlivo študujú negatívnu spätnú väzbu.

Ako a kde prámik

Výhody: "89% zákazníkov je spokojných s nákupom stavebného prívesu Super Nord. Jeho jedinou nevýhodou je nadmerná tepelná izolácia. V prívese je v dôsledku trojitej vrstvy letných obydlí dusno, preto ho odporúčame kúpiť len na použitie na Vysokom severe."

Do akcie: "Neradi riskujete? Vyberte si osvedčené! Obytné vozne" Super Nord "dostali podľa našich zákazníkov 88 bodov zo 100".

V nadpise a podnadpise: "54% zákazníkov si zvolilo Super Nord na záchranu."

Dôkaz s pomocou odborníka alebo orgánu

Ako vyhľadávať

 1. Pozri už zverejnené stanovisko experta tretej strany.
 2. Použite odbornú výrobnú spoločnosť.
 3. Väčšina výrobcov je ochotná poskytnúť všetky potrebné informácie, ak sa slušne opýtate a hovoríte, že píšete článok o svojom produkte.
 4. Použite expertnú spoločnosť. Požiadajte špecialistu zákazníka o objektívne posúdenie tovaru podľa kľúčových charakteristík a urobte verdikt. To platí najmä pre digitálne technológie a sofistikované zariadenia: copywriter bude jednoduchšie povedať o komplexnom produkte a kupujúci sa bude môcť orientovať vo výbere.
 5. Naučte sa názor odborníkov.

Ako a kde prámik

Výhody: Norm Tech experti hodnotili Super Raze hernú myš na 9,2 bodov v celkovom hodnotení, a na 9,8 v cenovom segmente až do 50 dolárov. Toto je prvá rozpočtová myš v histórii Raze, ktorá dostala také vysoké hodnotenie. ,

Vo výzve na akciu: "Rovnaké ako najlepšie? Potom vyberte" Super Raze "- myš, odhaduje ruský národný tím na" WoW "na 9,2 bodov z 10".

V položkách a podpoložkách: t "Tím" Navi "povedal, prečo" Super Raze "je imba."

Ocenenia a hodnotenia

Ako vyhľadávať

Hodnotenia a ocenenia spoločnosti je možné zobraziť na internetovej stránke klienta alebo v názve spoločnosti s takýmto slovom: „rating“, „top“, „miesto“, „konkurencia“ atď. Aj v prípade, že klient poskytol potrebné informácie, nebuďte leniví na Google to ďalej. Niekedy sa stáva, že pomerne dobre známa spoločnosť sa každý rok dostane do desiatok vrcholov a hodnotení, takže ani klient sám nemusí poznať všetky hodnotenia, v ktorých bola jeho spoločnosť ocenená miestom, a akékoľvek vodítko je pre nás užitočné.

Hľadanie informácií o produkte je ešte jednoduchšie. O tom, čo nevyžiadaný, nekvalitný alebo dokonca úprimne mizerný produkt, ktorý by ste napísali článok, s pravdepodobnosťou 100%, sa vám už podarilo napchať ho do nejakého hodnotenia. Tu je dôkaz:

Ako sa splietať

Výhody: "Sony" obsadil 3. miesto v rebríčku obľúbených značiek Rusov. "Sony" opláca, takže znižuje náklady na všetky výrobky vyvážané do Ruska o 10%. "

Vo výzve na akciu: „Podľa spoločnosti Expertcen sa spoločnosť Sony umiestnila na prvom mieste v rebríčku najlepších výrobcov televízorov. Ak ste zvyknutí nakupovať najlepšie, kupujte Sony.

V názve a titulkoch je lepšie nepoužívať, pretože to znamená, že celý modul je venovaný tejto téme, a nie vždy je vhodné chváliť sa a pochváliť sa za 3-4 odseky, dokonca aj na firemnom blogu.

Výsledok školenia autorov

pozitívne

negatívny

Články sa stali presvedčivejšími, silnejšími a čestnejšími, pretože autor v nich nevyjadruje svoj názor, ale názor stoviek alebo tisícok nezaujatých kupujúcich.

Čas strávený v priemere sa zvýšil o 30-60 minút, pretože potrebujete nájsť dôkazy, napísať, spracovať a dať ich editorovi a klientovi.

Výsledok

Z piatich autorov, ktorí si prečítali podrobný manuál s príkladmi, iba 2 okamžite zvládli tento nástroj, zvyšok pochopil princíp konania, ale nemohol dať vedomosti do praxe: našli a prelínali dôkazy, ale vyzerali neprirodzene, naivne a nepresvedčivo.

Ak chcete zvládnuť zručnosti dokonale, aj skúsení copywriteri musia precvičovať. Ak sa vám zdá, že to dopadlo prvýkrát, zdá sa vám. Prax, zdokonaľujte svoje zručnosti a po 10-20 článkoch sa naozaj začína objavovať.

Na záver: tri prikázania používať sociálny dôkaz

 1. Napíšte pravdu, inak je to lož, nie marketing.
 2. Pozri zdroje, inak je to subjektívny názor, nie dôkaz.
 3. Použite biely marketing. V marketingu, ako v SEO, je tmavá a svetlá strana. Biely marketing pomáha nájsť najlepší produkt pre každého konkrétneho zákazníka, takže to robí ľudí šťastnými. Čierny marketing robí nákup nízkej kvality a zbytočných vecí, takže to robí ľudí nešťastnými. Zostať na svetlej strane, aby ľudia šťastní, a potom vy a vaša spoločnosť bude milovať bez ohľadu na to, čo predávate.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár