10 lekcií obsahu marketingu

Koncepcia "marketingu obsahu" sa objavila pomerne nedávno. V zahraničí sa o ňom začali hromadne rozprávať až v roku 2009, hoci - pochopiteľne - obsahový marketing sa aktívne využíva od začiatku používania internetu ako hlavného kanála na získavanie zákazníkov. Tento koncept prišiel do Ruska niekde začiatkom roka 2011. Všetci však vieme, že obsahový marketing v Rusku sa narodil oveľa skôr. Obsahový marketing sa podieľal aj v preddigitálnej ére. Nie je to tak dávno, konkrétne pre Cossa.ru, sme vytvorili materiál "Ako zarobiť 87 miliónov dolárov vďaka obsahu marketingu?", V ktorom sa uvádza ako príklad prípad použitia obsahu marketing v ére, keď takýto komunikačný kanál ako internet bol účtovaný len sen.

Obsahový marketing vo forme, ktorú poznáme (a to predovšetkým prístup k firemnej stránke, ako aj k médiám), je vo všeobecnosti vytvorený priamo pred našimi očami. Môžete zvýšiť stupeň patosu a povedať, že história je vytvorená pred našimi očami. A nebude to také veľké preháňanie, len sa pozrite na to, ako zahraniční experti zaobchádzajú s marketingom obsahu. Napríklad, Seth Godin, autor obchodne fialovo najpredávanejšej Purple Cow, je extrémne lakonický: "Content marketing je jediný marketing, ktorý sme opustili."

Ale aj napriek tomu, že história obsahového marketingu sa vytvára pred našimi očami, niektoré údaje sa už nahromadili - a to ako my, tu v Rusku, tak aj naši kolegovia v zahraničí - aby sme mohli vyvodiť určité závery. Tieto závery budú venované tomuto článku. Poďme!

1. Nebude to ľahké.

Bez ohľadu na to, čo niekto hovorí, neexistujú žiadne ďalšie jednoduché spôsoby na internete. Toto sa plne vzťahuje na implementáciu stratégie marketingu obsahu. Mnohí obchodníci hľadajú dokonalú sadu nástrojov a jednoduché kanály pre distribúciu obsahu. Ale jednoducho neexistujú. Pracovali sme s mnohými značkami (malými i veľkými) a uvedomili sme si, že len jedna vec zostáva vždy rovnaká: každý obsahový marketingový plán, ktorý sme vyvinuli, nebol taký, aký by bol iný. Prečo? Všetko je veľmi jednoduché: pri implementácii obsahovo-marketingovej stratégie využívate určité metódy poskytovania informácií, dosahujete určitú úroveň uspokojenia informačných potrieb klientov a máte vlastnú firemnú históriu. Kombináciu týchto troch prvkov nie je možné kopírovať. Preto je výsledok práce vždy taký odlišný a jedinečný.

Súťažiaci môžu kopírovať všetko, čo ste urobili: ceny, produkty, miesta, kde ich propagujete - ale nikdy nemôžu kopírovať váš štýl komunikácie so zákazníkmi.

2. Môžete hrať obranu alebo útok

Vo futbale, rovnako ako v mnohých iných športoch, existujú dve hlavné taktiky: keď sa hráči zameriavajú na útok alebo obranu. Obe stratégie sú rovnako účinné a môžu byť použité v podnikaní.

Vynikajúcim príkladom útoku je založenie inštitútu Content Marketing Institute. V roku 2007 bola založená a začala systematicky a systematicky propagovať pojem „marketing obsahu“, ako keby sa používal mnoho rokov predtým. Odvaha a oddanosť jej zakladateľov spolu s starostlivým plánovaním, realizáciou mnohých stratégií a veľkým podielom šťastia viedli k úspešnému projektu a hlavným pojmom „obsahový marketing“ vo svojom odbore. (Mimochodom, o niečo skôr, HubSpot urobil to isté s pojmom "prichádzajúci marketing", ktorý tiež získava hybnosť v marketingovom vesmíre).

A teraz príklad úspešnej obrany. Počuli ste o Social Media Examiner? Takže, keď to bolo začaté v roku 2009, mnohí verili, že on bol neskoro na párty dlhú dobu ... Tam bolo veľa podobných stránok, ktoré sa snažili "pohltiť" konkurenta. Musel som sa brániť. Jazdením na vlne sociálnych médií a realizáciou stratégie marketingu obsahu pre 5+, jej zakladatelia dokázali urobiť nemožné - premeniť svoje webové stránky na jednu z najnavštevovanejších B2B marketingových spoločností na celom svete.

3. Content Marketing - Veľký ekvalizér

"David vs Goliath" - tento princíp platí aj pre marketing obsahu a je to takto: veľké rozpočty nie vždy prevládajú. V skutočnosti sú malí hráči oveľa pravdepodobnejší ako prví, pretože sú agilnejší a rýchlejší ako ich väčší súperi. Ak chcete implementovať úspešnú stratégiu marketingu obsahu, váš reklamný rozpočet nie je absolútnou výhodou. Vieme príklady, kedy boli obrovské rozpočty na obsahový marketing takmer zbytočné a naopak - propagácia s malým rozpočtom bola efektívna.

Z našich skúseností môžeme tiež urobiť niekoľko príkladov, keď sa na začiatku vo všeobecnosti malé firmy stali lídrom vo svojich odvetviach len vďaka efektívnemu rozvoju stránok zameranému na obsah. Ide o spoločnosti, ako napríklad: ByteErg (líder na trhu vo výrobe kamerových kamerových systémov, najväčší dodávateľ digitálnych videorekordérov pre kamerové systémy), Vika (najväčší ruský výrobca komerčného nábytku), Whole World (pôvodne malá továreň na výrobu textílií Podolsk, ktorá vyrába netkané výplne, je teraz jedným z lídrov). v raste hlavného a v skutočnosti už jediného konkurenta).

4. Nemusíte používať všetky komunikačné kanály.

Nespochybňujeme, že v mnohých prípadoch je vhodnejšie používať niekoľko komunikačných kanálov. Napríklad, vydávanie série unikátnych webinárov, vedenie zaujímavého blogu a publikovanie moderných audio podcastov. Ale je tu iný spôsob - sústrediť sa na jeden kanál a nakoniec ho ovládnuť. Nech je to vrah rad podcastov alebo cool e-mail distribúcie na túto tému. Alebo možno pravidelný blog bude vaša hlavná zbraň. Kto vie

Musíte pamätať na jedno dôležité pravidlo: nemusíte byť aktívny každý kanálov. Je lepšie zamerať sa na jednu vec - ale stať sa v nej, v skutočnosti, "úrovni monštrum".

5. Predplatitelia - váš kľúč k úspechu.

Mnohí obchodníci s obsahom ľutujú, že sa zamerali tak neskoro na prilákanie e-mailových predplatiteľov. Dokonca aj experti z Content Marketing Institute priznávajú: „Roky experimentovania nám umožnili konečne nájsť našu šťastnú vstupenku - formou distribúcie e-mailov. Rozumeli sme dvom dôležitým veciam. Po prvé, keď sa návštevník stane účastníkom, začne sa správať úplne inak (viac O tomto si môžete prečítať v jednom z našich článkov o e-mailovom marketingu.) A druhý je, že vytváranie obsahu pre okamžitý predaj je zlou politikou. Konverzia obsahu na ešte viac obsahu je najlepším spôsobom, ako uspieť (aspoň pre nás ) ".

6. Čím užší je výklenok, tým lepšie

Content marketing prináša lepšie výsledky, keď sa zameriavate na veľmi špecifickú skupinu ľudí s veľmi špecifickým príbehom. Čím užšia je oblasť, v ktorej sa vyvíjate, tým lepšie. Skôr ako sa rozhodnete, opýtajte sa sami seba na nasledujúcu otázku: "V akej oblasti sa môžete stať svetovým expertom?" Ak môžete pomenovať aspoň 5 organizácií alebo ľudí, ktorí dlhodobo úspešne pôsobia v tejto oblasti, možno budete chcieť povedať úplne iný príbeh namiesto opakovania tej istej veci, ale inými slovami.

Ako ilustráciu môžeme uviesť vlastný príklad. Začali sme fungovať ako internetová agentúra špecializujúca sa na prilákanie dopravy skôr neskoro. Potom na trhu dominovali SEO spoločnosti. Snažiť sa s nimi súťažiť v jednom výklenku už nebolo možné. A takmer okamžite sme opustili spôsob práce s platbou za pozície, ktoré boli v týchto dňoch dominantné. Prešli sme propagáciou dopravy a nakoniec sme prišli na obsahový marketing (od konca roka 2011 sme začali poskytovať obsahový marketing ako samostatnú službu). Nemôžeme povedať, že to bola chyba - práve naopak! Vlastne sme pracovali na pomerne úzkej téme. Mnohí tomu verili márne. Získané skúsenosti, zoradené obchodné procesy. V roku 2012 už tento rok priniesol hmatateľný výsledok. A v roku 2013 sa môžeme oprávnene nazývať lídrami v oblasti marketingu obsahu v runete a toto právo nedáme nikomu bez boja.

7. Verejné vystúpenia rozžiari plamene

Pri realizácii stratégie obsahu sa takmer vždy prehliada verejnosť. A veľmi márne. Koniec koncov, mať presvedčivého rečníka, ktorý zdieľa inšpirujúce príbehy o vašej značke, je silná zbraň. Pozrite sa na najväčších tvorcov obsahu, ako sú SAP, Apple, Kraft, Cisco Systems. Každá z týchto organizácií má ľudí, ktorí rozprávajú svoje príbehy. Tak prečo by ste nemali používať tento vynikajúci prostriedok šírenia informácií?

Pozrite sa bližšie na svojich zamestnancov. Medzi nimi sú pravdepodobne dobrí rečníci. Pripravte ich na verejné rozprávanie, dajte pár užitočných tipov a uistite sa, že ste si prečítali tento článok, aby vedeli, čo budú robiť. Potom môžete začať hľadať vhodné udalosti svojho predmetu. A pamätajte: to bude ťažké na prvý (možno veľmi ťažké), ale časom plameň vašej popularity vzplanie tak, že nič nebude dať to von.

8. S dobrou stratégiou a kolenným morom

Štatistiky ukazujú, že medzi obchodníkmi, len 10% vážne rozvíjať a opraviť ich obsah marketingovej stratégie na papieri. A potom sa pýtame: Prečo je na internete toľko hrozného obsahu? Je to jednoduché: obchodníci vypĺňajú kanály svojimi „odpadkami“ v prípade, že nie je jasné, prečo je to potrebné.

Ak vyvíjate stratégiu marketingu obsahu, premýšľajte o tom, ako zapadá do vášho marketingového plánu. Iba týmto spôsobom budete môcť vstúpiť na cestu k úspechu, zatiaľ čo všetci ostatní budú pokračovať v putovaní v lese.

9. Koordinácia je kľúčová

Niekoľko slov bolo povedaných o dôležitosti koordinácie činností medzi zamestnancami spoločnosti. Dajte nám teda len jeden príklad života.

V jednej cestovnej spoločnosti zamestnáva manažéra e-mailového marketingu. Zodpovedá za informačný bulletin a tiež vytvára obsah pre blog a sociálne médiá. Obrovská vrstva práce leží na jej pleciach, ale vo väčšine prípadov kvalita ostáva veľmi žiaduca. Prečo? Pretože systém interakcie s inými zamestnancami a oddeleniami, ktoré dokážu čítať a zobrazovať materiály, ktoré vytvoril, nie je nakonfigurovaný.

Bohužiaľ, táto nedbanlivosť sa nachádza vo väčšine organizácií. Je najvyšší čas pochopiť, že interakcie a koordinácia sú kľúčovými faktormi. A bez ohľadu na to, ako sa to bude robiť: prostredníctvom týždenných stretnutí s manažérmi alebo s pomocou rôznych služieb (Bitrix24, Megalpan, atď.). Nájdite, čo vám najviac vyhovuje a zistíte, že správna koordinácia aktivít vám ušetrí veľa času a zdrojov.

10. Marketing obsahu nie je účinný izolovane.

Mnohí ľudia veria, že obsahový marketing a iné marketingové techniky (napríklad priama reklama - banner, kontext) sú úplne nekompatibilné. Toto je veľmi bežný a chybný názor. V skutočnosti je to naopak. Ak používate marketing obsahu s inými kanálmi na prilákanie návštevnosti, môžete získať omnoho lepšie výsledky, ako keby ste ich používali oddelene. Tu sa synergický efekt stáva len očividne viditeľným.

Obsah marketing je ako korenie: to robí všetky vaše marketingové špeciality oveľa viac chutné.

Všetky tieto ponaučenia sme sa naučili, ako sa hovorí, na „vlastnej koži“. Učte ich, verte mi - zachráňte rozpočet aj čas.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár