Video kurzy ako druh obsahu: aké otázky by ste si mali položiť, ak chcete vytvoriť video kurz

Video kurzy. Sú všade. Sú o všetkom. Internet urobil video kurzy veľmi populárnou formou obsahu. Je vhodné, aby používatelia rýchlo sledovali video tutoriály namiesto čítania knihy alebo inštrukcií. To platí najmä pre jednoduché témy. Vďaka vývoju technológie je jednoduchšie vytvárať video kurzy. Skôr alebo neskôr, spoločnosť alebo súkromný expert hovorí: "Poďme a vytvoríme video kurz!". A sú tu prvé konkrétne otázky: čo, ako, kde začať. Najprv skúste. Prvý výstrel. Prvým pochopením je, že v skutočnosti nie je všetko tak, ako sa očakávalo.

Po prečítaní tohto článku budete môcť zistiť, na aké otázky musíte odpovedať v počiatočnom štádiu, aby ste prešli od myšlienky k akcii a urobili menej chýb.

Témy súvisiace s tvorbou video kurzov sú kombinované do nasledujúcich blokov:

Čo je to video kurz

Začnime jednoduchými definíciami a dohodneme sa na podmienkach. Čo je to video kurz a čo nie?

Video kurz - Toto je séria video lekcií, zjednotená jednou témou a majúcou logickú postupnosť. Účel video kurzu - pomôcť ľuďom naučiť sa nové zručnosti.

Video tutoriál - Toto je nezávislé video, ktoré dáva odpoveď na krátku otázku.

Najjednoduchší príklad: „Ako odstrániť akné z tváre na fotografii vo Photoshope“ je jedna lekcia. "Ako upraviť fotografie vo Photoshope CS6" - plnohodnotný video kurz.

Video predpony vytvára očakávanie, že uvidíme učiteľa, ktorý bude viesť záznam na nahrávke. A áno a nie. Niekedy chýba video vedúcej osoby a je tu video sekvencia z počítačovej grafiky, animovaných obrázkov, diapozitívov atď. Toto všetko sprevádzajú hlasové komentáre. Často sa nazýva elektronických kurzov, Ale keďže video sekvencia v nich tiež existuje, zvážime ich tiež.

Čo sa nevzťahuje na video kurzy? Akékoľvek iné videá pre internet - predaj, reklama, vírusové. Nebudeme tiež vážne zvažovať video nahrané v zhone, kde ľudia len zdieľajú spontánne myšlienky a rady.

Poďme tiež zamieňať video kurz s on-line kurz. Online kurz - Ide o vzdelávací program, ktorý môže obsahovať niekoľko foriem on-line práce: skupinové webináre, relácie Skype s učiteľom, vrátane video tutorialov.

Aké sú formáty pre nahrávanie kurzov videa?

Budete sa musieť rozhodnúť, v akom formáte chcete nahrávať video kurz. To bude závisieť od cieľov, tém, dostupnosti zručností a potrebných zdrojov. Pre prehľad uvedieme hlavné typy video kurzov: z čoho si vybrať.

Čo môžeme vidieť a počuť? Existuje niekoľko hlavných komponentov., Ich kombinácia dáva hlavné odrody. Tieto komponenty sú:

 • video ľudí - učiteľov, študentov, špeciálnych hercov, hranie scén;
 • grafiky - animované obrázky, počítačová grafika, diapozitívy atď .;
 • hlas - hlasový výstup mimo obrazovky;
 • Interaktívne prvky - potreba vykonávať akcie pri prezeraní kurzu.

Váš posledný kurz sa môže skladať z niekoľkých formátov v rozumnej kombinácii.

1. Videozáznam reálnej triedy s účastníkmi

Hodina, ktorá je naplánovaná pre video, sa veľmi líši od bežnej lekcie. Ak práve vykonávate kurz v triede a rozhodnete sa ho zastreliť na video, tak ako je, a potom ho distribuovať na internete alebo predať, nič z toho nebude. Táto surovina nie je zaujímavé sledovať. V tomto prípade musí byť všetko nasmerované: účastníci sú špeciálne vybraní, sú poučení, vodca koná striktne podľa scenára. Áno, lekcia je reálna, ale všetky jej komponenty sú premyslené tak, že vyzerá v zázname. Prečo? Pretože nahrávanie videa vyžaduje inú rýchlosť reči, čistejšiu reč, kontrolu pauzy. Rozdiely v komunikáciách, poznámkach a pripomienkach, ktoré sú organicky vnímané živo, môžu vytvoriť úplne opačný dojem na zázname. To isté platí pre nahrávanie webinárov. Frázy: "existuje zvuk, nie je tam žiadny zvuk, z ktorých miest, atď." - Tento odpad by nemal byť v špeciálne navrhnutom kurze.

Príklad 1: Kurz o výučbe cudzojazyčného polyglotu Dmitrij Petrov. Tu je učiteľ a skupina, čas od času na obrazovke sú vložky (klávesnica).

Príklad video tutoriálu s účastníkmi 1

poznámkaĎalej sú uvedené všetky odkazy na video kurzy, ktoré sú bezplatné a sú voľne dostupné na internete. Tieto príklady sa nezaoberajú kvalitou obsahu kurzu, všetky odkazy sa poskytujú len za účelom zobrazenia možností nahrávania.

Príklad 2: Poučenie z kurzu o rozvoji kognitívnych schopností "brúska pre myseľ". Tam je tiež učiteľ a skupina, slide boxy a pracovať na praktických cvičeniach.

Príklad video tutoriálu s účastníkmi 2

goodies: Hlavnou výhodou tohto formátu je schopnosť využívať všetky najlepšie efekty manažmentu na plný úväzok v triede; osobnosť učiteľa, jeho živé vysvetlenia zvyšujú hodnotu materiálu, dôvery, motivácie.

nevýhody: Jeden z najdrahších formátov, pretože nemôžete robiť bez profesionálnych operátorov, musíte nahrávať z niekoľkých kamier, profesionálne editovať, učiť účastníkov a mnoho ďalších organizačných problémov.

Pozri tiež: Prehľad 9 webinarových stránok v ruskom jazyku

2. Video z prednášky na kamere bez skupiny

Zjednodušená verzia predchádzajúceho formátu. Miestnosť je vybraná. Učiteľ stojí pred kamerou, stojí alebo sedí a rozpráva. Pritom môže používať flipchart alebo robiť poznámky na tabuli. Na obrazovke sa pravidelne zobrazujú kľúčové zistenia alebo diagramy vo forme titulov alebo diapozitívov.

Príklad 1: Video tutorial "Výpočet bodu zlomu spoločnosti."

Video prednáška 1

Príklad 2: Video tutoriál o pravidlách pre kompilovanie silného textu.

Video prednáška 2

klady: Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, sú tu všetky výhody živého vysvetlenia materiálu, pričom takáto nahrávka je oveľa jednoduchšia ako úplné stretnutie s účastníkmi. V niektorých prípadoch, ak ste aspoň trochu oboznámení so základmi natáčania videa, môžete si dokonca urobiť záznam a jednoduchú editáciu sami.

nevýhody: To sa stáva, že učiteľ robí vynikajúcu prácu v režime na plný úväzok, ale on je stratený pred kamerou, nie je schopný sa pozerať a hovoriť prirodzene. V tomto prípade sa totožnosť experta zmení z výhody na vážnu nevýhodu. Môžete naozaj pokaziť celý efekt video kurzu.

3. Nahrávanie videa na chroma kľúč

Slovo Hromakey je odvodené z anglických slov chroma a key - farebného kľúča. Nahrávanie sa vykonáva v štúdiu na špeciálnom modrom alebo zelenom pozadí. V budúcnosti je toto pozadie odstránené počítačom a nahradené iným. Natáča sa toľko televíznych programov a scén z filmov. Pre video kurzy to umožňuje pridať rôzne multimediálne efekty. Táto metóda sa teraz používa najčastejšie, pretože má v porovnaní s č. 2 niekoľko výhod a vyžaduje viac nákladov. Je oveľa jednoduchšie nájsť normálnu miestnosť a jednoducho pridávať titulky a snímky.

príklad: Princíp a účinky streľby na chroma kľúč nájdete tu.

klady: Zaujímavé multimediálne efekty.

nevýhody: Potrebujeme štúdio, profesionálne video svetlo a vyžaduje sa ďalšie inštalačné úsilie. Okrem toho potrebujete profesionálneho špecialistu na počítačovú grafiku. Tento spôsob streľby nemá zmysel aplikovať, ak nebudete aplikovať zaujímavé multimediálne efekty.

4. "Hovoriaca hlava"

Na obrazovke študent súčasne vidí dve okná: video prezentujúceho sa zobrazí v jednom okne a snímky alebo obrázky v inom okne. Najbežnejším variantom je, keď je moderátor odstránený z portrétnej perspektívy na jednoduchom pozadí, ako je biela stena. Preto sa v ľuďoch objavil názov „hovoriaca hlava“. V závislosti od programu, v ktorom je kurz vytvorený, môžete prepínať režimy: pozrite si obe okná naraz alebo naraz, vyberte, ktoré okno chcete vidieť a ktoré malé.

príklad: Lekcia z video kurzu na lekársku tému, vyhotovená vo formáte 2 okien - videozáznam učiteľa + snímky. Pozrite si príklad na adrese:

goodies: Najjednoduchší typ natáčania videa, nie nevyhnutne špeciálne štúdio alebo drahé vybavenie.

consAk je kurz veľký, potom hovoriaca hlava nenesie žiadne špeciálne vizuálne informácie a jednoducho zasahuje. Stačí, aby ľudia počuli hlas a videli text, obrázky, diagramy. To znamená, že záznam je strata času a peňazí.

Ak potrebujete experta ukázať externe, môžete nahrať jedno úvodné video s videozáznamom učiteľa, aby ho študenti mohli vizuálne vidieť a potom vytvoriť videá vo formáte „image + voice“.

5. Animovaný video kurz

Animované znaky sa používajú ako sekvencia videa. Samozrejme, je tu aj komentár.

príklad: Lekcia z video kurzu BeSpeaker je vytvorená vo formáte videa.

Pozrite si príklad prepojenia.

goodies: Jednoduchý formát pre vnímanie, môžete kresliť vizuálne, chytľavé vizuálne schémy (ak, samozrejme, nepreháňajte to s množstvom animácie).

consVyberanie presných vizuálnych obrázkov, výkresov a vyhľadávanie jedinečných obrázkov trvá veľa času. Počítačové programy majú knižnicu typických postáv, ktoré sa pohybujú od kurzu k kurzu, od autora k autorovi a prestávajú byť zaujímavé, ako typické fotografie stiahnuté z Yandexu. Softvér na vytváranie takejto animácie, aj keď nie zložitý, ale vyžaduje starostlivú a precíznu prácu.

6. Interaktívne diapozitívy

V takýchto kurzoch nie je žiadne video učiteľa. Na obrazovke študent vidí rôzne obrázky - diapozitívy, zoznamy, fotografie, vývojové diagramy. A počuje hlas.

V skutočnosti je to vyjadrená prezentácia. Takéto kurzy sú vhodné pre témy plné informácií.

príklad: 10-hodinový kurz o pravidlách cestnej premávky je vytvorený vo forme interaktívnych snímok a je sprevádzaný hlasovými poznámkami.

Ukážka video tutoriálu pomocou interaktívnych snímok

goodiesA: Najekonomickejšia možnosť nákladov. Najjednoduchší spôsob, najvhodnejší pre vytváranie vlastných.

cons: Pozornosť študenta môže rýchlo klesnúť, najmä ak je kurz dlhý. Všetky chyby, o ktorých vieme o diapozitívoch na živých prezentáciách, sa v priebehu video kurzu zdvojnásobia. Hlasové požiadavky sú vyššie ako pri úplných videách učiteľov. Časti sa zmrazia, keď stačí vysvetliť alebo povedať príklad, av tomto okamihu sa obrázky a diagramy nevyžadujú. V tomto prípade obraz po dlhú dobu statické zamrzne, reproduktor zmizne.

7. Video kurzy o práci v počítačových programoch

V tomto kurze sa z obrazovky monitora nasníma video akcií. Získali sa veľmi jasné a dynamické pokyny.

príklad: Lekcia z video kurzu o práci vo Photoshope.

Ukážka video tutoriálu o počítačových zručnostiach

goodies: Skvelá náhrada za jednoduché snímky obrazovky. Jeden z najjednoduchších a najúspornejších video kurzov pre výrobu. Ľahko to urobíte sami.

cons: Prakticky nie pre tento typ kurzov.

Pozri tiež: Ako propagovať kanál YouTube: úplný sprievodca pre začiatočníkov

8. Interaktívne kurzy

Hlavnou črtou a rozdielom od predchádzajúcich formátov je priame zapojenie študenta. Počas video kurzu je poslucháč pravidelne požiadaný o vykonanie určitých akcií. Najčastejšia možnosť: vyberte správnu odpoveď na otázku. Prednášajúci povie, potom položí otázku, zastaví sa a kým poslucháč nevyberie odpoveď a nestlačí tlačidlo, video lekcia nebude pokračovať. Ďalším typom je interaktívny simulátor. Navrhujú sa konverzačné situácie, napríklad zákazník a dodávateľ, a musíte vybrať varianty viet. Komplexnejšie odrody zahŕňajú počítačové simulácie alebo vzdelávacie hry.

príklad: Podľa odkazu môžete vidieť rôzne typy kurzov. Kliknite v menu na pravej strane "simulátory dialógu" a vyskúšajte simulátor v akcii.

goodies: Možnosť pre účastníkov trénovať počas kurzu.

cons: Kurzy s komplexným scenárom si musíte objednať u špecialistu, ktorý nie je lacným potešením. Vývoj takýchto kurzov môže trvať dlho a nie je vhodný pre tých, ktorí potrebujú rýchlo uvoľniť video kurz na trh.

9. Streľba so zapojením aktérov

Hral v úlohách najtypickejšieho správania v danej situácii. Napríklad chcete urobiť video kurz o práci s klientmi. Osobitne najatí herci vystupujú na scéne komunikácie medzi klientom a predávajúcim. Potom učiteľ vypracuje závery a vydá odporúčania. Ďalším príkladom - niektoré video kurzy o umení fotografie sú vytvorené za účasti modelov. Prednášajúci ukazuje, ako fotografovať portréty.

príklad: Tréningové video pre predajcov oblečenia. Scéna, ktorú hrajú herci.

Ukážkový video tutorial s hercami

goodies: Vizuálne video príklady, ktoré vám pomôžu rýchlo absorbovať teoretický materiál.

cons: Pomerne časovo náročný a drahý proces - vyžaduje výber aktérov, vytvorenie scenára pre hercov, výber vhodnej miestnosti s potrebnými atribútmi a nábytkom.

Voľba formátu, v mnohých ohľadoch, určí predmet vášho kurzu, ako aj podnikateľský nápad. Rovnakú tému možno prezentovať rôznymi spôsobmi. Čisto z praktického hľadiska vyberte formát, do ktorého duše leží viac. Ak sa vám absolútne nepáči spôsob, akým sa pozeráte na video, prečo sa nútiť. Ale možno ste počítačový génius a môžete ľahko vytvoriť animovaný film.

ZÁVER: Aj napriek rozvoju technológií, vytvorenie kurzu nie je o minútu záležitosťou. Preto je potrebné inteligentne sa zapojiť do tohto procesu. Okrem toho technická stránka vytvárania video kurzu, hoci nákladná, stále nie je najťažším problémom. Hlavná vec je vytvoriť obchodný model takéhoto produktu ako video kurz a urobiť naozaj užitočný obsah.

Mimochodom, sme zapojení do tvorby nielen textového, ale aj video obsahu - môžete si objednať ktorýkoľvek z vyššie uvedených video formátov v Texterre.

Prečo vytvoriť video kurz

Každá praktická akcia začína otázkou "prečo?" Opýtajte sa sami, na aké účely chcete vytvoriť kurz:

 1. Budete používať video kurzy na podporu seba ako odborník alebo na podporu svojho podnikania.
 2. Plánujete zarobiť peniaze predajom video kurzov.
 3. Chcete urobiť kurz pre sebavyjadrenie. Aj keď začnete s týmto cieľom, s najväčšou pravdepodobnosťou prídete do prvej alebo druhej.
 4. Cieľ vytvorenia video kurzov pre vzdelávanie zamestnancov v rámci spoločnosti je odlišný. Toto nie je presne téma tohto článku, pretože takýto obsah nie je vytvorený pre internet, ale pre interné vzdelávacie portály, v súlade s učebnými osnovami spoločnosti, sú na tieto kurzy kladené špecifické technické požiadavky. Mnohé z otázok uvedených v tomto článku však môžu byť zaujímavé pre odborníkov zodpovedných za školenie zamestnancov.

Analyzujme tieto ciele v niekoľkých situáciách:

Situácia 1. T, Ste expert, vaše podnikanie je o vzdelávaní ľudí. Vaše možné ciele:

 • propagujte sa distribúciou video kurzu zadarmo;
 • predať video kurz ako samostatný produkt a urobiť z neho hlavný zisk;
 • predaj video kurzu popri iných produktoch, čím sa pridáva hodnota jeho kľúčovému produktu, napríklad kurz na plný úväzok;
 • používať ako povinný prvok v učebných osnovách, ktoré kombinujú niekoľko pracovných formátov pre študentov.

Príklady: škola cudzieho jazyka, univerzita, vzdelávacia spoločnosť s kurzami manažmentu atď.

Ak ste organizácia a cieľom je propagácia, jasne zhodnoťte, kto je vaším konkrétnym kurzom propagujúci - špecifickú učiteľku alebo značku spoločnosti. Je zrejmé, že chcete propagovať značku spoločnosti, takže pri nahrávaní kurzu, aby to bolo spojené so spoločnosťou, a nie s učiteľom.

Situácia 2. T, Vaša hlavná činnosť nie je spojená s výučbou ľudí, ale ste odborníkom vo svojom odbore a chcete si obliecť svoje znalosti a skúsenosti vo formáte video kurzu. Aký by mohol byť cieľ v takomto prípade? Urobiť predajný kurz sekundárnym zdrojom príjmov? Заработать известность? Дать понять клиентам, что вы эксперт?

Пример: Ваша фирма оказывает услуги по бухгалтерскому сопровождению компаний. Váš bezplatný kurz umožní zákazníkom naučiť sa robiť základné veci sami, dozvedia sa viac o vás, budú vám dôverovať viac a zvládnu drahšiu požiadavku.

Situácia 3, Ak vaše podnikanie nesúvisí so vzdelávaním ľudí, ale je dôležité, aby ste svojim zákazníkom ponúkli ďalšie užitočné služby alebo „vzdelávali“ svojich zákazníkov, možno budete potrebovať video kurzy.

príklady:

 • Dizajnérske štúdio získava objednávky na vývoj stránok a robí video prednášky o moderných spôsoboch tvorby webových stránok, aby zákazníci lepšie porozumeli danej téme.
 • Spoločnosť predáva softvér - to je hlavná činnosť, a bezplatné lekcie o tom, ako pracovať v ich programe, vytvoriť ďalšie pohodlie pre klienta.

Situácia 4. T, Nie ste špecialista na vývoj video kurzov, ale keď vidíte potrebu trhu, chcete vytvoriť portál na podporu kurzov rôznych autorov na určitú tému.

záver:

 • Jasne definujte účel vytvorenia video kurzu.
 • Ak existuje niekoľko cieľov, vyberte prioritu.
 • Pri formulovaní cieľov okamžite premýšľajte o tom, ako bude video kurz kombinovaný s inými produktmi a službami.
 • Ak je vaším cieľom propagácia, potom jasne určte, ktoré z vašich služieb / produktov by mali propagovať váš kurz; aké sú hlavné spôsoby propagácie.
 • Na základe týchto cieľov bude jasné, že vytvoríte: individuálne video tutoriály alebo systémový video kurz. Jednoduché video tutoriály sú vhodné pre podporu seba a vášho podnikania, pre ďalšie služby. Ale ak je pre vás dôležité ukázať seriózne odborné znalosti alebo urobiť hodnotný produkt na predaj, potom by to už malo byť systematické.

Kto je cieľová skupina a je to

Otázky týkajúce sa cieľovej skupiny sú obmedzené na dve:

Otázka č. Pre akú kategóriu používateľov vytvorím video kurz?

Príklad: rozhodnete sa urobiť kurz písania článkov. Je málo čo povedať: toto je kurz pre tých, ktorí sa chcú naučiť písať články. Rozdeľte sa na cieľové skupiny podľa rôznych kritérií:

 • nováčikov, ktorí nikdy nenapísali článok;
 • skúsení copywriteri;
 • autori písaní článkov na objednávku;
 • vlastníci stránok písali články pre vlastný blog atď.

A potom si pomyslite: rovnaký obsah video kurzu bude fungovať pre tieto kategórie alebo budete musieť urobiť niekoľko verzií.

Rozhodnite sa, či vaši zákazníci budú organizácie alebo jednotlivci, alebo obaja.

Otázka č, Máte už skutočné publikum, ktoré nemôže čakať, až konečne vydá video kurz, aby si ho kúpilo? Alebo ste práve na začiatku cesty - keď sa stále pozeráte na druhých, ako sa darí a myslíte si: mal by som to urobiť, vytvoriť kurz a predať svoje vedomosti?

Ak existuje reálna databáza používateľov a majú potrebu pre váš kurz, čo je tu na premýšľanie - choďte do toho, môžete si najať tím a investovať do vývoja oveľa viac úsilia a peňazí.

príklady:

 • Jazyková škola, množstvo študentov, tradičné triedy v triedach sú vynikajúce, a je celkom logické, aby sa ďalší produkt - a to je vhodné pre študentov zarobiť peniaze.
 • Ďalšia situácia: banka, zákazníci len unavený z otázok o nuansy spracovania devízových transakcií. Niektoré banky uskutočňujú osobné semináre pre klientov. A môžete vytvoriť video lekciu, dať ju na stránku alebo odoslať odkaz.

V týchto príkladoch je hotové „teplé“ publikum.

dôležité: Ak nie je publikum a perspektíva nie je jasná, postupujte postupne. Nemali by ste investovať mnoho mesiacov do tvorby kurzu a potom čeliť skutočnosti, že ho nikto nepotrebuje. Najprv urobte niekoľko individuálnych video tutoriálov, publikujte, otestujte, pozrite sa na reakciu. Myslite na to, ktoré kanály budete propagovať svoj produkt.

Pozri tiež: 20 tipov na používanie videa v SMM

Aký je cyklus životného cyklu

Opýtajte sa sami seba: ako rýchlo budú znalosti / zručnosti, ktoré sú moje kurzy venované zastarané?

Závislosť je jednoduchá: ak je jej životnosť niekoľko mesiacov, potom by sa mal zjednodušiť formát balenia a náklady.

Krátka životnosť

Príklad: Kurz „Ako podporovať podnikanie v sociálnych sieťach“. Algoritmy sociálnych sietí sa rýchlo menia. Údaje o kurze sa rýchlo stanú zastaranými.

Toto okamžite vyvoláva ďalšiu otázku: ako rýchlo budete môcť zmeniť kurz? Predstavte si, že ste vytvorili kurz o outsourcingu pre profesionálov, dostali súbor a nemôžete s ním nič robiť.

Praktické rady: Vyberte si formát video kurzu a programy, v ktorých bude vytvorený tak, aby ste sami tieto programy vlastnili a mohli ho upravovať.

Dlhá životnosť

Príklad: Video kurz na anglickej gramatike. Samozrejme, aj keď sa gramatika časom mení, tieto zmeny nie sú také výrazné. Takýto kurz môže existovať niekoľko rokov.

Ak je kurz dlhodobý, môžete investovať do zaujímavejšieho a drahšieho formátu prezentácie.

Počet kurzov

Aká je vaša predstava: urobte jeden kurz na úzke účely alebo plánujete vytvoriť stovky kurzov? Ak existuje veľa, budú kurzy vyrobené v rovnakom štýle alebo v rôznych typoch?

Praktické radyAk plánujete produkovať veľa kurzov, nerobte ich všetky v rovnakom formáte. Zmeňte formát a sledujte, ktorí užívatelia sú aktívnejší.

Ako používatelia získajú prístup k videu

Teraz blok otázok o tom, ako váš potenciálny používateľ získa prístup k kurzu:

1. Miesto. Kde plánujete uverejniť video kurz? Možné možnosti:

 • Na vašich stránkach
 • O hosťovaní videa - youtube, vimeo
 • Na slávnych portáloch venovaných video kurzom. Príklad: Universarium- miesta a propaguje kurzy rôznych autorov o manažmente, Courson- umiestňuje video kurzy a video lekcie na rôzne témy, od „ako organizovať svadbu“ až po kurzy biznisu.
 • Na špecializovaných portáloch vášho trhu. Príklad: uzavreté miesto pre manikúru.

V závislosti od miesta: vo väčšom alebo menšom rozsahu vlastníte ďalší osud vášho kurzu.

2. Odkaz na prevzatie alebo prístup, Ak si klient kúpi kurz, čo dostane - odkaz na stiahnutie alebo prístup na zobrazenie kurzu na stránke? Ak dostane prístup, ako dlho?

3. Podmienky prístupu, Ak je prístup voľný, je prístup udelený všetkým, alebo len po splnení určitých podmienok? Napríklad po registrácii cez špeciálny odkaz na vybraných klientov alebo po vykonaní série akcií klientom.

4. Zariadenia na prezeranie, Na ktorých zariadeniach bude používateľ sledovať váš kurz?

Pozrite sa z pozície používateľa. Kde, ako, v akom čase, na akých zariadeniach je pre neho vhodnejšie sledovať váš kurz. Viac ako polovica ľudí uprednostňuje možnosť vidieť diaľkové kurzy na mobilných zariadeniach. Preto je dôležité zamyslieť sa nad tým, ako bude kurz vyzerať. Môžem ho otvoriť z mobilného zariadenia? Ak má kurz text, grafiku, bude jasne viditeľný.

dôležité: Otázky o cieľoch, publiku, životnom cykle a spôsobe poskytovania video kurzu používateľovi sú koncepčné otázky. Akonáhle na ne odpoviete, bude to jasnejšie v akom formáte, aby sa kurz, aké zručnosti a zdroje sú potrebné, a tiež byť schopný vypočítať očakávané príjmy a výdavky.

Aké zručnosti sú potrebné na vytvorenie video kurzu

Kto bude autorom video kurzu? Na prvý pohľad je odpoveď zrejmá: odborník na túto tému vytvorí video kurz. Ale tu prichádza nuance: koľko nie ste len odborníkom na túto tému, ale aj odborníkom na výučbu ľudí.

Opýtajte sa sami seba: či ste už predtým vykonávali kurzy / školenia v živom formáte, to znamená, že máte v zásade skúsenosti s vyučovaním ľudí?

Každý odborník môže urobiť skvelú prezentáciu na ich tému. Ale nie každý odborník, ktorý vie, ako robiť niečo dobre sám, je schopný to naučiť iným ľuďom. Musíte pochopiť základy výučby dospelých: ako človek vníma informácie v procese učenia, aké techniky mu pomôžu prakticky aplikovať vedomosti, ako to vysvetliť v zrozumiteľnom jazyku, aké úlohy dať.

Praktické rady: Ak nemáte skúsenosti s učením, snažte sa robiť svoju domácu úlohu v reálnom živote s reálnou skupinou alebo individuálne, aby ste mohli pochopiť, ako dobre môžete vysvetliť a učiť.

Aké znalosti a zručnosti sú potrebné na vytvorenie video kurzu:

 • Odborné znalosti na túto tému
 • Metodické zručnosti - schopnosť vytvárať učebné osnovy, nielen informačné prezentácie
 • Zručnosť je krásna, jasná, zaujímavá
 • Ľudia učia zručnosti
 • Zručnosti na vytváranie snímok, schém, výber obrázkov, ktoré budú použité v kurze
 • Zvukové zručnosti kurzových materiálov (ak je hlas zaznamenaný oddelene od vizuálneho rozsahu)
 • Písanie zručností pre nahrávanie lekcie
 • Video zručnosti alebo pochopenie základov videa
 • Fotoaparát zručnosti
 • Zručnosti na úpravu videa a úpravy zvuku alebo pochopenie ich základných princípov
 • Počítačová grafika overlay zručnosti na video
 • Zručnosti v práci v príslušných softvérových produktoch alebo pochopenie základných princípov a funkcií týchto programov

Ide o súhrnný model zručností. Na prvý pohľad tam bude pocit: oh, len profesionáli môžu vytvoriť kvalitný kurz! A čo keď nemám všetky tieto zručnosti? A profesionáli si drahé!

Tu sa stretnú dva tábory. Niektorí argumentujú, že nie je možné robiť všetko sami, bude to vyzerať zle. A iní budú obhajovať názor, že super-kvalita nie je vždy potrebná.

Áno, nie je možné zvládnuť všetky uvedené zručnosti profesionálne, ale to neznamená, že vytvorenie kurzu je niečo, čo je neprístupné. Niektoré programy sa na začiatku zdajú byť zložité, ale je možné zvládnuť ich najjednoduchšie funkcie sami. Video môžete vylúčiť alebo naopak, nechať video, ale odstrániť zložitú grafiku.

Praktické radyUrčite, ktoré z týchto zručností si môžete ľahšie osvojiť a čo dať výkonom špecialistov. Ak sa váš predmet dá preniesť pomocou rôznych formátov video kurzov, najprv uprednostnite formát, pre ktorý máte viac zručností.

Príklad: Gymnázium Espato.

Príklad jednoduchého grafického dizajnu vo video kurze

Na vytvorenie tejto animácie nie je jednoznačne pozvaný drahý špecialista. Môžete ho urobiť krajším a jasnejším? Samozrejme. Potrebujem? Nie vždy. Veľmi dobre štruktúrované informácie samotné a hlasové komentáre. Veľmi informatívny obsah. Na diagramoch je všetko jasné. V niektorých prípadoch bude študent, ktorý chce porozumieť téme, kompromis a súhlasí s jednoduchším dizajnom. Obsah je pre neho dôležitý!

dôležité: Ak robíte video kurzy prvýkrát, môžete si urobiť jednoduchú verziu a otestovať ju. Nie ste robiť Hollywood film tvrdia, že Oscar. Kvalita vášho kurzu by mala byť kvalitná, ale v závislosti od témy, účelu a publika, môžete ísť cestou technického zjednodušenia a zároveň zachovať hodnotu produktu.

Pozri tiež: Virtuálna realita v marketingu: 20 príkladov použitia

Ktorý tím je potrebný na vytvorenie kurzu

Zoznam zručností automaticky vyzve špecialistov, aby vytvorili kurz:

1. Expert na túto tému, Táto osoba by mala dôkladne pochopiť tému. Stáva sa buď hlavným autorom a vlastníkom kurzu, alebo vystupuje ako konzultant.

2. metodík, Je to špecialista na výučbu ľudí. Jeho hodnotou je, že vie, ako kŕmiť materiál tak, aby bol dobre vnímaný. Pomôže vytvoriť štruktúru a scenár kurzu, navrhne najúspešnejšie formy vysvetlenia materiálu, vyvinie cvičenia. To znamená, že bude obsah kurzu, ktorý potom môže byť prevedený do formátu videa. Niečo podobné sa deje s knihami. Mnohí autori kníh nepíšu celú knihu sami. Takýto spôsob sa často praktizuje: autor uráža kľúčové myšlienky, píše návrh a expert, ktorý vlastní dar slova, ho zmení na bestseller.

3. Kurzový hlasník, Kto to bude: vy alebo profesionálny hlásateľ? Existujú špeciálne požiadavky na hlas. Rýchlosť reči by mala byť rýchlejšia ako v prípade denných hodín. Znak hlasu by mal byť nízky, príjemný.

4. Technickí špecialisti - kameraman, editor, špecialista počítačovej grafiky. Ak nie ste génius počítačového softvéru alebo nechcete strácať čas na technické detaily, budete musieť požiadať o pomoc.

5. Vlastníci softvéru, Nie sú doslova členmi tímu, ale stále majú vaše materiály. Ako sa to deje? Potrebné programy môžete mať na svojom počítači, ale mnohé programy sú v režime cloud. Majiteľ platformy vám dáva prístup, dáte tam materiály, program vám umožní usporiadať to krásne. Čo bude ďalej? Uistite sa, že môžete súbor exportovať do počítača.

príklad: VideoScribe cloud program pre vytváranie animovaných znakov. Áno, je zamračená, ale údaje z nej môžete exportovať v ktorejkoľvek fáze. Môžete kompletne pripojiť všetky videá priamo tam a stiahnuť finálny súbor, alebo môžete urobiť video v častiach, s alebo bez hlasového prekrytia, a potom exportovať a upravovať tieto časti v inom programe, nad ktorým máte úplnú kontrolu.

6. Autori ďalších materiálov, Pre kurz budete potrebovať vizuálne materiály - fotografie, prípadne výstrižky z iných videí, reálne prípady / údaje od iných ľudí. Tieto veci majú aj autora. Predpokladajme, že robíte video kurz a chcete do neho vložiť fragment z celovečerného filmu alebo rozhovor osoby, aby ste si mohli zahrať hudbu skladateľa. A potom predáte tento kurz, to znamená, že zarobíte zisk. Máte povolenie od vlastníkov týchto materiálov?

3 jednoduché tipy na výber špecialistov:

1. Ak v kurze prevláda video s vašou účasťou, choďte do tímu kameramana + editora. A ak si chcete objednať kurz na kľúč, obráťte sa na tím, ktorý sa špecializuje na filmové tréningové kurzy, a nie len na filmárov vo všetkom, od svadby až po detské párty.

2. Ak vo formáte kurzu dominujú animované grafiky alebo interaktívne úlohy, obráťte sa na spoločnosti, ktoré vyvíjajú elektronické kurzy. Zároveň by vám spoločnosť mala poskytnúť úplný zdroj kurzu, ktorý môžete upravovať a v ideálnom prípade vás naučí základné zručnosti v týchto programoch.

3. Ak potrebujete dobrý rozvoj metodiky vzdelávacieho programu, scenára, cvičení a testov, obráťte sa na cvičných školiteľov vo vašom odbore, ktorí vyučujú samotné triedy. Navyše, títo špecialisti by mali mať alebo pochopiť základné princípy fungovania tých programov, v ktorých sa chystáte na kurz. Mali by byť schopní vytvárať skripty kurzu priamo pod formátom videa. Scenár kurzu pre denné hodiny a formát videa sú napísané inak.

Kto má autorské práva

dôležité: Máte problém s autorskými právami. Pozvanie ktoréhokoľvek špecialistu znamená, že títo ľudia majú všetky vaše materiály alebo ich časť. Na druhej strane môžete potrebovať materiály niekoho iného a musíte pochopiť, za akých podmienok ich môžete dostať správne.

Ak dáte kameru do miestnosti sami, nahráte sami, potom ste zostavili a prekryli zvuk a tituly, a vy ste tiež namaľovali všetky svoje snímky a vizuálne obrázky sami, potom samozrejme nemáte žiadne problémy. Ale človek-orchester je vzácny prípad.

Preto pri výbere kurzu vytvorenia kurzu, okamžite premýšľať o tom, kto presne je v tíme. S týmito ľuďmi musí byť podpísaná písomná dohoda, v ktorej budú uvedené body, ktoré sú pre vás dôležité.

Napríkladči má kameraman právo použiť fragmenty vášho videa pre svoje portfólio pre vlastnú propagáciu. Všetky slovné dohody sú na vlastné riziko a nebezpečenstvo.

Nezabudnite chrániť súbor vášho video kurzu s potrebnými vodoznakmi a informáciami o autorských právach.

príklad: Spoločnosť Courson sa chce stať autorom kurzov na svojej platforme. Citát z inzercie na stránke: "Máte zaujímavý materiál? Spolupracujme! Nahrajte video kurz v profesionálnom štúdiu Courson a zarobte si až 75% každého predaja." Hovor sa zdá zaujímavý, ale rozhodnite sa, či vám predmet portálu vyhovuje, či chcete byť tam, či máte právo umiestniť kurz niekde inde alebo nie.

Praktické rady: Vo fáze vytvárania kurzu premýšľajte o tom, aké materiály iných ľudí používate a ako rešpektujete autorské práva iných ľudí, ako aj o tom, ktoré z vašich materiálov nie je mi ľúto, a to vrátane bezplatných a ktoré z nich chcete čo najviac ušetriť a chrániť.

Ako vytvoriť video obsah

Identifikovaná téma, zrozumiteľná cieľová skupina, zvolila formát. Pred nástupom na akékoľvek technické štádium - video natáčanie, počítačové efekty atď. Je potrebné vytvoriť hlavný obsah - obsah kurzu.

Pozrite si tiež: 14 neobvyklých spôsobov používania videa v marketingu

Samotná téma si zaslúži samostatný video kurz, takže sa dotýkame iba hlavných bodov:

1. Jasne uveďte tému. Jasne formulovať znalosti a zručnosti, ktoré by ľudia mali dostať na výstupe po sledovaní vášho video kurzu.

Hodnotiť tému podľa dvoch kritérií: ako jednoduchá je téma na vysvetlenie a koľko zručností, ktoré učíte, nesie riziko pre osobu, ak je zneužitá. Samozrejme, neexistujú nezodpovedné témy. Но согласитесь, что есть разница между влиянием на жизнь человека урока по фотошопу "Как убрать прыщи с лица на фотографии" и темой "Как оказать первую медицинскую помощь пострадавшему". Чем серьезнее ваша тема, тем больше пристального внимания к деталям контента.

2. Перечислите перечень видеоуроков, которые будут входить в видеокурс. Дайте им названия. Пропишите логическую последовательность.

3. Для каждого урока выберите, какую дать теорию вопроса. Запишите главные тезисы.

4. Оформите главные текстовые тезисы на слайдах - они появятся на экране вашего видеокурса в качестве ключевых выводов.

5. Samostatne si zapíšte práce, ktoré jednoducho poviete, keď videokazetu alebo hlas v podobe offscreen komentárov.

6. Vyberte obrázky, schémy, fotografie, ktoré dopĺňajú váš príbeh.

7. Testujte každú hodinu z praktickej hodnoty. Je to veľmi jednoduché. Predstavte si, že ľudia sledujú jednu hodinu trvajúcu 10 minút. Čo človek môže uplatniť hneď po sledovaní lekcie. Ak nemáte jasnú odpoveď na túto otázku, opravte obsah.

8. Premýšľajte o tom, aké praktické zručnosti môžete zobraziť priamo vo videu.

príklad: Ak učíte fotografie, ukážte rôzne nuansy snímania. V tejto lekcii to urobil autor kurzu (prístup iba odkazom).

9. Pre každú lekciu zvážte: je určená len na odovzdanie vedomostí alebo používateľ môže trénovať priamo počas vyučovacej hodiny.

Ako vyzdvihnúť cvičenia? Po prvé, opýtajte sa sami seba, aké cvičenia by ste robili so študentmi, keby ste boli in-person. A potom premýšľajte o tom, či sa v priebehu video kurzu môžu prenášať tie isté cvičenia. Existujú témy, v ktorých je veľmi jednoduché.

príklad: Fitness kurzy.

Príklad video lekcie, v ktorej môže byť účastník zapojený súčasne s kapitánom

10. Pozrite sa, ktoré postupy je ťažké preniesť do formátu videa. Ak počas vyučovacej hodiny nie je možnosť cvičiť, na konci dajte úlohu. Možno sa rozhodnete kombinovať video kurz s inými formami vzdelávania.

príklad: Fotografická škola ponúka video kurzy. Vysvetľujú teóriu, ponúkajú konkrétne odporúčania a dávajú úlohy na implementáciu. Učeníci hovoria: "choďte tam a odstráňte toto a to v takých a takých podmienkach." Potom študenti pošlú svoje fotografie expertovi a dostanú spätnú väzbu.

Ak si myslíte, že je koniec, nie. Stále musíte napísať technický skript!

Čo je to skript (storyboard) video kurz a prečo je potrebný?

Nezamieňajte si pojmy "obsah kurzu" a "scenár kurzu".

Povedzme, že váš obsah je pripravený. Čo bude ďalej? Zapnite fotoaparát a nasnímajte záber. Nie. Budeme musieť predpísať, že krok za krokom by sa mal na videu objaviť. V akom momente sa objaví video prednáška a kedy sa objavia tituly alebo snímky? Čo budete robiť v rámci je stáť, pohybovať, písať na tabuľu, demonštrovať objekty. Dochádza k zmene plánov, kedy je potrebné nasmerovať kameru na veľký flipchart alebo iný objekt. Bude príbeh naďalej znieť v okamihu, keď sa objavia diapozitívy, alebo bude ticho, alebo by som mal dať hudobný sprievod. A tak ďalej a tak ďalej. Celý skript sa zaznamenáva každú minútu alebo dokonca sekundu.

Prečo? Po prvé, video operátor bude schopný vziať do úvahy, ako ho namontovať neskôr v streleckej fáze. Po druhé, musíte urobiť menej duplikátov. Ak si scenár neviete vymyslieť, urobte obrázok a potom to príde na myseľ: „musím takú vec ukázať“, predstavte si, koľko úsilia bude trvať, kým sa rekvalifikujete.

Ak je váš kurzový formát bez videozáznamu, potom skript popisuje postupnosť grafiky, animácie, ktorú komentáre na obrazovke zodpovedajú každému pohybu a každej zmene snímky.

dôležité: Bez predpísaného skriptu nie je možné prekladať obsah do video kurzu.

Pozrite si tiež: 7 najlepších služieb pre tvorbu video infografiky

Aké vybavenie je potrebné na vytvorenie video kurzu

Ak si nenajmete kameramana, ale plánujete video natáčanie sami, budete potrebovať:

1. videokamera, Možno nie jeden. Ak chcete zmeniť plány a uhly streľby počas inštalácie - stredný plán, detail, potom budete musieť nahrávať z 2 alebo dokonca z 3 kamier. Alebo použite rovnaký fotoaparát, ale dvakrát ho pripojte. Priblíženie môžete použiť, ale uistite sa, že fotoaparát umožňuje plynulé priblíženie a vzdialenie objektov a motor nevytvára šum.

2. statív, Nikto nedrží kamkordér, mal by stáť na statíve, aby bol obraz stabilný.

3. Svetlo videa, Ak je fotoaparát vybavený rýchlym objektívom a miestnosť má dostatočné osvetlenie, môžete nahrávať bez použitia špeciálneho osvetlenia. Ak sa však chcete vyhnúť exponovaným oblastiam, na tvári reproduktora nie sú žiadne tiene, potom sa zvyčajne používajú špeciálne lampy - tzv. Video svetlo. Toto je buď svetlo fotoaparátu (osvetľovacia lampa namontovaná na videokamere) alebo samostatné lampy.

4. mikrofón (Petlichka). Je potrebné zaručiť dobrý zvuk bez hluku.

Akú miestnosť potrebujete na natáčanie videa

Možné možnosti:

1. Prenajmite si štúdio s potrebným videozariadením, ako aj s video operátorom alebo bez neho. Zvyčajne, ak je prenajaté štúdio, je pozvaný aj kameraman.

2. Nájsť miestnosť - stretnutie, sála, publikum, trieda atď. Miestnosť musí spĺňať tieto kritériá:

 • Dizajn miestnosti zodpovedá vašej téme. Business meeting room, študentské publikum, gymnázium - premýšľajte nad priestormi, v ktorých je najlepšie prezentovať svoju tému. Neutrálna možnosť je jednoduchá izba s moderným nábytkom a stručným dizajnom stien.
 • Miestnosť vám umožňuje úspešne používať slnečné svetlo na denné svetlo na snímanie, alebo naopak, sú tu tmavé rolety, ktoré nie sú závislé od kvality denného svetla.
 • Miestnosť má dobrú zvukovú izoláciu: uzavreté okná zabraňujú hluku na ulici, z chodieb a susedných hál nie je počuť hluk.
 • V miestnosti sú veci, ktoré potrebujete v priebehu príbehu - doska, flipchart, špeciálne demoguny, plagáty atď. Ak máte v pláne priniesť potrebné veci so sebou, potom by miestnosť mala umožniť im usporiadať.
 • Rám neobsahuje žiadne ďalšie položky, alebo ich možno odstrániť. Patrí medzi ne obrazy, nábytok, drôty, malé veci.

3. Ulica Ak váš objekt bude pri fotografovaní na ulici vyzerať organicky, môžete použiť aj túto možnosť. Napríklad lekcie o fotografovaní alebo výsadbe. Princípy nájdenia miesta v prírode sú podobné princípom nájdenia miestnosti. Je ľahké uhádnuť, že v prírode závisia viac od rozmarov počasia a slnečného žiarenia. Je to ľahšie strieľať v oblačnom počasí: potom slnko dáva menej problémov, osvetlenie je rovnomernejšie.

Aké počítačové programy budú potrebné

Vytvorenie snímok a obrázkov

PowerPoint, Keynote, Photoshop, Visio, MindManager - akýkoľvek program, ktorý vám pomôže systematizovať obsah kurzu, zapísať alebo načrtnúť hlavné myšlienky.

Pozri tiež: Ako urobiť skvelú prezentáciu, ak nie ste dizajnér

Na úpravu a úpravu videa a grafiky

Úprava videa sa môže vykonávať vo veľkom počte programov, od najjednoduchších WindowsLive a iMovie až po profesionálne SonyVegasPro, Adobe Premiere Pro. Tieto programy umožňujú upravovať fragmenty videa, odstraňovať nežiaduce časti, používať špeciálne efekty, pridávať titulky cez video, kombinovať videá a snímky, pridať zvuk, hudbu atď.

Nahrávanie videa z obrazovky počítača

Camtasia Studio, Adobe Captivate, iSpring, FastStone Capture. Tieto programy vám umožňujú nahrávať do videosúboru všetko, čo sa deje na obrazovke počítača. Vyžaduje sa pre video tutoriály o práci s počítačovými programami. Napríklad, ak máte kurz o práci v programe Excel alebo vo photoshope, potom budete musieť ukázať rôzne funkcie a je lepšie, aby ste to nerobili vo formáte tlače na obrazovke, ale naživo, otvorením určitých častí programu.

Pracovať so zvukom

Sound Forge Pro vám umožňuje vykonávať akékoľvek operácie so zvukovým súborom: strih, lepidlo, odstraňovanie pauz, čistý šum, efekty zosilnenia alebo zoslabenia zvuku atď.

Väčšina programov na vytváranie interaktívnych kurzov alebo snímanie videa z obrazovky monitora má vlastné vstavané editory pre prácu so zvukom.

Pozrite si aj: Ako vytvoriť podcast alebo Obsah do uší

Pre animácie

Whiteboard Animation, VideoSribe, PowToon, Moovly, GoAnimate. Programy obsahujú vlastnú knižnicu znakov: ľudia - muži a ženy rôzneho veku, rôzne profesie, v rôznych odevoch, s rôznymi emóciami; predmety z rôznych sfér podnikania alebo života. Programy majú funkcie, vďaka ktorým sa tieto znaky presúvajú.

Prevod súborov

Freemake VideoConverter - jeden z príkladov jednoduchých prevodníkov, umožňuje prenášať video súbory z jedného formátu do druhého. Pracuje so všetkými známymi formátmi video súborov. Zadajte "program konverzie súborov" do vyhľadávacieho poľa a získajte dlhý zoznam podobných programov.

Vytvárať online kurzy

Adobe Captivate, Articulate, iSpring, CourseLab. Tieto programy pomáhajú vytvárať kurzy s možnosťou predvádzania videí, diapozitívov (vrátane režimu hovoriacej hlavy) a interaktívnych prvkov (imitácia dialógov) až po simulácie a videohry, ktoré vám tiež umožňujú pridať testy do kurzov.

Programy nevyžadujú inštaláciu ďalšieho softvéru do počítača. Pri výbere programu dávajte pozor na formát, v ktorom vám umožňuje uložiť kurz a koľko neskôr ho môžete nahrať do zdrojov, ktoré sú pre vás vhodné: na webovej stránke, na youtube alebo v podnikovom systéme dištančného vzdelávania.

Všetci programátori spravidla ponúkajú lekcie, ktoré vysvetľujú, ako program používať.

Praktické rady: Aj keď neplánujete inštalovať alebo pracovať v programoch na vytváranie elektronických kurzov, stále nainštalujte tieto programy na svoj počítač (väčšina z nich má voľné verzie) a vyskúšajte aspoň tie najjednoduchšie funkcie. To vám umožní pochopiť všeobecné zásady inštalácie. A budete jasnejší v akej forme poskytnúť zdrojový obsah, vezmite túto skutočnosť do úvahy vo fáze skriptu. Vytvorte jednoduchý kurz sami v každom lacnom alebo bezplatnom programe. Nech je to surové, zlé a ani ho nebudete používať, ale rýchlo pochopíte, aké nuansy narazíte. Dozviete sa, čo a ako objednať od externých vývojárov.

V akom formáte zaznamenať súbor s videom

Prípona súboru závisí od toho, kam ho umiestnite, na ktoré zariadenia ho budú musieť používatelia vidieť. Boj o webové technológie vedie k tomu, že neexistuje jednotný univerzálny formát. Niektoré formáty sa nemusia zobraziť správne v rôznych prehliadačoch.

Najviac garantované formáty video súborov sú -mp4, flv, mov, wmv. Ak chcete, aby používatelia mohli prezerať vo vysokom rozlíšení vo formáte HD720p (750x1028 pxl), odporúča sa používať video kodek H.264 a zvukový kodek je AAC.

Interaktívne kurzy, ktoré majú tlačidlá „push to continue“, vyžadujú iný formát súboru. Množstvo programov ponúka uloženie kurzu vo formáte Flash (nie je podporované na mobilných zariadeniach) alebo .exe - tieto formáty podporujú interaktivitu.

Tieto formáty súborov sú vhodné na uverejnenie kurzu na internete. Ak vyvíjate kurz pre organizáciu, záznam sa obyčajne vykonáva vo formáte SCORM. Tento formát umožňuje neskôr nahrať súbor kurzu do takmer akéhokoľvek systému dištančného vzdelávania.

A teraz je váš video kurz pripravený. Je pripojený a zaznamenaný ako súbor. Veľká fáza práce je u konca. Akonáhle ste zostavili video kurz do jedného súboru, je čas ho uvoľniť, otestovať a analyzovať, v prípade potreby ho opraviť.

Plánujete robiť video marketing? Agentúra "VelikaPlaza" sa zaoberá tvorbou a propagáciou videa. Prečítajte si podrobnosti na linke alebo zavolajte na číslo 8 (800) 775-16-41 a získajte bezplatnú konzultáciu. videokursy-kak-vid-kontent-kaki-Voprosy-stoit-seba-zadať-jak-vy-khotite-sozdat-videokurs
#
Video Marketing Nástroje Hosť Post

Zanechajte Svoj Komentár