Ktorý CMS je lepšie vybrať pre internetový obchod

Pre skúsených používateľov je vhodnejšie vybrať si CMS pre internetový obchod podľa subjektívnych kritérií. Mám rád OpenCart, urobil na ňom 10 obchodov - aj na jedenástom na OpenCart. Nováčikovia v tomto článku nájdu objektívne kritériá pre výber motora, ako aj naučia sa hlavné charakteristiky najlepších platforiem pre e-commerce projekty.

Kritériá výberu CMS pre internetový obchod

Vyberte CMS podľa nižšie uvedených kritérií.

Bezplatné / platené

Začiatočníci Internet obchodníci pracovať lepšie s voľnými motormi a platformami. Neverte predajcom komerčných motorov, ktoré hovoria o zraniteľnosti voľného CMS. Početné vývojárske komunity pracujú na open source motoroch. Reagujú na hrozby a útoky rýchlejšie ako spoločnosti, ktoré vyvíjajú komerčný CMS.

Platené platformy majú dôležitú výhodu: zákaznícku podporu. To znamená, že vlastník plateného motora na riešenie problémov stačí na kontaktovanie zamestnanca developerskej spoločnosti. Majiteľ bezplatného CMS sa bude musieť obrátiť na špecialistov tretích strán alebo nezávisle vyhľadávať informácie v inštrukciách a na fórach.

Jednoduchá inštalácia, konfigurácia a správa

Toto je zároveň objektívne a subjektívne kritérium. Na jednej strane je inštalácia, prispôsobenie a správa WordPressu objektívne jednoduchšia ako OpenCart alebo Joomla !. Na druhú stranu, webmaster je ľahšie pracovať s "Joomla", ak sa zaoberá týmto motorom celý život a nikdy sa pozrel pod kapotou WordPress.

infraštruktúra

Infraštruktúra - komunita používateľov a vývojárov, hotové moduly a šablóny návrhov. Rozvinutá infraštruktúra umožňuje vlastníkom stránok ľahko nájsť dodávateľov, nakupovať alebo používať plug-iny na rozšírenie funkčnosti, alebo na bezplatnú komunikáciu s ostatnými vlastníkmi stránok.

popularita

Toto kritérium možno považovať za osobitné posúdenie infraštruktúry. Existuje vzor: populárny CMS má rozvinutú infraštruktúru, takže je jednoduchšie s nimi pracovať.

funkčnosť

Venujte pozornosť týmto príležitostiam:

 • Jednoduchá technická optimalizácia.
 • Dostupnosť zabudovaného a možnosť pripojenia externých nástrojov elektronického obchodu.
 • Schopnosť prispôsobiť rozhranie a vizuálny dizajn.
 • Prítomnosť blogu.
 • Schopnosť implementovať neštandardnú funkcionalitu.

SEO priateľskosť

Toto je dôležitá časť hodnotenia funkčnosti. Nasledujúce kritériá pomôžu zhodnotiť priateľnosť k SEO:

 • Jednoduché nastavenie CNC.
 • Implementácia kanonických adries URL.
 • Prístup k súboru sitemap.xml sitemap a súboru robots.txt.
 • Schopnosť upravovať metadáta stránky.
 • Spravovať rýchlosť načítania stránky: možnosť prispôsobiť ukladanie do pamäte cache, pripojiť CDN a AMP.

V nasledujúcich častiach odhadujeme známy CMS pre internetové obchody podľa navrhnutých kritérií.

OpenCart

Jedná sa o špecializovaný motor pre internetové obchody.

popularita

Podľa BuiltWith je OpenCart najobľúbenejším CMS pre online obchody v runete. Od februára 2019 na ňom pracuje viac ako polovica internetových stránok elektronického obchodu v Rusku.

Podmienky používania

OpenCart je open source engine. Môže byť použitý zadarmo.

infraštruktúra

OpenCart má rozvinutú infraštruktúru. Existuje mnoho vývojárov na trhu, ktorí pracujú s týmto motorom. Odpovede na prácu s týmto motorom je možné rýchlo získať na oficiálnych a neoficiálnych fórach. Komunita má ruské zhromaždenie OpenCart.

Na trhu sú šablóny témy a moduly pre rozšírenie funkčnosti. Podľa počtu voľných modulov je OpenCart výrazne nižší ako WordPress.

Jednoduchá inštalácia, konfigurácia a správa

Ak chcete inštalovať a konfigurovať motor sami, musíte tráviť čas a zaoberať sa funkciami CMS. Napríklad, ak chcete konfigurovať CNC, budete musieť zmeniť súbor .htaccess na serveri. Začiatočníci ľahšie zverujú nastavenia profesionálom OpenCart.

funkčnosť

OpenCart vám umožňuje obchodovať takmer okamžite po inštalácii stránky. Tento CMS implementuje funkčnosť internetového obchodu: katalóg, košík, platobná stránka. Existujú moduly pre pripojenie populárnych online platobných systémov a doručovacích služieb.

OpenCart nemá úplnú sekciu publikácie. Ak chcete implementovať vhodný blog, musíte si kúpiť a pripojiť príslušný modul.

SEO priateľskosť

Pre zabezpečenie SEO-priateľský obchod na OpenCart, bude musieť fungovať. Musíte nakonfigurovať CNC, implementovať kanonické adresy URL, vytvoriť mapu lokality. Úlohy sú riešené pomocou platených SEO kombinácií. Môžete tiež nájsť monofunkčné voľné moduly pre každú úlohu.

WordPress

Najobľúbenejší univerzálny CMS na svete.

popularita

Vo februári 2019 sa WordPress v kombinácii s WooCommerce radí na prvé miesto v počte online obchodov. Táto štatistika nezahŕňa internetové obchody, ktoré spúšťajú WordPress bez WooCommerce. To znamená, že konečná popularita motora je vyššia ako 22% znázornená na obrázku.

Podmienky používania

WordPress a WooCommerce môžu byť použité zadarmo, to sú open source produkty.

infraštruktúra

WordPress má referenčnú infraštruktúru. V oficiálnom katalógu sú tisíce bezplatných pluginov a tém šablón. Komerční developeri ponúkajú platené riešenia. Majiteľ obchodu bude môcť ľahko nájsť špecialistu, ktorý pracuje s WordPressom.

Jednoduchá inštalácia, konfigurácia a správa

V neposlednom rade je popularita WordPress určená jednoduchosťou práce s týmto motorom. S WordPress a WooCommerce sa môže zaoberať ktokoľvek bez špeciálneho tréningu. A vďaka tisíckam zásuvných modulov môže každý vlastník lokality implementovať takmer akúkoľvek funkčnosť bez pomoci programátorov.

funkčnosť

Webovú stránku WordPress môžete premeniť na internetový obchod pomocou niekoľkých kliknutí pomocou WooCommerce alebo iných doplnkov elektronického obchodu. Základné funkcie WordPress nestačí pre veľké internetové obchody. Potrebné funkcie sú však ľahko implementovateľné pomocou bezplatných a platených modulov.

SEO priateľskosť

WordPress stránky sú štandardne SEO-priateľské. S pomocou kombinuje ako All in One SEO Pack, môžete vyriešiť všetky problémy spojené s technickou optimalizáciou. Tiež na webe beží WordPress, môžete nastaviť cache do niekoľkých kliknutí, nainštalovať zrýchlené mobilné stránky, implementovať microdata.

"1C-Bitrix"

Komerčný motor, ktorý je vhodný pre rozsiahle a navštevované projekty.

Naše stránky pracujú na 1C-Bitrix. A ľahko odoláva prílivu dopravy.

popularita

"Bitrix" - najobľúbenejší box v CMS pre internetové obchody v runete. TexTerra je oficiálnym partnerom Bitrixu, takže tento motor poznáme veľmi dobre.

Podmienky používania

"1C-Bitrix" - komerčný CMS. Ak ju chcete použiť, musíte si kúpiť licenciu.

infraštruktúra

Hotové šablóny a moduly sú k dispozícii na trhu Bitrix. To umožňuje majiteľom obchodov rozšíriť funkčnosť motora bez účasti programátorov.

Je ľahké nájsť vývojárov na trhu, ktorí pracujú s Bitrix. Držitelia licencie majú k dispozícii bezplatnú technickú podporu.

Jednoduchá inštalácia, konfigurácia, administrácia

Inštalácia a prispôsobenie Bitrix je ťažšie ako WordPress. Nepripravení užívatelia sú lepšie zveriť túto úlohu profesionálom. To platí najmä v prípade, ak stránku integrujete s inými produktmi 1C, napríklad 1C-Enterprise.

Je ľahké spravovať obchod na Bitrix, nepotrebuje technické znalosti. Pre publikovanie článkov, stránok a produktových kariet v motore je vhodný vizuálny editor. Časť pre editáciu adresára je intuitívna.

funkčnosť

V CMS "Bitrix" implementoval proaktívnu ochranu pred vírusmi a inými vonkajšími vplyvmi. Z tohto dôvodu sú fakturačné údaje a informácie o zákazníkoch chránené pred únikmi.

Obchody na Bitrix sú ľahko škálovateľné, takže CMS je považovaný za jedno z najlepších riešení pre veľké projekty.

SEO priateľskosť

Na trhu "Bitrix" sú pripravené hotové SEO moduly, ktoré poskytujú technickú optimalizáciu. S ich pomocou sa tieto problémy riešia:

 • Generovanie a automatická aktualizácia sitemap.xml sitemap.
 • Generovať a upravovať súbor robots.txt.
 • Automatické generovanie alebo manuálna úprava metadát stránky (názov, popis).
 • Implementujte Schema.org micromarking pre úryvky z rozšíreného vyhľadávania.
 • Implementácia protokolu Open Graph na vytvorenie atraktívnych úryvkov na sociálnych sieťach.

Joomla!

Populárny motor, ktorý sa používa na vytváranie stránok akéhokoľvek typu.

popularita

Podľa W3Tech, Joomla! na druhom mieste v popularite medzi všetkými CMS. Záujem o tento motor neustále klesá, pretože na trhu sa objavujú funkčnejšie a pohodlnejšie platformy. Napriek tomu si môžete urobiť on-line obchod na "Jumla".

Podmienky používania

Voľný open source engine.

infraštruktúra

V Joomle! Existuje mnoho modulov na rozšírenie funkčnosti lokality. K dispozícii sú motívy šablón. Avšak počet voľných modulov a tém "Joomla" je výrazne nižší ako WordPress.

Vlastník stránok Joomla môže počítať s pomocou komunitných a komerčných vývojárov. CMS má však povesť komplexného motora, s ktorým nie všetci odborníci súhlasia.

Jednoduchá inštalácia, konfigurácia a správa

Joomla stránky! Môžete inštalovať a konfigurovať sami. Pre osobu bez skúseností a minimálneho technického školenia je však ťažké. Preto je lepšie zveriť vytvorenie obchodu na tomto CMS špecialistom.

funkčnosť

Stránky Joomla! Transformované na internetové obchody s bezplatnými a platenými elektronickými obchodnými modulmi, napríklad VirtueMart, Eshop alebo J2Store. Vyžaduje sa prispôsobenie internetu: inštalácia platobných modulov, integrácia s doručovacími službami.

SEO priateľskosť

Môžete zabezpečiť, že obchod Joomla spĺňa technické požiadavky vyhľadávačov pomocou zabudovaných nástrojov a rozšírení SEO. K dispozícii sú bezplatné multifunkčné moduly, napríklad SEO Boss.

Drupal

Flexibilná platforma vhodná pre rozsiahle projekty.

popularita

Drupal sa radí na tretie miesto v popularite na celom svete medzi lokalitami všetkých typov. Elektronický obchodný modul Drupal Commerce má povesť jedného z najkvalitnejších riešení pre internetové obchody s otvoreným zdrojovým kódom.

Podmienky používania

Jedná sa o open source CMS, ktorý možno bezplatne používať na komerčné účely.

infraštruktúra

Na implementáciu potrebnej funkcionality môžete použiť platené a bezplatné moduly z oficiálneho katalógu. Existujú témy šablón, ale pre komerčné projekty je potrebné ich prispôsobiť.

Existuje aktívna rusky hovoriaca komunita Drupal, kde môžete získať pomoc od vývojárov alebo skúsených vlastníkov stránok na tejto platforme.

Jednoduchá inštalácia, konfigurácia a správa

Inštalácia a konfigurácia Drupalu vyžaduje technické znalosti, preto je najlepšie túto úlohu delegovať na špecialistov. To platí najmä v súvislosti s potrebou inštalovať a prispôsobiť sa spustiť v rámci elektronického obchodu Drupal Commerce alebo alternatívne riešenie. Administrácia internetového obchodu na Drupale vyžaduje minimálny tréning.

funkčnosť

Pomocou modulu Drupal Commerce môžete realizovať online obchod s pohodlným katalógom, filtrovaním produktov pre rôzne vlastnosti. S pomocou hotových modulov sa implementuje Schema.org micromarking a hodnotenie užívateľov produktov, zoznamy želaní a ďalšie funkcie stránok elektronického obchodu.

SEO priateľskosť

Drupal podporuje CNC a kanonické URL. Môžete vygenerovať súbor s automatickou aktualizáciou. Môžete vyplniť stránky metadát vrátane stránok produktu. Motor ukladá stránky do vyrovnávacej pamäte, čo zrýchľuje sťahovanie.

Magento

Populárna platforma elektronického obchodu s rozvinutou komunitou a modernými funkciami.

popularita

Podľa BuiltWith, je to jeden z piatich najpopulárnejších motorov elektronického obchodu na svete.

Podmienky používania

Magento ponúka komunitu, ktorú môžete používať zadarmo. Tento produkt je určený pre malé podniky. Pre veľké podniky existuje platené podnikové riešenie.

infraštruktúra

Existuje oficiálny trh s rozšíreniami a témami. Neštandardné funkcie môžu byť implementované komerčnými vývojármi. V runete, Magento je výrazne horšie v popularite ako OpenCart a Bitrix, takže je predčasné hovoriť o formovaní komunity. Avšak medzi vývojármi má platforma dobrú povesť.

Jednoduchá inštalácia, konfigurácia a správa

Môžete zostaviť a konfigurovať zostavenie pre komunity bez technického školenia. Avšak prispôsobenie platformy internetu, ako aj realizácia veľkých projektov, je lepšie zveriť skúsených odborníkov. Ak chcete spravovať internetový obchod na Magento, špeciálne znalosti nie sú potrebné.

funkčnosť

Magento podporuje progresívnu technológiu webových aplikácií. To zaisťuje vysokú použiteľnosť stránok na mobilných obrazovkách, vysokú rýchlosť načítania stránok. Platforma podporuje vizuálneho tvorcu stránok, pomocou ktorého môžete vytvárať vstupné a produktové karty bez zručností webového vývojára.

SEO priateľskosť

Magento podporuje jemné nastavenia SEO:

 • CNC a kanonické adresy URL.
 • Generovanie a automatická aktualizácia mapy lokality.
 • Spravovať indexovanie stránky.
 • Ukladanie stránok do vyrovnávacej pamäte.
 • Správa metaúdajov.

MODx

MODX je k dispozícii v dvoch verziách: ako plnohodnotná platforma CMS alebo SaaS.

popularita

Podľa W3Techs, MODX používa 0,1% stránok na internete. CMS nie je medzi lídrom v popularite, ale záujem o ňu rastie.

Podmienky používania

Voľný open source CMS.

infraštruktúra

Aktívna komunita vývojárov bola vytvorená okolo MODXu, ktorý komunikuje v anglicky hovoriacom fóre. V Slacku je tiež aktívny chat.

funkčnosť

MODX je umiestnený ako motor pre vývojárov a agentúry, ktoré robia online nakupovanie na kľúč. Na rozdiel od WordPressu bude zložité vytvoriť webovú stránku MODX bez technických znalostí.

MODX z krabice poskytuje vysokú rýchlosť načítania stránky, ochranu údajov, prispôsobivosť. Pomocou ďalších modulov z trhu môžete rozšíriť funkčnosť, napríklad pridať viacjazyčnosť, pripojiť antispamový filter, integrovať stránku s platobnými systémami.

SEO priateľskosť

MODX podporuje funkcie, ktoré sú potrebné pre technickú optimalizáciu pre vyhľadávače:

 • CNC, kanonická adresa URL.
 • Spravovať metaúdaje stránky.
 • Optimalizácia obrazu.
 • Ukladanie stránok do vyrovnávacej pamäte.
 • Integrácia s analytickými službami a webmasterskými kanceláriami.

Na trhu sú multifunkčné SEO moduly, pomocou ktorých môžete poskytovať ďalšie funkcie: generovať mapu stránok, implementovať mikrodáta, pridávať na stránku zrýchlené mobilné stránky.

PrestaShop

Špecializovaný motor a platforma pre internetové obchody.

popularita

PrestaShop prevádzkuje 1,4% stránok na motoroch, čo predstavuje 0,8% z celkového počtu stránok.

Podmienky používania

CMS je možné používať zadarmo. Platforma SaaS je k dispozícii pre platené predplatné.

infraštruktúra

Existuje aktívne fórum v anglickom jazyku, na ktorom komunikujú vývojári a vlastníci stránok. Oficiálny adresár má motívy šablón a doplnky, aby sa zlepšili možnosti stránky. PrestaShop má zmiešanú reputáciu medzi vývojármi. Preto môžu nastať problémy pri hľadaní špecialistov pracujúcich s týmto motorom.

funkčnosť

PrestaShop je špecializovaný elektronický obchodný motor, takže všetky funkcie internetového obchodu sú pre majiteľa stránky k dispozícii. V ovládacom paneli je jednoduché CRM, s ktorým môžete spravovať objednávky.

V katalógu tém si môžete vybrať komerčnú šablónu a prispôsobiť ju téme obchodu. V katalógu modulov existujú riešenia na integráciu stránok s platobnými službami, implementácia vyskakovacích okien, autorizácia prostredníctvom sociálnych sietí a pod.

SEO priateľskosť

Pomocou zabudovaných funkcií motora alebo ďalších modulov môžete poskytnúť technickú optimalizáciu stránky:

 • Generovať xml sitemap.
 • Implementovať CNC.
 • Добавить атрибут alt к фотографиям товаров.
 • Внедрить протокол Open Graph.
 • Добавить метаданные на страницы продуктов.

Многофункциональные SEO-модули для PrestaShop платные.

Moguta

Российская CMS для интернет-магазинов, базовые возможности которой доступны бесплатно.

Популярность

Движок пока не пользуется глобальной популярностью. По данным владельцев продукта, на нем работает около 60 000 магазинов. Подавляющее большинство из них - в рунете.

Условия использования

Сборка "Витрина" с базовой функциональностью доступна бесплатно. Profesionálni e-obchodníci by však mali venovať pozornosť platenej montáži s rozšírenou funkčnosťou. Od februára 2019 stoja od 7000 rubľov.

infraštruktúra

Na oficiálnom fóre Moguta komunikujú vývojárov a vlastníkov stránok. Tu si môžete objednať plugin s jedinečnou funkčnosťou. K dispozícii je katalóg hotových riešení. Väčšina pluginov sa predáva, ale existujú bezplatné riešenia.

Všeobecne platí, že Moguta je horšie ako populárne motory z hľadiska popularity a úrovne rozvoja infraštruktúry. CMS má však dobrú povesť medzi vývojármi a vlastníkmi stránok.

funkčnosť

Všetky zostavy, vrátane voľných, podporujú základné funkcie internetového obchodu: zobrazovanie katalógu výrobkov s cenami, vozíkom, stránkou objednávky. Funkčnosť je možné rozšíriť o pluginy.

Platené verzie z krabice sú integrované s platobnými službami, Yandex.Market, 1C produkty. Aj v platených verziách sú uvedené sekcie "S týmto produktom sú zakúpené", možnosť zmeniť mernú jednotku, vybrať menu. Vo voľnej verzii budú tieto funkcie musieť byť prepojené pomocou platených zásuvných modulov.

SEO priateľskosť

Rozšírené nastavenia SEO sú k dispozícii v platených verziách z krabice. Patrí medzi ne CNC, kanonické adresy URL, optimalizácia kódu na urýchlenie načítania stránky. Katalóg doplnkov platil a bezplatne moduly pre technickú optimalizáciu.

UMI.CMS

UMI je k dispozícii ako CMS a ako platforma SaaS.

popularita

Podľa W3Tech, UMI motor beží 0,1% z celkového počtu miest na svete. Podľa majiteľov výrobku používa UMI približne 800 tisíc stránok.

Podmienky používania

Platený produkt. Náklady na montáž pre internetové obchody vo februári 2019 sa pohybujú od 22 000 rubľov.

infraštruktúra

Vlastníci produktov poskytujú technickú podporu zákazníkom. Oficiálne stránky majú fórum, kde môžete nájsť odpovede na otázky o práci s motorom. Tu nájdete vývojárov tretích strán, ktorí pracujú s UMI.CMS. Existujú šablóny tém a modulov pre webové stránky na trhu. Platí sa väčšina doplnkov.

funkčnosť

Zostavy pre internetové obchody sú pripravené na online obchodovanie ihneď po inštalácii na server. Stránka má katalóg tovarov, sekciu publikácií. Zabudovaný modul presmerovania vám pomôže nastaviť presmerovania bez zmeny súboru .htaccess.

Z admin stránky môžete spravovať poštové zásielky, sledovať štatistiky návštev a objednávok. Existuje modul na vytváranie predplatných formulárov.

SEO priateľskosť

Montáž pre obchody obsahuje modul SEO. To vám umožní rýchlo integrovať stránky s Yandex.Webmaster, spravovať stránky metadát, určiť frekvenciu dotazov, sledovať polohu stránky vo výsledkoch vyhľadávania.

Výsledky: ktorý CMS je lepšie použiť na vytvorenie internetového obchodu

Ak robíte malý e-commerce projektu sami, dávajte pozor na open source CMS. V kategórii "najlepší voľný motor pre internetový obchod", dvaja vodcovia: OpenCart a WordPress. Ide o platformy s rozvinutou infraštruktúrou, širokou funkcionalitou a prakticky neobmedzenými možnosťami prispôsobenia.

Ak robíte veľký projekt a dôverujete vytvoreniu stránky profesionálom, venujte pozornosť "Bitrix" a Magento. Prvý motor je populárny v runete a druhý patrí medzi najobľúbenejšie platformy elektronického obchodu na svete. Pozornosť si zaslúži aj menej populárny CMS, napríklad Moguta a MODX.

Súhrnná tabuľka pomôže opäť vyhodnotiť motory a rozhodnúť, ktorý CMS je lepšie urobiť online obchod. Charakteristiky v tabuľke sú hodnotené na päťbodovej stupnici, body sú označené hviezdičkami.

CMS / Vlastnosti

popularita

infraštruktúra

funkčnosť

Jednoduchosť vývoja a riadenia

zadarmo1

OpenCart

*****

*****

*****

****

****

WordPress

*****

*****

*****

*****

*****

"Bitrix"

*****

****

*****

***

*

Joomla!

***

***

***

***

***

Drupal

***

****

****

***

***

Magento

***

***

****

***

***

MODx

***

***

***

**

***

PrestaShop

***

***

****

***

***

Moguta

**

***

****

***

*

UMI.CMS

***

***

****

***

*

1 Zohľadnite podmienky používania motora, ako aj dostupnosť vysokokvalitných bezplatných riešení pre rozšírenie funkčnosti.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár