Ako slobodne a nezávisle učiť obsah marketing

Článok napísaný špeciálne pre redaktorov blogu Texterra TeachLine.

Predpokladajme, že sa rozhodnete stať sa obchodníkom s obsahom. Nemáte peniaze navyše. Túžba stráviť ich aj na kurzoch. Ale je tu internet a obrovské množstvo bezplatných informácií v ňom. Môžete sa stať profesionálom len čítaním blogov a sledovaním videí? Môžete. A poviem vám, ako to urobiť, ale nezaručujem, že to bude jednoduché.

Aký je rozdiel medzi kurzami a blogmi

V kurzoch sú všetky informácie štruktúrované. Učenie ide od jednoduchých k tvrdým. Je zobrazené spojenie jednej prednášky s inou. Celý predmet je úplne pokrytý. Aj keď je kurz povrchný, budete mať rámec, do ktorého potom môžete pridať detaily.

Na dobrých kurzoch dostanete praktické úlohy, ktoré vám pomôžu aplikovať vedomosti a lepšie si ich zapamätať. Test vedomostí ukáže, či si naozaj pamätáte na informácie, alebo sa vám to zdá len tak. Certifikát môže byť užitočný pri hľadaní práce. Aj keď je táto pochybná výhoda.

V blogoch je všetko v poriadku. Aj keď autor poskytuje úplné, podrobné a hodnotné informácie, nemá za cieľ, aby ste sa stali profesionálnym. Odhaľuje tému. Blogy zvyčajne nehovoria, ako spojiť témy do úplného obrazu: kde začať, čo čítať ďalej, čo dokončiť. Autor blogu nepozná vašu úroveň, a preto povie buď to, čo už poznáte, alebo ide hlboko do divočiny.

Nikto neponúka ani nekontroluje praktické úlohy. Ale naozaj určiť vašu úroveň bez testov môže byť problematické.

Stručne povedané, s kurzami jednoduchšie. Všetci žuvali, ležali na policiach, dali vám všetku pomoc. A blogy sú bezplatnou stepou.

Ale môžete sa z nich poučiť. Musíte byť súčasne učiteľom a študentom. A musíte začať s úlohou učiteľa.

Tvoríme učebné osnovy

Ak sa chcete niečo naučiť, presne pochopte, čo sa musíte naučiť. Čo je dôležité a čo je sekundárne. Čo sa musíte naučiť na prvom mieste a čo možno odložiť až neskôr. Zoberme si do úvahy, že učebné osnovy sú rámcom, do ktorého budeme potom visieť. V tomto prípade musíme zistiť, kto je obchodníkom s obsahom a aké kompetencie by mal mať.

Existujú tri spôsoby, ako si vytvoriť učebný plán.

1. Zapíšte si obsah z učebnice.

Na túto tému nájdeme učebnicu, odpíšeme obsah. Najčastejšie sa obsah nachádza vo voľnom prístupe v internetových obchodoch. Môžete tiež ísť do offline obchodu a odpísať obsah tam.

Ale pre obsah marketing, nikto sa neobťažoval písať slušnú učebnicu. Všimnite si, nie referenčnú knihu, ale učebnicu. Takže táto metóda zmizne.

2. Urobte si zoznam článkov

Zadajte toto "85 článkov pre samoštúdium obsahu marketing" alebo také "200 + najlepšie články o obsahu marketing v runete." Toto sú dobré zoznamy, budú pre nás užitočné. Ale nedávajú nám vyčerpávajúcu odpoveď na otázku, aké kompetencie by mal mať obchodník s obsahom.

Klient alebo zamestnávateľ sa nebude pýtať, koľko článkov o obsahovom marketingu ste si prečítali, má väčší záujem o to, aké úlohy môžete vykonávať a ako môžete spoločnosti pomôcť.

Podľa zoznamu, nemôžem urobiť plán pre seba: obchodník s obsahom by mal byť schopný to urobiť a že teraz môžem urobiť len to, to znamená, že mám o 80% viac učiť sa. stále nechápem, čo sa chystáte a koľko zostáva.

Tak choď na tretiu metódu.

3. Berieme niečí pripravený učebný plán

Dobré kurzy zvyčajne vykladajú svoje učebné osnovy ako demo verziu. Tu ich potrebujeme.

Aby som nešiel ďaleko, dovoľte mi, aby som si napríklad osvojil učebné osnovy obsahových marketingových kurzov od spoločnosti Texterra.

Takže, 16 bodov.

 1. Čo je marketing obsahu? Ciele a ciele marketingu obsahu.
 2. Pracujte s cieľovou skupinou.
 3. Analýza konkurenta.
 4. Aké formáty obsahu sú a ako ich používať.
 5. Vizuálny obsah.
 6. Obsah je vo formáte videa.
 7. Vypracovanie obsahového plánu projektu.
 8. Redakčné pravidlá.
 9. Kanály na podporu obsahu.
 10. Sociálne siete.
 11. E-mailové konferencie.
 12. Blog.
 13. Optimalizácia pre vyhľadávače.
 14. Práca s copywritermi na outsourcingu, ako robiť technické úlohy.
 15. Pracujte s reputáciou projektu.
 16. Analýza efektívnosti obsahovej stratégie.

Teraz je to oveľa jasnejšie. Vieme, ako by mal vyzerať minimálny rozsah kompetencií obchodníka s obsahom.

Je jasné, že všetky tieto veci sa dajú urobiť lepšie, horšie môže byť, môžete pridať oveľa viac užitočných vecí, ale pre začiatok to bude stačiť. Máme rámec, pre ktorý budeme zbierať naše vedomosti.

Hľadáte školiace materiály

To je miesto, kde sa zoznamy, o ktorých som hovoril v predchádzajúcej časti, hodia. Vezmite si z nich články, ktoré vyhovujú našim učebným osnovám a zdajú sa pre vás užitočné.

Ak články na tému nie sú uvedené, použite vyhľadávanie na blogu.

Ak nie je niečo dôležité, môžete požiadať spoločnosť Google. Hlavná vec je vedieť, čo hľadať.

Nie skutočnosť, že všetky informácie, ktoré nájdete, budú užitočné. Myslite na každú tému ako na pravidelný rámec, na ktorý môžete uložiť nové poznatky. Ak v niektorom článku nie je dostatok informácií o nejakom aspekte, pozrite sa na tento aspekt samostatne. Ale nekopať do divočiny. Najefektívnejšie je, ak sa táto téma najprv úplne pokryje a potom do svojich kompetencií pridáte hĺbku. Artemy Lebedev o tom písal, keď hovoril o progresívnej metóde džípu: v každom okamihu už všeobecne chápete, ako byť obchodníkom s obsahom, hoci v určitých oblastiach stále nie je dostatok vedomostí.

učiť sa

Najzaujímavejšie je, že ľudia sa často zastavia v predchádzajúcom odseku. Zodpovedne zbierajte zoznam, ukladajte materiály do záložiek a to je všetko. Uisťujú sa, že sa môžu v prípade potreby vrátiť k materiálu.

Nie, to nebude robiť. Aby znalosti fungovali, musia byť vo vašej hlave, nie na obrazovke. Nestačí len čítať článok, musíte si ho pamätať. Inak budete jednoducho mať ilúziu svojej vlastnej kompetencie. Mimochodom, napísali sme článok o tom, ako sa naučiť porozumieť a zapamätať si komplexné informácie. Dúfam, že to uľahčí vašu tvrdú prácu.

praxe

Teória bez praxe je mŕtva. Vedomosti vám nepomôžu, pokiaľ ich neuvediete do praxe.

Po každej študovanej sekcii vytvorte praktickú úlohu pre seba a dokončite ju. Je dôležité nielen kontrolovať, či rozumiete informáciám, alebo nie, ale aj premeniť abstraktné informácie na konkrétne informácie a dať poznatky do mozgu.

Veľmi stručne to funguje takto: náš mozog berie do úvahy všetky informácie, ktoré nemožno cítiť, olízať, cítiť a uvádzať do praxe, abstrakciu ďaleko od reality a nechce si spomenúť. Ale stojí za to nájsť praktické uplatnenie vedomostí, pochopiť ich hodnotu a naučiť sa aplikovať, pretože sa ľahko zmestia do mozgu.

Kontrolujeme naše vedomosti

Bolo by pekné zistiť, či ste sa naozaj niečo naučili, alebo sa vám to zdá len tak. Jednoduché pre programátorov - ak program funguje, všetko je v poriadku. Obsahový marketing je však kreatívna disciplína. Neexistuje koncepcia práce / nefungovania. Pracuje len lepšie / funguje horšie a má rád / nepáči.

Skontrolujte, či ste uspeli, ak ste napísali stratégiu obsahu, tromi spôsobmi.

 1. Presvedčte sa sami. Nie je to najlepšia možnosť, ale stále si to užívajú. Bohužiaľ, môžete nezávisle objektívne zhodnotiť svoju prácu len vtedy, ak už máte veľa skúseností. Možno sa mi páči moja práca, ale nie každý okolo mňa. Na druhej strane, okolie môže byť rovnaké ako "ja". Takže aký je rozdiel, čo si myslia? Stanovisko mama a spolubývajúci nie je citovaný. A tu ideme na ďalšiu položku.
 2. Získajte názor kompetentného odborníka. Tu sú kurzy naozaj stokrát jednoduchšie. Už máte po ruke kompetentného profesionála, ktorý je pripravený strácať čas pri hodnotení vašej práce. Pri samostatnej práci budete potrebovať aroganciu, šarm a nepreniknuteľný pokoj. Pretože profesionáli žijú v zásade na fórach, profesionálnych blogoch a komunitách. Ale sú príliš leniví na trávenie času na vás, a ak nie sú leniví, potom je ľahšie posmievať sa s nováčikom, ako mu dať naozaj dobrú radu. Jedným slovom, vyskúšajte, zaklopte, opýtajte sa, ale buďte pripravení prejsť výsmechom, ponížením a hlúpe rady pseudo-profesionálov.
 3. Učte sa od divákov. Nie v zmysle „hej, priatelia, čo si myslíš o mojej stratégii?“, Ale v zmysle uvedenia do praxe a kontroly, či to funguje. Ak sa váš blog prihlásil k miliónu ľudí, aký je rozdiel medzi kompetentnými špecialistami?

Získame certifikát

Nie. Prepáčte, nemôžete to urobiť sami. Osvedčenie alebo diplom je niekto ochotný potvrdiť, že naozaj viete všetko a ste schopní, a potom odpovedať na vašu povesť pre takého študenta.

záver

Ešte jedna vec, ktorú som nespomenula, je motivácia. Kurzy sú veľkou motiváciou. V tom zmysle, že ak dáte všetok svoj plat na dvojmesačný kurz, je to veľká motivácia na dosiahnutie cieľa.

S vlastným štúdiom, budete musieť vysporiadať s týmto sami. Môžem odporučiť článok "Pár slov o motivácii, alebo Ako prekonať lenivosť."

A choďte na to. Ten, kto to chce, uspeje.

Zanechajte Svoj Komentár