Potrebujete prácu a ste obchodník. Čo robiť

Váš jedinečný marketingový mozog nikto nepotrebuje a to je v poriadku. Dve štatistické údaje a jeden neuspokojivý záver.

Každý pokročilý uchádzač o zamestnanie vie, že všetky ťažkosti pri hľadaní zamestnania sú spôsobené výlučne nastavením "objektívnej reality" v jeho hlave. Túto nezmeniteľnú skutočnosť nepopierame. Niektoré prvky matice sú však silné a nesmierne - hovorím o štatistike trhu práce. Bez ďalších okolkov, poďme otvoriť HH.ru a zadajte hľadaný výraz „obchodník“. Tak, v Petrohrade - 28.025 žiadateľov s 37199 pokračuje. Pozrite sa na počet voľných pracovných miest pre tú istú žiadosť - 486. Oh, shi ...

Je zrejmé, že v celkovom počte 37 199 obnoví existujú tí, ktorí sa s vami nikdy nepretínajú kvôli ich špecializácii, nákladom a skúsenostiam. Tam sú tí, ktorí s názvom zhrnutie "Marketer, obchodný manažér, kancelársky vodič, zámočník MCP." Nakoniec, tam sú len milenci ísť na rozhovory a majú dlhé rozhovory s Eychara, a potom odmietnuť ponuky. Ale aj bez týchto kategórií, obraz vyzerá skľučujúca.

Ak ste obchodník, a budete potrebovať prácu, pripravte sa odolávať divokej, divokej konkurencii!

Takže sedíte v prednej časti otvoreného Headhuntera a postupne naplníte dôveru, že nikto nepotrebuje váš megamozg za nič. Myslíte si, že vaša požiadavka na plat je príliš vysoká, skúsenosť je príliš chudobná a vo všeobecnosti - možno je lepšie preškoliť manažéra domu. Táto dôvera je obzvlášť silná po 3-4 dňoch vyhľadávania. Poslali ste partiu životopisov a - nie, nedostali ste odmietnutie. Zamestnávateľ sa na nich hlúpo nepozrel a zdá sa, že to nebude vyzerať.

Ale faktom je, že všetko nie je také zlé. Je tu aj dobrá správa! Po prvé: 90% vašich konkurentov zrejme stráca pre vás, pretože úroveň ich vzdelania, skúseností, sociálnej inteligencie a všeobecného mentálneho vývoja je veľmi žiadúca. V súčasnosti je v oblasti marketingu kvalita kandidátov najviac heterogénna a nepredvídateľná. (Samozrejme, tu vychádzame z predpokladu, že ste len primeraný profesionál s trochu logickejšou skúsenosťou!). Druhá správa vyplýva z prvého: nepochybujte o tom, že každý z 28 025 uchádzačov odpovedal na každú zo 486 voľných pracovných miest. Takže, 486 Eycharov teraz neúnavne prechádzať nekonečné stránky so zhrnutím. A ak nechcete prechádzať - len fyzicky "ruky nedosiahli."

Čo je dobré - pýtaš sa? A skutočnosť, že HR, s vedomím nízkeho percenta primeraných marketingových kandidátov, bude systematicky a cielene hrabať túto hromadu, kým nenájde diamant vo forme vášho životopisu. Skôr alebo neskôr sa otvorí všetko CV. A to znamená, že s riadnym vykonaním všetkého hackovania života sa jednoducho nedá prehliadnuť.

Pozrite si tiež: Čo sa o manažérov naozaj zaujíma, na koho sa ako obchodník chcete dostať

A ako sa stalo, že potrebujete prácu? Výber legendy pre zamestnávateľa, vzhľadom na úroveň ich vlastnej profesionálnej húževnatosti

Najobľúbenejšou (a úplne opodstatnenou) otázkou HR je „Prečo ste sa rozhodli opustiť predchádzajúce zamestnanie?“. Často je táto otázka (alebo skôr rad otázok - zvyčajne niekoľko pracovných miest) kľúčom k celému rozhovoru. Porovnaním vašej odozvy s prvým dojmom vás HR klasifikuje ako cieľavedomého, alebo konfliktného, ​​alebo pragmatického, alebo neusporiadaného - vo všeobecnosti to nejako mentálne označuje vás. Bude pre neho jednoduchšie komunikovať s vami v budúcnosti a bude pre neho jednoduchšie rozhodnúť, či je potrebné ďalšie štádium. A skutočne: motív zmeny zamestnania slúži ako jasný ukazovateľ hlbokých postojov človeka.

Samozrejme, že je dôležité poznať odpoveď všetkým kandidátom, ale najmä obchodníkom! Pretože je to okolo tejto pozície, že väčšina stereotypov existuje.

Môžete zvážiť napríklad:

 • planá osoba s nedostatočne vysokým sebahodnotením;
 • predradník, ktorý nemohol preukázať svoju užitočnosť pre podnik;
 • politika, ktorá je zaneprázdnená len tým, čo dokazuje svoju užitočnosť pre podnikanie;
 • zbytočný prívesok, duplikujúci funkcie obchodného oddelenia PR.

A tak ďalej, môžete pokračovať dlhú dobu.

Preto začať, odpovedať (úprimne) na seba - a prečo ste naozaj opustiť predchádzajúce miesto výkonu práce? Odpovedali ste? A teraz krásne zabalíme vašu odpoveď a presvedčíme ju.

Horizontálne: vaše profesionálne pozície. Vertikálne: skutočný dôvod odchodu (som uviedol tie najtypickejšie). V tabuľke: čo povedať HR. (Pokiaľ to nie je viac-menej blízko pravde!)

Posledný absolvent univerzity opustil prvé alebo druhé zamestnanie

Profesionáli so skúsenosťami 4-6 rokov

Ace marketing s množstvom unikátnych prípadových štúdií a odporúčaní

Bolo to nudné pracovať

Na poslednom mieste nebolo možné plne sa naučiť moderné technológie a sledovať nové trendy. Chcem pracovať v spoločnosti, ktorá uplatňuje osvedčené postupy, a potrebujem jasnú perspektívu kariéry a profesionálneho rastu!

V súčasnosti je pre mňa zaujímavejšie pracovať vo vašom odvetví / so špecifikami / cieľovou skupinou vašej spoločnosti. Zaujímavou, ale už prechádzajúcou fázou je pobočka predchádzajúcej spoločnosti / špecifickosť / centrálna banka predchádzajúcej spoločnosti. Získal som dostatok skúseností a dúfam, že ho využijem v prospech vašej spoločnosti.

Hľadám spoločnosť, v ktorej môžem sám vytvárať trendy. V minulosti som musel často postupovať podľa zrolovaných schém, čo zabránilo profesionálnej sebarealizácii.

Konflikt so šéfom alebo kolegami

Organizačná kultúra predchádzajúcej spoločnosti mi nebola tak blízka. V situácii neustáleho turbulencie v tíme bolo ťažké sústrediť sa na vlastný vývoj.

Moja vízia procesov a prístupov k úlohám sa príliš líšila od všeobecne prijatej. Uvedomil som si, že je potrebné hľadať nové pracovné miesto, aby ani ja, ani moja predchádzajúca spoločnosť nerušili vzájomný rozvoj.

Kataklyzma v spoločnosti (reorganizácia, likvidácia atď.)

Hovoríme všetko tak, ako je - spravidla sú dôvody objektívne a platné. Ak nastala redukcia, buďte pripravení odpovedať na otázku "Prečo vás odrezali, prečo ste v spoločnosti neponúkli inú pozíciu?" Neexistuje žiadna univerzálna odpoveď, riadiť sa okolnosťami.

A samozrejme, môžete odísť kvôli nízkym mzdám. V procese práce by sa mohla zvýšiť vaša skúsenosť a hodnota pre spoločnosť, ale nemohla nájsť materiálny odraz. A vy ste sa rozhodli hľadať novú prácu, pretože zvážte, že príjem by mal objektívne odrážať vašu potenciálnu užitočnosť pre vášho zamestnávateľa ...

Opakujem - vyššie uvedená matica je pomerne univerzálna. Môžete pracovať s minimálnymi korekciami, aj keď nie ste obchodník. Je však na obchodníkovi, že je mimoriadne dôležité jasne odôvodniť ich prítomnosť na trhu práce, pretože tento trh je príliš nasýtený pracovníkmi obchodov.

Mimochodom, ostražitosť ľudských zdrojov s racionálnymi formuláciami vás stále nebude spať :) Tak či onak, skutočné motívy mu bude približne rozumieť. Ale potom budete vyzerať comme il faut a vytvoriť si povesť človeka, ktorý vie, čo chce.

Pozri tiež: Prečo obchodníci kazia všetko, alebo chamtivosť a lenivosť sú motormi pokroku

3 otázky, ktoré musíte mať jasnú odpoveď pred začatím vyhľadávania

Takže, s dôvodmi odchodu rozhodli. Poďme urobiť počiatočné kroky pre vaše postavenie na trhu. Jasne a zámerne odpovedajte na otázky:

- Som marketingový analytik, predajca značiek, predajca SMM, niečo iné? Obchod alebo internet? V ktorej z týchto oblastí sa teraz budem vyvíjať? Treba pochopiť, že hoci „univerzálni vojaci“ existujú - v prvom rade v malých spoločnostiach - ich funkčnosť je stále na jednom alebo druhom póle. Ste plnohodnotný kombi, len ak ste vedúci funkcie. Je pravda, že v tomto prípade ste odrezaní od „práce s rukami“.

- Som obchodník, v ktorom priemysle? V každom by ste sa určite mali špecializovať. (Je to ako s novinármi, napríklad, neexistujú „novinári všeobecne“, sú tu tí, ktorí sa zameriavajú na politiku, šport, ekonómiu ...). Všetko je relatívne dobré, ak je vaša sféra IT, angažujete sa v SEO alebo SMM. Tieto oblasti predstavujú najväčší podiel dopytu. Ak sa rozhodnete zamerať sa na bankový sektor, štátnu správu, banský priemysel - bude to ťažšie, tam je potreba obchodníkov tendenciu k nule.

- Prečo potrebujem firmu? (Urobte to len bez zdĺhavých úvah. Formulujte odpoveď široko, ale veľmi jasne. Napríklad: „Musím pomôcť pri rozhodovaní o predajnej funkcii“ alebo „Potrebujem poskytnúť zisk v strednej Ázii“)

Integráciou týchto troch odpovedí dostanete niečo ako mikro prezentáciu. Napríklad: "Som marketingový analytik v telekomunikačnom priemysle. Moja obchodná hodnota je, že vytváram spoľahlivé a pracovné nástroje podpory predaja." A teraz, vedený týmto sloganom, upravte svoj životopis! Nepridávajte detaily - odstrihnite prebytok. Odstráňte odkazy na nepodstatné funkcie a dokonca aj na celé non-core pracovné miesta - pokiaľ tam, samozrejme, nestrávite príliš veľa času. S vaším životopisom musíte vytvoriť jasný a úplný obraz - v našom príklade analytika z telekomunikačného obchodníka, ktorý má takúto hodnotu atď.

Vyhnite sa pokušeniu šíriť sieť širšie, a okrem hlavnej myšlienky zhrnutie, tam splietať pár menších. Nemyslite si, že HR to ocení. "Och, áno, je to úžasný SEO, vedúci generátor a analytik, a predáva o niečo viac a vie, ako vyšívať na písacom stroji!" V najlepšom prípade sa takýto súhrn presunie do sekcie „Think“. A keďže prílev kandidátov je obrovský a nie je čas myslieť zvlášť - s najväčšou pravdepodobnosťou nebude podrobne zvážený.

Musím sa pohnúť! Ako vybrať vhodné propagačné kanály

Napriek tomu, že máme k dispozícii dostatok kanálov, nič nestojí za nič. Vašou úlohou je vybrať najrelevantnejšie a najúčinnejšie spôsoby, ako propagovať. Hlavným z nich, rovnako ako pred 10 rokmi, zostávajú "pracoviská". Podivné, ale stále neexistuje plnohodnotná alternatíva. Keď hovoríme „pracoviská“, máme samozrejme na mysli Headhunter.ru. Počas posledných rokov všetci jeho skutoční konkurenti ticho zomreli - z Job.ru alebo Rabota.ru neexistuje absolútny skutočný úžitok. Tieto stránky môžu pomôcť, ak sa vaše záujmy v kariére posunú smerom k nekvalifikovanej pracovnej sile. Upokojiť dušu, môžete duplikovať životopis na Superjob.ru, ale mnoho zamestnávateľov nedávno opustil tento zdroj príliš.

Váš druhý kanál je FL. Je jasné, že hľadáte trvalé zamestnanie, ale profil na tejto stránke vám neublíži. Pri umiestňovaní informácií nie sú žiadne špeciálne triky, všetko je intuitívne jasné. Základné údaje o skúsenostiach s Headhunterom duplikujeme, zaškrtneme „Hľadám trvalé zamestnanie“, nezabudnite umiestniť „slogan“ na prominentnom mieste - a pokračujte. Úhrada plnohodnotného účtu FL.ru sa vypláca približne 500 P mesačne.

Pravidelne monitorujte zadané objednávky, odpovedajte na ne, prejdite na stretnutia so zákazníkmi - prinajmenšom vám to umožní rozšíriť sieť známych a nanajvýš môžete tiež nájsť zaujímavý projekt (a to sa môže zmeniť na trvalé zamestnanie!).

Samozrejme, nemôžete robiť v našom podnikaní a bez sociálnych sietí. (Bez niektorých - môžete, hovorím o Odnoklassniki). Nemali by ste dúfať, že Professionals.ru a Executive.ru - samozrejme, nie je žiadna škoda, ale nečakajte na to dobré. Zavolal by som len jeden balík sociálnych sietí, ktorý by bol naozaj efektívny - LinkedIn + Facebook. Úroveň konverzie so správnym prístupom tu môže byť veľmi dobrá!

Takže: 1. Na LinkedIn nájdeme zástupcu marketingovej funkcie spoločnosti, o ktorú máte záujem. 2. Nájdite ho na Facebooku na celé meno a fotografiu 3. Pošlite požiadavku na korešpondenciu, vstúpte do dialógu, keď cítime správny okamih - pošlite životopis.

Samozrejme, môžete to urobiť bez FB - LinkedIn sám. Ale LinkedIn má nejaké problémy - 1) nikto nečíta správu tam 2) miesto bolo zablokované rozhodnutím Roskomnadzor, a teraz len tí, ktorí nie sú príliš leniví na inštaláciu Tor alebo FriGate ísť tam.

Okrem možnosti priameho prístupu k rozhodovaciemu orgánu je Facebook užitočný pre jeho tematické skupiny. V prvom rade ide o „PR prácu a marketing“ a „Predaj svoju hlavu“. Pripojením sa k skupine môžete zverejniť informácie o predaji vašej hlavy. Ako presne - viď nižšie.

Pokiaľ ide o "Vkontakte". Cennú ponuku prostredníctvom služby VK nájdete, ak:

 • predstierať, že je promótorom v obchodaku
 • minulý rok študent a chce sa nejako priblížiť k práci v odbore
 • obchodníka vo vysoko špecializovanom priemysle. Napríklad sa zaoberáte analýzou tkaniny pre skafandre a sú v skupine "Vesmírne ľudské vlákno". (Na základe vašej jedinečnosti, záujemca HR príde k vám všetkými prostriedkami, vrátane prostredníctvom VC).
Všeobecne povedané, nie je nič hrozné v komunikácii s náborovými pracovníkmi cez VC, ale aktívne sa spamovať v kontaktných skupinách, šírenie pokračuje po všeobecnej revízii atď. nestojí za to. Toto nie je vaša úroveň.

Výkonný nástroj, ktorý vyžaduje starostlivé zaobchádzanie - Telegram. Obaja kanály a chaty sú zaujímavé svojím vlastným spôsobom. Možno najzaujímavejším kanálom pre obchodníka, pokiaľ ide o hľadanie zamestnania, je Digital_hr. Môžete tiež chatovať s @hh_robot. V chatovacích miestnostiach môžete nenápadne preskúmať situáciu v konkrétnej spoločnosti, dobre a spoznať užitočných ľudí. Pre spravodajské účely môže byť užitočné chat "ruský marketing." Tam sú tiež pomerne veľa vysoko špecializovaných chat miest pre SEO, smmschikov, atď. - ich mená môžu byť ľahko google.

Prečo by malo byť odvolanie opatrné? Vzhľadom k tomu, že nie je potrebné v chate od dverí, aby ste deklarovali svoje potreby a talenty. Väčšinou tam vaši budúci zamestnávatelia nehovoria, ale vaši súčasní konkurenti. A s najväčšou pravdepodobnosťou si neželajú, aby vám pomohli: obchodníci sú prostredie veľmi agresívne. Pozrite sa, kto je kto. Videli sme potenciálneho kuchára - prediskutujte s ním svoju ponuku v samostatnom rozhovore.

V troch slovách o príprave samotného životopisu. Nebudem uvádzať triviálne rady - o stručnosti, špecifikách, popise vašich úspechov atď. Zameriam sa na konkrétne body.

Po prvé: NIE JE POTREBNÉ (len tak, kapslok) neobmedzenej kreativity, aj keď naozaj chcete. HR dúfa a čaká na váš životopis v štandardnej šablóne headhuntingu. Faktom je, že po prezeraní 15 - 20 neformátovaných zhrnutí v Power Point alebo všeobecne nie je jasné, čo začnete variť ticho. A nenávidia obchodníkov ako triedu. ("Kde je o vzdelaní? Áno, našiel som to - malými písmenami a zvisle. A kde bolo posledné miesto výkonu práce? Ok, samozrejme, nič nepíše, ale vložil obrázok").

Po druhé: ak nie je v samotnom texte, potom v časti „O mne“ sa pokúste pridať čo najviac kľúčových slov a značiek týkajúcich sa zamýšľanej pozície. HR často používa presne vyhľadávanie značiek. Buďte čo najkonkrétnejší! Nie "grafické editory", ale "Corel Draw", "Photoshop" (samostatne). Nie "analytická práca", ale "SWOT analýza". A ako vždy - také definície ako „zodpovednosť“, „nezávislosť“, „zameranie na zákazníka“ neznamenajú, že toto všetko naozaj máte, ale že ste boli príliš leniví na to, aby ste pri písaní životopisu presunuli mozog.

Po tretie: písať v ľudskom jazyku. HR chce v obchodníkovi vidieť vyspelú, rozumnú osobu, ktorá dokáže viesť zmysluplný dialóg, a nie mechanicky prenášať funkcie - a to by sa malo odraziť v súhrne. Neváhajte do zámena "I" a slovies dokonalej formy (vyrobené, vyvinuté, dosiahnuté, integrované ...)

A nakoniec: starostlivo, starostlivo, metodicky a paranoidne skontrolovať text súhrnu za prítomnosti sémantických, štylistických, pravopisných a interpunkčných chýb. Nie ste si istí svojimi schopnosťami - opýtajte sa, koho ste si istí. Spoločný mýtus, ktorý existuje medzi personálnymi špecialistami, pripisuje vavríny najviac negramotných kandidátov PR manažérom, marketingovým špecialistom a novinárom. Preto, ak sa ľudské oko zachytí na akomkoľvek monštruóznom „všeobecne“, „dobrom čase“ alebo „extrémnom“ v zmysle „posledného“ - mýtus bude potvrdený a budete zaradení medzi 90% nezaujímavých kandidátov.

Pozri tiež: Ako sa náborník vyvíjal: od "tety v okne" až po obchodníka

Správne nastaviť "Headhunter.Ru" Ako nenechať ujsť cennú ponuku, a čo je najdôležitejšie - ako správne reagovať na to

Pripomeňme si niekoľko čisto technických metód práce s HH.ru.

 1. Registrovať špeciálnu adresu na autorizáciu na HH. Najlepšie zo všetkého je, ak to vyzerá ako "[email protected]" alebo tam "[email protected]". O adresách ako "[email protected]", myslím, je to jasné. (Adresy pozostávajúce z telefónu adresáta sú tiež pochybné. [email protected] - kto je to?! Aké je jeho meno?!).
 2. Обновляйте резюме регулярно, но не ежедневно. Идеальное время: а) понедельник, 16.00-16.30 - рекрутеры к этому моменту разгребут резюме, которые им накидали за выходные, и информация от вас будет выглядеть свежей б) среда и четверг - 10.00 - 11.00. Более частое обновление приведет к тому, что ваше фото просто намозолит эйчару глаз.
В любом случае - чаще 3-4 раз в неделю обновлять отдельно взятое резюме не стоит. Конец недели и особенно суббота для откликов тоже малоэффективны.
 1. Увидели интересную вакансию - выждите дня полтора, потом откликайтесь. Alebo odpovedzte počas prvých 10 minút po odoslaní práce. Vašou úlohou je byť na samom začiatku alebo na konci zoznamu respondentov. Tí, ktorí sú uprostred, si spomínajú oveľa horšie.
 2. Samozrejme, jeden životopis nebude stačiť. V NN je užitočná funkcia "duplicitného obnovenia". Saw zaujímavú prácu - nebuďte leniví, duplikovať životopis, ktorý už považujete za celkom vhodné. Názov nového životopisu by sa mal zhodovať s menom, ktoré ste si všimli. No a, samozrejme, "jemné doladenie" životopisu pre konkrétnu prácu vám neublíži. Vyberte nastavenie viditeľnosti "Viditeľné iba priamym odkazom" a odpovedzte.
 3. Môžete samozrejme ušetriť energiu a použiť nadpis ako "obchodník, analytik, SEO, špecialista SMM ...", ale potom sa rana nebude koncentrovať! Správnou voľbou smerovania z jednej pozície bude NN neustále posúvať Váš Eucharu váš životopis vo vzorke "Oprávnení kandidáti".
 4. Úroveň očakávaného platu je lepšie špecifikovať. Nie je to hnutie, pretože z nejakého dôvodu mnohí veria. Tak položíte základy pre budúce vyjednávanie (plus skutočné očakávania 15-18 percent, takže existuje priestor pre manévrovanie. Nie viac. Marketing je už superkonkurenčným trhom). Okrem toho sa nedostanete do headhunter filtra "Nezobrazovať životopis bez zadania platu."
 5. V sekcii „Profesionálna oblasť“ vyberte 3 vhodné hodnoty (napríklad „Marketingový manažment“, „Internetový marketing“, „Prieskum trhu“) - neobmedzujte sa na jedného. Takže môžete použiť vzorku zamestnávateľa podľa špecializácie čo najširšie.
 6. Sprievodný list Premýšľajte o troch frázach, ktoré by ste mohli znížiť podstatu zhrnutia? - to je o tom a písať. Nezabudnite na svoju mikro prezentáciu. Čo by nemalo byť: 1) Obsah listu je zredukovaný na frázu „Žiadam vás, aby ste si prečítali svoj životopis“ 2) List začína slovami „Dobrý deň“ (pozri vyššie) 3) Sprievodný list je povinný pre odpoveď a namiesto textu vložíte obdobie alebo medzeru.

Čistíme sociálnu sieť. Nastaviť instant messenger. (Toto je užitočné, aj keď nie ste obchodník)

Myslím, že to viete. V 100% prípadov sa zo 100 HR dostane do Vašich účtov. Koniec koncov, budete špecifikovať ich adresy v životopise, v časti "Kontaktné údaje". Bez ohľadu na to, aký je ironický niekto, kandidát bez profilov sociálnej siete vyzerá podozrivo.

Eichara dôkladne preštuduje všetky vaše fotografie z barov, na pozadí koberca, s Cheopsovou pyramídou v dlani. A čo je najdôležitejšie, vaše spojenia boli otvorené, čo vám umožní určiť, ako úzko ste prepojení s profesionálnymi kruhmi. Z tohto dôvodu:

 • Vo VC skryť nepotrebné - napríklad zoznam skupín a zvukových záznamov. Pozrite sa kriticky na fotoalbumy. Prečo ich v zásade umiestniť? Vymažte nemilosrdne všetko okrem 3-4 decentne ziskových fotografií s vami / vašou prácou. Kontaktný avatar by sa nemal zhodovať s fotografiou v životopise. A vypnúť komentáre na stenu - pohľadnice, kytice a ďalšie odpadky na vás k ničomu!
 • Postarajte sa o najkompletnejší a najkrajší profil na LinkedIn. Úroveň vyplnenia profilu by mala byť "maximálna". Tyzhmarketolog!
 • "Spolužiaci" ... no, dúfam, že tam nemáte účet;
 • SE. Pozrite sa do kroniky - potrebujete všetky publikácie? Niečo pochybovať - ​​odstrániť. To isté s fotkou. Avatar by nemal byť príliš formálny, ako pasová fotografia. Na druhej strane, váš obraz v plavkách pod palmou nebude optimálnym riešením. S vašou fotografiou musíte stelesniť myšlienku inteligencie, pozitivity a otvorenosti - nájsť niečo vhodné. Aktívne použite sekciu "O mne". Tam môžete bezpečne napísať, že ste obchodník s takou špecializáciou a máte záujem o takéto a také projekty.

Teraz o posloch - myslím najčastejšie používané Čo je hore a Telegram. A tam, a tam nastaviť oficiálne slušné fotografie. Verte mi, že to výrazne zvyšuje úroveň dôvery v kandidáta! V aplikácii What's Up zmeňte stav z „Available“ alebo „Hi, používam to, čo je hore“ na niečo užitočnejšie. Napríklad: "Skúsený profesionál v oblasti SMM, Moskva." V Telegrame si môžete vyzdvihnúť nezabudnuteľné užívateľské meno, pomocou ktorého môžete ľahko nájsť napríklad @marketingmoscow.

Nemali by ste zaujať pozíciu predkladateľa petície a zapisovať do svojich účtov: „Hľadám prácu!“, „Budem uvažovať o nových príležitostiach“ atď. S takýmito vyhláseniami do prázdna nezvyšujete rýchlosť hľadania práce. Zároveň vám zamestnávateľ dá dôvod hovoriť s vami ako o zámerne slabej strane.

Rovnaké vyjednávanie sa stále uskutočňuje na pracoviskách a potom osobne, a nie v sociálnych sieťach.

Čo a ako nerobiť na pohovore?

Takže, s pomocou všetkých vyššie uvedených tipov, ste boli schopní predať spoločnosť stretnutie s vami. Čo musíte urobiť, aby ste úspešne dokončili rozhovor - viete to tak. Uvažujme, čo ťa môže sklamať.

 1. Nemôžete hovoriť o svojej práci dlhý čas a zároveň uveďte jej podstatu v troch vetách. Od obchodníka čaká na jasnosť a rýchlosť myslenia. A schopnosť okamžite prejsť od analytických operácií k syntéznym operáciám a dokonca aj schopnosť ich paralelnosti. Prax pred pohovorom je užitočná;
 2. S firmou ste sa vopred nehovorili a na rozhovor ste sa nedostali do obliekania. Nie je to fatálna chyba, ale sediment zostane. Súhlasím - kto, ako ne-obchodník, by mal čítať „slabé signály“ z kontextu značky spoločnosti? (Spoiler: stále dlhuje HR, ale teraz to nie je o ňom).
 3. Nemáte informácie o svojich úspechoch v číslach. A bez neho bude veľmi ťažké dokázať, že marketing vo vašom výkone nie je plytvaním rozpočtom, ale vlastne ziskovou funkciou.
 4. Prijímateľovi dáte jasne najavo, že mu robíte láskavosť tým, že s ním rozprávate, laik. Podrobný rozhovor o zásluhách sa uskutoční len s potenciálnym lídrom. (Bohužiaľ, spoločná situácia!) Čo sa stane v tomto prípade? Môžete sa prihlásiť do nízkej úrovne sociálnej inteligencie, neschopnosti správne segmentovať CA, umiestniť svoju osobnú značku a vyjednávať. Je zvláštne počítať s ďalšou etapou, však?
Pozri tiež: Nábor ako marketing, alebo previesť žiadateľov na kupujúcich

Zabezpečujeme úspech ofenzívy. Ako vystúpiť z konkurencie a získať ponuku

Ok, urobili ste všetko správne, prešli ste všetkými fázami rozhovoru, vaše potreby a schopnosti spoločnosti sa zhodovali - a tu ste čakali na konečnú odpoveď. Ako stráviť tento čas užitočne?

Po prvé, v sociálnych sieťach sa môžete spriateliť s tými, ktorí už s vami viedli rozhovor. Najlepším nástrojom je FB. Nie je tak intímny ako Vkontakte, ale nie taký bezduchý ako LinkedIn. Napíšte im niečo ako "ďakujem za rozhovor", rovnako ako pane príspevky, jednoducho to nepreháňajte. Rozhodovatelia by mali len v pozadí pamätať, že existujú, a nie dostať pochopenie vašich nepríjemných panegyrics. Viac aktivít v kľúčových skupinách - zo strany by malo byť viditeľné, že ste zapojení do procesu. Odporúča sa, aby sa materiály neprepracovali, ale aby sa prípad ponechal.

Podľa výsledkov rozhovorov nemá zmysel písať oficiálne listy, krútiť sa pred anketármi a uistiť ich o Vašom plnom rešpektu. Vyzerá to neprirodzene. HR bude mať okamžitý obraz: sedíte za zažltnutým preloženým obchodným papierom z edície 1996 a zbesačne prechádzate sekciou „Začíname kariéru úspešného manažéra“.

Po druhé, neprestávajte zbierať informácie o spoločnosti (v skutočnosti by ste to mali začať hneď po prvom kontakte so spoločnosťou) - študovať štruktúru, históriu, osobnosti manažmentu a najmä predajnú jednotku, najbližších konkurentov. To všetko je užitočné, najmä ak sa spoločnosť rozhodne uskutočniť ďalšie kolo rozhovorov. Ak nie je žiadne ďalšie kolo, po návrate do práce okamžite predstavíte skutočný kontext vašej aktivity.

Po tretie: prehlbované hlbokou ľahostajnosťou k výsledkom ich rokovaní. Všetko bude, stačí ho stratiť. Kontrolované diela.

Čo je potrebné urobiť, aby ste tieto tipy už nepotrebovali?

Máte vyhľadávanú ponuku? Chodili ste do práce? Ur. No, pretože ste obchodník, okamžite začať hľadať ďalšie. Len málo ľudí si to uvedomuje, ale „stabilná práca“, v ktorej môžete stráviť 8-10 rokov za sebou, je už utópia. Význam marketingových praktík sa mení príliš rýchlo a nové pobočky rastú príliš aktívne. Willy-nilly bude musieť neustále sledovať trendy a rozvíjať priľahlé oblasti.

Zapojte sa najaktívnejšie do odborných stretnutí / seminárov / webinárov, vopred si zarezervujte túto časť svojho príjmu (ak zamestnávateľ za to neplatí). Vaše 1200 kontaktov s kolegami z FB, fotografie v Instagrame s Igorom Mannom alebo článok v edícii profilu podporia vašu reputáciu ako strmého a dobre známeho profesionála v ich kruhoch a váš zamestnávateľ vás bude opäť presvedčiť, že vo vašej tvári urobil vynikajúci nákup.

Je jasné, že by ste nemali okamžite rozobrať životopis v otvorenom prístupe k NN. Môžete pravidelne chodiť na pohovory - len pre účely inteligencie. Robte to nie príliš často, nie viac ako raz za pár mesiacov - inak sa opäť zoznámite s trhom a náboroví pracovníci vás budú vnímať ako "amatérskeho športovca".

Hlavná vec na začiatku kariéry v novej spoločnosti: aj keď ste hviezda a stratég, najprv sa spojte s obchodným oddelením. Je smutné, ale z pohľadu majiteľa podniku ste pre nich, nie sú pre vás. Ak vezmeme do úvahy nepostrádateľné postavenie metodika, ktorý presne vie, čo a ako, dostanete jednoduché a vážne riziko - akýkoľvek úspech bude úspechom obchodného oddelenia, ale akékoľvek zlyhanie bude zlyhaním obchodníka.

A, samozrejme, nikto nezrušil základné pravidlá - univerzálne, ako sa hovorí. Nepoužívajte drby. Jasne definujte svoje hranice, nemiešajte pracovné vzťahy s osobnými (dobre, pokiaľ je to možné). Buďte pripravení kedykoľvek odpovedať na svojho šéfa, čo robíte av akej fáze projekt "X".

Na zhrnutie.

 • Konkurencia v marketingu je neuveriteľne silná, ale správne zviditeľnenie a skutočná profesionalita vám pomôžu vyhrať;
 • Vzhľadom k tomu, že ste obchodník, očakáva sa, že budete obzvlášť jasne v povedomí vášho profesionálneho cieľa a dosiahnutých výsledkov. Všetci čakajú - od Eychary až po majiteľa podniku; Stratégie a tvorivosť, o ktorých budete hovoriť v rozhovore, by mali byť podporené konkrétnymi číslami.
 • Headhunter.Ru je váš priateľ, ale nie menej priateľ - FB a LinkedIn, rovnako ako instant messenger.
 • Každodennú a hodinovú expanziu siete kontaktov, PR, visieť. V opačnom prípade chýba nejaký rodiaci sa trend a v dôsledku toho aj zisková kariéra;
 • Vy ako obchodník by ste neboli, keby to nebolo obchodné oddelenie. Majte to na pamäti, ale neberte úprimne servisnú pozíciu.

A potom bude všetko fungovať!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár