Upozornenie: 5 častých dôvodov, prečo copywriter zlyhá v marketingu obsahu.

Pre obsah, ktorý potrebujete, pre text potrebujete textár. Čo by na prvý pohľad mohlo byť logickejšie, ako zveriť marketingu obsahu spoločnosti takémuto špecialistovi? Na druhej strane nie je viac logiky ako porovnávanie veliteľa spoločnosti s vojakom špeciálnych síl. Je nepravdepodobné, že by ma súdruhový plukovník dokázal odovzdať nepriateľovi, ale bez fúzy stratil vojak úplne inú čeľusť. Nechajte ho urobiť rýchlo, efektívne a podľa vzorca AIDA.

Tento článok pomôže dobrým copywriterom všetkých úrovní, aby nešli na scestie. Budúci manažéri dostanú užitočné upozornenia na rast. A praktizujúci obchodníci naozaj strávia 10 minút a budú sa môcť so mnou alebo s jedným z expertov, ktorí sa k tomuto materiálu vyjadrili - argumentovať - ​​Denis Kaplunov, Arthur Budovsky, Sergej Troubadour a ďalší profesionáli. Mimochodom, v článku tiež úprimne zverejňujem negatívne stanovisko.

Existuje trh, ale neexistuje žiadna profesia

Obsah marketing sa rýchlo rozvíja a vykazuje vynikajúce vyhliadky. Napriek tomu nie sú takmer žiadne kurzy ani praktické semináre, na ktorých by mohli odborníci rásť. Dokonca aj na konferencii Russian Content Marketing 2015 - možno najobľúbenejšie podujatie v tejto oblasti - len niekoľko rečníkov hovorilo o obsahu skutočnej interakcie s publikom. Zvyšok - rozptýlené prednášky na blogy, SEO a reklama svoje vlastné úspechy.

Ako výsledok, obrátiť sa na obsah marketingu je tvorený z redaktorov, novinárov, bloggerov, non-komerčné spisovatelia, a, samozrejme, textári. Tie sú považované za najsľubnejších kandidátov, pretože sami vytvárajú predajný obsah.

Existuje rozdiel medzi copywritingom a marketingom obsahu?

Je hlúpe tvrdiť, že hlboké marketingové znalosti sú pre dobrého textára nevyhnutnosťou. Rovnako ako schopnosť rozlíšiť cool text - musí mať akýkoľvek obsah špecialista. Ale ak porovnávať profesie, potom je tu celý záliv.

Copywriter - umelec, autor, ktorého hlavnou úlohou je vytvárať text. To môže byť žlto-cúval z výmeny, ktorý píše 50 rubľov na 1000 znakov alebo skúsený odborník, ktorý je schopný vykonávať marketingové analýzy a správne kliknite na bolesti bodov divákov v predajnom texte. Hlavná vec - pracujú v rámci úlohy.

Obsah marketing ako gopher. On je, ale nie je viditeľný a nedá sa ho dotknúť. Je to flexibilná stratégia, pre ktorú pracujú rôzni odborníci. Texty sú písané, zbierajú sa základy, posielajú sa písmená, kontrolujú sa koeficienty, zvažujú sa konverzie. Nestačí vykonať okamžitú analýzu v rámci jednej úlohy. Je potrebné prilákať publikum hodnotných a relevantných informácií a potom ho dlhodobo udržiavať, čím sa vytvorí pravidelná komunikácia medzi ľuďmi a značkou. Prostredníctvom textu, fotografií, videí, infografiky, niečoho iného.

Zrak

Aby som dosiahol materiálny cieľ, požiadal som známych textárov a praktizujúcich obchodníkov, aby sa k tomu vyjadrili. Získanie arogancie, spýtal som sa, čo odlišuje copywriter od obchodníka s obsahom, a akú radu možno poskytnúť autorovi, ktorý sa rozhodol zvládnuť novú profesiu.

Dmitry Kot

Mám dojem, že dnešný obsah marketing je rovnaký neznámy zviera, že marketing bol pred 15 rokmi. Bolo to módne hovoriť o ňom na "obchodných stretnutiach v kúpeľoch."

Potrebuje vaša firma marketing alebo nie? Táto otázka je až do krvavých pľuzgierov diskutovaných na internetových fórach.

Obchodníci v spoločnosti najali kvôli móde. Rovnako ako tu sme aj to, čo je progresívne, máme dokonca aj obchodníka so zamestnancami. A prvá línia v jeho náplni práce bola povinnosť objednať si vizitky na vrcholových manažérov a kalendáre pre nový rok včas. Čas dal všetko na svoje miesto.

Podobný osud čaká na obsah marketing a obsah marketingu. Ak má zákazník, napríklad vlastník podniku, jasnú predstavu o čom čaká. To bude jasné TK a jasné kritériá. A každý adekvátny človek, ktorý dokáže písať krásne, sa s takýmito úlohami vyrovná. Nezohráva žiadnu úlohu, pretože sa považuje za novinára, textára alebo tvorcu. "Stvoriteľ, Vava, tvorca. Tu nepotrebujeme sakra" (c)

A ak „kvôli móde“, tak títo špecialisti, ako pred desiatkami rokov, objednajú vizitky s kalendármi.

Rinat Khairullin. Marketingu. Managing Partner spoločnosti Bazooo Agency

Alexey písal predovšetkým o textoch, očividne, pretože je mu bližšie. Ale obsah marketing je celý rad marketingových techník zameraných na komunikáciu so zákazníkom, vytvárať výhody pre neho výmenou za dôveru, uznanie a nakoniec voľba v prospech vášho produktu alebo služby.

Ak chcete rýchle výsledky, zabudnite na obsahový marketing. Toto je dlhá stratégia. Analogicky s akciovým trhom je pacientský investor na diaľku vždy úspešnejší ako špekulant. Ne špekulujte v dôvere svojich zákazníkov, investujte do spoľahlivých príbehov!

Buďte pripravení na to, že marketing obsahu bude najskôr vyžadovať úsilie. A ako napísal Alexey, musíte si so zamestnancami vziať dobrého zamestnanca. Ak je to copywriter, potom sa pozrite na jeho texty. Nemali by byť pre robotov, mali by byť dobrí a duši.

Rast tohto zamestnanca a urobiť z neho od jednoduchého remeselníka písanie textov na nositeľa myšlienky, ktorá rozvíja všetky komponenty, a nie len články a publikácie.

Ako mladá agentúra nám pridelili obsahový marketing v samostatnom strategickom smere a spoliehame sa na neho. Sme si istí, že to v budúcnosti prinesie ovocie.

Sergey Troubadour. Textár. Riaditeľ Web Copywriting Agency

Aby som bol presný, copywriter je špecialista, ktorý píše reklamné texty. Väčšina autorov z výmeny obsahu nemôže byť zaradená do tejto kategórie (nazývam ich web spisovatelia).

Internet copywriters často musia pôsobiť ako marketing copywriter. Marketingová analýza pred písaním textu (aj keď rýchla) už nie je čistým copywritingom. Často musíte vymyslieť systém na predaj produktu v e-mailovom marketingu.

Marketing copywriter a obsah marketingu sú takmer bratia. Obaja vykonávajú podobnú úlohu: vymýšľať a realizovať určitú marketingovú úlohu prostredníctvom textov (menej často - prostredníctvom iných formátov doručovania obsahu).

Existujú však rozdiely:

  • obchodník s obsahom stále pracuje na koncepčnejšej úrovni (jeho úlohou nie je len text);
  • často, podľa módy, sa spolieha na model odloženého predaja prostredníctvom vytvorenia značky, to znamená, že zvyčajne pracuje vo forme obrazovej reklamy (zatiaľ čo copywriter často píše predaj textov - to je priama reklama);
  • z tohto dôvodu sa častejšie zaoberá informačnými textami (článkami) ako obchodníkmi;
  • vykonáva rad špecifických úloh - napríklad siatie obsahu na externých stránkach;
  • pracuje na rozhraní SEO, SMM a e-mailového marketingu;
  • môže skutočne pôsobiť ako dodávateľ.

Mal by copywriter master obsah marketing? Je to veľmi možné - ja sám predstavujem túto službu vo Web Copywriting Agency (ale s korekčným modelom pre priamu reklamu). K tomu však bude musieť pamätať, ako písať články a tvoriť sémantické jadro (ak zabudol) a naučiť sa veľa ďalších informácií.

Pokiaľ ide o autorov článku z výmeny (web spisovatelia), môže byť pre nich ťažšie zvládnuť obsah marketingu ako pre textárov. Koniec koncov, je to predovšetkým marketing, a až potom - obsah. A kvalita článkov by mala byť (spravidla) rádovo vyššia ako kvalita tých textov, ktoré sú zvyčajne objednané a napísané na burzách.

Arthur Budovsky. Textár. Zakladateľ článku obchodnej školy TextUnique

Copywriter a marketingu obsahu sa líšia predovšetkým v úlohách, ktorým čelia. Copywriter je predavač, jeho úlohou je presvedčiť sa s textom, oznámiť, prečo je výhodné vykonať niektoré konkrétne akcie, najčastejšie niečo kúpiť.

Obsah marketingu je stratég. Jeho úlohou je vypracovať efektívny plán na nahranie užitočného obsahu s cieľom organizovať pasívne predajné a čerpacie spoločnosti alebo individuálne odborné znalosti. Pravidlom je, že sieť je vyvinutá pre všetky typy obsahu: audio, video, sociálne siete, blog, newsletter ... to znamená, že pracujú nielen s textami.

To, samozrejme, neskončí úlohy a rozdiely, ale to je prvá vec, ktorú vidím rozdiel medzi textár a marketingu obsahu.

5 prekážok na skok

Názory sa vo všeobecnosti zhodli a zdá sa, že sme našli ideálneho kandidáta? Nechcel by som sa ponáhľať, pretože nie vždy copywriter sa môže stať chladným obchodníkom s obsahom. Týmto spôsobom sa stretávame s viacerými objektívnymi ťažkosťami, ktoré musia brať do úvahy tak záujemcovia, ako aj zamestnávatelia.

Texty už nie sú dôležité

Samozrejme, že obchodníci s obsahom by mali chápať kvalitné texty a odlíšiť trosku od hodného materiálu. Nemusí však byť schopný písať sám. Je to ako tréner - nebeží sto metrov, ale v znalostiach technológie ho nemôžete odmietnuť, V tomto prípade, aj keď budete písať cool, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude na to čas. Na tomto pozadí sa objaví ďalšia bariéra.

Pripravte sa na vedenie

Akonáhle nie je čas písať texty, budete musieť znova priradiť. Ak ste skôr museli počítať len svoj čas, teraz musíte vziať do úvahy pracovné zaťaženie celého tímu. Redakcia, redaktori obsahu, copywriteri, producenti, PR-schiki, dizajnéri - milión samostatných úloh musí byť uvedený do jedného menovateľa. Premýšľajte o tom, či môžete multitask. Ak nechcete naraz žiť s tuctom alebo viacerými nápadmi, zamerajte sa len na copywriting.

Buďte pripravení získať viac

Nie, nie poplatky, ale problémy. Nevyhnutný spoločník obsah obchodníka - vysoký stupeň zodpovednosti. Teraz budete musieť nielen opraviť, ale aj počúvať zákazníka alebo projektového manažéra, ktorý SMM boxer nefungoval, editor vynechal, a dizajnér oneskoril s kresbou a odtrhol termín. Ak to všetko môžete mať na pamäti, gratulujeme, urobili sme ďalšiu prekážku!

Zabudnite na špecifiká a technické špecifikácie

Copywriter najčastejšie komunikuje so zákazníkom v rámci tej istej úlohy. Menej často - okamžite na niekoľko článkov. Napríklad reťazec listov na newsletter alebo séria príspevkov na blog. To všetko je podobné obsahu marketing, ale ešte nie.

Ťažkosť spočíva v tom, že neexistuje žiadna jasná technická úloha alebo aspoň vopred zvolený smer rozvoja. Musíme neustále vymýšľať a testovať nové stratégie, predkladať hypotézy. Je to podobné ako práca sappera, ktorý potrebuje nájsť jedinú pravú cestu. Myslíte, môžete rýchlo a bezbolestne priznať, že ste sa mýlili, a potom s rovnakou horlivosťou kopať v opačnom smere?

Musíte počítať viac ako písať

Posledný bod, ale nie najdôležitejšia položka - analytika. Áno, v copywritingu je to tiež dôležité a normálny autor vždy monitoruje efektívnosť textov, aby mohol včas vykonať zmeny. Ale aj skúsení textári len zriedka trávia hodiny zhromažďovaním informácií zo služby Google Analytics, sledujú novinky a sledujú sociálne siete a snažia sa predpovedať nové trendy.

A toto je len viditeľná časť ľadovca. Čím hlbšie pôjdete pod vodou, tým menej sú medzi profesiami copywritera a obchodníka s obsahom. Ak ste zvyknutí písať texty na jasné zadanie, je pravdepodobné, že nová strana práce s obsahom vás zrazí.

Zhrnutie toho, čo bolo povedané a spoliehanie sa na názory etablovaných profesionálov, ukazuje sa, že obchodník s obsahom je v podstate jedným z možných vyšších štádií vývoja copywritera - manažéra myslenia, ktorý dokáže analyzovať biznis klienta, správne rozdeliť úlohy medzi podriadených a nájsť optimálnu stratégiu komunikácie s čitateľmi. Ak autor cíti silu a túžbu prekonať tieto ťažkosti, vitajte v novom zaujímavom svete.

Na druhej strane! Nie je potrebné, aby sa každý ponoril do chaosu multitaskingu. Byť len dobrý copywriter alebo len zaujímavý autor, budete vždy v biznise - obsah marketingu je ťažké si predstaviť bez textov, že jo? Najmä preto, že zákazníci už dnes platia za vysoko kvalitné texty.

Nie každý so mnou súhlasí

Aby som bol úprimný, uverejňujem a nie príliš lichotivé recenzie na materiál, ktorý som pripravil. Presne rovnaká otázka "Čo odlišuje copywritera od obchodníka s obsahom a akú radu možno poskytnúť autorovi, ktorý sa rozhodol osvojiť si nové povolanie" Spýtal som sa iného guru copywritingu - Denisa Kaplunova. Denis nielen odpovedal, ale tiež komentoval článok úplne, tak som citovať jeho názor po všetkých materiálov.

Denis Kaplunov. Textár značky. Priama odpoveď inzerenta

Podľa názvu článku, môžete okamžite pochopiť jeho účel a ciele - zdanlivo ukázať, že textári nemajú miesto v obsahu marketingu. Je to naozaj tak?

Tento článok vo mne vyvolal kontroverzné pocity na základe nahradenia konceptov. Navyše nie je jasné, prečo sa pri opise charakteristík slabých textárov pýtajú silné stránky?

V klasickom zmysle je teda copywriting tvorbou textov zameraných na predaj niečoho alebo stimulujúceho dopytu. Sú takéto texty nástrojom na marketing obsahu? Nie. Sú to predajné lievikové nástroje.

Obsahový marketing pracuje s informačnými a vzdelávacími textami. Tieto texty majú za cieľ ovplyvniť problém klienta, ukázať jeho riešenie a dokázať, že autor publikácie dokáže toto riešenie preložiť do reálneho výsledku.

Preto, čo sa týka obsahu marketing, chápem nie toľko copywriters (v klasickom zmysle), ale autori informačného žánru. Už sa stalo, že sa môžem spojiť s prvým a druhým. A v zásade niečo chápem v oblasti marketingu obsahu.

V tomto článku je copywriter prezentovaný ako čistý umelec, ktorého úlohou je vytvoriť text. Úlohou obchodníka s obsahom je zvýšiť predaj a stimulovať dopyt po zákazníckych produktoch využívajúcich rôzne obsahové jednotky.

A podľa tónu článku existuje náznak, že obchodník s obsahom posiela "copywriter". A tu som sa usmial o jednu nuanciu - podľa autora, obchodník s obsahom nemusí pochopiť zložitosti copywritingu. Aké to je? Teorista hovorí, ako pracovať? To je dôvod, prečo teraz v oblasti marketingu obsahu a veľkého J.

Buďme úprimní. Ako taký, povolanie "obsah marketingu" dnes nie je ani v plienkach. Áno, je tu veľa hluku, celé knižnice článkov o zrejmých veciach pre praktizujúcich. Ale kde je trh?

Môj názor je ... V súčasnej dobe je výhodné pre spoločnosti, aby sa zapojili do obsahu marketing na vlastnú päsť, vytváranie divízií alebo zavedenie samostatnej pozície. Je výhodnejšie investovať do vzdelávania týchto ľudí a poskytovať im moderné nástroje. Pretože obsahový marketing je produktívna každodenná práca, nikto nemôže prezentovať svoj produkt, hodnoty a rozdiely, ako aj spoločnosť, ktorá je zamilovaná do vlastného podnikania.

Existujú jednotky vo forme výnimiek. Napríklad spoločnosť VelikaPlaza, ktorú možno považovať za zástupcu podnikania v oblasti marketingu obsahu. Ale opäť, táto spoločnosť sama formovala svoj trh tým, že ponúka svoje vlastné pravidlá hry. A urobila to.

V štúdiu "Denis Kaplunov Studio" sme samostatne zapojení do marketingu obsahu. Áno, sme tiež textári. Keď som zastúpený na konferenciách (vrátane Denisa Savelieva), vedľa môjho mena sa často objavuje zastúpenie „... nepotrebuje úvod“. Toto je náš obsahový marketing.

Teraz pre každý "dôvod zlyhania" ...

"Texty už nie sú hlavnou vecou" - bolo zábavné čítať túto poznámku, ktorú predstavuje samotný text ... Texty budú vždy dôležité, pokiaľ bude komunikovať so zákazníkmi. Aj keď sú informácie predložené napríklad vo formáte videa, príslušný odborník predpisuje text a práce. Ak tu podľahnete chaosu, pochopíte, aký obsah bude vo videu. Preto existuje také slovo ako "skript".

„Pripravte sa na vedenie“ nie je poznámkou, ale jednoducho metaforou, ktorá dáva vodcovi nováčika. Otázkou je budovanie vzťahov a delegovanie, nie vedenie. Copywriter má veľa šancí byť dobrým vedúcim tímu len preto, že je schopný jasne nastaviť úlohu, konkrétne pracovať a správne stanoviť priority. Pre inteligentného textára je veľmi produktívne myslenie. Ak ste vedeli, ako naši dizajnéri zbožňujú prácu podľa nášho TK ...

"Pripravte sa na viac ... na hlavu" - trieda! Один из признаков контент-маркетолога - получать по голове. Простите, тогда это хреновый контент-маркетолог. Стоит ли на него равняться? Если кто-то что-то не доработал или пропустил - значит, плохой из контент-маркетолога организатор. Я вчера получил письмо от одного редактора, который жаловался на своих авторов. Он просил совета. Я ему не ответил. Если руководитель ищет причину провала в подчинённых, меняйте руководителя.

„Zabudnite na špecifiká a tieto úlohy“ - po tejto poznámke som mal k autorovi protirečenie: „A ako ste silný v marketingu obsahu?“. Technické úlohy sú veľa z minulosti a pamiatka lacného slobodného povolania. Silní textári a obchodníci s obsahom dlhodobo pracujú na svojich nohavičkách a modeloch, čo klientovi uľahčuje nastavenie úlohy.

„Musíte počítať viac ako písať“ - to je skvelé! Páči sa mi počítať peniaze viac ako písať. V poslednej dobe, v Dneper, chlapci a ja sme išli niekoľko hodín pozdĺž nábrežia. Počas tejto doby som dostal 4 platby od zákazníkov. Naše publikácie, písané skôr, pracovali. Inteligentný príspevok, článok alebo iná obsahová jednotka, vytvorená raz, môže viesť zákazníkov už niekoľko rokov. Je to super, keď potrebujete písať menej, pretože ste zaneprázdnení výpočtami.

Konečný verdikt: copywriter môže byť dobrým obchodníkom s obsahom. A editor môže byť dobrý obsah marketingu. A fotograf. A dizajnér. A programátor. Zvlášť ak propagujú svoj produkt.

Obsah marketing nie je pre profesie, ale pre odborníkov, ktorí dávajú výsledky. Ak preukážete efektivitu, koho to zaujíma, kto ste profesiou?

Pravdepodobne sa to stalo náhodou, že do dnešného dňa to boli copywriteri, ktorí boli schopní budovať značky a firmy využívajúce obsahový marketing. Existujú nejaké názvy v obsahu marketing s rovnakou hmotnosťou? A váha v podnikateľskom prostredí, a nie medzi ich vlastným druhom?

A to je dosť "copywriter" volať tých, ktorí len niečo napíšu. Pracujte s tými, ktorí si myslia, a nielen to.

Takto sú priatelia. Súhlasíte alebo nie? Čakanie na veľa komentárov k článku!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár