Obsah Marketing: Chamtivosť sa nevypláca

Je to skúsenosť takmer ročnej práce agentúry MADCATS s klientmi na projektoch obsahového marketingu, stratégií, plánov a ďalších matíc, s rôznymi rozpočtami a platobnými schémami. Nebudeme sa chváliť prípadmi, chyby preživších sú zaujímavejšie.

Obsahový marketing je potrebný len pre vrtuľníkové závody.

Preháňam, samozrejme, ale nemôžem si tu kúpiť penny.

Bite trochu obsahu marketing skúste, niektoré tisíce pre 15-20 reklamy - nebude fungovať.

Dobrý obsahový marketing pochádza z vnútra spoločnosti

Dodávateľ prináša iniciatívu, zdravé včasné "kopy" (je ťažké odmietnuť osobu, za ktorú zaplatíte za prácu) a odborné znalosti v oblasti metód CM. Obsah môže byť vyplnený zmyslom len zvnútra. Marketingová stratégia môže byť prijatá len z vnútra - nikto si to nebude myslieť.

A ak máte napätie s významom a stratégiou, potom je CM pre vás príliš ťažká.

Tu sú schémy, ktoré môžu pracovať bez dodávateľov.

Ak si spoločnosť môže dovoliť silného výrobcu obsahu (to znamená, že písací editor schopný riešiť všetky otázky až po zasielanie, siatie a analýzy), potom spoločnosť bude mať nádherný obsah marketing. A jeho náklady budú približne ako [dobrá mzda v Moskve plus výdavky pre externých autorov, technikov a dizajnérov]. Za mesiac.

Ak má spoločnosť guru písania - šelma je vzácna, ale sú také - podivne, spoločnosť šetrí na CM. Len preto, že guru zvyčajne zaujíma pozíciu, kde sa platba za kus práce nejako nevykonáva, to znamená, že píše v podstate zadarmo, pre zábavu. Všetko ostatné - vysielanie, rozmnožovanie plodín atď. - sa môže rozhodnúť v rámci spoločnosti. A človek musí stále rásť a udržať si svojho gurua.

Ak ste vlastným podriadeným, máte malý podnik a prešli ste cez webináre o predaji na Instagrame, vaše CM bude tiež malé - ale môže sa ukázať ako efektívne. Len preto, že nemusíte presúvať hory, stačí, aby ste si spravili dobrý SMM a udržali si roztomilé hodinky. A zaplatíte väčšinou osobný čas.

Ak sa venujete vzdelávaniu, koučingu a iným infobusinessompotom nie je pre mňa, aby som vás učil, nie je jasné, aký obsah je pre marketing a aký obsah používate pre vaše bláznivé babičky [irónia].

No, dobre ak ste normálna spoločnosť s dlhou históriou, a váš obchodník je stále posiela pohľadnice klientom pre profesionálne dovolenky - len teraz poštou miesto faxu - potom vaše CM je s najväčšou pravdepodobnosťou podobné tieto pohľadnice. Má šikovnú tvár a žije v sekcii „Novinky spoločnosti“. A to nie je obsah marketing.

Vo všeobecnosti môže byť obsahový marketing riadený samostatne alebo s dodávateľom, ale je vždy dlhý a drahý.

Potvrdenie hypotézy: dlhé a drahé

Nie je to tak dávno, som sa pýtal otázku v "Content Marketing" skupiny na Facebooku.

Niekoľko odpovedí (pravopis zachovaných):

"Robím, ale nie vo veľkom meradle, ale úzko zameraný na sektor b2b vo veľkoobchode, získavame zisk, pretože Analyzujeme a hovoríme s takmer každým klientom, sledujeme cestu príchodu. Funguje to dobre, ale prístup je ďaleko od štandardu "na autopilote"".
"Pomaly sa pília dva roky. Približne 60-100 nových stránok mesačne. Veľmi "v bielom". Monetizácia - predaj ponúk našich klientov na vlastných telefónoch. Prevádzka rastie mesačne. Náklady na jeden olovo - asi 5-6 tr.".
"Obsah je len ten nástroj, ktorý vám umožní vytvoriť odborné znalosti v kancelárii a priviesť ho do mysle strednej Ázie, že „ak kopírka je kopírka“ ... A zisk je, že sa otvárajú potrebné dvere pre obchodné oddelenie. Podľa mojich výpočtov, 1 - 3 dvere otvorené do 1 roka, všetky náklady sa okamžite vyplatia, ďalšie zisky. Čo "dvere začínajú otvárať" s postupujúcou "snehovou guľou". Aspoň v priemysle".
"Tepelná izolácia, odborná chémia na čistenie, balenie a spotrebný materiál pre maloobchodné predajne AXO, priemyselné vetranie a viaczónová klimatizácia ... Nie všetko je samozrejme hladké :) Nie je to detinské a predlžuje sa v pluhu :) Ale stojí to za to".

Venujte pozornosť akcentom: "Hovoríme s takmer každým klientom", "1-3 dvere otvorené do 1 roka", "sme sa pílili už dva roky."

Nischebrodsky prístup zrúcaniny obsahu marketing na koreň

Chudoba nie je malá veľkosť peňaženky. Toto je spôsob myslenia „prečo je tak drahé, čo tam má robiť, platiť za to!“.

Tu sú dve východiskové pozície, ktoré sú zaručené ísť do pekla.

 1. Všetci sme sa snažili, nič nefunguje, poďme urobiť nejaký ďalší obsahový marketing.
 2. Chcem obsahový marketing, ale pokúsme sa ho minimalizovať, ak to vyjde - som s vami.

Zažili sme radosť z komunikácie s oboma typmi. Život je ťažký, zákazníci, ktorí už narazili kužeľmi vo všetkých rohoch, prichádzajú na ďalšiu magickú pilulku, ale zároveň sú ostražití pri svojich prstoch - koľko bude ďalší „záchranca“ vážiť.

A nie sme sami. Citujem Denisa Savelieva: "Vzali sme tiež 30 tisíc, a ešte menej, ale nebrali sme dlhoZdá sa, že raz "VelikaPlaza" šiel po rovnakom hrable.

Pri pohľade do budúcnosti môžem povedať: nie sú to klienti na km, Ale pozrime sa podrobne.

Cigán s výstupom

Takže máme pochybného klienta, ktorý sa zdá byť dychtivý, ale nevie, či je to potrebné, či to bude fungovať, a vo všeobecnosti aký druh CM je lepšie kúpiť si kontext. A všeobecne, on bol zvyknutý na nízke kontroly pre podporu SEO.

A dokonca sme sa v takýchto podmienkach snažili niečo urobiť. Je ťažké odmietnuť žiadosť klientovi vernému v iných oblastiach. Ale toto je len nečinný scenár.

Mimochodom, hovoril som o tom na All in Top: klient, s ktorým ste vstúpili do rutinnej práce na SEO bude trvať na rovnakej úrovni práce a platieb za CM. A obsah marketing bude musieť začať od nuly, a to je trochu z tých peňazí.

Ale bolo potrebné vyskúšať. A snažili sme sa.

Experimentálne sme zistili, ktorá kontrola nie je na začiatku šokom bežného klienta - nie mega-korporácie alebo banky. To je 15.000 rubľov. A nie je škoda stratiť a peniaze sa zdajú byť normálne.

Čo môže dodávateľ za tieto peniaze dodať? Trochu. Vzhľadom na to, že na začiatku kampane musíte vykonať prípravné práce, investičný majetok bude pre klienta tichý. Na výstupe si všimne len niekoľko článkov.

 • Potrebujeme sa ponoriť do témy - redaktor projektu stráca čas, kvapkajú peniaze.
 • Je potrebné vytlačiť viac informácií od klienta - to je príprava otázok, rozhovorov, opäť čas sú peniaze.
 • Je potrebné komplexne spracovať zbierku tematických slov.
 • Niekto bude musieť vyzdvihnúť konkurentov a urobiť analýzu.
 • Urobte aspoň približný obsahový plán, vyberte lokalitu na umiestnenie.
 • Pozrite sa, čo má klient v sociálnych sieťach, môže byť potrebné začať od nuly.

Peniaze kvapkajú, zatiaľ čo výstup je nula.

Trvá týždeň, druhý, sme pripravení objednať text autorovi.

A tu - rraz! - Klient ukazuje svoje hlboké pochopenie obsahu marketingu.

- Prečo tento článok nie je o našich zásluhách?

- Takže marketing obsahu je rovnaký ...

- A aký je dôvod na diskusiu o konkurentoch? Kde je naša značka?

- Vysvetlili sme vám, že obsah, ktorý je užitočný pre vášho spotrebiteľa.

- Náš produkt je pre spotrebiteľa veľmi užitočný! Napíšte o ňom.

Článok "oh, čo je užitočný produkt" nebude braný zadarmo žiadny seriózny portál. Okrem toho je to aj nezaujímavá práca. Žiadne intrigy, žiadne rozprávanie, len USP.

Pracovali sme, napísali sme dva celé články - v rámci trojnásobne koordinovanej KP pre 15 000. Na prvý pohľad nemajú ani vôňu reklamy, dali sme ich na slušné platformy alebo ich klient zavesil na blog a ... Tak čo? Peniaze utiekli, to je to, čo.

A koľko dopravy z týchto článkov prišlo. A možno tam boli odvolania. No, za mesiac uvidíte.

Otázkou je teraz: koľko by nám mal klient dôverovať, aby sme zaplatili za nasledujúci mesiac práce? A ako teraz ospravedlňujeme rast rozpočtu, ak máme len argumenty - „dobre, dovoľte mi dokončiť to, čo sme začali, len sme urýchlili.“

Takže táto schéma - poďme pracovať pre teba chvíľku, a uvidíme - je prakticky nie životaschopná.

Alebo skôr, známy môže začať s niečím takým - ak klient pochopí veľmi jasne, že toto obdobia, prvá iterácia zložitého procesu a cítime všetko: nika, produkt, interakcia s klientom. To znamená, že klient dôveruje výkonnému umelcovi o niečo viac ako úplne a je si vedomý toho, že len vystúpil na prah obsahu marketingu. A potom to bude dlho a podstatne drahšie.

Potom je to ľahký vstup do dlhého príbehu. Ale to je záležitosť veľkej dôvery v dodávateľa a nemenej túžba robiť CM. Videli ste veľa takýchto klientov?

Dlho. Moc drahé. Nesmieme všetci

Obsah marketing slogan znie takto.

Tak, aby sa obsahový marketing nestal ďalším sklamaním - "urobili ma tri články, prevádzku zilch, žiadne sťahovanie, obsah marketing saje!"- tak, že to tak nie je, je potrebné okamžite zaviazať dlhý čas a veľký rozpočet."

Nie menej ako tri, a lepšie ako šesť mesiacov, nie menej ako 60 tisíc za mesiac, a okamžite pochopiť, že "na kľúč" nemáte, musíte sa zúčastniť.

Budeme musieť čítať a komentovať články, dávať rozhovory, hovoriť o našich klientoch, vyberať prípady z našich správ, používať osobné spojenia na vysielanie na portáloch.

A časom uvidíte, ako je informačné pole naplnené obsahom, ktorý je užitočný pre vášho spotrebiteľa. Kto vám je vďačný - prichádza k vám a pýta sa: "Koľko to je, s perleťovými gombíkmi."

Ale diabol to vezme! Tento obsah je veľmi ťažké urobiť!

More obsahu, ktorý striekajú všade, vytvára také hlasné pozadie, že dostať sa do zorného poľa nášho spotrebiteľa je už veľmi vážnou úlohou a chceme, aby si článok prečítal aspoň v polovici, máme tam ukrytý odkaz.

A ak nie ste Tinkoff Bank a Ilyahov vám s tímom nepíše, potom je ťažké povedať, kto vás bude vôbec čítať. To je dobré, keď obsah spadá na serióznu povesť - je prepísaná, pretože "pozrite sa, časopis Tinkoff!" alebo "Ó, Ilyahov to urobil."

Aká je vaša povesť? A váš autor?

Ale nie všetko je tak smutné. Videli sme príklady úspešného marketingu obsahu a bežných spoločností, pravda je pravda. A čoskoro budeme môcť ukázať naše prípady. Úprimne, nie teraz, pretože "je potrebné radiť sa do detskej a dlhej cesty. “ t Práve sme s tým zaneprázdnení - vdychujeme ho.

Zhrnutie: Poďme si svoje peniaze

Dobre, teraz musíme písať, že robíme obsah marketing a dať odkaz. Ale buďme úprimní:

 1. Berieme ďaleko od všetkých projektov a veľmi starostlivo vybrať zákazníkov. Dôvody uvedené vyššie.
 2. Je možné, že ste ziskovejšia iná možnosť. Môžete sa rozhliadnuť okolo spoločnosti, zistiť, kto by mal mať pridelené niektoré povinnosti CM a najať lacného autora.
 3. Alebo možno vôbec nepotrebujete marketing s obsahom.

Alebo možno ste to nedávno povedali "15 sput mesačne a len dva články?! Čo platiť?„Potom pôjdete na burzu. Je to lacnejšie.

Článok je ilustrovaný scénami z filmu "Kin-Dza-Dza".

Materiál pripravila Kateřina Erošinová,
bývalý redaktor "Mad Seals"
.

Zanechajte Svoj Komentár