Úprava stránky pre mobilné zariadenia: kompletný sprievodca

Dobre viete, prečo je potrebné prispôsobiť stránku pre mobilnú prevádzku, nie? Existuje ďalší dôvod pre vás: Spoločnosť Google čoskoro označí mobilné ikony na stránke displeja pomocou mobilných ikon na prezeranie na malých obrazovkách smartfónov a tabliet. Samotná ikona nič neznamená. To je dôležité: jeho majitelia dostanú stránky návštevnosti, ktoré nie sú prispôsobené pre mobilné zariadenia.

Chcete vyhrať v neustálom boji o účasť? Potom budete potrebovať kompletný sprievodca úpravou stránok pre mobilnú prevádzku.

Čo sa stane, ak budete ignorovať záujmy mobilných používateľov

Podľa comScore, v januári 2014, podiel mobilnej prevádzky v Spojených štátoch po prvýkrát prevýšil podiel návštev na webe z desktopov. Podľa Kokoc Group je situácia v Rusku odlišná: od polovice roka 2014 navštívilo webové stránky používajúce stolné počítače vrátane notebookov približne 80% používateľov. V Runete však existuje výrazný vzostupný trend v mobilnej prevádzke. Venujte pozornosť harmonogramu používania operačných systémov domácimi užívateľmi.

Zvýšenie frekvencie používania operačného systému Android je pôsobivé, nie? Mimochodom, pomocou služby Google Analytics môžete rýchlo určiť podiel mobilných používateľov vašej stránky. Za týmto účelom:

 • Vyberte ponuku Prehľad publika a použite možnosť Pridať segment.
 • Na stránke, ktorá sa otvorí, začiarknite políčko vedľa položky „Prevádzka z mobilných zariadení“, „Prevádzka z počítačov Tablet PC“ a „Prevádzka zo smartfónov a počítačov Tablet PC“. Kliknite na položku Použiť.
 • V časti „Posúdenie publika“ odhadnite podiel celkovej mobilnej prevádzky, ako aj podiel návštevnosti podľa typu zariadenia.
Pozri tiež: Kontrolný zoznam otázok pre auditovanie mobilnej verzie lokality

Vyhľadávače nemôžu ignorovať záujmy mobilných užívateľov. Preto vás zbavia premávky, ak nechcete, aby bola stránka vhodná na používanie s pomocou počítačov Tablet PC a smartfónov. Stratíte mnoho užívateľov navždy: výskum Equation Research ukazuje, že 46% užívateľov sa nikdy nevráti na stránku, ak prvá skúsenosť s jeho návštevou pomocou mobilného gadgetu bola neúspešná. A nakoniec, efektivita vášho zdroja bude neustále klesať: existujúci používatelia sa nebudú môcť zúčastňovať diskusií, zadávať objednávky, prihlásiť sa k odberu newsletteru a vykonávať iné akcie, ak používajú smartfón alebo tablet.

Nepáči sa vám táto perspektíva? Potom prispôsobte lokalitu pre mobilnú prevádzku.

Čo sa má snažiť: príznaky mobilného zdroja

Keď zadáte webové stránky nepriateľské pre mobilných užívateľov s smartphone, okamžite si to uvedomiť. A aké objektívne charakteristiky zodpovedá zdroj prispôsobený malým obrazovkám? Sú uvedené nižšie:

 • Stránka sa načíta rýchlo. Neexistujú žiadne "ťažké" fotografie, flash, zbytočné grafické prvky.
 • Jednoduchá a jednoduchá navigácia. Zdroje prispôsobené mobilnej prevádzke by mali mať iba vertikálne rolovanie, pohodlný vyhľadávací modul, navigačné menu Domov, Hore a Späť. K dispozícii by mala byť aj možnosť volania z lokality. Používateľ musí minimálne vidieť telefónne číslo v hlavičke prostriedku.
 • Položky ponuky a formuláre by mali byť ľahko použiteľné. Užívateľ by mal byť schopný jednoducho kliknúť na vybraný odkaz prstom alebo vybrať požadovaný ovládací prvok.
 • Obsah na stránke by mal byť čitateľný. Užívateľ by nemal robiť ďalšie akcie na čítanie textu.
 • Schopnosť presunúť sa na plnú verziu lokality. Zdroj by nemal byť nútený presmerovať návštevníkov na hlavnú stránku mobilnej verzie, ak sa pokúšajú zobraziť vnútornú stránku plnej verzie pomocou smartfónu alebo tabletu.
 • Funkčnosť a schopnosť vykonávať akcie konverzie. Mobilný návštevník by nemal mať problémy s objednávkou, odberom newsletteru, sťahovaním dokumentov atď.

Ako to dosiahnuť v praxi? Čítajte ďalej.

Krok 1: Uistite sa, že používate mobilný dizajn.

Otvorte svoju webovú stránku pomocou smartfónu alebo tabletu a vychutnajte si pohodlie jej používania. Ak nemáte k dispozícii mobilný gadget, použite nástroj Screenfly. To vám umožní vyhodnotiť vzhľad stránky na obrazovkách rôznych zariadení. Jednoducho zadajte adresu URL prostriedku do panela s adresou a vyberte gadget v horizontálnej ponuke.

Ak vidíte, že stránka musí byť prispôsobená pre mobilnú prevádzku, musíte si vybrať jednu z dvoch možností: vytvorenie mobilnej verzie stránky alebo použitie responzívneho dizajnu.

Mobilná verzia stránky

Mobilná verzia stránky je voľbou pre majiteľov internetových obchodov, webových služieb, veľkých stránok. Môžete kontaktovať webových vývojárov a požiadať o ich pomoc. Ak používate WordPress, potom máte možnosť vytvoriť mobilnú verziu stránky sami v niekoľkých kliknutí. Na tento účel môžete použiť doplnky:

 • WPtouch Pro. Po zaplatení 49 USD raz si môžete vybrať jednu z navrhnutých mobilných tém pre WordPress a používať ju po celú dobu.
 • DudaMobile. Základné funkcie tohto pluginu sú k dispozícii zadarmo. Ak naraz zaplatíte 159 USD, získate prístup k pokročilým funkciám a podpore.
 • WP Mobile Edition. Tento plugin automaticky zistí vlastnosti mobilného gadgetu a zobrazí príslušnú mobilnú verziu stránky pre návštevníka.

Môžete nezávisle nájsť plug-iny, ktoré vám umožnia rýchlo prispôsobiť zdroje pre Joomla, Drupal a ďalšie populárne CMS na mobilnú prevádzku.

Pozrite si tiež: 14 skvelých žetónov z 11 najlepších mobilných stránok

Adaptívny dizajn

Citlivý dizajn zabezpečuje správne zobrazenie stránky na obrazovkách miniaplikácií s rôznymi veľkosťami obrazovky. Môžete sa obrátiť na webových vývojárov alebo nainštalovať šablóny s responzívnym rozložením pre populárne "motory".

Osobitnú zmienku si zaslúžia dve výhody adaptívneho dizajnu oproti mobilnej verzii stránky. Po prvé, samotná spoločnosť Google odporúča použiť citlivé rozloženie. Po druhé, táto metóda adaptácie pre mobilnú prevádzku vám umožňuje uložiť jeden dizajn stránky, keď je zobrazený na obrazovke akéhokoľvek modulu gadget.

Citlivé WordPress šablóny sú k dispozícii na Wordpress.org.

Krok 2: Vymeňte prepojenia na tlačidlách kohútika.

Keď sa majitelia mobilných prístrojov dostanú na neupravené miesta, okamžite vyvinú tzv. Syndróm hrubých prstov. Nenechajte sa ponáhľať otvoriť lekárske referenčné knihy, tento termín nie je spojený s chorobami. Používatelia používajú tento syndróm na opis chýb, ktoré sa vyskytnú, keď sa používateľ pokúša kliknúť na odkaz alebo navigačnú položku.

Akú veľkosť by malo mať tlačidlo alebo navigačný prvok, aby ho mohol mobilný používateľ úspešne používať? Zamerajte sa na nasledujúce odporúčania:

 • Spoločnosť Apple odporúča, aby vývojári rozhraní pre smartfóny vytvárali tlačidlá a navigačné prvky s minimálnou veľkosťou 44 x 44 pixelov.
 • Nokia považuje minimálnu veľkosť ovládača za 48 x 48 pixlov alebo 0,7 cm za 0,7 cm.
 • Microsoft považuje optimálnu veľkosť tlačidla za 34 x 34 pixelov.

Upozorňujeme, že vlastníci mobilných modulov gadget nemôžu používať stránku pohodlne, ak je v texte príliš veľa odkazov, ktoré sa nachádzajú blízko seba.

Ako vytvoriť mobilné tlačidlá a navigačné prvky

Funkčné tlačidlá si môžete objednať s individuálnym dizajnom alebo použiť šablónové nástroje. Ak používate program WordPress, poznamenajte si nasledujúce doplnky:

 • Standout farebné boxy a tlačidlá. Pomocou tohto pluginu môžete vytvoriť pohodlné tlačidlá rôznych veľkostí a farieb. Umožňuje tiež vytvoriť kontextové menu prispôsobené pre mobilných používateľov.
 • Citlivé menu. S týmto pluginom si môžete vytvoriť pohodlné hamburgerové menu.
Pozri tiež: Top 10 stránok s citlivým rozložením

Krok 3: Uistite sa, že používate vhodné formuláre.

Na čo slúži mobilná prevádzka? Správne ho previesť na odbery, objednávky produktov atď. Vlastníci webových stránok veľmi často používajú rôzne formy ako prvky konverzie. Predstavte si, čo sa stane, ak formuláre nie sú prispôsobené na vyplnenie na mobilnom gadgete.

Ako skontrolovať, či sú formuláre na vašej stránke prispôsobené pre mobilnú prevádzku? Je to veľmi jednoduché: prejdite na stránku pomocou smartfónu alebo tabletu a skúste vyplniť formulár. Ak musíte formulár zvýšiť, nemôžete pochopiť, aké údaje musíte zadať do konkrétneho poľa, potom formulár nie je vhodný pre mobilné stránky.

Môžete si objednať vývoj vhodných formulárov pre mobilné stránky, ako aj použiť šablónové riešenia pre populárny CMS.

 • Sumo. Voľný plugin, ktorý vám umožní vytvoriť pohodlné mobilné formuláre.
 • OptinMonster. Platený plugin pre vytváranie mobilných formulárov.
 • ClickBank. Táto služba bude potrebovať majiteľov internetových obchodov. To vám umožní "kravatu" na stránky prispôsobené mobilný prevádzkový kôš pre spracovanie a platenie za objednávky.
 • Gumroad. Ďalšia služba pre spracovanie a úhradu objednávok, priateľská k mobilným užívateľom.
 • Authorize.net. Služba na prijímanie platieb z mobilných stránok.

Krok 4: Ponúknite používateľom čitateľný obsah

Používatelia mobilných miniaplikácií s malými obrazovkami často riešia konkrétny problém online: porovnajte ceny produktov v rôznych obchodoch, vyhľadajte kontaktné údaje predajcu, prečítajte si pokyny na používanie lieku. Dostanú sa na vaše stránky vďaka jasnému a atraktívnemu titulku. Na stránke musia nájsť obsah prispôsobený na čítanie z malej obrazovky.

V angličtine je slovo snackable (z anglického "Snack" - predjedlo). Obsah pre mobilných používateľov by mal byť ľahký: vhodný na rýchle čítanie alebo dokonca skenovanie povrchu na cestách.

Pohodlné čítanie z obsahu mobilnej obrazovky spĺňa nasledujúce charakteristiky:

 • Začína krátkym, informatívnym a podmanivým titulom. Zamerajte sa na dĺžku 10 slov. Titul by mal byť vo veľkej tlači.
 • Text by sa mal skombinovať do častí, z ktorých každý začína krátkym, informatívnym a provokatívnym podtitulom. Podkapitoly by mali byť vizuálne oddelené od textu.
 • Text by mal byť očíslovaný alebo zoznam s odrážkami. Pomáhajú mobilným používateľom rýchlo získať kritické informácie.
 • Text by mal byť vizuálny. Okrem toho štruktúruje text a uľahčuje jeho vnímanie.

Krok 5: Prispôsobte e-maily z malej obrazovky.

E-mail možno prispôsobiť na čítanie z obrazoviek mobilných modulov gadgets pomocou nasledujúcich nástrojov na odosielanie e-mailov:

 • MailChimp.
 • AWeber.
 • Nepretržitý kontakt.

Výber poštovej služby, uistite sa, že ste urobili všetko, aby ste si prečítali vaše listy.

Pridajte sa k mobilnému vývoju a nestrácajte prevádzku.

Internet sa pomaly, ale isto stáva mobilným. Darwin tiež zistil, že najviac prispôsobené druhy prežijú v procese evolúcie. Ak chcete vyhrať súťaž o premávku, máte len jednu možnosť: prispôsobiť stránku pre čítanie z obrazoviek mobilných prístrojov.

V našej agentúre si môžete objednať adaptívne usporiadanie stránky. Všetky podrobnosti si prečítajte tento odkaz.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár