Prečo váš obchodník potrebuje rozšírenú realitu: ako z toho vyťažiť čo najviac a urobiť vašu žiadosť

Rozšírená realita (rozšírená realita, AR) je fenomén, ktorý prenasleduje mysle majiteľov prístrojov na celom svete v druhej dekáde. Postoj k verejnosti zo strany verejnosti, obchodu a investorov nie je úplne jednoznačný. Veľká budúcnosť je prorokovaná k nemu, kríž je kladený na neho, a potom nový vzostup záujmu vzniká v dôsledku vzhľadu ďalšieho prekvapujúceho produktu (ako Pokemon Go alebo Magic Leap). Wow efekt pracuje s ranou, a technológia dostane nových fanúšikov. Jeho vznik sa len začína a podľa štúdie Juniper Research sa počet mobilných užívateľov AR v roku 2018 rýchlo zvýši na 200 miliónov (zo 60 miliónov v roku 2013). Poďme pochopiť, čo je v tejto technológii dobré a nie veľmi dobré, a aké príležitosti môže vaše podnikanie vyplynúť z jej aplikácie dnes.

Čo je to rozšírená realita a prečo je pre biznis zaujímavý?

AR je vrstva virtuálnych objektov s ďalšími interaktívnymi informáciami nad objektmi v reálnom svete. Pre aktiváciu tejto vrstvy je dostatok smartfónu. Preto mobilná rozšírená realita dostala takú šírku - nie sú potrebné žiadne drahé okuliare a prilby, to je pre vzdialenú budúcnosť a teraz stačí nainštalovať špeciálnu aplikáciu.

Pomocou technológií rozšírenej reality priťahujú spoločnosti pozornosť zákazníkov a pridávajú hodnotu samotnému produktu. Tu je príklad z Danone - reklamná kampaň s prvkami vzdelávacieho marketingu: na produktoch Rastishka sa objavil štítok Shazam, s ktorým sa dieťa ponorilo do interaktívnej hry. Cez obrazovku smartfónu sledoval dinosaura Dina a mapu hviezdnej oblohy, otočil sa a hľadal rôzne vesmírne objekty. S každým tvarohom jogurtu alebo Danone dostal dieťa magnet s planétou alebo súhvezdí, zozbieral ich do spoločnej mapy - každý z magnetov bol štítok, ktorý skryl svetlý priestor 3D animácie a zaujímavé informácie o objekte.

Rozšírená realita Aplikácia Aktivácia Label na produkty Danone

Technológie rozšírenej reality rozširujú možnosti interakcie s potenciálnymi zákazníkmi, ich možnosti sú obrovské. Samotné použitie AR nespôsobuje ťažkosti - formát dobre zapadá do bežných reklamných plagátov, letákov, billboardov, katalógov a stojanov. Billboard sa stáva akýmsi aktivačným bodom pre interaktívnu a vizuálnu zložku, miesto, kde sa môžete ponoriť do nového zážitku. Úlohou spoločnosti teraz nie je len zavedenie jednej reality na druhú, ale hľadanie spôsobov, ako udržať klienta, zapojiť sa do interakcie so značkou. A s týmto, rozšírená realita tiež zvláda úplne dobre, a to nielen kvôli wow efekt, ale aj kvôli gamification funkcie.

Kontaktujte nás Diskutujte? Rezervujte si bezplatnú konzultáciu
Môžete nás tiež kontaktovať na bezplatnom čísle 8 (800) 775-16-41

Ako je vytvorená rozšírená realita a ako klient vidí AR od značky. Nástroje a služby

Ako funguje rozšírená realita

Práca aplikácií rozšírenej reality sa zdá byť celkom jednoduchá - je tu štítok, na ňom je vložená virtuálna vrstva, je rozpoznaná smartfónom, ale pod ňou všetko leží o niečo komplikovanejší proces.

Smartphone s kamerou a vstavanými senzormi - gyroskop, akcelerometer, kompas, GPS, prostredníctvom špeciálnej aplikácie, priebežne analyzuje okolitý priestor, prijíma obraz a dáta na spracovanie (poloha v priestore, súradnice), ktoré potom identifikuje. Rozpoznávacie algoritmy určujú, čo človek vidí pred ním, kde je - na to, počítačové videnie, vyhľadávanie obrázkov v sieti, použitie objektov objektov. Aplikácia AR potom vyhodnotí, či možno pre tento reálny objekt nakresliť virtuálnu vrstvu. Na zjednodušenie procesu rozpoznávania boli vynájdené mnohé varianty etikiet, ktoré vo svojej jednoduchej verzii vyzerajú ako súbor geometrických tvarov v čiernobielom prevedení (rovnaký QR kód). Komplexnejšie algoritmy dokážu analyzovať fotografie, pričom ich vyberajú pre jedinečný súbor bodov. Video nižšie ukazuje, ako je štítok rozpoznaný a virtuálna vrstva je prekrytá na vrchu.

Po rozpoznaní štítku sa nad ním zobrazia objekty virtuálneho sveta - objekty v databáze aplikácie, platformy alebo služby AR sú priradené k tomuto obrázku. Skutočné sa spája s virtuálnym, obohateným o ďalšie informácie. V súčasnosti sa vývoj technologických aplikácií zameraných na smartfóny a tablety - ako najbežnejšie zariadenie medzi užívateľmi, ale na mnohých platformách, pozerá do budúcnosti a vytvára nástroje, ktoré sa teraz zdajú byť zbytočné, ale ich použitie nájde pri použití zariadení AR, ako je napr. HoloLens posilní svoju pozíciu medzi masami.

Koľko je rozvoj rozšírenej reality a kto to môže urobiť

Pri tvorbe profesionálnych aplikácií rozšírenej reality je hlavnou časťou práce tvorba kvalitného obsahu, ktorý bude v tejto aplikácii vizualizovaný a premýšľať, ako logika aplikácie spĺňa ciele a ciele marketingovej kampane. Marketingové agentúry sa môžu angažovať vo vývoji: zameriavajú sa na rozvoj propagačnej stratégie a technickí vývojári sú priťahovaní ako dodávatelia a možno aj spoločnosti, ktoré sa špecializujú na vytváranie projektov virtuálnej a rozšírenej reality.

Spoločnosti technického rozvoja využívajú silu mnohých odborníkov:

 • 3D dizajnéri, ktorí tvoria trojrozmerné modely tovarov, skenujú budovy a územia pomocou 3D skenera, vytvárajú vysoko kvalitné fotografie skutočných objektov a textúr na prenos do digitálnej reality;
 • herní dizajnéri, ak je projekt koncipovaný vo forme hry alebo obsahuje herný systém;
 • programátori, ktorí kombinujú pripravený obsah a tagy, používajú mechanizmy pripraveného počítačového videnia alebo vyvíjajú vlastné algoritmy tak, aby aplikácia fungovala optimálne a bola vhodná pre rôzne zariadenia;
 • mnohých ďalších úzkych odborníkov v závislosti od cieľov projektu.

Preto sú profesionálne aplikácie drahé - od 500 000 rubľov pre najjednoduchšie možnosti až po niekoľko miliónov rubľov, ak je úloha špecifická a vyžaduje neustálu interakciu s klientom. Načasovanie vývoja závisí aj od zložitosti realizácie a dôslednosti činností zákazníka a dodávateľa. Vývoj v priemere trvá minimálne jeden mesiac pre jednoduchú aplikáciu a až jeden rok - náročný. Vizerra, ktorá existuje na tomto trhu už viac ako 10 rokov a je v top 70 najrýchlejšie rastúcich inovatívnych spoločností na svete, zverejnila na svojich webových stránkach popis úrovne zložitosti vytvárania aplikácií s rozšírenou realitou a odhadovaného času vývoja. Samozrejme, tam budú tí, ktorí požiadajú o menšie množstvo pre vytvorenie aplikácie, ale súhlasí, že dávať aj 150.000 rubľov a získať žiadosť, ktorú by ste mohli urobiť v bezplatnej službe, nie je veľmi dobrá voľba pre hodnotenie účinnosti technológie vo vašom podnikaní.

To je to, čo môžete urobiť, ak zapojíte profesionálny rozvojový tím. Revitalizačné súpravy od firmy LEGO prilákali nových návštevníkov a zvýšili predaj.

Komplexnosť hľadania umelca na vytvorenie aplikácie rozšírenej reality je taká, že tento trh je na samom začiatku jeho formovania. Existuje len veľmi málo štandardov a osvedčených postupov v ňom, dokonca menej kvalitný obsah, a spoločnosti, ktoré ho môžu vytvoriť, sa dajú počítať na prstoch.

Zákazníci tiež netušia, aké vysoko kvalitné AR aplikácie sú, koľko môžu stáť a ako optimálne aplikovať rozšírenú realitu v podnikaní. Preto existuje veľké riziko, že k nešťastným exekútorom, ktorí výrazne poškodia váš rozpočet, narazí a účinok výsledku bude malý. V tomto prípade musíte dobre študovať portfólio spoločnosti a stavať na cieľoch, ktoré chcete dosiahnuť pomocou aplikácie AR. Je pravdepodobné, že keď sa nad tým zamyslíte, uvedomíte si, že rovnaký výsledok možno dosiahnuť s menej nákladnými metódami a bez AR, alebo odmietnete ďalšie „inovatívne“ funkcie, ktoré developer tak veľmi chváli.

Nie je ľahké sledovať efektivitu marketingových kampaní s využitím rozšírenej reality, a to ani pri vývoji profesionálnej aplikácie. Môžete stráviť rok na vývoj, a nakoniec si uvedomiť, že reklama z populárneho blogger by prilákala mnohokrát viac klientov. Dá sa povedať, že každá nová príležitosť si vyžaduje premyslený prístup k jej využívaniu. Nie okamžite ponáhľať do vývoja, ak áno, tak nejaká známa spoločnosť, a aplikácia vyzerá skvele. Pretože je dôležité pochopiť, čo iné sú spôsoby, ako vytvoriť rozšírenú realitu a ako s ňou komunikuje vlastník smartfónu.

Ako je vytvorená rozšírená realita a ako ju klient aktivuje

Existujú dva spôsoby, ktorými spoločnosti zvyčajne chodia.

Prvou je vytvorenie vlastnej, úplne nezávislej AR-aplikácie. Na jeho vytvorenie použite špecializované rámce a vývojárske nástroje.

Napríklad:

 • Vuforia;
 • EasyAR;
 • ARKit;
 • Arcore.

Tieto rámce sa zvyčajne používajú v spojení s vývojovým prostredím, napríklad Unity3D, a sú vhodné pre tých, ktorí si vytvorili serióznu aplikáciu s mnohými funkciami alebo pridali ďalšiu hodnotu produktu. V tomto prípade je samostatná značková aplikácia umiestnená na Google Play alebo na AppStore a užívateľ si ju musí prevziať samostatne, aby mohol pracovať s vaším konkrétnym produktom alebo štítkom. V závislosti od zvolenej rámcovej a vývojovej technológie môže štítok vyzerať inak: vo forme fotografie alebo vo forme jedinečného symbolického obrázka podobného QR kódu.

Druhým spôsobom je použitie špeciálneho prehliadača AR, plateného alebo bezplatného. Ide o služby, ktoré umožňujú užívateľovi prístup k projektom mnohých spoločností naraz. Na tento účel musí spoločnosť vytvoriť štítok a prepojiť virtuálne informácie s ním priamo prostredníctvom služby prehliadača.

Tieto služby zahŕňajú aplikácie, ako napríklad:

 • Aurasma;
 • blippAR;
 • Layar;
 • ARTOUCHER;
 • Metaverse (gometa.io).

Tu sú jednoduché príklady, ktoré môže každý špecialista robiť bez 3D modelovania. Stačí vložiť hotové videá na fotografie.

Služba rozšírená realita Layar je platená, ale to isté môže byť vykonané vo svojom voľnom analógovom blippAR

Inštaláciou takejto aplikácie raz môže potenciálny klient neustále zobrazovať vrstvu s rozšírenou realitou z vašej spoločnosti alebo od iných. V tomto prípade môže byť štítok obyčajnými fotografiami, to znamená, že AR-animáciu môžete aktivovať bežnými reklamnými letákmi, stránkami časopisov, bannermi, obrázkami na stojanoch alebo ich prepojiť so súradnicami na mape. Pokyny na vytvorenie vašej rozšírenej reality v dvoch z týchto služieb, ktoré som uverejnil na konci článku.

A tretí spôsob je spojiť rozšírenú realitu s QR kódom. Táto metóda je známa ľuďom, aplikácia na čítanie QR kódov už môže byť na smartfóne vášho potenciálneho klienta, takže nevyžaduje dodatočné úsilie a voľné miesto v pamäti smartfónu.

Niektoré značky idú na sociálne experimenty, pomocou veľkých obrazoviek inštalovaných na ulici, aby zobrazili rozšírenú realitu. Potom by mal byť užívateľ len na správnom mieste.

Tak to urobila aj Pepsi Maxová, nastavujúca obrazovku na autobusovej zastávke. Napriek tomu, že to, čo sa deje, malo len malý záujem o produkt - Pepsi sýtené nápoje, video získalo vírusovú distribúciu, získalo 7,5 milióna zobrazení na YouTube a slúžilo ako zdroj pre množstvo publikácií v tlači, ktoré uvádzali značku, vrátane značky. normálne podmienky nevenujú pozornosť výrobcom výrobkov a nápojov. Toto video je prediskutované dodnes.

Rozšírená realita je schopná dávať jasné emócie aj na najbežnejšom mieste - na autobusovej zastávke

Tu je ďalší príklad, ktorý si veľké značky môžu dovoliť: „živá“ reklama série „live“.

Čo sa najlepšie spomína? Skutočnosť, že sa človek cítil vo svojej vlastnej koži

Aké výhody bude mať potenciálny klient z používania AR

Experimenty s novými technológiami niekedy vedú spoločnosť príliš ďaleko. Vzhľad, pôsobivý výsledok môže fungovať len raz, bez toho, aby to užívateľovi prinieslo značné výhody, ale len to, aby sa stali nepohodlnými. Preto pri vytváraní vlastných skúseností AR musíte pamätať na to, čo chcú vaši zákazníci a ako môžete využiť možnosti technológie na zatvorenie ich bolesti.

Uvádzame niekoľko príkladov, ako urobiť používanie AR najužitočnejším poskytnutím nasledujúcich možností klientovi:

 • zhodnotiť produkt v plnej veľkosti, v plnom rozsahu, zvážte zo všetkých strán, predstavte si, ako to bude vyzerať v reálnej situácii, "vyskúšajte" samotný výrobok (vhodný pre kozmetiku, oblečenie, autá, potraviny, nábytok);
 • cítiť sa ako vlastník produktu, vizualizovať sen, vyfotiť s ním (vhodné pre akýkoľvek veľký produkt s dlhým transakčným cyklom, kde rozhodovanie závisí od emocionálnych faktorov: autá, domy, nábytok, spotrebiče - technológie rozšírenej reality vám teraz umožňujú simulovať objekt v plnej veľkosti a zvážte to zo všetkých strán, dokonca aj zo smartfónu, dajte ho do reálnej situácie).

Napríklad, ako je tento, virtuálny 3D model domu v plnej veľkosti možno zadať do skutočného miesta, zhodnotiť pohodlie, pozrieť sa nielen vonku, ale aj vnútri, vidieť, čo je pohľad z okien, ako najlepšie usporiadať východy, či je interiérové ​​usporiadanie úspešné. Príklad je vytvorený pomocou ArKit framework a Unity3D engine.

Existuje mnoho príkladov, kde je miniatúrne auto umiestnené na vrchu štítku v rukách používateľa. Miniatúry milujú všetko, ale nič nie je tak pôsobivé ako auto plnej veľkosti priamo pred vami - dokonca aj so schopnosťou "sedieť" vo vnútri a meniť farbu výbavy auta a interiéru. Príklad je vytvorený pomocou ArKitu.

Ďalší počet príležitostí, ktoré môže podnik klientovi poskytnúť s pomocou technológií AR.

 • Zahrajte si, zabávajte sa, získajte ďalšie vývojové a vzdelávacie informácie (vhodné pre produkty s cieľovou skupinou pre deti a mládež, alebo v prípadoch, keď produkt potrebuje pritiahnuť pozornosť iného diváka iného veku).
 • Získajte dôležité informácie o produkte bezprostredne pred nákupom - zistite zloženie, zobrazte recenzie, interaktívne príklady použitia.
 • Orientujte sa na zemi, rýchlo vyhľadajte svoje obchody, nájdite tovar v obchode, uveďte cestu k miestam, kde sa konajú akcie (vhodné pre hypermarkety, značky zastúpené v rôznych mestách a krajinách, veľké významné objekty v meste, nové otvorené miesta, miesta kampane propagácie).

Napríklad japonská PR agentúra vyvinula aplikáciu Penguin NAVI Augmented Reality pre miestne akvárium. Na stanici metra sú potenciálni návštevníci vyzvaní, aby si stiahli aplikáciu pomocou QR kódu a potom nasledovali vtipné tučniaky, ktoré sú modelované presne ako tie skutočné.

Ako vytvoriť svoju aplikáciu rozšírenej reality pre podnikanie prostredníctvom bezplatnej služby

Veľké spoločnosti sú ochotné utrácať peniaze a najímať profesionálnych vývojárov aplikácií AR, ale čo robia malé podniky alebo tí, ktorí chcú len vyskúšať možnosti rozšírenej reality? Použite AR prehliadače a platformy, s nimi vytvoríte AR aplikáciu aj bez programovacích zručností. Ukážem, ako vytvoriť aplikáciu s rozšírenou realitou, a to na príklade dvoch bezplatných služieb (pre prvú, textovú inštrukciu, pre druhú, screencast).

Prehliadač BlippAR

Prvá online služba, kde si môžete vytvoriť svoj vlastný AR projekt sa nazýva blippAR a patrí do kategórie rozšírených realitných prehliadačov - to je platforma, kde si každý môže pridať svoj projekt a užívateľ dostane prístup k obsahu rôznych spoločností prostredníctvom jednej aplikácie smartfónu.

Aplikácia BlippAR vám umožňuje vkladať video alebo 3D obsah na štítok, ktorý môže slúžiť ako ľubovoľný obrázok, a preto je najvhodnejší na "revitalizáciu" tlačených reklamných a marketingových materiálov - časopisov, katalógov, letákov a vizitiek. Весь контент нужно подготовить заранее в соответствующих редакторах, функция приложения - лишь объединить изображение-метку и ваш контент, а также предоставить инструментарий для доступа клиента к этому контенту.

 1. После регистрации в сервисе по ссылке blippar.com вы попадете на главную страницу, с которой можно создавать собственные проекты. Нажмите кнопку Create project, чтобы создать новый проект.
 1. В следующем всплывающем окне введите название проекта и нажмите кнопку Create project.
 2. Затем вам будет предложено создать blipp - то есть метку, точку доступа клиента к вашему контенту, которую можно будет сканировать смартфоном с установленным приложением blippAR. Нажмите кнопку Create a blipp.
 3. В новом окне введите название метки, затем загрузите изображение с компьютера или перетяните мышью в окно. Obraz môže byť čiernobiely výkres alebo fotografia (katalógová stránka, logo, značková grafika atď.). Čím zložitejší je obraz, tým lepšie. Jednoduché kresby a primitívy nemusia fungovať, pretože počítačové videnie musí byť schopné jednoznačne identifikovať obraz a robí ho na niekoľkých kľúčových bodoch.

Obrázok musí spĺňať nasledujúce kritériá:

 • PNG alebo JPEG;
 • veľkosť nie menšia ako 300-800 pixelov na šírku a výšku;
 • hmotnosť nie viac ako 50 MB;
 • len RGB paletu, nie CMYK.

Dobrý marker

Mnohé body na rozpoznanie, objekt je zložitý (obrázok z dokumentácie blippARu, tvorcovia sú požiadaní, aby ho nepoužívali ako značku)

Zlý marker

Príliš málo bodov, primitívny objekt (obrázok z blippAR dokumentácie)

 1. Po načítaní značky sa otvorí okno Pridať obsah. Na ľavej lište nástrojov sú tri sekcie - katalóg, miniaplikácie, nahranie. V strede je mriežka so štítkom a na pravej strane je panel, ktorý pracuje s parametrami každého prvku. Všetky prvky sa myšou presunú na štítok a umiestnia naň. Môžete pridať viacero položiek. Prvky sa vymažú kliknutím na ne a stlačením klávesu Delete na klávesnici.
  • a. 3D primitívy a vkladanie textu sú k dispozícii v sekcii Katalóg.
  • b. V sekcii Widgety môžete pridávať tlačidlá na prechod do sociálnej siete, volanie, nákup s prechodom na stránku internetového obchodu, zobrazenie dokumentu vo formáte PDF, odosielanie e-mailových správ, vytvorenie selfie.
  • c. V sekcii Odovzdávanie môžete nahrať vlastné súbory - videá, obrázky, 3D objekty vo formáte fbx (a previesť ich pomocou zabudovaného konvertora).

Takto môže vyzerať napríklad váš obsah, ktorý bude viditeľný v hornej časti fotografie iba v rozšírenej realite. V tomto prípade je dom štítkom, ktorý je možné vytlačiť v katalógu alebo na letáku, a keď na ňom položíte smartphone, aktivuje sa vrstva s rozšírenou realitou, ktorá zobrazuje tlačidlá hovoru a nákupu a informačný text.

 1. Po príprave aplikácie si ju môžete prezrieť kliknutím na tlačidlo Náhľad v pravom hornom rohu. Keď sa otvorí okno s náhľadom, spustite bezplatnú aplikáciu blippAR vo svojom smartfóne, kliknite na tlačidlo burger s tromi zvislými čiarami v pravom dolnom rohu a nájdite možnosť „Zadať kód“ a zadajte kód zadaný v okne náhľadu. Potom nasmerujte smartphone na obrázok a počkajte. Ak prehliadač rozpozná obrázok, v jeho strede sa objaví zavádzací krúžok s percentami a potom sa aktivuje vrstva s rozšírenou realitou.
 1. Ak projekt potrebuje ďalší vývoj, kliknite na tlačidlo Hotovo v tomto okne, náhľad sa zatvorí a položky môžete zmeniť alebo pridať. Ak ste s výsledkom spokojní - stlačte žlté tlačidlo Make it Live - potom sa objaví ďalšie okno s poslaním na moderovanie. Tvorcovia programu blippAR skontrolujú vašu žiadosť z hľadiska dodržiavania pravidiel organizácie a potom ju schvália alebo odmietnu. Aplikácia môže byť sprístupnená na celom svete (položka Global) alebo v rámci krajiny (položka Local to Country, zvyčajne vyplnená automaticky). Rovnaký efekt odoslania na moderovanie je daný stlačením modrého tlačidla Publikovať v pravom hornom rohu projektu pri úprave.
 2. Môžete tak rýchlo diverzifikovať existujúce reklamné a marketingové materiály pomocou rozšírenej reality vrstvy. Klient na smartfóne musí mať nainštalovanú aplikáciu blippAR, aby mohol túto vrstvu aktivovať. Na reklamných materiáloch môžete umiestniť nálepku so správou, že za obrazom sú skryté ďalšie informácie a funkcie.

Metaverse služby

Platforma Metaverse (gometa.io) je tiež bezplatná a umožňuje vytvárať rozšírené reality aplikácie s mierne zložitejšou logikou ako prehliadač blippar. Prostredníctvom neho môžete vytvárať jednoduché hry, úlohy, testy, klásť otázky o značke, používať počítačové videnie na vyhľadávanie objektov, ľudí, zvierat a určovanie emócií. Aplikácie sa vytvárajú bez programovania, iba vizuálnou interakciou s prvkami a vrstva rozšírenej reality sa aktivuje prostredníctvom štítku generovaného samotnou službou a podobného kódu QR.

V nasledujúcom screeningu vám poviem, ako vytvoriť aplikáciu s rozšírenou realitou pre imaginárnu kaviareň - klient si vezme selfie s logom značky (alebo odpovie na otázky o značke) a potom dostane zľavu, ktorú môže produkt zaplatiť. Podobné aplikácie sú vhodné pre rôzne spoločnosti: od maloobchodu až po sektor služieb.

Obe služby - blippAR aj Metaverse - sú ľahko zvládnuteľné, ale zároveň môžu vytvárať aplikácie s komplexnou štruktúrou, ktorá je obmedzená len vašou predstavivosťou.

Ako vidíte, každý môže oceniť kúzlo rozšírenej reality bez toho, aby utrácal veľké sumy peňazí. Vyskúšajte a zdieľajte odkazy na svoje aplikácie podľa pokynov v komentároch!

Kontaktujte nás Diskutujte? Rezervujte si bezplatnú konzultáciu
Môžete nás tiež kontaktovať na bezplatnom čísle 8 (800) 775-16-41

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár