Ako sa stať guru dizajnu: 12 pravidiel, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa problémom so zákazníkom

Príprava web designer začína štúdiom základných princípov návrhu rozhrania a dekorácie stránok. Začiatočníci weboví umelci sa naučia pravidlá pre kombináciu farieb, základy webového programovania a princípy zlepšenia použiteľnosti stránky. Stávajú sa však profesionálmi len vtedy, keď sa naučia nepísané pravidlá webdesignu.

V tomto článku nájdete popis pravidiel, ktoré guru web design učí z vlastných chýb a horké skúsenosti. Zvýšia vašu efektivitu a zbavia vás mnohých problémov.

Pravidlo číslo 1: Zistite, čo klient naozaj chce

Novici návrhári preceňujú hodnotu nohavičiek. Požiadajú zákazníkov, aby opísali svoje želania na papieri. Potom ich odborníci vykonávajú doslovne. Po tom, klient uvádza, že "všetko je v poriadku, ale trochu nie je to, čo by som chcel." A dizajnér sa otočí naplneným krátkym podpisom a pečiatkou, opakujúc mantru "Vy ste všetko napísali, teraz zaplatíte."

Pochopte, že vaši zákazníci sa líšia od zákazníkov stavebných materiálov. Títo jasne vedia, že potrebujú kúpiť dva centy piesku a vrece cementu. A vaši zákazníci zvyčajne nevedia presne, čo potrebujú. Aj keď to vedia, často nedokážu jasne vyjadriť svoje požiadavky.

Nemyslite si, že budete riadiť vyplnený stručný. Porozprávajte sa so zákazníkmi o ich potrebách. Urobte si čas, aby ste presne pochopili, čo klient chce. Počas diskusie vyplňte s klientom krátku správu. Stráviť veľa času diskusiou a dohodnúť sa na ňom vám ušetrí na nezmyselných sporoch a prepracovaní práce mnohokrát.

Pravidlo číslo 2: Klient má vždy pravdu. Dokonca aj keď sa mýli

Vaši zákazníci nie sú oboznámení s najnovšími trendmi vo web dizajne. Dobre však poznajú svoje publikum. A pracujete pre klienta. Preto nechajte svoje ego za prahom webového štúdia. Staňte sa zrkadlom, ktoré odráža želania zákazníka. V tomto prípade ocení vašu prácu.

Dizajn je subjektívna disciplína. Výsledok vašej práce nemusí byť ako vy, vaši kolegovia a konkurenti. Ale ak má rád klienta a jeho divákov, odviedli ste dobrú prácu.

Upozorňujeme, že toto pravidlo funguje pri dodržiavaní základných princípov dizajnu. Ak sú pohľady klienta na vzhľad stránky jednoznačne chybné, musíte mu ho jemne vysvetliť.

Pravidlo číslo 3: Pred začatím práce diskutujte o objemoch.

Každý dizajnér je oboznámený so situáciou, keď sa klientovi páči všetko, ale pýta sa "pridať jednu vec a zmeniť pozadie tu." A tak 15 krát. Prečo neodmietnuť dobrého človeka?

Faktom je, že editácia si vyžaduje čas. Hovorte, na minútu zmeňte pozadie? A ak klient požiada o opravu niečoho 20-krát za sebou? Porozprávajte sa so zákazníkmi, že prvú editáciu vykonáte zadarmo a musíte zaplatiť za všetko ostatné. To disciplíny zákazníkov a dramaticky znižuje ich nezmyselné tvorivosť.

Pravidlo číslo 4: Začnite pracovať s ceruzkou a listom papiera v ruke

Vytvorte rozloženie prvej strany a jej dizajn na papieri. To vás disciplíny a pomáha vám rozptyľovať od drobných detailov, ako je typ a veľkosť písma alebo farba tlačidiel. Keď urobíte náčrtky na papieri, váš mozog automaticky vytvorí obraz budúcej stránky. Keď si sadnete k počítaču, zostane len na realizácii tohto obrazu.

Počítače a dizajnové aplikácie obmedzujú špecialistov v niektorých situáciách. Robia vás premýšľať zo vzoru a byť spokojní s nástrojmi k dispozícii.

Pravidlo číslo 5: Ranný večer je múdrejší

Použiť tento princíp zdravého rozumu vo web dizajne. Nebojte sa odložiť prácu na rozsiahlych projektoch na hodinu alebo deň. To vám pomôže pozrieť sa na úlohy zvonku a nájsť nové spôsoby ich riešenia. Navyše, ak ste dokončili prácu, neponáhľajte sa ukázať klientovi v ten istý deň. Pozrite sa na dizajn za deň alebo dva - určite nájdete body, ktoré vyžadujú úpravy.

Pravidlo číslo 6: Nebojte sa začať znova

Profesionálni dizajnéri sa snažia nerobiť revíziu myšlienok iných ľudí. Je jednoduchšie robiť všetko od nuly, než sa snažiť pochopiť a realizovať plány iných špecialistov.

Toto pravidlo platí aj vo vzťahu k vášmu vývoju, ktorý sa ukáže ako neúspešný. Nebojte sa ich opustiť a začať pracovať od nuly. To vám ušetrí veľa času a zlepší kvalitu práce.

Pravidlo číslo 7: Otestujte grafické prvky na rôznych zariadeniach

Web dizajnéri sa naučili, ako prispôsobiť stránky na prezeranie obrazoviek stacionárnych a mobilných prístrojov. A najviac prezieraví odborníci odporúčajú testovanie grafických prvkov na rôznych zariadeniach. Ak logo alebo tlačidlo ponuky vyzerá dobre na monitore počítača, nezaručuje to, že tento prvok zostane organický na obrazovke smartfónu.

Všetky grafické prvky je potrebné testovať na PC aj na mobilných zariadeniach.

Pravidlo číslo 8: Najlepší je nepriateľ dobra

Perfekcionizmus nie je najlepšia kvalita pre web designer. Odborník by mal vedieť, kedy má zastaviť a odovzdať prácu. Je možné opraviť „niečo“ nekonečne. Často to vedie k zbytočným prvkom a zníženej funkčnosti webových stránok. Mimochodom, mnohí dizajnéri veria, že práca je pripravená, keď si všimnete a odstránite nepotrebné prvky.

Pravidlo číslo 9: Práca v etapách

Stanovovanie cieľov a plánovanie pomáhajú aj zástupcom tvorivých špecialít pracovať. Jedným zo spôsobov plánovania vo web dizajne je kombinovať prácu v niekoľkých etapách a ich dôslednú implementáciu.

Práca v etapách umožňuje kedykoľvek zhodnotiť priebeh projektu. Postupné práce okrem toho presne určujú čas potrebný na realizáciu určitých úloh.

Pravidlo číslo 10: Naučte sa pozitívne vnímať kritiku

Každý projektant vždy počuje od klienta, že jeho práca nespĺňa očakávania. Začiatočníci niekedy reagujú nedostatočne na kritiku: sú urazení, argumentujú a dohadujú sa so zákazníkmi.

Už bolo spomenuté, že dizajn je subjektívna disciplína. Svoju prácu môžete považovať za vrchol kreativity a klientovi sa to nemusí páčiť. Nakoniec, obrazy Van Gogha sa tiež nepáči všetkým. Návrhár však musí vyvodiť objektívne poučenia z kritiky.

Spýtajte sa zákazníkov, čo sa im nepáči. Opýtajte sa na všetky nedostatky práce. Aj keď sa klientovi páči všetko, presvedčte ho, aby prísne hľadel na výsledok a úprimne vyjadril svoj názor. Naučte sa analyzovať spätnú väzbu. To vám poskytne neoceniteľné skúsenosti a urobí z vás skutočne profesionálneho dizajnéra.

Pravidlo č. 11: Prečítajte si stručnú správu

Predtým sa hovorilo, že začínajúci dizajnéri často preceňujú stručnosť. A experti, ktorí sa po niekoľkých úspešne dokončených projektoch cítili ako profesionáli, podceňujú nohavičky. Jednoducho ich nečítajú, spoliehajú sa na údaje získané v priebehu ústnej komunikácie so zákazníkom.

Vaša konverzácia sa nikde nezaznamenáva. Ale v stručnosti sú stanovené požiadavky na dizajn, ktoré klient považuje za základné. Predstavte si, koľko času strávite na revíziu, ak vynecháte nejakú maličkosť.

Pravidlo číslo 12: Predplatenie

Ak klient súhlasí s platbou vopred, má vážne záujem o vaše služby. Dokonca aj čiastočná platba vás chráni pred ľuďmi, ktorí si oklamú hlavu a nakoniec idú hľadať dizajn „rovnaký, ale s tlačidlami z perly.“

Kreativita vs. remeslo

Web design je kreatívna disciplína, takže je zložité algoritmizovať pracovný proces dizajnéra. Designové štúdiá však pracujú pre zisk. Mimochodom, výsledky práce konštruktérov sa využívajú aj na praktické účely. Preto musí mať webový dizajnér zručnosti remeselníka: byť schopný diktovať klientovi vlastné podmienky, oceniť ich prácu a byť čo najefektívnejší.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár