Ako neurónové siete menia svet marketingu a prečo by ste o tom mali premýšľať

Článok napísaný špeciálne pre TexTerra
upravil blog TeachLine

Každý deň v spravodajstve som čítal o nových úspechoch neurónových sietí. Neurónová sieť predpovedala obezitu obyvateľov pomocou satelitných snímok miest, neurónová sieť sa učila diagnostikovať depresiu podľa pacientovej reči, neurónová sieť sa učila kvalitatívne rozdeliť objekty na fotografii. Ale robot, ktorý vie variť hamburgery. 400 kusov za hodinu.

V posledných rokoch sa roboty stali hrozne chytrými. Nie, v porovnaní s ľuďmi, samozrejme, sú stále monštruózne hlúpy. Hamburgery horia, objekty na fotografiách nie sú veľmi dobre oddelené a Yandex.Dzen (ak ste nevedeli, je ovládaný neurónovou sieťou) mi neustále dáva divoké články s prekliknutými hlavičkami.

Ale pracujú rýchlo, oveľa rýchlejšie ako ľudia. A hrozba pre nás je, že rýchlosť výrazne prevažuje nad kvalitou na dôležitosti.

Čo sú neurónové siete a ako fungujú. Veľmi stručne

Myšlienka strojového učenia je už dlhú dobu. Skutočný prielom v ňom však nastal len pred niekoľkými rokmi, keď sa objavili dva nové prístupy.

Prvým z nich je ukázať algoritmu veľký súbor údajov, ktorý popisuje úlohu. Napríklad fotografie mačiek a psov, ktorými sa neurónová sieť učí rozlišovať jeden od druhého. Ďalšou metódou je dať algoritmu ťažkú ​​úlohu a umožniť vám nájsť riešenie vyskúšaním stoviek možností.

Použitie týchto metód viedlo napríklad k tomu, že počítač nemôže byť porazený šachom: vyhrať nielen najsilnejších šachistov, ale aj najsilnejšie programy, algoritmus AlphaZero zabral iba 24 hodín tréningu.

Teraz k nim pridali zvedavosť - teraz si neurónová sieť sama nájde čoraz zložitejšie úlohy pre seba bez toho, aby vyžadovala náznak od osoby.

Len minútu, prečo by sme mali?

Neviem, kto najprv vyjadril myšlienku, že roboti budú čoskoro vykonávať naše pracovné miesta. Ale maximálny vývoj, ktorý dostala v knihe "Rise of the Robots" od Martina Forda, uverejnenej v roku 2015.

Ide o to, že po 20-30 rokoch zmizne približne polovica existujúcich pracovných miest.

Tento záver potvrdzujú aj údaje výskumnej agentúry McKinsey. Podľa ich správy, pri súčasnej úrovni technológií, len asi 5% profesií môže byť plne automatizovaných. Ide o pracovníkov hotelových služieb a taxikárov (hello unmanned vehicle). Doteraz je príliš drahá, a preto je teraz neúčinná. Technológia sa však stáva lacnejšou, takže skôr či neskôr musia zástupcovia týchto profesií hľadať nové zamestnanie.

Podľa prognóz v nadchádzajúcich desaťročiach sa tento problém rozšíri a rozšíri na 50% profesií.

Všetky profesie, ktoré sú spojené s mechanickou prácou v predvídateľných podmienkach a spracovaním údajov, sú ohrozené. Teoreticky je možné ich automatizovať, čo znamená, že sa to vykoná. Veľmi podrobne som o tom písal v článku „Ďalšie vzdelávanie, budúcnosť a inštalatér z Rjazanu“.

Profesie neustále miznú, čo je na tom tak výnimočné?

Áno, posledných sto rokov sa ľudstvo neustále mieša, mení a pohybuje. Stratili sme taxikárov, ale máme taxikárov. Pracovníci v továrňach sa naučili, ako udržať stroje. Roľníci sa presťahovali do miest.

Ale vždy to bola záležitosť jednoduchej mechanickej práce. Nikdy v dejinách ľudstva nemajú roboti nahradiť lekárov, právnikov alebo novinárov. A teraz o tom hovoríme, pretože ich práca je vo veľkej miere v spracovaní údajov. Sú cenné, pretože uchovávajú obrovské množstvo údajov v ich hlave.

A my jednoducho nevieme, čo sa bude diať ďalej. Snáď, a to s najväčšou pravdepodobnosťou, najprv, rozvoj technológií nám dá nové profesie, ktoré si teraz nedokážeme ani predstaviť. Ale roboty budú múdrejší a menej potrebujú ľudí. Môžu si už vytvoriť detaily pre seba a pridaním zvedavosti k algoritmu, o ktorom som písal, im to umožní prispôsobiť sa.

Problém je v tom, že nikdy nemá prácu v tom istom čase, keď stratil polovicu ľudstva.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude nejaká cesta von, dobre, budú poskytovať vládam všetkých obyvateľov s bezpodmienečným príjmom. Alebo skutočne budú nové pracovné miesta. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou všetci čakáme na vážne otrasy.

A ako sa to všetko týka marketingu?

Veľa z práce internetového marketingu je v spracovaní údajov. Umelá inteligencia už otrasila priemysel, keď vyhľadávače začali vydávať Yandex a Google algoritmy založené na AI.

Ak neviete, ako to funguje, poviem vám to stručne. Doteraz vyhľadávacie algoritmy vytvorili výstup na základe kľúčových slov, ale teraz sa stali múdrejšími a začali ho formovať vo význame.

Pravidlá hry sa zrazu zmenili a všetky čierne SEO metódy prestali fungovať. A to bola obrovská oblasť, v ktorej pracovali tisíce ľudí.

Nuž, nič zlého sa nestalo. Niekto prestaval, niekto zmenil povolanie, niekto sa presťahoval do priľahlých oblastí.

Vzhľadom k inteligentné pásky "VKontakte" a "Facebook" to isté sa deje v sociálnych sieťach. Užívatelia z toho profitujú - „Vkontaktik“ sa konečne stal zaujímavým pre návštevu.

Marketing zatiaľ vyhráva vďaka neurónovým sieťam. Musíme pracovať čestne a bez bláznov a internet sa čoraz viac rozvíja, takže sa objavilo viac pracovných miest.

Ale poďme do toho a pokúsme sa predpovedať, ako sa bude odvetvie vyvíjať v nasledujúcich rokoch.

Čo robí obchodník

Poďme si vybrať 5 marketingových kompetencií a zistiť, ako ich môžu ovplyvniť neurónové siete. Obchodníci môžu:

  • Analyzujte svoju vlastnú stratégiu, konkurentov a cieľovú skupinu.
  • Vytvorte stratégiu propagácie značky.
  • Vytvorte obsah.
  • Vykonávanie technickej práce: optimalizácia stránok, prispôsobenie reklamných kampaní atď.
  • Komunikujte so zákazníkom.

Poďme opustiť dizajn, programovanie a vývoj stránok za sebou. Obchodníci to tiež robia, ale stále sú to súvisiace oblasti.

So.

Marketingová analýza

Podstata analýzy konkurenta je veľmi jednoduchá: vidieť, čo robia a robia lepšie. V skutočnosti je to ťažké.

Súťažiaci musia nájsť, rozhodnúť, ktorá z nich si zaslúži pozornosť, potom čo najpodrobnejšie analyzovať, pochopiť, čo je dobré a čo je zlé a vyvodiť z toho všetky závery.

Všetky existujúce analytické služby fungujú veľmi povrchne. Môžu počítať iba kvantitatívne ukazovatele: koľko z toho, čo bolo zverejnené, akú odpoveď dostali. Prečo to funguje, a to - nie, služba nemôže vysvetliť. Tu vstupujú do hry skúsenosti, intuícia, erudícia, znalosť psychológie a osobného talentu obchodníka.

Všetky tieto práce s dátami, ktoré trvá monstrózne množstvo času.

Viete si predstaviť, čo sa stane, ak sa objaví služba, ktorá dokáže skutočne analyzovať produkt a reklamnú kampaň? To naozaj nájde vzťah medzi špecifickými slovami v texte a odpoveď klienta. Medzi farbou a správaním. Bude si môcť vybrať primeranú a vhodnú myšlienku. Povedzte, čo máte robiť a čoho sa vyhnúť.

Myslím si, že po tomto roku príde zlatý vek marketingu. Ľudský faktor sa stáva stále menej a viac. Tam budú menej hlúpe a úprimne neaktívne nápady, ale viac kreatívne, talentované, kontraintuitívne. To isté sa stalo v šachu, keď sa algoritmy stali silnejšími ako ľudia - teraz je šach oveľa zaujímavejší a každý pozná meno Magnusa Carlsena.

S analýzou cieľovej skupiny je situácia trochu iná. Artemy Lebedev napísal o tom, že publikum teraz nemožno analyzovať:

Neexistuje žiadna taká služba alebo metóda, ktorá by jasne vysvetlila, prečo si ju ľudia kupujú, ale nekupujú si iné, o čom snívajú a čo sa boja.

A je tiež zbytočné pýtať sa, pretože ľudia sami to nedokážu vysvetliť. Vzhľadom k tomu. Chcel som. Či múdri obchodníci vyliezli do jeho duše, alebo len našli rozmar.

Aj tu je všetko postavené na osobnom talentu a vkusu obchodníka.

Teraz si predstavte, že neurónové siete sa naučia naozaj nájsť vzory. Existuje nejaká súvislosť medzi počtom mačiek na stene VC a nákupom určitej značky pracieho prášku? A ak existuje? A neurónová sieť bude schopná analyzovať správanie sto tisíc žien v domácnosti a povie nám o tom.

A to môže naozaj urobiť reklamu nie je nepríjemné, ale užitočné.

Už na to existujú predpoklady. Reklamná sieť Yandex analyzuje naše správanie a ponúka najrelevantnejšiu reklamu. Yandex.Dzen a VKontakte odporúčací mechanizmus môže ponúknuť zaujímavý obsah. Nie sú vždy dobrí, ale učia sa rýchlo.

Zdá sa mi, že tieto mechanizmy nie sú obmedzené ani tak technickými možnosťami, ako aj údajmi používateľov, ktorých technologickí giganti si vážia ako jablko svojho oka.

Ale ak sa naozaj bez bláznov naučíme chápať cieľovú skupinu, povedie to aj k zlatému veku marketingu.

Nápady a stratégie

Stratégia je záverom z predchádzajúcej analýzy. V skutočnosti neverím v tvorivé schopnosti umelej inteligencie, ale som si istý, že bude schopný ponúknuť vhodnú, efektívnu a primeranú myšlienku na základe všetkých uskutočnených výskumov. Len tie najvhodnejšie z tých, ktoré už niekto používa.

S najväčšou pravdepodobnosťou to výrazne zvýši úroveň najslabšieho a najlacnejšieho marketingu. Pre spoločnosti, v ktorých teraz pracujú kreatívni tvorcovia, neurónové siete výrazne pomôžu pri výbere nápadov.

Na vysokej úrovni to povedie aj k tvorivým prielomom, pretože tí najodvážnejší obchodníci urobia všetko, čo je v protiklade s odporúčaniami neurónových sietí, čo nevyhnutne povedie k vzniku nových významov, kreatívnych riešení a kreatívnych nápadov.

Tvorba obsahu

Prvé neurónové siete zasiahli do práce novinárov, nie obchodníkov. Faktom je, že novinka je veľmi jednoduchý druh obsahu. Všetky novinky v profesionálnych edíciách sú napísané na rovnakom princípe: najdôležitejšia vec v názve, vedenie (prvý odsek) odhaľuje obsah, ďalšie detaily idú, na samom konci môžu byť flashbacky - vysvetlenie toho, kto sú všetci títo ľudia, čo sa im stalo predtým.

Štruktúrne správy. Z webu meduza

Je veľmi jednoduché písať správy, ale hľadanie informácií, ktoré si zaslúžia pozornosť, kontrolu zdrojov, hľadanie potvrdenia a ďalšie informácie, si vyžaduje veľa času. Podľa mojich skúseností, priemerný editor správ môže písať 8-12 bankoviek denne.

Preto napríklad Associated Press využíva platformu Wordsmith na písanie novín. A robí celkom dobrú prácu - 2000 bankoviek za sekundu. Výskumníci hovoria, že za 10 rokov bude 90% správ napísaných robotmi.

V oblasti marketingu existujú aj také jednoduché texty - napríklad produktové karty. Našiel som na "Habré" článok o vývoji programu pre generovanie SEO textov. Hovoríme tu však o úrovni, za ktorú sa textárovi na burzách vypláca 20 rubľov za kilo.

Veľmi skoro si myslím, že v oblasti marketingu budú naozaj dobré programy na generovanie jednoduchých textov.

Je jasné, že komplexný a talentovaný text programu sa naučí čoskoro písať. Ale ako často sú potrebné, zložité a talentované? A koľko ľudí ich môže napísať?

To isté platí pre akýkoľvek iný obsah. Neurónové siete robia jednoduché stránky, kreslia, spracovávajú video. Ak neviete, potom masky na fotografie v "VKontakte", "Facebook" a ďalšie služby fungujú na báze neurónových sietí.

Morálka. Veľmi skoro, všetky zdĺhavé a rutinné práce spojené s tvorbou obsahu, prevezme roboti. Je to len otázka času. Teraz stále pracujú zle, pretože sme na samom začiatku existencie technológie.

A to bude aj zlatý vek marketingu, pretože zostane len zaujímavá a tvorivá práca, ľudia budú tvoriť len obsah na najvyššej úrovni.

Technická práca

Práca so službami, optimalizácia webových stránok, nastavenie reklamných kampaní je tiež obrovskou súčasťou práce obchodníka. Mnohí dokonca veria, že najdôležitejšie.

Predtým boli títo špecialisti nazývaní webmasteri a teraz sú to optimizátori, contextologisti, targetingológovia atď. Ide o oddelené profesie, pretože moderné služby sú tak zložité, že jedna osoba ich fyzicky nedokáže dokonale zvládnuť.

Rozvoj neurónových sietí tieto profesie sťažil. Pretože teraz je umelá inteligencia len na strane vyhľadávačov a sociálnych sietí. A z našej strany sú klasické programy, ktoré musia byť prispôsobené, musíte pochopiť, ako fungujú, musíte byť schopní komunikovať s nepoznateľnou AI.

Teraz nikto naozaj nevie, ako vyhľadávače a inteligentné sociálne médiá živia prácu. Po prvé, kvôli veľmi umelej inteligencii, ktorá nevysvetľuje svoje rozhodnutia, a po druhé, pretože samotní vývojári si prísne zachovávajú svoje tajomstvá. Len ak poviete ľuďom, ako to funguje, okamžite začnú hľadať diery v algoritme.

Ako pochopíte, vyhľadávače samotné zápasia s optimalizátormi. Pracujte podľa pravidiel, hovoria a budete šťastní.

S najväčšou pravdepodobnosťou neurónové siete na našej strane výrazne zjednodušia prácu webmasterov. Je možné, že s neurónovými sieťami Yandex s Google budú dokonca zdieľať princípy algoritmov. Roboty nevedia ako podvádzať. Jedinou otázkou je, či sa mnohé internetové spoločnosti budú môcť dohodnúť medzi sebou.

To isté platí pre početné a komplexné nastavenia reklamných kampaní. Teraz ich nastavujeme podľa rôznych faktorov, a čoskoro to bude stačiť len na rozprávanie o vašom produkte a AI vyberie cieľovú skupinu. Hovoril som o tom vyššie.

Ako Yandex.DZen sám určuje, komu sa má zobraziť obsah a reklamné siete sa rozhodnú, ktorý produkt bude zaujímavý. Teraz v skutočnosti ísť. Reklamná sieť Yandex funguje presne podľa tohto princípu.

Stručne povedané, všetka technická práca bude pravdepodobne oveľa jednoduchšia.

Služby zákazníkom

To nie je presne marketing, ale dôležitá súčasť našej práce. Nestačí len robiť svoju prácu dobre, musí sa predať aj zákazníkovi.

Zákaznícka podpora je najdôležitejšou súčasťou každého zákazníckeho obchodu.

Teoreticky sa dá tiež zjednodušiť. Všetky druhy avtovoronki tam, chat roboty a tak. Funguje to vtedy, ak je obrovský tok prichádzajúcich požiadaviek.

V praxi sú ľudia veľmi radi ľudskej pozornosti. Robotovi nie je možné prevziať a zveriť údržbu vášho prémiového klienta. V tom zmysle, že prémiový klient je urazený.

Na druhú stranu, AI sa učí analyzovať ústnu reč: hneď na začiatku som spomenul neurónovú sieť, ktorá dokáže rozpoznať depresiu pacientovým prejavom. Možno sa čoskoro naučí rozpoznať zákazníkov, ktorí premýšľajú o odchode. To pomôže prijať preventívne opatrenia.

Nemyslím si však, že AI môže skutočne pomôcť manažérom oddelení predaja a podpory zákazníkov.

Záver: prečo je všetko zlé, ak je všetko tak dobré

Prečo začínam s apokalyptickými prognózami, pokiaľ ide o zlatý vek marketingu?

Pretože toto je veľmi vážne zjednodušenie a urýchlenie práce obchodníka. Ak je všetko tak, ako si myslím, jedna osoba bude čoskoro schopná urobiť prácu, ktorú teraz vykonávajú štyria. Počítače prevezmú celú rutinu. Ale prečo potom na trhu tých troch, ktorí boli predtým obchodníci?

Dalo by sa myslieť, že každý sa jednoducho presunie do inej sféry, ale už som povedal, že problém sa dotkne nielen nášho regiónu, ale aj celého pracovného trhu ako celku.

Nejako bude s najväčšou pravdepodobnosťou tento problém vyriešený. Neverím v globálnu katastrofu. Ekonomika bude trochu otrasená, ale potom múdri vládni muži prídu s niečím. A aby som bol úprimný, nestarám sa o problém v globálnom zmysle. Najprv chcem byť len jedným zo štyroch ľudí.

Už som hovoril o šachu. Keď sa počítač skutočne stal neporaziteľným, objavil sa Magnus Carlsen - muž, ktorý bol oficiálne uznaný ako najsilnejší šachista v histórii. Stalo sa to len preto, že trénoval, nie s ľuďmi, ale s počítačmi. Naučil sa byť najlepší z najlepších.

V marketingu je spása pre ľudí rovnaká - byť najlepší z najlepších. Preložil som článok podnikateľa Michaela Simmonsa "Tajomstvo úspechu v živote, alebo pár slov o celoživotnom vzdelávaní." Vidí spôsob, ako sa neustále učiť, rozvíjať, zlepšovať, pretože ten, kto sa neučí, má malú šancu zostať nad vodou.

Počkajte chvíľu. Toto je len teória. A ak sa nič nestane?

No, nebude a nebude. Len ja by som odporučil niečo naučiť len v prípade. Prebytočné presne nebude.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár