Bezplatné analógy populárnych programov: hľadáme náhradu za Adobe, MS Office a zvyšok buržoázie

Je hlúpe predpokladať, že slobodný softvér môže úplne nahradiť profesionálne drahé produkty. Ale vo väčšine prípadov 90% schopností týchto veľmi profesionálnych produktov sa jednoducho nepoužíva. A sťahujeme ich, pretože toto je prvá vec, ktorá príde na myseľ. Ako výsledok, voľné programy zostávajú v tieni, a naozaj tam sú skutočné diamanty medzi nimi, že vyrovnať sa s ich úlohami o nič horšie ako ich konkurenti.

Jediná vec na zapamätanie je, že poplatok za bezplatné používanie je nestabilita, zamrznutie, chyby a obmedzenia. Pre profesionálnu činnosť je to veľký mínus.

V skutočnosti existujú dva hlavné typy slobodného softvéru: open-source a freemium. V prvom prípade je softvér vyvinutý nadšencami a každý môže prispieť k rozvoju. V druhom prípade dodávateľom produktu sú developerské spoločnosti, ktoré spolu s bezplatnou ponukou ponúkajú rozšírenú verziu.

V tomto prehľade zvažujeme najzaujímavejšie varianty oboch typov.

Balíka Office: alternatívy balíka Microsoft Office

Všetky nižšie uvedené programy môžu otvárať súbory MS Office a ukladať ich do doc, ppt, xslx atď., Ale môžu vzniknúť problémy s kompatibilitou - v rôznych programoch a verziách sa môže zobrazovanie dokumentov líšiť.

Napríklad je lepšie byť opatrný pri úprave textového dokumentu s komplexnou štruktúrou (obsahujúcou tabuľky, obrázky atď.) Na neskoršie otvorenie v programe Word. Dokumenty sa môžu zobrazovať odlišne v rôznych verziách programu Word, štruktúra je skreslená, prehľadávanie údajov, atď. Nehovoriac o tom, že niekedy sú súbory rozbité analógmi MS Office aj pri otvorení.

Úrad WPS

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť manuál (eng.)

typ: freemium

operačný systém: Windows, Linux

Ruský jazyk: Áno

Prakticky "klon" kancelárskeho balíka z "Microsoft". Svojím všeobecným vzhľadom a funkčnosťou nie sú tak ľahko odlíšiteľné od originálu, ale ak sa ponoríte o niečo hlbšie, objavia sa niektoré rozdiely.

Balík obsahuje analógy troch najbežnejších programov - Writer (analógový Word), Tabuľkový procesor (Excel), Prezentácia (Power Point).

Okrem toho WPS Cloud prichádza pre cloudové úložisko a synchronizáciu súborov. Ak si vytvoríte účet, môžete si tiež stiahnuť bezplatné šablóny dokumentov.

Zaujímavou vlastnosťou, ktorá okamžite upúta pozornosť, je prítomnosť úchytiek na otváranie viacerých dokumentov naraz. Nie je potrebné otvárať veľa okien, ako je to v prípade MS Office. No, bočný panel je určitý druh inovácie, ktorá, ako sa ukázalo, nie je prítomná len v tomto kancelárskom balíku.

Najviac pracujem s Power Pointom, takže som najprv študoval Presentation. Po polhodine práce s programom som bol absolútne potešený: takmer všetko, čo je v Power Point, je tu k dispozícii, navyše sú tu aj ďalšie efekty pre animáciu (v porovnaní s verziou 10. ročníka). Áno, a zvyknúť si na rozhranie bolo jednoduché - väčšina nástrojov zostala na rovnakom mieste.

Hlavnou vecou pre mňa je schopnosť ukladať prezentácie vo formáte videa. Prezentácia WPS našťastie ponúka až dve možnosti pre finálne súbory pre tvorcov videa: avi a mp4. Je to ešte lepšie, ako som zvyknutý pracovať s Power Pointom.

Mohol by zavolať balík lepšiu alternatívu k MS Office, aspoň program pre vytváranie prezentácií, ale nie všetko sa ukázalo tak hladko. Animácia pomocou riadkov v prezentácii nefunguje - program jednoducho visí a neumožňuje aplikovať efekt. V tejto súvislosti nemôžem ešte povedať, že WPS Office môže úplne nahradiť MS Office. Koniec koncov program zadarmo.

Keď pracujete v Writer, všimnete si aj nejaké nepríjemné drobnosti. Napríklad spojovník sa štandardne nezmení na pomlčku a návrh zoznamov ponechá veľa na požadovaní. Ale toto sa dá zistiť a stráviť čas ladením. Ďalšou zjavnou nevýhodou je, že zber objektov SmartArt je príliš skromný.

FreeOffice

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť odporúčanie

typ: freemium

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Podobný balík, tu sú tri rovnaké analógy, ale pod rôznymi názvami. Dizajn a funkčnosť sú tiež takmer úplne skopírované, aj keď jednoznačne chýba nástroj na vytváranie diagramov a objektov SmartArt. Vkladanie objektov OLE je k dispozícii, ale to je trochu iné.

Užitočná funkcia - export do Epubu. Nehovoriac, že ​​nástroj funguje dokonale, pretože rozloženie stále letí v konečnom súbore, ale pre preklad obyčajného textu do tohto formátu je celkom pohodlné.

Viac ako niektoré cool chipy si nevšimli. Je to, že vzhľad textu v prezentáciách je možné vykonať samostatne listom alebo slovom.

FlexiPDF v základnej verzii, ktorú tvorcovia ponúkajú ako bonus k balíku, sa ukázal ako zbytočný: text v ňom nemôžete upravovať, môžete ho len pridať.

Na stiahnutie je potrebné vyplniť formulár na stránke.

Otvorená kancelária

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť dokumentácia

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Na rozdiel od predchádzajúcich balíkov, sada Open Office obsahuje šesť programov:

 • Spisovateľ (dokumenty);
 • Calc (tabuľky);
 • Impress (prezentácia);
 • Základňa (databázy);
 • Matematika (kreslenie matematických vzorcov);
 • Kreslenie (vytvorenie vektorovej grafiky).

Tento balík s najnovšou verziou sa podobá skorej verzii MS Office: žiadne pohodlné karty s nastaveniami - len rozbaľovacia ponuka; žiadna sada štýlov pre objekty; SmartArt a krásne grafy sú nepravdepodobné v plánoch na blízku budúcnosť (podľa rýchlosti aktualizácií). No, aspoň dobrý (v porovnaní s MS) kolekciou vložených klipov.

Impress pôsobivého titulu sám. Uloženie prezentácie vytvorenej v programe môže len dobrá grafika, načítaná zvonka.

S Impressom je problém, že aplikácia neotvorí niektoré prezentácie (spravidla ťažšie). V iných baleniach to nebolo dodržané.

Mimochodom, v Open Office sú často problémy s kompatibilitou. Napríklad súbor doc uložený v programe Writer s menovkami alebo obrázkami sa môže v programe Word zobraziť nesprávne.

Úprimne, nevidím dôvod, prečo zo všetkých bezplatných náprotivkov MS Office zvoľte Open Office. Je to pre kreslenie vzorcov a prácu s databázami, hoci na rovnaký účel existujú aplikácie v Kancelárii Libre.

Kancelária Libre

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť dokumentácia

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Kancelária Libre je veľmi podobná Open Office, čo nie je prekvapujúce, pretože korene týchto dvoch balíkov rastú z jedného miesta: to sú deti prvého seriózneho analógu MS Office - StarOffice. Kancelária Libre dokonca zahŕňa všetkých šesť rovnakých programov ako Open Office. Ale vo vzhľade a funkčnosti sú stále mierne odlišné.

Kancelária Libre sa vyvíja oveľa rýchlejšie ako jej „brat“. Možno to posudzovať nielen podľa vzhľadu programov, ale aj podľa funkčnosti. Na rozdiel od Open Office napríklad Libre Office podporuje vstavané fonty, čo uľahčuje prenos dokumentov medzi rôznymi zariadeniami.

Ak sa pozriete globálne, rozdiel medzi balíčkami je minimálny. Kým obaja zrejme stratí na rovnaký WPS, nehovoriac o Microsoft Office.

Práca s rastrovou grafikou: alternatívy k Adobe Photoshop, Affinity Photo

GIMP

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť vodcovstva

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

GIMP je považovaný za jedného z hlavných konkurentov Photoshopu, ale o akej súťaži sa môžeme porozprávať, ak tu ešte neexistuje funkcia nedeštruktívneho editovania. A to nie je jedinou nevýhodou editora.

Keď som sa prvýkrát presťahoval do GIMPu po Photoshope, bolo to strašne nepríjemné. Postupom času, viac alebo menej zvyknutí, ale keď som sa vrátil do Photoshopu, bol uľavený. V skutočnosti potrebujem grafický editor hlavne pre jednoduché spracovanie fotografií a prekrytie textu. Zdá sa, že GIMP (ako program na manipuláciu s obrázkami) by sa s týmito úlohami mal dobre vyrovnať, ale aj tu stráca. Stále pridávam text vo Photoshope: ľahšie sa používa a sú k dispozícii ďalšie možnosti formátovania.

Nie je to tak dávno, čo tam bola nová verzia s atraktívnejšie rozhranie, pripomínajúce Photoshop, a nové funkcie. To nefungovalo takto: na mojom Windows 7, program prestane pracovať, keď sa snažím vytvoriť nový súbor. To je na začiatku. Pamäť-pamäť.

Treba si však uvedomiť, že Gimp je stále najvýkonnejší a multifunkčný. Ponúka mnoho príležitostí. Je pravda, že len málo ľudí vie, ako ich používať. Oficiálny manuál je dosť podrobný, ale existuje niekoľko dobrých lekcií video v ruskom jazyku. Možno preto, že je jednoduchšie pre ľudí stiahnuť pirátske "Photoshop", ako strácať čas na zvládnutie tohto nepochopiteľné "Gimp".

V "Photoshope" s grafikou, môžete robiť takmer čokoľvek, a dobré, a "Gimp" sa nemôže pochváliť s ním. Napríklad profesionálni umelci budú musieť prekonať veľa pokusov, ak sa rozhodnú tu nakresliť. Preto väčšina z nich na tento účel uprednostňuje "Krétu".

Rozšírte možnosti funkcie „Gimp“ pomocou doplnkových doplnkov, kief, šablón, pozadia atď.

Mimochodom, program ticho číta psd, ale pretože to nie je natívny formát GIMP, nie je s ním kompatibilný. Napríklad editor nepodporuje vrstvy úprav a textové vrstvy v PSD sa pri otvorení rastrujú.

Užitočné odkazy:

 • Gimp lekcie v ruštine
 • 10 funkcií Photoshop CC nájdete v Gimp 2.10 (Eng.)
 • Davies Media Design - návrhársky kanál Gimp s podrobnými inštrukciami a ponaučeniami.
 • Ako obnoviť staré fotografie v Gimp 2.10 (po anglicky)
 • Zapnutie fotografie do kresleného portrétu
 • Návrh stránky v "Gimp" (eng.)

Kriti

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť manuál (eng.)

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno (čiastočne)

Krita je skvelý doplnok k Gimp. Ak je prvý nástroj zameraný primárne na editovanie obrázkov, potom druhý je na ich vytváranie (kreslenie ilustrácií, komiksov, textúr). To však neznamená, že nemôžete pracovať s hotovou grafikou na Kréte. Základné funkcie "Photoshop" sú k dispozícii tu: zarovnať horizont, opraviť kožné hrbole, ukladať a upravovať text, vytvoriť šablónu pre dizajn v sociálnych sieťach - to všetko sa tu robí tak jednoduché.

Štandardne je nainštalovaný plugin G'MIC, ktorý pridáva množstvo zaujímavých filtrov na spracovanie fotografií. Mimochodom, tento plugin môže byť nainštalovaný v Gimpe.

No, najdôležitejšia vec - tu je len nádherná sada štetcov a vynikajúce možnosti na kreslenie grafickým tabletom.

Užitočné odkazy:

 • Základné funkcie a nastavenia
 • Výberové nástroje v Kréde
 • Vytvorenie animácie (angličtina)
 • Kreslenie karikatúry bojovník v Krita a Inkscape (eng.)
 • David Revoy - open-source kanál umelca s tutoriálmi na "Kréte" (eng.)

Foto Pos Pro

Oficiálne zdroje: lokalita pomoc | výukové programy (angl.)

typ: freemium

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Žiadna

Dobrý amatérsky philistine editor fotografií. Existujú dve verzie: pre začiatočníkov a profesionálov. Ale to sa zmení s jedným súborom, výber verzie je na začiatku programu.

Jednoduchá verzia: základné nástroje (výber, klonovanie, orezanie atď.), Schopnosť otáčať, odrážať, meniť veľkosť a veľký výber jednoduchých efektov pre fotografie.

Profesionálna verzia je bližšie k Photoshopu, pokiaľ ide o funkčnosť, ale rozhranie je od neho veľmi odlišné. Ak chcete nájsť všetko, čo býval, pracovať v "Photoshop", bude musieť tvrdo pracovať.

Vo fáze prekrývania textu na fotografii som to vzdal. Tu je tento nástroj ešte horší ako v Gimpe. A ak chcete zrušiť poslednú akciu, vyhodíte z programu.

Zdá sa, že je to dobrý program, veľa nástrojov, ale kto to potrebuje, ak tu nie je možné pracovať. Nakoniec som sa rozhodol pracovať so šablónami koláží, ktoré program ponúka. Vybral som si viac či menej atraktívny, ale ... naložený vo forme bieleho štvorca. Opona.

Paint.NET

Oficiálne zdroje: webová stránka stiahnuť dokumentácia (anglicky)

OS: windows

Ruský jazyk: áno

Toto dieťa, samozrejme, nie je ani konkurentom Ghimpu, ale vie tiež prekvapiť. To isté, čo užívatelia Windows Paint milujú, len vylepšené a vylepšené, ľahko zvládne primitívne funkcie "Photoshopu".

Tu môžete vykonať jednoduchú korekciu farieb a dokonca použiť filtre (tu sa nazývajú efekty). Filtre skreslenia môžu kaziť kvalitu fotografie. Ale ako amatérsky fotograf som v zásade spokojný s nástrojmi na korekciu farieb.

Prejdime však minusy:

 • Mnohé filtre sú chladné, ale úplne zbytočné. Napríklad odstránenie červených očí funguje iba v polovici.
 • Nie je možné kresliť tu. Štetce s tuhosťou 100% a 1% sa veľmi nelíšia. Výber foriem pre kefy je obmedzený, 90% štetcov - texturových.
 • Text nie je zvlášť upraviteľný. Je to všetko ako v starom Paint.
 • Málo nástrojov.
 • Myslí si, že dlho, keď aplikuje efekty (rovnako ako Photo Pos Pro).

Na oficiálnom fóre si môžete stiahnuť ďalšie pluginy. Napríklad, aby sa otvoril psd.

Práca s vektorovou grafikou: alternatívy k Adobe Illustrator, Corel Draw

Inkscape

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť vodcovstva

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

InkScape je skvelá alternatíva k populárnej Adobe Illustrator. Takmer všetko, čo sa dá urobiť, môže byť vykonané v Inkscape. Ak pracujete s Illustratorom, proces učenia bude rýchlejší.

Samozrejme, rozdiely sú prítomné. A to nielen v dizajne rozhrania. Napríklad v Illustratore je jednoduchšie pracovať s textom a prechody sú v Inkscape jednoduchšie. Jednou z hlavných výhod Inkscape oproti plateným programom je rýchlosť a schopnosť bežať na relatívne slabých zariadeniach.

Kľúčové nevýhody:

 • Nestabilita: chyby, havárie a iné radosti open-source programov.
 • Nepodporuje CMYK, takže budete musieť vyladiť na prípravu súboru pre tlač.

Jedno riešenie pre CMYK (angličtina)

Dokonca aj v InkScape môžete kresliť pomocou tabletu, ale je to ťažšie ako v tom istom Illustratore.

Inkscape môžete otvárať, upravovať a dokonca ukladať súbory vo formáte ai. Ak však chcete súbor uložiť v tomto formáte, musíte ho najprv uložiť do formátu PDF a potom zmeniť rozšírenie. Ale s eps súbory, ak používate Windows alebo Mac, tam budú problémy kvôli nedostatku Ghostscript. Ak chcete pracovať správne s EPS, pozrite si pokyny na inštaláciu a nastavenie Ghostscript pre Windows.

Na oficiálnych stránkach si môžete stiahnuť rozšírenia na zjednodušenie práce a implementáciu zaujímavých a užitočných čipov.

Užitočné odkazy:

 • InkScape za 3 minúty
 • InkScape Tutoriály
 • Design webových stránok s InkScape
 • Logá By Nick - kanál amerického dizajnéra loga, ktorý sa presťahoval z Adobe Illustrator do Inkscape a neľutuje ho (tutoriály na Inkscape a Gimp)
 • Ako zmeniť tému na čiernu v systéme Windows (v angličtine)

Spracovanie fotografií: alternatívy k Adobe Lightroom

RawTherapee

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť informácie

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno (čiastočne)

Rozhranie RawTherapee k pravidelným používateľom Lightroomu sa môže zdať nezvyčajné a nepohodlné, ale je to otázka času. Program je určený na prácu s digitálnymi negatívmi (RAW), preto je zaujímavý predovšetkým pre fotografov. Aj keď tu môžete upravovať a spravovať JPEG fotografie.

výhody:

 • Dávkové spracovanie.
 • Nedeštruktívne úpravy (pôvodné súbory sa nezmenia).
 • Môžete si vytvoriť vlastné predvoľby.
 • Vysoko kvalitné nástroje ako Lr.

32-bitovú verziu pre Windows na oficiálnych stránkach nebolo možné nájsť, stiahnuť odtiaľ.

Užitočné odkazy:

 • Základy práce v RawTherapee: Časť 1, Časť 2
 • Korekcia farby RawTherapee
 • Spracovanie krajiny

Darktable

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť manuál (eng.)

typ: Otvorený zdroj

operačný systém: Windows (64-bitové), Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Ďalšou významnou alternatívou k Lightroom je editácia a korekcia farieb súborov RAW. Všetky výhody uvedené pre RawTherapee sú dostupné pre Darktable.

Nebudem ísť do detailov, pretože je nepravdepodobné, že by program bol zaujímavý pre ľudí, ktorí nie sú oboznámení s profesionálnym spracovaním fotografií a jednoducho používajú hotové filtre. Darktable je opäť určený pre fotografov a retušérov.

Užitočné odkazy:

 • Prehľad funkcií programu
 • Korekcia prímorskej krajiny v Darktable
 • Rýchle spracovanie na výšku v Darktable a Gimp (Eng.)
 • Ako upraviť RAW fotografie v balíku Gimp + Darktable (eng.)
 • Porovnanie Darkable a RawTherapee (angličtina)

Rozloženie dokumentov: alternatívy k Adobe InDesign, QuarkXPress

Scribus

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť manuál (eng.)

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Scribus je určený pre tlač. Je možné písať knihy, časopisy, noviny, vizitky, bulletiny atď. Ďalšou užitočnou vlastnosťou je vytvorenie interaktívneho PDF. Scribus podporuje CMYK a RGB.

Aby program fungoval správne vo Windows, musíte nainštalovať GhostScript.

Je ťažké volať program konkurentom InDesignu alebo QuarkXPressu - Scribus sa ani nedostane k zastaralému Page Makerovi. Ale to bude prísť ako možnosť pre tých, ktorí ukladajú niečo nenáročné a nechcú platiť za zbytočné kudrlinky a pohodlie v InDesigne. Avšak, najprv musíte ešte zistiť, ako používať túto vec, pretože rozhranie je ďaleko od intuitívne.

Также нужно учитывать, что Scribus не поддерживает формат .indd, а InDesign не поддерживает формат .sla, поэтому если вы начинаете проект в "Скрибусе", будьте добры в нем же и закончить.

Полезные ссылки:

 • Методичка по "Скрибусу"
 • Видеоуроки
 • Еще одна подборка видеоуроков (англ.)
 • Дизайн профессиональных брошюр с помощью Gimp, Inkscape и Scribus (англ.)

Монтаж видео: альтернативы Adobe Premiere, Final Cut Pro, Sony Vegas

DaVinci Resolve

Официальные ресурсы: сайт | обучение (англ.)

Тип: Freemium

ОС: Windows (64-bit), Mac OS X, Linux

Русский язык: Да

Пожалуй, единственная бесплатная программа для монтажа, способная соперничать с гигантами рынка. Отчасти потому, что это уже не open-source. DaVinci Resolve - бесплатная версия платной программы, в которой ограничены некоторые возможности. Но имеющейся функциональности хватит с головой тем, кто непрофессионально занимается созданием видео.

Hlavným dôvodom, prečo DaVinci Resolve milujú profesionáli, je masívny nástroj na korekciu farieb. A zvyšok najnovšej verzie programu je takmer rovnaký ako program Premiere, čo vám umožňuje vytvárať skutočné majstrovské diela. Jedným zo slabých miest voľného DaVinci Resolve je nedostatok efektov, ktoré možno nájsť v Premiere.

Sotva je možné tento program odporučiť začiatočníkom, pre ktorých je strih videa určený na ukladanie základných efektov, orezávanie a upravovanie videoklipu pre video hosting. Ale ak sa vážne zaoberáte úpravou videa, DaVinci Resolve určite stojí za to venovať pozornosť.

Ak chcete stiahnuť program, musíte vyplniť krátky formulár.

Užitočné odkazy:

Hitfilm express

Oficiálne zdroje: lokalita manuál (eng.)

typ: freemium

operačný systém: Mac OSX 10.8+, Windows 7+ (64-bitový)

Ruský jazyk: Áno

Hitfilm Express je bezplatná verzia programu Hitfilm pre začínajúcich filmárov. Neexistuje len kompletná sada edičných nástrojov, efektov a rôznych funkcií na vytváranie amatérskych filmov, ale aj základná funkcionalita pre návrh pohybu.

Mohlo by to byť dobrou alternatívou k plateným video editorom, ak by nebol jeden z najpomalších. Toto je obzvlášť zreteľné pri montáži valcov s vysokým rozlíšením. V tomto ohľade vyhrá rovnaký program Adobe Premiere široké rozpätie.

Ak chcete program prevziať, musíte ho zdieľať v sociálnych sieťach a zaregistrovať.

Užitočné odkazy:

 • Poučenie spoločnosti Hitfilm Express
 • Hitfilm Express za 11 minút pre začiatočníkov (eng.)
 • Animácia loga šetriča obrazovky (eng.)
 • Vytváranie realistických filmových kúskov (eng.)

LightWorks

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť sprievodca |

typ: freemium

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno (čiastočne)

Hodný inštalačný program s mierne mätúcim rozhraním. V skutočnosti, všetky funkcie sú prezentované na štyroch kartách (top menu): import súborov projektu, strih videa, efekty (korekcia farieb, filtre, text, škálovanie, orezanie atď.) A audio editor.

Hlavné obmedzenie voľnej verzie: na export sú k dispozícii iba dva formáty - pre YouTube a Vimeo (maximálne 720p).

Užitočné odkazy:

 • Prehľad funkcií Lightworks
 • Efekty s chromakey vo Lightworks (eng.)
 • Vytvorenie prívesu a úprava hudby (eng.)
 • Práca so zvukom (eng.)

Kdenlive

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť vodcovstva

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Jednoduchý amatérsky video editor s veľkým výberom efektov a prechodov a schopnosťou vytvárať jednoduché animácie.

Kľúčové nevýhody:

 • Je ťažké zistiť, ako s programom pracovať. Ukázalo sa napríklad, že fragmenty musia byť umiestnené na rôznych stopách, aby sa prekrývali prechody. Po Vegas je ťažké si zvyknúť.
 • Pomalé vykresľovanie.
 • Neustále chyby.
 • Žiadna verzia pre Windows 32-bit, aj keď program nie je tak silný.

Užitočné odkazy:

 • Poučenie Kdenlive + užitočná teória
 • Úprava videí YouTube v Kdenlive
 • Video tutoriál pre nováčikov (angličtina)

Shotcut

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť videonávody (eng.)

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Keď som pracoval niekoľko minút v editore, uvedomil som si, že v podstate väčšinu práce, ktorú robím v Sony Vegas, možno preniesť sem. Pre inštaláciu jednoduchých klipov a screencastov pre YouTube je to celkom vhodné.

Sú tu filtre pre video a audio (jednoduchá korekcia farieb, spomalenie, zoom, chroma kľúč, atď.). Som rád, že môžete ľahko prekryť text s pozadím, voľne ho pohybovať po obrazovke a transformovať.

Užitočné čip, ako v "Vegas": jednoduchým pretiahnutím z rohu, môžete vykonať zoslabenie videa alebo zvuku. Ale znížiť objem ťahom už nebude fungovať.

Existujú aj chyby. Bolo napríklad trápne, že keď vložíte jeden fragment na druhý, spodný sa odstráni.

Užitočné odkazy:

OpenShot

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť manuál (eng.)

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

OpenShot je posledný na tomto zozname. V zásade toto je miesto, kde patrí. Toto je najviac limitovaných redaktorov.

Kľúčové nevýhody:

 • Zvuk nie je oddelený od videa pri načítaní na montážnu pásku - súbor je jedna stopa.
 • Je desivé pozrieť sa na prechody navrhnuté programom na úpravy, navyše je úplne nepochopiteľné, ako ich aplikovať tak, aby video vyzeralo normálne.
 • Hlasitosť zvuku je regulovaná iba menu, vyvolaným pravým kliknutím na stopu - je to veľmi nepríjemné.
 • Je možné pridať animované titulky, ale musíte najprv nainštalovať Blender.
 • K dispozícii sú aj jednoduché tituly, ktoré sa však nedajú preniesť do pracovného priestoru.
 • Málo efektov.

V programe som nenašiel hmatateľné výhody. Je lepšie používať štandardný program Windows Movie Maker.

Ako orezať video zadarmo: online a so softvérom

Zvukové spracovanie: alternatívy Adobe Audition

smelosť

Oficiálne zdroje: lokalita stiahnuť manuál (eng.)

typ: Otvorený zdroj

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Najvýkonnejší a zároveň jednoduchý bezplatný zvukový editor s veľkým arzenálom efektov, ktoré možno rozšíriť pomocou doplnkov. Z Adobe Audition, z profesionálneho hľadiska, je nepravdepodobné, že bude porovnávaný, ale pre amatérske úrovne schopností bude Audacity stačiť.

Čo možno urobiť v Audacity:

 • záznam, spracovanie alebo zmenu zvuku / hlasu;
 • pripojiť podcast;
 • traťová trať;
 • záznam tichší / hlasnejší;
 • a oveľa viac.

Na nahrávanie a spracovanie hlasu používam Audacity. Tu môžete veľmi rýchlo a jednoducho odstrániť hluk a odrezať prebytok.

Hlavným problémom Audacity je, že ukladá iba súbory vo formáte wav. Preto odporúčam stiahnuť Dark Audacity - verzia s vylepšeným rozhraním, ktoré vám umožní uložiť zvuk v troch formátoch, vrátane mp3.

Užitočné odkazy:

 • Audacity lekcie
 • Domáce audio: Audacity + Cubase 5
 • Ako nainštalovať VST pluginy v Audacity (anglicky)
 • Jednoduché efekty pre spracovanie zvukovej stopy (angličtina)

Oceanaudio

Oficiálne zdroje: lokalita download

operačný systémWindows, Mac OS X, Linux

Ruský jazyk: Áno

Audio editor s rozhraním, ktoré je menej zastrašujúce ako Audacity, a ľahšie sa s ním manipuluje. Oceanaudio môže byť oveľa menej ako jeho hlavný voľný konkurent, preto je vhodný hlavne pre základné spracovanie zvuku.

Sada efektov je pomerne skromná, ale je možné pripojiť VST-plug-iny pre rozšírenie funkčnosti.

Podľa vývojárov, hlavnou výhodou programu je schopnosť rýchlo spracovať veľké nahrávky. Aspoň také základné operácie ako kopírovanie, orezávanie, vkladanie by sa mali vykonávať okamžite.

Editor kopíruje a odstriháva naozaj rýchlo, ale súbory sa načítajú do pracovného priestoru každý druhý čas: rýchlo, pomaly, potom vo všeobecnosti program jednoducho zavrie.

Stojí to za to?

Slobodný softvér je populárnejší na Západe, kde sťahovanie pirátskych verzií programov môže byť oveľa drahšie ako ich nákup. Naša situácia je iná, takže ľudia sa úprimne čudujú, prečo trpieť s tým istým „Gimpom“, ak je slobodný „Photoshop“ na torrentoch.

Pokiaľ ide o profesionálov, sú pripravení preplatiť, aby sa zabezpečila rýchla a pohodlná práca. To je celkom rozumné. Tá istá spoločnosť Adobe značne zjednodušuje životy používateľov tým, že ponúka sadu produktov na rôzne účely predplatného a má z toho výhody.

Čas sú peniaze, a zadarmo programy z väčšej časti trvať tento čas. Áno, partia Gimp + RawTherapee môže byť nahradená duetom Photoshopu a Lightroomu, ale to nebude tak pohodlné ako v Adobe, kde sú všetky procesy ladené a optimalizované.

Platené balíky hovoria: "Len si to a urob to," a slobodný softvér z nás robí prácu tvrdšie. Jeden digitálny umelec v recenzii takýchto programov na svojom kanáli YouTube povedal, že "Gimp" mu dokonca dlhuje, pretože proces kreslenia ho morálne zabil. Takže voľné používanie nie je vždy prospešné.

Osobne používam mnoho programov uvedených v tomto prehľade a mám dosť ich schopností. Ale opäť, nie som profesionálny dizajnér, dizajnér a podobne.

Ak máte skúsenosti s používaním open-source a freemium-softvéru, podeľte sa o ne v komentároch.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár